Scenariusz zajęć zintegrowanych dla kl. III

Temat bloku: LAS , (NIE TYLKO) JESIENIĄ.

Temat dnia : Sprawdź , co wiesz o lesie - utrwalenie warstwowej budowy lasu.

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

Metody :

słowne - rozmowa, wyjaśnienie wykonywanych poleceń

praktyczne - zadania stawiane uczniom do wykonania

Formy pracy:

indywidualna

grupowa

Środki dydaktyczne:

zdjęcia z kolorowych gazet roślin i zwierząt, szablon drzewa, karteczki z rozpoczętym opowiadaniem

Przebieg lekcji:

1. Rozwiązanie zagadki, jako nawiązanie do tematu.

Co to jest?

Sosnowy, dębowy,

stary lub młody,

Rosną w nim drzewa,

rosną jagody. ( las)

2.Przypomnienie warstwowej budowy lasu - praca w grupach..

Dzieci dostają w grupach zdjęcia z kolorowych gazet: drzew, krzewów, roślin i zwierząt.

Naklejają je na dużą kartkę z bloku i przyporządkowują je do poszczególnych warstw lasu.

3. Układanie wyrazów w kolejności alfabetycznej.

Nauczyciel zapisuje nazwy zwierząt i roślin, które dzieci nakleiły w poszczególnych warstwach np. wiewiórka, jeżyny, brzozy , dzięcioł

i układanie ich w kolejności alfabetycznej.

4. Ustne odpowiedzi na pytanie : Po co potrzebne nam są lasy?

5. O co prosi las? - pisanie na sylwecie drzewa (kartka A-4) prośby lasu, po wysłuchaniu wiersza M. Przewoźniak pt. ,,Ogłoszenie''.

Bardzo proszę drogie dzieci,

By nie brudzić i nie śmiecić,

Zrezygnujcie też z łamania,

Obrywania i deptania,

Jeże, sowy i jelenie,

Proszę o ich nie straszenie,

A poza tym, witam WAS

Podpisano: LAS.

6.Drama - pokazanie za pomocą mimiki , ,Co czuje drzewo ,gdy człowiek je niszczy?''

Dzieci w grupach losują karteczki z zadaniem, które mają przedstawić( np. dziecko łamie gałęzie, podpala drzewo, niszczy jego korę)

Rozmowa na temat przedstawionych scenek ze zwróceniem uwagi na niebezpieczeństwo pożaru w lesie.

7. Dzieci dokończają rozpoczęte opowiadanie.

U podnóża gór w pięknym lesie mieszkały zwierzęta. Były bardzo szczęśliwe, że mieszkają w tak spokojnym miejscu.

Lecz pewnego razu ciszę i spokój......

8. Indywidualne głośne czytanie swoich opowiadań.