Scenariusz zajęć



Klasa; II


Czas trwania; 4 godziny


Temat dnia; „Bezpiecznie spędzamy wolny czas”


Miejsce tematu w podstawie programowej;

9.1a, 1.2b, 1.3acf, 9.3b, 7.7, 7.5, 10.4b


Miejsce tematu w programie pracy klasy;

Człowiek i jego emocje:

Kształtowanie zdrowotnego trybu życia, budowanie systemu wartości:

Wyrobienie u uczniów sprawności fizycznej oraz dbałości o zdrowie i bezpieczeństwo



Cele zajęć


Cele ogólne;







Cele operacyjne;


Materiał nauczania;

Metody uczenia się;

Obszary edukacji;

Środki i materiały dydaktyczne;

Zadanie

Obszar edukacji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Środki i materiały

Samodzielne rezultaty

Uwagi o realizacji

1. Wizyta w pracowni komputerowej.

Polonistyczny z elementami zajęć komputerowych

Nauczyciel organizuje wizytę w pracowni komputerowej w szkole. Prezentuje uczniom komputery zwracając uwagę na krzesła, oświetlenie i położenie monitorów. Objaśnia uczniom prawidłową postawę siedzenia podczas pracy z komputerem. Omawia budowę komputera. Zadaje uczniom pytanie:

- Do jakich celów można wykorzystać komputer?

- Do jakich wy wykorzystujecie komputery?

Uczeń uważnie słucha nauczyciela. Zwraca uwagę na krzesła, oświetlenie i położenie monitorów. Zapoznaje się z prawidłową postawą siedzenia podczas korzystania z komputera. Poznaje budowę komputera. Wypowiada się na temat wykorzystania komputera. Dzieli się z nauczycielem i rówieśnikami doświadczeniami z zakresu korzystania z komputera.

- komputery

Uczeń:

- potrafi powiedzieć z z jakich części składa się komputer,

- wymieni cele wykorzystania komputera,

- opowie o własnych doświadczeniach z komputerem.

- zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo dziecka.

2. Komputer przyjaciel czy wróg? - praca z tekstem A. Onichimowskiej pt. „Nie tylko o komputerze”







-wyszukiwanie i podkreślenie w tekście wyrazów z „rz”

Polonistyczny














Polonistyczny

Nauczyciel zachęca uczniów do głośnego czytania tekstu pt „Nie tylko o komputerze”. Dyskutuje z uczniami na temat treści tekstu. Następnie proponuje ciche czytanie ze zrozumieniem. Prosi o otworzenie ćwiczeń na str. 50 i wykonanie zadań 1,2. Objaśnia treść zadania – ustalenie poprawnych zakończeń zdań dotyczących przeczytanego tekstu.


Nauczyciel prosi uczniów o wyszukanie i podkreślenie w tekście wyrazów z „rz”. Proponuje podzielenie ich na sylaby.

Uczeń uważnie słucha nauczyciela. Chętni zgłaszają się do głośnego czytania. Uczeń rozmawia z nauczycielem na temat treści przeczytanego tekstu. Czyta tekst ze zrozumieniem. Wykonuje podane zadania wskazując poprawne z opowiadaniem zakończenia zdań.




Uczeń wyszukuje i podkreśla w tekście wyrazy z „rz”. Dzieli je na sylaby.

- P. cz. 2 s. 31

- Ćw. cz. 3 z. 1,2 s. 50

Dziecko:

- potrafi przeczytać tekst ze zrozumieniem oraz zaznaczyć prawidłowe odpowiedzi dotyczące jego treści.






Uczeń:

- zna poprawną pisownie wyrazów z „rz”.

- umiejętnie wyszuka wyrazy z „rz” w tekście

- potrafi podzielić wyraz na sylaby,

- wie co to wyraz, a co sylaba.

- potrafi wyjaśnić pisownię wyrazów z „rz”


3. Jak bezpiecznie korzystać z komputera? - ustalenie zasad pracy z komputerem na podstawie tekstu A. Onichmowskiej pt. „Nie tylko o komputerze” oraz własnych doświadczeń..

Polonistyczny z elementami zajęć komputerowych

Nauczyciel zachęca do pracy z tekstem. Prosi uczniów o wyszukanie i głośne odczytanie fragmentów tekstu opisujących zasady korzystania z komputera oraz innych urządzeń elektrycznych wymienionych w tekście. Prosi, aby uczniowie samodzielnie wymienili inne urządzenia elektryczne, które raczej mogą mieć zły wpływ na nas, jeśli będziemy z nich niewłaściwie korzystali. Wspólnie z uczniami redaguje na tablicy zdania – konsekwencje, jakie niesie ze sobą niewłaściwe korzystanie z komputera. Prosi o przepisanie zasad do zeszytu.

Uczeń wyszukuje w tekście i głośno czyta fragmenty dotyczące zasad korzystania z komputera i innych urządzeń elektrycznych. Bazując na własnym doświadczeniu wymienia inne urządzenia elektryczne, które mogą mieć na nas zły wpływ. Wraz z nauczycielem buduje zdania dotyczące zagrożeń z powodu niewłaściwego korzystania z komputera. Przepisuje zapisane zdania na tablicy do zeszytu.

- P. cz. 2 s. 31

- zeszyty

Uczeń:

- zna konsekwencje niewłaściwego korzystania z komputera i urządzeń ze słuchawkami,

- potrafi wymienić inne urządzenia elektryczne, które mogą mieć na nas zły wpływ,

- potrafi budować zdania dotyczące zagrożeń płynących z niewłaściwego korzystania z komputera.


4. Nic nie słychać! - doświadczenie ze słuchawkami na uszach.

Zdrowotny

Nauczyciel zaprasza wszystkich uczniów do koła. Wskazuje jedno dziecko i prosi, aby usiadło do kolegów tyłem, zakłada mu słuchawki na uszy puszczając muzykę. Następnie wybiera kilka osób z koła i proponuje, aby każde z nich wykonywało inną czynność (tupanie, klaskanie, skakanie, bieganie). Po chwili proponuje, aby uczeń mający słuchawki na uszach odwrócił się i powiedział, czy cokolwiek słyszał. Zabawa powtarzana jest kilkakrotnie.

Wybrany uczeń zakłada słuchawki na uszy i siedzi tyłem do pozostałych uczniów. Wskazani uczniowie umownie wykonują różne czynności (bieganie, podskakiwanie, klaskanie, tupanie). Po chwili uczeń ze słuchawkami ściąga je i odwracając się do pozostałych mówi, czy coś słyszał.

- słuchawki,

- odtwarzacz,

- płyta CD z utworami dziecięcymi lub z piosenkami dla klasy 2

Uczeń:

- zrozumie sens niebezpieczeństw związanych z głośnym słuchaniem muzyki.

- dbanie o bezpieczeństwo dziecka

5. Klasowy komputer – konstrukcja z pudełek.

Techniczny

Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy. Wyjaśnia zadanie – skonstruowanie komputera. Rozdaje uczniom potrzebne materiały. Kontroluje pracę uczniów.

Nauczyciel proponuje prezentacje grupowych komputerów.

Uczeń współpracuje w grupie. Wykonuje model komputera z otrzymanych materiałów. Wspólnie z grupą prezentuje skonstruowany model komputera.

- pudełka duże i małe,

- flamastry,

- taśmy,

- kleje.

Uczeń:

- skonstruuje model komputera z otrzymanych materiałów,

- współpracuje z grupą,

- potrafi w dwóch zdaniach zaprezentować swój komputer.

- dbanie o bezpieczeństwo dziecka,

- zwrócenie uwagi na czystość warsztatu pracy.

6. „Gadający komputer” - ćwiczenie twórcze.

Polonistyczny

Nauczyciel prosi, aby każda z grup zastanowiła się na temat: co by było, gdyby komputery potrafiły mówić?

Zadaje uczniom pytanie:

- Jakich rad udzielilibyście ludziom, gdybyście byli komputerami?

Zachęca do wypowiedzi.

Uczeń wspólnie z grupą zastanawia się nad podanym tematem. Redaguje rady jakie udzieliły ludziom, gdyby był komputerem.


Uczeń:

- potrafi udzielać wielozdaniowe wypowiedzi dotyczące rad kierowanych w obsługiwaniu się komputerem.


7. „Przygoda z dzieleniem - rozwiązywanie zadań tekstowych – mnożenie i dzielenie liczb w zakresie 30







- zabawa ruchowo - matematyczna









- zabawa z patyczkami.

Matematyczny














Ruchowo-matematyczny










Matematyczny

Nauczyciel przypina na tablicy sylwety 5 biedronek bez kropek. Obok biedronek przypina 15 czarnych kropek. Prosi uczniów o rozdzielenie tych 15 kropek tak, aby każda biedronka miała po 3 kropki. Zachęca do ułożenia odpowiedniego działania.






Nauczyciel zaprasza uczniów do wspólnej zabawy. Wyjaśnia zasady gry. Proponuje, aby podczas grania muzyki uczniowie poruszali się po sali w rytm puszczanej muzyki. Na przerwie w muzyce nauczyciel podnosi do góry kartkę z napisaną cyfrą. Zadaniem uczniów jest utworzy koła z tylu osób ile wskazuje cyfra.

Nauczyciel podaje na tablicy różne działania. Rozdaje uczniom zestawy patyczków i prosi o wykonanie na patyczkach przedstawionych działań. Kontroluje pracę uczniów sprawdzając na ławkach wykonane zadania.

Uczeń dzieli 15 kropek na 5 biedronek. Przypina na tablicy kropki w odpowiednie miejsca. Wspólnie z klasą układa działanie odpowiadające temu zadaniu.








Uczeń porusza się po sali w rytm puszczanej muzyki. Na przerwę w muzyce, przygląda się cyfrze pokazanej przez nauczyciela i wspólnie z rówieśnikami tworzy koła składające się z liczby osób podanej przez nauczyciela.


Uczeń uważnie przygląda się działaniom zamieszczonych na tablicy. Wykonuje działania na patyczkach. Chętni do odpowiedzi zgłaszają się podnosząc rękę do góry.

- sylwety 5 biedronek bez kropek, 15 czarnych kropek wyciętych z czarnego bloku technicznego,

- kartki z napisanymi cyframi,

- magnesy.


- karteczki z cyframi,

- CD z piosenkami dziecięcymi,

- magnetofon,






- patyczki.

Uczeń:

- potrafi dzielić liczby w zakresie 30,

- potrafi ułożyć działanie odpowiadające wykonanemu zadaniu.






Uczeń:

- potrafi odczytać wskazaną cyfrę przez nauczyciela,

- stworzy koła składające się z z tylu osób ile przedstawia dana cyfra.



Uczeń:

- potrafi wykonać działanie przedstawione na tablicy za pomocą patyczków.


























- dbanie o bezpieczeństwo dziecka podczas zabawy ruchowej.

8. Jak zdrowo i bezpiecznie spędzać wolny czas? - podsumowanie.

Polonistyczno - ruchowy

Nauczyciel zaprasza wszystkich uczniów do koła na dywan. Puszcza muzykę z repertuaru dziecięcego. Podaje do koła pudełko z kartkami, na których są napisane zdania dotyczące zdrowego – niezdrowego oraz bezpiecznego i niebezpiecznego sposobu spędzania wolnego czasu. Wyjaśnia, że podczas pauzy w muzyce uczeń, który będzie trzymał pudełko w rękach wyciągnie jedną kartkę, odczyta zdanie i przypnie pod nią na tablicy odpowiednią buźkę (smutną – niezdrowe i niebezpieczne zachowanie, wesołą – zdrowe i bezpieczne sposoby spędzania wolnego czasu). Na koniec nauczyciel wskazuje chętnych uczniów do odpowiedzi i prosi o głośne przeczytanie zdrowych sposobów spędzania czasu.

Uczeń uczestniczy w zabawie. Podczas grania muzyki podaje rówieśnikom pudełko z karteczkami. Na przerwie w muzyce wyciąga jedną z karteczek, czyta na głos zdanie i przypina na tablicy, a pod zdaniem umieszcza poprawną buźkę (wesoła lub smutna) symbolizującą bezpieczne, zdrowe lub niebezpieczne i niezdrowe spędzanie wolnego czasu. Następnie chętni do odpowiedzi czytają na głos całą listę bezpiecznych zasad spędzania wolnego czasu.

- pudełko,

- karteczki z propozycjami bezpiecznych i niebezpie-cznych form spędzania wolnego czasu,

Uczeń:

- wie jak należy zdrowo i bezpiecznie spędzać wolny czas.

- wskaże bezpieczne formy spędzania wolnego czasu.

- dbanie o bezpieczeństwo dziecka.