background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
 
 
Barbara Różańska 
 
 
 
 
 
 

Ustalanie technik montażu obuwia 744[02].Z5.01 
 

 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Wydawca  

Instytut Technologii  Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inż. Barbara Jaśkiewicz 
dr inż. Elżbieta Wiśnios 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Barbara Różańska 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[02].Z5.01 
„Ustalanie  technik  montażu  obuwia”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu obuwnik. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Klasyfikacja, charakterystyka i technologia montażu obuwia różnymi 

systemami i wielosystemami 

 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Parametry technologiczne i błędy produkcyjne charakterystyczne dla 

różnych systemów montażu 

 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3.  Dobór systemu montażu obuwia według kryteriów technologicznych 

i ekonomicznych 

 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

7.  Literatura 

32 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie obuwnik. 

W poradniku zamieszczono 

− 

wymagania  wstępne 

  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  już 

ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

− 

cele  kształcenia 

  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 

z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ćwiczenia 

  przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi 

metodami nauczania 

 uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia 

 przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem pokazu z instruktażem i ćwiczeń praktycznych. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej w grupie liczącej do 15 uczniów, a w miarę 
potrzeb dzielonych na 2 ÷ 3 osobowe zespoły 
 

Jednostka  modułowa  „Ustalanie  technik  montażu  obuwia”,  stanowi  jeden  z  elementów 

modułu  744[02].Z5  „Technologia  montażu  i wykończania  obuwia”,  którego  struktura  jest 
zilustrowana na stronie 4. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

 
 
 
 

 
 
 

 Schemat układu jednostek modułowych 

 
 

744[02].Z5.03 

Wykończanie oraz ocena jakości 

obuwia gotowego  

744[02].Z5.04 

Cechowanie, pakowanie, 

przechowywanie oraz transport obuwia 

744[02].Z5 

Technologia montażu  

i wykończania obuwia

 

744[02].Z5.01 

Ustalanie technik montażu obuwia 

744[02].Z5.02 

Łączenie wierzchu ze spodem obuwia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i  higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz 
ochrony środowiska,  

– 

udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy, 

– 

charakteryzować składowe części obuwia, 

– 

charakteryzować podstawowe rodzaje obuwia oraz typy cholewek, 

– 

klasyfikować obuwie według rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych, 

– 

sporządzać szkice elementów, półproduktów i typów obuwia, 

– 

odczytywać rysunki wykonawcze elementów, półproduktów i wyrobów obuwniczych,  

– 

charakteryzować materiały podstawowe i pomocnicze stosowane w produkcji obuwia, 

– 

określać  wymagania  techniczne  i  przetwórcze  dla  skór,  tworzyw  skóropodobnych 
i materiałów włókienniczych stosowanych na cholewki, 

– 

określać wymagania techniczne i przetwórcze dla skór i innych materiałów stosowanych 
na spody obuwia, 

– 

określać  parametry  techniczne  materiałów  pomocniczych  stosowanych  w  produkcji 
obuwia, 

– 

kwalifikować wady materiałów jako dopuszczalne i niedopuszczalne, 

– 

dobierać  materiały  podstawowe  i  pomocnicze,  półprodukty  oraz  środki  wykończalnicze 
odpowiednio do konstrukcji, typu, przeznaczenia i techniki wytwarzania obuwia, 

– 

określać zasady konstruowania obuwia, 

– 

posługiwać  się  dokumentacją  oraz  normami  przedmiotowymi  i czynnościowymi 
dotyczącymi oceny jakości materiałów, półproduktów i wyrobów, 

– 

oceniać jakość materiałów obuwniczych,  

– 

oceniać jakość półproduktów i wyrobów obuwniczych, 

– 

sporządzać kalkulację kosztów wytwarzania obuwia, 

– 

dobierać,  użytkować  i  konserwować  maszyny  i  urządzenia  obuwnicze  we  wszystkich 
fazach procesu technologicznego, 

– 

dokonywać rozkroju materiałów obuwniczych, 

– 

dokonywać obróbki elementów i półproduktów obuwia, 

– 

charakteryzować i stosować techniki łączenia elementów wierzchu obuwia, 

– 

przygotowywać elementy do montażu cholewek, 

– 

dokonywać montażu i wykończenia cholewek, 

– 

odczytywać oraz sporządzać opisy technologiczne, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3 CELE KSZTAŁCENIA 
 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć: 

– 

scharakteryzować systemy montażu obuwia, 

– 

sporządzić rysunki przekrojów poprzecznych obuwia montowanego różnymi systemami, 

– 

sporządzić wykaz operacji technologicznych montażu obuwia określonymi systemami, 

– 

określić parametry technologiczne dla danego systemu montażu, 

– 

określić błędy produkcyjne charakterystyczne dla poszczególnych systemów montażu, 

– 

dobrać system montażu dla określonego typu obuwia. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca  

........................................................................... 

Modułowy program nauczania:  Obuwnik 744[02] 
Moduł:  

Technologia montażu i wykończania obuwia 744[02].Z5 

Jednostka modułowa:  

Ustalanie technik montażu obuwia 744[02].Z5.01  

Temat:   Klasyfikacja  i  charakterystyka  systemów  montażu  obuwia  opartych  na 

połączeniach szytych. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  technik  łączenia  elementów 

w systemach opartych na połączeniach szytych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  rozpoznawać  i  scharakteryzować  szwy  i  ściegi  tworzone  w  procesie  przeszywania 

elementów 

(podpodeszwy, 

zaćwiekowany 

brzeg 

cholewki, 

podsuwki 

lub 

międzypodeszwy, podeszwy), 

  rozpoznawać i scharakteryzować szwy i ściegi w procesie wszywania pasa (łączenie pasa, 

zaćwiekowanego brzegu cholewki i wargi podpodeszwy), 

  rozpoznać  i  scharakteryzować  szwy  i  ściegi  w  procesie  dublowania  brzegów  elementów 

(łączenie  ściegiem  dwunitkowym  brzegów:  otoków,  otoczków,  podsuwek,  pasów, 
międzypodeszew, podeszew), 

  dobrać nici i igły do procesów: przeszywania, wszywania pasa, dublowania, 

  określić ilość ściegów na 3 cm szwu lub obliczyć ich długość w mm, 

  zastosować impregnację nici. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

tekst przewodni, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  praca w grupach 2–3-osobowych. 

 
Czas: 90 min. 
 
Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

modele różnych typów i rodzajów obuwia, 

 

dokumentacje konstrukcyjno-technologiczne podstawowych typów obuwia, 

 

plansze  poglądowe,  ilustrujące  typy  i  odmiany  obuwia,  systemy  montażu  oraz  ich 
przekroje poprzeczne i podłużne, 

 

lupa do identyfikacji połączeń, materiałów i nici, 

 

schematy  szwów i  ściegów stosowanych  w procesach: przeszywania, wszywania pasów 
i dublowania, 

 

schematy  faz  tworzenia  ściegów  łańcuszkowych  jednonitkowych  i  dublowanych 
tworzonych przez 2 nitki, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

filmy  dydaktyczne  ilustrujące  przebieg  procesów:  przeszywania,  wszywania  pasów 
i dublowania, 

 

zestaw igieł, nakłuwaków i nici stosowanych w procesie szycia, 

 

tablice  informujące o sposobie doboru nici, igieł  i nakłuwaków w zależności od rodzaju 
szwu, łączonych materiałów i rodzaju obuwia, 

 

papier formatu A–4, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia i dobranie odzieży ochronnej. 
4.  Podział uczniów na grupy (zespoły) i wybór lidera. 
5.  Pobranie  przez  lidera  eksponatów  do  ćwiczeń  (obuwie,  przekroje  poprzeczne,  plansze, 

materiały podstawowe i pomocnicze itp.). 

6.  Przeprowadzenie  przez  nauczyciela  pokazu  z  instruktażem  dotyczącego  wykonania 

ćwiczenia. 

7.  Realizacja tematu: 

− 

uczniowie  analizują  otrzymane  przekroje  i  schematy  obuwia  zmontowanego 
systemami opartymi na szwach nitkowych, 

− 

każdy  uczeń  zapisuje  rozpoznany  system  montażu  i  zastosowane  w  nim  techniki 
łączenia, 

− 

uczniowie określają rozpoznane techniki łączenia, 

− 

każdy  uczeń  charakteryzuje  rozpoznany  system  i  techniki,  przy  użyciu  których 
zmontowano obuwie, określając rodzaje szwów i ściegów, 

− 

uczniowie  w  zespole  rozpoznają  zastosowane  nici,  charakteryzują  je  i  kontrolują 
ilości ściegów przypadających na 3 cm szwu, 

− 

uczniowie,  w  oparciu  o  rozpoznane  nici  określają  rodzaje  i  numerację  igieł  jakie 
stosowano w procesie przeszywania, wszywania pasa i dublowania. 

8.  Po  wykonaniu  zadań  wybrany  wcześniej  lider  prezentuje  wykonaną  pracę  uzasadniając 

słuszność  dokonanych  ustaleń  i  zapisów  związanych  z  rozpoznaniem  i  charakterystyką 
technik łączenia. 

9.  Nauczyciel  sprawdza  zgodność  wykonanej  pracy  w  kolejnych  grupach  w  oparciu 

o przyjęte ustalenia. 

10.  Uczniowie pozostałych grup oceniają jakość pracy wykonanej przez swoich kolegów. 
11.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  czasopismach  fachowych  i  internecie  informacje  dotyczące  podziału  obuwia 
według systemów montażu. Szczególną uwagę należy zwrócić na systemy montażu oparte na 
połączeniach  szytych.  Analizować  technikę  połączeń,  materiały  podstawowe  i  pomocnicze, 
maszyny i wytrzymałość połączeń. Sporządzić krótką notatkę z zebranych informacji. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca 

........................................................................... 

Modułowy program nauczania:  Obuwnik 744[02] 
Moduł:  

Technologia montażu i wykończania obuwia 744[02].Z5 

Jednostka modułowa:  

Ustalanie technik montażu obuwia 744[02].Z5.01  

Temat:  Klasyfikacja i charakterystyka systemów montażu obuwia. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  systemów  montażu  obuwia 

w oparciu o schematy i przekroje poprzeczne obuwia. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  rozpoznać systemy montażu w oparciu o schematy i przekroje obuwia, 

  scharakteryzować systemy i wielosystemy montażu obuwia, 

  sporządzić schematy lub modele ilustrujące systemy i wielosystemy montażu obuwia, 

  scharakteryzować stosowane techniki połączeń, 

  rozpoznać materiały, z których wykonano przekroje poprzeczne obuwia, 

  rozpoznać elementy obuwia w otrzymanych przekrojach, 

  scharakteryzować  operacje  i  czynności  technologiczne  wykonane  podczas  montażu 

obuwia różnymi systemami, 

  wskazać materiały pomocnicze niezbędne przy montażu obuwia różnymi systemami. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

  organizowanie i planowanie zajęć, 

  pracy w zespole, 

  oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  modele podstawowych rodzajów i typów obuwia zmontowanego różnymi systemami, 

  dokumentacja  techniczno – technologiczna  wzorów  obuwia  montowanych  różnymi 

technikami i systemami montażu, 

  schematy i przekroje poprzeczne obuwia zmontowanego różnymi systemami, 

  lupa do identyfikacji połączeń i rodzajów zastosowanych materiałów, 

  filmy dydaktyczne ilustrujące technikę montażu obuwia różnymi technikami, 

  papier formatu A–4, 

  przybory do pisania, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  uczniowie pracują w grupach 2÷3-osobowych. 

 
Czas: 90 min. 
 
Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Zadanie dla ucznia: 
Rozpoznaj  i  scharakteryzuj  na  piśmie  systemy  montażu  obuwia  według  schematów 
i przekrojów poprzecznych obuwia zmontowanego różnymi systemami. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie  uczniom  zasad  pracy  metodą  pokazu  z  objaśnieniem  i  ćwiczeń 

praktycznych. 

4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa 
 

Praca metodą pokazu z objaśnieniem i ćwiczeń praktycznych 

 
Faza I. Informacje 
 
Pytania prowadzące: 
1.  Co rozumiesz pod pojęciem „system montażu obuwia”? 
2.  Który ze znanych Ci systemów montażu stosuje się najczęściej? 
3.  Czym różni się obuwie klejone od obuwia przeszywanego? 
4.  Jakie znasz rodzaje połączeń stosowane w procesie montażu obuwia? 
5.   Czym charakteryzuje się przeszywanie, wszywanie pasa i dublowanie? 
6.   Czym charakteryzują się systemy oparte na łącznikach sztywnych? 
7.  Czym charakteryzują się systemy oparte na procesach klejenia? 
8.  Czy  rozpoznajesz  systemy  montażu  obuwia  według  schematów  i  przekrojów 

poprzecznych obuwia? 

9.  W jakich systemach montażu nie ma podpodeszew i nie ćwiekuje się obuwia? 
10.  Jakie znasz systemy i wielosystemy montażu obuwia? 
11.  Jakie znasz odmiany klasycznych systemów montażu obuwia? 
 
Faza II. Planowanie 
1.  Na  jakie  elementy  rozpoznawanych  systemów  montażu  należy  zwrócić  szczególną 

uwagę? 

2.  Jak zidentyfikować zastosowaną technikę połączeń? 
3.  Które systemy  mają wspólne cechy  i w jakich elementach  lub technikach  łączenia różnią 

się? 

4.  Czy  rozpoznanie  jednej  z  technik  łączenia  wystarczy  do  rozpoznania  właściwego 

wielosystemu  

5.  Jakie  zastosować  kryteria  i  zasady  przy  rozpoznawaniu  i  dobieraniu  materiałów 

podstawowych  i  pomocniczych  dla poszczególnych  systemów  i  wielosystemów  montażu 
obuwia? 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie  oglądają  filmy  dydaktyczne  o  technikach  montażu  obuwia  i  dyskutują 

o podstawowych  cechach  poszczególnych  systemów,  które  ułatwiają  weryfikację 
rozpoznawanych systemów na podstawie schematów i przekrojów. 

2.  Uczniowie pracując w zespołach proponują sposoby  identyfikacji  systemów  montażu na 

podstawie  schematów  i  przekrojów  poprzecznych  obuwia  wykonanego  różnymi 
technikami. 

3.  Uczniowie  analizują  czy  rozpoznanie  materiałów  zastosowanych  w  systemie  montażu 

ułatwi im identyfikację systemu. 

4.  Uczniowie  konsultują  z  nauczycielem  poprawność  przyjętych  założeń  do  identyfikacji 

systemów na schematach i przekrojach. 

 
Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie analizują schematy i przekroje poprzeczne obuwia. 
2.  Uczniowie rozpoznają  i opisują elementy obuwia na podstawie schematów i przekrojów 

obuwia. 

3.  Uczniowie identyfikują materiały podstawowe i pomocnicze w otrzymanych przekrojach 

obuwia  i  dobierają  materiały,  z  których  można  wykonać  obuwie  zamieszczone  na 
schematach. 

4.  Uczniowie zgłaszając  swoje propozycje rozpoznają  i  zapisują nazwy zidentyfikowanych 

systemów, charakteryzują je i uzasadniają swój wybór. 

 
Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie sprawdzają w zespołach poprawność wykonanej pracy  
2.  Uczniowie  analizują  i  oceniają  napisane  sprawozdanie  z  pracy,  dyskutują,  zgłaszają 

poprawki do napisanego tekstu. 

3.  Po  uzupełnieniach  i  korekcie  uczniowie  przedkładają  nauczycielowi  skorygowane 

sprawozdanie do akceptacji i oceny. 

 
Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z  nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły  im 

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać jakie umiejętności były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.  Klasyfikacja,  charakterystyka  i  technologia  montażu 

obuwia różnymi systemami i wielosystemami 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Rozpoznaj  systemy  montażu  obuwia  na  podstawie  schematów  zamieszczonych  na 

planszy i zapisz ich nazwy. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Uczniowie  powinni 
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy schematów zamieszczonych na planszy, 
2)  rozpoznać systemy montażu obuwia według zamieszczonych schematów, 
3)  zapisać nazwy rozpoznanych schematów, 
4)  zaprezentować wykonaną pracę, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

przekroje i modele obuwia zmontowanego różnymi systemami, 

− 

normy  przedmiotowe  z  opisem  systemów  montażu:  PN-EN  ISO  19952  Obuwie. 
Terminologia, PN-85/O-9100 Obuwie. Terminologia, 

− 

przybory do pisania, 

− 

plansza  ze  schematami  przekrojów  poprzecznych  obuwia  zmontowanego  różnymi 
systemami do wykonania ćwiczenia, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Rozpoznaj  system  montażu  obuwia  w  oparciu  o  schemat 

zamieszczony  na  rysunku  i zapisz  nazwy elementów oznaczonych 
cyframi. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Uczniowie  powinni 
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy poleceń zawartych w treści ćwiczenia, 
2)  rozpoznać i zapisać nazwę systemu montażu, 
3)  rozpoznać oznaczone i nieoznaczone elementy obuwia, 
4)  zapisać nazwy oznaczonych elementów, 
5)  zaprezentować wykonaną pracę, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

modele i przekroje obuwia zmontowanego różnymi systemami, 

− 

normy  przedmiotowe  z  opisem  systemów  montażu:  PN-EN  ISO  19952  Obuwie. 
Terminologia, PN-85/O-9100 Obuwie. Terminologia, 

− 

przybory do pisania 

− 

papier formatu A–4, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Rozpoznaj  system  montażu  obuwia według  modelu  lub  przekroju  poprzecznego  obuwia 

wskazanego przez nauczyciela. Narysuj i opisz schemat rozpoznanego systemu. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Uczniowie  powinni 
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy tekstu ćwiczenia i zawartych w nim poleceń, 
2)  zanalizować otrzymany model lub obuwie w przekroju poprzecznym, 
3)  rozpoznać system montażu i łączone elementy obuwia, 
4)  narysować schemat zmontowanego obuwia w przekroju poprzecznym, 
5)  opisać wykonany schemat zaznaczając i nazywając jego elementy, 
6)  zaprezentować wykonaną pracę, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

modele i przekroje obuwia zmontowanego różnymi systemami, 

− 

dokumentacja technologiczna eksponowanych wzorów obuwia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

− 

normy  przedmiotowe  z  opisem  systemów  montażu:  PNEN  ISO  19952  Obuwie. 
Terminologia, PN85/O9100 Obuwie. Terminologia, 

− 

przybory do pisania 

− 

papier formatu A–4, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Sporządź  wykaz  czynności  technologicznych  wykonywanych  w  procesie  montażu 

właściwego obuwia systemem wskazanym przez nauczyciela. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Uczniowie  powinni 
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy tekstu ćwiczenia i zawartego w nim polecenia, 
2)  dokonać analizy systemu montażu obuwia wskazanego przez nauczyciela, 
3)  narysować jego schemat, 
4)  wyszczególnić nazwy i technikę łączonych elementów, 
5)  opracować  wykaz  czynności  technologicznych  przy  montażu  właściwym  w  układzie 

 chronologicznym, 

6)  zaprezentować wykonaną pracę, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

dokumentacja technologiczna wzorów obuwia montowanego różnymi systemami, 

− 

plansze poglądowe ilustrujące schematy przekrojów poprzecznych obuwia montowanego 
 różnymi technikami, 

− 

przybory do pisania 

− 

papier formatu A–4, 

− 

przekroje poprzeczne i modele przekrojów obuwia zmontowanego różnymi systemami, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.2.  Parametry 

technologiczne 

błędy 

produkcyjne 

charakterystyczne dla różnych systemów montażu 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Przyporządkuj wyszczególnione na planszy parametry technologiczne procesów łączenia 

wierzchów ze spodami obuwia do znanych Ci systemów montażu obuwia. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Uczniowie  powinni 
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy polecenia zawartego w tekście ćwiczenia, 
2)  zanalizować  zapisane  na  planszy  parametry  technologiczne  pod  kątem  stosowanych 

systemów montażu obuwia, 

3)  przyporządkować  parametry  technologiczne  procesów  łączenia  do  wypisanych  przez 

Ciebie systemów montażu obuwia, 

4)  zaprezentować wykonaną pracę, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

plansze  z  wykazem  parametrów  technologicznych  procesów  łączenia  wierzchów  ze 
spodami obuwia, 

− 

instrukcje technologiczne łączenia wierzchów ze spodami obuwia, 

− 

papier formatu A – 4, 

− 

przybory do pisania, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Przyporządkuj  wyszczególnione  na planszy  błędy produkcyjne,  popełniane  w  procesach 

łączenia  wierzchów  ze  spodami  obuwia,  do  właściwych  systemów  montażu  i  operacji 
technologicznych. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Uczniowie  powinni 
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy polecenia zawartego w ćwiczeniu, 
2)  zanalizować wyszczególnione na planszy błędy produkcyjne, 
3)  przyporządkować  błędy  produkcyjne  do  wypisanych  przez  Ciebie  systemów  montażu 

obuwia, 

4)  zaprezentować wykonaną pracę, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

plansze  z  wykazem  błędów  produkcyjnych  występujących  w  procesie  łączenia 
elementów różnymi systemami montażu, 

− 

charakterystyki  błędów  produkcyjnych,  które  najczęściej  występują  przy  różnych 
systemach montażu, 

− 

papier formatu A – 4, 

− 

przybory do pisania, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

5.3.  Dobór  systemu  montażu  obuwia  według  kryteriów 

technologicznych i ekonomicznych 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Porównaj  i  dokonaj  oceny  trzech  systemów  montażu  obuwia  wskazanych  przez 

nauczyciela, w oparciu o udostępnioną dokumentację techniczno – technologiczną. 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Uczniowie  powinni 
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy poleceń zawartych w tekście ćwiczenia, 
2)  zaprezentować kryteria oceny systemów wskazanych przez nauczyciela, 
3)  zanalizować  udostępnioną  dokumentację  techniczno-technologiczną  odnoszącą  się  do 

wzorów obuwia wytwarzanych systemami wskazanymi przez nauczyciela, 

4)  zastosować kryteria oceny systemów montażu, 
5)  porównać  i  przeanalizować  dane  wyszczególnione  w  oparciu  o  przyjęte  kryteria  oceny 

i porównywalne wskaźniki zawarte w dokumentacji, 

6)  sformułować wnioski wynikające z przeprowadzonej analizy, 
7)  zaprezentować wykonaną pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

systemy montażu obuwia wskazane przez nauczyciela do analizy, 

 

dokumentacja  techniczno-technologiczna  do  wzorów  obuwia  wytwarzanych  systemami 
montażu wskazanymi przez nauczyciela, 

 

schematy i przekroje poprzeczne obuwia montowanego różnymi systemami, 

 

papier formatu A–4, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Dobierz,  uzasadnij  i  oceń  jakość  systemu  montażu  do  produkcji  letnich  czółenek 

damskich. 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Uczniowie  powinni 
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy poleceń zawartych w tekście ćwiczenia, 
2)  określić kryteria doboru i oceny jakości wybranego systemu, 
3)  wybrać i uzasadnić wybór systemu, 
4)  dokonać oceny jakości montażu czółenek letnich wybranym systemem montażu, 
5)  zaprezentować wykonaną pracę, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja technologiczna produkcji czółenek damskich letnich systemem klejonym, 

 

przekroje poprzeczne i podłużne obuwia typu czółenka letnie, 

 

papier formatu A–4, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Ustalanie  technik  montażu 
obuwia ” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

-

  zadania   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego, 

-

  zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. d,  2. c,  3. b,  4. d,  5. a,  6. c,  7. a,  8. c,  9. b,  10. b,  11. d,  
12. a,  13. d,  14. c,  15. c,  16. a,  17. d,  18. b,  19. b,  20. d  
 
Plan testu  

 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Nazwać sposób połączenia ze spodami obuwia, który 

zdominował przemysł obuwniczy. 

2.  Rozróżnić tradycyjne i nowoczesne systemy 

montażu obuwia. 

3.  Zidentyfikować system montażu obuwia 

w zależności od zastosowanych techniki łączenia. 

4.  Rozpoznać w systemie sposób połączenia wierzchów 

ze spodami obuwia. 

5.  Rozpoznać charakterystyczne cechy obuwia 

pasowego. 

6.  Zidentyfikować element, który nie jest łączony 

w procesie wszywania pasa. 

7.  Rozróżnić typowe cechy systemów montażu obuwia. 

8.  Nazwać elementy łączone w procesie wszywania 

pasa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

9.  Nazwać łączone elementy w procesie montażu 

obuwia klasycznym systemem przeszywania. 

10.  Rozpoznać elementy obuwia oznaczone na 

schemacie wyróżnikami liczbowymi. 

11.  Rozróżnić igły stosowane do szycia elementów 

cholewki ze spodami obuwia. 

12.  Rozróżnić operacje technologiczne typowe dla 

różnych systemów montażu obuwia. 

13.  Rozróżnić kleje stosowane do łączenia wierzchów ze 

spodami obuwia. 

14.  Zidentyfikować parametry określające długość 

ściegów łączących elementy spodowe. 

15.  Scharakteryzować gdynkowy system montażu 

obuwia. 

PP 

16.  Zanalizować system montażu według schematu 

zamieszczonego na rysunku. 

PP 

17.  Zaleźć wspólne cechy systemów zamieszczonych na 

schematach. 

PP 

18.  Zanalizować system montażu obuwia pod kątem 

zastosowanych technik montażu. 

PP 

19.  Zastosować parametry technologiczne w procesie 

wszywania pasa skórzanego w obuwiu pasowym. 

PP 

20.  Zanalizować parametry technologiczne szwu 

dublowanego. 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.   Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.   Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.   Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.   Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.   Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.   Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.   Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.   Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.   Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz odpowiedź, 

otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

8.  Test  składa  się  z  14  zadań  z  poziomu  podstawowego  i  6  zadań  z  poziomu 

ponadpodstawowego,  które  mogą  przysporzyć  Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie 
wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań o numerach od 15 do 20 ). 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut.  

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 

1. W  przemyśle  obuwniczym  najczęściej  stosowanym  sposobem  łączenia  wierzchów  ze 

spodami obuwia jest 
a)  szycie. 
b)  wulkanizacja. 
c)  dublowanie. 
d)  klejenie. 

 

2. Do tradycyjnych  systemów  montażu obuwia  zalicza  się  umownie  te, które  funkcjonowały 

przed wprowadzeniem systemu 
a)  gdynkowego „California”. 
b)  wulkanizowanego. 
c)  klejonego. 
d)  wytryskowego. 

 
3. Jeżeli  wierzchy  połączone  są  ze  spodami obuwia  techniką  dublowania  i klejenia  to  układ 

nazywamy systemem (wielosystemem) 
a)  przeszywano – dublowanym. 
b)  sandałowo – klejonym. 
c)  pasowo – fleksiblowym. 
d)  przeszywano – dublowano – klejonym. 

 
4.  System  przeszywany  oparty  jest  na  połączeniu  wierzchu  ze  spodem  obuwia  szwem 

nitkowym wykonanym ściegiem 
a)  zwartym. 
b)  dublowanym. 
c)  łańcuszkowym dwunitkowym. 
d)  łańcuszkowym jednonitkowym. 

 
5. Cechą charakterystyczną podpodeszew do obuwia pasowego jest 

a)  warga. 
b)  usztywniacz stalowy. 
c)  usztywniacz drewniany. 
d)  naklejka. 

 
6. Który element spodu obuwia nie jest łączony w procesie wszywania pasa? 

a)  Warga podpodeszwy. 
b)  Zaćwiekowany brzeg cholewki 
c)  Podeszwa. 
d)  Pas. 

 
7. W systemie sandałowym brzeg cholewki jest 

a)  wywinięty na podsuwkę lub podeszwę. 
b)  przeginany przez grań kopyta. 
c)  przeszywany do wargi podpodeszwy. 
d)  zszywany z wyściółką. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

8. W  procesie  wszywania  pasa  w  obuwiu  pasowym  łączy  się  wspólnym  szwem  następujące 

elementy 
a)  podeszwę, międzypodeszwę, pas. 
b)  zakładkę, podnosek, wyściółkę. 
c)  pas, zaćwiekowany brzeg cholewki, wargę podpodeszwy. 
d)  pas, otoczek, podeszwę. 

 

9. W  procesie  montażu  obuwia  klasycznym  systemem  przeszywanym  łączy  się  ze  sobą 

następujące elementy 
a)  zakładkę, wyłożenie, zelówkę. 
b)  podpodeszwę, zaćwiekowany brzeg cholewki, podeszwę. 
c)  międzypodeszwę, podeszwę, zakładkę. 
d)  podsuwkę, otoczek, podeszwę. 

 

10. Co  oznaczają  w  kolejności  wyróżniki  liczbowe  1,3,5  oznaczone  na 

schemacie? 

a)  podszewka, wyściółka, wyłożenie. 
b) wierzch,  podpodeszwa,  podeszwa  uformowana  metodą  wtrysku 

bezpośredniego. 

c)  wierzch, podpodeszwa, podsuwka. 
d) cholewka, podsuwka, podeszwa. 

 
11. Igły do przeszywania mają kształt 

a)  prosty z uszkiem. 
b) półokrągły z haczykiem. 
c)  półokrągły z uszkiem. 
d) prosty z haczykiem. 

 

12. Wszywanie  pasa  jest  typową  operacją  technologiczną  występującą  w  systemie  montażu 

obuwia 
a)  pasowego. 
b) przeszywanego z otokiem. 
c)  sanadałowego z otoczkiem. 
d) gdynkowego typu „California”. 

 

13. Po raz pierwszy do łączenia wierzchów ze spodami obuwia zastosowano klej 

a)  poliamidowy stały. 
b) polichloroprenowy. 
c)  poliuretanowy. 
d) nitrocelulozowy. 

 

14. Ile  wynosi  długość  odcinka  szwu,  dla  którego  określa  się  ilość  ściegów  przy  doborze 

parametrów szycia elementów spodowych? 
a)  10 cm. 
b) 5 cm. 
c)  3 cm. 
d) 15 cm. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

15.  Gdynkowy  system  montażu,  bez  względu  na  jego  odmiany  charakteryzuje  się  tym,  że 

w procesie produkcyjnym nie wykonuje się operacji 
a)  szycia. 
b) klejenia. 
c)  ćwiekowania. 
d) formowania i stabilizacji wierzchów obuwia. 

 

16.  Zamieszczony na rysunku schemat ilustruje montaż obuwia systemem 

a)  wulkanizowanym. 
b) gdynkowym. 
c)  pasowym. 
d) przeszywanym. 

 

17.  Wspólną cechą zamieszczonych na rysunku schematów montażu jest łączenie wierzchów 

ze spodami obuwia szwem wykonanym ściegiem: 
a)  zwartym. 
b) dublowanym. 
c)  okrętkowym jednonitkowym. 
d) łańcuszkowym jednonitkowym. 

 
 
18.  W  zamieszczonym  na  schemacie  wielosystemie  montażu  obuwia  zastosowano 

następujące techniki łączenia 
a)  klejenie, kołkowanie, dublowanie. 
b) przeszywanie, dublowanie, klejenie.

 

 

c)  przeszywanie, klejenie, śrubowanie. 
d) dublowanie, kołkowanie, śrubowanie. 

 

19.  Pasy  skórzane  przed  wszywaniem  w  obuwiu  pasowym  należy  intensywnie  nawilżyć. 

Optymalna wilgotność powinna wynosić około 
a)  20

÷

25%. 

b) 65

÷

70%. 

c)  70

÷

75%. 

d) 35

÷

45%. 

 
20.  Przy  dublowaniu  obuwia  męskieg  liczba  ściegów  przypadających  na  odcinek  szwu 

wynosi 
a)  2

÷

3/ 1 cm. 

b) 2

÷

5/ 3cm. 

c)  7

÷

10/ 2 cm. 

d) 6

÷

7/ 3cm. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Ustalanie technik montażu obuwia  
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

TEST 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Ustalanie  technik  montażu 
obuwia ” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

-

  zadania   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego, 

-

  zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b,  2. c,  3. a,  4. d,  5. d,  6. d,  7. c,  8. b,  9. a,  10. d,  11. c,  
12. b,  13. d,  14. a,  15. b,  16. d,  17. a,  18. a,  19. c,  20. b  
 
Plan testu  

 

Nr  

zadania 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wymienić najbardziej popularny sposób łączenia 
wierzchów ze spodami obuwia przed 
zastosowaniem systemu klejonego. 

Rozróżnić sposoby tworzenia ściegów 
w procesie łączenia wierzchów ze spodami 
obuwia. 

Rozróżnić łączniki sztywne stosowane 
w procesie łączenia wierzchów ze spodami 
obuwia. 

Wskazać rodzaj ściegu w szwach 
przeszywanych. 

Wskazać rodzaj ściegu przy wszywaniu pasa. 

Nazwać ścieg stosowany w połączeniu wierzchu 
ze spodem obuwia sandałowego. 

Nazwać rodzaj drewna, z którego wytwarza się 
taśmę kołczarską. 

Rozpoznać system montażu w oparciu o sposób 
łączenia wierzchu ze spodami obuwia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

Zidentyfikować system montażu obuwia według 
schematu zamieszczonego na rysunku. 

10 

Rozróżnić elementy obuwia zamieszczone na 
schemacie. 

11 

Rozpoznać łączniki sztywne w obuwiu. 

12 

Rozpoznać typowe operacje technologiczne 
w różnych systemach montażu obuwia.. 

13 

Rozróżnić odmiany klasycznych systemów 
montażu obuwia. 

14 

Nazwać maszynę służącą do łączenia wierzchów 
ze spodami obuwia ściegiem łańcuszkowym 
jednonitkowym. 

15 

Scharakteryzować cechy obuwia kołkowanego. 

PP 

16 

Określić kryteria doboru systemów montażu 
wierzchów ze spodami obuwia. 

PP 

17 

Zanalizować system montażu obuwia według 
schematu zamieszczonego na rysunku. 

PP 

18 

Porównać i podać wspólną cechę systemów 
montażu według schematów zamieszczonych na 
rysunkach. 

PP 

19 

Obliczyć długość ściegów w mm przy 
wszywaniu pasa w obuwiu pasowym. 

PP 

20 

Zastosować kryterium doboru systemu montażu 
obuwia narażonego na duże obciążenie. 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.   Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.   Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.   Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.   Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.   Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.   Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.   Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.   Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.   Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są cztery  możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź  jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeżeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

8.  Test składa się z zadań z poziomu podstawowego i zadań z poziomu ponadpodstawowego, 

które  mogą  przysporzyć  Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie  wyższym  niż  pozostałe 
(dotyczy to zadań o numerach od 15 do 20). 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10. Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11. Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

12. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.  

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 

1. Przed  zastosowaniem  klejonego  systemu  montażu  obuwia,  elementy  spodowe  obuwia 

łączono najczęściej przy użyciu 
a)  kołków drewnianych. 
b)  szwów szytych. 
c)  gwoździ. 
d)  śrub. 

 

2. W procesie dublowania ścieg tworzony jest z 

a)  jednej nitki 
b)  trzech nitek. 
c)  dwóch nitek. 
d)  czterech nitek. 

 
3. W montażu obuwia systemem śrubowanym stosuje się łączniki wykonane z 

a)  drutu gwintowanego. 
b)  blachy stalowej. 
c)  tworzyw sztucznych. 
d)  blachy aluminiowej. 

 
4. Szew przeszywany tworzą ściegi 

a)  zwarte dwunitkowe. 
b)  łańcuszkowe dwunitkowe. 
c)  kratkowane. 
d)  łańcuszkowe jednonitkowe. 

 
5. Przy wszywaniu pasa w obuwiu pasowym szew łączący jest tworzony przez ściegi 

a)  zwarte dwunitkowe. 
b)  okrętkowe. 
c)  łańcuszkowe dwunitkowe. 
d)  łańcuszkowe jednonitkowe. 

 
6.  Szew  wykonywany  w  procesie  montażu  obuwia  systemem  sandałowym  jest  tworzony  

przez ściegi 
a)  łańcuszkowe dwunitkowe. 
b)  łańcuszkowe jednonitkowe. 
c)  typu zyg-zag. 
d)  dwunitkowe zwane dublowanymi. 

 
7. Do produkcji taśmy kołczarskiej stosuje się drewno 

a)  akacjowe. 
b)  sosnowe. 
c)  brzozowe. 
d)  świerkowe. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

8. Jeżeli  wierzchy  obuwia  łączy  się  ręcznie  szwem  nitkowym  lub  przy  użyciu  specjalnych 

rzemyków  z  podeszwami  obuwia  z  podwyższonym  brzegiem  i  wykonanymi  na  ich 
obrzeżach otworami to system taki nazywamy 

a)  wywrotkowym. 
b) opankowym. 
c)  gdynkowym. 
d) sandałowym. 

 

9. Zamieszczony  na  rysunku  schemat  ilustruje  przekrój  poprzeczny  obuwia  wykonanego 

systemem 

a)  pasowym. 
b) sandałowym. 
c)  przeszywano-dublowanym. 
d) pasowo-klejonym. 

 

10. Element obuwia oznaczony na rysunku liczbą 3 jest nazywany 

a)  paskiem. 
b) otokiem. 
c)  wzmocnieniem brzegu. 
d) otoczkiem. 

 

11. Łącznikiem oznaczonym na rysunku liczbą 5 jest 

a)  nić ściegu przeszywanego. 
b) nić ściegu dublowanego. 
c)  kołek drewniany. 
d) gwóźdź obcasowy. 

 

12. Do  typowych  operacji  technologicznych  w  pasowym  systemie  montażu  obuwia  należy 

zaliczyć 

a)  klejenie, gwoździowanie, przeszywanie. 
b) wszywanie pasa, odwijanie pasa, dublowanie. 
c)  dublowanie, wszywanie pasa, przeszywanie. 
d) wszywanie pasa, odwijanie pasa, klejenie. 

 

13. System montażu określany mianem „San Crispino” to odmiana klasycznego systemu 

a)  przeszywanego. 
b) pasowego. 
c)  klejonego. 
d) sandałowego. 

 

14. Do  łączenia  wierzchów  ze  spodami  obuwia  ściegiem  łańcuszkowym  jednonitkowym 

jednoigłowym stosuje się maszynę 

a)  przeszywarką. 
b) dublerką. 
c)  słupkową jednoigłową. 
d) obszywarką. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

15. Cechą  charakterystyczną  obuwia  kołkowanego  jest  to,  że  podpodeszwa  i  podeszwa 

wykonane są  

a)  z poliuretanu. 
b) ze skóry twardej garbowania roslinnego. 
c)  ze skóry bydlęcej garbowania chromowego. 
d) z gumy litej lub spienionej. 

 

16. Decydujący wpływ na dobór systemu montażu obuwia mają kryteria 

a)  konstrukcyjne. 
b) technologiczne. 
c)  ekonomiczne i wytrzymałościowe. 
d) technologiczne i ekonomiczne. 

 

17.  Zamieszczony  na  rysunku  schemat  ilustruje  przekrój poprzeczny  obuwia  zmontowanego 

systemem 

a)  przeszywano-dublowanym. 
b) dublowano-kołkowanym. 
c)  pasowo-przeszywanym. 
d) przeszywano-klejonym. 

 

18. Cechą  wspólną  obydwu  systemów  montażu  zilustrowanych  schematycznie  na  rysunkach 

jest ich przynależność do grupy obuwia: 

a)  gdynkowego 
b) opankowego 
c)  wywrotkowego 
d) wulkanizowanego 

 
19.  Jeżeli  przy  wszywaniu  pasa  będziemy  stosować  pięć  ściegów  na  3  cm  szwu,  to  długość 

jednego ściegu wyniesie: 

a)  5 mm. 
b) 7 mm. 
c)  6 mm. 
d) 4 mm. 

 
20. Podstawowym  kryterium  przy  wyborze  systemu  montażu  do  produkcji  obuwia 

narażonego na duże obciążenia jest: 

a)  grubość łączonych materiałów. 
b) wytrzymałość zastosowanych technik łączenia elementów. 
c)  wytrzymałość podeszew na ścieranie. 
d) wytrzymałość podpodeszew na wielokrotne zginanie. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Ustalanie technik montażu obuwia  
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

7. LITERATURA 
 

1.  Borzeszkowski A.,  Borzeszkowski W.,  Persz T.:  Obuwnictwo  przemysłowe  część  I. 

WSiP, Warszawa 1979 

2.  Christ J.,W.: Technologia obuwia. Wydanie siódme. WSiP, Warszawa 1986 
3.  Grabkowski M.: Obuwnictwo. Podręcznik dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1992 
4.  Grabkowski M.:  Technika  wytwarzania  obuwia  tom  I.  Politechnika  Radomska, 

Radom 2000 

5.  Liszka R.,  Rerutkiewicz J.,  Uliasz H.:  Cholewkarstwo.  Wydanie  pierwsze.  PWSZ, 

Warszawa 1971 

6.  Praca zbiorowa:  Technologia obuwia maszynowego.  WPLiS, Warszawa 1966 
 
Normy przedmiotowe 
1.  PN-EN ISO 19952 Obuwie. Terminologia 
2.  PN-85/O-9100 Obuwie. Terminologia 
3.  PN-77/O-91016 Obuwie. Wady materiałowe i błędy wykonania. 
 
Czasopisma fachowe
1.  Przegląd Skórzany (wydania archiwalne), 
2.  Świat Butów (wydania archiwalne i bieżące). 

 

Literatura metodyczna: 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000