Scenariusz zajęć dla grupy „0” 25.04.08r.

Prowadząca: Joanna Kupidura

Czas trwania: około 30 min.

Blok tematyczny: Zwierzęta na wsi

Temat dnia: Wiejska zagroda

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

Kategoria A- uczeń pamięta

Kategoria B- uczeń rozumie

Kategoria C- uczeń potrafi

Cele wychowawcze:

Metody pracy:

Formy pracy: zbiorowa jednolita, indywidualna zróżnicowana;

Środki dydaktyczne: tablica demonstracyjna- zagroda wiejska, piosenka
S. Kraszewskiego i E. Witkowskiej pt.: „Zwierzęta w gospodarstwie”, odgłosy zwierząt, zagadki, ilustracje zwierząt, kartoniki z nazwami zwierząt, puzzle, naklejki ze zwierzętami, koszyk z trawą

Przebieg zajęć:

  1. Dzieci siedzą przed tablicą demonstracyjną, nauczycielka śpiewa piosenkę

1.Mam ja na wsi dom bogaty, gospodarzę sam

Czworonogie i skrzydlate tam zwierzęta mam!

Mam konie w stajni, krowy w oborze,
świnie
w chlewiku, dwa psy na dworze

Ref. Mój dobytek kwicze, kwacze,
chrumka, mruczy, gęga, gdacze!

A ja biegam, karmie, poje
biedy się nie boje!

2.Mam ja na wsi dom bogaty, gospodarzę sam

Czworonogie i skrzydlate tam zwierzęta mam!

Kury w kurniku, kaczki w sadzawce,

w szopie indyki, gęsi na trawce

Ref. Mój dobytek kwicze, kwacze,
chrumka, mruczy, gęga, gdacze!

A ja biegam, karmie, poje
biedy się nie boje!

  1. Rozmowa na temat piosenki

Pytania zadawane przez nauczyciela:

  1. Umieszczenie kartoniku z napisem „zagroda” nad tablicą

  1. Zagadki muzyczne

Zadaniem dzieci jest odgadniecie jakie zwierzę wydaje usłyszane odgłosy, wybranie ilustracji oraz podpisu zwierzątka i umieszczenie w odpowiednim miejscu w zagrodzie

  1. Zagadki słowne

Po błocie człapie i pływam po rzece.

Mam ładne skrzydła ale niedaleko lecę. (kaczka)

Wypuszczony z klatki, wesoło po trawie kica.

Lubi mlecz i marchewkę, puszystym futrem zachwyca. (królik)

Najwierniejszy to przyjaciel domu i człowieka.

Dobrym ludziom chętnie służy, na złych warczy i szczeka. (pies)

Zadaniem dzieci jest odgadniecie zagadki, wybranie ilustracji oraz podpisu zwierzątka i umieszczenie w odpowiednim miejscu z zagrodzie.

  1. Zabawa ruchowa z ćwiczeniami ortofonicznymi.

Dzieci naśladują dźwiękiem i gestem wybrane zwierzę.

  1. Indywidualna praca przy stolikach

Ułożenie z puzzli obrazka przedstawiającego zwierzątko z wiejskiej zagrody.

  1. Ewaluacja

Dzieci, którym podobały się zajęcia umieszczają swoje naklejki ze zwierzętami na trawce w koszyku, a którym nie, obok koszyka.