KONSPEKT

LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KL. V

Temat: Wędrówka wróbli po wyrazach z „ó”, „u”, „ż” i „rz”.

CELE

- utrwalenie pisowni wyrazów z „ó”, „u”, „ż” i „rz”.

uczeń

METODY:

FORMY:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza orientacyjna:

Wprowadzenie:

  1. Powitanie uczniów, zapytanie o samopoczucie, sprawdzenie obecności, zaprowadzenie ładu klasowego.

  2. Uświadomienie uczniom celów i zadań lekcji. Nauczyciel przybliża krótko to, o czym będzie mowa na lekcji.

  3. Zapisanie tematu lekcji. Uczniowie przepisują go do zeszytów, zgłaszają ewentualne pytania.

Faza operacyjna:

Wprowadzenie nowych treści:

  1. Uczniowie przypominają zasady pisowni wyrazów z ó, u, ż, rz, korzystając z reguł w podręczniku oraz ze słowników ortograficznych:

Pisownia wyrazów z ó”

dwór - dwory powóz - powozy trójka - troje

pokój - pokoje sposób - sposoby przód - przodem

siódmy - siedem szósty - sześć ziółka - ziele

przyjaciółka - przyjaciel piórko - pierze przód - przedni

chór płótno wkrótce

córka późno włóczęga

dopóki próba włócznia dopóty próchno włókno

główny próżny wójt

góral również wówczas

jaskółka różnica wróbel

kłótnia różowy wróżba

król rózga wróżka

krótki skóra wzgórze

który stróż źródło

mózg tchórz żółty

ołówek wiórki żółw

oprócz

Pisownia wyrazów z u”

-un opiekun, zwiastun -uch leniuch, maluch

-unek rachunek, rysunek -ula matula, babula

-unka piastunka, opiekunka -ulka brzydula, babulka

-uchna córuchna, matuchna -ulec budulec, hamulec

-utki milutki, skromniutki -us dzikus, wiarus

-uszka pieluszka, poduszka -uszek staruszek, maluszek

-uchny, -uni, -usi, -utki, np. bieluchny, tyciuni, malusi, calutki,

-uchna, np. ciotuchna,

-ulo, -ulek, -ula, -ulka, np. dziadulo, ojczulek

-unio, np. dziadunio

-uszek, -uszka, -uszko, np. dzbanuszek, wianuszek, kaczuszka, serduszko,

-uś, np. Franuś, Hanuś

zgrubiających:

-uch, -ucha, np. piecuch, leniuch, pastuch,

-us, np. obdartus, dzikus, lizus

-uję rysuję, buduję, obserwuję

-ujesz rysujesz, budujesz, obserwujesz

-uje rysuje, buduje, obserwuje

audycja autor biurko bluzka brudny

gumka hufiec już kałuża kożuch

rzut skrupuły tłusty trudny tułów

burza drużyna żubr fabuła głuchy

kukułka kultura lektura pauza reguła

wujek wzdłuż żuraw żurek

Zasady pisowni wyrazów z rz” i „ż”

starzec - starca

dworzanin - dworski

uwierzyć - wiara

wzorzysty - wzór

rowerzysta - rower

marzec - marca

brzuch, brzoskwinia, brzeg

przyroda, przyrząd

trzymać, strzelba

drzewo, drzemać, modrzew

krzew, krzątanina, skrzydło

grzebień, grzbiet, pielgrzym

chrzan, chrześniak, chrzęst

ujrzeć, spojrzeć, przejrzysty

wrzenie, wrzawa, wrzesień

rz nie piszemy w formach stopnia wyższego i najwyższego przymiotników utworzonych przyrostkiem -szy, -ejszy, np.

bogatszy najbogatszy

lepszy najlepszy

cichszy najcichszy

mocniejszy najmocniejszy

rz nie piszemy w partykule -że, np.

skądże, wże, dajże, bże

rz nie piszemy w wyrazach typu: oywić, oyć, oerać, oałować

-arz księgarz, kalendarz

-erz rycerz, kołnierz

-mistrz zegarmistrz, sztukmistrz

barbarzyńca burzyć jarzębina jarzyny

korzeń korzyść kurz narząd

narzekać zorza narzędzia orzechy

porządek porzeczka rzadki rządzić

rzecz rzeczownik rzeka rzemień

rzemiosło rześki rzetelny rzeźbić

rzodkiewka rzucać tchórz towarzyski

twarz uderzyć urząd warzywa

wierzba wierzch zarzut zdarzenie

zmierzch zarządzać zwierzęta

odważny - odwaga mrożony - mróz

mosiężny - mosiądz zakażenie - zakaźny

drużyna - druh niżej - nisko

-aż report, sprzed, gar, band

-eż młodzież, kradzież, odzież, grabi

ejszy, araacja, małżeństwo, rewanż, oskaenie, oraada

ciężki dążenie drożdże duży dyżur

inżynier jeż jeżyny każdy krzyżówka

księżyc łóżko mężczyzna mnożenie mżawka

nożyce pasożyt podróż pożyczka pożytek

spiżarnia strażak wieża życzenia wzwyż

żaden żarówka żartować żarzenie żądać

żeglarz żelazko żwawo życiorys żyrandol

  1. Uczniowie przepisują wskazane reguły do zeszytu celem ich nauczenia i utrwalenia.

Analiza materiału:

  1. Uczniowie losują z koszyczka wyrazy z trudnością ortograficzną, wyjaśniają jej zasady pisowni i odszukują w słowniku ortograficznym.

  2. Uczniowie otrzymują na kartkach wyrazy, które przepiszą w porządku alfabetycznym i dopiszą do nich liczbę mnogą. Są to wyrazy: dwór, utwór, ogród, wróg, mróz, chłód, wieczór, bój, pokój, wóz.

  3. Uczniowie uzupełniają podane wyrazy rzeczownikami z ramki.

dachówka, Kraków, makówka, piekarzówna, złotówka, Malarzówna, chłopców, stalówka

miasto …………….. moneta ……………….

Zosia ……………… dwóch ………………..

pusta ………………. czerwona ……………….

złamana …………… mała …………………….

  1. Uczniowie czytają kolejno ćwiczenie uzupełniając go literą ż lub rz.

B…eg, b…ask, b…oza ma ten znak. Ch…ęst, ch…an, ch…ąszcz tez piszcie tak. Ma go d…azga, d…emka, d…wi, w g…odce tak…e tkwi.

  1. Nauczyciel podaje wyrazy, a uczniowie wskazują poprawną pisownię.

Synteza:

  1. Posumowanie, będące pytaniami do uczniów o to, jak się pisze poszczególne wyrazy. Ocena za znajomość ortografii i udział w zajęciach.

Praca domowa:

Pracą domową jest wyszukanie 10 nowych wyrazów z trudn9ością ortograficzną, wpisanie ich do zeszytu i wyjaśnienie ich pisowni.

5