Konspekt lekcji języka polskiego

Do przeprowadzenia zajęć w dniu 22 lutego 2011 w klasie III „C”, w Gimnazjum

I. Treści programowe:

II. Temat zajęć: Jacek Soplica jako postać dynamiczna w epopei Adama Mickiewicza.
Temat obejmuje 2 jednostki lekcyjne.

III. Cele zajęć:

  1. Wiadomości

Uczeń:

  1. Umiejętności:

Uczeń:

  1. Postawy:

Uczeń:

IV. Formy, metody, techniki uczenia oraz środki dydaktyczne:

  1. Formy nauczania:

  1. Metody i techniki nauczania:

  1. Środki dydaktyczne:

V. Bibliografia:

a) Przedmiotowo-merytoryczna:

b) Filozoficzna, psychologiczna, socjologiczna:

c) Pedagogiczna i ogólno dydaktyczna:

VI. Tok lekcji:

  1. Czynności organizacyjne:

  1. Podanie tematu lekcji:

  2. Nauczyciel prowadzi z uczniami rozmowę na temat wiadomości o epopei
    pt. „Pan Tadeusz”. Pogadanka odbywa się na zasadzie przypomnienia wcześniej poznanych informacji. Uczniowie aktywnie korzystają z tekstu. Praca zbiorowa.

  3. Prowadzący podsumowuje podane przez uczniów informacje za pomocą wcześniej przygotowanej karty pracy. Podczas czytania fragmentów uczniowie uzupełniają karty ćwiczeń. Posłużą one jako notatka o Jacku Soplicy, całkowicie przygotowana przez młodzież. Praca indywidualna.

  4. Nauczyciel wprowadza poszczególne pytania porządkując pracę na lekcji. Uczniowie w rozmowie z prowadzącym wypowiadają swoje skojarzenia i myśli związane
    z tematem (elementy burzy mózgów i metoda samodzielnego dochodzenia do wiedzy). Korzystają aktywnie z treści lektury, co jest podstawą ich wypowiedzi.

  1. Uczniowie wykonują ćwiczenia utrwalające umiejętność czytania ze zrozumieniem.

  2. Nauczyciel podsumowuje podaną lekcję.

  3. Zadanie pracy domowej.


PRACA DOMOWA:

Odpowiedz w kilku zdaniach na pytania dotyczące Jacka Soplicy podając po 3 argumenty przemawiające za lub przeciw stawianym problemom.

    1. Czy Jacek Soplica jest bohaterem dynamicznym?

    2. Kim był Jacek Soplica: bohaterem czy zdrajcą?

    3. Czy ksiądz Robak jest głównym bohaterem utworu Adama Mickiewicza?

VII. Cel pracy domowej:

Uczeń: