background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 

Małgorzata Siemieniec 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wypalanie wyrobów ceramicznych  
813[01].Z2.07 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Katarzyna Golec 
mgr inż. Agnieszka Taborek 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Małgorzata Siemieniec 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Gabriela Poloczek 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  813[01].Z2.07 
„Wypalanie  wyrobów  ceramicznych”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania 
dla zawodu operator urządzeń przemysłu ceramicznego. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

14 

5.1. Podstawy techniki cieplnej 

14 

5.1.1. Ćwiczenia 

14 

5.2. Fizykochemiczne podstawy procesu wypalania 

16 

5.2.1. Ćwiczenia 

16 

5.3. Klasyfikacja pieców ceramicznych 

18 

5.3.1. Ćwiczenia 

18 

5.4. Wypalanie wyrobów w piecach o różnej konstrukcji 

20 

5.4.1. Ćwiczenia  

20 

5.5. Kontrola procesu wypalania  

22 

5.5.1. Ćwiczenia 

22 

5.6. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej 

przy wypalaniu wyrobów ceramicznych 

24 

5.6.1. Ćwiczenia 

24 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

25 

7.  Literatura 

39 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy Państwu poradnik dla nauczyciela,  który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  operator  urządzeń  przemysłu 
ceramicznego 813[01].  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  które  określają,  jakie umiejętności  uczeń  powinien  posiadać  przed 
przystąpieniem do realizacji tej jednostki modułowej, 

 

cele kształcenia, które określą wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas zajęć. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  ewaluacji  osiągnięć  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się 

zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym  różnego  rodzaju 
zadania. 
W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

813[01].Z2.03 

Formowanie wyrobów 

z mas plastycznych 

813[01].Z2.05 

Formowanie wyrobów 

z mas lejnych 

813[01].Z2.01 

Stosowanie podstawowych pojęć 

z zakresu chemii ceramicznej 

813[01].Z2.02 

Przygotowywanie surowców i mas 

ceramicznych 

813[01].Z2.04 

Formowanie wyrobów 

z mas sypkich 

813[01].Z2.06 

Suszenie  

wyrobów ceramicznych 

813[01].Z2.07 

Wypalanie  

wyrobów ceramicznych 

813[01].Z2.08 

Zdobienie i szkliwienie wyrobów 

ceramicznych 

813[01].Z2 

Technologia produkcji wyrobów 

ceramicznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować jednostki układu SI, 

 

zapisywać reakcje spalania, 

 

charakteryzować przemiany fazowe, 

 

charakteryzować zjawisko rozszerzalności ciał stałych i cieczy, 

 

określać przyczyny i sposoby przepływu ciepła, 

 

określać właściwości przewodników i izolatorów ciepła, 

 

określać kolejność operacji jednostkowych przemysłu ceramicznego, 

 

czytać rysunek techniczny, 

 

czytać schematy technologiczne, 

 

określać rodzaje materiałów ogniotrwałych, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

scharakteryzować nośniki energii w piecach do wypalania, 

– 

określić sposoby regulowania atmosfery w piecu, 

– 

scharakteryzować zjawiska zachodzące w czerepie ceramicznym, 

– 

scharakteryzować przebieg i etapy procesu wypalania wyrobów ceramiki, 

– 

scharakteryzować wypalanie na biskwit i na ostro oraz utrwalanie dekoracji, 

– 

sklasyfikować piece do wypalania wyrobów ceramicznych, 

– 

scharakteryzować szybkościowe wypalanie wyrobów ceramicznych, 

– 

dobrać piece do wypalania wyrobów ceramicznych, 

– 

określić sposób ustawiania półfabrykatów w piecu, 

– 

dobrać materiały ogniotrwałe umożliwiające ustawianie wyrobów w piecu, 

– 

załadować piec półfabrykatami i wyładować wypalone wyroby, 

– 

scharakteryzować budowę i zasadę działania pieców do wypalania, 

– 

zastosować metody okresowego i ciągłego wypalania wyrobów ceramicznych, 

– 

scharakteryzować temperaturową krzywą wypalania, 

– 

przeprowadzić proces wypalania zgodnie z parametrami krzywej wypalania, 

– 

określić metody kontroli procesu wypalania, 

– 

określić sposoby regulowania parametrów wypalania, 

– 

ocenić jakość wyrobu po wypaleniu, 

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  wypalania  wyrobów 
ceramicznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator urządzeń przemysłu ceramicznego 813[01] 

Moduł: 

Technologia produkcji wyrobów ceramicznych 813[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wypalanie wyrobów ceramicznych 813[01].Z2.07 

Temat: Ustawianie wsadu w piecu komorowym. 

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z zasadami ustawiania wyrobów w piecach ceramicznych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko do pracy, 

 

rozpoznać typowe elementy ogniotrwałe umożliwiające ustawianie wyrobów w piecu, 

 

dobrać materiały ogniotrwałe umożliwiające ustawianie wyrobów w piecu, 

 

załadować piec komorowy półfabrykatami, 

 

zaprezentować zrealizowane zadanie, 

 

sformułować wnioski. 
 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

zespoły,  których  liczebność  jest  dostosowana  do  warunków  (głównie  do  ilości  pieców 
jakimi dysponuje nauczyciel) 
  

Czas: jest uzależniony od pojemności komory pieca i ilości ustawianego wsadu (co najmniej 

90 minut) 

 
Środki dydaktyczne: 

 

półfabrykaty ceramiczne suszone (na przykład uformowane przez uczniów), 

 

piec o pojemności komory co najmniej 1 m

3

– 

elementy pomocnicze do ustawiania wsadu w piecu, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
Uczestnicy:  
– 

uczniowie  zasadniczej  szkoły  zawodowej  kształcącej  w  zawodzie  operator  urządzeń 
przemysłu ceramicznego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć 
Zadanie dla ucznia: 

Załaduj  wsad  do  pieca  komorowego,  wykorzystując  dostępne  elementy  ogniotrwałe 

ułatwiające ustawianie półfabrykatów. 

 
Przed  przystąpieniem  uczniów  do  realizacji  zadania,  nauczyciel  powinien  omówić  jego 

zakres  i  sposób  wykonania  oraz  zasady  bezpiecznej  pracy.  W  trakcie  instruktażu,  prowadzi 
pokaz  typowych  elementów  ogniotrwałych  umożliwiających  ustawianie  wyrobów  w  piecu. 
Wyjaśnia także sposób ich wykorzystania. 

Jeśli  nie  ma  stałego podziału  na grupy ćwiczeniowe, nauczyciel ustala  z uczniami  skład 

zespołów. Zespoły zajmują wyznaczone stanowiska. 

 

Instrukcja do wykonania zadania: 
1)  zorganizuj miejsce pracy tak, abyś mógł bezpiecznie wykonywać wszystkie czynności, 
2)  sprawdź czy komora pieca jest wyczyszczona,  
3)  wyczyść komorę, jeśli uznasz, że jest to konieczne, 
4)  sprawdź, jakie półfabrykaty należy załadować do pieca, 
5)  sprawdź, jakimi pomocniczymi elementami ogniotrwałymi dysponujesz, 
6)  opracuj najkorzystniejszy sposób ustawienia wsadu, 
7)  ustaw wsad w piecu zgodnie z zasadami,  
8)  zaprezentuj wykonane zadanie. 
 
Praca domowa: 
 

Realizacja zadania nie wymaga dodatkowej pracy ucznia w domu. 

 
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: 

– 

krótka  rozmowa  z  uczniami  na  temat  wykonanego  ćwiczenia,  ze  zwróceniem 
szczególnej uwagi na wnioski i ewentualne pytania uczniów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca:  

…………………………………….………….......... 

Modułowy program nauczania: 

Operator urządzeń przemysłu ceramicznego 813[01] 

Moduł: 

Technologia produkcji wyrobów ceramicznych 813[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wypalanie wyrobów ceramicznych 813[01].Z2.07 

Temat: Wpływ składu spalin na rodzaj atmosfery panującej w piecu. 

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów ze sposobami regulowania atmosfery w piecu ceramicznym. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić rodzaje spalania paliwa, 

 

określić składniki spalin w zależności od rodzaju spalania paliwa, 

 

określić zależność między współczynnikiem nadmiaru powietrza, a rodzajem spalania, 

 

dobrać sposób spalania paliwa w celu uzyskania żądanej atmosfery w piecu,  

 

scharakteryzować sposoby regulowania atmosfery w piecu ceramicznym. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 
 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

pokaz z objaśnieniem. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach 2 osobowych (fazy 1 do 3), 

 

indywidualna (fazy 4 do 6). 
 

Czas: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przykładowe wyniki analizy spalin, 

 

poradniki i książki. 
 

Uczestnicy: 

 

uczniowie dwuletniej zasadniczej szkoły zawodowej, kształcącej w zawodzie operator 
urządzeń przemysłu ceramicznego 
 

Przebieg zajęć: 
Zadanie dla ucznia: 

W  instalacji  zamontowanej  w  piecu  bezpośrednim,  spalano  paliwo  przy  współczynniku 

nadmiaru  powietrza  λ  =  1,2.  Ustal,  jaki  powinien  być  skład  spalin  oraz  rodzaj  atmosfery 
panującej w piecu.  
Rozwiązanie  ćwiczenia  przedstaw  w tabeli,  wpisując  „tak”  pod  składnikiem,  jeżeli  znajduje 
się w spalinach lub „nie”, jeśli nie powinien w nich występować. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

 

Składniki 

CO 

O

2

 

CH

4

 

H

2

 

SO

2

 

SO

3

 

CO

2

 

H

2

Występowanie 
w spalinach 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atmosfera 
w piecu 

 

 

Faza wstępna: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zaznajomienie uczniów z pracą metodą przewodniego tekstu. 
4.  Podział uczniów na zespoły. 
5.  Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
6.  Prezentacja  przykładowych  analiz  spalin  z  wyjaśnieniem,  wpływu  składu  spalin 

na atmosferę panującą w piecu. 

 
Faza właściwa: praca metodą przewodniego tekstu – fazy 1÷5 

Faza 

Przykłady pytań 

Oczekiwane odpowiedzi 

Jakie są rodzaje spalania paliwa? 

Spalanie paliwa może być: 
– 

całkowite, 

– 

niecałkowite, 

– 

zupełne, 

– 

niezupełne. 

 

Co  to  jest  współczynnik  nadmiaru 
powietrza λ? 

Współczynnik nadmiaru powietrza λ 
określa  o  ile  więcej  (lub  mniej) 
powietrza  podaje  się  w  danej 
instalacji 

do 

spalania 

paliwa, 

w stosunku  do  ilości  obliczonej  na 
podstawie 

reakcji 

całkowitego 

spalania składników paliwa. 
 
 

Jaka 

jest 

zależność 

między 

rodzajem  spalania,  składem  spalin, 
a  ilością  powietrza  podawanego  do 
spalania? 

Jeżeli 

paliwo 

spala 

się 

przy 

nadmiarze  powietrza  spalanie  jest 
całkowite  i zupełne,  a  składnikami 
spalin  są:  tlen,  dwutlenek  węgla, 
para wodna, dwu- i trójtlenek siarki. 
Jeżeli 

paliwo 

spala 

się 

przy 

niedoborze  powietrza  spalanie  jest 
niezupełne, 

spaliny 

zawierają 

składniki, 

które 

mogłyby 

ulec 

spalaniu  na  przykład  tlenek  węgla, 
wodór, metan.  
 

1. Informacje 

Jaka 

jest 

zależność 

między 

współczynnikiem 

nadmiaru 

powietrza  λ,  a  atmosferą  panującą 
w piecu? 

Gdy  zastosuje  się  λ  <  1,  to  płomień 
jest redukcyjny. 
Gdy  zastosuje  się  λ  >  1,  to  płomień 
jest utleniający. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Jakie  dane  uzyskujemy  po  analizie 
treści zadania i zawartości tabeli? 

Podano 

wartość 

współczynnika 

nadmiaru  powietrza  oraz  możliwe 
składniki spalin. 
 
 

Jakie  dane  należy  podać  w  tabeli, 
aby zrealizować zadanie? 

Składniki 

spalin 

powstających 

podczas 

spalania 

paliwa 

przy 

współczynniku  nadmiaru  powietrza 
λ=  1,2  oraz  atmosferę  panującą 
w piecu bezpośrednim. 
 

W jaki sposób wypełnić tabelę? 

Wpisując „tak” pod składnikiem 
jeżeli znajduje się w spalinach lub 
„nie” jeśli nie powinien w nich 
występować. 
Wpisując 

rodzaj 

atmosfery 

w dolnym wierszu tabeli. 
 

2. Planowanie 

O  czym  świadczy  współczynnik 
nadmiaru powietrza równy 1,2? 

Jeżeli 

współczynnik 

nadmiaru 

powietrza  wynosi  1,2  to  znaczy,  że 
spalanie  paliwa  prowadzone  jest 
z nadmiarem  powietrza.  W  takim 
przypadku  paliwo  powinno  się 
spalać całkowicie i zupełnie. 
W  gazach  spalinowych  nie  powinno 
być  składników, które mogłyby ulec 
spalaniu. 
 

3. Ustalanie 

 

uczniowie  pracując  w  grupach,  ustalają  jakie  wnioski  należy 
wyciągnąć na podstawie zebranych informacji, 

 

uczniowie  konsultują  z  nauczycielem  plan  działań  i  prezentują 
uzyskane do tej pory informacje. 

4. Wykonanie 

Uczniowie  postępują  według  ustalonego  wcześniej  planu,  konsultując 
trudniejsze czynności z nauczycielem. 

5. Sprawdzenie  Sprawdzenie, czy uczniowie prawidłowo wypełnili tabelę. 

6. Analiza 

końcowa 

Uczniowie wraz z nauczycielem ustalają, które etapy rozwiązania zadania 
sprawiły im trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, 
wskazać,  jakie  ważne  umiejętności  zostały  przyswojone,  jakie  wystąpiły 
nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 

 

Praca domowa: 
 

Realizacja zadania nie wymaga dodatkowej pracy uczniów w domu. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

– 

krótka  rozmowa  z  uczniami  na  temat  wykonanego  ćwiczenia,  ze  zwróceniem 
szczególnej uwagi na wnioski i ewentualne pytania uczniów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Uzupełniające źródła informacji: 
 

Podręczniki wymienione w spisie literatury umieszczonym na końcu poradnika. 

 
ZAŁĄCZNIKI DO SCENARIUSZA: 
 
Załącznik A – Instrukcja pracy dla uczniów metodą przewodniego tekstu 
W jaki sposób będziecie pracować na zajęciach? 
 
 

Otrzymaliście  od  nauczyciela  problem  do  rozwiązania  (załącznik  B),  nad  którym 

zastanowicie  się  wspólnie.  Będziecie  pracować  metodą  przewodniego  tekstu  składającą  się 
z sześciu faz. 
W  pierwszej  fazie  pracy  „Informacje  wstępne”,  a  także  w  drugiej  fazie  „Planowanie”, 
pomogą  Wam  pytania  prowadzące  (załącznik  C  i  załącznik  D)  oraz  objaśnienia  do 
zaprezentowanego przykładów wyników oznaczania składu spalin. Odpowiedzi na te pytania 
opracujecie pisemnie, jeśli będziecie mieć wątpliwości, nauczyciel udzieli Wam pomocy. 
W fazie „Ustalanie” zaproponujecie kolejność czynności, jakie będziecie wykonywać podczas 
wykonywania zadania. Ponadto sprawdźcie, czy stanowisko jest przygotowane do pracy i czy 
posiadacie  już wszystkie potrzebne pomoce. Na zakończenie tego punktu zajęć skonsultujcie 
swój plan działania z nauczycielem i zaprezentujcie uzyskane do tej pory informacje. 
W fazie „Wykonanie” przystąpcie do wykonywania ćwiczenia, według ustalonego wcześniej 
planu. 
W fazie „Sprawdzenie” sprawdźcie ostatecznie, czy prawidłowo wypełniliście tabelę. 
W  ostatniej  fazie  „Analiza  końcowa”  zastanowicie  się  nad  całym  procesem  rozwiązywania 
przez  Wasz  zespół  problemu  i  wskażecie,  które  etapy  pracy  nad  rozwiązaniem  zadania 
sprawiały Wam trudności i jakie były tego przyczyny. 
 
Załącznik B – Zadanie dla zespołów uczniowskich 
Zadanie: 

W  instalacji  zamontowanej  w  piecu  bezpośrednim,  spalano  paliwo  przy  współczynniku 

nadmiaru  powietrza  λ  =  1,2.  Ustal,  jaki  powinien  być  skład  spalin  oraz  rodzaj  atmosfery 
panującej w piecu.  
Rozwiązanie  ćwiczenia  przedstaw  w  tabeli,  wpisując  „tak”  pod  składnikiem,  jeżeli  znajduje 
się w spalinach lub "nie”, jeśli nie powinien w nich występować. 
 

Składniki 

CO 

O

2

 

CH

4

 

H

2

 

SO

2

 

SO

3

 

CO

2

 

H

2

Występowanie 
w spalinach 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atmosfera 
w piecu 

 

 
Załącznik C – Pytania prowadzące do fazy I – Informacje wstępne 
1.  Jakie są rodzaje spalania paliwa? 
2.  Co to jest współczynnik nadmiaru powietrza λ? 
3.  Jaka  jest  zależność  między  rodzajem  spalania,  składem  spalin,  a  ilością  powietrza 

podawanego do spalania? 

4.  Jaka jest zależność między współczynnikiem nadmiaru powietrza λ, a atmosferą panującą 

w piecu? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Załącznik D – Pytania prowadzące do fazy II – Planowanie 
1.  Jakie dane uzyskujemy po analizie treści zadania i zawartości tabeli? 
2.  Jakie dane należy podać w tabeli, aby zrealizować zadanie? 
3.  W jaki sposób wypełnić tabelę? 
4.  O czym świadczy współczynnik nadmiaru powietrza równy 1,2? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.  Podstawy techniki cieplnej 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Uzupełnij  tabelę  wpisując,  które  z  podanych  paliw  stałych  powinno  mieć  największą, 

a które najmniejszą wartość opałową. 
 

Udział składników paliwa w % 

Paliwo 

węgiel 

wodór 

azot + 

siarka 

tlen 

woda 

popiół 

Spodziewana 

wartość 

opałowa 

Węgiel brunatny 

56,52 

4,04 

1,62 

18,52 

15,00 

4,25 

 

Węgiel 
kamienny typ I 

86,01 

0,91 

1,82 

1,82 

2,00 

6,86 

 

Węgiel 
kamienny typ II 

74,00 

5,42 

2,26 

8,57 

5,00 

4,75 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  indywidualnie.  Czas  wykonania  ćwiczenia  20  minut.  Przed 

przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  sposób 
wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować skład każdego z paliw, 
2)  ustalić składniki decydujące o wartości opałowej paliwa, 
3)  porównać zawartości tych składników w poszczególnych paliwach, 
4)  zapisać odpowiedź w ostatniej kolumnie tabeli, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia 

 

arkusze z treścią ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Ćwiczenie 2 

W  instalacji  zamontowanej  w  piecu  bezpośrednim,  spalano  paliwo  przy  współczynniku 

nadmiaru  powietrza  λ  =  1,2.  Ustal,  jaki  powinien  być  skład  spalin  oraz  rodzaj  atmosfery 
panującej w piecu.  

Rozwiązanie  ćwiczenia  przedstaw  w  tabeli,  wpisując  „tak”  pod  składnikiem,  jeżeli 

znajduje się w spalinach lub „nie”, jeśli nie powinien w nich występować. 

 

Składniki 

CO 

O

2

 

CH

4

 

H

2

 

SO

2

 

SO

3

 

CO

2

 

H

2

Występowanie 
w spalinach 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atmosfera 
w piecu 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2  osobowych  zespołach  lub  indywidualnie.  Czas  wykonania 

ćwiczenia  20  minut.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien 
omówić jego zakres i sposób wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przeczytać uważnie treść ćwiczenia i zawartość tabeli, 
2)  ustalić składniki, jakie powinny znajdować się w spalinach, 
3)  ustalić rodzaj atmosfery panującej w piecu, 
4)  zapisać odpowiedzi w tabeli, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

arkusze z treścią ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.2.  Fizykochemiczne podstawy procesu wypalania 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Oceń  jakość wyrobów wypalonych  „na biskwit”  i „na ostro” na podstawie wydawanego 

przez  nie  dźwięku.  Sprawdź  również,  czy  wyroby  po  wypaleniu  biskwitowym  posiadają 
bardzo drobne pęknięcia włoskowate.  

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  indywidualnie.  Czas  wykonania  ćwiczenia  45  minut.  Przed 

przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  sposób 
wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować instrukcję do wykonania ćwiczenia, 
2)  podzielić wyroby na biskwitowe i gotowe, 
3)  sprawdzić dźwięk wydawany przez wyroby uderzane młotkiem lub prętem stalowym, 
4)  sprawdzić dodatkowo wyroby biskwitowe barwnikiem organicznym, 
5)  oddzielić wyroby z pęknięciami od wyrobów bez tej wady,  
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

arkusze z instrukcją do wykonania ćwiczenia, 

 

wyroby wypalone „na biskwit” i „na ostro”, 

 

lekkie młotki i pręty stalowe, 

 

pędzelki, 

 

barwnik organiczny (anilinowy). 
 

Ćwiczenie 2 

Przeprowadź  nie  uzbrojonym  okiem  oględziny  zewnętrzne  wyrobów  ceramiki  stołowej, 

określając  następujące  wady  powierzchni:  chropowatość,  kraterki,  muszki,  nakłucia,  szwy, 
pęknięcia, pęcherze, szczerby, zadymienia i przylepy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  indywidualnie.  Czas  wykonania  ćwiczenia  45  minut.  Przed 

przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  sposób 
wykonania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować instrukcję do wykonania ćwiczenia i normy, 
2)  przeprowadzić oględziny wyrobów i zapisać ich wynik, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

arkusze z instrukcją do wykonania ćwiczenia, 

 

normy PN-EN, 

 

wyroby ceramiki stołowej. 
 

Ćwiczenie 3 

Sprawdź prawidłowość wymiarów pięciu cegieł zwykłych bez otworów. 
 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  indywidualnie.  Czas  wykonania  ćwiczenia  45  minut.  Przed 

przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  sposób 
wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować rysunek cegły i normy, 
2)  przeprowadzić pomiary, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

przymiary z podziałką milimetrową, 

 

normy PN-EN, 

 

sprawdzane wyroby ceramiki budowlanej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3.  Klasyfikacja pieców ceramicznych  

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  schemacie  przedstawiającym  przekrój  poprzeczny  pieca  ceramicznego,  oznacz  jego 

podstawowe elementy konstrukcyjne. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  indywidualnie.  Czas  wykonania  ćwiczenia  45  minut.  Przed 

przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  sposób 
wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować schemat pieca, 
2)  odszukać na rysunku podstawowe elementy pieca i podpisać je, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

arkusze z nieopisanymi schematami pieców ceramicznych. 

 
Ćwiczenie 2 

Załaduj  wsad  do  pieca  komorowego,  wykorzystując  dostępne  elementy  ogniotrwałe 

ułatwiające  ustawianie  półfabrykatów.  Po  przeprowadzeniu  cyklu  wypalania  zgodnie 
z założoną krzywą wypalania, wyładuj wypalone wyroby. 

Wszystkie  czynności  wykonaj  zgodnie  z  instrukcją  stanowiskową  oraz  zasadami 

bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  zespołach,  których  liczebność  jest  dostosowana  do  warunków 

(głównie od ilości pieców, jakimi dysponuje nauczyciel), czas wykonania jest uzależniony od 
pojemności  komory  i  ilości  wsadu  oraz  czasu  trwania  cyklu  wypalania  wynikającego 
z zastosowanej  krzywej  wypalania.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel 
powinien  omówić  jego  zakres  i  sposób  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami 
bezpiecznej pracy. 

  
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  sprawdzić czy komora pieca jest wyczyszczona, 
2)  sprawdzić, jakie półfabrykaty należy załadować do pieca, 
3)  sprawdzić, jakimi elementami pomocniczymi dysponujesz, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

4)  opracować najkorzystniejszy sposób ustawienia wsadu, 
5)  ustawić wsad w piecu, 
6)  włączyć piec i wypalić wyroby zgodnie z założoną krzywą wypalania, 
7)  wyłączyć piec po zakończonym cyklu wypalania, 
8)  wyładować wypalone wyroby. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja stanowiskowa, 

 

półfabrykaty przygotowane do wypalenia, 

 

elementy pomocnicze do ustawiania wsadu w piecu, 

 

piec ceramiczny komorowy. 
 

Ćwiczenie 3 

Dobierz  piec  ceramiczny  do  wypalania  wyrobów  oraz  typu  zakładu  ceramicznego 

podanych w tabeli. 
 

Rodzaj wyrobów 

Typ zakładu ceramicznego 

Rodzaj dobranego pieca 

ceramika artystyczna 

mały zakład rzemieślniczy 

 

ceramika stołowa (wypalanie 
„na biskwit” i „na ostro”) 

zakład ceramiczny o dużej 
zdolności produkcyjnej 

 

ceramika stołowa (utrwalanie 
dekoracji naszkliwnej) 

zakład ceramiczny o dużej 
zdolności produkcyjnej 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  indywidualnie.  Czas  wykonania  ćwiczenia  45  minut.  Przed 

przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  sposób 
wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zawartość tabeli, 
2)  ustalić rodzaj pieca zapewniający racjonalne wypalenie wyrobów, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

katalogi pieców ceramicznych, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.4.  Wypalanie wyrobów w piecach o różnej konstrukcji 

 
5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Porównaj  krzywą  wypalania  szybkościowego  z  krzywą  wypalania  standardowego 

realizowaną w piecu tradycyjnym. Z obu krzywych odczytaj początkową temperaturę wsadu, 
maksymalną  temperaturę  wypalania  i  czas  potrzebny  do  jej  osiągnięcia,  szybkość  wzrostu 
temperatury,  czas  utrzymania  wsadu  w  temperaturze  wypalania,  czas  i  szybkość  studzenia 
wsadu oraz temperaturę, do której studzono wyroby. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  indywidualnie.  Czas  wykonania  ćwiczenia  45  minut.  Przed 

przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  sposób 
wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować instrukcję do wykonania ćwiczenia,  
2)  przeanalizować wykresy obu krzywych wypalania, 
3)  odczytać lub obliczyć parametry podane w treści ćwiczenia, 
4)  zapisać otrzymane wyniki w sposób umożliwiający ich porównanie, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

arkusze z instrukcją do wykonania ćwiczenia oraz krzywymi wypalania, 

 

kalkulator, 

 

podstawowe przybory rysunkowe. 

 
Ćwiczenie 2 

Ustaw w koszu wykonanym ze stali żaroodpornej, wyroby dekorowane przeznaczone do 

wypalania końcowego. 

Wszystkie  czynności  wykonaj  zgodnie  z  instrukcją  stanowiskową  oraz  zasadami 

bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  zespołach  2  osobowych,  czas  wykonania  90  minut.  Przed 

przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  sposób 
wykonania i zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować asortyment wyrobów przeznaczonych do wypalania, 
2)  wybrać rodzaj podstawek i ochraniaczy,  
3)  przygotować kosz, 
4)  ustawić wyroby w koszu zgodnie z obowiązującymi zasadami, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja stanowiskowa, 

 

wyroby ceramiczne dekorowane naszkliwnie, 

 

podstawki i ochraniacze ceramiczne, 

 

kosze ze stali żaroodpornej. 
 

Ćwiczenie 3 

Określ wady wyrobów zdobionych naszkliwnie oraz przyczyny ich powstania. 
 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  indywidualnie.  Czas  wykonania  ćwiczenia  45  minut.  Przed 

przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  sposób 
wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przeprowadzić wzrokową ocenę jakości wyrobów, 
2)  oddzielić wyroby bez wad od wyrobów wadliwych, 
3)  określić wady wyrobów i przyczyny ich powstania, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

wyroby ceramiczne dekorowane naszkliwnie z wadami i bez wad, 

 

wzory dekoracji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.5.  Kontrola procesu wypalania 

 
5.5.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Odczytaj  z  przyrządów  pomiarowych  zamontowanych  w  piecu  ceramicznym  wartości 

parametrów wypalania. 

Wszystkie  czynności  wykonuj  zgodnie  z  instrukcją  stanowiskową  oraz  zasadami 

bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  zespołach  2  osobowych,  czas  wykonania  90  minut.  Przed 

przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  sposób 
wykonania i zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

  
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zlokalizować przyrządy pomiarowe, 
2)  określić parametry mierzone przez poszczególne mierniki, 
3)  odczytać wartości parametrów wypalania, 
4)  zapisać w tabeli wartości parametrów oraz datę i godzinę pomiaru, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja stanowiskowa, 

 

piec ceramiczny wyposażony w aparaturę pomiarową, 

 

arkusze z tabelą do zapisu wyników pomiarów. 

 
Ćwiczenie 2 

Zmierz  za  pomocą  pirometru  optycznego  temperaturę  w  przestrzeni  roboczej  pieca 

ceramicznego. 

Wszystkie  czynności  wykonuj  zgodnie  z  instrukcją  stanowiskową  oraz  zasadami 

bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie pracują indywidualnie, czas na wykonanie 30 minut. Przed przystąpieniem do 

realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  sposób  wykonania  oraz 
zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

  
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  ustalić miejsce wykonania pomiaru, 
2)  przygotować pirometr optyczny do pracy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

3)  przeprowadzić pomiar zgodnie z instrukcją obsługi pirometru, 
4)  zapisać wynik oraz datę i godzinę pomiaru, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja stanowiskowa, 

 

pirometr optyczny dowolnego typu, 

 

instrukcja obsługi wybranego pirometru, 

 

pracujący piec ceramiczny,  

 

arkusze z tabelą do zapisu wyników pomiarów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

5.6.  Zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony 

przeciwpożarowej przy wypalaniu wyrobów ceramicznych 

 
5.6.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wyszukaj  w  rejestrze  chorób  zawodowych  tych,  którymi  są  zagrożeni  pracownicy 

zakładów ceramicznych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie pracują indywidualnie, czas na wykonanie 30 minut. Przed przystąpieniem do 

realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.  

  
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować wyciąg z rejestru chorób zawodowych, 
2)  wyszukać choroby zawodowe ceramików, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

wyciąg z aktualnego rejestru chorób zawodowych. 
 

Ćwiczenie 2 

Określ  na  podstawie  Kodeksu  pracy,  prawa  i  obowiązki  pracownika  w  zakresie 

bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  indywidualnie.  Czas  wykonania  ćwiczenia  45  minut.  Przed 

przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  sposób 
wykonania. 

  
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  wyszukać w Kodeksie pracy działu dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy, 
2)  przeanalizować wybrany dział i wyszukać potrzebne informacje, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

Kodeks pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wypalanie  wyrobów 
ceramicznych” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1÷16 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 17÷20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,  

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań, 

– 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi
1. c, 2. b, 3. c, 4. a, 5. d, 6. b, 7. a, 8. a, 9. b, 10. c, 11. d, 
12. c, 13. d, 14. b, 15. a, 16. d, 17. b, 18. a, 19. c, 20. c. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić reakcje chemiczne do rodzaju 
spalania 

Rozpoznać sposoby regulowania atmosfery 
w piecu ceramicznym 

Rozpoznać rodzaje wypalania w cyklu 
produkcyjnym wyrobów ceramicznych 

Wyjaśnić zmiany zachodzące w wypalanym 
czerepie 

Rozpoznać zmiany zachodzące w 
wypalanym czerepie 

Wskazać elementy konstrukcyjne pieca 
ceramicznego 

Rozpoznać materiały pomocnicze stosowane 
w procesie wypalania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Rozpoznać osprzęt pieców ceramicznych 

Scharakteryzować budowę pieców 
ceramicznych 

10 

Rozpoznać urządzenia do spalania paliwa 

11 

Rozpoznać typ pieca ceramicznego 

12 

Określić sposób oceny jakości wyrobów 

13 

Scharakteryzować zasadę działania pieca 
ceramicznego 

14 

Określić sposób oceny wyrobu po 
wypaleniu 

15 

Wskazać rodzaj aparatury pomiarowej 
stosowanej w piecu ceramicznym 

16 

Rozpoznać sposób kontroli parametrów 
wypalania 

17 

Wskazać przyczyny powstawania wad 
gotowych wyrobów 

PP 

18 

Określić zależność między zasadą działania 
pieca, a parametrami wypalania 

PP 

19 

Odczytać krzywą wypalania 

PP 

20 

Ocenić przydatność paliwa na podstawie 
jego właściwości 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  typy  zadań  testowych,  jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych  i karty  odpowiedzi, określ czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  5  minut przed zakończeniem  sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym  się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  czas  wolny.  Trudności  mogą 
przysporzyć  Ci  zadania:  17÷20,  gdyż  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niż  pozostałe. 
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Jeżeli węgiel spala się zgodnie z reakcją C + O

→ CO

2 ,

to spalanie nazywamy 

a)  niezupełnym. 
b)  częściowym. 
c)  całkowitym. 
d)  pełnym. 
 

2.  Jeżeli  współczynnik  nadmiaru  powietrza  spalania  jest  mniejszy  od  1,  to  atmosfera 

w piecu bezpośrednim jest 
a)  utleniająca. 
b)  redukcyjna. 
c)  obojętna. 
d)  ochronna. 

 

3.  Pierwsze wypalanie w procesie produkcyjnym wyrobów szkliwionych nazywa się 

a)  ostrym. 
b)  przedszkliwnym. 
c)  biskwitowym. 
d)  utrwalającym. 
 

4.  Minerały ilaste w trakcie wypalania tracą bezpowrotnie plastyczność, w wyniku  

a)  dehydratyzacji. 
b)  dehydrolizie. 
c)  dekatyzacji. 
d)  detoksykacji. 
 

5.  Powstawanie  fazy  szklistej,  czyli  witryfikacja  następuje  w  wypalanym  czerepie 

w zakresie temperatur 
a)  poniżej 200°C. 
b)  od 200 do 600°C. 
c)  od 600 do 900°C. 
d)  powyżej 900°C. 
 

6.  Uszczelnienie przestrzeni roboczej pieca tunelowego, które znajduje się między wózkiem 

a ścianą to uszczelnienie 
a)  żaluzjowe. 
b)  rynnowe. 
c)  nożowe. 
d)  krzyżowe. 
 

7.  Podkładki wykonane z tego samego materiału, co wypalane wyroby, zabezpieczające ich 

podstawę przed deformacją nazywają się  
a)  bomzami. 
b)  osłonami. 
c)  kokrami. 
d)  przewałami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

8.  Do osprzętu pieca nie zaliczamy 

a)  sklepienia. 
b)  aparatury sygnalizacyjnej. 
c)  aparatury kontrolno-pomiarowej. 
d)  przewodów rurowych doprowadzających gaz do spalania. 

 

9.  Na komory umowne podzielony jest piec 

a)  tunelowy. 
b)  kręgowy. 
c)  kołpakowy. 
d)  wielokomorowy. 
 

10.  Paliwa stałe w kawałkach spala się w 

a)  palnikach wysokociśnieniowych. 
b)  palnikach dyszowych. 
c)  paleniskach schodkowych. 
d)  palnikach dyfuzyjnych. 
 

11.  Wielopasażowe mogą być piece 

a)  wielokomorowe. 
b)  komorowe. 
c)  kołpakowe. 
d)  tunelowe. 

 

12.  Wyroby,  które  można  sortować  automatycznie  według  grubości  i  przedziałów 

wymiarowych to 
a)  dzbanki. 
b)  salaterki. 
c)  płytki ścienne. 
d)  talerze płytkie. 

 
13.  Kierunki przepływu spalin i przesuwania się wsadu w piecu tunelowym są 

a)  krzyżowe. 
b)  mieszane. 
c)  współprądowe. 
d)  przeciwprądowe. 

 
14.  Obecność łysin na powierzchni wyrobu określa się bezpośrednio po 

a)  uformowaniu półfabrykatu. 
b)  wypaleniu na ostro. 
c)  wypaleniu na biskwit. 
d)  utrwaleniu dekoracji. 

 
15.  Do ciągłego, stykowego pomiaru temperatury w piecach ceramicznych stosuje się 

a)  termopary. 
b)  stożki Segera. 
c)  sztabki kulowe. 
d)  pirometry optyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

16.  Stałymi  temperaturami  w  poszczególnych  punktach  pomiarowych  charakteryzują  się 

piece 
a)  komorowe ze stałym trzonem. 
b)  komorowe z wysuwnym trzonem. 
c)  kołpakowe. 
d)  tunelowe. 

 
17.  Ścieralność  obwódek  talerzy  wykonanych  złotem,  po  wypalaniu  utrwalającym  jest 

wynikiem  
a)  zbyt wysokiej temperatury wypalania. 
b)  zbyt niskiej temperatury wypalania. 
c)  za szybkiego wzrostu temperatury. 
d)  złej wentylacji pieca. 

 

18.  Najwyższa temperatura w przestrzeni roboczej pieca komorowego o płomieniu zwrotnym 

panuje 
a)  przy sklepieniu. 
b)  przy trzonie. 
c)  w połowie wysokości komory. 
d)  w całej komorze temperatura jest taka sama. 

 
19.  Według  krzywej  wypalania  wzrost  temperatury  od  20  do  1220°C  należy  osiągnąć 

w ciągu 6 godzin. Szybkość wzrostu temperatury musi wynosić 

a)  60°C/h. 
b) 120°C/h. 
c)  200°C/h. 
d) 300°C/h. 

 
20.  Największy  efekt  energetyczny  uzyskamy  spalając  150  kg  paliwa,  o  wartości  opałowej 

równej 
a)  24500 kJ/kg. 
b)  30480 kJ/kg. 
c)  45600 kJ/kg. 
d)  14000 kJ/kg. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Wypalanie wyrobów ceramicznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wypalanie  wyrobów 
ceramicznych” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1÷16 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 17÷20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,  

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań, 

– 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 
Klucz  odpowiedzi
:  1.  a,  2.  d,  3.  c,  4.  d,  5.  b,  6.  c  7.  c,  8.  a,  9.  c,  10.  b,  11.  c, 
12. b, 13. b, 14. a, 15. b, 16. d, 17. b, 18. d, 19. a, 20. b. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać elementy konstrukcyjne 
pieców ceramicznych 

Rozpoznać atmosferę w piecu 
ceramicznym bezpośrednim 

Wskazać sposób regulacji pieca 

Scharakteryzować sposób wypalania 
szybkościowego wyrobów  

Rozpoznać osprzęt pieca ceramicznego 

Dobrać piec do wypalania wyrobów 

Scharakteryzować nośniki energii w piecu 
ceramicznym 

Scharakteryzować sposób spalania paliw 

Scharakteryzować budowę pieca 
ceramicznego 

10 

Scharakteryzować sposób ustawiania 
wsadu w piecu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

11 

Wskazać materiały pomocnicze do 
ustawiania wsadu w piecu 

12 

Wskazać elementy konstrukcyjne pieców  

13 

Dobrać parametry wypalania wyrobów 

14 

Wskazać przyrządy do pomiaru 
parametrów wypalania 

15 

Określić sposób kontroli parametrów 
wypalania w zależności od ciągłości pracy 
pieca 

16 

Wskazać zagrożenia chorobowe 
pracowników piecowni 

17 

Wskazać etapy procesu wypalania 
wyrobów ceramicznych 

PP 

18 

Wykonać proste obliczenia na podstawie 
parametrów technicznych urządzeń pieca 

PP 

19 

Wskazać przyczyny powstawania wad 
wyrobów wypalanych 

PP 

20 

Odczytać krzywą wypalania  

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  typy  zadań  testowych,  jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych  i karty  odpowiedzi, określ czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  5  minut przed zakończeniem  sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym  się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  czas  wolny.  Trudności  mogą 
przysporzyć  Ci  zadania:  17÷20,  gdyż  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niż  pozostałe. 
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Ruszty są elementami 

a)  palenisk schodkowych. 
b)  palników dyszowych. 
c)  palników dyfuzyjnych. 
d)  palników niskociśnieniowych. 
 

2.  Duża zawartość, CO w spalinach świadczy w piecu bezpośrednim o atmosferze 

a)  obojętnej. 
b)  ochronnej. 
c)  utleniającej. 
d)  redukcyjnej. 

 

3.  Atmosferę w piecu reguluje się poprzez zmianę 

a)  ciśnienia w piecu. 
b)  temperatury w piecu. 
c)  ilości powietrza podawanego do spalania. 
d)  stosowanie otworów w ścianach przewałowych. 
 

4.  Różnica między piecami tradycyjnymi i piecami do szybkościowego wypalania wyrobów 

polega na  
a)  zwiększeniu przestrzeni roboczej. 
b)  zmniejszeniu ilości otworów w trzonach. 
c)  zastosowaniu dodatkowego sklepienia. 
d)  zwiększeniu szybkości wzrostu i spadku temperatury. 
 

5.  Przewody rurowe doprowadzające gaz do palników maluje się na kolor 

a)  biały. 
b)  żółty. 
c)  czerwony. 
d)  niebieski. 
 

6.  Wyrobów dekorowanych naszkliwnie, w celu utrwalenia barwników nie można wypalać 

w piecach 
a)  komorowych przeponowych. 
b)  tunelowych muflowych opalanych gazem. 
c)  komorowych bezpośrednich opalanych gazem. 
d)  tunelowych muflowych ogrzewanych elektrycznie. 
 

7.  Kanthale to 

a)  typ palenisk. 
b)  sklepienia pieców. 
c)  elementy grzejne. 
d)  składniki spalin. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

8.  Wstępne podgrzanie paliwa doprowadzanego do spalania jest konieczne w przypadku 

spalania 
a)  mazutu. 
b)  koksu. 
c)  gazu ziemnego. 
d)  węgla kamiennego. 

 

9.  Przedsionek jest częścią pieca 

a)  wielokomorowego. 
b)  kołpakowego. 
c)  tunelowego. 
d)  komorowego. 
 

10.  Wsadu na wózkach nie ustawia się w piecach 

a)  wielokomorowych. 
b)  komorowych ze stałym trzonem. 
c)  tunelowych bezpośrednich 
d)  komorowych z wysuwnym trzonem. 
 

11.  Kokry to  

a)  otwory w trzonie pieca. 
b)  trójkątne podkładki ceramiczne. 
c)  osłony w kształcie walca z jednym dnem. 
d)  uszczelnienia przestrzeni roboczej pieca. 

 

12.  Żaluzje są stosowane do oddzielenia otoczenia od wnętrza pieca 

a)  kręgowego. 
b)  tunelowego. 
c)  komorowego. 
d)  dzwonowego. 

 
13.  Utrwalenie dekoracji prowadzi się w temperaturze około 

a)  200°C. 
b)  800°C. 
c)  1200°C. 
d)  1600°C. 

 
14.  Rurki spiętrzające służą do pomiaru 

a)  natężenia przepływu gazów. 
b)  poziomu oleju w zbiorniku. 
c)  temperatury w piecu. 
d)  ciśnienia w piecu. 

 
15.  Temperatura w przestrzeni roboczej nie jest funkcją czasu w piecu 

a)  dzwonowym. 
b)  tunelowym. 
c)  komorowym ze stałym trzonem. 
d)  komorowym z wysuwnym trzonem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

16.  Chorobą zagrażającą pracownikom obsługującym piec jest 

a)  tężec. 
b)  anemia. 
c)  żółtaczka. 
d)  zaćma szara. 

 
17.  Podczas  wypalania  naczyń  porcelanowych  atmosferę redukcyjną, w  zakresie temperatur 

od 1080 do 1280°C stosuje się w celu 
a)  ułatwienia przemian polimorficznych krzemionki. 
b)  redukcji zawartego w masie Fe

2

O

do FeO. 

c)  odprowadzenia wody związanej chemicznie. 
d)  szybkiego dosuszenia półfabrykatów. 

 

18.  Wydajność  wentylatora  wtłaczającego  powietrze  do  strefy  studzenia  pieca  tunelowego 

wynosi 11000 m

3

/h. Ilość powietrza wtłoczonego do pieca w ciągu 5 godzin to 

a)  550 m

3

b)  5000 m

3

c)  25500 m

3

d)  55000 m

3

 
19.  Zaprószenie szkliwa podczas wypalania wyrobów „na ostro”, jest wynikiem 

a)  opadaniem części osłon w których są wypalane. 
b)  za niskiej temperatury wypalania. 
c)  zbyt grubej warstwy szkliwa. 
d)  wytopienia związków żelaza. 

 
20.  Szybkość  spadku  temperatury  podczas  studzenia  pieca  komorowego  wynosi  20°C/h. 

Ile czasu potrzeba na wystudzenie pieca od 800 do 100°C? 
a)  15 godzin. 
b)  35 godzin. 
c)  70 godzin. 
d)  80 godzin. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Wypalanie wyrobów ceramicznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

7.  LITERATURA 
 

1.

  Dobrzański  S.,  Żołędziowski  W.:  Materiałoznawstwo  szklarskie  i  ceramiczne.  WSiP, 

Warszawa 1981 

2.

  Flis B., Wyszyńska A.: Zarys technologii ceramiki. WSiP, Warszawa 1984 

3.

  Kordek M., Raczyński M.: Suszarnie i piece ceramiczne. WSiP, Warszawa 1980 

4.

  Kostro J.: Elementy, urządzenia i układy automatyki. WSiP, Warszawa 1998 

5.

  Ostrowski  T.:  Suszarnie  i  piece  w  przemyśle  materiałów  ogniotrwałych.  Wydawnictwo 

„Śląsk”, Katowice 1967 

6.

  Raabe J., Bobryk E.: Ceramika funkcjonalna. Metody otrzymywania i własności. Oficyna 

Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 1997 

7.

  Wilk S.: Technika cieplna. WSiP, Warszawa 1975 

 
 
Literatura metodyczna 
1.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Instytut Technologii Eksploatacji, 

Radom 2000