Justyna Kogut

Konspekt na lekcję historii i społeczeństwa dla klasy VI.

Temat: Polska złotego wieku.

Cele poznawcze: uczeń

Cele kształcące: uczeń

Cele wychowawcze:

Środki dydaktyczne:

    1. Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 6. Człowiek i jego cywilizacja,
      Wyd. ARKA

    2. Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 6. Człowiek i jego cywilizacja. Zeszyt ćwiczeń, Wyd. ARKA

    3. Prezentacja multimedialna - płyta CD

Metody dydaktyczne:

  1. Opis

  2. Praca pod kierunkiem: w oparciu o podręcznik, ćwiczenia, ikonografię, mapę

  3. Pogadanka

  4. Opowiadanie

  5. Prezentacja multimedialna

Tok lekcji:

  1. Czynności organizacyjno-porządkowe, 2 min

  2. Rekapitulacja wtórna - pogadanka: 10 min

    1. Sprawdzenie wiedzy uczniów z poprzednich lekcji - kartkówka.

    2. Ćw. 3, s. 22

    3. Wyjaśnienie hasła krzyżówki

  3. Wprowadzenie:

Nauczyciel: Na przedostatniej lekcji poznaliście kierunek w sztuce europejskiej nazywany renesansem lub odrodzeniem. Powiedzieliśmy sobie, że kierunek ten pojawił się jako pierwszy we Włoszech, a później rozprzestrzeniał się na inne kraje, np. Francję, Niemcy, Niderlandy. Renesans dotarł również do Polski.

  1. Lekcja właściwa: 25 min

Temat: Polska złotego wieku - XVI wiek.

    1. Za czyją sprawą renesans dotarł również do Polski? - opowiadanie, prezentacja multimedialna

    2. „Polska złotego wieku”: Zygmunt I Stary, królowa Bona, Zygmunt II Stary, kaplica Zygmuntowska, zamek wawelski, zamki i ratusze renesansowe - opowiadanie, prezentacja multimedialna

    3. Przedstawiciele polskiego renesansu: Mikołaj Rej, Jan Kochanowski, Mikołaj Kopernik - praca z tekstem, ilustracjami; następnie wypowiedź ustna uczniów - opis postaci

    4. Zmiana mentalności ludzi, „Polska spichlerzem Europy” - opowiadanie

    5. Tolerancja religijna - opis

    6. Notatka do zeszytu