background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

              NARODOWEJ

 

 

 

 
 
 

Ryszard Rozborski 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie 

gzymsów 

układów 

rolkowych 

712[06].Z1.09 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci:  
mgr inż. Halina Darecka 
mgr inż. Anna Kusina 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inż. Barbara Olech 
 
 
 
 
 
Konsultacja:  
mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 
Korekta:  
 
 

 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[06].Z1.09 
,,Wykonywanie  gzymsów  i  układów  rolkowych’’  zawartej  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu murarz. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1.  Zasady wiązania cegieł w układzie rolkowym 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Wykonywanie gzymsów murowanych 

14 

   5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Gzymsy żelbetowe 

17 

  5.3.1. Ćwiczenia 

17 

5.4. Wykonywanie cokołów 

19 

  5.4.1. Ćwiczenia 

19 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów 

21 

7. Literatura 

36 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE  

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  ,,Wykonywanie  gzymsów  i  układów 

rolkowych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych  w zawodzie murarz 
712[06]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

cele kształcenia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych i intelektualnych, 

 

przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

 

wykaz literatury. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej  pracy  uczniów  do  pracy  zespołowej.  Czas  wykonania  ćwiczeń  należy  ustalać 
w zależności od potrzeb i rozwoju grupy. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań , 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 

712[06].Z1 

Technologia murarstwa 

 

712[06].Z1.01 

Stosowanie przepisów bhp przy wykonywaniu robót murarskich 

 

712[06].Z1.02 

Organizacja stanowiska pracy murarza 

 

712[06].Z1.03 

Dobieranie materiałów narzędzi i sprzętu do robót budowlanych 

 

712[06].Z1.04 

Wykonywanie zapraw budowlanych i betonów 

 

712[06].Z1.05 

Wykonywanie murów nośnych różnych materiałów, o różnej grubości i 

konstrukcji 

 

712[06].Z1.06 

Wykonywanie murów z przewodami  kominowymi  i kominów wolnostojących

 

 

712[06].Z1.07 

Wykonywanie ścian działowych z różnych materiałów

 

 

712[06].Z1.08 

Wykonywanie sklepień, nadproży i stropów murarskich

 

 

712[06].Z1.09 

Wykonywanie gzymsów i układów rolkowych

 

 

712[06].Z1.10 

Wykonywanie okładzin ściennych z ceramiki i kamienia

 

 

712[06].Z1.11 

Wykonywanie napraw, remontów i rozbiórek konstrukcji murowych

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

 

stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

 

rozpoznawać podstawowe materiały budowlane, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

 

zorganizować stanowisko pracy murarza, 

 

dobierać materiały, narzędzia i sprzęt do robót murarskich, 

 

wykonywać zaprawy budowlane i wykonywać beton, 

 

wykonywać rusztowanie proste, 

 

układać cegły w murze według zasad wiązania pospolitego i krzyżykowego, 

 

układać pustaki i bloki zgodnie z zasadami wiązania, 

 

układać  zaprawę  na  murze  w  taki  sposób,  aby  uzyskać  spoinę  zgodnie  w  wymaganą 
grubością, 

 

murować sposobem „na wycisk" i „na docisk z kielnią", 

 

murować w warunkach niskich temperatur, 

 

przygotowywać i stosować materiały pomocnicze, 

 

oszczędzać materiał, 

 

oszacować ilość materiału niezbędnego do wykonania robót, 

 

magazynować, składować i transportować materiały budowlane. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, powinien umieć: 

− 

odczytać dokumentację w zakresie niezbędnym do wykonania robót, 

− 

przenieść wymiary z dokumentacji na miejsce wykonania zadania, 

− 

dokonać pomiarów, posłużyć się sprzętem pomiarowym, 

− 

zorganizować stanowisko pracy, 

− 

rozpoznać i nazwać materiały potrzebne do robót, 

− 

dobrać i ocenić przydatność materiału do robót, 

− 

przetransportować i dokonać składowania materiałów na stanowisku pracy, 

− 

dobrać narzędzia potrzebne do robót, 

− 

wybrać i ocenić przydatność materiałów do wykonania robót, 

− 

przygotować podłoże pod rolkę i gzyms, 

− 

wykonać układ rolkowy z cegły: na płask, na rąb w układzie prostym, w układzie 
zazębionym prostym i ukośnym, 

− 

wykonać układ rolkowy złożony, 

− 

wykonać gzyms z cegły o nachyleniu do 45 stopni, 

− 

wykonać gzyms nadwieszony z cegły, przy użyciu elementu nośnego płyty żelbetowej 
lub kształtowników stalowych, 

− 

dokonać montażu gzymsów z elementów prefabrykowanych, 

− 

wykonać gzymsy i rolki w narożu wklęsłym, wypukłym i po łuku, 

− 

wykonać rusztowanie niezbędne do wykonania robót, 

− 

przygotować i zastosować materiały pomocnicze, 

− 

zastosować racjonalnie materiał, 

− 

oszacować ilość materiału potrzebnego do wykonania robót, 

− 

sporządzić zapotrzebowanie materiałowe, 

− 

porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami, 

− 

wykonać pracę, z zachowaniem przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej i ochrony 
środowiska. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Murarz 712[06] 

Moduł:  

 

 

 

Technologia murarstwa 

712[06].Z1 

Jednostka modułowa: 

 Wykonywanie gzymsów i układów rolkowych  
712[06].Z1.09 

 

Temat: Zasady układania cegieł w układach rolkowych. 
 

Cel ogólny: ukształtowanie umiejętności ustalania układu cegieł w układach rolkowych 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

 podać zasady układania cegieł w murze,  

 

rozróżnić rodzaje układów rolkowych, 

 

wykonać pasmo cegieł w układzie rolkowym, 

 
Metody nauczania – uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca z całą klasą, 

 
Czas:  90 minut 
Środki dydaktyczne: 

− 

materiały: cegły ceramiczne, cegły wapienno- piaskowe, zaprawa murarska, 

− 

narzędzia  i  sprzęt:  młotek  murarski,  kielnia  murarska,  czerpak  murarski,  poziomnica 
o długości 1m, łata murarska o długości 2m, pion murarski, przymiar murarski o długości 
2m,  wiaderko  o  pojemności  10l,  znaczniki,  sznur  murarski  kątownik  murarski,  skrzynia 
murarska,  taczki,  rusztowania    na  kozłach,  rusztowania  typu  „Warszawa",  poziomnica 
wężowa, kątownik murarski, taśma miernicza o długości 20 m, łopata, 

− 

plansze z układami rolkowymi. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.  
3.  Realizacja tematu: 

  nauczyciel pokazuje i omawia różne rodzaje układów rolkowych, 

  podaje zasady układania cegieł w murze,   

  nauczyciel  pokazuje wykonanie wybranych układów rolkowych. 

4.  Nauczyciel  podsumowuje zajęcia i podaje temat pracy domowej. 
 
Zakończenie zajęć 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat:  Zastosowanie  układów  rolkowych  przy 
wykonaniu cokołów.   
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Murarz 712[06] 

Moduł:  

 

 

 

Technologia murarstwa 712[06].Z1 

Jednostka modułowa: 

 Wykonywanie gzymsów i układów rolkowych  
712[06].Z1.09 

 

Temat: Wykonywanie układów rolkowych leżących.  

Cel ogólny: ukształtowanie umiejętności wykonywania układów rolkowych leżących 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania warstwy muru w układzie rolkowym, 

 

obliczyć i zgromadzić materiał, 

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania rolki leżącej, 

 

przygotować zaprawę zgodnie z wymaganiami, 

 

wykonać rolkę leżącą zgodnie z dokumentacją,  

 

Metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 
 

Czas:  135 minut 
Środki dydaktyczne: 

− 

 materiały: cegły ceramiczne, cegły silikatowe, zaprawa murarska, 

− 

narzędzia  i  sprzęt:  młotek  murarski,  kielnia  murarska,  czerpak  murarski,  poziomnica 
o długości 1m, łata murarska o długości 2m, pion murarski, przymiar murarski o długości 
2m,  wiaderko  o  pojemności  10l,  znaczniki,  sznur  murarski  kątownik  murarski,  skrzynia 
murarska,  taczki,  rusztowania    na  kozłach,  rusztowania  typu  „Warszawa",  poziomnica 
wężowa, warstwomierz, kątownik murarski, taśma miernicza o długości 20 m, łopata, 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

  każdy uczeń otrzymuje temat ćwiczenia, 

  uczniowie organizują stanowiska pracy do wykonania warstwy muru, 

  uczniowie obliczają ilość materiału potrzebną do wykonania ćwiczenia 

  uczniowie gromadzą materiał potrzebny do wykonania ćwiczenia, 

  uczniowie wykonują układ rolkowy leżący, 

  nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów  i  udziela  im  wskazówek  podczas  realizacji 

zadania.  

4.  Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony. 
5.  Uczniowie prezentują swoje prace. 
6.  Uczniowie, wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Gzymsy żelbetowe monolityczne. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Zasady wiązania cegieł w układzie rolkowym 

 
5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj warstwę układu rolkowego leżącego i leżącego zazębionego.

 

         
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  zgromadzić sprzęt i narzędzia na stanowisku, 
3)  zgromadzić potrzebny materiał, 
4)  ocenić przydatność materiału, 
5)  przygotować podłoże pod rolkę,   
6)  przygotować zaprawę, 
7)  wykonać warstwę zgodnie z zasadami (materiał nauczania 4.1.1.), 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny wykonanej pracy.  

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw materiałów do wykonania murów, 

  zestaw materiałów do wykonania zapraw murarskich, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj warstwę układu rolkowego stojącego i stojącego zazębionego.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przygotować stanowisko pracy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

2)  zgromadzić sprzęt i narzędzia na stanowisku, 
3)  zgromadzić potrzebny materiał, 
4)  ocenić przydatność materiału, 
5)  przygotować podłoże pod rolkę,   
6)  przygotować zaprawę, 
7)  wykonać warstwę zgodnie z zasadami (materiał nauczania 4.1.1.), 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny wykonanej pracy.  

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw materiałów do wykonania murów, 

  zestaw materiałów do wykonania zapraw murarskich, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj warstwę pasa zazębionego prostego i pasa zazębionego ukośnego.

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  zgromadzić sprzęt i narzędzia na stanowisku, 
3)  zgromadzić potrzebny materiał, 
4)  ocenić przydatność materiału, 
5)  przygotować podłoże pod rolkę,   
6)  przygotować zaprawę, 
7)  wykonać warstwę zgodnie z zasadami (materiał nauczania 4.1.1.), 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny wykonanej pracy.  

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw materiałów do wykonania murów, 

  zestaw materiałów do wykonania zapraw murarskich, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2. Wykonywanie gzymsów murowanych 

 
5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj fragment gzymsu o krótkim wysięgu, na podstawie rysunku roboczego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  dokładnie zapoznać się z rysunkiem roboczym, 
2)  dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania zadania, 
3)  przygotować materiał potrzebny do wykonania ćwiczenia, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  przygotować zaprawę murarską, 
6)  wykonać pierwszy układ rolkowy,  
7)  wykonać pozostałe warstwy zgodnie z rysunkiem roboczym, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw materiałów do wykonania murów, 

  zestaw materiałów do wykonania zapraw murarskich, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Na przygotowanym  deskowaniu wykonaj gzyms  zbrojony płaskownikiem,  na podstawie  

rysunku roboczego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  dokładnie zapoznać się z rysunkiem roboczym, 
2)  dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania zadania, 
3)  przygotować materiał potrzebny do wykonania ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  sprawdzić prawidłowość wykonania deskowania,  
6)  przygotować zaprawę murarską, 
7)  wymurować gzyms z nakładaniem zaprawy na powierzchnię cegły, 
8)  wstawić  zbrojenie  w  trakcie  murowania,  nakładając  zaprawę  na  boczną  powierzchnię 

bednarki, 

9)  wykonać zalanie zaprawą  gzymsu, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw materiałów do wykonania murów, 

  zestaw materiałów do wykonania zapraw murarskich, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Na podstawie rysunku roboczego wykonaj gzyms na teowych belkach stalowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Ćwiczenie wymaga pracy w 2-3 osobowych zespołach. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  dokładnie zapoznać się z rysunkiem roboczym, 
2)  dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania zadania, 
3)  przygotować materiał potrzebny do wykonania ćwiczenia, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  przygotować materiał na deskowanie,  
6)  zamocować deskowanie do wcześniej ustabilizowanych belek,  
12) sprawdzić prawidłowość wykonania deskowania,  
13) przygotować zaprawę murarską, 
7)  wymurować gzyms z nakładaniem zaprawy na powierzchnię cegły, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw materiałów do wykonania murów, belki teowe, 

  zestaw materiałów do wykonania zapraw murarskich, 

  materiały i narzędzia do wykonania deskowania, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3. Gzymsy żelbetowe 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj osadzenie w wyznaczonym miejscu prefabrykowanej płyty gzymsowej.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania zadania, 
3)  przygotować materiał potrzebny do wykonania ćwiczenia i ocenić jego przydatność, 
4)  przygotować zaprawę, 
5)  rozścielić zaprawę w wyznaczonym miejscu,  
6)  osadzić element, 
7)  dokonać obciążenia osadzonego elementu, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw materiałów do wykonania murów, 

  zestaw materiałów do wykonania zapraw murarskich, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Przygotuj  stanowisko,  sprzęt  i  materiał,  do  wykonania  gzymsu  monolitycznego  na 

podstawie zadanego rysunku roboczego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przygotować miejsce do zgromadzenia materiału, 
2)  dokładnie zapoznać się z rysunkiem roboczym, 
3)  dobrać potrzebny sprzęt, 
4)  dobrać stal zbrojeniową według wykazu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5)  zgromadzić materiały do wykonania mieszanki betonowej, 
6)  wybrać potrzebne elementy deskowania, 
7)  ocenić przydatność zgromadzonych materiałów, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw materiałów do wykonania murów, 

  zestaw materiałów do wykonania zapraw murarskich, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.4. Wykonywanie cokołów 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj zgodnie z rysunkiem roboczym układ rolkowy na cokole wysuniętym.    

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  
 

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  zgromadzić sprzęt i narzędzia 
3)  zgromadzić potrzebny materiał i ocenić jego przydatność, 
4)  przygotować miejsce w którym będzie wykonywane zadanie,   
5)  przygotować zaprawę, 
6)  wykonać warstwę zgodnie z zasadami (materiał nauczania 4.1.1.) 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny wykonanej pracy.  

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw materiałów do wykonania murów, 

  zestaw materiałów do wykonania zapraw murarskich, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Zaplanuj,  dobierając  sprzęt  i  materiał,  wykończenie  cokołu  wysuniętego  na  podstawie 

podanego rysunku roboczego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przygotować miejsce do zgromadzenia materiału, 
2)  dokładnie zapoznać się z rysunkiem roboczym, 
3)  dobrać potrzebny sprzęt i narzędzia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

4)  dobrać materiał do wykonania zabezpieczenia cokołu, 
5)  zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw materiałów do wykonania murów, 

  zestaw materiałów do wykonania zapraw murarskich, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST I 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Wykonywanie  gzymsów 
i kładów rolkowych” 

 

Test składa się z  20 zadań, z których:  

 

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 
 

Klucz  odpowiedzi: 1. b,  2. a, 3. c, 4. a, 5. c, 6. a, 7. b, 8. a, 9. c, 10. c, 11.  b, 
12. d, 13. d, 14. a, 15. b, 16. a, 17. b, 18. a, 19. d, 20. a.

 

 

Plan testu                                                                                   

Nr 

 Zad. 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedzi 

Określić zasady układania cegieł 
w murze. 

Określić zastosowanie układów 
rolkowych. 

P 

Zidentyfikować rodzaje gzymsów. 

A 

P 

Zidentyfikować rodzaje  cokołów. 

Wyjaśnić pojęcie rolki leżącej.  

P 

Rozróżnić rodzaj układu rolkowego.  

P 

Rozróżnić rodzaj rolki zazębionej. 

B 

P 

Scharakteryzować warstwy gzymsu 
ceglanego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Określić przesunięcie cegieł gzymsie 
ceglanym niezbrojonym. 

P 

10 

Podać wielkości charakteryzujące gzyms. 

A 

P 

11 

Określić warunki murowania gzymsów. 

C 

P 

12 

Określić warunki osadzania  gzymsów 
prefabrykowanych. 

C 

P 

13 

Rozróżnić rozwiązanie gzymsów lekkich. 

B 

 

14 

Określić wysokość cokołu..  

P   

15 

Określić funkcje cokołu. 

C 

PP 

16 

Określić warunki pracy cokołu. 

C 

PP 

17 

Rozpoznać rodzaj gzymsu. 

PP 

18 

Wyjaśnić zasady zbrojenia gzymsów 
murowanych. 

C 

PP 

19 

Scharakteryzować gzyms 
międzypiętrowy. 

C 

PP 

20 

Określić sposób wykonania gzymsu. 

C 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wykonywania  gzymsów  i  układów  rolkowych. 

Zadania  z  części  podstawowej  i  ponadpodstawowej  są  to  pytania  wielokrotnego  wyboru 
i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.   

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki  należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.   

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 
 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

1.  Jedna z zasad układania cegieł w murze mówi, że cegły powinny być ułożone największą 

powierzchnią 
a)  równolegle do kierunku działania sił.    
b) prostopadle do kierunku działania sił 
c)  pod kątem 60

°

 do kierunku działania sił. 

d) pod kątem 45

°

 do kierunku działania sił. 

 

2.  Układy rolkowe stosuje się 

a)  w murach nietynkowanych.      
b) tylko w murach tynkowanych.   
c)  w ścianach fundamentowych.  
d) w ścianach wewnętrznych. 
 

3.  W zależności od położenia w budynku gzymsy mogą być  

a)  podotworowe,  nadotworowe, cokołowe, międzykondygnacyjne. 
b) piwniczne, piętrowe, wieńczące, międzykondygnacyjne. 
c)  podokienne, nadotworowe, cokołowe, międzykondygnacyjne, wieńczące. 
d) szczytowe, okapowe, międzykondygnacyjne, nadotworowe. 
 

4.  Cokoły mogą być wykonane jako 

a)  cofnięte i wysunięte. 
b) cofnięte i nadpiwniczne. 
c)  wysunięte i gzymsowe. 
d) gzymsowe i nadpiwniczne. 
 

5.  Rolką leżącą nazywamy rząd cegieł ułożonych na 

a)  płask.    
b) stojąco.    
c)  rąb.    
d) sztorc.     
 

6.  Na rysunku przedstawiona jest rolka 

a)  stojąca.     
b) leżąca.     
c)  zazębiona.    
d) rolka ukośna. 

                                                    

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

7.  Na rysunku przedstawiona jest rolka 

a)  stojąca zazębiona.   
b) leżąca zazębiona. 
c)  leżąca.   
d) stojąca. 

 
 
 
                        

8.  Na rysunku przedstawiony jest gzyms, w którym zastosowano układ elementów 

a)  na rąb leżący i stojący. 
b) na rąb  stojący. 
c)  na rąb leżący.  
d) zazębiony. 

 

9.  Podczas wykonywania gzymsów ceglanych niezbrojonych wysięg warstw rolkowych 

wynosi 

a)  ¾ cegły.     
b) 1 cegła.  
c)  ½ cegły.   
d) ¼ cegły. 
 

10.  Charakterystycznymi wielkościami określającymi gzyms są   

a)  wysokość i grubość. 
b) grubość i szerokość. 
c)  wysokość i wysięg. 
d) szerokość i wysięg. 
 

11.  Gzymsy  muruje się na zaprawie 

a)  wapiennej. 
b) cementowej. 
c)  gipsowej. 
d) wapienno –gipsowej. 
 

12. Gzymsy prefabrykowane żelbetowe osadza się na zaprawie cementowej rozścielając ją na 

grubość około 

a)  0,1-2cm.   
b) 0,1-0,2cm.  
c)  2-4cm. 
d) 1-2cm. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

13. Zmniejszenie ciężaru gzymsu uzyskuje się przy zastosowaniu 

a)  lekkiej zaprawy.        
b) gzymsów pojedynczo zbrojonych.    
c)  gzymsów pojedynczych.  
d) gzymsów skrzynkowych. 
 

14. Wysokość cokołów waha się w granicach 

a)  0,4-1,0m.  
b) 1- 4m. 
c)  0,1-.0,8m.      
d) 0,2-0,4m.  
 

15. Cokół wysunięty zamyka się od góry zazwyczaj rolką leżącą, która stanowi jednocześnie 

a)  oparcie dla belek.     
b) nadproże okna piwnicznego.    
c)  podokiennik okna piwnicznego.   
d) wieniec stropu. 
 

16. Na uszkodzenia mechaniczne bardziej jest narażony cokół 

a)  wysunięty. 
b) cofnięty. 
c)  licowy.      
d) nadotworowy. 
 

17. 

 

Na rysunku przedstawiony jest   
a)  gzyms ceglany.     
b) gzyms skrzynkowy.    
c)  podokiennik okna piwnicznego.   
d) wieniec stropu. 

                                

 

 

18. Gzymsy  murowane o znacznym wysięgu i małej wysokości wymagają: 

a)  zbrojenia lub oparcia na belkach stalowych, 
b) zbrojenia i oparcia na belkach stalowych, 
c)  zbrojenia i oparcia na belkach drewnianych, 
d) zwiększenia ilości i wytrzymałości zaprawy. 
 

19. Gzymsy międzypiętrowe mają zazwyczaj: 

a)  zbrojenie podłużne,  
b) dużo zbrojenia,       
c)  duży wysięg,         
d) mały wysięg.  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

20. Przy małym ciężarze własnym gzyms ceglany 

a)  zbroi się płaskownikiem. 
b) opiera na belkach teowych. 
c)  opiera na belkach dwuteowych. 
d) opiera na belkach drewnianych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Wykonywanie gzymsów i układów rolkowych 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakującą część zdania. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

10 

c  

 

11 

c  

 

12 

c  

 

13 

c  

 

14 

c  

 

15 

c  

 

16 

c  

 

17 

c  

 

18 

c  

 

19 

c  

 

20 

c  

 

 

Razem 

 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

TEST II 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Wykonywanie  gzymsów  i 
układów rolkowych”. 
 

Test składa się z  20 zadań, z których:  

 

zadania 1-14są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 
uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma 

następujące oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 
Klucz  odpowiedzi: 1.
 c, 2. b, 3. a, 4. b, 5. b, 6. b, 7. a, 8. b, 9. d, 10. a, 11. c, 
12. a,  13.  d,  14.  c  15.  nadproże  okna  piwnicznego,  16.  wysunięty, 
17. skrzynkowy,  18.  belkach  stalowych,  19.  mały,  20.  płaskownikiem 
(bednarką).

 

 

Plan testu                                                                                 

Nr 

 zad. 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedzi 

Określić zasady układania cegieł 
w murze. 

Określić zastosowanie układów 
rolkowych. 

P 

Scharakteryzować gzyms główny. 

C 

P 

Wyjaśnić pojęcie   cokołu. 

Wyjaśnić pojęcie rolki stojącej. 

P 

Rozróżnić rodzaj układu rolkowego.  

P 

Rozróżnić rodzaj rolki zazębionej. 

B 

P 

Określić zbrojenie gzymsu ceglanego. 

Określić przesunięcie cegieł gzymsie 
ceglanym niezbrojonym. 

P 

10 

 Scharakteryzować zbrojenie gzymsu. 

C 

P 

11 

Określić warunki murowania gzymsów. 

C 

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

12 

Określić warunki osadzania  gzymsów 
prefabrykowanych. 

C 

P 

13 

Wskazać cechy  gzymsów 
skrzynkowych prefabrykowanych. 

A 

 

14 

Określić funkcję cokołu.  

P   

15 

Określić funkcję cokołu. 

PP 

nadproże okna 

piwnicznego 

16 

Określić warunki pracy cokołu. 

C 

PP 

wysunięty 

17 

Rozpoznać rodzaj gzymsu. 

PP 

skrzynkowy 

18 

Wyjaśnić zasady zbrojenia gzymsów 
murowanych. 

B 

PP 

belkach 

stalowych 

19 

Scharakteryzować gzyms 
międzypiętrowy. 

C 

PP 

mały 

20 

Określić zbrojenie gzymsu. 

PP 

płaskownikiem 

(bednarką) 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wykonywania  gzymsów  i  układów  rolkowych. 

Pytania  z  części  podstawowej  są  to  pytania  wielokrotnego  wyboru  i  tylko  jedna 
odpowiedź  jest  prawidłowa.  Druga  część  testu  zawiera  pytania,  które  wymagają 
uzupełnienia luki. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki  należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, 
a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź  prawidłową),    w  pytaniach  z  części 
ponadpodstawowej uzupełnij lukę. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.   

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

1.  Jedna z zasad układania cegieł w  murze mówi, że spoiny pionowe jednej warstwy cegieł 

powinny być 
a)  przesunięte o 2 cm w stosunku do warstwy następnej.    
b)  prostopadłe do kierunku działania sił. 
c)  przykryte powierzchniami cegieł warstwy następnej. 
d)  usytuowane pod spoinami warstwy następnej. 
 

2.  Układy rolkowe stosuje się w murach nietynkowanych aby      

a)  zmniejszyć koszty.   
b)  nadać im estetyczny wygląd.  
c)  łatwiej przeprowadzić zbrojenie. 
d)  zwiększyć izolacyjność muru. 
 

3.  Gzyms główny   

a)  stanowi  górne zakończenia ścian. 
b)  dzieli ścianę na dwie równe części. 
c)  zabezpiecza wysunięty z lica ściany cokół   
d)  znajduje się nad drzwiami. 
 

4.   Wystającą nad powierzchnię gruntu część ściany fundamentowej lub piwnicznej budynku  

nazywamy 
a)  posadowieniem. 
b)  cokołem. 
c)  gzymsem. 
d)  układem rolkowym. 
 

5.  Rolką stojącą nazywamy rząd cegieł ułożonych 

a)  na płask.    
b)  na stojąco.    
c)  na rąb.    
d)  na sztorc.     
 

6.  Na rysunku przedstawiona jest rolka 

a)  stojąca.     
b)  rolka leżąca.     
c)  rolka zazębiona.    
d)  rolka ukośna. 

                                   

                  

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

 

7.  Na rysunku przedstawiona jest rolka 

a)  stojąca zazębiona.   
b)  leżąca zazębiona. 
c)  leżąca.   
d)  stojąca. 
                       

 
 
 
 
 

8.  Na rysunku przedstawiony jest gzyms  

a)  żelbetowy monolityczny. 
b)  ceglany zbrojony płaskownikami. 
c)  ceglany na belkach stalowych.  
d)  żelbetowy prefabrykowany. 

 

 

9.  Podczas  wykonywania  gzymsów  ceglanych  niezbrojonych  wysięg  cegieł  ułożonych  na 

płask wynosi 
a)  ¾ cegły.     
b)  1 cegła.  
c)  ½ cegły.   
d)  ¼ cegły. 
 

10.  Podczas wykonywania gzymsu ceglanego o większym wysięgu zamiast bednarek stosuje 

się belki 
a)  stalowe  o profilu teowym lub dwuteowym. 
b)  stalowe  o profilu zetowym lub ceowym. 
c)  drewniane  o profilu teowym lub dwuteowym. 
d)  drewniane o przekroju prostokątnym. 
 

11.  Gzymsy  muruje się na zaprawie 

a)  wapiennej. 
b)  gipsowej. 
c)  cementowej. 
d)  wapienno –gipsowej. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

12. Gzymsy  prefabrykowane  żelbetowe  osadza  się  na  zaprawie  cementowej  o  proporcji 

składników 
a)  1 : 4.   
b)  1 : 2.  
c)  2 : 4. 
d)  1 : 3. 
 

13.  Gzymsy  skrzynkowe prefabrykowane charakteryzują się    

a)  łatwym zbrojeniem.        
b)  prostokątnym przekrojem.    
c)  dużym ciężarem. 
d)  małym ciężarem. 
 

14. Cokół zabezpiecza dolną część ściany przed   

a)  wiatrem i zawilgoceniem. 
b)  zawilgoceniem i  czynnikami chemicznymi. 
c)  zawilgoceniem i  uszkodzeniami mechanicznymi. 
d)  uszkodzeniami mechanicznymi i temperaturą. 
 

 

15. 

Cokół  wysunięty  kończy  się  zazwyczaj  rolką  leżącą,  która  może  stanowić 
jednocześnie …………………………………………………………………………… 

 
16. 

Na uszkodzenia mechaniczne bardziej jest narażony cokół …………………………… 

 
17. 

Na rysunku przedstawiony jest gzyms  ……………………………………………….     

                                

 

18. 

Gzymsy  murowane o znacznym wysięgu i małej wysokości wymagają zbrojenia lub 

oparcia na ………………………………………………………………………………. 

19. 

Gzymsy międzypiętrowe mają zazwyczaj  ………………………    wysięg.  

 
20. 

Przy małym ciężarze własnym gzyms ceglany zbroi się……………………………….. 

 

 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Wykonywanie gzymsów i układów rolkowych 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakującą część zdania. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

10 

c  

 

11 

c  

 

12 

c  

 

13 

c  

 

14 

c  

 

15 

 

 

16 

   

 

17 

 

 

18 

 

 

19 

 

 

20 

 

 

 

Razem 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

7. LITERATURA 
 

1.   Kettler.K. Murarstwo cz.1 REA Warszawa 2002r. 
2.  Mirski J. Z, Łącki K.: Budownictwo z technologią. cz. II . WSiP, Warszawa 1995r. 
3.  Słowiński Z.: Technologia budownictwa 2 WSiP, Warszawa 1996r. 
4.  Urban. L. Technologia robót murarskich i tynkarskich WSiP, Warszawa 1988r. 
5.  Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa 

1997r.