background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
             NARODOWEJ 

 

 

 

 

Maria Norek 

 

 

 

 

Wytwarzanie metanolu i kwasu octowego  
311[31].Z4.04 

 

 

 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 
dr Maciej Mikina 
mgr inż. Roman Poturalski 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Małgorzata Urbanowicz 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Bożena Zając 
 
 
Korekta: 

 
 

 
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[31].Z4.04 
„Wytwarzanie metanolu i kwasu octowego” zawartego w modułowym programie nauczania 
dla zawodu technik technologii chemicznej 311[31]. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

13 

5.1. Znaczenie i zastosowania metanolu 

13 

   5.1.1. Ćwiczenia 13 
5.2. Warunki syntezy metanolu 

16 

   5.2.1. Ćwiczenia 16 
5.3. Schemat instalacji produkcji metanolu, integracja ze zbiornikiem para- 
       kondensat. Budowa rurkowych reaktorów   Lurgi 

 

18 

   5.3.1. Ćwiczenia         18 
5.4. Zużycie energii w produkcji metanolu, sterowanie procesem 

20 

   5.4.1. Ćwiczenia 20 
5.5. Produkcja kwasu octowego 

22 

   5.5.1. Ćwiczenia 22 
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7. Literatura 

35 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1. WPROWADZENIE

 

 

 

 
 Przekazujemy 

Państwu  Poradnik dla nauczyciela „Wytwarzanie metanolu i kwasu 

octowego”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej 
w zawodzie technik technologii chemicznej 311[31]. 
 W poradniku zamieszczono: 
−  wymagania wstępne, 

−  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 
−  przykładowe scenariusze zajęć, 

−  propozycje  ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności 

praktycznych, 

−  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym 
uwzględnieniem: 
−  tekstu przewodniego, 

−  metody projektów, 

−  ćwiczeń praktycznych. 
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 
pracy uczniów do pracy zespołowej. 
W celu sprawdzenia wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może posłużyć się 
zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego rodzaju 
zadania oraz przeprowadzić test praktyczny wysoko symulowany. 
W tym rozdziale podano do testu: 
−  plan testu w formie tabelarycznej, 

−  punktację zadań, 

−  propozycje norm wymagań, 
−  instrukcję dla nauczyciela, 

−  instrukcję dla ucznia, 

−  kartę odpowiedzi, 
−  zestaw zadań testowych. 
Test praktyczny wysoko symulowany zawiera: 
−  plan testu w formie tabelarycznej, 

−  punktację zadań, 
−  propozycje norm wymagań, 

−  instrukcję dla nauczyciela, 

−  instrukcję dla ucznia, 
−  kartę pracy, 

−  kartę oceny. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 

 

  

311[31].Z4 

Technologia wytwarzania 

półproduktów i produktów 

organicznych

311[31].Z4.06 

Wytwarzanie chlorku 

winylu 

 i rozpuszczalników 

chloroorganicznych 

311[31].Z4.08 

Wytwarzanie 

polimerów 

 

311[31].Z4.02 

Wytwarzanie olefin  

i węglowodorów 

aromatycznych 

311[31].Z4.03 

Wytwarzanie  

i oczyszczanie 

surowego gazu 

syntezowego 

311[31].Z4.04 

Wytwarzanie 

metanolu  

i kwasu octowego

311[31].Z4.10 

Komponowanie 

wysokooktanowych 

benzyn 

bezołowiowych 

311[31].Z4.09 

Wytwarzanie fenolu  

i acetonu z kumenu 

311[31].Z4.01 

Wytwarzanie 

produktów naftowych 

 i surowców 

petrochemicznych 

311[31].Z4.05 

Wytwarzanie 

produktów 

alkilowania 

311[31].Z4.07 

Wytwarzanie styrenu 

z etylobenzenu 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

posługiwać się poprawną nomenklaturą i symboliką chemiczną, 

– 

posługiwać się podstawowymi pojęciami: przemiana fizyczna i chemiczna, efekt 

energetyczny reakcji, kataliza, 

– 

zapisywać równania reakcji chemicznych, 

– 

stosować nazwy, symbole  i jednostki miar różnych układów,      

– 

określać wpływ zmian  temperatury, ciśnienia i stężenia na  szybkość  reakcji  chemicznej  

i stan równowagi  chemicznej,   

– 

charakteryzować wpływ  katalizatora na przebieg reakcji chemicznej, 

– 

konstruować schematy ideowe z zastosowaniem typowych oznaczeń, 

– 

stosować technikę komputerową w sporządzaniu schematów ideowych, 

– 

podawać przykłady zastosowań zasad technologicznych i ich interpretację. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

– 

określić znaczenie metanolu jako surowca do syntez organicznych oraz jako paliwa, 

– 

zaprojektować schemat ideowy wykorzystania metanolu jako surowca do przemysłowych 
syntez organicznych, 

– 

wyjaśnić powody małego zużycia metanolu jako komponentu benzyn silnikowych, 

– 

określić przyczyny dominacji w skali światowej metanolu produkowanego z gazu 
ziemnego, 

– 

porównać jednostkowe zużycie energii w produkcji metanolu z różnych surowców, 

– 

scharakteryzować skład gazowego surowca do zasilania reaktorów syntez metanolu, 

– 

określić i dokonać analizy budowy i zasady działania reaktora syntezy metanolu, 

– 

uzasadnić dobór parametrów syntezy metanolu, 

– 

scharakteryzować skład i warunki pracy katalizatorów do syntezy metanolu 

– 

scharakteryzować produkcję wysokociśnieniowej pary wodnej w układzie 
reaktor/zbiornik para-kondensat, 

– 

porównać chemiczne koncepcje wytwarzania kwasu octowego z etylenu i gazu ziemnego, 

– 

sporządzić schemat ideowy najważniejszych przemysłowych syntez z kwasu octowego, 

– 

ocenić toksyczność metanolu, formaldehydu i kwasu octowego na podstawie analizy 
karty charakterystyki substancji niebezpiecznych, 

– 

zastosować zasady bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska 
obowiązujące na stanowiskach pracy, 

– 

scharakteryzować szybki postęp w dziedzinie katalizatorów syntezy organicznej 

 

na przykładzie syntezy kwasu octowego. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  Technik technologii chemicznej                 311[31] 
Moduł:  

 

                 Technologia wytwarzania półproduktów  

                                                     i produktów organicznych                          311[31].Z4 
Jednostka modułowa:                  Wytwarzanie metanolu                               311[31].Z4.04 
                                                     i kwasu octowego                  
       Temat: Ocena toksyczności metanolu i formaldehydu na podstawie Kart    
                   charakterystyki substancji niebezpiecznych. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności dokonywania oceny właściwości toksycznych  

                             i niebezpiecznych substancji na podstawie Kart charakterystyki substancji   
                             niebezpiecznych. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  odszukać w aktualnie obowiązujących zestawach Kart charakterystyki substancji 

niebezpiecznych żądane informacje, 

−  dokonać oceny właściwości niebezpiecznych i wynikających z nich zagrożeń, 

−  zaproponować zasady bhp, ochrony ppoż. na stanowiskach pracy i ochrony 

środowiska naturalnego (emisja do atmosfery i ścieki odprowadzane do wód), 

−  wymienić objawy zatrucia, udzielić pierwszej pomocy, 

−  zaprezentować uzyskane informacje. 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

metoda tekstu przewodniego, 

Formy organizacyjne pracy uczniów:  

− 

indywidualna. 

 
Czas:
 45 minut. 
Środki dydaktyczne: 

−  tekst przewodni do wykonania zadania, 
−  Karty charakterystyki substancji niebezpiecznych, 

−  stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

−  strony internetowe np. www.wrzesnia.com.pl/instrukcje bhp.html,  www.ciop.pl/html, 

 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia: 
Oceń toksyczność i zagrożenia dla środowiska wynikające z właściwości metanolu  
i formaldehydu na podstawie Kart charakterystyki substancji niebezpiecznych.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

Tekst przewodni do wykonywania zadania 
 

Działania 

Lp. Nazwa 

 

etapu 

nauczyciela uczniów 

1 Informacje 

 

Prezentuje informacje zawarte  
w Kartach charakterystyki 
substancji niebezpiecznej  
i preparatu niebezpiecznego 
 

Zapoznają się  
z Kartami charakterystyki dla 
metanolu  
i formaldehydu 

2  Planowanie 

Podaje uczniom sposób oceny 
wykonania zadania 

 

 
 

Z kart charakterystyki substancji 
niebezpiecznych dla metanolu  
i formaldehydu wybierają 
informacje konieczne do wykonania 
zadania, projektują tabelę, w której 
zaprezentują zebrane informacje 
dotyczące toksyczności substancji  
i zagrożeń z tego wynikających dla 
organizmu człowieka i środowiska 
(emisja do atmosfery i ścieki 
odprowadzane do wód) 
 

3.  Ustalenia 

Analizuje z uczniami    

poprawność wyboru informacji i 
trafność sposobu prezentacji tych 
informacji 

Dyskutują nad wyborem  
koniecznych informacji  
do wykonania zadania  
i sposobem prezentowania tych 
informacji 

4. Wykonanie   Czuwa nad prawidłowym  

przebiegiem wykonywania 
zadania     

Wykonują 
zadanie, zapisują potrzebne 
informacje    

5.  Sprawdzenie  Ocenia wykonane zadanie   

zgodnie z przyjętymi    
kryteriami 
     
Wskazuje nieprawidłowości  
wykonania poszczególnych 
czynności 

Prezentują wykonane zadanie  
i sformułowane wnioski, 
dokonują samooceny 

6. 

Analiza 

Zadaje pytania uczniom: 
1. Co sprawiło Ci największą  
   trudność przy   wykonywaniu 
   zadania? 
2. Gdzie tkwi przyczyna    
   wystąpienia tej trudności? 

Odpowiadają 
 na pytania                                        

 
 
 
 
 
 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Kryteria oceny 

Lp. 

Czynności 

Kryterium oceny 

 Punktacja 

1. 

 

Przygotowanie  

 Poprawne: 
- wybranie informacji, 
- sporządzenie tabeli 

  


2.    Wykonanie zadania  Poprawne: 

- zapisanie informacji, 
- dokonanie oceny właściwości niebezpiecznych  
   metanolu i formaldehydu, 
- wyciągnięcie wniosków o zagrożeniach: 
   na stanowisku pracy,  
   podczas transportu i przechowywania, 
   w procesie produkcyjnym 

 

 

 



3.   Zachowanie porządku na stanowisku pracy 

 Razem 

 
Punktacja 
8 – 7  punktów      –  ocena bardzo dobra, 
6 – 5  punktów      –   ocena dobra, 
      4  punkty         –   ocena dostateczna, 
      3  punkty         –  ocena dopuszczająca 
poniżej 3 punktów – ocena niedostateczna. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Na podstawie poznanych właściwości niebezpiecznych metanolu i formaldehydu wyjaśnij 
zastrzeżenia związane ze stosowaniem metanolu jako składnika paliw. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

sprawdzenie arkuszy tekstu przewodniego.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

Scenariusz zajęć 2 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  Technik technologii chemicznej                 311[31] 
Moduł:  

 

                 Technologia wytwarzania półproduktów  

                                                     i produktów organicznych                          311[31].Z4                                    
Jednostka modułowa:                  Wytwarzanie metanolu                               311[31].Z4.04 
                                                     i kwasu octowego                  
 

Temat:  Opracowanie schematu ideowego produkcji kwasu octowego z etylenu 

                     i acetylenu oraz gazu syntezowego. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności opracowania schematu ideowego, porównania   

                             różnych metod wytwarzania na przykładzie produkcji kwasu octowego. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  opracować prosty schemat ideowy otrzymywania produktu z wybranego surowca, 

−  wybrać informacje technologiczne niezbędne do przedstawienia ciągu procesów, 

−  porównać metody otrzymywania wybranego produktu z różnych surowców, 
−  zaprezentować opracowane schematy ideowe. 
Metody nauczania

uczenia się:  

− 

metoda projektów. 

Formy organizacyjne pracy uczniów:  

− 

grupowa zróżnicowana. 

 
Czas: 45 minut na wprowadzenie do projektu, 45 minut na prezentację projektu.  
           Projekt    będzie wykonywany przez uczniów w czasie pozalekcyjnym w ciągu  

                  jednego  miesiąca. 

Środki dydaktyczne: 

−  literatura z rozdz. 7, 
−  czasopisma specjalistyczne, np. ,,Przemysł Chemiczny”, ,,Chemik”, 

−  stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu oraz oprogramowaniem 

umożliwiającym sporządzanie schematów,    

 
Przebieg zajęć: 

 
Tematy projektów: 
1.  Produkcja kwasu octowego z etylenu. 
2.  Produkcja kwasu octowego z acetylenu. 
3.  Produkcja kwasu octowego z gazu syntezowego. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

 

Czynności 

 

Lp. Fazy 

przygotowania 

projektu 

nauczyciela                    

uczniów 

1. Wprowadzenie 

do tematu  
i zasugerowanie 
problemów do 
rozwiązania 

- podaje informacje niezbędne do  
  zapoznania uczniów,  
  z problematyką produkcji kwasu  
  octowego z różnych surowców, 
- podaje literaturę 

- tworzą zespoły zadaniowe 
 

2. Sformułowanie 

tematów 
 i ustalenie 
zakresu 
projektów 

- wyjaśnia zasadę metody  
   projektów, 
- ustala formę projektów, czas 
  prezentacji i  kryteria ocen, 
- ustala terminy konsultacji 

- wybierają tematy przyszłych  
   projektów, 
- opracowują plan działania 
 

3. Realizacja 

projektów 

- odpowiada na pytania uczniów   
  związane z realizacją projektów, 
- czuwa nad zaplanowanym  
  przebiegiem ich realizacji 

- studiują literaturę, 
- uczestniczą w konsultacjach, 
- piszą sprawozdanie, 
- opracowują zebrany materiał  
  oraz formę prezentacji 

4. Prezentacja 

projektów 

- ustala kolejność prezentacji przez 
  poszczególne zespoły   
  uczniowskie, 
- prowadzi dyskusję po  
  przedstawieniu projektu,  
- ocenia projekty uwzględniając   
  opinie wypowiedziane podczas   
  dyskusji, 
- dokonuje podsumowania  
  wykonanych zadań, 
- zadaje pracę domową 

- prezentują swoje projekty, 
- po prezentacji odpowiadają na 
  pytania kolegów, 
- pozostali uczniowie  
  sporządzają notatki,  
  z ważniejszych treści  
  zawartych w projekcie, 
- oceniają projekt kolegów 
 

 
Czas prezentacji projektów – każda grupa 10 minut. 
Forma projektów – plakat, foliogramy, prezentacja komputerowa 
 
Kryteria oceny 

– 

sposób prezentacji: poprawność  językowa, technika prezentacji, komunikatywność,   
wykorzystanie czasu prezentacji, 

– 

estetyka wykonania projektu, 

– 

stopień uzyskania zamierzonych celów, 

– 

prawidłowość treści, 

– 

pracowitość i zaangażowanie członków grupy. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Korzystając z dostępnych źródeł informacji, podaj zastosowanie kwasu octowego. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowa ankieta dotycząca trudności podczas wykonywania projektu. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

 

INSTRUKCJA DO WYKONANIA PROJEKTU 

 

Celem projektu jest opracowanie schematu ideowego produkcji kwasu octowego  

z różnych surowców. 
1.  Projekt będziecie realizować w trzy- lub czteroosobowych  grupach w ciągu  miesiąca. 
2.  Podzielcie się na grupy i wybierzcie lidera, który będzie odpowiadał za podział zadań  

w grupie, czuwał nad prawidłowym przebiegiem pracy i informował nauczyciela o jej 
postępach. 

3.  Wybierzcie jeden z poniższych tematów: 
            Produkcja kwasu octowego z etylenu. 
            Produkcja kwasu octowego z acetylenu. 

      Produkcja kwasu octowego z gazu syntezowego. 

4.  Wszyscy powinniście  uwzględnić następujące informacje: 

równania reakcji odpowiednie dla wybranej syntezy, 

katalizatory właściwe dla poszczególnych etapów produkcji, 

najważniejsze parametry techniczne, 

czystość produktów końcowych, 

krótką ocenę efektywności ekonomicznej i dostępności surowców, aktualne 
wykorzystanie w przemyśle. 

5.  Opracujcie dokładny plan działania. 
6.  Zaplanujcie, w jakiej formie zaprezentujecie zebrany materiał. 
7.  Przedstawcie sprawozdanie z realizacji projektu w terminie określonym w kontrakcie. 
8.  Sprawozdanie powinno zawierać: 

stronę tytułową (temat i autorzy), 

streszczenie projektu, 

wnioski, 

zakres obowiązków i zaangażowanie każdego z członków grupy, 

bibliografię, 

załączniki. 

9.  Każda grupa otrzyma 10 minut na prezentację swojego projektu. 
10.  Projekt będzie oceniany wg następujących kryteriów: 

sposób prezentacji: poprawność  językowa, technika prezentacji, komunikatywność, 
wykorzystanie czasu prezentacji, 

estetyka wykonania projektu, 

stopień uzyskania zamierzonych celów, 

prawidłowość treści, 

pracowitość i zaangażowanie członków grupy. 

11.  Ostateczna ocena uwzględnia opinie uczniów podczas dyskusji nad   projektem. 
 
 
 
 
Życzę ciekawych rozwiązań, dobrej współpracy w grupie i jak najlepszych ocen. 
 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Znaczenie i zastosowania metanolu 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaprojektuj  schemat ideowy syntez organicznych z metanolu. 
 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z możliwościami wykorzystania metanolu do syntez organicznych, 

korzystając z materiałów w punkcie 4.1.1. oraz w literaturze z rozdziału 6, 

2)  wypełnić „puste prostokąty” na przygotowanym arkuszu, 
3)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
4)  porównać z efektami innych wykonawców, skorygować błędy lub braki. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

– metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

−  arkusz do wypełnienia, 
−  materiał nauczania, punkt 4.1.1.(Poradnik dla ucznia), 

−  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj oceny właściwości technicznych i ekologicznych metanolu jako paliwa 

silnikowego lub jako komponentu benzyn wysokooktanowych. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać i zapisać informacje o możliwościach zastosowań metanolu w branży paliwowej, 
2)  odnaleźć informacje o ograniczeniach technicznych stosowania metanolu jako paliwa, 
3)  odnaleźć informacje o skutkach ekologicznych wynikających z zastosowań metanolu jako 

paliwa silnikowego lub komponentu benzyn wysokooktanowych, 

4)  wybrane informacje zapisać w punktach, 
5)  przeprowadzić dyskusję zalet i wad metanolu w tych zastosowaniach, 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

6)  dokonać oceny, podsumowań, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

−  metoda tekstu przewodniego. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  tekst przewodni do wykonania zadania, 

−  materiał nauczania, punkt 4.1.1.(Poradnik dla ucznia), 
−  literatura z rozdziału 7, 

−  aktualne czasopisma branżowe, Internet. 
 
Ćwiczenie 3 

Oceń toksyczność metanolu, formaldehydu na podstawie kart charakterystyki substancji 

niebezpiecznych. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 
przygotować Karty charakterystyki substancji niebezpiecznej i preparatu niebezpiecznego dla 
metanolu i formaldehydu.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w aktualnie obowiązującym zestawie Kart charakterystyki substancji 

niebezpiecznych, karty dotyczące metanolu i formaldehydu, 

2)  wybrać informacje dotyczące właściwości toksycznych i niebezpiecznych metanolu  

i formaldehydu dla organizmu człowieka i środowiska; emisja do atmosfery i ścieki 
odprowadzane do wód, 

3)  wybrać informacje o warunkach przechowywania, dystrybucji, transportu metanolu  

i formaldehydu, 

4)  ustalić zasady bhp, ochrony ppoż. oraz ochrony środowiska obowiązujące  

na stanowiskach pracy, gdzie stosowany jest metanol i formaldehyd, 

5)  wybrać informacje o objawach zatrucia  i sposobach udzielania pierwszej pomocy osobom 

zatrutym metanolem i formaldehydem, 

6)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

−  metoda tekstu przewodniego. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  tekst przewodni do wykonania zadania, 

−  zestaw Kart charakterystyki substancji niebezpiecznych  
−  stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

−  strony internetowe np. www.wrzesnia.com.pl/instrukcje bhp.html,  www.ciop.pl/html, 

−  literatura z rozdziału 7 i aktualizacje.   
 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

Załącznik nr 1. do ćwiczenia 1, p. 5.1.1 [1] 
 

 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

5.2. Warunki syntezy metanolu 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj chemizm procesu i skład gazu syntezowego stosowanego do zasilania 

reaktorów, w których prowadzona jest synteza metanolu.   

 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapisać równania reakcji otrzymywania metanolu z gazu syntezowego z uwzględnieniem 

efektów energetycznych, 

2)  przeanalizować wpływ zmian ciśnienia, temperatury na przebieg reakcji, wydajność 

procesu syntezy metodą Lurgi, 

3)  na podstawie materiałów ustalić optymalny skład gazu syntezowego do otrzymywania 

metanolu, 

4)  zapisać informacje, porównać z innymi wykonującymi ćwiczenie, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

−  metoda tekstu przewodniego. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  tekst przewodni do wykonania zadania, 

−  materiał nauczania, punkt 4.2.1. (Poradnik dla ucznia), 

−  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj skład i warunki pracy katalizatora, uzasadnij dobór parametrów syntezy 

metanolu. 
 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  ustalić skład katalizatora stosowanego w syntezie metanolu i optymalne dla jego 

aktywności warunki pracy, 

2)  sprawdzić graniczne temperatury pracy katalizatora, 
3)  ustalić optymalne ciśnienie dla pracy katalizatora, 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

4)  ustalić wpływ zmian szybkości objętościowej przepływu gazu syntezowego przez reaktor 

na pracę katalizatora, 

5)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

−  metoda projektów. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  materiał nauczania, punkt 4.2.1. (Poradnik dla ucznia), 

−  literatura z rozdziału 7, 
−  aktualne dane o katalizatorach i procesach produkcji metanolu, 

−  czasopisma branżowe, Internet. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

5.3. Schemat instalacji produkcji metanolu, integracja ze     
        zbiornikiem para-kondensat. Budowa rurkowych reaktorów    
        Lurgi   

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj analizy uproszczonego schematu instalacji do produkcji metanolu metodą Lurgi. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 
przygotować schemat instalacji do produkcji metanolu metodą Lurgi.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zidentyfikować na schematach technologicznych poszczególne części instalacji, reaktor, 

sprężarki, zbiorniki, kolumny destylacyjne, 

2)  przeanalizować poszczególne węzły produkcji: syntezę, oczyszczanie surowego metanolu, 

wytwarzanie pary, 

3)  sporządzić schemat blokowy technologii syntezy metanolu, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

−  metoda tekstu przewodniego 
 

Środki dydaktyczne: 

−  uproszczony schemat technologiczny na arkuszu lub symulacja komputerowa instalacji  

do produkcji metanolu, 

−  materiały do rysowania lub stanowisko komputerowe z oprogramowaniem 

umożliwiającym sporządzanie schematów. 

 
 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj analizy budowy i zasady działania reaktorów stosowanych do otrzymywania 

metanolu. Zidentyfikuj na fotografii części instalacji do syntezy metanolu
 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia, przygotować schematy technologiczne reaktorów 
stosowanych do otrzymywania metanolu i fotografie części instalacji do syntezy metanolu.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)    odnaleźć w materiale opisowym informacje dotyczące budowy reaktorów stosowanych  

do otrzymywania metanolu, sposobu rozmieszczenia katalizatora, sposobu wprowadzania 
do reaktora gazu syntezowego, odbioru surowego metanolu,   

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

2)   korzystając ze schematów, ustalić podobieństwa i różnice w budowie i zasadach pracy 

reaktorów, 

3)   wybrać informacje dotyczące materiałów konstrukcyjnych, 
4)   przeanalizować zasady pracy nowych reaktorów i ich budowę, porównać do stosowanych 

obecnie, 

5)   rozróżnić na fotografii widoczne części instalacji np. reaktor, zbiornik para-kondensat, 
6)   zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)   dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

−  metoda projektów. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  schematy instalacji na arkuszu lub symulacja komputerowa, 

−  opisy działania reaktora w materiałach, 
−  fotografie instalacji, 

−  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 3 

Ustal zasady doboru parametrów pracy aparatów układu reaktor/zbiornik para-kondensat. 
 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)   przeanalizować materiały zawierające informacje o parametrach pracy reaktora, ich 

optymalizacji,  

2)   wybrać informacje o współpracy reaktora ze zbiornikiem para-kondensat, parametrach 

panujących w układzie pary, 

3)   prześledzić sposoby wykorzystania ciepła w całej instalacji, 
4)   podać przykłady zastosowania zasad technologicznych w syntezie metanolu, 
5)   przeanalizować wpływ zmian niektórych parametrów, np. szybkości objętościowej 

przepływu gazu w reaktorze na warunki pracy i bezpieczeństwo całego układu, 

6)   zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)   dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

−  metoda tekstu przewodniego 
 

Środki dydaktyczne: 

−  tekst przewodni do wykonania zadania, 

−  materiały nauczania z punktu 4.3.1., 
−  literatura z rozdziału 7, 

−  przybory do pisania, rysowania. 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

5.4. Zużycie energii w produkcji metanolu, sterowanie procesem 
 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Porównaj jednostkowe zużycie energii w produkcji metanolu z różnych surowców. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien

1)  odnaleźć w materiałach dla ucznia lub literaturze wielkości zużycia jednostkowego 

energii w różnych procesach syntezy metanolu, wysoko- i średniociśnieniowych oraz 
z różnych surowców, 

2)  obliczyć różnice zużycia energii w przypadku stosowania różnych surowców, 
3)  sprawdzić w tabelach wartość opałową gazu ziemnego wysokometanowego, 
4)  przeliczyć różnice jednostkowego zapotrzebowania energii na równoważną ilość gazu 

ziemnego wysokometanowego, 

5)  wyciągnąć wnioski i uzasadnić przyczyny dominacji gazu ziemnego jako surowca  

do syntezy metanolu, 

6)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

−  metoda tekstu przewodniego. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  poradniki, tabele wartości opałowej surowców energetycznych, 
−  materiał nauczania (Poradnik dla ucznia), 

−  literatura z rozdziału 7, 

−  kalkulator. 
 
Ćwiczenie 2 

Oblicz bilans materiałowy i energetyczny w procesie wytwarzania metanolu. 
 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

 
1)   zapisać równania reakcji przebiegające podczas syntezy metanolu, 
2)   odnaleźć w materiale nauczania jednostkowe zużycie energii w poszczególnych 

procesach,    

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

3)   ustalić aktualną cenę energii, 
4)   przeczytać uważnie polecenie odpowiedniego zadania, 
5)   przeliczyć potrzebne jednostki, np. masy i objętości gazów, 
6)   wykonać niezbędne obliczenia, 
7)   sprawdzić wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

−  metoda tekstu przewodniego. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  tekst przewodni do wykonania zadania, 

−  układ okresowy pierwiastków, 
−  tabele cen energii, 

−  materiał nauczania (Poradnik dla ucznia), 

−  kalkulator, 
−  literatura z rozdziału 7. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

5.5. Produkcja kwasu octowego 
 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj analizy schematu ideowego produkcji kwasu octowego metodą Monsanto. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 
przygotować schematy ideowe produkcji kwasu octowego metodą Monsanto.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

 
1)  odnaleźć na schemacie reaktor,  poszczególne aparaty i urządzenia, 
2)  prześledzić proces produkcji kwasu octowego, poznać parametry procesu, 
3)  w materiale w punkcie 4.5.1. wybrać informacje o stosowanym katalizatorze rodowym 

oraz jego roli w syntezie kwasu octowego, 

4)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

−  metoda tekstu przewodniego. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  tekst przewodni do wykonania zadania, 

−  schemat ideowy formatu A4 na każdym stoliku uczniowskim lub stanowisko 

komputerowe, 

−  materiał nauczania , p.4.5.1. (Poradnik dla ucznia), 
−  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Opracuj schemat ideowy produkcji kwasu octowego z etylenu lub acetylenu oraz gazu 

syntezowego. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien

1)  wybrać informacje o przebiegu produkcji kwasu octowego z wybranego surowca, 
2)  zapisać odpowiednie równania reakcji, 
3)  zilustrować poszczególne etapy produkcji za pomocą prostokątów, powiązania między 

nimi, 

4)  zapisać w punktach lub zaznaczyć na schemacie podstawowe parametry techniczne, 
5)  za pomocą odpowiednich strzałek, 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

6)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
7)  dokonać oceny ćwiczenia. 

  
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

−  metoda projektów. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu oraz oprogramowaniem 

umożliwiającym sporządzanie schematów,    

−  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 3 

Oceń toksyczność kwasu octowego na podstawie Kart charakterystyki substancji 

niebezpiecznych. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 
przygotować Karty charakterystyki dla kwasu octowego o różnych stężeniach.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)   zapoznać się z  Kartą charakterystyki kwasu octowego, 
2)   odnaleźć punkty informujące o właściwościach kwasu octowego o różnych stężeniach, 

szczególnie kwasu stężonego, 

3)   odnaleźć informacje o przechowywaniu, transporcie kwasu stężonego, 
4)   wybrać informacje o postępowaniu w przypadku poparzenia, wycieku itd., 
5)   dokonać oceny właściwości kwasu octowego i możliwych zagrożeń, 
6)   zaprezentować ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

−  metoda tekstu przewodniego. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  tekst przewodni do wykonania zadania, 
−  Karty charakterystyki substancji niebezpiecznych 

 

−  stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

 

−  strony internetowe np. www.wrzesnia.com.pl/instrukcje bhp.html,  www.ciop.pl/html. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST  

Test do jednostki modułowej „Wytwarzanie metanolu i kwasu octowego” 
 

Test składa się z  20  zadań, z których: 

−  zadania 1, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 15, 16, 17, 18  są z poziomu podstawowego, 

−  zadania 2, 3, 8, 13, 14, 19, 20  są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. a, 4. d, 5. d, 6. a, 7. a, 8. b, 9. a, 10. d, 11. c,  
12. a, 13. b, 14. c, 15. a, 16. b, 17. d, 18. b, 19. c, 20. 

   

 

  

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Wybrać główne składniki systemu 
katalitycznego w syntezie metanolu 

B P a 

2. 

Ustalić skutki pracy katalizatora  
w temperaturze powyżej 270

0

stosowanego w syntezie metanolu 

C PP b 

3. 

Wskazać rolę Al

2

O

3

 w systemie 

katalitycznym syntezy metanolu 

B PP a 

4. 

Wskazać parametry pracy katalizatora 
decydujące o jego aktywności  
i trwałości 

B P d 

5. 

Wskazać metodę otrzymywania kwasu 
octowego do celów spożywczych 

B P d 

6. 

Wskazać rodzaj reakcji, jaka zachodzi 
podczas syntezy kwasu octowego  
z metanolu 

B P a 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

7. 

Wskazać katalizator stosowany  
w syntezie kwasu octowego z metanolu

B P a 

8. 

Wybrać surowiec użyty do syntezy 
kwasu octowego na podstawie 
schematu reakcji 

B PP b 

9. 

Wskazać najlepszy surowiec do 
syntezy metanolu ze względu na 
jednostkowe zużycie energii 

B P a 

10. 

Wskazać kwas octowy  
o właściwościach toksycznych 

B P d 

11. 

Wskazać udział  metanolu w mieszance 
benzyna-metanol bez potrzeby zmiany 
konstrukcji silnika 

B P c 

12. 

Nazwać pochodną metanolu stosowaną 
do zwiększenia liczby oktanowej 
 w benzynach bezołowiowych 

B P a 

13. Przeliczyć jednostkowe zużycie energii

PP 

14. 

Obliczyć równoważną ilość gazu 
wysokometanowego dla uzyskania 
odpowiedniej ilości energii 

D PP  c 

15. 

Wybrać właściwy aktywator 
katalizatora w syntezie kwasu 
octowego metodą Monsanto 

C P a 

16. 

Podać warunki syntezy metanolu  
w metodzie Lurgi (ICI) 

A P b 

17. Wskazać objawy zatrucia metanolem 

18. 

Wskazać kierunki wykorzystania 
metanolu jako surowca chemicznego 

B P b 

19. 

Obliczyć ilość metanolu potrzebną do 
syntezy 1 t kwasu octowego 

D PP  c 

20. 

Obliczyć objętość CO (w. n.) potrzebną 
do syntezy 1 t kwasu octowego 

D PP b 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

Przebieg testowania 
  

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony  

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 

4.  Test zawiera 20 zadan dotyczących technologii wytwarzania metanolu i kwasu octowego. 

Są to pytania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Prawidłową odpowiedź 

zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, 

a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą przysporzyć Ci 

pytania: 8, 13, 14, 19, 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia:

 

-

  instrukcja, 

-

  zestaw zadań testowych, 

-

  karta odpowiedzi. 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

 

1.   W systemie katalitycznym syntezy metanolu głównym składnikiem katalizującym reakcję 

jest: 
a)  CuO-ZnO 
b)  CuO-Cr

2

O

3

 

c)  ZnO-Al

2

O

3

 

d)  Cr

2

O

3

-Al

2

O

3

 

2.   Katalitycznej syntezy metanolu nie powinno się prowadzić powyżej temperatury 270

°C, 

ze względu na: 
a)  oszczędność energii 
b)  starzenie katalizatora 
c)  zmianę kierunku reakcji 
d)  zmniejszenie wydajności przemiany 

3.   Tlenek glinu w katalitycznym systemie syntezy metanolu pełni  rolę: 

a)  nośnika 
b)  katalizatora 
c)  aktywatora 
d)  stabilizatora 

4.   Najważniejszym parametrem, obok temperatury, dla właściwego funkcjonowania 

katalizatora i jego trwałości jest: 
a)  ciśnienie w układzie pary 
b)  ciśnienie gazu reakcyjnego 
c)  sposób odbioru surowego metanolu 
d)  równomierność i szybkość przepływu gazu 

5.   Kwas octowy o stężeniu 10% do celów spożywczych otrzymuje się: 

a)  z etylenu 
b)  z metanolu 
c)  z acetylenu 
d)  przez fermentację 

6.   W syntezie kwasu octowego z metanolu zachodzi reakcja: 

a)  karbonylowania 
b)  oksychlorowania 
c)  konwersji 
d)  utleniania 

7.   W syntezie kwasu octowego z metanolu stosowane są katalizatory: 

a)  rodowe 
b)  glinowe 
c)  chromowe 
d)  miedziowe 

8.   Surowcem X, z którego można otrzymać kwas octowy w następujących etapach jest: 

 
 
                                                                                                

a)  metanol 
b)  etylen 
c)  acetylen 
d)  gaz syntezowy 

 

utlenianie 

utlenianie 

aldehyd octowy  

kwas octowy 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

9. Ze względu na jednostkowe zużycie energii, najlepszym surowcem do syntezy metanolu 

jest: 
a)  gaz ziemny 
b)  węgiel kamienny 
c)  węgiel brunatny 
d)  pozostałości naftowe 

10. Właściwości toksyczne ma kwas octowy: 

a)  tylko otrzymywany syntetycznie  
b)  o każdym stężeniu 
c)  w każdej dawce 
d)  stężony 80% 

11. Maksymalna ilość metanolu w mieszance benzyna- metanol , jaką można stosować bez 

zmian konstrukcyjnych silnika wynosi: 
a)  5% 
b)  10% 
c)  15% 
d)  25% 

12. Pochodną metanolu stosowaną jako dodatek do paliw silnikowych, zwiększający liczbę 

oktanową benzyn bezołowiowych jest: 
a)  MTBE 
b)  ETDA 
c)  METD 
d)  ATBM 

13. Jeśli zużycie energii w produkcji metanolu wynosi 32 GJ/t, to w przeliczeniu na 1 kg 

wynosi: 
a)  32 KJ 
b)  32 MJ 
c)  320 KJ 
d)  3200 J 

14. Wartość opałowa gazu wysokometanowego wynosi około35 MJ/m

3

. Produkcja 1t 

metanolu, przy jednostkowym zużyciu energii 32 GJ/t, wymaga spalenia 
wysokometanowego gazu w ilości: 
a)  9-10 m

3

 

b)  90-100 m

3

 

c)  900-1000 m

3

 

d)  9000-10000 m

3

 

15. Aktywatorem katalizatora w syntezie kwasu octowego metodą Monsanto jest: 

a)  jod 
b)  brom 
c)  tlenek glinu 
d)  tlenek cynku 

16. Proces tzw. średniociśnieniowej syntezy metanolu (Lurgi, ICI) prowadzony jest pod    

      ciśnieniem: 

a)  0,5 – 1,0 MPa 
b)  4,0 – 10 MPa 
c)  15 – 20 MPa 
d)  30 – 32 MPa 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

17. Typowymi objawami zatrucia przewlekłego metanolem są: 

a)  bóle żołądka 
b)  bóle głowy 
c)  uczucie zmęczenia 
d)  zaburzenia widzenia 

18.W strukturze kierunków wykorzystania metanolu jako cennego surowca chemicznego  

      największy udział ma: 

a)  kwas octowy 
b)  formaldehyd 
c)  metyloaminy 
d)  halogenki metylu 
 

Informacja do zadań 19, 20 
Wydajność produkcji kwasu octowego metodą Monsanto wynosi 99% w stosunku do CH

3

OH 

i 90% w stosunku do CO. Masy molowe wybranych substancji wynoszą: CH

3

OH-32 g/mol, 

CO-28 g/mol, CH

3

COOH-60 g/mol. 

 

19. Przybliżona ilość metanolu potrzebna do otrzymania 1t kwasu octowego wynosi: 

a)  240 kg 
b)  320 kg 
c)  550 kg 
d)  1200 kg 

20. Objętość CO (w warunkach normalnych) potrzebnego do otrzymania 1t kwasu octowego 

wynosi: 
a)  250 m

3

  

b)  400 m

3

  

c)  1000 m

3

  

d)  2500 m

3

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Wytwarzanie metanolu i kwasu octowego 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punktacja 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

10 

a b c d 

 

11 

a b c d 

 

12 

a b c d 

 

13 

a b c d 

 

14 

a b c d 

 

15 

a b c d 

 

16 

a b c d 

 

17 

a b c d 

 

18 

a b c d 

 

19 

a b c d 

 

20 

a b c d 

 

Razem   

 
 
 
 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

Test praktyczny wysoko symulowany  
do jednostki modułowej „Wytwarzanie metanolu i kwasu  octowego” 
                                                                   

 
Zadanie dla ucznia: 
Dokonaj analizy budowy i pracy reaktora syntezy metanolu metodą Lurgi. 

 
Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lp. Nazwa 

czynności 

Liczba punktów 

możliwych do 

uzyskania 

1. Zapisanie 

równań reakcji syntezy metanolu 

Wykonanie schematu przekroju reaktora rurkowego Lurgi 

2. 

 
 
 
 
 
 
 

 

-

  wykonanie szkicu przekroju reaktora  

zachowanie proporcji wymiarów i kształtu  (1p) 
właściwe zaznaczenie ułożenia rurek  (1p) 

-

 

zaznaczenie kierunku ruchu pary w przestrzeni 
międzyrurkowej

 

-

  zaznaczenie miejsca wprowadzenia reagentów 

-

  zaznaczenie miejsca odprowadzenia mieszaniny poreakcyjnej

 
 


3. 

 
 

Opisanie budowy i materiału konstrukcyjnego 

        opisanie budowy reaktora rurkowego Lurgi  (1p) 
        podanie materiału konstrukcyjnego  (1p) 

 

4. 

 
 

Podanie składu i rozmieszczenia katalizatora  

        podanie składu katalizatora (1p) 
        podanie rozmieszczenia katalizatora (1p) 

 
 

5. 

 
 

Podanie parametrów pracy reaktora rurkowego Lurgi 

        podanie właściwego ciśnienia (1p) 
        podanie właściwej temperatury (1p) 

 

 

                                                                                          Razem 

13 

 
 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne: 
 
13 – 12 punktów – bardzo dobry, 
11 – 10 punktów – dobry, 
  9 –  8  punktów – dostateczny 
  7 –  6  punktów – dopuszczający. 
 
 
 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA 
 

1)  Przed rozpoczęciem wykonywania zadania przez uczniów należy: 

-

  zapewnić warunki do samodzielnej pracy, 

-

  rozdać karty pracy oraz instrukcje dla ucznia, 

-

  odczytać uczniom przeznaczoną dla nich instrukcję oraz udzielić odpowiedzi  

na pytania. 

2)  Podczas wykonywania zadania powinny być spełnione następujące warunki: 

-

  czas trwania testu 45 minut, 

-

  praca samodzielna, indywidualne stanowiska pracy, 

-

  maksymalna liczba uczniów w grupie – 16 osób, 

-

  wykonane zadanie uczeń opisuje na karcie pracy, 

-

  nauczyciel pełni rolę obserwatora, 

-

  kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu nauczyciel przypomina uczniom  

o zbliżającym się czasie zakończenia zadania, 

-

  po wykonaniu zadania uczeń oddaje kartę pracy nauczycielowi, 

3)  Po wykonania zadania nauczyciel: 

-

  wpisuje do karty oceny wyniki przeprowadzonego testowania, 

-

  przeprowadza analizę wyniku sprawdzianu, 

-

  opracowuje wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie 

niepowodzeń dydaktycznych. 

 

Uczeń może otrzymać maksymalnie 13 punktów. 

 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA 

Zadanie, które będziesz wykonywać polega na dokonaniu analizy budowy i pracy 

reaktora syntezy metanolu. 

Aby wykonać zadanie powinieneś w karcie pracy: 

1. Zapisać równania reakcji syntezy metanolu 
2. Wykonać schematu przekroju reaktora rurkowego Lurgi 

-

  wykonać szkic przekroju reaktora 

-

  zaznaczyć kierunek ruchu pary w przestrzeni międzyrurkowej 

-

  zaznaczyć miejsce wprowadzenia reagentów 

-

  zaznaczyć miejsce odprowadzenia mieszaniny poreakcyjnej 

3. Opisać  budowę i materiał konstrukcyjny reaktora rurkowego Lurgi 

4.  Podać skład i rozmieszczenie katalizatora 

5.  Podać parametry pracy reaktora rurkowego Lurgi 

 

 

 

 
 

 
 
 

 
 
 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

KARTA PRACY 

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Test praktyczny wysoko symulowany  
do jednostki modułowej „Wytwarzanie metanolu i kwasu  octowego” 
                                                                   

 
Zadanie dla ucznia: 
Dokonaj analizy budowy i pracy reaktora syntezy metanolu. 
 
1. Równania reakcji syntezy metanolu                                                                             (2 pkt) 
 
 
 
2. Schemat  przekroju reaktora rurkowego Lurgi                                                             (5 pkt)                          

-

  wykonać szkic przekroju reaktora 

-

  zaznaczyć kierunek ruchu pary w przestrzeni międzyrurkowej 

-

  zaznaczyć miejsce wprowadzenia reagentów 

-

  zaznaczyć miejsce odprowadzenia mieszaniny poreakcyjnej 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
3. Budowa i materiał konstrukcyjny reaktora rurkowego Lurgi                                       (2 pkt)   
 
 
 
 
4. Skład i rozmieszczenie katalizatora                                                                               (2 pkt) 
 
 
5.  Parametry pracy reaktora rurkowego Lurgi                                                                (2 pkt) 

 
 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

KARTA OCENY 

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Test praktyczny wysoko symulowany  
do jednostki modułowej „Wytwarzanie metanolu i kwasu  octowego” 
 

 
Zadanie: 
Dokonaj analizy budowy i pracy reaktora syntezy metanolu. 

 

Lp. Nazwa 

czynności Uzyskana 

liczba 

punktów 

1. Zapisanie 

równań reakcji syntezy metanolu 

 

Wykonanie schematu przekroju reaktora rurkowego Lurgi 

 

2. 

 
 
 
 
 
 
 

 

-

  wykonanie szkicu przekroju reaktora  

zachowanie proporcji wymiarów i kształtu   
właściwe zaznaczenie ułożenia rurek   

-

 

zaznaczenie kierunku ruchu pary w przestrzeni 
międzyrurkowej

 

-

  zaznaczenie miejsca wprowadzenia reagentów 

-

  zaznaczenie miejsca odprowadzenia mieszaniny poreakcyjnej

 
 
 
 

 
 

3. 

 
 

Opisanie budowy i materiału konstrukcyjnego 

        opisanie budowy reaktora rurkowego Lurgi   
        podanie materiału konstrukcyjnego   

 
 

4. 

 
 

Podanie składu i rozmieszczenia katalizatora  

        podanie składu katalizatora  
        podanie rozmieszczenia katalizatora  

 
 
 

5. 

 
 

Podanie parametrów pracy reaktora rurkowego Lurgi 

        podanie właściwego ciśnienia  
        podanie właściwej temperatury  

 

 

 

                                                                                          Razem 

 

 
 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne: 
 
13 – 12 punktów – bardzo dobry, 
11 – 10 punktów – dobry, 
  9 – 8   punktów – dostateczny 
  7 – 6   punktów – dopuszczający. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35

7. LITERATURA 

 

1.  Bogoczek R., Kociołek-Balawajder E.: Technologia chemiczna organiczna. Surowce  

i półprodukty. WAE, Wrocław 1992 

2.  Grzywa E., Molenda J.: Technologia podstawowych syntez organicznych. Tom 1 i 2. 

WNT, Warszawa 2000 

3.  Molenda J.: Technologia chemiczna. WSiP, Warszawa 1996