background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 

 

Izabela Suligowska 
Elżbieta Małek  
 
 
 
 
 
 
 

Organizowanie stanowiska pracy fryzjera 
514[01].Z2.01 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 
 
 
 
 
 

 

Wydawca   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Danuta Matuszewska 
mgr Anna Uss-Wojciechowska 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Marek Rudziński  
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
  
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[01].Z2.01 
„Organizowanie  stanowiska  pracy  fryzjera”,  zawartego  w modułowym  programie  nauczania 
dla zawodu fryzjer. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

 

2.  Wymagania wstępne 

 

3.  Cele kształcenia 

 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

 

5.  Ćwiczenia 

12 

 

5.1.  Wymagania  higieniczno-sanitarne  dla  zakładu  fryzjerskiego, 

ergonomia pracy fryzjera 

12 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

 

5.2.  Podstawowe narzędzia, przybory i aparaty fryzjerskie 

15 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

 

5.3.  Postępowanie z użytym sprzętem i materiałami fryzjerskimi 

19 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

19 

 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

 

7.  Literatura 

35 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Poradnik  będzie  pomocny  Państwu  w  przekazywaniu  wiedzy  z  zakresu  szczegółowych 

przepisów sanitarno-higienicznych i wymogów ergonomii w pracy fryzjera. Pomoże uczniowi 
zorganizować  stanowisko  pracy,  a  także  stosować  zasady  aseptyki  i  antyseptyki  podczas 
wykonywania  czynności  zawodowych.  Dzięki  poradnikowi  uczeń  zdobędzie  niezbędną 
wiedzę  z zakresu  charakteryzowania  i  rozpoznawania  podstawowych  narzędzi,  przyborów 
i aparatów fryzjerskich oraz ich zastosowania.  

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności,  jakie uczeń powinien  mieć  już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych; 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba 
pracy. 

− 

literaturę uzupełniającą. 

W przypadku  wątpliwości  w  zakresie stosowania  poradnika  uczeń  powinien zwrócić się 

o pomoc do nauczyciela. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 

514[01].Z2.03 

Rozpoznawanie form przestrzennych 

stosowanych we fryzjerstwie 

 

514[01].Z2.04 

Rozpoznawanie form kształtowania fryzury 

514[01].Z2.05 

Rozpoznawanie barw i form kolorystycznych 

stosowanych we fryzjerstwie 

514[01].Z2.06 

Wykonywanie rysunku instruktażowego fryzury 

514[01].Z2.02 

Charakteryzowanie historii rzemiosła 

 i sztuki fryzjerskiej  

514[01].Z2 

Podstawy projektowania fryzur 

514[01].Z2.01 

Organizowanie stanowiska pracy fryzjera 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

analizować tekst ze zrozumieniem, 

 

interpretować  przepisy,  regulaminy,  zasady  i  procedury  związane  z  bezpieczeństwem 
 w pracy i poza miejscem pracy, 

 

stosować 

przepisy 

bezpieczeństwa 

higieny 

pracy 

oraz 

bezpieczeństwa 

przeciwpożarowego obowiązujące w zakładach usługowych, 

 

stosować  podstawowe  zasady  fizjologii  pracy  i  wymagania  ergonomii  w  zakresie 
prowadzenia działalności usługowej, 

 

pracować indywidualnie i współpracować w grupie, 

 

rozpoznawać źródła i czynniki niebezpieczne w środowisku pracy, 

 

określać skutki negatywnych czynników w środowisku pracy, 

 

przewidywać konsekwencje postępowania niezgodnego z zasadami bhp i ppoż., 

 

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i życia. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

sklasyfikować narzędzia i przybory fryzjerskie, 

– 

scharakteryzować budowę i określić zastosowanie podstawowych narzędzi, 

– 

wyjaśnić zastosowanie przyborów fryzjerskich, 

– 

scharakteryzować maszynki fryzjerskie, 

– 

rozróżnić aparaty fryzjerskie, 

– 

określić  zasady  oczyszczania,  konserwacji  i  przechowywania  narzędzi  i  aparatów 
fryzjerskich, 

– 

określić środki dezynfekcyjne i metody sterylizacji, 

– 

scharakteryzować bieliznę ochronną, 

– 

wyjaśnić zasady przechowywania bielizny ochronnej, 

– 

scharakteryzować zasady przechowywania preparatów fryzjerskich, 

– 

scharakteryzować postawę fryzjera podczas pracy, 

– 

scharakteryzować wyposażenie salonu fryzjerskiego, 

– 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

– 

zaplanować  ułożenie  narzędzi  i  przyborów  na  stanowisku  pracy  w zależności  od 
wykonywanej usługi. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1

  

 
Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:   Fryzjer 514[01] 
Moduł: 

Podstawy projektowania fryzur 514[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Organizowanie stanowiska pracy fryzjera 514[01].Z2.01 

Temat:   Rozróżnianie podstawowych narzędzi fryzjerskich. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozróżniania  podstawowych  narzędzi  fryzjerskich 

i postępowania z nimi po wykonanej usłudze fryzjerskiej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić pojęcie: narzędzie fryzjerskie, 

 

wymienić podstawowe narzędzia fryzjerskie, 

 

wyliczyć i scharakteryzować poszczególne narzędzia, 

 

opisać zastosowanie poszczególnych narzędzi fryzjerskich, 

 

określić  podstawowe  zasady  dotyczące  postępowania  ze  sprzętem  po  wykonaniu  usługi 
fryzjerskiej, 

 

rozpoznać poszczególne rodzaje podstawowych narzędzi fryzjerskich. 

  

Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda tekstu przewodniego,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

w 2-osobowych grupach. 

 
Strategia:
 uczenie się przez doświadczenie 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko pracy fryzjera, 

 

opisy  poszczególnych  rodzajów  narzędzi  fryzjerskich  (ich  cech  charakterystycznych 
i zastosowania), 

 

podstawowe narzędzia używane we fryzjerstwie, 

 

tablica szkolna. 

 
Czas:
  180 minut. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 

Przedmiotem  zadania  jest  dokonanie  analizy  wyglądu  i  zastosowania  poszczególnych 

narzędzi  fryzjerskich  na  podstawie  opisu  cech  charakterystycznych  autentycznych 
przedmiotów i/lub zdjęć. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

FAZA WSTĘPNA 

Czynności  organizacyjno-porządkowe,  podanie  tematu  lekcji,  zaznajomienie  uczniów 

z pracą metodą tekstu przewodniego. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Jakie rozróżnia się podstawowe narzędzia fryzjerskie? 
2.  Jak zbudowane są nożyce, grzebienie, brzytwy i narzędzia brzytwopodobne? 
3.  Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje podstawowych narzędzi fryzjerskich? 
4.  Jakie mają zastosowanie we fryzjerstwie? 
5.  Jak postępuje się z narzędziami po wykonanej usłudze fryzjerskiej? 
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal, co należy do narzędzi fryzjerskich. 
2.  Zaplanuj zasady przydzielania poszczególnych narzędzi do określonej grupy. 
3.  Ustal kryteria opisywania wyglądu i zastosowania narzędzi fryzjerskich. 
4.  Zaplanuj kolejność czynności przy rozpoznawaniu poszczególnych narzędzi fryzjerskich. 
5.  Zaplanuj sposób przekazania zebranych informacji. 
6.  Zaplanuj algorytm postępowania ze sprzętem po wykonaniu usługi fryzjerskiej. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Zapoznaj  się  z  informacjami  dotyczącymi  opisu  poszczególnych  narzędzi  fryzjerskich 

(tekst przewodni). 

2.  Wypunktuj charakterystyczne cechy i zastosowanie poszczególnych narzędzi. 
3.  Opisz ich wygląd. 
4.  Rozpoznaj poszczególne narzędzia fryzjerskie. 
5.  Dokonaj analizy budowy i zaszereguj poszczególne narzędzia do określonych grup. 
6.  Opisz postępowanie z narzędziami po wykonaniu usługi fryzjerskiej. 
7.  Porównaj wyniki analizy z tekstem przewodnim. 
8.  Zapisz uzyskane informacje na tablicy. 
9.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.  
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie został określony termin: narzędzia fryzjerskie? 
2.  Czy prawidłowo zostały wypunktowane cechy poszczególnych narzędzi? 
3.  Czy właściwie zostały rozpoznane poszczególne narzędzia? 
4.  Czy prawidłowo zostało określone zastosowanie poszczególnych narzędzi? 
5.  Czy właściwie zostały zróżnicowane narzędzia pod względem budowy i zastosowania? 
6.  Czy znane są ogólne zasady postępowania ze sprzętem po wykonaniu usługi fryzjerskiej? 
  
ANALIZA 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły  im najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje,  jakie  umiejętności  zostały 
wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

FAZA KOŃCOWA 

Zakończenie zajęć. 

 
Praca domowa 

Korzystając  z  dostępnych  źródeł  informacji, wypisz  środki dezynfekcyjne  stosowane  do 

dezynfekcji narzędzi po ich użyciu. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  Fryzjer 514[01] 
Moduł: 

Podstawy projektowania fryzur 514[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Organizowanie stanowiska pracy fryzjera 514[01].Z2.01 

Temat:   Dezynfekcja i sterylizacja narzędzi fryzjerskich. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  właściwego  postępowania  z  narzędziami 

fryzjerskimi  w  celu  zapobiegania  przenoszenia  się  zakażeń  w  zakładach 
fryzjerskich. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić, co rozumie pod pojęciem: higiena zakładu, 

 

zróżnicować pojęcie dezynfekcji od sterylizacji, 

 

określić  rodzaj  postępowania  z  narzędziami  w  zależności  od  tego,  czy  doszło  do 
uszkodzenia skóry czy nie, 

 

wskazać środki używane do dezynfekcji chemicznej, 

 

wskazać procedury związane z przygotowywaniem środka dezynfekcyjnego, 

 

przygotować środek dezynfekcyjny, 

 

obsługiwać sterylizator (np.: kulkowy), 

 

przeprowadzić sterylizację narzędzi, 

 

opisać  konsekwencje  nieprzestrzegania  zasad  dezynfekcji  i  sterylizacji  w  zakładzie 
fryzjerskim. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład informacyjny, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

w 2-osobowych grupach. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

środki dezynfekcyjne, 

 

wanna do dezynfekcji, 

 

woda, 

 

rękawiczki lateksowe, 

 

instrukcja przygotowania roztworu roboczego środka dezynfekcyjnego, 

 

sterylizator kulkowy, 

 

zestaw narzędzi fryzjerskich. 

  
Czas:  90 minut. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

 

wytłumaczenie celu dezynfekcji i sterylizacji narzędzi w zakładzie fryzjerskim, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

 

scharakteryzowanie zasad postępowania z narzędziami użytymi do wykonania usługi 
fryzjerskiej, 

 

scharakteryzowanie zasad dezynfekcji chemicznej i sterylizacji, 

 

omówienie konsekwencji nie przestrzegania poszczególnych zasad, 

 

pokaz przygotowania roztworu roboczego środka dezynfekcyjnego, 

 

zapoznanie uczniów z zasadami działania sterylizatorów, pokaz obsługi sterylizatora 
(np.: kulkowego), 

 

podzielenie uczniów na 2– osobowe grupy, w których będą realizować ćwiczenie:  
a)  każdy  członek  grupy  musi  zgodnie  z  zasadami  przygotować  środek 

dezynfekcyjny, 

b)  każdy członek grupy musi przygotować narzędzia do sterylizacji i wykonać ją, 

 

nauczyciel przeprowadza instruktaż dotyczący pracy uczniów, 

 

nauczyciel nadzoruje i koordynuje wykonywane ćwiczenia. 

  

4.  Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 
5.  Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony. 
6.  Uczniowie  określają  konsekwencje  nieprawidłowego  postępowanie  z  narzędziami 

fryzjerskimi. 

7.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny zajęć. 
 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze,  czasopismach  fachowych  i  informatorach  fryzjerskich 

wiadomości na temat: Czystość w zakładach fryzjerskich. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania ćwiczenia i zdobytych umiejętności. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.   Wymagania  higieniczno-sanitarne dla  salonu  fryzjerskiego, 

ergonomia pracy fryzjera 

 

5.1.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaplanuj urządzenie i wyposażenie własnego zakładu fryzjerskiego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treściami merytorycznymi (Materiał nauczania pkt. 4.1.1), 
2)  zapoznać się z pełnym tekstem Rozporządzenia  Ministra Zdrowia z dnia 17  lutego 2004 

r.  w  sprawie  szczegółowych  wymagań  sanitarnych,  jakim  powinny  odpowiadać  zakłady 
fryzjerskie (Dz. U. 2004 nr 31 poz. 273), 

3)  przypomnieć  sobie  zalecenia  omówione  w  module:

 

Przestrzeganie  przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej, 

4)  wynotować  najważniejsze  zalecenia  dotyczące  wymogów,  jakie  powinny  spełniać 

poszczególne pomieszczenia zakładu fryzjerskiego, 

5)  naszkicować plan „swojego” zakładu, 
6)  rozrysować i opisać wyposażenie pojedynczego stanowiska pracy, 
7)  określić ilość stanowisk fryzjerskich i ich rozmieszczenie w zakładzie, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie przed grupą, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
10)  przedyskutować  w  grupie  i  wybrać  najatrakcyjniejsze rozwiązania dotyczące urządzenia 

i wyposażenia salonu fryzjerskiego pod względem sanitarno-higienicznym, 

11)  zaprezentować efekt końcowy pracy w postaci rysunku i opisu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Dz. U. 2004 nr 31, 

– 

przybory do pisania,  

– 

kolorowe flamastry, 

– 

ołówek, gumka, linijka, 

– 

kartki na brudnopis, 

– 

arkusz białego papieru, 

– 

taśma do przyklejenia papieru, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 2 

Sporządź  wykaz  czynników  mających  wpływ  na  całokształt  pracy  fryzjera  w  zakładzie 

fryzjerskim  poprzez  uzupełnienie  poniższej  tabeli,  zgodnie  z  przykładem.  Możesz  dowolnie 
zwiększyć ilość czynników szczegółowych. 
 

l.p.  Rodzaj czynników głównych 

Czynniki szczegółowe 

1. 

rzeczowe 

 – wielkość pomieszczeń zakładu, 
 – ilość stanowisk fryzjerskich, 
 – rozmieszczenie stanowisk fryzjerskich, 
 –  
 –  
 –  
 –  
 –  

2. 

fizyczne 

 –  
 –  
 –  
 –  
 –  
 –  
 –  
 –  

3. 

chemiczne 

 –  
 –  
 –  
 –  
 –  
 –  

4. 

biologiczne 

 –  
 –  
 –  
 –  
 –  
 –  

5. 

społeczne 

 –  
 –  
 –  
 –  
 –  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treściami merytorycznymi (Materiał nauczania pkt. 4.1.1), 
2)  wykorzystać doświadczenia własne, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

3)  przypomnieć  sobie  treści  zawarte  w  module:  Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa 

i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej, 

4)  wypisać „na brudno” wszystkie rozpoznane czynniki mogące mieć wpływ na całokształt 

pracy w zakładzie fryzjerskim, 

5)  pogrupować  wypisane  czynniki  zgodnie  z  nazwami  grup głównych  podanych  w  tabelce 

(w razie wątpliwości poproś nauczyciela o pomoc), 

6)  wpisać  czynniki  szczegółowe  do  tabeli  kolorowym  flamastrem  (każda  grupa  innym 

kolorem), 

7)  przykleić uzupełnioną tabelę do tablicy, 
8)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia przed grupą, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,  
10)  uzupełnić  brakujące  czynniki,  ewentualnie  dopisać  inne,  proponowane  przez  innych 

członków grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przybory do pisania,  

– 

kolorowe flamastry (5 sztuk w różnych kolorach), 

– 

ołówek, gumka, linijka, 

– 

kartki na brudnopis, 

– 

arkusz białego papieru, 

– 

taśma do przyklejenia papieru, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2.  Podstawowe narzędzia, przybory i aparaty fryzjerskie 
 

5.2.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj  aparaty  stosowane  w  salonach  fryzjerskich  poprzez  uzupełnienie 

poniższej tabeli. 
  

L.p. 

Zdjęcie aparatu 

Nazwa 

aparatu 

Charakterystyka 

Cel 

stosowania 

1. 

 

 

 

 

2. 

 

 

 

 

3. 

 

 

 

 

4. 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5. 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treściami merytorycznymi (Materiał nauczania pkt. 4.2.1.) 
2)  dokładnie obejrzeć poszczególne zdjęcia i odnaleźć ich cechy charakterystyczne, 
3)  określić rodzaj i nazwę aparatu, 
4)  wypisać na kartce, cechy charakterystyczne prezentowanych aparatów, 
5)  wypisać cele ich stosowania, 
6)  nanieść wszystkie informacje do tabeli, 
7)  zaprezentować wypełnioną tabelę poprzez zawieszenie jej na tablicy, 
8)  przedyskutować  w  grupie  poprawność  wykonanego  zadania,  ewentualnie  dopisać 

brakujące informacje, 

9)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przygotowana tabela z wklejonymi zdjęciami aparatów, 

 

przybory do pisania,  

 

kolorowe flamastry, 

 

ołówek, gumka, linijka, 

 

kartki na brudnopis, 

 

taśma do przyklejenia tabeli, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dopasuj nazwy narzędzi, przyborów lub aparatów fryzjerskich, podanych w nawiasie, do 

wypisanych poniżej ich zastosowań. 
 
[suszarki jonizujące, climazon, degażówki jednostronne, aparaty do diagnozowania włosów, 
grzebienie  fryzjerskie,  aparaty  do  modelowania,  nożyczki  termiczne,  wałki  do  włosów, 
narzędzia brzytwopodobne] 
 
1)  służą do termicznego odkształcania powierzchni włosów, 
2)  podczas  trwałej  ondulacji,  na  podstawie  wprowadzonych  do  komputera  takich  danych 

jak: długość  włosów, ich  stan, pasemka, odkształcenie,  i kod preparatów z danej grupy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

spowoduje  wybór  odpowiedniego  preparatu  oraz  ustala  optymalny  i  możliwy  do 
powtórzenia rezultat, 

3)  wykorzystywane są podczas strzyżenia włosów, mają właściwości kondycjonujące, 
4)  mają postać mikrokamery zbliżonej sposobem działania do  mikroskopu, a obserwowany 

obraz widoczny jest na monitorze podłączonym do aparatu, 

5)  mają właściwości kondycjonujące włosy, 
6)  nadają  włosom  odpowiedni  stopień  skręcenia  i  puszystości.  Są  stosowane  do  ondulacji 

wodnej i ondulacji trwałej, 

7)  są  stosowane  do:  wygalania  konturów  porostu,  strzyżenia  techniką  cieniowania 

warstwowego,  korygowania  zewnętrznych  konturów  formy,  zmniejszania  objętości 
fryzury czy efilowania, 

8)  są wykonywane z tworzyw sztucznych, kauczuku, silikonu lub włókna węglowego, 
9)  mają  zastosowanie  w  technikach  teksturowania  oraz  korygowaniu  niedokładności  po 

strzyżeniu nożyczkami zwykłymi.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treściami merytorycznymi (Materiał nauczania pkt. 4.2.1.) 
2)  określić cechy charakterystyczne i zastosowanie poszczególnych przedmiotów, aparatów 

narzędzi fryzjerskich, 

3)  dopasować nazwę do charakterystyki, 
4)  wypisać na pojedynczych karteczkach dopasowane informacje o danym przedmiocie, 
5)  wymienić się karteczkami, 
6)  sprawdzić, czy wszyscy z grupy napisali to samo na swoich karteczkach, 
7)  zaprezentować pracę, 
8)  przedyskutować  w  grupie  poprawność  wykonanego  zadania,  ewentualnie  dopisać 

brakujące informacje, 

9)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karteczki kolorowe o wymiarach 5x10cm z wypisanymi hasłami z nawiasu, 

 

przybory do pisania, 

 

karteczki  do  pisania  cech  charakterystycznych  przedmiotów,  narzędzi  i  aparatów 
fryzjerskich, 

 

stolik do rozłożenia karteczek, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3.   Postępowanie z użytym sprzętem i materiałami fryzjerskimi 
 

5.3.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Opracuj  plan  postępowania  z  narzędziami  fryzjerskimi  typu  nożyczki  i  brzytwa,  które 

miały kontakt z uszkodzoną skórą klienta. Postępowanie zapisz w postaci algorytmu.  
Zwróć uwagę na kolejność wykonywanych czynności. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treściami merytorycznymi (Materiał nauczania pkt. 4.3.1), 
2)  określić niebezpieczeństwa powtórnego użycia narzędzi fryzjerskich (nożyczki, brzytwa) 

dla kolejnego klienta, bez wykonania czynności eliminujących zagrożenie biologiczne, 

3)  sprawdzić, jakie środki dezynfekcyjne są stosowane w zakładzie fryzjerskim, który znasz, 
4)  wypisać  „na  brudno”  wszystkie  czynność,  które  zgodnie  z  zaleceniami  sanitarno-

epidemiologicznymi powinny być wykonane,  

5)  określić  kolejność  wykonywanych  czynności  (w  razie  wątpliwości  poproś  nauczyciela 

o pomoc), 

6)  sporządzić  algorytm  postępowania  ze  sprzętem  mającym  kontakt  z  uszkodzoną  skórą 

klienta, 

7)  zapisać opracowany algorytm na tablicy, 
8)  dokonać  oceny  poprawności  merytorycznej  i  metodologicznej  wykonanego  ćwiczenia 

(poprzez dyskusję w grupie i doradztwo nauczyciela), 

9)  przepisać poprawiony i uzupełniony algorytm na komputerze, 
10)  dokonać oceny swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przybory do pisania,  

– 

kolorowe flamastry, 

– 

ołówek, gumka, linijka, 

– 

kartki na brudnopis, 

– 

tablica, 

– 

kreda, 

– 

komputer, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Ćwiczenie 2 

Sporządź 2% roztwór roboczy preparatu dezynfekcyjnego (Sekusept). 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treściami merytorycznymi (Materiał nauczania pkt. 4.3.1), 
2)  przygotować  potrzebne  rzeczy:  2-litrową  wanienkę  dezynfekcyjną  z  perforowanym 

dnem,  proszek  preparatu  Sekusept  w  oryginalnym  opakowaniu,  miarkę  do  odmierzania 
ilości  preparatu,  2  litry  wody  o,  rękawiczki  ochronne,  karteczkę  samoprzylepną  na 
napisanie metryczki, 

3)  zapoznać  się  dokładnie  z  instrukcją  przygotowania  preparatu  znajdującą  się  na 

opakowaniu (musi być w języku polskim), 

4)  posługując się przygotowaną miarką nabrać odpowiednią ilość proszku (jeśli jest podana 

na 1 litr wody, to pomnóż tą ilość przez 2), 

5)  wlać do wanienki 2 litry wody, 
6)  wsypać odmierzoną ilość środka dezynfekcyjnego, 
7)  założyć rękawiczki, 
8)  delikatnie rozmieszać przygotowany roztwór, 
9)  napisać  „metryczkę”  zawierającą  nazwę  środka  dezynfekcyjnego,  jego  procentowość, 

dzień  i  godzinę  sporządzenia  roztworu,  podpis  osoby  przygotowującej  środek 
dezynfekcyjny, 

10)  zaprezentować efekt wykonanej pracy przed nauczycielem i grupą, 
11)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

oryginalne opakowanie ze środkiem dezynfekcyjnym, 

– 

instrukcja przygotowania roztworu (zawsze musi znajdować się na opakowaniu), 

– 

2-litrowa wanienka dezynfekcyjna, 

– 

2 litry wody, 

– 

rękawiczki jednorazowe, 

– 

karteczki samoprzylepne, 

– 

przybory do pisania. 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Organizowanie  stanowiska 
pracy fryzjera” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:1.  b,  2.  a,  3.  d,  4.  d,  5.  b,  6.  c,  7.  c,  8.  c,  9.  a,  10.  d,  11.  c, 
12. 
b, 13. a, 14. a, 15. c, 16. a, 17. d, 18. b, 19. a, 20. c. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojęcie higiena 

Określić wskazania sanitarne odnośnie 
wykończenia ścian w salonach 

Określić zasady przechowywania czystej odzieży 
roboczej 

Określić zasady postępowania w przypadku 
stwierdzenia u klienta wszawicy 

Określić czynniki fizyczne występujące w pracy 
fryzjera 

Wskazać czynnik wywołujący obciążenie kończyn 
dolnych i kręgosłupa podczas świadczenia pracy 

Rozróżnić meble fryzjerskie 

Zdefiniować pojęcie narzędzia fryzjerskie 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Wskazać grupę sprzętu fryzjerskiego, do której 
zalicza się nożyczki 

10  Rozróżnić rodzaje nożyczek 

11  Rozróżnić rodzaje grzebieni 

12 

Scharakteryzować grzebień do rozczesywania 
włosów 

13  Zidentyfikować promienniki podczerwieni 

14  Określić cel stosowania nawilżaczy 

15  Wyjaśnić pojecie dezynfekcja 

16  Wskazać pochodzenie słowa ergonomia 

PP 

17  Wskazać inna nazwę wyjaławiania 

PP 

18 

Zaproponować sposób dezynfekcji narzędzi 
fryzjerskich 

PP 

19  Wskazać zastosowanie Sekuseptu 

PP 

20 

Określić warunki stosowania preparatów do 
dezynfekcji 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony  

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  organizowania  stanowiska  pracy  fryzjera.  Tylko 

jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 
6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania.  

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 
 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.  Higiena to nauka o 

a)  nawykach zdrowotnych. 
b)  zasadach przestrzegania czystości i zapobieganiu chorobom. 
c)  utrzymaniu porządku. 
d)  utrzymaniu czystości i leczeniu chorób zakaźnych. 

 

2.  Ściany  przy  umywalkach  i  zlewach  w  zakładzie  fryzjerskim,  powinny  być  pokryte 

materiałem  nienasiąkalnym,  łatwozmywalnym,  odpornym  na  działanie  środków 
dezynfekcyjnych 
a)  do wysokości 1,6 m. 
b)  do wysokości 2,0 m. 
c)  nie ma to znaczenia. 
d)  zależnie od upodobań właściciela zakładu. 

 

3.  Czystą odzież roboczą należy przechowywać 

a)  na wieszakach przy stanowiskach pracy. 
b)  koniecznie w specjalnym pomieszczeniu. 
c)  w pojemnikach z czystą bielizną. 
d)  w specjalnie do tego wyznaczonych szafkach.  

 

4.  Wobec klientów, u których stwierdzasz wszawicę 

a)  nie musisz zwracać na to uwagi, zawsze wykonujesz usługę fryzjerską. 
b)  masz obowiązek wykonania usługi w wyjątkowej sytuacji. 
c)  najpierw myjesz głowę szamponem przeciwwszawicowym. 
d)  nie powinieneś ich obsługiwać do czasu pozbycia się wszawicy. 

 

5.  Czynniki fizyczne w pracy fryzjera to 

a)  narzędzia. 
b)  oświetlenie. 
c)  skład osobowy zespołu pracowników. 
d)  stanowisko pracy. 

 

6.  Pozycja stojąca przy wykonywaniu czynności fryzjerskich szczególnie obciąża 

a)  układ krążenia. 
b)  mięśnie. 
c)  kończyny dolne, kręgosłup. 
d)  kręgosłup, wszystkie stawy. 

 

7.  Specjalne, regulowane stołki fryzjerskie to 

a)  taborety fryzjerskie. 
b)  nokery. 
c)  hokery. 
d)  wszystkie odpowiedzi są błędne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

8.  Narzędzia fryzjerskie, to przedmioty 

a)  używane do czesania włosów. 
b)  stosowane do wykonywania tylko wymyślnych fryzur. 
c)  stosowane do świadczenia usług, mające kontakt ze skórą. 
d)  stosowane do świadczenia usług, nie mające kontaktu ze skórą. 

 

9.  Nożyczki fryzjerskie to 

a)  narzędzie. 
b)  aparat. 
c)  środek. 
d)  materiał. 

  
10.  Poniższe zdjęcie przedstawia 

a)  zwykłe nożyczki fryzjerskie. 
b)  degażówki dwustronne. 
c)  degażówki jednostronne. 
d)  nożyczki punktujące.  

 
 

 

 
 
11.  Poniższe zdjęcie przedstawia 

a)  grzebień di strzyżenia. 
b)  grzebień do modelowania. 
c)  grzebień do wyczesywania fal. 
d)  grzebień do cieniowania maszynką. 

 
 
 

 

12.  Stosunkowo szeroko rozstawione zęby i dużą wytrzymałość powinien mieć grzebień 

a)  do strzyżenia. 
b)  do rozczesywania włosów po ich umyciu. 
c)  do modelowania. 
d)  do wyczesywania fal. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

13.  Podstawowa forma promiennika to 

a)  infrazon. 
b)  climazon. 
c)  HairMaster. 
d)  wszystkie powyższe. 
 

14.  Przygotowanie włosów do zabiegu i optymalizowanie działania środków fryzjerskich  na 

skórę głowy i włosów umożliwia 
a)  zastosowanie nawilżaczy. 
b)  stosowanie suszarek. 
c)  zastosowanie lokówek. 
d)  wszystkie powyższe są prawdziwe. 

 
15.  Proces  niszczenia  drobnoustrojów chorobotwórczych  na  powierzchniach, w  płynach  lub 

gazach,  przez  nieodwracalną  ingerencję  w  strukturę  lub  przemianę  materii  tych 
drobnoustrojów, mające na celu niedopuszczenie do ich rozwoju i rozprzestrzeniania to 
a)  mycie w środkach pielęgnacyjnych. 
b)  stosowanie detergentów.  
c)  dezynfekcja. 
d)  sterylizacja. 

 
16.  Termin „ergonomia” wywodzi się od słów 

a)  ergon i nomos. 
b)  ebron i nemos. 
c)  ergon i nozoz. 
d)  ebron i nozos. 

 

17.  Wyjaławianie to inaczej 

a)  dezynsekcja. 
b)  dezynfekcja. 
c)  saniteryzacja. 
d)  sterylizacja. 

 

18.  Sterylizację  narzędzi  metalowych  przy  pomocy  bardzo  wysokiej  temperatury  (240

°

C) 

przez kilka minut można wykonać w 
a)  sterylizatorze halogenowym. 
b)  sterylizatorze kulkowym.  
c)  w każdym sterylizatorze. 
d)  w autoklawach. 

 

19.  Sekusept najczęściej używany jest do dezynfekcji 

a)  narzędzi. 
b)  powierzchni. 
c)  wszystkiego. 
d)  blatów na stanowiskach fryzjerskich. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

20.  Obecnie stosuje się preparaty dezynfekcyjne dopuszczone przez PZH do użytku w 

a)  2003 roku. 
b)  2004 roku. 
c)  2005 roku. 
d)  2006 roku.  

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Organizowanie stanowiska pracy fryzjera 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Organizowanie  stanowiska 
pracy fryzjera” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. d, 5. a, 6. a, 7. b, 8. c, 9. d, 10. c, 11. d, 
12. 
d, 13. a, 14. a, 15. b, 16. c, 17. c, 18. d, 19. b, 20. a.   
 
Plan testu  
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wyjaśnić pojecie ergonomia 

Określić czym zajmuje się ergonomia pracy 

Rozróżnić czynniki działające na fryzjera 
podczas świadczenia pracy 

Określić wskazania sanitarne dotyczące odzieży 
roboczej 

Scharakteryzować prawidłową postawę fryzjera 
podczas pracy 

Rozróżnić narzędzia fryzjerskie 

Scharakteryzować nożyczki fryzjerskie 

Określić różnice między nożyczkami fryzjerskimi 
a degażówkami jednostronnymi 

Wskazać zastosowanie degażówek dwustronnych 

10 

Rozróżnić rodzaje nożyczek 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

11 

Rozróżnić rodzaje grzebieni 

12 

Scharakteryzować grzebień do wyciskania fal 

13 

Zidentyfikować pazury fryzjerskie 

14 

Zdefiniować pojęcie przybory fryzjerskie 

15 

Rozróżnić przybory fryzjerskie 

16 

Rozróżnić aparaty fryzjerskie 

PP 

17 

Określić zastosowanie promienników 
podczerwieni 

PP 

18 

Oszacować czas skrócenia zabiegu przy użyciu 
promienników podczerwieni 

PP 

19 

Zaproponować optymalne parametry pracy 
suszarek do włosów 

PP 

20 

Scharakteryzować suszarki jonizujące 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  organizowania  stanowiska  pracy  fryzjera.  Są  to 

pytania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania.  

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.  Ergonomia jest nauką: 

a)  międzydyscyplinarną, 
b)  fizjologiczną, 
c)  medyczną, 
d)  profilaktyczną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

2.  Ergonomia pracy fryzjera jest jednym z rodzajów ergonomii 

a)  ochronnej. 
b)  branżowej. 
c)  zapobiegawczej. 
d)  klinicznej. 

 

3.  Narzędzia  i  aparaty  stosowane  przy  wykonywaniu  czynności  zawodowych  fryzjera,  to 

czynniki 
a)  biologiczne. 
b)  fizyczne. 
c)  rzeczowe. 
d)  chemiczne. 

 

4.  Zalecany obcas przy obuwiu fryzjera nie powinien być wyższy niż 

a)  1,5 cm. 
b)  5, 0 cm. 
c)  2,0 cm. 
d)  2,5 cm. 

 

5.  Ważną cechą postawy fryzjera jest 

a)  płynność i estetyka ruchów. 
b)  postawa wyprostna. 
c)  ciągłe pochylanie się nad klientem. 
d)  zawsze równoczesne obciążanie nóg. 

 

6.  Brzytwa fryzjerska to 

a)  narzędzie. 
b)  aparat. 
c)  środek. 
d)  materiał. 

 

7.  W sprzedaży dostępne są nożyczki 

a)  od 1 do 4 cali. 
b)  od 4,5 cala do 7 cali. 
c)  od 5,0 do 8 cali. 
d)  wszystkie odpowiedzi są prawidłowe. 

 

8.  Degażówki od nożyczek tradycyjnych różnią się jedynie 

a)  wyglądem. 
b)  rozmiarami. 
c)  ostrzem i szlifem. 
d)  niczym.  

 
9.  Degażówki dwustronne używane są do 

a)  podcinania włosów. 
b)  do strzyżenia tylko mężczyzn. 
c)  zwiększania optycznego ilości włosów. 
d)  zmniejszania objętości włosów bardzo gęstych i grubych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

10.  Poniższe zdjęcie przedstawia 

a)  zwykłe nożyczki fryzjerskie. 
b)  degażówki dwustronne. 
c)  degażówki jednostronne.  
d)  nożyczki punktujące. 

 

 

 

 

 
 
 
 

11.  Poniższe zdjęcie przedstawia 

a)  grzebień do strzyżenia. 
b)  grzebień do modelowania. 
c)  grzebień do wyczesywania fal. 
d)  grzebień do cieniowania maszynką. 

 

 

 

 

12.  Charakterystyczny wygięty kształt ma grzebień 

a)  do strzyżenia. 
b)  do rozczesywania włosów po ich umyciu. 
c)  do modelowania. 
d)  do wyczesywania fal. 

 
13.  Pazury fryzjerskie to inaczej 

a)  narzędzie brzytwopodobne. 
b)  grzebień. 
c)  szpikulec. 
d)  urządzenie do tapirowania. 

 

14.  Wszystkie przedmioty, które wspomagają ułożenie włosów nazywane są 

a)  przyborami fryzjerskimi. 
b)  narzędziami fryzjerskimi. 
c)  aparatami do układania włosów. 
d)  lokówkami. 

 
15.  Pykaczki, to inaczej 

a)  wsuwki. 
b)  zapinki. 
c)  wałki. 
d)  żadna odpowiedź nie jest prawdziwa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

16.  Przedstawiony aparat zaliczany jest do grupy aparatów 

a)  stosowanych do diagnozowania włosów. 
b)  do pielęgnacji codziennej włosów. 
c)  do strzyżenia włosów. 
d)  do promienników. 

 

 

 

 

17.  Aparat, który pomaga w ustaleniu nakładania produktów w kolejności na określone partie 

włosów,  ustala  czas  działania  produktów  rozjaśniających  i  decyduje  o  konieczności 
zastosowania lub nie, źródła ciepła 
a)  promiennik ciepła. 
b)  infrazon. 
c)  HairMaster. 
d)  climazon. 

 
18.  Aparaty  stosowane  w  procesach  chemicznych,  pielęgnacyjnych  i  suszeniu  włosów 

skracają czas działania nawet do 
a)  20%, 
b)  30%, 
c)  40%, 
d)  50%. 

 
19.  Wysoki poziom temperatury i duża prędkość nawiewu powinna być wykorzystywana do: 

a)  doraźnego ogrzania produktów chemicznych znajdujących się na włosach, 
b)  szybkiego wysuszenia włosów po ich umyciu, jeśli potem będzie stosowany preparat 

chemiczny nakładany na suche włosy (np.: farba). 

c)  efektywniejszego modelowania włosów. 
d)  do wszystkich powyższych. 

 
20.  Właściwości kondycjonujące włosy mają suszarki 

a)  jonizujące. 
b)  ręczne. 
c)  hełmowe. 
d)  wszystkie. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Organizowanie stanowiska pracy fryzjera 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 

 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

7.  LITERATURA 

 
1.  Pr. Zbiorowa: Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi. wyd. REA, Warszawa 2006 
2.  Pr. Zbiorowa: Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi. wyd. REA, Warszawa 2002 
3.  Pr.  Zbiorowa  pod  kierunkiem  Z.  Sumirskiej,  Nowoczesne  fryzjerstwo.  wyd.  P.P.H.U. 

”SUZI”, Warszawa 2005