background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 

Jadwiga Rudecka 

 
 
 
 
 

Sporządzanie dokumentacji konstrukcyjno-technologicznej 
311[25].Z4.02 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 

mgr inŜ. Ewa Jasińska 

mgr inŜ. Barbara Jaśkiewicz 

 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

dr inŜ. Jadwiga Rudecka 

 

 

Konsultacja: 

dr inŜ. Jacek Przepiórka 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  311[25].Z4.02, 

„Sporz

 

ą

dzanie  dokumentacji  konstrukcyjno-technologicznej”,  zawartego  w  modułowym 

programie nauczania dla zawodu technik obuwnik. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1. Podstawy projektowania kopyt obuwniczych 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Budowa i zasada działania oprzyrządowania do produkcji obuwia 

13 

  5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Techniczne przygotowanie produkcji 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

17 

7.

 

Literatura 

31 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik obuwnik. 

W poradniku zamieszczono: 

−−−−

 

wymagania  wstępne 

  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  juŜ 

ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

−−−−

 

cele  kształcenia 

  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 

z poradnikiem, 

−−−−

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

−−−−

 

ć

wiczenia 

  przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi 

metodami nauczania oraz środkami dydaktycznymi, 

−−−−

 

ewaluację osiągnięć ucznia 

 przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego,  tekstu  przewodniego,  dyskusji  dydaktycznej.  Proponuje  się,  aby  dominującą 
metodą nauczania były ćwiczenia poprzedzone pokazem z objaśnieniem. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych

 

311[25].Z4 

Proces projektowania  

i konstruowania obuwia

 

311[25].Z4.03 

Projektowanie i konstruowanie 

wierzchów obuwia 

311[25].Z4.02 

Sporządzanie dokumentacji 

konstrukcyjno-technologicznej 

311[25].Z4.04 

Projektowanie i konstruowanie 

spodów obuwia 

311[25].Z4.01 

Stosowanie zasad projektowania 

i konstruowania obuwia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  środowiska  oraz ochrony 
przeciwpoŜarowej podczas montaŜu i demontaŜu maszyn i urządzeń, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji,  

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

posługiwać się dokumentacją konstrukcyjną i technologiczną, 

 

odczytywać dokumentację konstrukcyjno-technologiczną oraz instrukcje obsługi maszyn 
i urządzeń obuwniczych, 

 

sporządzać rysunki róŜnych typów obuwia z modelu, 

 

sporządzać rysunek techniczny typowych części maszyn obuwniczych, 

 

oznaczać rodzaj obróbki i wykończenia powierzchni oraz tolerancje i pasowania, 

 

określać zakres stosowania uproszczeń rysunkowych, 

 

stosować i zamieniać jednostki układu SI, 

 

wykonywać proste obliczenia matematyczne, 

 

uŜytkować komputer, 

 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

wykonać szkice i rysunki poglądowe urządzeń produkcyjnych i oprzyrządowania maszyn 
obuwniczych w róŜnych stopniach uproszczenia, 

 

wykonać  rysunki  podłuŜnych  profili  oraz  poprzecznych  przekrojów  modeli  kopyt 
obuwniczych, 

 

wykonać schematy ideowe oprzyrządowania maszyn i urządzeń obuwniczych, 

 

wykonać  szkice,  rysunki  poglądowe  oraz  modele  elementów  obuwia  z  gumy  i  tworzyw 
sztucznych, 

 

oznaczyć tolerancję i pasowania na rysunkach, 

 

zastosować wzorniki elementów cholewek i spodów obuwia do wykonania wykrojników 
i matryc, 

 

opracować  i  zastosować  dokumentację  do  wykonania  urządzeń  produkcyjnych 
i oprzyrządowania maszyn obuwniczych, 

 

zorganizować i wyposaŜyć stanowisko projektowania i konstruowania obuwia, 

 

zastosować  normy,  warunki  techniczne  i  róŜne  źródła  informacji  w  procesie 
projektowania i konstruowania obuwia, 

 

zastosować  techniki  i  programy  komputerowe  w  procesie  sporządzania  dokumentacji 
konstrukcyjno-technologicznej, 

 

określić cele i zadania technicznego przygotowania produkcji, 

 

opracować harmonogram prac związanych z przygotowaniem nowych wzorów obuwia, 

 

zorganizować  prace  związane  z  konstrukcyjnym  i  technologicznym  przygotowaniem 
nowych wzorów obuwia, 

 

sporządzić konstrukcyjno-technologiczną dokumentację obuwia, 

 

ocenić dokumentację i przygotowanie urządzeń produkcyjnych, 

 

wykonać próby technologiczne oraz wdroŜyć nowe wzory do produkcji, 

 

ocenić  i  skorygować  dokumentację  projektowo-konstrukcyjno-technologiczną  po 
wykonaniu prób, 

 

sporządzić schemat rozmieszczenia stanowisk pracy dla procesów wytwarzania obuwia, 

 

ocenić róŜne modele obuwia pod względem funkcjonalnym i ekonomicznym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

 

 

…………………………………………... 

Modułowy program nauczania: 

 

Technik obuwnik 311[25] 

Moduł: 

 

 

Proces projektowania i konstruowania obuwia    

 

 

 

311[25].Z4 

Jednostka modułowa: 

 

Sporządzanie dokumentacji  
konstrukcyjno-technologicznej 311[25].Z4.02 

 

  Temat: Wykonywanie konstrukcji ściółki kopyta według metody 2/3 długości kopyta. 

Cel  ogólny: zapoznanie  ze  sposobem  projektowania  ściółki  kopyta  według  metody  2/3 

długości. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać i opisać metodę projektowania ściółki kopyta, 

 

rozróŜnić  punkty  charakterystyczne  stosowane  do  wyznaczania  konturu  ściółki  kopyta 
według metody 2/3 długości, 

 

wyznaczyć podstawowe wymiary stosowane przy konstruowaniu ściółki kopyta, 

 

wykonać konstrukcję ściółki kopyta, 

 

skorzystać z informacji zawartych w tabelach. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

miniwykład, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne.  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2–3 osobowych. 

 
Czas: 
4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowiska do pracy grupowej i indywidualnej, 

 

schemat konstrukcji ściółki kopyta według metody 2/3 długości, 

 

kopyta obuwnicze w róŜnych numerach, 

 

arkusze papieru milimetrowego format A4, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Przebieg zajęć: 
1. Sprawy organizacyjne. 
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4. Podział uczniów na grupy i wybór lidera. 
5. Realizacja zajęć: 
I. Konstrukcja ściółki kopyta IPS-72 

 

nauczyciel pokazuje na kopycie kształt jego podstawy oraz omawia charakterystyczne 
części odpowiadające anatomicznej budowie stopy człowieka, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

 

uczniowie opisują prezentowane przez nauczyciela części kopyta, 

 

nauczyciel prezentuje schemat konstrukcji ściółki kopyta według metody IPS-72, 

 

uczniowie rozpoznają wskazane przez nauczyciela na schemacie części kopyta, 

 

uczniowie pracując indywidualnie zapisują do zeszytu najwaŜniejsze informacje. 

II. Zapoznanie uczniów z metodą konstrukcji ściółki kopyta 

 

nauczyciel  na  schemacie  wyjaśnia  dokładnie  konstrukcję  ściółki  kopyta  omawiając 
rozmieszczenie  i  znaczenie  poszczególnych  punktów  peryferyjnych  słuŜących  do 
wykreślenia kształtu ściółki, 

 

uczniowie  wskazują  na  podobieństwa  konstrukcji  omawianej  metody  w  stosunku  do 
innych metod konstrukcji ściółki kopyta, 

 

nauczyciel wyjaśnia poprawki wprowadzone do omawianej konstrukcji w odniesieniu 
do innych metod, 

III. Wykonanie  konstrukcji  ściółki  kopyta  (naleŜy  podzielić  uczniów  na  grupy  2–3 

osobowe) 

 

uczniowie  otrzymują  przykładowy  schemat  konstrukcji  ściółki  według  metody  2/3 
długości kopyta oraz niezbędne dane do wykonania konstrukcji, 

 

uczniowie  w  grupach  zapoznają  się  z  kolejnością  wykonywania  konstrukcji  ściółki 
kopyta, 

 

uczniowie  w  grupach  wykonują  model  konstrukcji  ściółki  kopyta  dla  zadanego 
numeru wielkościowego, 

 

nauczyciel przez cały czas nadzoruje pracę uczniów w grupach, 

 

uczniowie  porównują  wykreśloną  ściółkę  z  kształtem  podstawy  kopyta  w  tej  samej 
numeracji. 

6. Po wykonaniu zadania lider grupy przedstawia opracowaną konstrukcję. 
7. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanej pracy. 
8. Uczniowie pozostałych grup oceniają jakość wykonanej pracy. 
9. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa: 

Odszukaj  w  czasopismach  fachowych  lub  Internecie  informacje  dotyczące  nowych 

rozwiązań konstrukcji ściółki kopyta. Napisz notatkę z zebranych wiadomości w zeszycie. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca…………………………………………... 
Modułowy program nauczania: 

 

Technik obuwnik 311[25] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Proces projektowania i konstruowania obuwia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

311[25].Z4 

Jednostka modułowa: 

Sporządzanie dokumentacji  
konstrukcyjno-technologicznej 311[25].Z4.02 

 

  Temat: Wykonywanie opisu technologiczno-materiałowego prostego modelu obuwia. 

Cel  ogólny: zapoznanie  ze  sposobem  tworzenia  dokumentacji  techniczno-materiałowej  do 

nowych wzorów obuwia. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dobrać warunki techniczno-technologiczne i materiałowe, 

 

określić kolejność czynności związanych z opracowaniem elementów spodowych, 

 

wykonać wykresy ścieniania elementów obuwia, 

 

określić kolejność czynności związanych z uszyciem cholewki, 

 

określić kolejność czynności związanych z montaŜem i wykończeniem obuwia, 

 

sporządzić opis technologiczno-materiałowy. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

miniwykład, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne.  

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w małych grupach 2–3 osobowych. 

 

Czas: 5 godzin dydaktycznych. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stanowiska do pracy grupowej i indywidualnej, 

 

prezentacja 

multimedialna 

opisu 

technologiczno-materiałowego 

wykonana 

dla 

posiadanego wzoru obuwia, 

 

komputer z oprogramowaniem do prezentacji (np. Microsoft PowerPoint), 

 

rzutnik multimedialny z ekranem, 

 

szablony  do  róŜnych  wzorów  czółenek  damskich  wraz  z  załoŜeniami  konstrukcyjnymi 
i wykonanymi wzorami obuwia, 

 

planimetr, 

 

papier szary formatu A1, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

katalogi materiałów i dodatków obuwniczych. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Podział uczniów na grupy i wybór lidera. 
5.  Realizacja zajęć: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

I.   Ogólna struktura opisu technologiczno-materiałowego 

 

nauczyciel pokazuje buta, na podstawie którego  omawia główne etapy wytwarzania 
obuwia, 

 

uczniowie  opisują  prezentowane  przez  nauczyciela  części  składowe  obuwia 
proponując dla nich odpowiedni rodzaj obróbki, 

 

nauczyciel  prezentuje  schemat  blokowy  przedstawiający  opis  technologiczno- 
-materiałowy, omawiając rodzaj dokumentacji wchodzącej w jego skład, 

 

uczniowie  rozpoznają  jakie  czynności  związane  z  wytwarzaniem  obuwia  powinny 
być uwzględnione w poszczególnych częściach opisu, 

 

uczniowie pracując indywidualnie zapisują do zeszytu najwaŜniejsze informacje. 

II.   Zapoznanie  uczniów  z  opisem  poszczególnych  części  opisu  technologiczno- 

-materiałowego 

 

nauczyciel na schemacie omawia kolejne części opisu technologiczno-materiałowego 
z dokładnym wyjaśnieniem sposobu zapisu oraz zwartością tworzonej dokumentacji 
posługując się równocześnie modelem obuwia, którego opis dotyczy, 

 

uczniowie zwracają uwagę na kolejność operacji technologicznych oraz na materiały 
pomocnicze niezbędne do ich wykonania, 

 

nauczyciel 

wyjaśnia 

konieczność 

wykonywania 

poszczególnych 

operacji  

w odpowiedniej kolejności wynikającej z wymogów procesu technologicznego. 

III.  Wykonanie  wybranej  części  opisu  technologiczno-materiałowego  (naleŜy  podzielić 

uczniów na grupy 2–3 osobowe): 

 

uczniowie 

otrzymują 

do 

wykonania 

poszczególne 

części 

dokumentacji 

technologiczno-materiałowej  wraz  z  potrzebnymi  szablonami  i  załoŜeniami 
materiałowymi, 

 

uczniowie  w  grupach  zapoznają  się  z  kolejnością  wykonywania  operacji 
technologicznych niezbędnych do wykonania zadanej pracy, 

 

uczniowie w grupach rozpisują poszczególne operacje i czynności z uwzględnieniem 
potrzebnego oprzyrządowania i materiałami pomocniczymi, 

 

nauczyciel przez cały czas nadzoruje pracę uczniów w grupach, 

 

w  trakcie  wykonywania  zadań  uczniowie  pobierają  potrzebne  informacje  od  innych 
grup  (np.  grupa  dokonująca  zestawienia  materiałów  otrzymuje  informacje  
o wielkości powierzchni poszczególnych elementów od grupy obliczającej wskaźniki 
układalności), 

6. Po  wykonaniu  zadania  liderzy  grup  przedstawiają  opracowaną  konstrukcję  w  kolejności 

odpowiadającej  układowi  kompletnego  opisu  technologiczno-materiałowego  tak,  aby 
z prac poszczególnych grup powstał kompletny opis wzoru. 

7. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanej pracy. 
8. Uczniowie oceniają jakość poszczególnych etapów wykonanej pracy. 
9. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia. 

 

Zakończenie zajęć 
Praca domowa: 

Odszukaj  w  czasopismach  fachowych  lub  Internecie  informacje  na  temat  programów 

komputerowych do tworzenia dokumentacji technologiczno-materiałowych. Zwróć uwagę na 
sposoby  określania  powierzchni  elementów  obuwia  i  obliczania  zuŜycia  materiałów, 
a w szczególności skór naturalnych. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Podstawy projektowania kopyt obuwniczych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Określ i zaznacz profile podłuŜne i poprzeczne kopyt. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zanalizować otrzymane kopyto, 

2)

 

oznaczyć na kopycie miejsca przekrojów poprzecznych, 

3)

 

przykładając bokiem kopyto do karki papieru odwzorować profil podłuŜny kopyta, 

4)

 

zaprezentować wyniki swojej pracy. 

 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
 Środki dydaktyczne: 

 

kopyto drewniane, 

 

papier milimetrowy, 

 

ołówek i gumka, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca profili kopyt. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  odbitki  śladu  stopy.  Porównaj,  jak  zmienia  się  wielkość  śladu  stopy 

w zaleŜności od obciąŜenia nogi. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wykonać  na  papierze  milimetrowym  obrys  nieobciąŜonej  stopy  kolegi/koleŜanki 
z którym/ą wykonuje ćwiczenie, 

2)

 

powtórzyć czynność dla stopy obciąŜonej, 

3)

 

porównać wielkość i kształt otrzymanych śladów, 

4)

 

zaprezentować swoją pracę. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

 Środki dydaktyczne: 

 

papier milimetrowy, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca projektowania kopyt. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykreśl  dowolny  przekrój  poprzeczny  kopyta  korzystając  z  wymiarów  jego  podstawy, 

w oparciu  o  metodę  konstrukcji  przekrojów  poprzecznych.  Porównaj  otrzymany  przekrój 
z kształtem kopyta. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować sposoby konstruowania przekrojów poprzecznych, 

2)

 

w  oparciu  o  wymiary  podstawy  kopyta  w  części  piętowej  wykonać  na  papierze 
milimetrowych konstrukcję wybranego przekroju, 

3)

 

porównać otrzymany przekrój z kształtem kopyta, 

4)

 

zaprezentować swoją pracę. 

 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
 Środki dydaktyczne: 

 

kopyto, 

 

kartki papieru milimetrowego, 

 

ołówek, gumka, 

 

zestaw krzywików i linijek, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca przekrojów kopyt. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

5.2. Budowa  i  zasada  działania  oprzyrządowania  do  produkcji 

obuwia 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie

 1 

Odwzoruj kształt ścieniania podeszwy na podstawie wałka negatywowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przyporządkować podeszwy do wałka negatywowego, 

2)

 

odwzorować kształt wałka na podeszwie po naniesieniu na niego farby, 

3)

 

zaznaczyć miejsca, które podczas obróbki ulegają usunięciu, 

4)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia 

5)

 

zaprezentować ćwiczenie na forum grupy. 

 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wałek negatywowy do ścieniania podeszew, 

 

kilka róŜnych podeszew, 

 

farby wodne w kolorze róŜniącym się od koloru podeszwy, 

 

pędzel lub wałek do nanoszenia farb, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  ścienianie  podeszew.  Porównaj  kształt  podeszwy  przed  i  po  ścienianiu  oraz 

porównaj ich kształt z wałkiem negatywowym. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z przepisami bezpiecznej obsługi ścieniarek negatywowych, 

2)

 

wykonać ścienianie podpodeszew pod nadzorem nauczyciela, 

3)

 

porównać kształt wycięć wałka negatywowego oraz podeszwę przed i po ścienianiu, 

4)

 

sprawdzić poprawność wykonania ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

5)

 

zaprezentować wyniki swojej pracy. 

 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
 Środki dydaktyczne: 

 

ś

cieniarka podeszew, 

 

instrukcja obsługi maszyny, 

 

wałek do ścieniarki podeszew, 

 

wycięte podeszwy, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

WskaŜ  w  ćwiekarce  czubków  kleszcze  oraz  mechanizm  wbijający  teksy.  Określ  tor  po 

jakim poruszają się kleszcze w trakcie operacji ćwiekowania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. Maszyna podczas wykonywania ćwiczenia powinna być odłączona od zasilania. 

 
 Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować budowę ćwiekarki czubków, 

2)

 

wskazać na wyłączonej z sieci maszynie oprzyrządowanie ćwiekarki, 

3)

 

określić  drogę  poruszania  się  kleszczy  oraz  kolejność  wykonywanych  przez  maszynę 
operacji podczas ćwiekowania, 

4)

 

dokonać samooceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
 Środki dydaktyczne: 

 

ć

wiekarka czubków, 

 

wskaźnik strzałkowy do pokazywania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

5.3. Techniczne przygotowanie produkcji 

 

5.3.1. Ćwiczenia  

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  schemat  struktury  oddziału  „Technicznego  przygotowania  produkcji” 

z zaznaczeniem zakresu działalności poszczególnych pododdziałów. 

 
 Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 
 Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się ze strukturą i zakresem działalności technicznego przygotowania produkcji, 

2)

 

wykonać schemat technicznego przygotowania produkcji, 

3)

 

dokonać oceny pracy, 

4)

 

zaprezentować wyniki swojej pracy. 

 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
 Środki dydaktyczne: 

 

kartka papieru, 

 

linijka, ekierka, cyrkiel, 

 

ołówek, gumka. 

 

Ćwiczenie 2 

Przedstaw  w  postaci  graficznej  fazy  obejmujące  czynności  projektowe  nowego  wzoru 

obuwia. Scharakteryzuj krótko kaŜdą z nich. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z organizacją konstrukcyjnego przygotowania produkcji, 

2)

 

narysować schemat czynności występujących podczas projektowania wzoru obuwia, 

3)

 

określić fazy projektowania nowego wzoru obuwia i je scharakteryzować, 

4)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

 Środki dydaktyczne: 

 

kartka papieru, 

 

ołówek, 

 

gumka. 

 
Ćwiczenie 3 

Opracuj  skrócony  opis  techniczno-technologiczny  dla  projektu  dowolnego,  prostego 

wzoru obuwia. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  informacjami  dotyczącymi  rodzaju  dokumentów  wchodzących  w  skład 
opisu techniczno-technologicznego, 

2)

 

przeanalizować  otrzymany  wzór  pod  względem  jego  konstrukcji  materiałowej,  systemu 
montaŜu oraz wymogów techniczno-technologicznych, 

3)

 

sporządzić skrócony opis wzoru, 

4)

 

zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
 Środki dydaktyczne: 

 

kompletne wzorniki czółenka damskiego, 

 

przykładowy, skrócony opis techniczno-technologiczny, 

 

kartki papieru, 

 

przyrządy do kreślenia i pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca opisu techniczno-technologicznego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Sporządzanie  dokumentacji 
konstrukcyjno-technologicznej” 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

-

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

-

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. d, 2. c, 3. a, 4. b, 5. b, 6. c7. a, 8. b, 9. d, 10. b, 11. b, 12. 

a, 13. d, 14. b, 15. a, 16. d, 17. d, 18. b, 19. c, 20. d. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zadania 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić przeznaczenie kopyta 

Określić  podstawy  opracowania  konstrukcji 
ś

ciółki kopyta 

Określić  podstawy  do  konstrukcji  profilu 
podłuŜnego kopyta 

Podać 

miejsca 

rozmieszczenia 

przekrojów 

poprzecznych kopyta 

Wskazać  rodzaj  badań  uwzględnianych  przy 
wykonywaniu prototypu kopyt 

Wskazać rodzaj obróbki kopyt 

Wskazać tworzywo z którego formuje się kopyta 

Rozpoznać  rodzaj  obróbki  stosowanej  przy 
ś

cienianiu podpodeszew 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

Określić 

budowę 

szablonu 

do 

znaczenia 

elementów cholewki 

10 

Określić 

funkcję 

kleszczy 

procesie 

ć

wiekowania 

11 

Określić  oprzyrządowanie  maszyny  ćwiekującej 
za pomocą płytek 

12 

Wskazać  rodzaje  łącznika  nie  stosowanego  przy 
ć

wiekowaniu 

13 

Rozpoznać,  z  którego  tworzywa  nie  moŜna 
produkować podeszew metodą wtrysku 

14 

Określić zadania działu konstrukcyjnego 

15 

Wskazać metodę konstrukcji ściółki opracowaną 
na podstawie schematu G 

PP 

16 

Określić  podstawę  do  opracowania  kształtu 
wałka negatywowego do ścieniania zakładek 

PP 

17 

Dobrać  parametr  do  konstrukcji  ściółki  metodą 
IPS - 72 

PP 

18 

Wskazać sposób zabezpieczania podstaw kopyta 

PP 

19 

Dobrać  tworzywo  do  przetwarzania  metodą 
wtrysku 

PP 

20 

Wskazać 

jednostkę 

organizacyjną, 

którego 

zadaniem jest korygowanie błędów popełnionych 
na etapie projektowania obuwia 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 
jakie będą w teście. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 
udzielanie odpowiedzi. 

8.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań o róŜnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 

5.

 

Za kaŜdą poprawną odpowiedź moŜesz uzyskać 1 punkt. 

6.

 

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla kaŜdego zadania podane 
są cztery moŜliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.

 

Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  JeŜeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uwaŜasz za poprawną. 

8.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

9.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.

 

Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  w  KARCIE 
ODPOWIEDZI. 

11.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.  

 

 

Powodzenia 

 
 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Kopyto obuwnicze jest wykorzystywane w produkcji obuwia na etapie 
a)

 

tylko projektowym. 

b)

 

tylko konstrukcyjnym. 

c)

 

tylko montaŜu obuwia. 

d)

 

wszystkich prac związanych z wytwarzaniem obuwia. 

 

2.

 

Opracowanie schematu konstrukcji ściółki kopyta odbywa się w oparciu o 
a)

 

wyliczenia matematyczne. 

b)

 

ś

rednią wysokość populacji badanych ludzi. 

c)

 

wymiary stopy. 

d)

 

długość kończyny dolnej człowieka. 

 

3.

 

Konstrukcji profilu podłuŜnego kopyta dokonuje się w oparciu o 
a)

 

wysokość obcasa i numer podstawowy. 

b)

 

wysokość obcasa i szerokość pięty. 

c)

 

numer podstawowy i cięŜar człowieka. 

d)

 

cięŜar człowieka. 

 

4.

 

Przekroje poprzeczne na kopycie rozmieszczone są 
a)

 

na całej powierzchni kopyta. 

b)

 

w 2/3 długości licząc od pięty. 

c)

 

w 2/3 długości licząc od czubka. 

d)

 

w części śródstopno-palcowej. 

 

5.

 

Prototyp kopyta sporządzany jest z wzoru podstawowego kopyta w oparciu o 
a)

 

badania antropometryczne. 

b)

 

badania sprawdzające. 

c)

 

opinie konsumentów. 

d)

 

opinie ortopedów. 

 

6.

 

Kopyta otrzymywane z klinów są produkowane metodą obróbki skrawaniem poprzez 
a)

 

wiercenie. 

b)

 

dłutowanie. 

c)

 

toczenie. 

d)

 

szlifowanie. 

 

7.

 

Do produkcji kopyt metodą formowania wtryskowego stosuje się 
a)

 

polietylen. 

b)

 

polipropylen. 

c)

 

polistyren. 

d)

 

poliuretan. 

 

8.

 

Za pomocą wałków negatywowych wykonuje się ścienianie podeszew poprzez 
a)

 

obróbkę plastyczną. 

b)

 

obróbkę skrawaniem. 

c)

 

formowanie. 

d)

 

rozgniatanie. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

9.

 

Szablon do oznaczania elementów cholewki moŜe być wykonany z 
a)

 

odpowiednio zakrzywionego drutu. 

b)

 

płytki z wyfrezowanym kanałkiem. 

c)

 

dowolnego szablonu z wykonanym kształtem oznaczania. 

d)

 

szablonu elementu z wykonanym kształtem oznaczania. 

 
10.

 

W procesie ćwiekowania kleszcze słuŜą do 
a)

 

podania kleju. 

b)

 

uchwycenia i przemieszczenia brzegu cholewki. 

c)

 

wbicia teksów. 

d)

 

wbicia klamerek. 

 
11.

 

W ćwiekarce czubków za pomocą płytek, elementem roboczym maszyny jest 
a)

 

płytka. 

b)

 

zespół dwóch płytek. 

c)

 

zespół kleszczy o powierzchniach roboczych wyłoŜonych płytkami. 

d)

 

zespół rolek pokrytych płytkami z tworzywa sztucznego. 

 
12.

 

W ćwiekarkach nie stosuje się łączników w postaci 
a)

 

ś

rub. 

b)

 

teksów. 

c)

 

klamerek. 

d)

 

klejów termoplastycznych. 

 
13.

 

Metodą formowania wtryskowego nie da się otrzymać podeszwy z 
a)

 

PCW. 

b)

 

kauczuku termoplastycznego. 

c)

 

kopolimeru EVA. 

d)

 

gumy. 

 
14.

 

Do zadań konstrukcyjnego przygotowania produkcji naleŜy opracowanie 
a)

 

dokumentacji techniczno-technologicznych. 

b)

 

nowego wzoru obuwia. 

c)

 

wzorcowego wykresu przebiegu cyklu produkcyjnego. 

d)

 

planu rozmieszczenia maszyn i urządzeń. 

 

15.

 

Opracowana  na  podstawie  schematu  G,  metoda  konstrukcji  ściółki,  nie  uwzględniająca 
wymogów anatomicznych stopy, to metoda  
a)

 

AKA-64. 

b)

 

K. 

c)

 

IPS-72. 

d)

 

według normalizacji 2/3 długości kopyta. 

 

16.

 

Płaską  profilowaną  matrycę  wałka  negatywowego  do  ścieniania  zakładek  opracowuje 
się na podstawie  
a)

 

kształtu podeszwy. 

b)

 

kształtu wałka. 

c)

 

typu maszyny. 

d)

 

opracowanego szablonu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

17.

 

Konstrukcja  ściółki  IPS-72  zakłada  zmianę  szerokości  ściółki  w  przedstopiu  i  pięcie 
w zaleŜności od 
a)

 

wysokości obcasa. 

b)

 

tęgości stopy. 

c)

 

długości stopy. 

d)

 

szerokości obcasa. 

 
18.

 

Podczas ćwiekowania obuwia z uŜyciem teksów podstawa kopyta powinna być 
a)

 

oklejona taśmą samoprzylepną. 

b)

 

okuta blachą stalową. 

c)

 

powleczona klejem chlorokauczukowym.  

d)

 

wymyta do czysta acetonem. 

 
19.

 

Formą wyposaŜaną w kanał wtryskowy moŜna przetwarzać 
a)

 

tworzywa termoutwardzalne. 

b)

 

tworzywa chemoutwardzalne. 

c)

 

tworzywa termoplastyczne.  

d)

 

ciekłe prepolimery. 

 
20.

 

Błędy popełnione na etapie projektowania obuwia powinny być poprawione przez  
a)

 

dział organizacyjnego przygotowania produkcji. 

b)

 

dział konstrukcyjnego przygotowania produkcji. 

c)

 

dział technologicznego przygotowania produkcji. 

d)

 

komisję złoŜoną z konstruktora i technologa wiodącego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Sporządzanie dokumentacji konstrukcyjno-technologicznej 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

 

2. 

 

 

 

3. 

 

 

 

4. 

 

 

 

5. 

 

 

 

6. 

 

 

 

7. 

 

 

 

8. 

 

 

 

9. 

 

 

 

10. 

 

 

 

11. 

 

 

 

12. 

 

 

 

13. 

 

 

 

14. 

 

 

 

15. 

 

 

 

16. 

 

 

 

17. 

 

 

 

18. 

 

 

 

19. 

 

 

 

20. 

 

 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Sporządzanie  dokumentacji 
konstrukcyjno-technologicznej” 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. d, 2. a, 3. b, 4. b, 5. a, 6. c, 7. a, 8. b, 9. c, 10. a, 11. c,  
 

12. a, 13. c 14. c, 15. a, 16. a, 17. d, 18. c, 19. c, 20. a. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zadania 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1

 

 

Określić rodzaj kopyt uŜywanych w obuwnictwie  

2

 

 

Określić podstawy do projektowania kopyt 

3

 

 

Zdefiniować profil podłuŜny kopyta 

4

 

 

Podać  ilość  przekrojów  poprzecznych  kopyta 
wykonywanych przy ich konstrukcji 

5

 

 

Wybrać sposób odwzorowania kształtu kopyta 

6

 

 

Wskazać  rodzaj  obróbki  stosowanej  przy 
produkcji kopyt drewnianych 

7

 

 

Wskazać  metodę  produkcji  kopyt  z  tworzyw 
sztucznych 

8

 

 

Wskazać 

elementy 

obuwia 

obrabiane 

na 

ś

cieniarce z wałkami profilowymi  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

9

 

 

Określić  cel  stosowania  szablonów  do  znaczenia 
elementów cholewki 

10

 

 

Określić  przeznaczenie  kleszczy  w  procesie 
ć

wiekowania 

11

 

 

Określić tor ruchu kleszczy ćwiekarki 

12

 

 

Wskazać  oprzyrządowanie  ćwiekarki  czubków 
do podawania kleju 

13

 

 

Wskazać 

najwaŜniejszy 

element 

formy 

wtryskowej 

14

 

 

Określić 

zadania 

działu 

technologicznego 

przygotowania produkcji 

15

 

 

Wskazać  metodę,  która  powstała  na  podstawie 
konstrukcji ściółki G 

PP 

16

 

 

Wskazać celowość wykonywania przekrojów 
poprzecznych tylko wybranego obszaru 
piętowego 

PP 

17

 

 

Wybrać parametr zmieniający się wraz  
z wysokością obcasa 

PP 

18

 

 

Określić sposób zaginania teksów podczas 
ć

wiekowania 

PP 

19

 

 

Dobrać tworzywo do produkcji podeszew 
metodą nalewania 

PP 

20

 

 

Wytypować właściwą jednostkę organizacyjną 
zajmującą się zagadnieniami bezpieczeństwa 
uŜytkowania nowego wzoru obuwia 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 
jakie będą w teście. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

8.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań o róŜnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 

5.

 

Za kaŜdą poprawną odpowiedź moŜesz uzyskać 1 punkt. 

6.

 

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla kaŜdego zadania podane 
są cztery moŜliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.

 

Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  JeŜeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 
odpowiedź,  otocz  ją  kółkiem  i  zaznacz  ponownie  odpowiedź,  którą  uwaŜasz  za 
poprawną. 

8.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

9.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.

 

Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  w  KARCIE 
ODPOWIEDZI. 

11.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.  

 

Powodzenia 

 
 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

1.

 

Kopyta uŜywane w obuwnictwie są wykonywane jako 
a)

 

lewe. 

b)

 

prawe. 

c)

 

symetryczne. 

d)

 

asymetryczne. 

 

2.

 

Kształt kopyta opracowywany jest na podstawie 
a)

 

ś

ciółki kopyta. 

b)

 

podeszwy. 

c)

 

podpodeszwy. 

d)

 

wyściółki. 

 

3.

 

Profil podłuŜny kopyta przebiega wzdłuŜ 
a)

 

osi pięty. 

b)

 

podłuŜnej osi ściółki kopyta 

c)

 

poprzecznej osi ściółki kopyta. 

d)

 

linii palców. 

 

4.

 

Ilość przekrojów poprzecznych dla konstrukcji kopyta wynosi 
a)

 

2. 

b)

 

3. 

c)

 

4. 

d)

 

5. 

 

5.

 

Kopyta obuwnicze produkuje się na podstawie 
a)

 

szablonów przekrojów poprzecznych, przekroju podłuŜnego i ściółki kopyta. 

b)

 

odlewów gipsowych stóp. 

c)

 

wyników badań ortopedycznych. 

d)

 

skomplikowanych obliczeń matematycznych. 

 

6.

 

Kopyta obuwnicze produkuje się metodą obróbki 
a)

 

plastycznej. 

b)

 

powierzchniowej. 

c)

 

skrawaniem. 

d)

 

jonowej. 

 

7.

 

Kopyta z tworzyw sztucznych produkowane są metodą  
a)

 

formowania wtryskowego. 

b)

 

formowania w prasach wulkanizacyjnych. 

c)

 

wytłaczania ciągłego. 

d)

 

kalandrowania. 

 

8.

 

Wałkami do profilowego ścieniania obrabiamy 
a)

 

podeszwy. 

b)

 

podpodeszwy. 

c)

 

obcasy i tylniki. 

d)

 

elementy cholewki. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

9.

 

Szablony do oznaczania na elementach obuwia stosujemy w celu zaznaczenia linii 
a)

 

ć

wiekowania cholewki. 

b)

 

osi symetrii pięty. 

c)

 

szycia. 

d)

 

osi symetrii przyszwy. 

 

10.

 

Oprzyrządowanie, które nie stanowi elementu roboczego ćwiekarek to 
a)

 

haczyki. 

b)

 

płytki. 

c)

 

kleszcze. 

d)

 

rolki. 

 

11.

 

Kleszcze podczas zaciągania cholewki 
a)

 

pozostają nieruchome. 

b)

 

poruszają się po linii prostej. 

c)

 

poruszają się po skomplikowanej trajektorii. 

d)

 

poruszają się po okręgu. 

 

12.

 

W  ćwiekarce  na  klej  termoplastyczny  oprzyrządowaniem  słuŜącym  do  podawania 
czynnika mocującego cholewkę z podpodeszwą jest  
a)

 

koronka. 

b)

 

mechanizm wbijający teksy. 

c)

 

mechanizm wbijający klamerki. 

d)

 

mechanizm mocujący śruby. 

 

13.

 

NajwaŜniejszym elementem formy wtryskowej jest 
a)

 

wtryskarka. 

b)

 

obudowa. 

c)

 

gniazdo formujące. 

d)

 

zespół wypychania spodu. 

 

14.

 

Technologiczne przygotowanie produkcji polega na  
a)

 

projektowaniu nowych wzorów obuwia. 

b)

 

konstruowaniu nowych wzorów obuwia. 

c)

 

opracowaniu optymalnych metod produkcji. 

d)

 

produkcji obuwia. 

 

15.

 

Modyfikacją  schematu  G  wyznaczania  ściółki  kopyta  z  zachowaniem  funkcji 
zdrowotnych stopy jest metoda 
a)

 

konstrukcji ściółki K. 

b)

 

konstrukcji ściółki AKA-64. 

c)

 

konstrukcji ściółki IPS-72. 

d)

 

Metelki. 

 

16.

 

Opracowanie  konstrukcji  przekrojów  poprzecznych  kopyta  tylko  w  części  piętowej 
wynika z 
a)

 

stałości kształtu części piętowej kopyta. 

b)

 

problemów technicznych z opracowaniem przekrojów dla całego kopyta. 

c)

 

braku konieczności opracowania przekrojów dla czubka. 

d)

 

stałości kształtu czubka kopyta. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

17.

 

W  schemacie  konstrukcji  ściółki  według  normalizacji  2/3  długości  kopyta  zmiana 
wysokości obcasa powoduje zmianę 
a)

 

długości ściółki. 

b)

 

szerokości ściółki w pięcie.  

c)

 

szerokości ściółki w przedstopiu.  

d)

 

szerokości ściółki w przedstopiu i pięcie.  

 
18.

 

Kopyta do produkcji obuwia ćwiekowanego teksami muszą mieć podstawę okutą blachą 
stalową, aby 
a)

 

zabezpieczyć podpodeszwę przed zniszczeniem. 

b)

 

nie następowało przybijanie podpodeszwy do kopyta.  

c)

 

zagiąć teksa.  

d)

 

zabezpieczyć mechanizm wbijający teksa przed uszkodzeniem. 

 
19.

 

W formach do nalewarek produkuje się podeszwy z  
a)

 

mieszanek gumowych.  

b)

 

kauczuków termoplastycznych.  

c)

 

mieszanki polioli i polieteroli (poliuretanu).  

d)

 

tłoczyw fenolowo-formaldehydowych. 

 
20.

 

Opracowanie  zagadnień  związanych  z  bezpieczeństwem  uŜytkowania  nowego  wzoru 
leŜy w gestii działu 
a)

 

konstrukcyjnego przygotowania produkcji. 

b)

 

technologicznego przygotowania produkcji. 

c)

 

organizacyjnego przygotowania produkcji. 

d)

 

montaŜu i wykańczania obuwia. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.................................................................................. 

 

Sporządzanie dokumentacji konstrukcyjno-technologicznej 

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Numer 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.

 

 

 

2.

 

 

 

3.

 

 

 

4.

 

 

 

5.

 

 

 

6.

 

 

 

7.

 

 

 

8.

 

 

 

9.

 

 

 

10.

 

 

 

11.

 

 

 

12.

 

 

 

13.

 

 

 

14.

 

 

 

15.

 

 

 

16.

 

 

 

17.

 

 

 

18.

 

 

 

19.

 

 

 

20.

 

 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

6. LITERATURA 

 

1.

 

Charasz  A.:  Mechanizmy  wykonawcze  i  elementy  robocze  maszyn  obuwniczych.  WSI 
Radom 1988 

2.

 

Charasz A, Glinka F, Maleńczak J.: Maszyny Obuwnicze. WSI Radom 1982 

3.

 

Charasz A., Łuczyńska J., Matuszewski S., Suwart R., Olszewski A.: Oprzyrządowanie do 
produkcji obuwia. WSI Radom 1985 

4.

 

Christ J., W.: Technologia obuwia. WSiP, Warszawa 1986 

5.

 

Grabkowski M.: Technologia obuwia. Ćwiczenia laboratoryjne. WSI Radom 1982 

6.

 

Grabkowski  M.:  Technika  wytwarzania  obuwia  tom  I.  Politechnika  Radomska,  Radom 
2000 

7.

 

Grabkowski M, Olszewski A., Kościów S.: Projektowanie obuwia. WSI Radom 1982 

8.

 

Pala S.: Maszyny i urządzenia obuwnicze. WSiP, Warszawa 1973 

 
 
Czasopisma fachowe 
Przegląd Skórzany (wydania archiwalne) 
Ś

wiat Butów (wydania archiwalne i bieŜące)