background image

Opieka i wychowanie 

88 

Program zajęć „Spójrz inaczej” 

w pracy z dziećmi 

6–letnimi 

mgr Grażyna Kokoszka 

nauczyciel Przedszkola Miejskiego nr 16 

w Mielcu 

Program zajęć wychowawczo – profilaktycznych „Spójrz inaczej” kładzie 

szczególny nacisk na kształtowanie osobowości dziecka i wspieranie jego rozwoju – 
zarówno poprzez proponowane treści programowe jak również osobisty kontakt 
nauczyciela z dzieckiem. Celem wymienionego programu jest taki wpływ na dziecko, 
aby lepiej radziło sobie z rozwiązywaniem problemów, aby rozumiało siebie, potrafiło 
współżyć z innymi i umiało znajdować w samym sobie oparcie w trudnych sytuacjach. 

Zajęcia w tym programie prowadzone są metodami aktywnymi, tzn. w taki sposób, 

aby umożliwić dziecku aktywne doświadczanie i przeżywanie tego, co jest tematem 
zajęć. 

Program przeznaczony jest do pracy z dziećmi w klasach I – III, ale można 

wykorzystać lub modyfikować niektóre fragmenty scenariuszy, dostosowując je do 
możliwości 6–latków. 

Po ukończeniu warsztatu „Spójrz inaczej” opracowałam modyfikację programu tych 

zajęć i realizuję  ją w moim oddziale. O zamiarze prowadzenia ich poinformowałam 
rodziców na początku roku szkolnego, gdyż skuteczność zajęć związana jest w dużym 
stopniu ze współpracą i stosunkiem rodziców do działań profilaktycznych. Rodzice 
czynnie włączyli się do realizacji niektórych części zajęć, chociażby poprzez między 
innymi wspólne z dziećmi wykonanie „Książeczki o rodzinie”. Prowadziłam także 
zajęcia otwarte dla rodziców w oparciu o ten program - był to cykl: „Dbanie o zdrowie”, 
„Postrzeganie siebie i rozumienie uczuć”. Przebieg jednego z zajęć ilustruje poniższy 
scenariusz. 

background image

Grażyna Kokoszka – Program zajęć „Spójrz inaczej” w pracy z dziećmi 6-letnimi 

89 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 6 - LETNICH 

Temat:

 

Co przeżywał Czerwony Kapturek i co my przeżywamy? 

Cele: 

−  uświadomienie dzieciom, że w różnych sytuacjach ludzie przeżywają różne 

uczucia, 

−  uczenie się, że możemy rozpoznawać uczucia innych osób, zwracając uwagę 

na wyraz ich twarzy, 

−  rozpoznawanie i nazywanie uczuć,  
−  uświadomienie sobie swoich uczuć. 

Pomoce: 

obrazki z bajki „Czerwony Kapturek”, schematyczne ilustracje uczuć, napisy, 
sklejone wcześniej przez dzieci koperty, flamastry, muzyka, tekst opowiadania, 
cztery duże kartki z narysowanymi minami, serduszka z papieru samoprzylepnego, 
ankiety dla rodziców, pudełko 

Literatura: 

Kołodziejczyk A., Czemierowska E., Kołodziejczyk T., „Spójrz inaczej” Program 
zajęć wychowawczo – profilaktycznych dla klas 1-3 szkół podstawowych  

Przebieg zajęcia: 

1. 

Rozpoznawanie na podstawie serii obrazków uczućjakie przeżywa Czerwony 
Kapturek w różnych sytuacjach. 
Rozpoznawanie uczuć na podstawie sytuacji, mimiki i pozycji ciała bohaterki. 

2. 

Dobieranie  podpisów do schematycznych rysunków przedstawiających różne 
uczucia, wymyślanie do nich synonimów np. radość, zadowolenie itp. 

3. 

Recytacja  w kręgu poruszającym się po obwodzie koła wspólnie z rodzicami, 
znanego wierszyka „Siała baba mak” naśladując różne stany uczuciowe: złość, 
radość, strach, smutek. 

4. 

Zabawa „Dokończ zdanie” - w kręgu w pozycji siedzącej dzieci kończą 
zdanie: „Złoszczę się, gdy..., „Szczęśliwa jestem, gdy...”, „Boję się, gdy...” itd. 

5. 

Rysowanie z rodzicami na sklejonych wcześniej przez dzieci kopertach 
schematycznych twarzy, wyrażających uczucia: radości, smutku, strachu, złości. 

6. 

Dobieranie  odpowiedniej koperty z przedstawioną miną do usłyszanej muzyki 
(wesoła, smutna, groźna) 

background image

Grażyna Kokoszka – „Spójrz inaczej” 

90 

7. 

Zabawa z „ przyjacielem z koperty” (koperta nałożona na dłoń) według 
usłyszanej muzyki (wesołej, smutnej). 

8. 

Ilustrowanie  przy użyciu narysowanych min, uczuć, jakie przeżywali 
bohaterowie (Wojtek i Paulina) w opowiadanej fragmentami przygodzie pt. „W 
wesołym miasteczku”. 

Opowiadanie 

Wojtek i Paulina poszli do Wesołego Miasteczka. Wojtkowi bardzo podoba 
się jazda na karuzeli. Namówił Paulinę, aby się przejechali. Paulina nie 
przepada za jazdą na karuzeli, ale się zgodziła. Jak się czuł Wojtek? Dzieci 
podnoszą rysunek twarzy wyrażającej jego uczucie. 
Karuzela kręciła się coraz szybciej. Paulina bardzo nie lubi szybkiej jazdy. 
Dzieci podnoszą rysunek twarzy wyrażającej jej uczucie. 
Dzieci zgubiły się, nie widzą rodziców, wokół jest bardzo dużo ludzi. Nie 
wiedzą, co mają robić. Jak czują się dzieci? Wojtek i Paulina poszli do 
Salonu Strachu. Paulina chce wejść do środka, lubi oglądać szkielety, 
duchy, widma. Jak czuje się Paulina? Wojtek nie ma na to ochoty. Jak 
może czuć się Wojtek? Dzieci pokazują to używając rysunku twarzy. 
Następnie pokazują jak one by się czuły wchodząc do Salonu Strachu. 
Cała rodzina była zadowolona z pobytu w Wesołym Miasteczku. Nadeszła 
jednak pora powrotu. Jak sądzicie, jak mogły czuć się dzieci, gdy 
wychodziły z Wesołego Miasteczka? Dzieci pokazują rysunki twarzy 
wyrażającej uczucia Pauliny i Wojtka. Uzasadniają swój wybór. 

9. 

Ewaluacja  – Dzieci wyrażają swoje odczucia na temat zajęcia za pomocą 
serduszek, które naklejają na 4 dużych kartkach zawierających ilustracje uczuć 
(radość, smutek, strach, złość). Rodzice piszą o tym samym w przygotowanych 
krótkich ankietach, które potem wrzucają do pudełka. 

 
 

background image

 

91