background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu  Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 
 
Ireneusz Winiarski 
 
 
 
 
 
 

Montaż elementów instrumentów muzycznych 
731[02]Z2.01

 

 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu  Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Tomasz Knot 
mgr Arkadiusz Gromek 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Ireneusz Winiarski 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  731[02].Z2.01 
„Montaż  elementów  instrumentów  muzycznych”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu monter instrumentów muzycznych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu  Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

11 

5.1. Rodzaj maszyn i urządzeń montażowych 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Główne elementy robocze urządzeń montażowych 

15 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

5.3. Linie montażowe 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7. Literatura 

27 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu  Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  –  Montaż  elementów  instrumentów 

muzycznych,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole 
kształcącej w zawodzie monter instrumentów muzycznych 731[02].  

W poradniku zamieszczono: 

−  Wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  niezbędnych  umiejętności,  które  uczeń  powinien 

posiadać, aby przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej. 

−  Cele  kształcenia,  które  określają  umiejętności,  jakie  uczeń  opanuje  w  wyniku  procesu 

kształcenia. 

−  Przykładowe scenariusze zajęć. 

−  Ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji,  sposobem wykonania, zalecanymi  metodami 

nauczania – uczenia się oraz wykazem środków dydaktycznych. 

−  Ewaluację osiągnięć ucznia, zawierającą przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

−  Wykaz literatury dotyczącej programu jednostki modułowej. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  metodami  aktywizującymi 

oraz praktycznymi takimi jak: 

−  metoda projektów, 

−  pokaz z objaśnieniem, 

−  samokształcenie kierowane, 

−  metoda tekstu przewodniego, 

−  ćwiczenia praktyczne. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane  począwszy  od 

indywidualnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Ćwiczenia mogą być wykonywane indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych.  
Weryfikowanie 

osiągnięć 

edukacyjnych 

uczniów 

powinno 

być 

prowadzone 

systematycznie w trakcie realizacji zajęć. 

Zaleca  sprawdzanie  wiedzy  i  umiejętności  uczniów  za  pomocą  testów  osiągnięć 

szkolnych i obserwacji aktywności uczniów w czasie wykonywania ćwiczeń. 

Oceniając  stopień  opanowania  umiejętności  przez  uczniów  mogą  Państwo  skorzystać 

z zamieszczonych  w  poradniku  przykładowych  narzędzi  pomiaru  dydaktycznego.  Końcowa 
ocena  osiągnięć  po  zrealizowaniu  jednostki  modułowej  powinna  uwzględniać  wyniki 
wszystkich stosowanych przez nauczyciela metod sprawdzania umiejętności uczniów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu  Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

731[02].Z2 

Technologia produkcji instrumentów 

muzycznych 

 
 

731[02].Z2.02 

Nakładanie powłok lakierniczych 

i wykończanie powierzchni 

instrumentów muzycznych 

 

731[02].Z2.03 

Wykonywanie napraw i konserwacji 

instrumentów muzycznych 

 

731[02].Z2.01 

Montaż elementów instrumentów 

muzycznych 

 

731[02].Z2.04 

Wykonywanie korekty i strojenie 

instrumentów muzycznych 

 

731[02].Z2.05 

Ocenianie jakości instrumentów 

muzycznych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu  Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

odróżniać proces technologiczny od procesu produkcyjnego, 

– 

dobierać podstawowe części elementów muzycznych, 

– 

dobierać podstawowe połączenia elementów muzycznych, 

– 

wykonywać połączenia klejone i kształtowe, 

– 

rozróżniać podstawowe urządzenia wchodzące w skład instalacji sprężonego powietrza, 

– 

uczestniczyć w dyskusji, 

– 

prezentować efekty swojej pracy, 

– 

współpracować w grupie, 

– 

wyciągać i uzasadniać wnioski z wykonanych ćwiczeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu  Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

– 

zaplanować operacje montażowe na podstawie dokumentacji technologicznej, 

– 

dobrać materiały pomocnicze stosowane przy montażu instrumentów muzycznych. 

– 

dobrać przyrządy i narzędzia do montażu elementów, 

– 

przygotować  prasy  i  urządzenia  do  montażu  podzespołów  i zespołów  konstrukcyjnych 
instrumentów muzycznych, 

– 

zastosować prasy i urządzenia do montażu podzespołów instrumentu muzycznego, 

– 

zastosować narzędzia specjalistyczne do montażu elementów instrumentów muzycznych, 

– 

zmontować elementy obudowy instrumentu muzycznego, 

– 

zmontować szkielet korpusu instrumentu muzycznego, 

– 

zamontować podzespoły do korpusu instrumentu, 

– 

zastosować  sposoby  regulacji  elementów  i  podzespołów  instrumentów  podczas  montażu 
elementów instrumentów muzycznych, 

– 

ocenić  jakość  montażu  za  pomocą  specjalistycznych  przyrządów  kontrolno  – 
pomiarowych, 

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  środowiska  i  ochrony 
przeciwpożarowej podczas wykonywania prac montażowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu  Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca   

.................................................................... 

Modułowy program nauczania:  Monter instrumentów muzycznych 731[02] 
Moduł: 

Technologia produkcji instrumentów muzycznych 731[02].Z2. 

Jednostka modułowa:  

Montaż elementów instrumentów muzycznych 731[02].Z2.01. 

Temat: Rodzaje narzędzi, maszyn i urządzeń montażowych.  

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności dobierania, przygotowania oraz bezpiecznej obsługi 

urządzeń montażowych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać narzędzia, maszyny i urządzenia montażowe, 

 

dokonać wyboru urządzeń do określonych prac montażowych, 

 

przygotować maszyny, narzędzia i urządzenia montażowe do pracy, 

 

rozpoznać elementy konstrukcyjne urządzeń montażowych, 

 

wyjaśnić sposób obsługi maszyn, narzędzi i urządzeń montażowych, 

 

bezpiecznie obsługiwać maszyny i narzędzia pneumatyczne oraz urządzenia montażowe. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

ćwiczenia w grupach 3–4-osobowych. 

 
Czas: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne

 

schematy kinematyczne maszyn, 

 

modele narzędzi pneumatycznych, 

 

plansze i tablice urządzeń montażowych, 

 

instrukcje obsługi maszyn i urządzeń, 

 

katalogi, prospekty maszyn i urządzeń montażowych, 

 

czasopisma fachowe, 

 

filmy, przeźrocza, foliogramy tematyczne. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Powitanie uczniów. 
2.  Nawiązanie do tematu zajęć. 
3.  Przeprowadzenie  wykładu  uzupełnionego  pokazem  ilustracji  fotografii  prospektów 

o tematyce przewidzianej zakresem ćwiczeń. 

4.  Realizacja tematu: 

 

uczniowie zapoznają się z urządzeniami montażowymi, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu  Społecznego” 

 

 

uczniowie  dokonują  podziału  urządzeń  montażowych  ze  względu  na  konstrukcję 
montowanych wyrobów, 

 

uczniowie  dokonują  podziału  elementów  konstrukcyjnych  wchodzących  w  skład 
poszczególnych urządzeń montażowych, 

 

uczniowie  zapoznają  się  z  zasadami  przygotowania  poszczególnych  urządzeń 
dowykonywania prac montażowych, 

 

uczniowie zapoznają się z zasadami obsługi oraz z  maszynami stosowanych podczas 
montażu, 

 

uczniowie  zapoznają  się  z  zasadami  bezpiecznej  obsługi  maszyn  i  urządzeń 
montażowych. 

5.  Po  wykonaniu  czynności  związanych  z  wykonaniem  ćwiczenia  uczniowie  dokonują 

samooceny wykonanego ćwiczenia. 

6.  Uczniowie wyjaśniają mocne i słabe strony wykonanego zadania. 
7.  Uczniowie  przezentują  własną  pracę  z  wykonanego  ćwiczenia  przed  nauczycielem 

i innymi grupami. 

8.  Nauczyciel  analizuje  pracę  uczniów,  określa  poprawność  wykonanego  ćwiczenia 

wnosząc  własne  spostrzeżenia,  stwierdza  czy  uczeń  czyni  postępy,  ocenia  jego 
aktywność oraz poprawność wykonania ćwiczenia. 

9.  Zakończenie zajęć – podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, pożegnanie uczniów. 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  lub  w  stronach  internetowych  informacji  dotyczących  rodzaju 
narzędzi, maszyn i urządzeń montażowych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zjęciach: 

 

ankieta anonimowa dotycząca prowadzonych zajęć oraz uzyskanych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu  Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca 

........................................................................ 

Modułowy program nauczania:  Monter instrumentów muzycznych 731[02] 
Moduł: 

Technologia produkcji instrumentów muzycznych 731[02].Z2. 

Jednostka modułowa:  

Montaż elementów instrumentów muzycznych 731[02].Z2.01. 

Temat: Główne elementy robocze urządzeń montażowych 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  dobierania  urządzeń  do  wywierania  nacisku 

stosowanych w urządzeniach montażowych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wyróżnić poszczególne rodzaje urządzeń do wywierania nacisku, 

 

wyjaśnić sposoby obsługi urządzeń pneumatycznych, 

 

wyjaśnić sposoby obsługi urządzeń hydraulicznych, 

 

scharakteryzować  zasadę  działania  elementów  roboczych,  układów  hydraulicznych  
i pneumatycznych, 

 

właściwie  zastosować  materiały  konstrukcyjne  używane  w  budowie  urządzeń 
montażowych. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

  samokształcenie kierowane, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach. 

 

Czas: 1 godzina dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

urządzenia do wywierania nacisku, 

 

elementy (zgodnie z zaplanowanymi ćwiczeniami), 

 

plansze i tablice siłowników, 

 

instrukcje obsługi siłowników, 

 

katalogi, prospekty, 

 

filmy, przeźrocza, foliogramy tematyczne, 

 

eksponaty materiałów konstrukcyjnych. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Powitanie uczniów. 
2.  Sprawy organizacyjne. 
3.  Nawiązanie  do  tematu  zajęć,  omównienie  celów  zajęć,  pokaz  urządzeń  do  wywierania 

nacisku. 

4.  Zorganizowanie stanowisk do wykonania ćwiczeń. 
5.  Realizacja tematu: 

 

uczniowie indywidualnie dokonują analizy poszczególnych urządzeń do wywierania 
nacisku, 

 

uczniowie określają zalety i wady urządzeń do wywierania nacisku, 

 

uczniowie projektują urządzenie do montażu ram, 

 

uczniowie  analizują  zakres  stosowania  poszczególnych  urządzeń  do  wywierania 
nacisku. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu  Społecznego” 

 

10 

6.  Po  wykonaiu  wszystkich  czynności  związanych  z  ćwiczeniem  uczeń  dokonuje  analizy 

wykonanego ćwiczenia. 

7.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
8.  Nauczyciel  analizuje  pracę  uczniów,  upewnia  się  czy  wszyscy  uczniowie  rozumieją 

materiał,  dokonują  oceny  wkładu  pracy  w  wykonane  ćwiczenie,  zwraca  uwagę  na 
aktywność oraz poprawność wykonanego ćwiczenia. 

9.  Podsumowanie zajęć i wyciągnięcie wniosków. 
10.  Zakończenie zajęć – podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, pożegnanie uczniów. 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  Internecie  lub  stronach  internetowych  elementy    konstrukcyjne,  z  których 
zbudowane są urządzenia montażowe. Określ ich zalety i wady. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zjęciach: 

 

ankieta anonimowa dotycząca prowadzonych zajęć oraz uzyskanych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu  Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.  Rodzaj narzędzi, maszyn i urządzeń montażowych 

 
5.1.1.  Ćwiczenia
 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  prace  przy  urządzeniu  do  montażu  ram,  przygotowujące  to  urządzenie  do 

montażu elementu kwadratowego. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  ustalić wymiary gabarytowe elementu kwadratowego, 
2)  na płycie nośnej ustawić odpowiednio elementy oporowe, 
3)  na płycie nośnej zamontować cylindry pneumatyczne mechanizmów dociskowych, 
4)  ustalić wartość ciśnienia (w praktyce przyjmuje się ciśnienie  jednostkowe, które wynosi 

60÷80 N/cm

2

), 

5)  zaworem redukcyjnym ustawić odpowiednią wartość ciśnienia powietrza, 
6)  sprawdzić zaplanowaną wartość ciśnienia na manometrze, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

uniwersalne urządzenie do montażu ram, 

– 

śruby do zamocowania płyt oporowych i siłowników pneumatycznych, 

– 

klucze o odpowiednich rozmiarach, 

– 

literatura z jednostki modułowej, 

– 

przymiar kreskowy. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj  montażu  ośmiokątnego  wyrobu  za  pomocą  ścisku  śrubowego  z  łańcuchem 

dociskowym. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować ścisk śrubowy z łańcuchem dociskowym, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu  Społecznego” 

 

12 

2)  przygotować elementy wyrobu do montażu, 
3)  dobrać elementy według struktury i koloru drewna, 
4)  dokonać montażu kontrolnego „na sucho”, 
5)  pokryć złącza elementów klejem, 
6)  zacisnąć montowany zespół ściskiem śrubowym z łańcuchem dociskowym, 
7)  usunąć klej wyciśnięty ze złączy, 
8)  sprawdzić prawidłowość klejenia (sprawdzian kształtu), 
9)  sezonować w czasie zaciśnięcia i po wyjęciu, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

ścisk śrubowy z łańcuchem dociskowym, 

– 

elementy wyrobu, 

– 

dozownik z klejem, 

– 

materiał do usunięcia wyciśniętego kleju, 

– 

sprawdzian kształtu, 

– 

literatura z jednostki modułowej. 

 
Ćwiczenie 3 

Dobierz maszyny i urządzenia do montażu pudła gitary. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić wymiary gabarytowe pudła, 
2)  ustawić belkę nośną zgodnie z wymiarami gabarytowymi pudła, 
3)  ustawić płyty oporowe, 
4)  ustawić siłowniki pneumatyczne prostopadle do płyt oporowych, 
5)  określić wartość ciśnienia (60÷80 N/cm

), 

6)  zaworem redukcyjnym ustawić odpowiednią wartość ciśnienia powietrza, 
7)  sprawdzić zaplanowaną wartość ciśnienia na manometrze, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

– 

uniwersalne urządzenie do montażu pudeł, 

– 

literatura z jednostki modułowej, 

– 

kalkulator, 

– 

przymiar kreskowy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu  Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 4 

Dokonaj montażu ramki za pomocą ścisku śrubowego ramieniowego. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować ścisk śrubowy ramieniowy, 
2)  przygotować elementy ramki do montażu, 
3)  dobrać elementy według struktury i koloru drewna, 
4)  dokonać montażu kontrolnego „na sucho”, 
5)  pokryć złącza elementów klejem, 
6)  zacisnąć montowany podzespół ściskiem śrubowym ramieniowym, 
7)  usunąć klej wyciśnięty ze złącza, 
8)  dokonać klejenia pozostałych trzech narożników, 
9)  sprawdzić prawidłowość klejenia (prostopadłość poszczególnych elementów) 
10)  sezonować w czasie zaciśnięcia i po wyjęciu, 
11)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

ścisk śrubowy ramieniowy, 

– 

elementy ramki, 

– 

dozownik z klejem, 

– 

materiał do usunięcia wyciskanego kleju (flanela), 

– 

kątownik, 

– 

literatura z jednostki modułowej. 

 
Ćwiczenie 5 

Przygotuj  przenośną  zszywarkę  pistoletową  do  prac  montażowych  zgodnie  z  zasadami 

BHP. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  poznać budowę i działanie zszywarki pistoletowej, 
2)  dokonać  sprawdzenia  elastycznych  przewodów  doprowadzających  powietrze  (długość 

nie może przekraczać 5 m.), 

3)  sprawdzić czy przewód elastyczny posiada łącznik obrotowy do połączenia z pistoletem, 
4)  sprawdzić czy końcówka w sieci sprężonego powietrza ma sprawny zawór odcinający, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu  Społecznego” 

 

14 

5)  dokonać załadunku magazynka zszywkami,  
6)  podłączyć pistolet do sieci sprężonego powietrza, 
7)  sprawdzić  prawidłowość  działania  urządzenia  na  specjalnych  próbnych  elementach  

w normalnym roboczym położeniu pistoletu, (nie wolno oddawać strzałów na odległość, 
zszywka leci z dużą siłą na odległość 30 m), 

8)  łączyć elementy, które są prawidłowo podparte, 
9)  zabezpieczyć  pistolet  przed  przypadkowym  uruchomieniem  jeżeli  występuje  przerwa  

w pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zszywarka pistoletowa, 

 

zszywki, 

 

przewód elastyczny z prawidłowymi końcówkami, 

 

instalacja sprężonego powietrza, 

 

instrukcja obsługi pistoletu. 

 
Ćwiczenie 6 

Scharakteryzuj  (w  formie  opisowej)    podstawowe  zagrożenia  podczas  obsługi  

przenośnych zszywarek. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  ustalić zagrożenia występujące przy obsłudze pistoletów, 
2)  określić niedopuszczalne zachowania podczas obsługi pistoletów pneumatycznych 
3)  ustalić  podstawowe  czynności  w  wypadku  awarii  i  zacięć  urządzenia  lub  podczas 

konserwacji urządzenia, 

4)  wskazać przyczyny i skutki niezamierzonego uruchomienia pistoletu, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne 

 

notatnik, 

 

papier w kratkę formatu A-4, 

 

długopis, ołówek, 

 

instrukcje obsługi pistoletu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu  Społecznego” 

 

15 

5.2.  Główne elementy robocze urządzeń montażowych 

 
5.2.1.  Ćwiczenia
 

 
Ćwiczenie 1 

Zaprojektuj urządzenie montażowe do montażu ram z dociskiem dwukierunkowym. 

 

Wskazówki do realizacji 

– 

ćwiczenie powinno być wykonane indywidualnie, 

– 

uczeń  powinien  wykonać  ćwiczenie  posługując  się  wiedzą  z  poprzednich  jednostek  
i literatury, 

– 

należy zwrócić uwagę na poprawność wykonanego ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić elementy konstrukcyjne urządzeń montażowych, 
2)  wybrać urządzenia do wywierania nacisku, 
3)  zaplanować rozmieszczenie elementów oporowych, 
4)  zaplanować rozmieszczenie elementów ustalających, 
5)  zaplanować rozmieszczenie siłowników, 
6)  przedstawić całość w formie graficznej (schematycznie), 
7)  wykonać opis działania urządzenia montażowego, 
8)  ocenić poprawność wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przybory do rysowania, 

– 

kartka papieru formatu A-4, 

– 

długopis, 

– 

materiał nauczania z jednostki modułowej, 

– 

literatura z rozdziału 6. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ  zadania  pompy  niskiego  i  wysokiego  ciśnienia  podczas  montażu  wyrobów  za 

pomocą docisku hydraulicznego. 

 
Wskazówki do realizacji 

– 

ćwiczenie powinno być wykonane indywidualnie, 

– 

uczeń  powinien  wykonać  ćwiczenie  posługując  się  wiedzą  z  jednostki  modułowej 
i literaturą, 

– 

należy zwrócić uwagę na poprawność i czas wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  scharakteryzować zasadę działania elementów roboczych układu, 
2)  wyjaśnić w jaki sposób następuje przepływ cieczy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu  Społecznego” 

 

16 

3)  określić, w którym momencie pompa niskiego ciśnienia będzie pracować na przelew, 
4)  wyjaśnić, jakie zadanie spełnia pompa niskiego ciśnienia we wstępnym etapie montażu, 
5)  wyjaśnić, jakie zadanie ma do spełnienia pompa wysokiego ciśnienia, 
6)  wyjaśnić,  jakie  zadanie  spełniają  w  układzie  zawory:  zwrotny,  zwrotny  przelewowy, 

zawór z tłoczkiem, 

7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

notatnik, 

– 

ołówek, długopis, 

– 

arkusz papieru w kratkę A-4, 

– 

materiał nauczania z jednostki modułowej, 

– 

literatura z rozdziału 6. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu  Społecznego” 

 

17 

5.3.  Linie montażowe 

 
5.3.1.  Ćwiczenia
 

 
Ćwiczenie 1 

Sprawdź czy uzasadnione będzie wprowadzenie linii montażowej. 

 

Wskazówki do realizacji 

– 

ćwiczenie powinno być realizowane indywidualnie, 

– 

uczniowie powinni wykonać ćwiczenie posługując się wiedzą z jednostki modułowej, 

– 

należy zwrócić uwagę na poprawność i samodzielność wykonania, 

– 

dane do ćwiczenia należy założyć. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać instrument o dowolnej konstrukcji (z pracowni szkolnej), 
2)  odszukać w jednostce modułowej informacji na ten temat, 
3)  obliczyć współczynnik wykorzystania czasu linii montażowej (zakładając czas przerw na 

śniadanie i doraźne czynności), 

4)  określić przykładowy czas montażu, 
5)  określić przykładową liczbę montowanych wyrobów, 
6)  określić, z ilu operacji będzie się składać montaż, 
7)  dokonać obliczeń, 
8)  ocenić poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

metoda tekstu przewodniego, 

– 

ćwiczenia przedmiotowe. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

notatnik, 

– 

kalkulator, 

– 

ołówek, długopis, 

– 

materiał nauczania z jednostki modułowej. 

 

Ćwiczenie 2 

Określ  liczbę  pracowników,  których  trzeba  zatrudnić  aby  wykonać  prace  zaplanowane  

w ćwiczeniu 1, wylicz podstawowy czas taktu. 

 

Wskazówki do realizacji: 

– 

ćwiczenie powinno być realizowane indywidualnie, 

– 

uczniowie powinni wykonać ćwiczenie posługując się wiedzą z jednostki modułowej, 

– 

należy zwrócić uwagę na poprawność i samodzielność wykonania, 

– 

wykorzystać dane z poprzedniego ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wykorzystać dane jak w ćwiczeniu 1, 
2)  odszukać informacji w jednostce modułowej na ten temat, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu  Społecznego” 

 

18 

3)  ustalić przykładowy współczynnik przekroczenia normy, 
4)  dokonać wyliczenia taktu, 
5)  ustalić liczbę pracowników których należy zatrudnić, 
6)  ocenić poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

metoda tekstu przewodniego, 

– 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

notatnik, 

– 

kalkulator, 

– 

ołówek, długopis, 

– 

materiał nauczania z jednostki modułowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu  Społecznego” 

 

19 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Montaż  elementów 
instrumentów muzycznych” 

 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 16, 17, 18, 19, 20 są  poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. d, 2. a, 3. d, 4. c, 5. b, 6. c, 7. d, 8. d, 9. a, 10. b, 11. c, 
12. b, 13. a, 14. d, 15. b, 16. a, 17. d, 18. b, 19. c, 20. d. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować wiązadło 

Zdefiniować termin boczki instrumentu 

Określić miejsce umieszczania kołków 

Określić element połączenia 

Określić połączenie gryfu 

Określić położenie strun 

Określić położenie duszy 

Dobrać spoiwo elementów 

Określić położenie guzika 

10 

Określić położenie belki basowej 

b 

11 

Określić położenie ślimaka 

12 

Rozpoznać materiał na smyczek 

13 

Określić zastosowanie kołków 

14 

Zdefiniować karafułkę 

15 

Zdefiniować termin intarsja 

b 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu  Społecznego” 

 

20 

16 

Określić materiał na struny 

PP 

17 

Zdefiniować termin: języczek 

PP 

18 

Określić najwyższy punkt skrzypiec 

PP 

19 

Określić miejsce połączenia szyjki 

PP 

20 

Wyjaśnić termin efy 

PP 

 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcje. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności, są to zadania wielokrotnego wyboru. 

Do każdego zadania dołączone są cztery odpowiedzi, tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Test zawiera zadania o różnym stopniu trudności: 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 
zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, kiedy zostanie czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu  Społecznego” 

 

21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Element łączący strunociąg z guzikiem to 

a)  nitka. 
b)  gumka. 
c)  więzadło. 
d)  wiązadło. 
 

2.  Element łączący płyty rezonansowe to 

a)  boczki. 
b)  podstrunnica. 
c)  szyjka. 
d)  pieńki. 
 

3.  Kołki umieszczamy w 

a)  podstawku. 
b)  strunociągu. 
c)  duszy. 
d)  komorze kołkowej. 

 

4.  Podstawek z główną płytą rezonansową łączy się poprzez 

a)  serduszko. 
b)  łuk. 
c)  nóżki. 
d)  krawędź boczną. 

 

5.  Gryf łączymy z 

a)  pudłem rezonansowym. 
b)  szyjką. 
c)  efem. 
d)  podbródkiem. 

 

6.  Struny umieszczamy na 

a)  dece dolnej. 
b)  guziku. 
c)  strunociągu. 

d)  ślimaku. 
 

7.  Dusza łączy się z 

a)  podstawkiem. 
b)  ślimakiem. 
c)  proszkiem. 
d)  płytą główną. 

 
8.  Płyty łączymy z boczkami 

a)  plasteliną. 
b)  gumą do żucia. 
c)  kitem. 
d)  klejem kostnym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu  Społecznego” 

 

22 

9.  Guzik umieszczamy w 

a)  boczku. 
b)  szyjce. 
c)  ślimaku. 
d)  podstawku. 

 

10.  Belka basowa łączy się z 

a)  dolną płytą. 
b)  górną płytą. 
c)  kołkami. 
d)  efami. 

 

11.  Ślimak to 

a)  płaziniec. 
b)  rożek. 
c)  zakończenie szyjki. 
d)  żyłka ozdobna. 

 

12.  Pręt smyczka wykonany jest z 

a)  sosny. 
b)  drzewa fernambukowego. 
c)  osiki. 
d)  drzewa bukowego. 
 

 

13.  Kołki służą do 

a)  naciągania strun. 
b)  klinowania gryfu. 
c)  wytworzenia belki basowej. 
d)  umieszczania podbródka. 

 

14.  Karafułka łączy się z drzewcem poprzez 

a)  nit. 
b)  klin. 
c)  gwóźdź. 

d)  śrubkę regulacyjną. 
 

15.  Intarsja to 

a)  wykładanie powierzchni drewnianych innym gatunkiem drewna. 
b)  wykładanie drewna innym materiałem, np. metalem. 
c)  rzeźbienie. 
d)  tatuaż. 

 

16.  Struny jelitowe to 

a)  z jelita baraniego. 
b)  nylonowe. 
c)  z jelit ptasich. 

d)  plastikowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu  Społecznego” 

 

23 

17.  Języczek jest połączony z 

a)  strunociągiem. 
b)  belką basową. 
c)  pieńkiem. 
d)  dolną płytą. 

 

18.  Piersi skrzypiec to 

a)  najwyższy punkt dolnej płyty. 
b)  najwyższy punkt górnej płyty. 
c)  wypukłość gryfu. 
d)  łuk podstawka. 

 

19.  Szyjka łączy się z korpusem instrumentu 

a)  przez wcięcie. 
b)  przez śrubowanie. 
c)  przez gniazdo szyjki. 
d)  przez otwory rezonansowe. 

 
20.  Efy to 

a)  stworzenia leśne. 
b)  litery alfabetu greckiego. 
c)  dziury. 
d)  otwory rezonansowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu  Społecznego” 

 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko

 ............................................................................... 

 

Montaż elementów instrumentów muzycznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu  Społecznego” 

 

25 

Test 2 
Test  praktyczny  typu  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej  „Montaż 
elementów instrumentów muzycznych” 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 
 

Ocena 

Liczba punktów 

Dopuszczająca 

50–60 

Dostateczna 

61–75 

Dobra 

76–90 

Bardzo dobra 

91–100 

 

Treść zadania  

Sklej podstrunnicę z szyjką skrzypiec. 
 
Uczeń powinien mieć udostępnione: 

– 

2 ściski stolarskie z podkładkami filcowymi, 

– 

klej kostny, 

– 

woda, 

– 

urządzenie do podgrzania wody, 

– 

ściereczka, mieszadełko, naczynie szklane o pojemności 200 ml, 

– 

naczynie metalowe o pojemności ok. 2l. 

 
Nauczyciel powinien
– 

przygotować szyjkę i podstrunnicę, 

– 

przygotować ściski stolarskie, 

– 

przygotować klej, wodę naczynie i urządzenie do podgrzania wody, 

– 

określić czas na wykonanie zadania, 

– 

nadzorować na bieżąco pracę ucznia, 

– 

dokonać oceny wykonanej pracy ucznia. 

 

Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

– 

przygotować stanowisko pracy pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy, 

– 

połączyć granulki kleju kostnego z zimną wodą i pozostawić do rozpuszczenia, 

– 

na  palniku  postawić  naczynie  metalowe  z  wodą,  do  którego  należy  wstawić  szklane 
naczynie z przygotowanym wcześniej klejem, 

– 

mieszając  klej należy doprowadzić do powstania płynnej konsystencji, 

– 

na szyjkę skrzypiec równomiernie nanieść odpowiednią warstwę kleju, 

– 

dopasować  szyjkę  do  podstrunnicy  i  precyzyjnie  zespolić  oba  elementy  ściskami 
stolarskimi, 

– 

wilgotną szmatką zetrzeć nadmiar kleju z powierzchni szyjki. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu  Społecznego” 

 

26 

Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

Przygotowanie stanowiska pracy w pracowni lutniczej 

10 

 

Przygotowanie kleju  
–  dobór właściwych proporcji składników kleju, 
–  ocena konsystencji kleju. 

 

10 

 

Wykonanie zadania właściwego 
–  nałożenie odpowiedniej warstwy kleju, 
–  właściwe zespolenie podstrunnicy z szyjką, 
–  odpowiednie umieszczenie ścisków stolarskich, 
–  wyczyszczenie z nadmiaru kleju szyjki skrzypiec, 
–  sprawdzenie wykonanego połączenia.  

 

10 
20 
15 
10 
10 

 

Samoocena wykonanej pracy. 

10 

 

 

Razem 

100 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu  Społecznego” 

 

27 

7.  LITERATURA 

 

1.  Bajkowski J., Bieniek S., Duchnowski K.: Obrabiarki i urządzenia  w stolarstwie.  WSiP, 

Warszawa 1972 

2.  Bieniek  S.,  Duchnowski  K.:  Obrabiarki  i  urządzenia  w  stolarstwie.  WSiP,  Warszawa 

1992 

3.  Mętrak Cz.: Meblarstwo – podstawy konstrukcji i projektowania. WNT, Warszawa 1982 
4.  Praca zbiorowa: Obrabiarki i urządzenia techniczne dla techników przemysłu drzewnego. 

Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1982 

5.  Prusinowski S.: Obrabiarki i urządzenia w stolarstwie. WSiP, Warszawa 1987 
6.  Prządka W., Szczuka J.: Stolarstwo. Cz. 2. WSiP, Warszawa 1987 
7.  Prządka W., Szczuka J.: Technologia meblarstwa. Cz. 2. WSiP, Warszawa 1994