background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 

 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
Dorota Frąk 
 
 
 
 
 
 
 
 

Charakteryzowanie historii rzemiosła  i sztuki fryzjerskiej 
514[01].Z2.02 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 
 
 
 
 
 

 
 

 

Wydawca   

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

mgr Ewa Kurlej-Bielak 
mgr Anna Uss-wojciechowska 
 
 

 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Marek Rudziński  
 
 
 
 
  
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[01].Z2.02 
„Charakteryzowanie  historii  rzemiosła  i  sztuki  fryzjerskiej”,  zawartego  w  programie 
nauczania dla zawodu fryzjer. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Historia fryzur, makijażu i ubioru 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Rozwój rzemiosła fryzjerskiego 

14 

   5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Organizacje fryzjerskie i ich działalność 

16 

   5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4. Najważniejsze postaci w historii fryzjerstwa 

18 

   5.4.1. Ćwiczenia 

18 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

19 

7. Literatura 

33 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  pt.  „Charakteryzowanie  historii 

rzemiosła    i  sztuki  fryzjerskiej”,  który  będzie  pomocny  w  przekazywaniu  nowej  wiedzy 
i kształtowaniu  umiejętności.  Zamieszczony  materiał  zawiera  najważniejsze  informacje 
dotyczące wymienionych zagadnień i wskazuje tematykę, z jaką uczeń powinien się zapoznać 
poprzez  wyszukanie  odpowiednich  informacji  we  wskazanej  literaturze.  Poradnik  zawiera 
jedynie  najważniejsze  informacje.  Poziom  trudności  wykonywanych  ćwiczeń  powinien  być 
dostosowany  do  możliwości  i  wcześniej  ukształtowanych  umiejętności.  Wykonanie 
zaproponowanych  przykładowych  ćwiczeń  pomoże  uczniowi  ukształtować  niezbędne 
umiejętności, wymagane programem kształcenia.  

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien  mieć  już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych; 

− 

literaturę uzupełniającą. 

W przypadku  wątpliwości  w  zakresie  stosowania  poradnika  uczeń  powinien  zwrócić  się 

o pomoc do nauczyciela. 

  

 
 
 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostki modułowej 

 
 
 

514[01].Z2.03 

Rozpoznawanie form przestrzennych 

stosowanych we fryzjerstwie 

514[01].Z2.04 

Rozpoznawanie form kszta

łtowania 

fryzury 

514[01].Z2.05 

Rozpoznawanie barw i form kolorystycznych 

stosowanych we fryzjerstwie 

514[01].Z2.06 

Wykonywanie rysunku instrukta

żowego fryzury 

514[01].Z2.02 

Charakteryzowanie historii rzemios

ła 

 i sztuki fryzjerskiej  

514[01].Z2 

Podstawy projektowania fryzur 

514[01].Z2.01 

Organizowanie stanowiska pracy fryzjera 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. 

WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

analizować tekst ze zrozumieniem, 

 

interpretować malarstwo portretowe, 

 

określać proporcje sylwetek damskich i męskich, 

 

szkicować fryzury damskie i męskie, 

 

dobierać narzędzia i przybory do rysowania. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.   CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

określić czynniki wpływające na rozwój fryzjerstwa, 

– 

scharakteryzować  i  wskazać  obszary  działania  organizacji  fryzjerskich  działających 
w Polsce, 

– 

wyjaśnić powstanie i rozwój rzemiosła fryzjerskiego, 

– 

określić zadania współczesnych cechów fryzjerskich, 

– 

przedstawić historię rozwoju sztuki fryzjerskiej, 

– 

scharakteryzować popularne style fryzur minionych epok, 

– 

scharakteryzować popularne formy zarostu w różnych epokach historycznych, 

– 

wyjaśnić współczesne style fryzur, 

– 

zaprezentować postacie mistrzów, którzy przyczynili się do rozwoju sztuki fryzjerskiej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca                             ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01] 

Moduł: 

 

 

 

Podstawy projektowania fryzur 514[01]. Z2 

Jednostka modułowa: 

Charakteryzowanie 

historii 

rzemiosła 

sztuki 

fryzjerskiej 514[01]. Z2.02

 

 

Temat:   Historia stylizacji- starożytność. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  popularnych  stylów  fryzur 

występujących w starożytności.

 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  rozróżniać fryzury starożytne, 

  scharakteryzować fryzury egipskie, greckie i rzymskie, 

  wskazać sposoby upiększania fryzur starożytnych, 

  rozróżnić i opisać narzędzia do stylizowania fryzur starożytnych, 

  podać zmiany w nazewnictwie zawodu fryzjera w starożytności. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

  wykład połączony z pokazem, 

  prezentacja multimedialna slajdów z przykładami fryzur starożytnych, 

  dyskusja, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

 

ćwiczenia w trzech grupach. 

 
Czas:  90 min. 
 
Środki dydaktyczne: 

  prezentacja multimedialna slajdów z przykładami fryzur starożytnych, 

  dyskusja. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Przedstawienie  przez  nauczyciela  historii  fryzjerstwa  od  czasów  najdawniejszych  do 

końca  starożytności  z  uwzględnieniem  podziału  na  największe  kultury  (Egipt,  Grecja, 
Rzym)i prezentacją multimedialną. 

4.  Ćwiczenia praktyczne: 

  uczniowie zostają podzieleni na grupy 3 grupy, 

  każda z grup ma scharakteryzować fryzury w wybranej kulturze,  

  wykonać szkice przedstawiające fryzury reprezentatywne dla danej kultury, 

  liderzy grup porównują wykonane ćwiczenie z prezentowanymi w części wykładowej 

slajdami, charakteryzują je, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w rozpoznawaniu charakterystycznych 

cech fryzur z danej kultury. 

5.  Nauczyciel  analizuje  prace  uczniów  i  stwierdza    poprawność  merytoryczną  wykonanego 

zadania. 

6.  Klasa  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje  oceny  pracy  poszczególnych  uczniów  na 

zajęciach. 

 
Zakończenie zajęć  
 
Praca domowa 
Wyszukaj  w  dostępnych  Ci  publikacjach  i  Internecie  ilustracje  przedstawiające  fryzury 
starożytne, wykonaj kilka szkiców fryzur. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01] 

Moduł: 

Podstawy projektowania fryzur 514[01]. Z2 

Jednostka modułowa: 

Charakteryzowanie historii rzemiosła i sztuki fryzjerskiej 
514[01].Z2.02

 

 

Temat: 

Najważniejsze postacie w historii fryzjerstwa

 

Cel ogólny

Przybliżenie  sylwetek  zawodowych  najsłynniejszych  postaci  w  historii 
fryzjerstwa. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  wymienić najsłynniejsze postaci fryzjerstwa, 

  przedstawić sylwetkę zawodową mistrza sztuki fryzjerskiej  Antoniego Cierplikowskiego, 

  wskazać dokonania w dziedzinie wynalezienia chemicznych zabiegów fryzjerskich. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

  wykład połączony z pokazem, 

  prezentacja multimedialna, 

  dyskusja. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  w 2 osobowych zespołach. 

 
Czas: 45 min. 

 

Środki dydaktyczne: 

  prezentacja multimedialna  

  literatura zawodowa 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne, 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizowanie tematu lekcji:  
4.  przybliżenie  sylwetek  zawodowych  najsłynniejszych  postaci  w  historii  fryzjerstwa  ze 

szczególnym uwzględnieniem postaci Antoniego Cierplikowskiego. 

5.  Wskazanie dokonań w dziedzinie rozwoju technik wykonywania zabiegów fryzjerskich. 
6.  Podział na grupy dwuosobowe:  
7.  Opracowanie biografii Antoniego Cierplikowskiego 
8.  Wskazanie osiągnięć najmocniej wpływających na rozwój fryzjerstwa. 
9.  Uczniowie prezentują efekt pracy na forum klasy. 
10.  Nauczyciel  analizuje prace uczniów  i stwierdza  poprawność merytoryczną wykonanego 

zadania. 

11.  Klasa  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje  oceny  pracy  poszczególnych  uczniów  na 

zajęciach (5 min). 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze,  czasopismach  fachowych  i  Internecie  dodatkowych  informacji  na 
temat rozwoju fryzjerstwa. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.    Historia fryzur, makijażu i ubioru 
 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Uzupełnij tabelę 

 
Okresy 

dziejach 

ludzkości 

Opis fryzury 

 

Włosy krótkie, prosto przycięte, z boku nachodzące na policzki, 
grzywka prosta nad linią brwi. 

Barok 

…………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………… 

 

Fryzura  pionowa  z  gładko  do  góry  zaczesanych  włosów, 
pudrowana na biało, uzupełniona trójgraniastym kapeluszem 

 

Fryzura z przedziałkiem w trójkąt, partie nad uszami uczesane w 
opadające  loki,  na  szczycie  głowy  misterna  konstrukcja  z 
warkoczy ozdobiona kwiatami. 

Secesja 

…………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………… 

Lata sześćdziesiąte  
XX wieku 

…………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………… 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  fryzur  wykonywanych  w  różnych  epokach  (  materiał  nauczania 

pkt. 4.1.1), 

2)  wpisać odpowiedź do tabeli, 
3)  porównać Swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  karta ćwiczenia, 

  materiały piśmiennicze,  

  literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj charakterystyki fryzur z różnych epok. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (materiał nauczania pkt. 4.1.1.), 
2)  dokonać charakterystyki fryzur z różnych epok, 
3)  zaprezentować wybrane epoki i charakterystyczne dla nich fryzury. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

  prezentacja. 

 

Środki dydaktyczne: 

  materiały piśmiennicze, 

  arkusze papieru A3, 

  reprodukcje obrazów mistrzów malarstwa z różnych epok, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Przeanalizuj  fryzury  historyczne  i  wskaż  w  jakich  epokach  wzorowano  się  na 

starożytności. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  fryzur  wykonywanych  w  różnych  epokach    (materiał  nauczania 

pkt. 4.1.1.), 

2)  dokonać analizy trendów mody w analizowanych epokach, 
3)  wybrać,  zapisać  i  scharakteryzować  epoki  w  których  odwoływano  się  do  wzorców      

antycznych, 

4)  wskazać podobieństwa ze starożytnością, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

  prezentacja. 

 

Środki dydaktyczne: 

  materiały piśmiennicze, 

  arkusze papieru A3, 

  reprodukcje obrazów mistrzów malarstwa z różnych epok, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 4 

Przeanalizuj  najnowsze  trendy  mody  fryzjerskiej  i  wskaż  ich  powiązania  z  fryzurami 

innych epok. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  fryzur  wykonywanych  w  różnych  epokach  (Materiał  nauczania 

pkt. 4.1.1.), 

2)  dokonać analizy trendów mody w analizowanych epokach, 
3)  dokonać analizy trendów w modzie współczesnej, 
4)  wybrać i scharakteryzować epoki do których nawiązuje moda współczesna, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

  prezentacja. 

 

Środki dydaktyczne: 

  materiały piśmiennicze, 

  arkusze papieru A4, 

  reprodukcje obrazów mistrzów malarstwa z różnych epok , 

 

żurnale fryzjerskie, prasa branżowa, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2. 

Rozwój rzemiosła fryzjerskiego 

 
5.2.1. 

Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Uzupełnij tabelę zawarta w karcie ćwiczeń. 
 

Okresy w dziejach 
ludzkości 

Nowości w sztuce fryzjerskiej 

Egipt 
 

…………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………… 

 

sposób utlenienia włosów na kolor blond ,,filo d’oro” – tzw. 
wenecki blond. 
 

Rzym 
 

…………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………… 

 

uczesania na tzw. „modę faktów”- zdobienie fryzur 
symbolami codziennych zdarzeń np. okrętem, amorkiem, 
koszem warzyw itp. 

 

 

Moda na fryzury damskie dzielone przedziałkami na części. 
 

Secesja 

…………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………… 

Lata dwudzieste 
XX wieku 

…………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………… 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  fryzur  wykonywanych  w  różnych  epokach  (materiał  nauczania 

pkt. 4.2.1.), 

2)  wpisać odpowiedź do tabeli zawartej w karcie ćwiczeń, 
3)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki / kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

  prezentacja. 

 

Środki dydaktyczne: 

  karta ćwiczenia, 

  materiały piśmiennicze,  

  literatura zgodna z punktem 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Ćwiczenie 2 

Przeanalizuj  rozwój  sztuki  fryzjerskiej  na  przestrzeni  wieków  i  podaj  jak  zmieniały  się 

nazwy profesji ludzi zajmujących się pielęgnacją włosów. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

   
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  chronologią  rozwoju  sztuki  fryzjerskiej  na  przestrzeni  wieków  (materiał 

nauczania pkt. 4.2.1.), 

2)  dokonać analizy rozwoju sztuki fryzjerskiej, 
3)  wybrać i zapisać nazwy profesji, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

  prezentacja. 

 

Środki dydaktyczne: 

  materiały piśmiennicze, 

  arkusze papieru A4, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3. 

Organizacje fryzjerskie i ich działalność 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Przeanalizuj rozwój organizacji  fryzjerskich  na przestrzeni wieków  i podaj jak zmieniały 

się nazwy i programy. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  chronologią  rozwoju  organizacji  fryzjerskich  na  przestrzeni  wieków 

(materiał nauczania pkt. 4.3.1.), 

2)  dokonać analizy rozwoju organizacji fryzjerskich, 
3)  wybrać i zapisać nazwy tych organizacji, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

  prezentacja. 

 

Środki dydaktyczne: 

  materiały piśmiennicze, 

  arkusze papieru A4, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Na podstawie materiału nauczania ułóż według znaczenia i zasięgu imprezy fryzjerskie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się kalendarzem imprez fryzjerskich, 
2)  zapoznać się z zasięgiem zaproponowanych imprez, 
3)  zapisać nazwy organizacji przygotowujących te imprezy, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

  prezentacja. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Środki dydaktyczne: 

  materiały piśmiennicze, 

  arkusze papieru A4, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.4. 

Najważniejsze postacie w historii fryzjerstwa 

 

5.4.1. 

Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Napisz kim był i czego dokonał Antoni Cierplikowski. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z notką biograficzną Antoniego Cierplikowskiego, 
2)  scharakteryzować dokonania Antoniego Cierplikowskiego,  
3)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

  prezentacja. 

 

Środki dydaktyczne: 

  materiały piśmiennicze, 

  arkusze papieru A4 

  literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Charakteryzowanie  historii 
rzemiosła i sztuki fryzjerskiej” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  c,  3.  d,  4.  a,  5.  d,  6.  c,  7.  c,  8.  a,  9.  c,  10.  c,  11. c, 
12. d, 13. c, 14. a, 15. c, 16. d, 17. a, 18. a, 19. b, 20. b.  

 

Plan testu   
 

Nr 
zada 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Wskazać fryzurę charakterystyczną 
starożytnego Egiptu 

2. 

Określić 

epokę, 

której 

dokonano 

podziału na fryzury damskie i męskie 

3. 

Określić początki rozjaśniania włosów 

4. 

Scharakteryzować fryzury okresu 
biedermeieru 

5. 

Rozróżnić fryzury pudrowane 

6. 

Oszacować początek działalności 
cechów na ziemiach polskich 

7. 

Wskazać  najsłynniejszego  polskiego 
fryzjera 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

8. 

Podać 

nazwę 

firmy, 

która 

jako 

pierwsza wprowadziła farby fryzjerskie 

9. 

Podać 

nazwisko 

twórcy 

trwałej 

ondulacji 

10. 

Określić wpływy na rozwój fryzjerstwa 
w okresie średniowiecza 

11. 

Zidentyfikować nazwę POLFRYZ 

12. 

Wskazać nadrzędny ogran Izb 
Rzemieślniczych 

13.  Określić zadania perukarzy 

14. 

Wskazać, co ile lat odbywają się 
mistrzostwa świata we fryzjerstwie 

15.  Scharakteryzować fryzury gotyckie 

16. 

Wskazać królową, na dworze, której 
wydawano „Modę faktów” 

PP 

17.   Scharakteryzować fryzurę Fontanges 

PP 

18.  

Wskazać okres, w którym 
wprowadzono farby metaliczne 

PP 

19.  

Przewidzieć kształt czepców 
siodłowych 

PP 

20.  Wskazać cechę fryzury a la Tytus 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących rozwoju rzemiosła i sztuki fryzjerskiej. Są to pytania 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy, 

 

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później.  Wróć  do  niego,  gdy  rozwiążesz  pozostałe  zadania.  
Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Peruki w kształcie pazia noszono w  

a)  starożytnym Egipcie. 
b)  Francji. 
c)  dyrektoriacie. 
d)  latach dwudziestych XX wieku. 

 
2.  Podział na fryzjerów męskich i damskich nastąpił w 

a)  baroku. 
b)  średniowieczu. 
c)  starożytnym Rzymie. 
d)  XIX wieku. 

 
3.  Rozjaśnianie włosów za pomocą wody morskiej i słońca miało miejsce w 

a)  XX wieku. 
b)  starożytnej Grecji. 
c)  baroku. 
d)  renesansie. 

 

4.  Moda na fryzury z fantazyjnymi przedziałkami, z lokami nad uszami oraz z koczkami na 

czubku głowy występowała w okresie 

a)  biedermeieru. 
b)  dyrektoriatu. 
c)  empire. 
d)  rokoko. 
 

5.  Fryzury pudrowane modne były w okresie 

a)  XX wieku. 
b)  rokoko. 
c)  starożytności. 
d)  renesansu. 

 
6.  Początek działalności cechów na ziemiach polskich sięga 

a)  XIX wieku. 
b)  XVI wieku. 
c)  XIII wieku. 
d)  X wieku. 

 
7.  Najsłynniejszy polski mistrz fryzjerstwa to 

a)  Antoni Słonimski. 
b)  Antoni Czechow. 
c)  Antoni Cierplikowski. 
d)  Antoni  Sosnowski. 

 

8.  Pierwsze farby w paście wprowadziła na rynek firma 

a)  L’Oréal. 
b)  Oriflame 
c)  House of Gucci. 
d)  Lancôme Paris. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

9.  Pierwszej trwałej zmiany kształtu włosów dokonał 

a)  Vidal Sassoon. 
b)  Georg Hardy. 
c)  Karol Nessler. 
d)  Dage. 

 
10.  W średniowieczu największy wpływ na styl życia i fryzury miał 

a)  Król i jego dwór. 
b)  warunki klimatyczne. 
c)  Kościół i duchowieństwo. 
d)  Mieszczaństwo. 

 
11.  POLFRYZ to 

a)  Związek Rzemiosła Polskiego. 
b)  Ogólnopolska Komisja Branżowa Fryzjersko-Kosmetyczna. 
c)  Stowarzyszenie Polskich Fryzjerów i Kosmetyczek. 
d)  Artystyczna Organizacja Fryzjerska. 
 

12. Nadrzędnym organem Izb Rzemieślniczych jest 

a)  Salon International. 
b)  POLFRYZ. 
c)  Międzynarodowa Artystyczna Organizacja Fryzjerska. 
d)  Związek Rzemiosła Polskiego. 
 

13. Perukarze zajmują się 

      a)  pielęgnowaniem zarostu. 
      b)  wykonywaniem koloryzacji włosów. 
      c)  produkowaniem i konserwacją wyrobów z włosów. 
      d)  wykonywaniem nakryć głowy. 
 

14. Mistrzostwa świata we fryzjerstwie, odbywają się, co 

a)  4 lata. 
b)  5 lat. 
c)  2 lata. 
d)  roku. 

 

15.  Moda  na  fryzury  wykonane  z  warkoczy  skręconych,  ujętych  w  siatki  i  upiętych  nad 

uszami, tworzących tzw. baranie rogi występowała w 
      a)  XVII wieku. 
      b)  w rokoko. 
      c)  w gotyku. 
      d)  w renesansie. 

 
16. „Modę faktów” we fryzurach dworskich wprowadził Leonard na dworze królowej 

a)  Marii Leszczyńskiej. 
b)  Marii Teresy Hiszpańskiej. 
c)  Katarzyny Medycejskiej. 
d)  Marii Antoniny. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

17.  „Fontanges” to nazwa fryzury wykonanej 

a)  z  loków  spiętrzonych  nad  czołem,  bocznymi  spiralami  włosów  na  skroniach 

i długimi anglezami. 

b)  z włosów ujętych w ozdobną siatkę. 
c)  na metalowym stelażu. 
d)  z włosów ujętych na czubku głowy w luźny kok. 

 
18. Farby metaliczne były w użyciu już 

a)   Starożytnym Rzymie. 
b)   w XVII Francji. 
c)   w Grecji. 
d)   w renesansowych Włoszech. 

 

19. Czepce siodłowe miały formę przypominającą 

a)  literę S. 
b)  literę V. 
c)  koło. 
d)  kwadrat. 
 

20.  Charakterystyczną cechą fryzury a la Tytus są 

a)  misterne sploty. 
b)  misterne loczki. 
c)  luźne zwoje. 
d)  warkocze. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Charakteryzowanie rozwoju rzemiosła  i sztuki fryzjerskiej 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 
 
 

 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

TEST 2 
 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Charakteryzowanie  historii 
rzemiosła i sztuki fryzjerskiej” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. b, 4. c, 5. a, 6. d, 7. a, 8. c, 9. a, 10.  d, 11. c, 
12. b, 13. b, 14. d, 15. d, 16. a, 17. b, 18. a, 19. d, 20. a.  

 

Plan testu   
 

Nr 
zad 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Wskazać epokę, w której rozpowszechniły 
się peruki  

2. 

Scharakteryzować  fryzury  damskie  epoki 
średniowiecza 

 

 

3.  Określić cechy fryzur renesansowych 

 

 

4. 

Rozróżnić twórcę trwałej zmiany kształtu 
włosów 

 

 

5. 

Wskazać grupę zajmującą się czesaniem 
włosów w starożytnym Rzymie 

 

 

6. 

Wybrać miejsce pracy Antoniego 
Cierplikowskiego 

 

 

7. 

Nazwać  fryzurę  rozpropagowaną  przez 
Antonie 

 

 

8. 

Rozróżnić  komisje  działające  przy  Związku 
Rzemiosła Polskiego 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

9.  Wskazać czynności zawodowe łaziebników 

 

 

10. 

Określić  cechę  charakterystyczną  dla  fryzur 
rokokowych 

 

 

11.  Wskazać twórcę trwałej elektrycznej 

 

 

12.  Rozróżnić fryzury starożytnego Rzymu 

 

 

13. 

Wskazać sposób barwienia włosów w 
renesansie 

 

 

14.  Przewidzieć styl fryzur okresu empier 

 

 

15. 

Scharakteryzować fryzury francuskie XIV  
i XV w. 

 

 

16.  Wskazać twórcę „strzyżeń asymetrycznych” 

 

 

PP 

17.  

Oszacować rok dopuszczenia płynu trwale 
ondulującego do użytku powszechnego 

 

 

PP 

18.  

Wskazać twórcę pierwszej Akademii 
Fryzjerskiej 

 

 

PP 

19.   Określić zastosowanie kalamisa 

 

 

PP 

20.  Scharakteryzować fryzurę romantyczną 

 

 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  charakteryzowania  rozwoju  rzemiosła  i  sztuki 

fryzjerskiej.  Są  to  pytania  wielokrotnego  wyboru  i  tylko  jedna  odpowiedź  jest 
prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy, 

 

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później.  Wróć  do  niego,  gdy  rozwiążesz  pozostałe  zadania.  
Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  W czasach nowożytnych peruki męskie rozpowszechniły się 

a)  w baroku. 
b)  w renesansie. 
c)  w średniowieczu. 
d)  w XIX wieku. 

 

2.  Szczelne zakrywanie włosów u kobiet zamężnych obowiązywało 

a)    w XX wieku. 
b)   w czasach rokoko. 
c)    w średniowieczu. 
d)   w okresie dyrektoriatu. 

 

3.  Najbardziej pożądanym kolorem w renesansowych Włoszech był 

a)  rudy. 
b)  jasny blond. 
c)  czarny. 
d)  szatyn. 
 

4.  Pierwszej trwałej zmiany kształtu włosów dokonał 

a)  Georg Hardy. 
b)  Vidal Sassoon. 
c)  Karol Nessler. 
d)  Dage. 

     

5.  Rzymianie dbali o włosy stosując 

a)   usługi wyspecjalizowanych niewolników. 
b)  nosząc peruki. 
c)   goląc włosy na głowie. 
d)  zaplatając włosy w pletnie. 

 

6.   Antoni Cierplikowski pracował w 

a)  Wiedniu. 
b)  Londynie. 
c)  Nowym Yorku. 
d)  Paryżu. 

 

7.  Podaj, jakie uczesanie wprowadził w modę Antonie 

a)  na chłopczycę. 
b)  na panka. 
c)  na wykonywanie trwałej ondulacji. 
d)  na koki. 
 

8.  Podaj,  jak  nazywa  się  komisja  ds.  fryzjerstwa  działająca  przy  Związku  Rzemiosła     

Polskiego 
a)  Komisja Branżowa Fryzjerska. 
b)  Komisja Fryzjersko-Perukarska. 
c)  Komisja Branżowa Fryzjersko-Kosmetyczna. 
d)  Komisja Fryzjerska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

9.   Jakie zawody wykonywali rzemieślnicy dbający o ciało człowieka 

a)  Fryzjera i łaziebnego. 
b)  Łaziebnego i bednarza. 
c)  Cyrulika i perukarza. 
d)  Perukarza i aptekarza. 

 
10. Określ,  kiedy fryzury przybrały największe rozmiary 

a)  W XX wieku. 
b)  W starożytności. 
c)  W baroku. 
d)  W rokoko. 
 

11. Podać kto po raz pierwszy zastosował trwałą ondulację elektryczną 

a)  Antoni Cierplikowski. 
b)  Vidal Sassoon. 
c)  Karol Nessler. 
d)  cesarzowa Eugenia. 
 

12.  Fryzury noszone przez arystokratki rzymskie to 

a)  luźno rozpuszczone włosy. 
b)   bardzo skomplikowane i ozdobne, uzupełniane obcymi splotami włosów. 
c)   Podzielone przedziałkami, z partiami włosów nad uszami. 
d)   Peruki na „pazia”. 

 
13. Jak zmieniano kolor włosów w renesansowych Włoszech 

a)  za pomocą wody utlenionej. 
b)  za pomocą wody morskiej i słońca. 
c)  farb metalicznych. 
d)  farb w kremie. 

 
14. Moda na wzory antyczne rozpowszechniła się w 

a)  rokoko. 
b)  biedermeierze. 
c)  średniowieczu. 
d)  empire. 
 

15. Fantazyjne, duże czepce były w modzie we Francji w: 

a)  w baroku. 
b)  w XX wieku. 
c)  w empire. 
d)  w  XIV i XV wieku. 

 

16. Kto stworzył innowacyjne ,,asymetryczne strzyżenie: 

a)   Vidal Sassoon. 
b)   Georg Hardy. 
c)   Karol Nessler. 
d)  Jean Louis David. 

     
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

17.  W  którym  wieku  Polskie  Ministerstwo  Zdrowia  dopuściło  do  użytku  płyn  do  trwałej 

ondulacji 
a)  1960 rok. 
b) 1957 rok. 
c)  1945 rok. 
d) 1970 rok. 

 
18. Kto jako pierwszy założył  Akademię Fryzjerską 

a)  Dagé i Legros. 
b)  Karol Nessler. 
c)  Ludwik XIV. 
d)  Maria Antonina. 
 

19. Kalamis to 

a)  grzebień. 
b)  rodzaj diademu. 
c)  środek do stylizacji włosów. 
d)  przyrząd do ondulacji na gorąco. 
 

20.Kobieta romantyczna nosiła 

a)  fryzury  z  fantazyjnymi  przedziałkami,  z  lokami  nad  uszami  oraz  z  koczkami  na 

czubku głowy. 

b)  włosy obcięte na chłopczycę. 
c)  „koński ogon”. 
d)  włosy przykryte szczelnie chustą lub czepcem. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 

 
Charakteryzowanie  historia  rzemiosła  i  sztuki  fryzjerskiej 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 
 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

7.   LITERATURA 

 

1.  Król  D.  Stańczyk  J.:  Historia  fryzur  z  zarysem  historii  ubioru  europejskiego,  Wyd. 

TELBIT, Warszawa 2005  

2.  praca zbiorowa pod redakcją Z. Sumirskiej: Stylizacja wyd. SUZI, Warszawa 2004 
3.  Możdżyńska- Nawrotka M.: O modach i strojach. Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 

2004 

4.  strony internetowe: 

 

http//:wigipedia.pl 

 

piękna niewiasta.