SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOREKCYJNO - KOMPENSACYJNYCH Z UCZNIEM MAJĄCYM TRUDNOŚCI W UCZENIU SIĘ.

Temat: Mylne odtwarzanie położenia liter n-u.

Cele:

- wiedza: uczeń rozpoznaje literę „n” i „u” w tekście; potrafi podzielić wyrazy na sylaby;

- umiejętności: uczeń potrafi na podstawie wzoru samodzielnie odtworzyć położenie litery „n” i „u”; doskonalenie umiejętności sprawnego posługiwania się nożyczkami;

- postawy: uczeń słucha ze zrozumieniem czytanego tekstu oraz wypowiedzi rówieśników; kształtowanie umiejętności składnego wypowiadania się;

Metody pracy:

- praktycznego działania;

- ćwiczeniowa;

- słowna;

- pogadanka;

Środki dydaktyczne: karty pracy z literami „n” i „u”, wiersz J. Brzechwy „Skarżypyta”, kredki, nożyczki, ołówek

Przebieg zajęć:

  1. Przywitanie z uczniami. Wprowadzenie do zajęć: Nauczyciel wywiesza na tablicy kartki z literami „n” i „u”, wyjaśnia ich zapis oraz to, że „n” należy do grupy spółgłosek natomiast „u” do samogłosek. Uczniowie podają przykłady wyrazów, w których występuje litera „n” i „u”.

  1. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy z literą „n” i „u” - zadaniem uczniów jest napisanie po śladzie wymienionych liter oraz ich samodzielna pisownia. (załącznik 1)

  1. Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z literami „N” i „U”. Uczniowie wycinają kartkę po wyznaczonych liniach, a następnie układają puzzle, tak aby powstały wcześniejsze obrazki z literkami. ( załącznik 2)

  1. Nauczyciel rozdaje uczniom wiersz Jana Brzechwy „Skarżypyta”, odczytuje go, a uczniowie śledzą tekst uważnie go wysłuchując.

- o czym był wiersz?

- co zapamiętaliście z wiersza?

- a może pamiętacie jakieś imiona jakie występowały w wierszu?

  1. Uczniowie otrzymują kartę, na której znajduje się tabela. Ich zadaniem jest wpisanie do odpowiednich rubryk podkreślonych wyrazów z literami „u” i „n”. (załącznik 4)

  1. Nauczyciel odczytuje uczniom cztery zdania. Prosi ich, aby uważnie się wsłuchiwali, ponieważ ich zadaniem będzie klaśnięcie w dłonie, gdy usłyszą wyrazy, w których znajduje się głoska „n” i „u”.

- Ula lubi duże lody o smaku gumy.

- Noga nadal mocno boli Anetkę.

- Natalia nadal kupuje banany i ananasy na nowym rynku.

- Uwaga, uwaga na ulicy Bukowej jest dużo wody bo była ulewa.

  1. Uczniowie dzielą wyrazy usłyszane przez Nauczyciela na sylaby: cudo, uwaga, nos, numerek, ulica, noga.

  2. Nauczyciel rozdaje uczniom kartki na których zapisane są zaszyfrowane dwa zdania, aby je odczytać uczniowie z pierwszego zdania wykreślają literę „n”, a z drugiego zdania literę „u”. Nauczyciel przypomina uczniom o kierunku zapisu zdań (od lewej do prawej) oraz prosi uczniów o staranny zapis.

-Mamanintatanidąndonlasunponjagodyn.

- Olauiumamaumająuowoceu:ubananyuananasyuiumaliny.

  1. Nauczyciel rozdaje uczniom kartę pracy, na której znajdują się gwiazdki z wyrazami, które zawierają literę „u” i „n”. uczniowie kolorują na zielono wyrazy zawierające literę „n”, a na niebiesko wyrazy zawierające literę „u”. ( załącznik 5)

Zakładane efekty:

- uczeń zna położenie litery „n” i „u”;

- wie, że „n” jest spółgłoską a „u” samogłoską;

- potrafi podzielić wyrazy na sylaby;

- potrafi ze słuchu wyodrębnić wyrazy z literami „n” i „u” ;

- samodzielnie zapisuje zdania w liniaturze.

Literatura:

Pomirska Z. , Wokół dyskusji. Co warto wiedzieć o dysleksji i nowoczesnych sposobach przeciwdziałania jej, Warszawa 2010

Załącznik 1

0x01 graphic
0x01 graphic

Załącznik 3

„Skarżypyta” - Jan Brzechwa

- Piotruś nie był dzisiaj w szkole

Antek zrobił dziurę w stole,

Wanda obrus poplamiła,

Zosia szyi nie umyła,

Jurek zgubił klucz, a Wacek

Zjadł ze stołu cały placek.

- Któż się ciebie o to pyta?

Nikt. Ja jestem skarżypyta.

Załącznik 4

u

n

……………………………………………….

……………………………………………….

……………………………………………….

……………………………………………….

……………………………………………….

……………………………………………….

……………………………………………….

……………………………………………….