SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROFILAKTYCZNYCH

Temat: BEZPIECZNE ZACHOWANIA WOBEC PSÓW

Czas trwania zajęć: 45 minut.

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Metody:

Rozmowa, pogadanka, dyskusja, obserwacja, naśladownictwo, plakat, praktyczne działanie w grupach.

Formy pracy:

Grupowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne:

Zdjęcia psów różnych ras, wykonujących różne prace dla człowieka, ilustracje przedstawiające psy przebywające w różnych warunkach, rysunki przedstawiające różne formy zachowania psów, zabawk i akcesoria dla psa.

Przebieg zajęć:

Część wstępna:

  1. przedstawienie prowadzącego, psa i celu zajęć

  2. rozmowa z uczestnikami spotkania na temat pochodzenia psa - wilków oraz przedstawienie historii powstania psa domowego. wyjaśnienie związku między naturalnymi zachowaniami stada wilków a zachowaniami psów domowych. Swobodna rozmowa z uczniami na temat zachowań znanych im psów.

Część główna:

  1. Krótka pogadanka na temat ras psów i ich zaangażowaniu w pracę z człowiekiem - pies myśliwski, obronny, stróżujący, tropiący, ratownik, przewodnik, do towarzystwa, prezentacja ilustracji.

  2. uczniowie dostają zestawy ilustracji psów pracujących po kilku minutach samodzielnej pracy następuje prezentacja formy pracy człowieka z psem.

  3. Pogadanka na temat właściwości zachowania psów i możliwego niebezpieczeństwa jakie stwarzają. Prelekcja nauczyciela na temat zachowań społecznych psów, sygnałów uspakajających i grożących oraz sposobu utrzymywania zwierząt i ich potrzeb.

  4. Wyjaśnienie sytuacji, kiedy pies czuje się zagrożony i jaką przyjmuje postawę. Pokaz prawidłowej postawy wobec agresywnego psa - „żółwik”.

  5. Dyskusja z uczestnikami spotkania na temat podchodzenia do nieznajomych psów, szukanie właściciela, podanie ręki do powąchania, głaskanie psa pod pyskiem. Próby prawidłowych kontaktów uczestników z psem pod okiem prowadzącego.

  6. Rozmowa z uczniami na temat pielęgnacji psa, konieczności sprzątania odchodów po swoim psie.

Część końcowa:

  1. Podsumowanie.

Wykonanie plakatu (w grupach) przedstawiającego bezpieczne zachowania wobec psów.