background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
           NARODOWEJ 

 
 

                                    
 
 
 
 

Adam Sabiniok

 

 
 
 
 
 
 

Montaż instalacji z rur stalowych 
713[04].Z1.02 

                                    
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 

 

 
 
 

 
 
 
 
 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inż. Igor Lange 
dr  inż. Krzysztof Presz 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:

  

mgr inż. Adam Sabiniok  
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Janusz Górny  
 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  713[04].Z1.02 

Montaż  instalacji  z  rur  stalowych  zawartego  w  programie  nauczania  dla  zawodu  713[04] 
monter systemów rurociągowych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

14 

5.1.  Podstawowe  operacje  obróbki materiałów  stosowanych w  instalacjach 

sanitarnych 

 

14 

   5.1.1. Ćwiczenia 

14 

5.2. Połączenia rur stalowych 

17 

   5.2.1. Ćwiczenia 

17 

5.3. Stalowe elementy instalacji sanitarnych 

20 

   5.3.1. Ćwiczenia 

20 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7. Literatura 

31 

 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter systemów rurociągowych. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne - wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,  

− 

cele kształcenia - wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas zajęć, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

− 

literaturę. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami                 

ze  szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróżnicowane, 

począwszy                       

od samodzielnej do zespołowej pracy uczniów. 

W  podrozdziałach  materiał  nauczania  został  opisany  w  sposób  ogólny.  Podany  zasób 

wiadomości  powinien  być  wystarczający  dla  przyszłego  montera  systemów  rurociągowych. 
Szczegółowe wiadomości uczeń będzie poznawał na zajęciach.  

Nauczyciel  powinien  być  pomocny  uczniowi  w  doborze  treści  nauczania,  wskazując 

zagadnienia, 

zarówno 

te 

szczególnie 

ważne, 

jak 

pomocnicze 

– 

potrzebne                              

w wykonywaniu czynności, określonych zawodem montera systemów rurociągowych. 

Pomocne  w  prowadzeniu  zajęć  mogą  okazać  się  zestawy  pytań  zamieszczone                         

w  Poradniku  dla  ucznia,  w  podrozdziałach  Pytania  sprawdzające,  z  których  uczeń  może 
korzystać w różny sposób, a mianowicie może: 

− 

zapoznać  się  z  pytaniami  przed  przystąpieniem  do  pracy  z  podrozdziałem  Materiał 
nauczania  –  poznając  w  ten  sposób  wymagania  wynikające  z  potrzeb  zawodu,  a  po  
opanowaniu  wskazanych  treści  odpowiedzieć  na  zadane  pytania,  by  sprawdzić  stan 
swojej gotowości do wykonywania ćwiczeń, 

− 

zapoznać  się  z  pytaniami  i  odpowiedzieć  na  nie  po  pracy  z  podrozdziałem  Materiał 
nauczania – sprawdzając w ten sposób stan swojej gotowości do wykonywania ćwiczeń. 
Wybór należy do ucznia. 
W  Poradniku  dla  ucznia  podano  kilka  propozycji  ćwiczeń  do  każdej  grupy materiałowej, 

sformułowanych  w  różny  sposób.  Te  same  ćwiczenia  zamieszczone  zostały  w  Poradniku  dla 
nauczyciela.  

Nauczyciel  może  zlecić  wykonanie  wszystkich  ćwiczeń  lub  wybierać  określone 

ćwiczenia i przeprowadzić je: 

− 

zgodnie z zapisanymi wskazówkami, 

− 

na stanowisku wyposażonym w określone środki dydaktyczne. 

Nauczyciel może również przedstawić swoje propozycje i przeprowadzić ćwiczenia. 

Po  wykonaniu  zaplanowanych  ćwiczeń  uczeń  ma  możliwość  sprawdzenia  poziomu 

postępów, odpowiadając na pytania w podrozdziale Sprawdzian postępów.  

 
Uczeń powinien w tym celu samodzielnie: 

− 

przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi, 

− 

zaznaczyć odpowiedź wstawiając X w podane miejsce Tak lub Nie. 

Odpowiedzi  NIE  wskazują  luki  w  wiedzy  ucznia,  informują  Cię  również,  jakich 

zagadnień jeszcze dobrze nie poznał.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Poznanie  przez  ucznia  określonej  wiedzy  o  podstawowych  operacjach  monterskich 

będzie  stanowiło  dla  nauczyciela  podstawę  przeprowadzenia  sprawdzianu  poziomu 
przyswojonych  wiadomości  i  ukształtowanych  umiejętności.  W  tym  celu  nauczyciel  może 
posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 zadaniami testowymi.  

W tym rozdziale podano również: 

− 

klucz odpowiedzi,  

− 

instrukcję  dla  nauczyciela,  w  której  zawarto  czynności  nauczyciela  podczas 
przeprowadzania sprawdzianu, 

− 

instrukcję  dla  ucznia,  w  której  zawarto  czynności  ucznia  podczas  przeprowadzania 
sprawdzianu, 

− 

przykładową  kartę  odpowiedzi,  w  której,  w  odpowiednich  miejscach  uczeń  wpisuje 
odpowiedzi na pytania. 
W  procesie  sprawdzania  i  oceniania  poziomu  osiągnięć  uczniów  można  stosować 

sprawdziany  ustne  i  pisemne,  obserwację  czynności  ucznia  podczas  realizacji  zadań,  testów 
sprawdzających z zadaniami praktycznymi (zachowanie się w sytuacjach zagrożenia). 

Zaleca  się  prowadzenie  badań  diagnostycznych,  kontroli  bieżącej  i  końcowej.                       

W  ocenie  końcowej,  która  jest  prowadzona  na  zakończenie  realizacji  programu  jednostki 
modułowej,  należy  zastosować  pomiar  dydaktyczny.  Wiadomości  teoretyczne  niezbędne     
do  realizacji  czynności  praktycznych  mogą  być  sprawdzone  za  pomocą  testów  osiągnięć. 
Zadania w teście są otwarte (krótkiej odpowiedzi) lub zamknięte (wyboru wielokrotnego). 

Podczas  obserwacji  czynności  ucznia  w  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  należy  zwrócić 

uwagę na: 

− 

wykonywanie  pracy  zgodnie  z  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 
przeciwpożarowej i ochrony środowiska, 

− 

wykonywanie prac ślusarskich. 
Kontrolę  poprawności  wykonania  zadań  należy  prowadzić  w  trakcie  i  po  realizacji 

ćwiczeń.  

W ocenianiu osiągnięć uczniów należy uwzględnić: 

− 

wynik  sprawdzianu  opanowania  umiejętności  powinien  mieć  charakter    alternatywny,  co 
oznacza, że uczeń umie lub nie umie poprawnie wykonać ćwiczenia,  

− 

może  być  różny  poziom  opanowania  umiejętności;  ćwiczenie  może  być  wykonane 
szybciej lub wolniej, bezbłędnie lub z błędem zauważonym i poprawionym przez ucznia. 
Podstawą  uzyskania  przez  ucznia  pozytywnej  oceny  jest  między  innymi  poprawne 

wykonanie ćwiczeń, zaproponowanych w programie jednostki modułowej. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 
 

 

713[04].Z1.01 

Prace przygotowawczo-zakończeniowe 

przy montażu systemów rurociągowych  

713[04].Z1 

Technologia montażu systemów  

rurociągowych  

713[04].Z1.02 

Montaż instalacji z rur stalowych  

713[04].Z1.03 

Montaż rurociągów stalowych  

713[04].Z1.04 

Montaż instalacji z rur miedzianych 

713[04].Z1.05 

Montaż rurociągów żeliwnych,  

kamionkowych i betonowych  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć : 

− 

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciw pożarowej oraz 

ochrony środowiska,  

− 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

− 

dokumentować, notować i selekcjonować informacje, 

− 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budowy rurociągów, 

− 

rozpoznawać podstawowe materiały do budowy rurociągów, 

− 

magazynować i transportować materiały stosowane do budowy rurociągów, przy montażu 

rurociągów, 

− 

wykonywać prace przygotowawczo-zakończeniowe  

− 

dostrzegać  i  opisywać  związki  między  naturalnymi  składnikami  środowiska,  człowiekiem  

i jego działalnością, 

− 

oceniać własne możliwości w zakresie wymagań stanowiska pracy i wybranego zawodu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji ćwiczenia podanych w poradniku uczeń powinien umieć:  

− 

wykonać  prace  przy  montażu  instalacji  z  rur  stalowych,  zgodnie  z  obowiązującymi 
przepisami bhp i ochrony ppoż., 

− 

rozróżnić łączniki do połączeń rozłącznych i nierozłącznych rur stalowych, 

− 

przygotować  na  podstawie  wykazu  materiały  potrzebne  do  montażu  instalacji  z  rur 
stalowych, 

− 

ocenić stan techniczny rur i łączników stalowych do montażu, 

− 

wykonać  podstawowe  operacje  obróbki  materiałów  stosowanych  w  instalacjach 
sanitarnych: trasowanie, piłowanie, wiercenie, 

− 

wykonać cięcie rur stalowych na określony wymiar, 

− 

wykonać gięcie rur stalowych o różnych średnicach, 

− 

wykonać gwintowanie rur stalowych o różnych średnicach, 

− 

wykonać połączenia nierozłączne w instalacjach z rur stalowych, 

− 

wykonać połączenia rozłączne w instalacjach z rur stalowych, 

− 

przygotować stanowisko do spawania gazowego, 

− 

przygotować sprzęt do spawania gazowego, 

− 

przygotować rury do spawania pod różnymi kątami, 

− 

łączyć  rury  instalacyjne  metodą  spawania  gazowego:  poziomo,  pionowo,  pod  różnymi 
kątami, spoinami czołowymi, spoinami pachwinowymi, 

− 

prowadzić elementy instalacji z rur stalowych w budynku różnymi sposobami, 

− 

zamocować wykonane elementy instalacji z rur stalowych w budynku, 

− 

wykonać przejścia instalacji z rur stalowych na instalacje wykonane z innych materiałów, 

− 

posłużyć się dokumentacją techniczną. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Monter systemów rurociągowych713[04] 
Moduł:  Technologia montażu systemów rurociągowych 713[04].Z1 
Jednostka modułowa:  Montaż instalacji z rur stalowych   713[04].Z1.02 

Temat: Wykonywanie operacji gięcia rur stalowych. 

 
Cel ogólny: 
Opanowanie gięcia rur stalowych różnymi metodami. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

dobrać rodzaj gięcia do średnicy rury, 

− 

dobrać wymiary elementu nagrzewanego z normy dla parametrów gięcia rur, 

− 

przygotować stanowisko do gięcia rur, 

− 

prawidłowo zamocować rurę w przyrządzie do gięcia, 

− 

wykonać operację gięcia, 

− 

zastosować sprzęt ochrony osobistej przy operacjach gięcia rur, 

− 

właściwie eksploatować sprzęt do gięcia rur, 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

− 

wyszukiwania informacji na temat gięcia rur,  

− 

korzystanie z norm i zapisywania informacji, 

− 

obsługiwanie sprzętu do gięcia rur, 

− 

pracy samodzielnej. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

− 

mini wykład, 

− 

metoda tekstu przewodniego, 

− 

dyskusja w grupie, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

samodzielne ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w małych zespołach. 

 
Czas trwania: 2 godziny zajęć. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

normy, 

− 

stanowisko do gięcia wraz z oprzyrządowaniem, 

− 

przyrządy do wykonania operacji gięcia, 

− 

rury stalowe o różnych średnicach, 

− 

dane techniczne dla ręcznego gięcia rur, 

− 

foliogramy, 

− 

poradniki , 

− 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Przebieg zajęć: 
1. Wprowadzenie. 
2. Omówienie celów zajęć. 
3. Plan zajęć: 
 
A. Przygotowanie stanowiska do gięcia: 

Wstęp- należy przypomnieć uczniom o doborze rodzaju gięcia do średnicy rur: 

− 

uczniowie na podstawie danych technicznych rury i wzornika dobierają sposób gięcia, 

− 

uczniowie zapoznają się z instrukcją obsługi przyrządu do gięcia, 

− 

uczniowie przygotowują stanowisko do gięcia, 

− 

uczniowie losują fragmenty rur do gięcia i wzorniki kątów. 

W  trakcie  pracy  nauczyciel  zwraca  uwagę  zagrożenia  na  stanowisku  gięcia  rur  i  sprzęt 
ochrony osobistej, w który powinien być ubrany uczeń przed rozpoczęciem zajęć. 
 
B. Wykonywanie operacji gięcia: 

Wstęp  –  należy  uczniom  zademonstrować  kolejne  czynności  przy  wykonaniu  gięcia  na 

zimno i gorąco.  

− 

uczniowie wykonują gięcie rur do 2” na zimno według instrukcji 1, 

− 

uczniowie wykonują gięcie rur powyżej 2” na gorąco według instrukcji 2. 

W trakcie pracy nauczyciel zwraca uwagę na prawidłowy dobór metody. 
 
C. Prezentacja wyników operacji gięcia: 

− 

uczniowie prezentują wyniki swojej pracy, 

− 

wskazują błędy  i wady powstałe w wyniku gięcia, 

− 

porównują efekty gięcia na gorąco i zimno. 

4. Podsumowanie zajęć: 

− 

uczniowie potrafią dobrać metodę gięcia do średnicy rury,  

− 

uczniowie potrafią dobrać długość nagrzewania do średnicy rury, 

− 

uczniowie poprawnie wykonują operację gięcia z zachowaniem zasad bhp na 
stanowisku monterskim. 

5. Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 
Nauczyciel  na  podstawie  obserwacji  pracy  uczniów  określa  poziom  przyswojenia 
wiadomości, oraz umiejętności praktycznych. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

− 

odszukaj  w  podręcznikach  lub  na  stronach  internetowych  nowoczesne  urządzenia  do 
gięcia rur stalowych 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  pisemne  wypowiedzi  uczniów  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  
i opanowanych umiejętności . 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Instrukcja 1. Gięcie rury na zimno.  
 

Gięcie należy prowadzić w następujący sposób: 

1.  nagrzać miejsce gięcia; 
2.  przygotować dwa drewniane korki długości 2÷3 średnic rury; 
3.  wbić korek w jeden koniec rury; 
4.  nasypać przez lejek piasku do rury, stukając przy tym w rurę, aby ubić piasek; 
5.  wbić korek drewniany w drugi koniec rury; 
6.  włożyć koniec rury do przyrządu, tak aby szew nie wypadł na zgięciu, lecz z boku; 
7.  uchwycić oburącz za drugi koniec rury i wyginać ostrożnie na żądany kąt; 
8.  zdjąć rurę; 
9.  wyjąć korki i wysypać piasek. 

 

Instrukcja 2. Gięcie rury na gorąco za pomocą przyrządu krążkowego. 
 

Gięcie rury należy  prowadzić  w  następujący  sposób: 

1.  przygotować  dwa  korki  metalowe  długości  2÷3  średnic  rury;  w  korkach    od  strony  

czołowej    wykonać    niewielkie    przelotowe    otworki  w  celu  odprowadzenia  gazów 
podczas nagrzewania; 

2.  wbić korek do jednego końca rury; 
3.  nasypać przez lejek piasku do rury, stukając w nią jednocześnie w celu ubicia piasku; 
4.  wbić korek do drugiego końca rury; 
5.  natrasować miejsce wygięcia, w następujący sposób: 
6.  odmierzyć  długość  od  końca  rury  do  środka  wygięcia  1  w  tym  miejscu  naznaczyć kredą 

ryskę poprzeczną; 

7.  od  tej  ryski  odznaczyć  kredą  w  obie strony po połowie długości części przeznaczonej do 

nagrzania; długość miejsca nagrzania odczytujemy z dołączonej tablicy; 

8.  nagrzać  rurę  w  oznaczonym  miejscu  na  ognisku  kowalskim  do  barwy  żaru  wiśniowo-

czerwonej,  w  czasie  nagrzewania  uważać,  aby  nagrzewać  tylko  miejsce  oznaczone; 
kontynuować  nagrzewanie  dopóty,  dopóki  piasek  nie  zgrzeje  się,    gdyż    inaczej    rura 
prędko  ostygnie  i  za  jednym  nagrzaniem  nie  będzie  można  wygiąć  rury;  jako  paliwo  do 
nagrzewania stosujemy węgiel drzewny, lub koks; 

9.  po nagrzaniu wyjąć rurę z ogniska i założyć na przyrząd; 
10.  wyginać na żądany kąt; 
11.  zdjąć rurę z przyrządu i pozostawić do wystygnięcia; 
12.  wyjąć korki z otworów i wysypać piasek; 
13.  sprawdzić wygięcie według wzornika  lub miejsca dopasowania.  
 

Długość nagrzewanej części rury przy gięciu odgałęzień (w mm). 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

Tablica wymiarów nagrzewanej części rury w milimetrach w zależności od kąta gięcia. 
 

Średnica rur 

Kąty 

odgałęzień 

1

/

2

3

/

4

1"  1

1

/

4

"  1

1

/

2

"  2"  2

1

/

2

"  3"  3

1

/

2

"  4"  4

1

/

2

"  5"  5

1

/

2

"  6" 

90º 

80  120  150  190  230  310  380  450  540  610  690  760  840  810 

60º 

50 

80  100  130  150  200  250  300  360  410  460  510  560  610 

45º 

40 

60 

80  100  120  150  190  230  270  300  350  380  420  510 

30º 

25 

40 

50 

65 

75  100  125  150  180  200  230  250  280  310 

 
 

 

 

Dostępne narzędzia do gięcia rur 

Gięcie rury: a  według wzornika; b  za pomocą urządzenia krążkowego:  

1  opór rury; 2  krążek nieruchomy; 3  krążek ruchomy naciskający; 4    rączka przyrządu;  5  mocowanie końca  

rury 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Monter systemów rurociągowych713[04] 
Moduł: 

Technologia montażu systemów rurociągowych 713[04].Z1 

Jednostka modułowa:  Montaż instalacji z rur stalowych   713[04].Z1.02 

Temat: Wykonywanie połączeń kołnierzowych rur stalowych z elementem instalacji. 

 
Cel  ogólny:  
Opanowanie  umiejętności  wykonywania  połączeń  rur  stalowych  z  elementami 

instalacji 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

dobrać środki ochrony indywidualnej do wykonywanych prac,  

− 

odczytać zapisy w dokumentacji technicznej, 

− 

dobrać materiał do wykonywania połączenia, 

− 

dobrać narzędzia do wykonania połączenia, 

− 

zorganizować stanowisko monterskie. 

 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

− 

organizowania i planowania pracy, 

− 

pracy w zespole, 

− 

pracy samodzielnej, 

− 

komunikowania się, 

− 

prezentacji uzyskanych wyników. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne, 

− 

dyskusja w grupie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w małych zespołach. 

 
Czas trwania: 
2 godziny zajęć. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

dokumentacja techniczna, 

− 

stoły z imadłami, 

− 

zestaw narzędzi monterskich, 

− 

zestaw rur i elementów instalacji np. pomp, 

− 

kołnierze, śruby, 

− 

materiały do uszczelnień, 

− 

sprzęt ochrony indywidualnej, 

− 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Przebieg zajęć: 
1. Wprowadzenie. 
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3. Planowanie czynności związanych wykonaniem połączenia: 

− 

analiza rysunku wykonawczego, 

− 

sporządzenie wykazu narzędzi i przyrządów niezbędnych do wykonania ćwiczenia, 

− 

sporządzeniu wykazu materiałów. 

 

Rysunek wykonawczy do zajęć 

 

4.  Organizacja stanowiska pracy. 
5.  Wykonanie zaplanowanych czynności: 

− 

organizacja stanowiska monterskiego, 

− 

przygotowanie narzędzi monterskich, 

− 

przygotowanie materiałów do wykonania połączenia, 

− 

założenie uszczelki i dokręcenie połączenia, 

− 

bieżąca kontrola wykonywanych zabiegów, 

6.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

− 

uczniowie prezentują swoje prace, 

− 

nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy czyni postępy, 

− 

uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 

 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa: 

Wyszukaj  w  zasobach  Internetu  informacje  na  temat  :  Materiały  uszczelniające 

w połączeniach kołnierzowych. Wynotuj informacje. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  pisemne  wypowiedzi  uczniów  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  
i opanowanych umiejętności . 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.  ĆWICZENIA  

 

5.1.  Podstawowe  operacje  obróbki  materiałów  stosowanych  

w instalacjach sanitarnych 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  dokumentacji  technicznej  wykonaj  trasowanie  kolistej  uszczelki 

z klingerytu. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania oraz wyjaśnić uczniom zasady bezpiecznej pracy. 

Oceniając pracę uczniów nauczyciel powinien zwrócić uwagę na: 

− 

stosowanie poprawnego nazewnictwa, 

− 

rozpoznawanie wymagań bhp dotyczących pomieszczeń obróbki ślusarskiej, 

− 

umiejętność pracy w grupie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  przygotować narzędzia i przyrządy do wykonania ćwiczenia, 
3)  sprawdzić stan techniczny narzędzi przez ich wzrokowe oględziny, 
4)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
5)  trasować uszczelkę zgodnie z dokumentacją, 
6)  wykonać ćwiczenie zgodnie z zasadami bhp, 
7)  zaprezentować efekt wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

stół ślusarski, 

− 

materiały do trasowania, 

− 

dokumentacja techniczna, 

− 

narzędzia do trasowania ( rysik, punktak, młotek, przymiar kreskowy, cyrkiel). 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj przecinanie rur piłą do metalu na wymiar wg rysunku.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania oraz wyjaśnić uczniom zasady bezpiecznej pracy. 

Oceniając pracę uczniów nauczyciel powinien zwrócić uwagę na: 

− 

stosowanie poprawnego nazewnictwa, 

− 

rozpoznawanie wymagań bhp dotyczących pomieszczeń obróbki ślusarskiej, 

− 

umiejętność pracy w grupie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko do wykonywania ćwiczenia, 
2)  przygotować narzędzia i przyrządy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wytrasować materiał do cięcia,  
4)  prawidłowo założyć brzeszczot, 
5)  prawidłowo zamocować przedmiot, 
6)  wykonać ćwiczenie zgodnie z zasadami bhp, 
7)  zaprezentować efekt wykonanej pracy, 
8)  ocenić efekt wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne:  

− 

stół ślusarski z imadłem do rur, 

− 

narzędzia do trasowania, 

− 

brzeszczoty pił ręcznych do metali, 

− 

piły ręczne do metali,

 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj gięcie rur w imadle według rysunku.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania oraz wyjaśnić uczniom zasady bezpiecznej pracy. 

Oceniając pracę uczniów nauczyciel powinien zwrócić uwagę na  : 

− 

stosowanie poprawnego nazewnictwa, 

− 

rozpoznawanie wymagań bhp dotyczących pomieszczeń obróbki ślusarskiej, 

− 

umiejętność pracy w grupie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko do wykonywania ćwiczenia, 
2)  przygotować narzędzia i przyrządy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przygotować materiał do gięcia,  
4)  prawidłowo zamocować materiał, 
5)  wykonać ćwiczenie zgodnie z zasadami bhp, 
6)  zaprezentować efekt wykonanej pracy, 
7)  ocenić efekt wykonanej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Środki dydaktyczne:  

− 

stół ślusarski z imadłem do rur, 

− 

narzędzia do trasowania, 

− 

piasek, korki, 

− 

urządzenie do gięcia,

 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj piłowanie powierzchni walcowych zaznaczonych w dokumentacji.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres            

i technikę wykonania oraz wyjaśnić uczniom zasady bezpiecznej pracy. 

Oceniając pracę uczniów nauczyciel powinien zwrócić uwagę na: 

− 

stosowanie poprawnego nazewnictwa, 

− 

rozpoznawanie wymagań bhp dotyczących pomieszczeń obróbki ślusarskiej, 

− 

umiejętność pracy w grupie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko do wykonywania ćwiczenia, 
2)  przygotować narzędzia do piłowania powierzchni kształtowych, 
3)  prawidłowo zamocować materiał do piłowania, 
4)  wykonać ćwiczenie zgodnie z zasadami bhp, 
5)  zaprezentować efekt wykonanej pracy, 
6)  ocenić efekt wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

stół ślusarski z imadłem, 

− 

dokumentacja techniczna, 

− 

pilniki do powierzchni kształtowych, 

− 

materiał i surowce do ćwiczeń, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

 

5.2.  Połączenia rur stalowych 
 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj stanowisko robocze do spawania gazowego. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres            

i technikę wykonania oraz wyjaśnić uczniom zasady bezpiecznej pracy. 

Oceniając pracę uczniów nauczyciel powinien zwrócić uwagę na: 

− 

stosowanie poprawnego nazewnictwa, 

− 

rozpoznawanie wymagań bhp dotyczących pomieszczeń obróbki ślusarskiej, 

− 

umiejętność pracy w grupie. 

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Uczeń powinien: 

1)  ustawić  butle  z  gazem  w  pozycji  bezpiecznej  (  pionowej,  przymocowane  do  ściany  lub 

wózka), 

2)  przed przystąpieniem do pracy oczyścić ręce z olejów lub smarów,  
3)  sprawdzić czystość elementów sprzętu od olejów lub smarów, 
4)  zabezpieczyć butle przed oddziaływaniem wysokich temperatur, 
5)  oddzielić stanowisko robocze od otoczenia osłonami lub kotarami, 
6)  sprawdzić działanie wyciągów wentylacyjnych, 
7)  przygotować odzież ochronną, 
8)  zgromadzić sprzęt ochrony osobistej. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

butle z gazem, 

− 

wózek do butli, 

− 

osłony lub kotary, 

− 

odzież ochronną, 

− 

sprzęt ochrony osobistej. 
 

Ćwiczenie 2 

Przedstaw  sposób  przygotowania  krawędzi do spawania doczołowego dwóch rur ze stali 

o  wymiarach  przekroju  poprzecznego: 

φ

  57

3

,

6

×

  i 

φ

  57

×

3,2.  Wykonaj  rysunek  złącza                      

i oznacz spoiny. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres             

i technikę wykonania oraz wyjaśnić uczniom zasady bezpiecznej pracy. 

Oceniając pracę uczniów nauczyciel powinien zwrócić uwagę na: 

− 

stosowanie poprawnego nazewnictwa, 

− 

znajomość rodzajów spoin, 

− 

umiejętność pracy samodzielnej, 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 
Naszkicować w podziałce 1:1 rysunek połączenia spawanego na którym oznaczy: 

− 

sposób przygotowania krawędzi do spawania, 

− 

rodzaj spoiny, 

− 

wymiary przekroju poprzecznego spoiny, 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

normy dotyczące wymiarowania i przygotowania krawędzi do spawania, 

− 

kalkulator, 

− 

notatnik, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj połączenie gwintowe normalne rur według rysunku. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres             

i technikę wykonania oraz wyjaśnić uczniom zasady bezpiecznej pracy. 

Oceniając pracę uczniów nauczyciel powinien zwrócić uwagę na: 

− 

stosowanie poprawnego nazewnictwa, 

− 

rozpoznawanie wymagań bhp dotyczących wykonywania połączeń gwintowych, 

− 

umiejętność pracy w grupie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko do wykonywania ćwiczenia, 
2)  dobrać elementy połączenia, 
3)  wykonać ćwiczenie zgodnie z zasadami bhp, 
4)  zaprezentować efekt wykonanej pracy, 
5)  ocenić efekt wykonanej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

nagwintowane rury, 

− 

złączki, 

− 

dokumentacja techniczna, 

− 

materiał do uszczelnień, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj połączenie kołnierzowe rur według rysunku. 
 

 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres            

i technikę wykonania oraz wyjaśnić uczniom zasady bezpiecznej pracy. 

Oceniając pracę uczniów nauczyciel powinien zwrócić uwagę na: 

− 

stosowanie poprawnego nazewnictwa, 

− 

rozpoznawanie wymagań bhp dotyczących wykonywania połączeń, 

− 

umiejętność pracy w grupie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko do wykonywania ćwiczenia, 
2)  dobrać kołnierze do rur, 
3)  dobrać uszczelki i śruby, 
4)  prawidłowo zamocować materiał do połączenia 
5)  wykonać ćwiczenie zgodnie z zasadami bhp, 
6)  zaprezentować efekt wykonanej pracy, 
7)  ocenić efekt wykonanej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

stół z imadłem do rur, 

− 

dokumentacja techniczna, 

− 

kołnierze do rur, 

− 

uszczelki, 

− 

śruby, literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

5.3. Stalowe elementy instalacji sanitarnych 

 
5.3.1

Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj łączniki równoprzelotowe określ ich przeznaczenie. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres            

i technikę wykonania oraz wyjaśnić uczniom zasady bezpiecznej pracy. 

Oceniając pracę uczniów nauczyciel powinien zwrócić uwagę na: 

− 

stosowanie poprawnego nazewnictwa, 

− 

umiejętność pracy w grupie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dokonać szczegółowych oględzin zaprezentowanych złączek, 
3)  zaprezentować efekt wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

różne rodzaje złączek, 

− 

katalogi materiałów instalacyjnych, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj połączenie rur instalacyjnych stalowych z sufitem pomieszczenia. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres           

i technikę wykonania oraz wyjaśnić uczniom zasady bezpiecznej pracy. 

Oceniając pracę uczniów nauczyciel powinien zwrócić uwagę na: 

− 

stosowanie poprawnego nazewnictwa, 

− 

rozpoznawanie wymagań bhp dotyczących pomieszczeń obróbki ślusarskiej, 

− 

umiejętność pracy w grupie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  przygotować narzędzia i przyrządy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
4)  dobrać elementy do podwieszenia rur, 
5)  wykonać ćwiczenie zgodnie z zasadami bhp, 
6)  zaprezentować efekt wykonanej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

rury instalacyjne, 

− 

dokumentacja techniczna, 

− 

narzędzia do  wykonania podwieszenia, 

− 

wieszaki do rur, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Montaż  instalacji  z  rur 
stalowych” 

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 2,3,4,7,8,9,10,11,13,14,15,16,17,18,20,21,22 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 1,5,6,12,19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający  

− 

za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego 

− 

dostateczny  

− 

za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry  

− 

za  rozwiązanie  17  zadań,  w    tym  co  najmniej  2  zadania  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry  

− 

za  rozwiązanie  20  zadań,  w    tym  co  najmniej  4  zadań    z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi  1. b, 2. c, 3. b, 4. a, 6. c, 7. c, 8. a, 9. b, 10. d, 11. a, 12. a, 
13. 
c, 14. c, 15. a, 16. c, 17. a, 18. a, 19. b, 20. c, 21. b, 22. a.   

 

Plan testu 
 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Dobrać połączenie rur 

PP 

2. 

Określać 

warunki 

stosowania 

uszczelek 

 

3. 

Wskazać wielkości 
charakterystyczne narzędzi 
pomiarowych  

 

 

4.  Określać przyrządy do gwintowania  

5.  Rozróżnić rodzaje trasowania  

PP 

6.  Dobrać techniki trasowania 

 

 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

7.  Dobrać gazy do spawania  

8.  Rozpoznać narzędzia monterskie  

9.  Rozpoznać elementy instalacji 

 

 

10. 

Rozpoznać przyrządy i narzędzia do 
gwintowania  

 

 

11. 

Określać  przeznaczenie  przyrządów 
i narzędzi do piłowania 

12. 

Określać przeznaczenie urządzeń do 
spawania gazowego 

 

 

PP 

13.  Rozróżnić rodzaje spoin 

 

 

14.  Dobrać metodę gięcia rur  

 

 

15. 

Określać warunki wykonywania 
operacji na rurach  

16.  Dobrać metodę wiercenia  

 

 

17. 

Rozpoznać obrabiarkę do cięcia 
metalu  

18. 

Rozpoznać technologie nacinania 
gwintu 

19. 

Rozpoznać oznaczenia gazów 
technicznych 

PP 

20.  Określić przeznaczenie materiałów  

21. 

Określić uprawnienia do 
wykonywania prac 

22 

Bezpiecznie wykonać wiercenie 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  określ  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stwórz  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test  zawiera  22  pytania  dotyczących  wykonywania  podstawowych  operacji  montażu 

instalacji  z  rur  stalowych.  Są  to  pytania  wielokrotnego  wyboru  i  tylko  jedna  odpowiedź 
jest prawidłowa;  

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

− 

pytaniach 

wielokrotnego 

wyboru 

zaznacz 

prawidłową 

odpowiedź  X                       

(w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.  

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

 
Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Połączenie rur na gwint długi stosujemy gdy:  

a)  można obracać jedną z łączonych rur, 
b)  nie można obracać rur, 
c)  obie rury są ruchome, 
d)  połączenie ma być nierozłączne. 

 

2.  Uszczelki  tekturowe  przekładane gumowymi stosujemy w połączeniach kołnierzowych do 

temperatury:  
a)  20 °C, 
b)  30 °C, 
c)  40 °C, 
d)  50 °C. 

 

3.  Podziałka noniusza suwmiarki mierzącej z dokładnością do 0,1mm ma długość:  

a)  10mm, 
b) 9mm,  
c)  1mm, 
d) 15mm. 
 

4.  Gwintownice uniwersalne zaopatrzone są w:  

a)   3 komplety narzynek, 
b)  1 komplet narzynek, 
c)  5 kompletów narzynek, 
d)  4 komplety narzynek. 

 

5.  Rozróżnia się trasowanie:  

a)  na płaszczyźnie i przestrzenne, 
b)  zwykłe i kształtowe, 
c)  normalne i uniwersalne, 
d)  zwykłe i uniwersalne. 

 

6.  Pryzmę stosuje się podczas trasowania: 

a)  punktowania wszystkich przecięć linii traserskich, 
b)  wyznaczania głównych osi symetrii przedmiotu, 
c)  przedmiotów okrągłych, 
d)  punktowania najważniejszych elementów linii traserskich. 

 
7. Do spawania gazowego używa się mieszaniny acetylenu i: 

a)  argonu, 
b)  dwutlenku węgla 
c)  tlenu 
d)  azotu 

 
8. Rysunek obok przedstawia:  

a)  klucz prosty, 
b)  klucz francuski,  
c)  szczypce nastawne, 
d)  klucz skośny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

9. Manometr służy do pomiaru:  

a)  kompensacji wydłużeń, 
b)  ciśnienia,  
c)  temperatury, 
d)  średnicy rury. 

 
10.   Na rysunku została zaprezentowana: 

a)  gwintownica mechaniczna,  
b) narzynka okrągłą,  
c)  gwinciarka przestawna, 
d)  gwintownica ręczna. 
 

11.  Narzędzie przedstawione na rysunku to: 

a)  obcinak chomątowy, 
b)  piłka brzeszczotowa,  
c)  piłka tarczowa, 
d)  przecinak ręczny. 

 
12. Urządzenie  służące  do  zredukowania  ciśnienia    w  butli  do  ciśnienia  roboczego 

i utrzymujące ciśnienie robocze na stałym poziomie to: 

a)  reduktor. 
b)  manometr. 
c)  kryza. 
d)  kołnierz. 

 

13. Rysunek przedstawia spoinę: 

a)  pachwinową, 
b)  grzbietową, 
c)  czołową, 
d)  otworową. 

 
14.  Na zimno zgina się rury o średnicach mniejszych niż:  

a)  25 mm, 
b)  55 mm, 
c)  75 mm, 
d)  95 mm. 

 

15.  Rurę zasypuje się piaskiem w celu wykonania operacji:  

a)  gięcia, 
b)  spawania, 
c)  przecinania, 
d)  gwintowania. 

 

16. Dwóch wierteł należy użyć przy wierceniu otworów powyżej:  

a)  10 mm, 
b)  15 mm, 
c)  30 mm, 
d)  60 mm. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

 
 
17. Na rysunku przedstawiona jest piła:  

a)  brzeszczotowa, 
b)  taśmowa, 
c)  tarczowa, 
d)  taśmowa cierna. 

 
 
18. Rysunek przedstawia stosowanie: 

a)  narzynki dzielonej w oprawce, 
b)  narzynki okrągłej w oprawce, 
c)  gwintownika zdzieraka, 
d)  gwintownika wykańczaka. 

 
 
19. Butle z acetylenem oznacza się kolorem: 

a)  niebieskim z czarnym napisem, 
b)  żółtym z czarnym napisem, 
c)  niebieskim z białym napisem, 
d)  żółtym z niebieskim napisem. 

 

20. Sznury teflonowe stosujemy w celu:  

a)  izolacji cieplnej instalacji, 
b)  podwieszenia elementów instalacji, 
c)  uszczelnienia połączeń kołnierzowych, 
d)  połączenia rozłącznego rur. 

 

21. Prace spawalnicze może wykonywać pracownik: 

a)  po przyuczeniu na spawacza, 
b)  posiadający książeczkę spawacza, 
c)  umiejący spawać, 
d)  po instruktażu na stanowisku pracy. 
 

22. Ubiór pracownika podczas wiercenia nie powinien mieć: 

a)  zwisających części, mankiety powinny być obcisłe, głowa nakryta, 
b)  zwisających części, głowa nakryta, 
c)  obcisłych mankietów, głowa nakryta, 
d)  zwisających części, mankiety powinny być obcisłe. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Montaż instalacji z rur stalowych  
 

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub opisz. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.   

 

2.   

 

3.   

 

4.   

 

5.   

 

6.   

 

7.   

 

8.   

 

9.   

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

21.  

 

22.  

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

Zadanie nr 2 

 

ZADANIE TYPU PRÓBA PRACY:

 

 

Wykonaj przedstawione na szkicu połączenie. 

Załączony szkic, przedstawia odcinek rurociągu składający się z czterech 

fragmentów rur 1” połączonych na gwint krótki.

  

 
 

a =1200 mm

 

b= 1450 mm

 

r= 250 mm

 

 
 
 
 
 
 
Na wykonanie zadania uczeń ma 180 minut 
 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

stół monterski z imadłem do rur, 

− 

komplet narzędzi traserskich, 

− 

komplet narzędzi do cięcia rur, 

− 

komplet narzędzi do gięcia rur, 

− 

komplet narzędzi do gwintowania rur, 

− 

rury i złączki, 

− 

materiały i surowce. 

 

Uczeń  zaliczył  zadanie,  jeżeli  wykonał  64%  czynności  określonych  w  arkuszu  oceny  pracy 
ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

Arkusz oceny pracy ucznia 

 

L.

p. 

Czynności związane z pracami ślusarskimi 

Uczeń 

wykonał 

0/1 

1. 

 

Zorganizował stanowisko pracy – dobrał narzędzia niezbędne do 
wykonania zadania. 

 

2. 

 

Obliczył całkowitą długość użytych rur i ilość potrzebnych złączek. 

 

3. 

 

Dobrał materiał zgodnie z wymiarami. 

 

4. 

 

Przygotował materiał do trasowania.  

 

5. 

 

Wytrasował elementy według szkicu. 

 

6. 

 

Pociął rury na wymiar ręczną piłką do metalu. 

 

7. 

 

Dobrał narzędzia do gięcia rur. 

 

8. 

 

Wykonał gięcie zgodnie ze szkicem. 

 

9. 

 

Dobrał narzędzia do gwintowania. 

 

10. 

 

Wykonał gwintowanie rur do połączenia na gwint krótki. 

 

11. 

 

Dobrał materiał uszczelniający. 

 

12. 

 

Wykonał kolejne połączenia gwintowane z uszczelnieniem. 

 

13. 

 

Sprawdził staranność wykonania połączenia. 

 

14. 

 

Uporządkował stanowisko pracy. 

 

 
Ocenianie: 

− 

Dopuszczający 

− 

9      pkt 

− 

Dostateczny 

− 

10     pkt 

− 

Dobry 

− 

11     pkt 

− 

Bardzo dobry 

− 

od 12 pkt 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

7. LITERATURA 

 

1.  Cieślowski  S.,  Kryger  K.:  Technologia  –  Instalacje    sanitarne  cz.  1.  WSiP,  Warszawa 

2001 

2.  Cieślowski  S.,  Kryger  K.:  Technologia  –  Instalacje  sanitarne  cz.  2.  WSiP,  Warszawa 

2001 

3.  Francuz  W.:  Dydaktyka  w  nowej  szkole  zawodowej.    Wydawnictwo  Politechniki 

Krakowskiej, Kraków  2004.  

4.  Górecki  A.:  Technologia  ogólna  –  podstawy  technologii  mechanicznych.  WSiP, 

Warszawa 1998 

5.  Górecki  A,  Grzegórski  Z.:  Technologia  –  Montaż,  naprawa  i  eksploatacja  maszyn 

i urządzeń przemysłowych. WSiP, Warszawa 2001 

6.  Hillar J., Jarmoszuk S.: Technologia. Ślusarstwo i spawalnictwo. Warszawa: WSiP,1991. 
7.  Krogulec-Sobowiec 

M., 

Rudziński 

M.: 

Poradnik 

dla 

autorów 

pakietów  

edukacyjnych. KOWEZiU, Warszawa 2003 

8.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia.  WSiP, Warszawa 2004 
9.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu.  Instytut Technologii Eksploatacji, 

Radom  2000.  

10.  Rączkowski B.: BHP w praktyce. ODDK, Gdańsk 2002 
11.  Solis H.: Technologia i eksploatacja maszyn. WSiP, Warszawa 1996 
12.  Symela  K.:  Zarys  metodologii  konstruowania  modułowego  programu  nauczania 

dla zawodu KOWEZiU Warszawa 2002 

13.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Wyższa  Szkoła  

Inżynierska, Radom  1995.  

14.  Mały poradnik mechanika. WNT, Warszawa 1994 
15.  www.messer.pl 
16.  www.spawalnictwo.spawsc.pl 
17.  www.thyssenkrupp-energostal.pl 
18.  www.wychowanietechniczne.prv.pl 
19.  www.tworzywasztuczne.pl