SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO

PRZEZ KATARZYNĘ FISCHER W GRUPIE DZIECI 4 I 5 LETNICH.

Temat: co to jest strach? - dziecięce filozofowanie.

Cel ogólny: Wprowadzanie dziecka w świat wartości poprzez poszukiwanie odpowiedzi na zadawane pytania.

Formy organizacyjne: z całą grupą, indywidualna.

Metody:

Środki dydaktyczne: tekst Anny Świerszczyńskiej „O Małgosi co się niczego nie bała”, kartony, kredki świecowe.

Przebieg:

  1. Utworzenie kręgu.

  2. Wysłuchanie opowiadania A. Świerszczyńskiej „O Małgosi co się niczego nie bała”.

  3. Dyskusja dzieci do pytań zadanych przez nauczyciela.

coś miłego - np.: „to nic strasznego"?

  1. Podsumowanie dyskusji przez nauczyciela - W jaki sposób narysowałbyś strach?

  1. Rysowanie strachu wg pomysłów i wyobraźni dziecka.

  2. rozmowa z dziećmi na temat ich prac.

Moje refleksje

Grupę prowadzę wspólnie z koleżanką, która również jest studentką mojego roku. Zajęcie, które opisałam nie było więc pierwszym i jedynym zajęciem z filozofowania.

W początkowym okresie, kiedy wprowadziłam tego typu zajęcia w mojej grupie większość dzieci miała problemy z głośnym wypowiadaniem swoich opinii. W tej chwili część z nich wypowiada się śmiało i odważnie, nie boją się, że inny kolega lub koleżanka będą się z niego śmiać. Jak widać z opisanego przebiegu dyskusji jest w grupie kilkoro dzieci, które chętnie dyskutują, a ich wypowiedzi są przemyślane. Co prawda jeszcze nie wszystkie dzieci biorą aktywny udział w dyskusji, ale myślę, że po następnych kilku takich zajęciach powoli dojdzie do tego, że również i te najbardziej nieśmiałe dzieci będą zabierały głos w dyskusji. W chwili obecnej nie wprowadzam jeszcze samodzielnego wymyślania pytań przez dzieci, ponieważ próba układania pytań przez nie zakończyła się tym, że ich pytania skierowane były na analizę czytanego tekstu. Mam nadzieję, że w przyszłym roku, kiedy ponownie podejmę taką próbę dzieci będą już na tyle wdrożone i dojrzałe, że same będą potrafiły wymyślić temat do wspólnego filozofowania.