Małgorzata Cepak

Rewalidacja 2 rok gr1



KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIA JANA KOWALSKIEGO Z DNIA 22.03.2009

Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIA W STOPNIU GŁEBOKIM


METODA PRACY: stosowana analiza zachowań (behawioralna)


FORMY PRACY: indywidualna,grupowa


ŚRODKI DYDAKTYCZNE:obrazki,monety,skarbonka,kalendarz,obrazki z porami roku, przedmioty do sprzątania,sznurowadła,koraliki,drewniany model,szczoteczka do zębów,pasta, produkty spożywcze:bułka,wędlina,masło,talerzyk



CELE OGÓLNE:


-rozwijanie umiejętności porozumiewania sie z otoczniem za pomocą systemu Makatona

-rozwijanie umiejętności rozumienia mowy

-rozwijanie i usprawnianie mowy dziecka

-rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej

-rozwijanie motoryki małej

-kształtowanie czynności samoobsługowych

-kształtowanie zachowań społecznie aprobowanych

-rozwój umiejętności komunikacji werbalnej i alternatywnej



CELE SZCZEGÓŁOWE:


uczeń potrafi:


-przywitać się za pomocą gestów np:poprzez podanie ręki

-odpowiadać gestem na pytania

-identyfikowanie osoby w otoczeniu i na zdjęciu

-realizować proste polecenia typu:daj, podaj,pokaz z użyciem konkretnych obrazków z różnych kategorii

-opowiadać za pomocą gestów co znajduje sie na obrazkach,

-wskazywać porządany przedmiot

-układać przedmioty według wielkości

-klasyfikować przedmioty

-nawleka koraliki na sznurowadło,układa puzle,

-naśladuje ruchy motoryki dużej

-identyfikuje kolory i figury geometryczne

-identyfikuje zwierzęta na obrazkach

-układać talerze na półce

-wykonywać proste polecenia

-przygotować prosty posiłek

-samodzielnie się ubierać

-za pomocą prowadzącego zamalować duże powierzchnie

-obrysować kontury dużych figur geometrycznych

-włożyć monety do skarbonki

-odciskać na papierze dłonie lub stopy zamoczone w farbie

-




PRZEBIEG ZAJĘĆ:


CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIA

UWAGI/POMOCE

-Nauczyciel wyciąga rękę i mówi dzień dobry,


-pyta „kim jesteś”


-pyta jaką mamy porę roku


-mówi”zaznacz na kalendarzu jaki mamy dzień”


-mówi „wskaż na co jest ci potrzebne”


-mówi „nawlec koraliki na sznurowadło”


-mówi”przewlec teraz sznurowadło przez otwory na drewnianym modelu”


-wydaje polecenie”podnieś ręce do góry”, „usiądź na podłodze”


-wydaje polecenie „pokaż jak myjesz zęby”


-wydaje polecenie „dopasuj”


-wydaje polecenie „zrób kanapkę”


-wydaje polecenie „posprzątaj”



-mówi:wrzuć monety do skarbonki


-dziecko powtarza gest



-odpowiada za pomocą gestów


-wybiera obrazek przedstawiający porę roku

-zaznacza na kalendarzu który mamy dzień


-wskazuje gestem porządany przedmioty


-nawleka koraliki na sznurowadło,


-przewleka sznurowadło przez otwory na drewnianym modelu



-naśladuje ruchy wykonywane przez nauczyciela


-pokazuje czynność mycia zębów


-segreguje według kategorii


-robi kanapkę



-ustawia przedmioty,porządkuje stoliki


-wrzuca monety do skarbonki




-System Makaton


-obrazki z porami roku


-kalendarz






-koraliki,sznurowadło



-drewniany model







-szczoteczka do zębów,pasta, kubek


-obrazki z owocami,ubraniami


-bułka,masło,wędlina



-



-monety,skarbonka