background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

Scenariusz zajęcia nr 6 

 grupa 0 

Obszar VIII   Rozbudzanie ciekawości poznawczej. Rozwijanie procesów 

poznawczych i operacji umysłowych  

Temat: Cudaki 

I.

 

Cele 

 

Przeliczanie elementów w zakresie do 5. 

 

Rozpoznawanie cyfry i przyporządkowywanie jej do odpowiedniego zbioru 

elementów. 

 

Rozwijanie wyobraźni oraz myślenia dywergencyjnego (wielokierunkowego). 

 

Doskonalenie motoryki małej. 

Podstawa programowa (…): 

Pkt 13 .1 „Dziecko liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego”. 

II.

 

Środki dydaktyczne 



 

duża ilość guzików o różnych kształtach i kolorach 



 

komputer z projektorem 



 

gra/plansza interaktywna „Żongler”  



 

kartki, ołówki, kredki 

III.

 

Przebieg zajęć 

1.

 

Świat Cudaków 

Dzieci siedzą na dywanie, nauczycielka proponuje wyprawę do wyjątkowej 
krainy, która znajduje się … w wyobraźni i pojawia się tylko po zamknięciu oczu. 

Dlatego nauczycielka prosi, by dzieci na chwilę zamknęły oczy i zobaczyły 
w swojej wyobraźni niezwykły, baśniowy, kolorowy świat, pełen fantastycznych 
urządzeń i roślin, w którym mieszkają dziwne postacie - Cudaki. 

Nauczycielka pyta dzieci, jak wygląda Cudak, w jakich kolorach, jakie ma nogi, 
w co jest ubrany… itp. Jak myślicie, jak porusza się Wasz Cudak?  

Zaprasza dzieci do zabawy. 

2.

 

Taniec Cudaków 

Nauczycielka włącza dowolną muzykę.  
W rytm utworu muzycznego dzieci poruszają się tak, jak poruszają się ich Cudaki. 

Gdy usłyszą refren, zatrzymują się i klaszczą rytmicznie w dłonie. 

background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

 

3.

 

Układanie Cudaków 

Nauczycielka wysypuje na dywan (jeśli jest jednobarwny) lub duży arkusz 
szarego papieru, guziki w różnych kolorach i kształtach. Dzieci oglądają je, 
wymieniają ich cechy.  

Nauczycielka prosi, by dzieci ułożyły z guzików postacie Cudaków – takie, jak 
sobie je wyobrażą. Dzieci układają postacie, a następnie opowiadają o nich, gdzie 
mieszkają, jakie mają zwyczaje, w co się lubią bawić, czego nie lubią robić itp. 

4.

 

Zabawy Cudaków 

Dzieci zamieniają się w Cudaki. Siadają na końcu sali i turlają się na drugi koniec. 
Mogą też kręcić się na pupach na podłodze – karuzele Cudaków. 

5.

 

Gra/plansza interaktywna „Żongler” 

Uruchomienie gry 

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, 
a następnie klikamy kolejno: 

 

Kapelusz 

 

Żongler 

Opis interaktywności 

Gra „Żongler” polega na przeliczaniu elementów i kojarzeniu ich z zapisem 
cyfrowym. Doskonali spostrzegawczość. 

Omówienie gry 

Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną. 

Nauczycielka uruchamia (klika) planszę Kapelusz, która przedstawia scenę 
cyrku. 

Następnie wybrane dziecko klika Żonglera. Dzieci opowiadają, jakie postacie 
przedstawione są na planszy.  Mówią, czym żonglują poszczególne postacie 
i przeliczają te przedmioty.  

Wybrane dziecko zaznacza jedną z postaci i odpowiednią cyfrę na pasku w górnej 
części planszy. 

W grze może wziąć udział 3 dzieci. 

6.

 

Praca plastyczna – Świat Cudaków 

Dzieci siadają do stolików. Wybierają po 5 dowolnych guzików. Ich zadaniem jest 
obrysowanie guzików na kartce i dokończenie rysunku pt. „Świat Cudaków”. 

7.

 

Podsumowanie zajęcia 

Porządkowanie miejsc pracy. 

background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

 

Propozycja, by jeszcze wrócić do tej zabawy.