SCENARIUSZ ZAJĘCIA

GRUPA: KRASNALE

Wychowawca: Agnieszka Lewicka

Październik 2008

TEMAT: Przygotowania do zimy.

Cele:

- utrwalenie wiadomości dotyczących sposobów przygotowania się do zimy zwierząt;

- utrwalenie wiadomości dotyczących sposoby przechowywania produktów spożywczych;

- kształtowanie umiejętności reagowania na zmianę sygnału dźwiękowego;

- kształtowanie umiejętności doboru odpowiedniego stroju do pogody.

Cele operacyjne: dziecko:

- zna sposoby przygotowywania się zwierząt do zimy;

- wie gdzie i w jaki sposób ludzie gromadzą zapasy na zimę (rozumie pojecie: spiżarnia, zna sposoby przechowywania produktów spożywczych);

- naśladuje ruchem wybrane zwierzęta;

- wskazuje ubrania, które nosimy w okresie jesienno - zimowym;

- dorysowuje elementy garderoby do sylwetki człowieka.

Formy pracy: indywidualna, z całą grupą

Metody:

Słowna - rozmowa

Oglądowa - pokaz, obserwacja

Czynna - zadania stawiane do wykonania

Pomoce dydaktyczne:

- ilustracje zwierząt (wiewiórka, jeż, niedźwiedź, borsuk, odlatujące ptaki);

- tamburyno, bębenek;

- ilustracja spiżarni, szablony ubrań, ubrania (zimowe i inne);

- kartki z sylwetka człowieka, kredki.

Przebieg zajęć:

  1. „Zapasy na zimę” - rozmowa z dziećmi na temat sposobów przygotowania zwierząt do zimy. Utrwalenie nazw zwierząt zapadających w sen zimowy.

  2. Zabawa ruchowa - na umówiony sygnał dzieci naśladują zwierzęta: wiewiórkę zbierającą orzechy, śpiącego niedźwiedzia, lub odlatujące ptaki.

  3. „Przygotowania do zimy” - rozmowa o przygotowaniach ludzi do zimy. Utrwalenie słowa „spiżarnia”, określenie sposobów przechowywania produktów spożywczych. Określanie jakie ubrania nosimy gdy jest zimno, a jakie gdy jest ciepło.

  4. „Które ubranie na zimę?” - wybieranie z pudełka elementu garderoby, określanie czy jest to ubranie na zimę, czy nie.

  5. „Zimowe ubrania” - dorysowywanie zimowo - jesiennych ubrań do sylwetki człowieka.