Scenariusz zajęć edukacyjnych z wychowania fizycznego dla klasy IV C 17.01.2001

Temat: Nauka stania na rękach przy drabince.


Miejsce - sala gimnastyczna

Czas - 45 minut

Przybory i przyrządy - drabinki, materace, laski gimnastyczne, kozioł, odskocznia, materace, równoważnia, woreczki

Cele główne

1.Umiejętności - poznanie techniki stania na rękach przy drabince

2.Motoryczność - kształtowanie siły mięśni obręczy barkowej, równowagi i koordynacji wzrokowo - ruchowej

3.Wiadomości - dotyczące techniki stania na rękach i asekuracji oraz zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania tego elementu gimnastycznego

4.Akcent wychowawczy - odpowiedzialność za współćwiczącego


Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozowanie

Uwagi metodyczno - organizacyjne

1.Zorganizowanie grupy.

  1. Zbiórka.

  2. Powitanie.

  3. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

3 min.

    • utawienie w szeregu

    • oczytanie według listy, sprawdzenie strojów, zdejmowanie biżuterii

2. Motywacja do zajęć.

  1. Podanie i omówienie tematu zajęć ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas lekcji gimnastyki.

1 min.

  • informacja N

3.Rozgrzew-ka, psycho-motoryka, profilaktyka.

Zabawa ożywiająca „Ogonki”

  1. Podskoki obunóż z krążeniem RR oburącz w przód i w tył.

  2. Bieg. Na sygnał obrót o 180 stopni, bieg tyłem. Na kolejny sygnał bieg przodem.

  3. Bieg. Na sygnał obrót o 360 stopni w prawą i lewą stronę.

  4. Marsz z RR w przód, co trzeci krok naprzemianstronny wznos NL i NP w przód.

  5. Marsz, co krok skłon T w przód.

  6. P.w. - rozkrok z RR w górze, laska w RR.

Boczne skłony T z pogłębieniem do trzech.

  1. P.w. - siad prosty z RR w górze, laska w RR.

Skłon T w przód z położeniem laski przed stopami i wyprost T do p.w. Następnie skłon T w przód z chwytem laski i wyprost do p.w.

  1. P.w. - siad rozkroczny z RR w przód, laska w RR.

Skręty T w prawą i lewą stronę z położeniem i chwytem laski z podłoża za plecami.

  1. P.w. - siad prosty z RR w przód, laska w RR.

Siad równoważny ze skurczem NN i położeniem laski pod udami. Następnie ponowny skurcz NN i podniesienie laski z podłoża.

  1. P.w. - zasadnicza z RR wzdłuż T, laska w RR.

Przeskoki kuczne w przód i w tył przez laskę.

2 min.

2 okrążenia

2 okrążenia

2 okrążenia

2 okrążenia

2 okrążenia

10 powt.

10 powt.

20 powt.

10 powt.

10 powt.

  • ustawienie na obwodzie koła

  • każdy uczeń bierze laskę gimnastyczną

4.Kształtowa­nie sprawności, doskonalenie techniki i takty­ki.

Pokaz i opis techniki stania na rękach.

  1. Stanie na rękach przy drabince.

    1. Ćwiczenia przygotowawcze:

  • wymach nogi tyłem w górę w klęku podpartym

  • wymach nogi tyłem w górę z odbiciem z nogi postawnej w uniku podpartym

  • wymach nogi tyłem w górę z odbiciem z nogi postawnej i dociągnięciem bioder do pionu, w uniku podpartym (tzw. wierzganie konika)

    1. Stanie na rękach przy drabince z asekuracją N

    1. Rzut woreczkiem gimnastycznym do celu.

    1. Doskonalenie skoku rozkrocznego przez kozła.

    2. Przejście przodem i tyłem, po równoważni.

24 min.

  • Informacja i pokaz N

  • zadania realizowane w formie obwodu ćwiczebnego

  • materac na drabinkach! (BHP)

  • odległość do 3 do 6 m

  • asekuracja współćwiczących

5.Uspokoje -nie organizmu.

  1. Sprzątanie sali.

  2. Zabawa uspokajająca „Minutka”

1,5 min.

  • leżenie tyłem wrozsypce

6.Czynności organizacyjne i dydaktyczno - wychowawcze.

  1. Zbiórka.

  1. Pochwała dla najlepiej ćwiczących.

2 min.

  • ustawienie w szeregu

7.Nastawie-nie do aktywności ruchowej w czasie wolnym.

  1. Zachęcenie do uczestnictwa w zajęciach

1,5 min.

.............................................

mgr Wojciech Halemba


..................................................

pieczęć adresowa szkoły

..................................................

pieczęć dyrektora szkoły


1

TECZKA DOROBKU ZAWODOWEGO - mgr Wojciech Halemba