background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ 

 

 

 

 

Kazimierz Olszewski  

 

 

 

 
Wytwarzanie podstawowych półproduktów i produktów 
organicznych 815[01].Z2.03  
 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 

Wydawca 

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

dr inŜ. Jarosław Religa 
mgr Urszula Ciosk Rawluk 
 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inŜ. Kazimierz Olszewski 

 

Konsultacja: 

mgr inŜ. Halina Bielecka 
 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  815[01].Z2.03 
„Wytwarzanie  podstawowych  półproduktów  i  produktów  organicznych”,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu operator urządzeń przemysłu chemicznego.  

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne  

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć  

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1.

 

Technologia przerobu surowców energetycznych 

11 

5.1.1.

 

Ć

wiczenia  

11 

5.2.

 

Przemysł tłuszczowy 

14 

5.2.1.

 

Ć

wiczenia 

14 

5.3.

 

Procesy jednostkowe w syntezie organicznej 

17 

5.3.1.

 

Ć

wiczenia 

17 

5.4.

 

Przemysł tworzyw sztucznych 

20 

5.4.1.

 

Ć

wiczenia 

20 

5.5.

 

Syntezy organiczne z gazu syntezowego 

24 

5.5.1.

 

Ć

wiczenia 

24 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć uczniów  

27 

7.

 

Literatura 

40 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

  

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  operator  urządzeń  przemysłu 
chemicznego 

w jednostce 

modułowej 

„Wytwarzanie 

podstawowych 

półproduktów 

i produktów organicznych” 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  umiejętności  praktycznych 
uczniów, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ć

wiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

Z  powodu  obszernego  materiału  nauczania  objętego  programem  jednostki  modułowej 

815[01].Z2.03  w  poradnikach  zawarto  tylko  wybrane  ćwiczenia  zawarte  w  programie 
jednostki  jako  najbardziej  reprezentatywne  dla  specyfiki  nauczania  przedstawionych 
w Materiale nauczania jednostki zagadnień. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

moŜe posłuŜyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych i sprawdzianem 
praktycznym. W rozdziale 6 podano równieŜ: 

 

plan testu, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  
 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

 
 
 
 
 

 

 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych  

815[01].Z2 

Technologie wytwarzania 

półproduktów i produktów 

przemysłu chemicznego 

815[01].Z2.02 

Wytwarzanie podstawowych 

półproduktów i produktów 

nieorganicznych 

815[01].Z2.03 

Wytwarzanie podstawowych 

półproduktów i produktów 

organicznych 

 

815[01].Z2.01 

Stosowanie zasad prowadzenia 

procesów produkcyjnych 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

wykonywać podstawowe czynności laboratoryjne, 

 

posługiwać się podstawowy pojęciami i wzorami z zakresu chemii organicznej, 

 

wykonywać podstawowe obliczenia chemiczne, 

 

rozróŜniać symbole graficzne aparatów, maszyn i urządzeń przemysłu chemicznego, 

 

charakteryzować wymagania dotyczące bezpieczeństwa pracy przy obsłudze aparatów, 

 

maszyn i urządzeń przemysłu chemicznego, 

 

charakteryzować  budowę  i  zasadę  działania  podstawowych  aparatów  maszyn  i  urządzeń 
przemysłu chemicznego, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami technologicznymi, 

 

rozróŜniać zastosowane zasady technologiczne, 

 

posługiwać się normami, ustawami, rozporządzeniami, 

 

obsługiwać komputer, 

 

współpracować w grupie. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

    

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozróŜnić surowce energochemicznie, 

 

rozróŜnić procesy rafineryjne od petrochemicznych,  

 

określić zadania procesów przygotowania ropy naftowej do przeróbki, 

 

scharakteryzować  właściwości  i  skład  destylatów  naftowych  otrzymywanych  z  ropy 
naftowej, 

 

wskazać kierunki oczyszczania lub dalszej przeróbki destylatów naftowych, 

 

scharakteryzować  przemysłowe  metody  sulfonowania,  nitrowania,  chlorowania, 
estryfikacji  oraz hydrolizy i utwardzania tłuszczów,  

 

rozróŜnić  symbole  aparatury,  punktów  pomiaru  parametrów,  urządzeń  regulacji 
i sterowania  stosowanych  w  procesach  wytwarzania  półproduktów  i  produktów 
organicznych, 

 

określić  wpływ  zmiany  parametrów  procesowych  na  przebieg  procesów  wytwarzania 
produktów organicznych, 

 

wskazać metody wytwarzania surowego gazu syntezowego z róŜnych surowców, 

 

uzasadnić  konieczność  odsiarczania  produktów  przerobu  gazu  ziemnego,  ropy  naftowej 
i węgla kamiennego, 

 

scharakteryzować  budowę  i  zasady  działania  aparatów  i  urządzeń  stosowanych 
w procesach  przerobu  węgla  kamiennego,  gazu  ziemnego,  ropy  naftowej  oraz 
w procesach wytwarzania podstawowych grup związków organicznych, 

 

posłuŜyć  się  uproszczonymi  schematami  technologicznymi  procesów  przerobu  węgla 
kamiennego, gazu ziemnego oraz ropy naftowej, 

 

wskazać  kierunki  wykorzystywania  poszczególnych  składników  surowego  gazu 
syntezowego,  

 

ocenić  stopień  zagroŜenia  środowiska  pracy  podczas  eksploatacji  aparatów  i  urządzeń 
stosowanych  w  procesach  przerobu  węgla  kamiennego,  gazu  ziemnego,  ropy  naftowej 
oraz w procesach wytwarzania podstawowych grup związków organicznych, 

 

ocenić  toksyczność  substancji  stosowanych  w  procesach  wytwarzania  produktów 
organicznych na podstawie analizy karty charakterystyki substancji niebezpiecznych, 

 

scharakteryzować  skład  i  warunki  pracy  katalizatorów  stosowanych  w procesach 
wytwarzania produktów organicznych,  

 

wyjaśnić,  w  oparciu  o  schemat  ideowy,  chemiczną  koncepcję  procesu  wytwarzania 
produktów organicznych,  

 

sporządzić  schematy  ideowe  najwaŜniejszych  procesów  wytwarzania  produktów 
organicznych,  

 

wskazać  stosowanie  zasad  technologicznych  w  procesach  wytwarzania  produktów 
organicznych, 

 

rozróŜnić reakcje polimeryzacji i polikondensacji, 

 

scharakteryzować stosowane w przemyśle sposoby prowadzenia polimeryzacji w: masie, 
zawiesinie i emulsji, 

 

odróŜnić zasadnicze typy tworzyw polimeryzacyjnych,  

 

scharakteryzować najwaŜniejsze parametry jakościowe benzyn, 

 

ocenić wpływ na środowisko procesów komponowania i zastosowania benzyn, 

 

zastosować  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska obowiązujące na stanowiskach pracy. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca    

 

 

……………………………………….………………… 

Modułowy program nauczania: 

Operator urządzeń przemysłu chemicznego 815[01] 

Moduł:  

Technologie  wytwarzania  podstawowych  półproduktów 
i produktów przemysłu chemicznego 815[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wytwarzanie  podstawowych  półproduktów  i  produktów  
organicznych 815[01].Z2.03 

Temat:  Wpływ przemysłu koksochemicznego na środowisko naturalne. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  określania  wpływu  instalacji  produkcyjnej  na 

ś

rodowisko naturalne. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

ocenić toksyczność substancji powstających w procesie koksowania węgla, 

 

skorzystać z kart charakterystyki substancji niebezpiecznych, 

 

wskazać wpływ instalacji koksowania węgla oraz wydzielania produktów pirolizy na stan 
ś

rodowiska naturalnego. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

tekstu przewodniego. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa jednolita. 

 
Czas trwania zajęć: 1 godzina dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karty charakterystyki substancji niebezpiecznych, 

 

uproszczony  schemat  technologiczny  koksowania  węgla  oraz  wydzielania  produktów 
pirolizy, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Zadanie dla ucznia 

Określ wpływ przemysłu koksochemicznego na środowisko naturalne. 
W tym celu: 

 

określ  wpływ  substancji  powstających  w  instalacji  koksochemicznej  na  środowisko 
naturalne, 

 

wypisz  wpływ  substancji  powstających  w  instalacji  koksochemicznej  na  środowisko 
naturalne, 

 

wypisz 

moŜliwe 

sposoby 

skaŜenia  środowiska  naturalnego  przez  przemysł 

koksochemiczny. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

4.

 

Realizacja zajęć: 

 

zapoznanie się z kartami charakterystyki substancji niebezpiecznych, 

 

zapoznanie  się  z  uproszczonym  schematem  koksowania  węgla  oraz  wydzielania 
produktów pirolizy, 

 

określenie  wpływu  substancji  powstających  w  procesie  koksowania  węgla  oraz 
wydzielania produktów pirolizy na środowisko naturalne, 

 

wypisanie  wpływu  substancji  powstających  w  procesie  koksowania  węgla  oraz 
wydzielania produktów pirolizy na środowisko naturalne, 

 

określenie  moŜliwych  sposobów  skaŜenia  środowiska  naturalnego  przez  przemysł 
koksochemiczny, 

 

wypisanie  moŜliwych  sposobów  skaŜenia  środowiska  naturalnego  przez  przemysł 
koksochemiczny. 

5.

 

Po  wykonaniu  ćwiczenia  uczeń  określa,  jakie  zagroŜenia  stanowi  przemysł 
koksochemiczny. 

6.

 

Nauczyciel analizuje prace uczniów. 

7.

 

Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze informacji dotyczących zastosowań koksu. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności.

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2  

 

 

  

Osoba prowadząca    

 

 

……………………………………….…………………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator urządzeń przemysłu chemicznego 815[01] 

Moduł:  

Technologie  wytwarzania  podstawowych  półproduktów 
i produktów przemysłu chemicznego 815[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wytwarzanie  podstawowych  półproduktów  i  produktów 
organicznych 815[01].Z2.03 

Temat:  Polimeryzacja styrenu w obecności nadtlenku wodoru. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  przeprowadzenia  reakcji  polimeryzacji  inicjowanej 

nadtlenkiem wodoru. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

przeprowadzić proces polimeryzacji inicjowanej nadtlenkiem wodoru, 

 

utrzymać warunki przebiegu reakcji, 

 

przestrzegać przepisy bhp i ppoŜ. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie laboratoryjne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa jednolita. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

styren, 

 

roztwór nadtlenku wodoru o stęŜeniu 10 %, 

 

zestaw do ogrzewania z pionową chłodnicą zwrotną, 

 

płaszcz grzejny, 

 

instrukcja  otrzymywania  polistyrenu  w  procesie  polimeryzacji  inicjowanej  nadtlenkiem 
wodoru, 

 

ś

rodki ochrony indywidualnej. 

 
Zadanie dla ucznia 

Przeprowadź reakcję polimeryzacji styrenu inicjowaną nadtlenkiem wodoru. 
W tym celu: 

 

sporządź wykaz niezbędnego sprzętu laboratoryjnego i odczynników, 

 

zaplanuj konieczne czynności laboratoryjne,  

 

określ warunki bhp niezbędne do bezpiecznego wykonywania czynności laboratoryjnych, 

 

pobierz od nauczyciela niezbędny sprzęt i odczynniki, 

 

przeprowadź zaplanowane czynności laboratoryjne, 

 

zapisz obserwacje w dzienniku laboratoryjnym. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Czynności porządkowe. 

2.

 

Omówienie celów lekcji oraz przepisów bhp. 

3.

 

Omówienie szczegółowych zasad sporządzania sprawozdania. 

4.

 

Ć

wiczenia praktyczne:  

 

zgromadzenie niezbędnego sprzętu i odczynników, 

 

zaplanowanie czynności laboratoryjnych, 

 

przeprowadzenie procesu polimeryzacji styrenu. 

5.

 

Uporządkowanie stanowiska pracy. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Przygotuj sprawozdanie z dzisiejszego ćwiczenia.  

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. 

ĆWICZENIA

  

 

 

5.1.  Technologia przerobu surowców energetycznych

 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Zaproponuj  produkty  powstające  w  wyniku  krakingu  heptanu.  Zapisz  równania  reakcji, 

które mogą zachodzić w czasie krakingu heptanu.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  technologii  przerobu  ropy  naftowej.  NaleŜy  zwrócić 
szczególną  uwagę  na  zagadnienia  dotyczące  krakingu.  Ćwiczenie  moŜe  być  wykonywane 
indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

określić, jakim przemianom podlegają węglowodory w czasie krakingu, 

2)

 

zapisać wzory przewidywanych produktów krakingu heptanu, 

3)

 

zapisać równania reakcji, które mogą zachodzić w czasie krakingu heptanu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

kalkulator, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Zaproponuj produkty powstające w wyniku reformingu heptanu. Zapisz równania reakcji, 

które mogą zachodzić w czasie reformingu heptanu.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  technologii  przerobu  ropy  naftowej.  NaleŜy  zwrócić 
szczególną  uwagę  na  zagadnienia  dotyczące  reformingu.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji 
ć

wiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania. Ćwiczenie moŜe być 

wykonywane indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

określić, jakim przemianom podlegają węglowodory w czasie reformingu, 

2)

 

zapisać wzory przewidywanych produktów reformingu heptanu, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

3)

 

zapisać reakcje, które mogą zachodzić w czasie reformingu heptanu. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

kalkulator, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Uzupełnij  puste  miejsca  (wpisz  nazwy  surowców  i  produktów)  na  uproszczonym 

schemacie destylacji atmosferycznej ropy naftowej.  

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  technologii  przerobu  ropy  naftowej.  NaleŜy  zwrócić 
szczególną  uwagę  na  zagadnienia  dotyczące  destylacji  rurowo-wieŜowej.  Przed 
przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  sposób 
wykonania. Ćwiczenie moŜe być wykonywane indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać informacje dotyczące atmosferycznej destylacji (rektyfikacji) ropy naftowej, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

2)

 

określić  surowce  i  produkty  powstające  w  procesie  atmosferycznej  destylacji 
(rektyfikacji) ropy naftowej, 

3)

 

uzupełnić uproszczony schemat destylacji atmosferycznej ropy naftowej.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

flamastry, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Przemysł tłuszczowy

 

 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 

 
Ćwiczenie 1 

Określ  wzory  i  nazwy  produktów  powstających  w  wyniku  hydrolizy  zasadowej 

trioleinianu glicerolu. Zapisz równanie reakcji zasadowej hydrolizy trioleinianu glicerolu.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  produkcji  mydeł.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji 
ć

wiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania. Ćwiczenie moŜe być 

wykonywane indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

określić, jakim przemianom podlegają tłuszcze w środowisku zasadowym, 

2)

 

zapisać wzory i nazwy przewidywanych produktów, 

3)

 

zapisać  równania  reakcji,  które  mogą  zachodzić  w  czasie  zasadowej  hydrolizy 
trioleinianu glicerolu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

kalkulator, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Określ  wzory  i  nazwy  produktów  powstających  w  wyniku  całkowitego  uwodornienia 

trioleinianu  glicerolu.  Zapisz  równanie  reakcji  całkowitego  uwodornienia  trioleinianu 
glicerolu.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania dotyczący przemysłu tłuszczowego. NaleŜy zwrócić szczególną 
uwagę  zagadnienia  dotyczące  uwadarniania  tłuszczów.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji 
ć

wiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania. Ćwiczenie moŜe być 

wykonywane indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

określić,  jakim  przemianom  podlegają  tłuszcze  ciekłe  (zawierają  kwasy  tłuszczowe 
nienasycone) w obecności wodoru, 

2)

 

zapisać wzory i nazwy przewidywanych produktów, 

3)

 

zapisać  równania  reakcji,  które  mogą  zachodzić  w  czasie  całkowitego  uwodornienia 
trioleinianu glicerolu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

kalkulator, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Otrzymaj mydło przez zmydlanie (hydroliza zasadowa) tłuszczu.  

  

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  produkcji  mydeł.  NaleŜy  zwrócić  szczególną  uwagę 
na pracę z substancjami Ŝrącymi lub parzącymi. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia 
nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  sposób  wykonania.  Ćwiczenie  moŜe  być 
wykonywane indywidualnie lub w grupach 2 - 4 osobowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

sporządzić wykaz niezbędnego sprzętu laboratoryjnego i odczynników, 

2)

 

zaplanować konieczne czynności laboratoryjne, 

3)

 

określić 

warunki 

bhp 

niezbędne 

do 

bezpiecznego 

wykonywania 

czynności 

laboratoryjnych, 

4)

 

pobrać od nauczyciela niezbędny sprzęt i odczynniki, 

5)

 

przeprowadzić zaplanowane czynności laboratoryjne, 

6)

 

zapisać obserwacje w dzienniku laboratoryjnym. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

parownica

 

trójnóg, 

 

palnik, 

 

płytka metalowa, 

 

bagietka, 

 

cylinder miarowy o pojemności 100 cm

3

 

30 % roztwór NaOH,  

 

etanol, 

 

tłuszcz (smalec), 

 

zestaw do filtracji. 

 

Instrukcja wykonania ćwiczenia 
1.

 

OdwaŜ około 8 g tłuszczu i umieść go w parownicy. 

2.

 

Ogrzej i roztop tłuszcz. 

3.

 

Dodaj do roztopionego tłuszczu 20 cm

3

 30 % roztworu NaOH oraz 20 cm

3

 etanolu. 

4.

 

Ogrzewaj łagodnie mieszając bagietką aŜ do utworzenia jednolitej masy mydlanej. 

5.

 

Odfiltruj mydło. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3.  Procesy jednostkowe w syntezie organicznej

   

 

 

5.3.1.  Ćwiczenia  

 

 

Ćwiczenie 1 
 

Naszkicuj  nitrator  stosowany  w  okresowej  produkcji  nitrobenzenu.  Podaj  materiały, 

z których moŜna zbudować nitrator, w którym stosuje się mieszaninę nitrującą.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  nitrowania.  NaleŜy  zwrócić  szczególną  uwagę  na 
pracę  z  substancjami  Ŝrącymi  lub  parzącymi.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia 
nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  sposób  wykonania.  Ćwiczenie  moŜe  być 
wykonywane indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  produkcji  związków 
nitrowych, 

2)

 

określić, z jakich elementów powinien składać się nitrator, aby zapewnić jego bezpieczną 
pracę, 

3)

 

określić,  z  jakich  materiałów  moŜna  zbudować  nitrator  przystosowany  do  pracy 
z mieszaniną nitrującą, 

4)

 

naszkicować nitrator (rysunek w przekroju). 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

flamastry, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Produkcja  nitrobenzenu  polega  na  bezpośredniej  reakcji  benzenu  z  kwasem  azotowym 

(mieszanina nitrująca). Oblicz objętość benzenu niezbędną do uzyskania 100 kg nitrobenzenu, 
jeŜeli  proces  przebiega  z  wydajnością  80%.  Gęstość  benzenu  w  tych  warunkach  wynosi 
0,877 g/cm

3

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  nitrowania..  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia 
nauczyciel powinien przypomnieć uczniom podstawy obliczeń stechiometrycznych w zakresie 
przewidzianym w ćwiczeniu. Ćwiczenie moŜe być wykonywane indywidualnie lub w grupach 
2–4-osobowych. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapisać równanie reakcji nitrowania benzenu, 
2)

 

obliczyć  masę  czystego  benzenu  niezbędną  do  uzyskania  100  kg  nitrobenzenu 
wykorzystując  zaleŜność  stechiometryczną  pomiędzy  benzenem  a  nitrobenzenem 
przyjmując 100% wydajność reakcji, 

3)

 

obliczyć  masę  czystego  benzenu  uwzględniając  fakt,  Ŝe  proces  przebiega  z  wydajnością 
80%, 

4)

 

obliczyć objętość benzenu na podstawie masy benzenu obliczonej w punkcie poprzednim 
uwzględniając gęstość benzenu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

kalkulator, 

– 

papier formatu A4,  

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 
 

W reaktorach chemicznych, szeroko stosowanych w procesach przemysłowych, moŜliwe 

są  reakcje  niekontrolowane.  Badania  wykazują,  Ŝe  awarie  najczęściej  wiąŜą  się  z  reakcjami 
polimeryzacji, nitrowania, sulfonowania, zobojętniania oraz chlorowania. 

Określ  przyczyny,  które  mogłyby  spowodować  powstanie  niekontrolowanej  reakcji 

sulfonowania okresowego benzenu. Skorzystaj z metody Ishikawy. 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  sulfonowania.  NaleŜy  zwrócić  szczególną  uwagę  na 
pracę  z  substancjami  Ŝrącymi  lub  parzącymi.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia 
nauczyciel  powinien  omówić  metodę  Ishikawy.  Ćwiczenie  moŜe  być  wykonywane 
indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące sulfonowania, 

2)

 

określić  przyczyny  mogące  doprowadzić  do  powstania  niekontrolowanej  reakcji 
sulfonowania benzenu, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

3)

 

uzupełnić wykres Ishikawy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry,  

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.4. 

Przemysł tworzyw sztucznych

 

 

5.4.1.   Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Reakcja polimeryzacji przebiega według schematu: 

 

 

Zapisz  równania  reakcji  polimeryzacji  dla sześciu dowolnych tworzyw polimeryzacyjnych 

oraz nazwij produkty reakcji.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  polimerów.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji 
ć

wiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania. Ćwiczenie moŜe być 

wykonywane indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące produkcji polimerów, 

2)

 

zapisać równania polimeryzacji dla sześciu dowolnych tworzyw polimeryzacyjnych, 

3)

 

zapisać nazwy produktów występujących w zapisanych równaniach reakcji. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  załączonej  tabeli  określ,  z  jakim  tworzywem  masz  do  czynienia.  Twoja 

próbka tworzywa (około 1 g) powinna Ci wystarczyć na przeprowadzenie kilku prób badania 
rozpuszczalności  tworzywa  w  róŜnych  rozpuszczalnikach.  Otrzymana  próbka  zawiera  jedno 
z tworzyw polimeryzacyjnych wymienionych w tabeli. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Tabela do ćwiczenia 2 

Polimer 

 W

o

d

A

ce

to

n

 

O

ct

an

 e

ty

lu

 

D

io

k

sa

n

 

B

en

ze

n

 

C

h

lo

ro

fo

rm

 

E

te

et

y

lo

w

y

 

C

y

k

lo

h

ek

sa

n

o

T

et

ra

ch

lo

re

k

 w

ę

g

la

 

Polialkohol winylowy 

 

Polichlorek winylu 

Polietylen 

Polioctan winylu 

Polipropylen 

Polistyren 

(+) – rozpuszczalny, (-) – nierozpuszczalny, (g) – rozpuszczalny na gorąco, (p) – pęcznieje. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  polimerów.  NaleŜy  zwrócić  szczególną  uwagę  na 
zasady postępowania z substancjami łatwopalnymi (rozpuszczalnikami), szczególnie w czasie 
ich  ogrzewania.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić 
jego  zakres  i  sposób  wykonania.  Ćwiczenie  moŜe  być  wykonywane  indywidualnie  lub 
w grupach 2–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

wyszukać w Poradniku dla ucznia i w dostępnej literaturze informacje dotyczące tworzyw 
polimeryzacyjnych,  

2)

 

sporządzić wykaz niezbędnego sprzętu laboratoryjnego i odczynników, 

3)

 

zaplanować konieczne czynności laboratoryjne, 

4)

 

określić 

warunki 

bhp 

niezbędne 

do 

bezpiecznego 

wykonywania 

czynności 

laboratoryjnych, 

5)

 

pobrać od nauczyciela niezbędny sprzęt i odczynniki, 

6)

 

przeprowadzić zaplanowane czynności laboratoryjne, 

7)

 

zapisać obserwacje w dzienniku laboratoryjnym. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

rozpuszczalniki, 

 

probówki, 

 

łapa do probówek, 

 

palnik denaturatowy, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Ćwiczenie 3 

Na  podstawie  załączonej  tabeli  określ,  z  jakim  tworzywem  masz  do  czynienia.  Twoja 

próbka  tworzywa  (około  1  g)  powinna  Ci  wystarczyć  na  przeprowadzenie  kilku  prób 
płomieniowych.  Otrzymana  próbka  zawiera  jedno  z  tworzyw  polimeryzacyjnych 
wymienionych w tabeli. 

 
Tabela 
do ćwiczenia 3 

Palność próbki 

Rodzaj 
tworzywa 

N

ie

 p

al

si

ę

 

P

al

si

ę

 t

y

lk

o

 w

 

p

ło

m

ie

n

iu

 

P

o

 z

ap

al

en

iu

 p

al

si

ę

 

d

al

ej

 s

am

o

 

P

al

si

ę

 g

w

to

w

n

ie

 

Wygląd płomienia 

Zapach produktów 

spalania 

Polietylen 

 

 

 

Ś

wiecący z niebieskim 

ś

rodkiem, kapie kroplami. 

Palącej się parafiny. 

Polipropylen 

 

 

 

Ś

wiecący z niebieskim 

ś

rodkiem, kapie kroplami. 

Palącej się parafiny. 

Polistyren 

 

 

 

Ś

wiecący, silnie kopcący, 

powstają cząsteczki sadzy. 

Słodkokwiatowy 
(hiacynt) 

Polichlorek 
winylu 

 

 

ś

ółto-zielony, na brzegach 

białe dymy, czasem zielone 
iskry, ewentualnie świecący 
(plastyfikatory) 

Kwasu solnego 

Polioctan 
winylu 

 

 

 

Ś

wiecący, kopcący 

Kwasu octowego 

Polialkohol 
winylowy 

 

 

 

Ś

wiecący, kopcący 

DraŜniący 

X – występowanie cechy 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  polimerów.  NaleŜy  zwrócić  szczególną  uwagę  na 
zasady  postępowania  z  substancjami  łatwopalnymi,  szczególnie  w  czasie  ich spalania. Przed 
przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  sposób 
wykonania. Ćwiczenie moŜe być wykonywane indywidualnie lub w grupach 2 - 4 osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wyszukać w Poradniku dla ucznia i w dostępnej literaturze informacje dotyczące tworzyw 
polimeryzacyjnych,  

2)

 

sporządzić wykaz niezbędnego sprzętu laboratoryjnego i odczynników, 

3)

 

zaplanować konieczne czynności laboratoryjne, 

4)

 

określić 

warunki 

bhp 

niezbędne 

do 

bezpiecznego 

wykonywania 

czynności 

laboratoryjnych, 

5)

 

pobrać od nauczyciela niezbędny sprzęt i odczynniki, 

6)

 

przeprowadzić zaplanowane czynności laboratoryjne, 

7)

 

zapisać obserwacje w dzienniku laboratoryjnym. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

palniki, 

 

łyŜeczka do spalania, 

 

próbki tworzyw 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

5.5.  Syntezy organiczne z gazu syntezowego

 

 

5.5.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Etyn  (acetylen)  otrzymywano  kiedyś  głównie  z  karbidu  w  reakcji  z  wodą.  Wyznacz 

objętość  acetylenu,  jaką  moŜna  maksymalnie  (100%  wydajność  reakcji)  uzyskać  ze  100  kg 
karbidu o czystości 80%. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  produkcji  acetylenu.  Przed  przystąpieniem  do 
realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przypomnieć  uczniom  podstawy  obliczeń 
stechiometrycznych  w  zakresie  przewidzianym  w  ćwiczeniu.  Ćwiczenie  moŜe  być 
wykonywane indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapisać równanie reakcji karbidu z wodą, 
2)

 

obliczyć  masę  czystego  węglika  wapnia  znajdującego  się  w  100  kg karbidu (uwzględnij 
czystość karbidu), 

3)

 

obliczyć  maksymalną  objętość  acetylenu  wykorzystując  zaleŜność  stechiometryczną 
pomiędzy węglikiem wapnia a acetylenem przyjmując 100% wydajność reakcji. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

kalkulator,  

– 

papier formatu A4,  

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Wyznacz  procentową  zawartość  gazu  syntezowego  otrzymanego  w  wyniku  zgazowania 

węgla  kamiennego  przegrzaną  parą  wodną.  Do  wykonania  obliczeń  przyjmij,  Ŝe  przereaguje 
75% początkowej ilości węgla i pary wodnej. Uzupełnij tabelę przedstawioną poniŜej. 

 
Tabela
 do ćwiczenia 2 

Substraty 

Produkty 

Substancje 

Liczba moli 

Substancje 

Liczba moli 

Zawartość procentowa 

C

 

H

2

CO 
H




C

 

H

2

CO 
H

2

 

 

 

Razem: 

Razem 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  produkcji  gazu  syntezowego.  Przed  przystąpieniem 
do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przypomnieć  uczniom  podstawy  obliczeń 
stechiometrycznych  w  zakresie  przewidzianym  w  ćwiczeniu.  Ćwiczenie  moŜe  być 
wykonywane indywidualnie lub w grupach 2 - 4 osobowych. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  produkcji  gazu 
syntezowego, 

2)

 

zapisać równanie reakcji zgazowania węgla przegrzaną parą wodną, 

3)

 

obliczyć liczbę moli składników gazu po zajściu reakcji, 

4)

 

obliczyć zawartość procentową składników gazu po reakcji. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

kalkulator, 

– 

papier formatu A4,  

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Z  acetylenu  moŜna  uzyskać  wiele  związków  o  znaczeniu  przemysłowym.  Zapisz 

równania  reakcji  otrzymywania  sześciu  związków  o  znaczeniu  przemysłowym,  które  moŜna 
uzyskać z acetylenu. Podaj nazwy tych związków. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  zastosowania  przemysłowego  acetylenu.  Przed 
przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  sposób 
wykonania. Ćwiczenie moŜe być wykonywane indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  przemysłowych 
zastosowań acetylenu,  

2)

 

zapisać równania otrzymywania sześciu związków o znaczeniu przemysłowym, 

3)

 

zapisać nazwy produktów występujących w zapisanych równaniach reakcji. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego    

 
TEST 1 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Wytwarzanie podstawowych 

półproduktów i produktów organicznych”  

 

Test składa się z 30 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 24, 25, 26, 27, 28 
są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 10, 22, 23, 29, 30 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
  

 

 

 

 

 

 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 15 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 22 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  27  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. c, 2. a, 3. b, 4. c, 5. c, 6. d, 7. c, 8. c, 9. b, 10. d, 11. c, 12. c, 

13. c, 14. c, 15. c, 16. a, 17. d, 18. a, 19. d, 20. d, 21. c, 22. a, 
23. b, 24. d, 25. b, 26. d, 27. b, 28. a, 29. b, 30. d. 

 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  RozróŜnić surowce energetyczne 

2.  Wskazać metody oczyszczania ropy naftowej 

3. 

RozróŜnić produkty uzyskiwane w wyniku 
rozdziału destylacyjnego ropy 

4. 

Scharakteryzować właściwości składników paliw 
sillnikowych 

5.  Scharakteryzować właściwości benzyn 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

6.  RozróŜnić metody przerobu węgla 

7.  Wskazać produkty procesu 

8.  Objaśnić toksyczność substancji 

9.  Zidentyfikować surowiec podstawowy 

10. 

PosłuŜyć się uproszczonym schematem 
technologicznym 

PP 

11.  RozróŜnić proces technologiczny 

12.  Wskazać skład katalizatora 

13.  Opisać produkty procesu 

14.  Nazwać surowce podstawowe procesu 

15.  Rozpoznać proces technologiczny  

16.  RozróŜnić procesy technologiczne 

17.  Opisać surowce podstawowe procesu 

18.  Scharakteryzować budowę urządzeń 

19.  Rozpoznać stopień zagroŜenia środowiska pracy 

20.  Wskazać katalizator procesu 

21.  Wskazać surowce podstawowe procesu 

22.  Rozpoznać substancje 

PP 

23.  Wyznaczyć ilość surowca 

PP 

24.  RozróŜnić procesy technologiczne 

25.  Objaśnić działanie stabilizatorów 

26.  Zdefiniować surowiec podstawowy 

27.  RozróŜnić produkty procesu 

28.  Zdefiniować surowiec podstawowy 

29.  Przeliczyć masę zanieczyszczeń 

PP 

30. 

PosłuŜyć się uproszczonym schematem 
technologicznym 

PP 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Przebieg testowania     

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

1.

 

Omów cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

2.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

3.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

4.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

5.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

6.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

7.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

8.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

9.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

10.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

11.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

12.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia  

 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  30  zadań  wielokrotnego  wyboru  o  róŜnym  stopniu  trudności.  W  kaŜdym 
zadaniu tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.  

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 
rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.

 

W  czasie  pracy  moŜesz  korzystać  z  kalkulatora  do  wykonywania  niezbędnych  obliczeń 
oraz układu okresowego pierwiastków. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:  

  

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

 
1.

 

Do grupy surowców energetycznych nie naleŜy  
a)

 

ropa naftowa. 

b)

 

gaz ziemny. 

c)

 

węglan wapnia. 

d)

 

węgiel kamienny. 

 
2.

 

Usuwania wody z ropy naftowej nie prowadzi się metodą 
a)

 

absorpcyjna. 

b)

 

termiczną.

 

c)

 

chemiczną. 

d)

 

elektryczną. 

 
3.

 

W wyniku destylacji atmosferycznej ropy naftowej nie moŜna uzyskać 
a)

 

benzyny. 

b)

 

asfaltów. 

c)

 

nafty. 

d)

 

oleju napędowego. 

 
4.

 

Węglowodory aromatyczne dodaje się do benzyny w celu 
a)

 

ochrony środowiska. 

b)

 

wzrostu lotności mieszanki. 

c)

 

podniesienia liczby oktanowej mieszanki. 

d)

 

wywołania efektu stukowego spalania mieszanki. 

 
5.

 

Większość  współczesnych  samochodów  tankuje  benzyny  bezołowiowe.  Jest  to 
spowodowane 
a)

 

wyczerpywaniem się zapasów czteroetylku ołowiu. 

b)

 

wysoką ceną ołowiu na rynkach światowych. 

c)

 

wysoką szkodliwością związków ołowiu. 

d)

 

wysoką biodegradowalnością związków ołowiu. 

 
6.

 

Do typowych sposobów przerobu węgla nie zalicza się procesu  
a)

 

koksowania. 

b)

 

zgazowania. 

c)

 

upłynniania 

d)

 

azotowania. 

 
7.

 

Gęsta, czarna ciecz uzyskiwana w procesie koksowania węgla to 
a)

 

woda amoniakalna. 

b)

 

koks. 

c)

 

smoła węglowa. 

d)

 

mazut. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

8.

 

Jednym  ze  znaków  ostrzegawczych  jest  znak  przedstawiony  poniŜej.  Informuje  on,  Ŝe 
benzen naleŜy do substancji 
a)

 

wybuchowych. 

b)

 

wysoce łatwopalnych. 

c)

 

bardzo toksycznych. 

d)

 

niebezpiecznych dla środowiska. 

 

9.

 

Gaz ziemny nie jest wykorzystywany technologicznie jako surowiec  
a)

 

energetyczny. 

b)

 

do produkcji naftalenu. 

c)

 

do produkcji acetylenu. 

d)

 

do produkcji gazu syntezowego. 

 
10.

 

W  schemat  odgazolinowania  gazu  ziemnego  metodą  absorpcyjną  oznaczona  literą  X 
główny produkt procesu. Jest nim   
a)

 

gazol. 

b)

 

gazolina stabilizowana. 

c)

 

gaz suchy. 

d)

 

gazolina do stabilizacji.  

 
 
 
 
 
 

11.

 

Przedstawiony poniŜej zapis reakcji zachodzącej w procesie krakingu 

C

6

H

14

   =    C

3

H

6

    +     C

3

H

opisuje  
a)

 

izomeryzację węglowodorów. 

b)

 

aromatyzację węglowodorów. 

c)

 

degradację węglowodorów. 

d)

 

odwodnienie węglowodorów. 

 
12.

 

Katalizatorem procesu reformingu jest najczęściej  
a)

 

pięciotlenek wanadu. 

b)

 

kwas siarkowy. 

c)

 

platyna na nośniku tlenkowym. 

d)

 

tlenek Ŝelaza na nośniku tlenkowym.  

 

13.

 

Proces reformingu nie jest ukierunkowany na otrzymywanie węglowodorów 
a)

 

aromatycznych. 

b)

 

alifatycznych rozgałęzionych. 

c)

 

alifatycznych nierozgałęzionych. 

d)

 

alifatyczno-aromatycznych. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

 

14.

 

Nienasyconym kwasem tłuszczowym jest kwas 
a)

 

stearynowy. 

b)

 

palmitynowy. 

c)

 

oleinowy. 

d)

 

octowy. 

 
15.

 

Przedstawiona reakcja 

C

3

H

5

(OCOC

17

H

33

)

3

     +    3H

2

     =    C

3

H

5

(OCOC

17

H

35

)

3

 

opisuje proces produkcji 
a)

 

mydła. 

b)

 

parafiny. 

c)

 

tłuszczów stałych. 

d)

 

tłuszczów ciekłych.  

 
16.

 

Przedstawiona reakcja  

C

3

H

5

(OCOC

17

H

35

)

3

   +  3NaOH    =    C

3

H

5

(OH)

3

    +    3C

17

H

35

COONa 

opisuje proces produkcji 
a)

 

mydła. 

b)

 

ś

rodków zapachowych. 

c)

 

parafiny. 

d)

 

tłuszczów stałych. 

 
17.

 

Procesu nitrowania nie moŜna przeprowadzić stosując  
a)

 

stęŜony kwas azotowy. 

b)

 

mieszaninę nitrującą. 

c)

 

mieszaninę azotan(V) sodu z kwasem siarkowym. 

d)

 

rozcieńczony kwas azotowy.   

 

18.

 

Nitratory powinny być wyposaŜone w  
a)

 

mieszadła, wewnętrzne chłodnice, zewnętrzny płaszcz i termometry. 

b)

 

dmuchawy, wewnętrzne chłodnice, zewnętrzny płaszcz i termometry. 

c)

 

spręŜarki, wewnętrzne chłodnice, zewnętrzny płaszcz i termometry. 

d)

 

dmuchawy, wewnętrzne chłodnice, zewnętrzny płaszcz i manometry. 

 
19.

 

W  czasie  sulfonowania  węglowodorów  aromatycznych  istnieje  powaŜne  zagroŜenie 
występowania  
a)

 

oparzeń termicznych. 

b)

 

oparzeń chemicznych. 

c)

 

zatruć tlenkami azotu. 

d)

 

oparzeń termicznych i chemicznych. 

 

20.

 

W procesie otrzymywania octanu etylu stosowany jest stęŜony kwas siarkowy jako  
a)

 

katalizator. 

b)

 

substancja związująca nadmiar powstającej wody. 

c)

 

główny substrat. 

d)

 

katalizator i substancja związująca nadmiar powstającej wody. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

21.

 

Do najczęściej stosowanych w przemyśle środków chlorujących naleŜą  
a)

 

chlorowodór i kwas solny. 

b)

 

chlorowodór i siarkowodór. 

c)

 

chlorowodór i chlor gazowy. 

d)

 

chloran(V) potasu i kwas solny.  

 

22.

 

Wzór CH

2

=CHCl przedstawia  

a)

 

chlorek winylu. 

b)

 

chlorek propylu. 

c)

 

chloroetan. 

d)

 

chloropropan. 

 
23.

 

Reakcja monochlorowania 2 moli benzenu wymaga zastosowania  
a)

 

22,4 dm

3

 gazowego chloru. 

b)

 

44,8 dm

3

 gazowego chloru. 

c)

 

2,24 dm

3

 gazowego chloru. 

d)

 

4,,48 dm

3

 gazowego chloru. 

 

24.

 

Przedstawiony schemat reakcyjny opisuje reakcję 
a)

 

polikondensacji. 

b)

 

poliaddacji. 

c)

 

depolimeryzacji. 

d)

 

polimeryzacji. 

 
25.

 

Substancje,  które  wprowadzone  do  tworzywa  zwiększają  jego  odporność  na  określone 
czynniki, takie jak temperatura, oddziaływanie promieni ultrafioletowych to 
a)

 

wypełniacze. 

b)

 

stabilizatory. 

c)

 

pigmenty. 

d)

 

antystatyki.   

 

26.

 

Z substancji o wzorze CH

2

=CH

produkowany jest  

a)

 

polipropylen. 

b)

 

polistyren. 

c)

 

kauczuk. 

d)

 

polietylen. 

 
27.

 

Produktami reakcji zgazowania węgla kamiennego przegrzaną parą wodną są  
a)

 

dwutlenek węgla i wodór. 

b)

 

tlenek węgla i wodór. 

c)

 

dwutlenek węgla i woda. 

d)

 

tlenek węgla i woda.  

 

28.

 

Do produkcji acetylenu wykorzystuje się głównie  
a)

 

metan, etan i karbid. 

b)

 

etan, propan i karbid. 

c)

 

węglik wapnia, węglik glinu i metan. 

d)

 

węgiel, wodór i wodę. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

29.

 

Masa wody zawarta w 2 tonach ropy naftowej zawierającej 0,1 % wody wynosi 
a)

 

0,2 kg. 

b)

 

2 kg. 

c)

 

0,02 kg. 

d)

 

20 kg. 

 

30.

 

Na przedstawionym uproszczonym schemacie technologicznym proces suszenia produktu 
odbywa się w elemencie opisanym cyfrą  
a)

 

1. 

b)

 

2. 

c)

 

4. 

d)

 

5. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko................................................................................................................ 

 
Wytwarzanie podstawowych półproduktów i produktów organicznych

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

21

 

 

 

22

 

 

 

23

 

 

 

24

 

 

 

25

 

 

 

26

 

 

 

27

 

 

 

28

 

 

 

29

 

 

 

30

 

 

 

Razem:   

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

TEST 2 
Test  typu  próba  pracy  do  jednostki  modułowej  „Wytwarzanie 
podstawowych półproduktów i produktów organicznych” 

Proponowany  test  sumujący  jest  przeznaczony  do  przeprowadzenia  po  zakończonym 

procesie  kształcenia  w  jednostce  modułowej  „Wytwarzanie  podstawowych  półproduktów 
i produktów  organicznych”.  Test  ma  charakter  próby  pracy  i  pozwala  na  ocenę  umiejętności 
uczniów w zakresie: 

 

posługiwania się instrukcją, 

 

organizacji stanowiska pracy laboratoryjnej, 

 

posługiwania się sprzętem laboratoryjnym, 

 

przestrzegania parametrów procesu, 

 

przestrzegania zasad bhp i ppoŜ. 
Test  ma  charakter  sprawdzający,  tzn.  ukierunkowany  jest  na  porównanie  wyników 

z załoŜonymi w programie celami kształcenia. 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Czas trwania testu 120 minut. 

2.

 

NaleŜy przygotować indywidualne stanowisko pracy dla kaŜdego ucznia. 

3.

 

Zapewnić dostęp do literatury potrzebnej do wykonania zadania. 

4.

 

Omówić z uczniami przebieg testu praktycznego. 

5.

 

Podczas testu nauczyciel pełni rolę obserwatora. 

Uczeń moŜe maksymalnie otrzymać 11 punktów. 
 
Punktacja dla testu 

 

test uczeń zaliczy jeśli uzyska 5 punktów, 

 

ocena dostateczna 6–7 punktów, 

 

ocena dobra 8–9 punktów, 

 

ocena bardzo dobra 10–11 punktów. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję wykonania zadania. 

2.

 

Zanim  przystąpisz  do  wykonania  zadania,  zaplanuj  pracę.  PomoŜe  Ci  w  tym  KARTA 
PRACY. 

3.

 

Odpowiedzi wpisuj w wyznaczonych miejscach KARTY. 

4.

 

Pracuj samodzielnie. 

5.

 

Po zakończeniu zadania oddaj nauczycielowi KARTĘ PRACY. 

6.

 

Powodzenia. 

Na wykonanie zadania masz 90 minut. 

Powodzenia! 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

Treść zadania  

W  wielu  gałęziach  przemysłu  i  w  Ŝyciu  codziennym  stosuje  się  tworzywa  sztuczne. 

Podstawą  tworzywa  sztucznego  jest  polimer.  Jedną  z  metod  otrzymywania  polimeru  jest 
polimeryzacja.  Twoje  zadanie  polega  na  przeprowadzeniu  procesu  polimeryzacji  emulsyjnej 
styrenu oraz uzyskanie polistyrenu w warunkach laboratoryjnych.  

 

Instrukcja wykonania zadania  

 

Aby wykonać zadanie powinieneś: 

1)

 

wnikliwie przeczytać instrukcję wykonania zadania, 

2)

 

wykonać czynności laboratoryjne opisane w instrukcji otrzymywania polistyrenu metodą 
emulsyjną, 

3)

 

przestrzegać przepisy bhp i ppoŜ. w czasie wykonywania czynności laboratoryjnych, 

4)

 

przestrzegać ład i porządek na stanowisku pracy, 

5)

 

uporządkować stanowisko pracy po jej zakończeniu.  

 
WyposaŜenie stanowiska pracy: 

Odczynniki: 

– 

styren, 

– 

kwas oleinowy, 

– 

wodorotlenek sodu, 

– 

nadsiarczan potasu K

2

S

2

O

8, 

– 

nasycony roztwór ałunu glinowo-potasowego: AlK(SO

4

)

2

·12H

2

O. 

Sprzęt laboratoryjny: 

– 

kolba okrągłodenna (pojemność 200–250 cm

3

), 

– 

zlewka (pojemność 400 cm

3

), 

– 

chłodnica powietrzna pionowa, 

– 

elektryczny płaszcz grzewczy, 

– 

zestaw do sączenia (filtracji), 

– 

suszarka. 

 
Instrukcja otrzymywania polistyrenu metodą emulsyjną 
1.

 

Wlej  do  kolby  100  cm

3

  wody  destylowanej  i  4,0  cm

3

  kwasu  oleinowego,  mieszaninę 

naleŜy dobrze wymieszać. 

2.

 

Do powstałej emulsji dodaj około 0,9 g stałego wodorotlenku sodu. 

3.

 

Zawartość kolby dobrze wymieszaj, aŜ do utworzenia się trwałej piany. 

4.

 

Ciągle  mieszając  dodaj  do  mieszaniny  w  kolbie  50  cm

3

  styrenu  i  1,3  g  nadsiarczanu 

potasu. 

5.

 

NałóŜ na kolbę pionową chłodnicę powietrzną i rozpocznij ogrzewanie kolby. 

6.

 

Ogrzewaj  emulsję  przez  około  12  minut,  co  pewien  czas  mieszając  (wstrząsając) 
zawartość kolby. Przygotuj w międzyczasie zlewkę z 200 cm

3

 nasyconego roztworu ałunu 

glinowo-potasowego. 

7.

 

Po zakończeniu ogrzewania przelej emulsję z kolby do zlewki z roztworem ałunu. 

8.

 

Stały produkt reakcji przefiltruj i wysusz. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

Karta pracy 

 

Nazwisko i imię ucznia 

Data 

Uzyskana liczba 

punktów 

 

 

 

 

Lp. 

Elementy zadania 

Odpowiedź (krótki opis) 

1. 

WyposaŜenie stanowiska pracy 

 
 

 
 
 
 

2. 

Przygotowanie mieszaniny 

reakcyjnej 

 
 
 
 
 
 
 

3. 

Ogrzewanie mieszaniny 

reakcyjnej 

 
 
 
 
 
 
 

4. 

Odfiltrowanie produktu 

 
 
 
 
 
 
 

5. 

Suszenie produktu 

 
 
 
 
 
 
 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

Karta obserwacji 

 

Lp. 

Czynność  

Maksymalna 

liczba 

punktów 

Uzyskana 

liczba 

punktów 

1. 

WyposaŜenie stanowiska pracy 

 

Dobór sprzętu 

 

Kolejność wykonywanych 
czynności laboratoryjnych 

 

2. 

Przygotowanie mieszaniny  

reakcyjnej 

Przestrzeganie zasad bhp 
i ppoŜ. 

 

Dobór sprzętu 

 

3. 

Ogrzewanie mieszaniny 

reakcyjnej 

Przestrzeganie zasad bhp 
i ppoŜ. 

 

Dobór sprzętu 

 

4. 

Odfiltrowanie produktu 

Ład i porządek na 
stanowisku pracy 

 

Dobór sprzętu 

 

5. 

Suszenie produktu 

Ład i porządek na 
stanowisku pracy 

 

6. 

Uporządkowanie stanowiska pracy po jej zakończeniu 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

7.

 

LITERATURA

   

 

 

 

 

 

 

  

 
1.

 

Klepaczko-Filipiak  B.,  Jakubiak  Z.,  Wulkiewicz  U.:  Produkcja  chemiczna.  Podręcznik 
dla uczniów liceum technicznego o profilu chemicznym. WSiP, 

2.

 

Kwiatkowski  A.:  Technologia  chemiczna  ogólna  i  nieorganiczna.  Wydawnictwo 
Politechniki Gdańskiej, Gdańsk 1982 

3.

 

Molenda J.: Chemia w przemyśle. WSiP, Warszawa 1996 

4.

 

Molenda J.: Chemia techniczna. WNT, Warszawa 1985 

5.

 

Molenda J.: Technologia chemiczna. WSiP, Warszawa 1996 

6.

 

Wielopolski A.: Technologia chemiczna organiczna. PWN, Warszawa 1959 

 
Strony internetowe 
7.

 

www.retsat1.com.pl/michauer/chemia/O_tech_org.pdf