„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Ewa Zajączkowska
Wykonywanie montaŜu końcowego i justowanie
kompletnego sprzętu optycznego 731[04].Z2.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji
–
Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr Aleksander JaŜdŜejewski
mgr Jan Lewandowski
Opracowanie redakcyjne:
inŜ. Teresa Piotrowska
Konsultacja:
dr inŜ. Anna Kordowicz-Sot
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 731[04].Z2.04
„Wykonywanie montaŜu końcowego i justowanie kompletnego sprzętu optycznego”,
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu optyk-mechanik.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1.
Wprowadzenie
3
2.
Wymagania wstępne
6
3.
Cele kształcenia
7
4.
Przykładowe scenariusze zajęć
8
5.
Ćwiczenia
12
5.1.
Uszczelnianie i suszenie
12
5.1.1.
Ć
wiczenia
12
5.2.
Wykonywanie montaŜu i justowanie lup
13
5.2.1.
Ć
wiczenia
13
5.3.
Wykonywanie montaŜu mikroskopów
15
5.3.1.
Ć
wiczenia
15
5.4.
MontaŜ końcowy aparatów fotograficznych
17
5.4.1.
Ć
wiczenia
17
5.5.
Wykonywanie montaŜu i justowanie lunet
19
5.5.1.
Ć
wiczenia
19
5.6.
Wykonywanie montaŜu i justowanie lornet
21
5.6.1.
Ć
wiczenia
21
5.7.
Wykonywanie montaŜu i justowanie aparatów projekcyjnych
24
5.7.1.
Ć
wiczenia
24
6.
Ewaluacja osiągnięć ucznia
26
7.
Literatura
43
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie optyk mechanik. W poradniku
zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,
−
literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone róŜnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla
ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika do
nich adresowanego.
Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają
podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest zwrócenie
uwagi na następujące elementy:
−
materiał nauczania – w miarę moŜliwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle waŜnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem,
−
pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest
przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zaleŜności od tematu moŜna zalecić uczniom
samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów, w formie
dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, poniewaŜ
nauczyciel sterując dyskusją moŜe uaktywniać wszystkich uczniów oraz w trakcie
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,
−
dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ć
wiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję
ć
wiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając róŜne
moŜliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które z zaproponowanych
ć
wiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym
szkoły. Prowadzący moŜe równieŜ zrealizować ćwiczenia, które sam opracował,
−
sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. JeŜeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.
W tym miejscu jest szczególnie waŜna rola nauczyciela, gdyŜ od postawy nauczyciela,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
sposobu prowadzenia zajęć zaleŜy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń nie
zainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności załoŜonych w jednostce modułowej. NaleŜy rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału moŜe stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy
moŜe lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych,
−
testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej i naleŜy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte
przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela
realizującego tę jednostkę modułową. KaŜdemu zadaniu testu przypisano określoną
liczbę moŜliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzaleŜniona
jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel moŜe zastosować test według własnego
projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. NaleŜy pamiętać, Ŝeby tak przeprowadzić
proces oceniania ucznia, aby umoŜliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich
umiejętności.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:
−
pokaz,
−
ć
wiczenie (laboratoryjne lub inne),
−
projektów,
−
przewodniego tekstu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
Schemat układu jednostek modułowych
731[04].Z2.02
Mocowanie elementów
optycznych
731[04].Z2.01
Wykonywanie montaŜu zespołów
mechanicznych sprzętu optycznego
731[04].Z2
MontaŜ i justowanie urządzeń
optycznych
731[04].Z2.03
Wykonywanie montaŜu i justowanie
zespołów sprzętu optycznego
731[04].Z2.04
Wykonywanie montaŜu końcowego
i justowanie kompletnego sprzętu
optycznego
731[04].Z2.05
Wykonywanie montaŜu i justowanie
sprzętu optoelektronicznego
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
stosować jednostki układu SI,
–
przeliczać jednostki,
–
posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu fizyki, optyki, mechanizmów
drobnych i precyzyjnych, mocowania elementów optycznych, montaŜu mechanicznego
sprzętu optycznego oraz montaŜu zespołów sprzętu optycznego,
–
określać właściwości materiałów stosowanych w przemyśle optycznym i precyzyjnym,
–
czytać rysunki wykonawcze,
–
czytać schematy optyczne,
–
korzystać z róŜnych źródeł informacji,
–
obsługiwać komputer,
–
współpracować w grupie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
określić budowę sprzętu optycznego i optoelektronicznego,
−
dobrać narzędzia i przyrządy do montaŜu sprzętu optycznego,
−
zorganizować stanowisko do montaŜu zespołów sprzętu optycznego,
−
odczytać dokumentację techniczną i montaŜową,
−
sklasyfikować przyrządy do mocowania sprzętu optycznego,
−
zmontować i wyjustować lunetę, mikroskop, lornetkę,
−
zmontować i wyjustować rzutnik, niwelator i teodolit,
−
zastosować przyrządy pomiarowe,
−
zastosować przyrządy justerskie,
−
ocenić jakość wykonanego montaŜu,
−
zabezpieczać sprzęt optyczny na podstawie dokumentacji technicznej,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej
i ochrony środowiska.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Optyk-mechanik 731[04]
Moduł:
MontaŜ i justowanie urządzeń optycznych 731[04].Z2
Jednostka modułowa:
Wykonywanie montaŜu i justowanie kompletnego
sprzętu optycznego 731[04].Z2.04
Temat: MontaŜ końcowy mikroskopu szkolnego.
Cel ogólny: Montowanie mikroskopów.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−−−−
scharakteryzować budowę mikroskopu szkolnego,
−−−−
sklasyfikować zespoły mechaniczne i optyczne mikroskopu,
−−−−
zmontować proste mikroskopy,
−−−−
scharakteryzować zasady montaŜu prostych mikroskopów.
Metody nauczania–uczenia się:
−
miniwykład,
−
pokaz,
−
ć
wiczenia praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca indywidualna.
Czas: 5 godzin dydaktycznych.
Środki dydaktyczne:
−
części i elementy do montaŜu mikroskopu szkolnego,
−
komplet narzędzi do montaŜu,
−
komplet przyrządów justerskich,
−
schemat optyczny mikroskopu,
−
instrukcja montaŜowa mikroskopu szkolnego.
Przebieg zajęć:
1.
Wprowadzenie.
2.
Uświadomienie celów zajęć.
3.
Plan zajęć:
A. Budowa mikroskopu szkolnego:
−
wstęp – nauczyciel omawia budowę mikroskopu szkolnego demonstrując
poszczególne jego zespoły,
−
uczniowie samodzielnego zapoznają się z zespołami i częściami mikroskopu
szkolnego,
−
uczniowie dyskutując porównują poszczególne zespoły mikroskopu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
B. MontaŜ mikroskopu szkolnego:
−
wstęp – nauczyciel omawia zasady montaŜu mikroskopu szkolnego, prezentuje
potrzebne narzędzia i przyrządy pomiarowe do montaŜu, omawia podstawowe
czynności wykonywane podczas montaŜu korzystając z instrukcji montaŜowej,
−
uczniowie otrzymują zespoły i części do montaŜu mikroskopu,
−
uczniowie otrzymują narzędzia do montaŜu,
−
uczniowie samodzielnie zapoznają się z instrukcją montaŜową,
−
uczniowie pracując samodzielnie montują otrzymany mikroskop,
−
uczniowie wymieniają spostrzeŜenia dotyczące przeprowadzonego montaŜu.
4.
Podsumowanie zajęć.
−
nauczyciel zwraca uwagę na staranność wykonania montaŜu i zachowanie
czystości elementów i zespołów optycznych montowanych w mikroskopie,
−
uczniowie podczas dyskusji wypracowują wnioski dotyczące dokładności
wykonywanych zadań.
Zakończenie zajęć
Uczniowie porządkują stanowiska pracy.
Praca domowa
Uczniowie mają opracować na podstawie literatury czynności justierskie złoŜonego
poprzez siebie mikroskopu.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Nauczyciel na podstawie obserwacji aktywności uczniów, poprawności wykonania
zadania oraz wypowiedzi uczniów podczas podsumowania zajęć, uzyskuje informacje i moŜe
ocenić, czy cele zajęć zostały zrealizowane.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Optyk-mechanik 731[04]
Moduł:
MontaŜ i justowanie urządzeń optycznych 731[04].Z2
Jednostka modułowa:
Wykonywanie montaŜu i justowanie kompletnego
sprzętu optycznego 731[04].Z2.04
Temat: MontaŜ lornetki pryzmatycznej.
Cel ogólny: Montowanie lornetek pryzmatycznych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
znać budowę lornetki pryzmatycznej,
−
scharakteryzować budowę lornetki pryzmatycznej,
−
scharakteryzować zasady montaŜu lornetki pryzmatycznej,
−
dobrać przyrządy justerskie do montaŜu lornetki pryzmatycznej,
−
dobrać narzędzia do wykonania montaŜu,
−
zmontować lornetkę pryzmatyczną,
−
sprawdzić wykonany montaŜ.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponad zawodowe:
−−−−
współpraca w grupie,
−−−−
poszukiwanie specjalistycznych informacji w ogólnodostępnych źródłach informacji.
Metody nauczania–uczenia się:
−
wykład,
−
pokaz,
−
ć
wiczenia praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca indywidualna.
Czas: 5 godzin dydaktycznych.
Środki dydaktyczne:
−
stanowisko do montaŜu lornetek,
−
narzędzia do wykonania montaŜu lornetek pryzmatycznych,
−
instrukcja montaŜowa lornetek pryzmatycznych,
−
przyrządy justierskie,
−
komplet zespołów i części do montaŜu,
−
uniwersalne przyrządy pomiarowe.
Przebieg zajęć:
1.
Wprowadzenie.
2.
Uświadomienie celów zajęć.
3.
Plan zajęć:
A. Budowa lornetek pryzmatycznych:
−
wstęp – nauczyciel omawia budowę lornetki pryzmatycznej demonstrując
poszczególne jej zespoły,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
−
uczniowie samodzielnego zapoznają się z zespołami i częściami lornetki
pryzmatycznej,
−
uczniowie dyskutując porównują poszczególne zespoły lornetki pryzmatycznej.
B. MontaŜ końcowy lornetki pryzmatycznej:
−
wstęp – nauczyciel omawia zasady montaŜu lornetki pryzmatycznej, prezentuje
potrzebne narzędzia i przyrządy pomiarowe do montaŜu, omawia podstawowe
czynności wykonywane podczas montaŜu korzystając z instrukcji montaŜowej,
−
uczniowie otrzymują zespoły i części do montaŜu lornetki,
−
uczniowie otrzymują narzędzia do montaŜu,
−
uczniowie samodzielnie zapoznają się z instrukcją montaŜową,
−
uczniowie pracując samodzielnie montują otrzymaną lornetkę pryzmatyczną,
−
uczniowie wymieniają spostrzeŜenia dotyczące przeprowadzonego montaŜu.
4.
Podsumowanie zajęć.
−
nauczyciel zwraca uwagę na konieczność parowania obiektywów i okularów
lornetki,
−
uczniowie podczas dyskusji wypracowują wnioski dotyczące dokładności
wykonywanych zadań.
Zakończenie zajęć
Uczniowie porządkują stanowiska pracy.
Praca domowa
Uczniowie mają opracować na podstawie literatury czynności justierskie złoŜonej przez
siebie lornetki.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Uszczelnianie i suszenie
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sprawdź uszczelnienie lornetki pryzmatycznej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału materiału nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na prawidłowe rozpoznanie materiałów
uszczelniających.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące lornet,
2)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące zasad uszczelniania
przyrządów optycznych,
3)
zapoznać się z instrukcją montaŜu lornetki pryzmatycznej,
4)
dokonać sprawdzenia uszczelnienia wskazanej lornetki pryzmatycznej,
5)
zanotować spostrzeŜenia z przeprowadzonej kontroli.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
lornetka pryzmatyczna do kontroli,
−
instrukcja montaŜowa lornetki pryzmatycznej,
−
arkusz spostrzeŜeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Wykonywanie montaŜu i justowanie lup
5.2.1.
Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj montaŜu lupy zegarmistrzowskiej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału materiału nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na sposób mocowania soczewki
w obudowie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące zasad działania lup,
2)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące budowy lup,
3)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące narzędzi, przyrządów
kontrolnych i justerskich potrzebnych do montaŜu,
4)
przygotować stanowisko do montaŜu lup,
5)
skompletować potrzebne narzędzia i przyrządy potrzebne do wykonania zadania,
6)
skompletować potrzebne materiały i części lupy zegarmistrzowskiej,
7)
zmontować lupę zegarmistrzowską wg instrukcji montaŜowej,
8)
sprawdzić zmontowaną lupę,
9)
sporządzić notatkę z wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
przewodniego tekstu.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
części i elementy montowanej lupy zegarmistrzowskiej,
−
komplet narzędzi do montaŜu,
−
komplet przyrządów justerskich,
−
instrukcja montaŜowa lup,
−
arkusz spostrzeŜeń.
Ćwiczenie 2
Dokonaj montaŜu lupy z rączką.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału materiału nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na sposób mocowania soczewki
w obudowie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące zasad działania lup,
2)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące budowy lup,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
3)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące narzędzi, przyrządów
kontrolnych i justerskich potrzebnych do montaŜu,
4)
przygotować stanowisko do montaŜu lup,
5)
skompletować potrzebne narzędzia i przyrządy potrzebne do wykonania zadania,
6)
skompletować potrzebne materiały i części lupy z rączką,
7)
zmontować lupę z rączką wg instrukcji montaŜowej,
8)
sprawdzić zmontowaną lupę,
9)
sporządzić notatkę z wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia,
−
przewodniego tekstu.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
części i elementy montowanej lupy z rączką,
−
komplet narzędzi do montaŜu,
−
instrukcja montaŜowa lup,
−
arkusz spostrzeŜeń.
Ćwiczenie 3
Dokonaj pomiaru szerokości fazy w otrzymanych elementach optycznych: soczewce
dwuwypukłej, płytce ogniskowej, pryzmacie prostokątnym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału materiału nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na prawidłowy dobór przyrządów
pomiarowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące zasad działania lup,
2)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące budowy lupy
telecentrycznej,
3)
przygotować stanowisko do pomiaru faz,
4)
ustawić lupę telecentryczną do pomiaru,
5)
dokonać pomiaru faz w otrzymanych elementach,
6)
zapisać wyniki pomiarów,
7)
sporządzić notatkę z wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
lupa telecentryczna,
−
elementy optyczne do pomiaru: soczewka dwuwypukła, płytka ogniskowa, pryzmat
prostokątny,
−
arkusz spostrzeŜeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Wykonywanie montaŜu mikroskopów
5.3.1.
Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj montaŜu końcowego mikroskopu szkolnego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału materiału nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na prawidłową kolejność podczas
montaŜu.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące budowy mikroskopów,
2)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące zasad montaŜu mikroskopów,
3)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące narzędzi, przyrządów
kontrolnych i justerskich potrzebnych do montaŜu,
4)
skompletować potrzebne narzędzia i przyrządy potrzebne do wykonania zadania,
5)
skompletować potrzebne materiały i części obiektywu do montaŜu,
6)
zapoznać się instrukcją montaŜową,
7)
dobrać gotowe zespoły mikroskopu do montaŜu,
8)
zmontować mikroskop szkolny wg instrukcji montaŜowej,
9)
sprawdzić zmontowany mikroskop.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
części i elementy do montaŜu mikroskopu szkolnego,
−
komplet narzędzi do montaŜu,
−
komplet przyrządów justerskich,
−
schemat optyczny mikroskopu,
−
instrukcja montaŜowa mikroskopu szkolnego,
−
arkusz spostrzeŜeń.
Ćwiczenie 2
Dokonaj montaŜu końcowego mikroskopu biologicznego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału materiału nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na prawidłową kolejność
wykonywanych czynności przy montaŜu i prawidłowy dobór przyrządów justerskich.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące budowy mikroskopów,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
2)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące zasad montaŜu
mikroskopów,
3)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące narzędzi, przyrządów
kontrolnych i justerskich potrzebnych do montaŜu,
4)
skompletować potrzebne narzędzia i przyrządy potrzebne do wykonania zadania,
5)
skompletować potrzebne materiały i części obiektywu do montaŜu,
6)
zapoznać się instrukcją montaŜową,
7)
dobrać gotowe zespoły mikroskopu do montaŜu mikroskopu biologicznego,
8)
zmontować mikroskop biologiczny wg instrukcji montaŜowej,
9)
sprawdzić zmontowany mikroskop.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
części i elementy do montaŜu mikroskopu biologicznego,
−
komplet narzędzi do montaŜu,
−
komplet przyrządów justerskich,
−
schemat optyczny mikroskopu biologicznego,
−
instrukcja montaŜowa mikroskopu biologicznego,
−
arkusz spostrzeŜeń.
Ćwiczenie 3
Ustaw oświetlenia typu Köhlera w mikroskopie biologicznym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału materiału nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na prawidłową kolejność czynności
przy ustawianiu oświetlenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące budowy mikroskopów,
2)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące zasad ustawiania
oświetlenia typu Köhlera,
3)
zapoznać się instrukcją ustawiania oświetlenia typu Köhlera,
4)
ustawić oświetlenie typu Köhlera w mikroskopie biologicznym,
5)
sporządzić notatkę z wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia,
−
tekstu przewodniego.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
schemat optyczny zasady oświetlenia typu Köhlera
w mikroskopie,
−
instrukcja ustawienia oświetlenia typu Köhlera,
−
arkusz spostrzeŜeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.4. MontaŜ końcowy aparatów fotograficznych
5.4.1.
Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sporządź proces technologiczny montaŜu wskazanego aparatu fotograficznego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału materiału nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na prawidłową kolejność czynności
montaŜu i prawidłowy dobór narzędzi i sprzętu justerskiego.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące budowy aparatów
fotograficznych,
2)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące zasad montaŜu aparatów
fotograficznych,
3)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące narzędzi, przyrządów
kontrolnych i justerskich potrzebnych do montaŜu,
4)
zapoznać się z zasadami tworzenia dokumentacji montaŜowej,
5)
sporządzić proces technologiczny montaŜu wskazanego aparatu fotograficznego.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
wzorcowa dokumentacja montaŜowa,
−
arkusze wzorcowe do wykonania dokumentacji montaŜowej,
−
katalogi części i zespołów aparatów fotograficznych,
−
arkusze papieru A4,
−
przybory do rysowania i pisania.
Ćwiczenie 2
Przeprowadź kontrolę jakości obrazu uzyskanego przez wskazany aparat fotograficzny.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału materiału nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na prawidłowy sposób odczytywania
obrazów testu.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące budowy aparatów
fotograficznych,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
2)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące zasad kontroli
zmontowanych aparatów fotograficznych,
3)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące sposobu kontroli jakości
obrazu,
4)
zapoznać się z budową i obsługą resolwometru,
5)
przygotować stanowisko do kontroli jakości obrazu,
6)
sprawdzić jakość obrazu uzyskanego przez otrzymany do kontroli aparat fotograficzny,
7)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
stanowisko do pomiaru jakości obrazu,
−
rezolwometr,
−
badany aparat fotograficzny,
−
arkusz spostrzeŜeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.5.
Wykonywanie montaŜu i justowanie lunet
5.5.1.
Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj montaŜu końcowego wskazanej lunety celowniczej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału materiału nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na prawidłową kolejność
wykonywanych czynności.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące lunet,
2)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące zasad montaŜu lunet,
3)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące narzędzi, przyrządów
kontrolnych i justerskich potrzebnych do montaŜu,
4)
skompletować potrzebne narzędzia i przyrządy potrzebne do wykonania zadania,
5)
skompletować potrzebne materiały i części obiektywu do montaŜu,
6)
zapoznać się instrukcją montaŜową,
7)
dobrać okular do montaŜu lunety,
8)
dobrać obiektyw do montaŜu lunety,
9)
zmontować lunetę wg instrukcji montaŜowej,
10)
sprawdzić zmontowaną lunetę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia,
−
tekstu przewodniego.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
części i elementy montowanej lunety,
−
obiektywy lunetowe do montaŜu,
−
okulary lunetowe do montaŜu,
−
komplet narzędzi do montaŜu,
−
komplet przyrządów justerskich,
−
instrukcja montaŜowa lunet,
−
arkusz spostrzeŜeń.
Ćwiczenie 2
Dokonaj montaŜu celownika kolimatorowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału materiału nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na prawidłowy sposób montaŜu
optoelektronicznego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące celowników,
2)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące zasad montaŜu lunet,
3)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące narzędzi, przyrządów
kontrolnych i justerskich potrzebnych do montaŜu,
4)
skompletować potrzebne narzędzia i przyrządy potrzebne do wykonania zadania,
5)
skompletować potrzebne materiały i części obiektywu do montaŜu,
6)
zapoznać się instrukcją montaŜową celownika kolimatorowego,
7)
dobrać okular do montaŜu celownika,
8)
dobrać obiektyw do montaŜu celownika,
9)
zmontować kolimatorowy celownik wg instrukcji montaŜowej,
10)
sprawdzić zmontowany celownik,
11)
sporządzić notatkę z wykonanego zadania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia,
−
tekstu przewodniego.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
części i elementy montowanego celownika,
−
obiektywy do montaŜu,
−
okulary do montaŜu,
−
komplet narzędzi do montaŜu,
−
komplet przyrządów justerskich,
−
instrukcja montaŜowa lunet,
−
arkusz spostrzeŜeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.6.
Wykonywanie montaŜu i justowanie lornet
5.6.1.
Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj montaŜu wskazanej lornetki.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału materiału nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na prawidłowy dobór obiektywów
i okularów.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące budowy lornet,
2)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące zasad montaŜu lornet,
3)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące narzędzi, przyrządów
kontrolnych i justerskich potrzebnych do montaŜu,
4)
przygotować stanowisko do montaŜu lornet,
5)
skompletować potrzebne narzędzia i przyrządy potrzebne do wykonania zadania,
6)
skompletować potrzebne materiały i części obiektywu do montaŜu,
7)
zapoznać się instrukcją montaŜową,
8)
dobrać pary okularów do lornetki,
9)
dobrać pary obiektywów,
10)
zmontować lornetkę wg instrukcji montaŜowej,
11)
sprawdzić zmontowaną lornetkę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
części i elementy montowanej lornetki,
−
obiektywy lornetowe do sparowania,
−
okulary lornetowe do sparowania,
−
komplet narzędzi do montaŜu,
−
komplet przyrządów justerskich,
−
instrukcja montaŜowa lornety pryzmatycznej,
−
arkusz spostrzeŜeń.
Ćwiczenie 2
Ustaw pryzmaty w otrzymanej lornetce.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału materiału nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na prawidłowy sposób montaŜu
pryzmatów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące budowy lornet,
2)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące zasad justowania lornet,
3)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące narzędzi, przyrządów
kontrolnych i justerskich potrzebnych do justowania,
4)
skompletować potrzebne narzędzia i przyrządy justierskie potrzebne do wykonania
zadania,
5)
przygotować stanowisko do justowania lornet,
6)
zapoznać się instrukcją montaŜową,
7)
ustawić pryzmaty w otrzymanej lornetce,
8)
sporządzić notatkę z wykonanego zadania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
lornetka do justowania,
−
komplet narzędzi do justowania,
−
komplet przyrządów justerskich,
−
instrukcja montaŜowa lornetki pryzmatycznej,
−
arkusz spostrzeŜeń.
Ćwiczenie 3
Ustaw równoległość osi w lornetce pryzmatycznej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału materiału nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na prawidłową obsługę lunetki
podwójnej.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące budowy lornet,
2)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące zasad justowania lornet,
3)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące narzędzi, przyrządów
kontrolnych i justerskich potrzebnych do justowania,
4)
skompletować potrzebne narzędzia i przyrządy justierskie potrzebne do wykonania
zadania,
5)
przygotować stanowisko do justowania lornet,
6)
zapoznać się instrukcją montaŜową,
7)
ustawić równoległość osi w otrzymanej lornetce,
8)
sporządzić notatkę z wykonanego zadania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
lornetka do justowania,
−
komplet narzędzi do justowania,
−
komplet przyrządów justerskich,
−
instrukcja montaŜowa lornetki pryzmatycznej,
−
arkusz spostrzeŜeń.
Ćwiczenie 4
Sprawdź skręcenie obrazu w lornetce pryzmatycznej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału materiału nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na prawidłowy przebieg sprawdzania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące budowy lornet,
2)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące zasad justowania lornet,
3)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące narzędzi, przyrządów
kontrolnych i justerskich potrzebnych do justowania,
4)
skompletować potrzebne narzędzia i przyrządy justierskie potrzebne do wykonania
zadania,
5)
przygotować stanowisko do justowania lornet,
6)
zapoznać się instrukcją montaŜową,
7)
sprawdzić równoległość osi w otrzymanej lornetce,
8)
sporządzić notatkę z wykonanego zadania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
części i elementy montowanej lornetki,
−
obiektywy lornetowe do sparowania,
−
okulary lornetowe do sparowania,
−
komplet narzędzi do montaŜu,
−
komplet przyrządów justerskich,
−
instrukcja montaŜowa obiektywu lunetowego,
−
arkusz spostrzeŜeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
5.7.
Wykonywanie montaŜu i justowanie aparatów
projekcyjnych
5.7.1.
Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj montaŜu rzutnika pisma.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału materiału nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na prawidłową kolejność
wykonywanych czynności.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące budowy rzutników,
2)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące zasad montaŜu rzutników,
3)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące narzędzi, przyrządów
kontrolnych i justerskich potrzebnych do montaŜu,
4)
skompletować potrzebne narzędzia i przyrządy potrzebne do wykonania zadania,
5)
skompletować potrzebne materiały i części obiektywu do montaŜu,
6)
zapoznać się instrukcją montaŜową,
7)
dobrać elementy do montaŜu rzutnika,
8)
zmontować rzutnik wg instrukcji montaŜowej,
9)
sprawdzić zmontowany rzutnik.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
części i elementy montowanego rzutnika,
−
obiektywy projekcyjne do montaŜu rzutnika,
−
okulary projekcyjne do montaŜu rzutnika,
−
komplet narzędzi do montaŜu,
−
komplet przyrządów justerskich,
−
instrukcja montaŜowa rzutnika,
−
arkusz spostrzeŜeń.
Ćwiczenie 2
Dokonać konserwacji rzutnika pisma.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału materiału nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na zastosowanie prawidłowych metod
konserwacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące budowy rzutników,
2)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące zasad konserwacji
rzutników,
3)
wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące narzędzi, przyrządów
kontrolnych i justerskich potrzebnych do przeprowadzenia konserwacji,
4)
skompletować potrzebne narzędzia i przyrządy potrzebne do wykonania zadania,
5)
skompletować potrzebne materiały potrzebne do wykonania zadania,
6)
zapoznać się instrukcją obsługi i konserwacji rzutników,
7)
przeprowadzić konserwację rzutnika wg instrukcji,
8)
sporządzić notatkę z wykonanego zadania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia,
−
tekstu przewodniego.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
komplet narzędzi do konserwacji,
−
komplet przyrządów justerskich,
−
instrukcja obsługi i konserwacji rzutnika,
−
arkusz spostrzeŜeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie montaŜu
końcowego i justowanie kompletnego sprzętu optycznego”
Test składa się z 25 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−−−−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 23, 24, 25 są
z poziomu podstawowego,
−−−−
zadania 9, 11, 22 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−−−−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,
−−−−
bardzo dobry – za rozwiązanie 23 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. b, 4. a, 5. c, 6. a, 7. c, 8. a, 9. c, 10. d, 11. a,
12. a, 13. c, 14. d, 15. c, 16. a, 17. c, 18. c, 19. a, 20. a, 21. b, 22. c, 23. a, 24. a,
25. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
RozróŜnić materiały uszczelniające
A
P
a
2
Dobrać rodzaj oświetlenia w mikroskopach
B
P
c
3
Określić zasady montaŜu
C
P
b
4
Zastosować kolejność montaŜu
C
P
a
5
Dobrać przyrządy justerskie
C
P
c
6
Zastosować kolejność montaŜu
C
P
a
7
Zastosować zasady montaŜu
C
P
c
8
Dobrać przyrządy justerskie
C
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
9
Zastosować zasady justowania
C
PP
c
10 Zastosować przyrządy justerskie
C
P
d
11 Dobrać testy kontrolne
C
PP
a
12 Zastosować zasady regulacji
B
P
a
13 Zastosować przyrządy kontrolne
C
P
c
14 Scharakteryzować budowę sprzętu optycznego
A
P
d
15 Scharakteryzować uszczelniacze
A
P
c
16 Scharakteryzować zasady montaŜu
A
P
a
17 Scharakteryzować zasady montaŜu
A
P
c
18 RozróŜnić sprzęt optyczny
B
P
c
19 RozróŜnić sprzęt optyczny
B
P
a
20 RozróŜnić elementy sprzętu optycznego
B
P
a
21 Zastosować uszczelniacze
B
P
b
22 Zinterpretować schematy
C
PP
c
23 Zidentyfikować błędy justerskie
C
P
a
24 Zastosować zasady montaŜu
B
P
a
25
Zidentyfikować
parametry
przyrządów
optycznych
C
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7.
Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9.
Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliŜającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 25 zadania. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwe odpowiedzi. Tylko
jedna jest prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Zadania wymagają stosunkowo prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed
wskazaniem poprawnego wyniku.
7.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8.
Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9.
Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Surowcem do produkcji pochłaniaczy wilgoci jest
a)
ziemia diatomitowi.
b)
ziemia madowa.
c)
ziemia powulkaniczna.
d)
ziemia bazaltowa.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
2.
Zasada Köhlera dotyczy oświetlenia
a)
aparatów fotograficznych.
b)
lunety.
c)
w mikroskopie.
d)
w lupie.
3.
Przy ustawianiu rewolwerowego zmieniacza obiektywów naleŜy zachować
a)
równoległość czoła oporowego obiektywu do pierścienia oporowego nasadki
okularowej.
b)
równoległość czoła obiektywu do płaszczyzny preparatu.
c)
równoległość płaszczyzny preparatu do płaszczyzny podstawy.
d)
równoległość płaszczyzny podstawy do płaszczyzny oporowej okulara.
4.
Pierwszą operacją montaŜu mikroskopu jest
a)
połączenie obiektywu z okularem.
b)
połączenie kondensora ze stolikiem.
c)
połączenie statywu z podstawą.
d)
połączenie kondensora ze statywem.
5.
Sprawdzenia skręcenia obrazu w lornetce pryzmatycznej wykonuje się na
a)
lunetce wychylnej.
b)
lunecie autokolimacyjnej.
c)
mikroskopie o małym powiększeniu.
d)
goniometrze.
6.
Zero pierścienia dioptryjnego ustawiamy po
a)
ustawieniu ostrości obrazu.
b)
zmontowaniu kondensora.
c)
zmontowaniu nasadki krzyŜowej.
d)
ustawieniu oświetlenia.
7.
Przy montaŜu mikroskopu naleŜy skompletować
a)
oświetlacze.
b)
preparaty.
c)
obiektywy.
d)
diafragmy.
8.
Ustawienie równoległości osi obu lunet w lornetce jest za pomocą
a)
mimośrodów obiektywów.
b)
podtaczania gwintów.
c)
wymiany podkładek.
d)
mimośrodów okularów.
9.
Pryzmaty w lornetce ustawiamy tak, aby
a)
przekroje główne były wzajemnie równoległe.
b)
przekroje główne pokrywały się.
c)
przekroje główne były wzajemnie prostopadłe.
d)
przekroje główne były skośne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
10.
Resolwometr słuŜy do kontroli
a)
równoległości osi.
b)
prostopadłości osi.
c)
jakości obiektywu.
d)
jakości obrazu.
11.
Do badania jakości obrazu aparatu fotograficznego uŜywamy testu
a)
kołowego
b)
liniowego.
c)
kreskowego.
d)
obrazkowego.
12.
Regulację czasu otwarcia migawki wykonujemy za pomocą
a)
podginania spręŜyny.
b)
skracania spręŜyny.
c)
wymiany listków.
d)
skracania listków.
13.
Za pomocą oscyloskopu kontrolujemy w aparatach fotograficznych
a)
czułość błony.
b)
ilość wykonanych zdjęć.
c)
czas otwarcia migawki.
d)
blendę.
14.
Na schemacie lornetki pryzmatycznej część 2 jest to
a)
pokrywa tylna.
b)
oś.
c)
pryzmat.
d)
korpus prawy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
15.
Pochłaniacze wilgoci posiadają
a)
odczyn kwaśny.
b)
odczyn słony.
c)
odczyn obojętny.
d)
odczyn zasadowy.
16.
MontaŜ końcowy sprzętu optycznego powinien odbywać się w pomieszczeniu
o wilgotności
a)
60%.
b)
70%.
c)
80%.
d)
90%.
17.
Wnętrza korpusu lornetki pokrywa się
a)
sadzą angielską.
b)
lakierem błyszczącym.
c)
smarem pyłochłonnym.
d)
smarem z dodatkiem pyłku aluminium.
18.
Pokazane na rysunku lupy to
a)
Brinella.
b)
telecentryczne.
c)
włókiennicze.
d)
zegarmistrzowskie.
19.
Na rysunku przedstawiono mikroskop
a)
piórowy.
b)
kontrolny.
c)
stereoskopowy.
d)
szkolny.
20.
Pokazany na rysunku element optyczny znajduje się w
a)
aparacie fotograficznym.
b)
mikroskopie.
c)
rzutniku.
d)
lornetce.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
21.
Przyrządy optyczne wypełnia się w celu uszczelnienia
a)
tlenem.
b)
azotem.
c)
wodorem.
d)
helem.
22.
Na rysunku rzutnika część nr 4 to
a)
okular.
b)
lupa.
c)
obiektyw.
d)
lustro.
23.
W lornetce pryzmatycznej rysunek a przedstawia
a)
prostopadłe ustawienie pryzmatów.
b)
skośne ustawienie pryzmatów.
c)
równoległe ustawienie pryzmatów.
d)
wichrowate ustawienie pryzmatów.
24.
Moment oporu przy obrocie pokręteł w lunetach celowniczych regulujemy przez
a)
ś
ciskanie podkładki spręŜystej.
b)
rozginanie podkładki spręŜystej.
c)
wymianę podkładki spręŜystej.
d)
podpiłowanie podkładki spręŜystej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
25.
W lunetach celowniczych źrenica wyjściowa leŜy
a)
kilkanaście centymetrów za okularem.
b)
na okularze.
c)
kilkanaście centymetrów przed okularem.
d)
kilkanaście centymetrów za obiektywem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ...............................................................................
Wykonywanie montaŜu końcowego i justowanie kompletnego sprzętu
optycznego
Zakreśl poprawną odpowiedź
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
21
a
b
c
d
22
a
b
c
d
23
a
b
c
d
24
a
b
c
d
25
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie montaŜu
końcowego i justowanie kompletnego sprzętu optycznego”
Test składa się z 25 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−−−−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 23, 24, 25 są
z poziomu podstawowego,
−−−−
zadania 9, 11, 22 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−−−−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,
−−−−
bardzo dobry – za rozwiązanie 23 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. b, 4. a, 5. c, 6. a, 7. c, 8. a, 9. c, 10. d, 11. a,
12. a, 13. c, 14. d, 15. c, 16. a, 17. c, 18. c, 19. a, 20. a, 21. b, 22. c, 23. a, 24. a,
25. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
RozróŜnić materiały uszczelniające
A
P
a
2
Dobrać rodzaj oświetlenia w mikroskopach
B
P
c
3
Określić zasady montaŜu
C
P
b
4
Zastosować kolejność montaŜu
C
P
a
5
Dobrać przyrządy justerskie
C
P
c
6
Zastosować kolejność montaŜu
C
P
a
7
Zastosować zasady montaŜu
C
P
c
8
Dobrać przyrządy justerskie
C
P
a
9
Zastosować zasady justowania
C
PP
c
10 Zastosować przyrządy justerskie
C
P
d
11 Dobrać testy kontrolne
C
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
12 Zastosować zasady regulacji
B
P
a
13 Zastosować przyrządy kontrolne
C
P
c
14 Scharakteryzować budowę sprzętu optycznego
A
P
d
15 Scharakteryzować uszczelniacze
A
P
c
16 Scharakteryzować zasady montaŜu
A
P
a
17 Scharakteryzować zasady montaŜu
A
P
c
18 RozróŜnić sprzęt optyczny
B
P
c
19 RozróŜnić sprzęt optyczny
B
P
a
20 RozróŜnić elementy sprzętu optycznego
B
P
a
21 Zastosować uszczelniacze
B
P
b
22 Zinterpretować schematy
C
PP
c
23 Zidentyfikować błędy justerskie
C
P
a
24 Zastosować zasady montaŜu
B
P
a
25
Zidentyfikować
parametry
przyrządów
optycznych
C
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7.
Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9.
Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliŜającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 25 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwe odpowiedzi. Tylko
jedna jest prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Zadania wymagają prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed wskazaniem
poprawnego wyniku.
7.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8.
Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9.
Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Surowcem do produkcji pochłaniaczy wilgoci jest
a)
Si0
2
.
b)
H
2
S0
4
.
c)
H
2
0.
d)
C0
2
.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
2.
Zasada Köhlera dotyczy oświetlenia
a)
stanowiska montaŜowego.
b)
lunety.
c)
w mikroskopie.
d)
w dioptriomierzu.
3.
Przy ustawianiu rewolwerowego zmieniacza obiektywów naleŜy zachować
a)
równoległość czoła oporowego obiektywu do pierścienia oporowego nasadki
okularowej.
b)
równoległość czoła obiektywu do płaszczyzny preparatu.
c)
równoległość płaszczyzny preparatu do płaszczyzny podstawy.
d)
równoległość płaszczyzny podstawy do płaszczyzny oporowej okulara.
4.
Operacją montaŜu mikroskopu jest
a)
połączenie obiektywu z okularem.
b)
połączenie kondensora ze stolikiem.
c)
połączenie stolika ze statywem.
d)
połączenie zespołu mikro – makro z kondensorem.
5.
Sprawdzenia równoległości osi w lornetce pryzmatycznej wykonuje się na
a)
mikroskopie o małym powiększeniu.
b)
lunecie autokolimacyjnej.
c)
lunetce wychylnej.
d)
goniometrze.
6.
Sprawdzenie wskazań dioptryjnych okularów ustawiamy po
a)
ustawieniu ostrości obrazu.
b)
zmontowaniu kondensora.
c)
zmontowaniu nasadki krzyŜowej.
d)
ustawieniu oświetlenia.
7.
Przy montaŜu mikroskopu naleŜy skompletować
a)
nasadki.
b)
preparaty.
c)
okulary.
d)
diafragmy.
8.
Skręcenie obrazu w lornetce uzyskujemy poprzez
a)
ustawienie pryzmatów.
b)
podtaczanie gwintów.
c)
ustawienie obiektywów.
d)
ustawienie okularów.
9.
Pryzmaty w lornetce ustawiamy tak, aby
a)
przekroje główne były wzajemnie równoległe.
b)
przekroje główne pokrywały się.
c)
przekroje główne były wzajemnie prostopadłe.
d)
przekroje główne były skośne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
10.
Resolwometr słuŜy do kontroli
a)
jakości kondensorów.
b)
jakości okularów.
c)
jakości obiektywu.
d)
jakości obrazu.
11.
Do badania zdolności rozdzielczej aparatu fotograficznego uŜywamy testu
a)
kołowego
b)
liniowego.
c)
kreskowego.
d)
obrazkowego.
12.
Regulację czasu otwarcia migawki wykonujemy za pomocą
a)
podginania spręŜyny.
b)
skracania spręŜyny.
c)
wymiany listków.
d)
skracania listków.
13.
Za pomocą oscyloskopu kontrolujemy w aparatach fotograficznych
a)
czułość błony.
b)
ilość wykonanych zdjęć.
c)
czas otwarcia migawki.
d)
blendę.
14.
Na schemacie lornetki pryzmatycznej część 9 jest to
a)
pokrywa tylna.
b)
oś.
c)
korpus prawy.
d)
pryzmat.
15.
Pochłaniacze wilgoci posiadają
a)
odczyn kwaśny.
b)
odczyn słony.
c)
odczyn obojętny.
d)
odczyn zasadowy.
16.
MontaŜ końcowy sprzętu optycznego powinien odbywać się w pomieszczeniu
o wilgotności
a)
60%.
b)
70%.
c)
80%.
d)
90%.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
40
17.
Wnętrza korpusu lornetki pokrywa się
a)
sadzą angielską.
b)
lakierem błyszczącym.
c)
smarem pyłochłonnym.
d)
smarem z dodatkiem pyłku aluminium.
18.
Pokazane na rysunku lupy to
a)
Brinella.
b)
telecentryczne.
c)
zegarmistrzowskie.
d)
z opaską na czoło.
19.
Na rysunku przedstawiono mikroskop
a)
szkolny.
b)
kontrolny.
c)
stereoskopowy.
d)
piórowy.
20.
Pokazany na rysunkach element optyczny znajduje się
a)
lornetce.
b)
mikroskopie.
c)
rzutniku.
d)
aparacie fotograficznym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
41
21.
Przyrządy optyczne w celu uszczelnienia wypełnia się
a)
tlenem.
b)
azotem.
c)
wodorem.
d)
helem.
22.
Na rysunku rzutnika część nr 5 to
a)
okular.
b)
obiektyw.
c)
lupa.
d)
lustro.
23.
W lornetce pryzmatycznej rysunek b
przedstawia
a)
skośne ustawienie pryzmatów.
b)
prostopadłe ustawienie pryzmatów.
c)
równoległe ustawienie pryzmatów.
d)
wichrowate ustawienie pryzmatów.
24.
Moment oporu przy obrocie pokręteł w lunetach celowniczych regulujemy przez
a)
ś
ciskanie podkładki spręŜystej.
b)
rozginanie podkładki spręŜystej.
c)
wymianę podkładki spręŜystej.
d)
podpiłowanie podkładki spręŜystej.
25.
W lunetach celowniczych źrenica wejściowa leŜy
a)
na obiektywie.
b)
na okularze.
c)
kilkanaście centymetrów przed okularem.
d)
kilkanaście centymetrów za obiektywem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
42
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ...............................................................................
Wykonywanie montaŜu i justowanie kompletnego sprzętu optycznego
Zakreśl poprawną odpowiedź
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
21
a
b
c
d
22
a
b
c
d
23
a
b
c
d
24
a
b
c
d
25
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
43
7. LITERATURA
1.
Bartkowska J.: Optyka i korekcja wad wzroku. Wydawnictwo Lekarskie, PZWL
Warszawa 1996
2.
Chalecki J.: Przyrządy optyczne. WNT, Warszawa 1979
3.
Hein A., Sidorowicz A., Wagnerowski T.: Oko i okulary. Wydawnictwo Przemysłu
Lekkiego i SpoŜywczego, Warszawa 1966
4.
Jóźwicki R.: Optyka instrumentalna. WNT, Warszawa 1970
5.
Krawcow J. A., Orłow J. I.: Optyka geometryczna ośrodków jednorodnych. WNT,
Warszawa 1993
6.
Krajowy standard kwalifikacji zawodowych dla zawodu: Optyk mechanik (731103).
MPiPS, Warszawa 2006
7.
Meyer – Arendt J. R.: Wstęp do optyki. PWN, Warszawa 1977
8.
Nowak J., Zając M.: Optyka – kurs elementarny. Oficyna Wydawnicza Politechniki
Wrocławskiej, Wrocław 1998
9.
Pluta M.: Mikroskopia optyczna. PWN, Warszawa 1982
10.
Sojecki A.: Optyka. WSiP, Warszawa 1997
11.
Szymański J.: Budowa i montaŜ aparatury optycznej. WNT Warszawa 1978
12.
Tryliński W. (red.): Konstrukcja przyrządów i urządzeń precyzyjnych. WNT, Warszawa
1996
13.
http://astrofotografia.republika.pl/Budowa_teleskopu_270_1500.htm
14.
http://pl.wikipedia.org/
15.
Dział lornety – na podstawie artykułu p. Arkadiusza Olech [http://www.optyczne.pl]
16.
Dział noktowizory na podstawie [http://www.noktowizory.k.pl/noktowiz.htm]
17.
http://www.uchwyt.pl/
18.
http://pohua.pl/projektor/instrukcjaC.pdf
19.
PCkurier 13/1999 Dodatek specjalny [http://www.pckurier.pl/archiwum]