KONSPEKT

DO LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V

Klasa : V

Temat : Janosik - bohater czy zwykły rozbójnik?. Na podstawie opowiadania

Mariana Orłonia pt. „Janosik”.

Cele główne : zapoznanie się z treścią opowiadania

: uczeń ocenia postępowanie bohatera opowiadania - Janosika

Cele operacyjne : uczeń opowiada przeczytany tekst

: uczeń ocenia bohatera na podstawie jego zachowań i przygód

Metody pracy : pogadanka, metoda aktywizująca - metaplan (uczniowie zostają podzieleni

na trzy grupy; pierwsza zastanawia się nad tym JAK OCENIANY BYŁ

JANOSIK PRZEZ LUDZI?; druga JAK ODBIERANY BYĆ POWINIEN?;

trzecia DLACZEGO NIE JEST POSTRZEGANY JAK BYĆ POWINIEN?

uczniowie wycinają z papieru różnokolorowe i różnokształtne figury,

na których zapisują swoje przemyślenia, następnie przywieszają je na

tablicy i wspólnie z nauczycielem wyciągają wnioski)

Formy pracy : z cała klasą, w grupach

Środki dydaktyczne : podręcznik, kolorowy brystol

Literatura : Oglądam świat

Czas : 45 minut

Przebieg lekcji :

Faza wstępna:

  1. Sprawdzenie listy obecności (czynności organizacyjne)

  2. Napisanie tematy lekcji na tablicy

  3. Pogadanka z uczniami na temat tego, czy warto pomagać innym

Faza właściwa:

1. Głośne odczytanie tekstu przez trzech uczniów po fragmencie

2. Krótka pogadanka na temat sytuacji przedstawionej w tekście

3. Zastosowanie metody metaplanu

4. Wspólne wyciąganie wniosków, krótka notatka do zeszytu

Faza końcowa:

∗Dyskusja na temat dobrych uczynków, uczniowie sami opowiadają co robią żeby pomagać innym

∗Uczniowie opowiadają jak można pomagać

∗Dlaczego warto jest pomagać?