background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 

Ryszard Gruca 

 
 
 
 
 
 
 
 

Użytkowanie maszyn i urządzeń do obróbki kamienia 
711[03].Z1.03 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Wiesław Frankiewicz 
dr inż. Jerzy Alenowicz 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Janusz Górny 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Teresa Myszor 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  711[03].Z1.03 
„Użytkowanie maszyn i urządzeń do obróbki kamienia” zawartego w modułowym programie 
nauczania dla zawodu górnik odkrywkowej eksploatacji złóż. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Obróbka maszynowa kamienia 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Maszyny szlifiersko-polerskie 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Maszyny specjalne do obróbki kamienia 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4. Rozdrabnianie skał 

18 

5.4.1. Ćwiczenia 

18 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

30 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie górnik odkrywkowej eksploatacji złóż 
711[03]. 

W Poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury, z jakiej można korzystać podczas zajęć, 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróżnicowane, 

począwszy 

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

711[03].Z1 

Eksploatacja maszyn i urządzeń stosowanych  

w górnictwie odkrywkowym 

711[03].Z1.02 

Użytkowanie maszyn 

i urządzeń do transportu 

i zwałowania 

711[03].Z1.04 

Wykonywanie konserwacji oraz naprawy 

maszyn i urządzeń górnictwa odkrywkowego 

711[03].Z1.01 

Użytkowanie maszyn 

i urządzeń do urabiania 

kopalin 

711[03].Z1.03 

Użytkowanie maszyn 

i urządzeń do obróbki 

kamienia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować układ jednostek SI, 

 

dobierać narzędzia, przyrządy i materiały do wykonywanej pracy, 

 

rozróżniać  rodzaje  połączeń,  osie,  wały,  łożyska,  sprzęgła,  hamulce  i  mechanizmy 
oraz określać ich zastosowanie w budowie maszyn, 

 

posłużyć  się  pojęciami:  prędkość  obwodowa,  prędkość  obrotowa,  praca  mechaniczna, 
moc, energia i sprawność, 

 

określać na podstawie dokumentacji technicznej elementy maszyny lub urządzenia,

 

 

posługiwać się dokumentacją konstrukcyjną i technologiczną oraz normami, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 

 

interpretować związki wyrażone za pomocą wzorów, wykresów, schematów, diagramów, 
tabel, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

 

udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy, 

 

przestrzegać przepisy BHP. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać maszyny do obróbki kamienia, 

 

wyszczególnić podstawowe i pomocnicze maszyny kamieniarskie, 

 

scharakteryzować rodzaje maszynowej obróbki kamienia, 

 

rozróżnić traki kamieniarskie, 

 

wyszczególnić rodzaje pił i objaśnić sposób ich mocowania, 

 

scharakteryzować traki z piłami tarczowymi oraz piły tarczowe, 

 

objaśnić działanie traka linowego, 

 

scharakteryzować szlifierko-polerkę przegubową, 

 

objaśnić sposób wymiany segmentów szlifierskich, 

 

scharakteryzować działanie i zastosowanie cyrkularek, 

 

scharakteryzować  działanie  i  pracę  tokarki,  szlifierki  obrotowej,  strugarki,  frezarki 
konturowej i wrębiarki do obróbki kamienia, 

 

objaśnić  zasadę  działania  kruszarki:  szczękowej,  stożkowej,  młotkowej,  walcowej 
i bębnowej oraz młyna, 

 

rozróżniać urządzenia do sortowania – przesiewania, 

 

określić zastosowanie klasyfikatorów hydraulicznych i aerodynamicznych, 

 

omówić zasadę działania urządzeń do wzbogacania kruszyw i flotacji, 

 

objaśnić schemat zakładu przeróbczego, 

 

przestrzegać  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  
i ochrony środowiska podczas eksploatowania maszyn i urządzeń do obróbki kamienia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Górnik odkrywkowej eksploatacji złóż 711[03] 

Moduł: 

Eksploatacja  maszyn  i urządzeń stosowanych w górnictwie 
odkrywkowym 711[03].Z1 

Jednostka modułowa: 

Użytkowanie  maszyn  i  urządzeń  do  obróbki  kamienia 
311[02].Z2.03 

Temat: Klasyfikacja traków kamieniarskich. 

Cel ogólny: Zapoznanie się z maszynami do cięcia kamienia. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

charakteryzować różne typy traków, 

– 

rozróżniać traki kamieniarskie. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  
– 

organizowanie i planowanie zajęć, 

– 

pracy w zespole, 

– 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

uczniowie pracują w grupach 2–4–osobowych

 
Czas: 
2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego, 

– 

pytania prowadzące, 

– 

modele traków kamieniarskich, 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Uczestnicy: 

Uczniowie kształcący się w zawodzie górnik odkrywkowej eksploatacji złóż. 

 
Zadanie dla ucznia
 

Sklasyfikuj stosowane traki kamieniarskie. 

 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 
Faza I. Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakie są technologie cięcia kamienia? 
2.  Jakie maszyny stosuje się do cięcia kamienia? 
3.  Jakie jest zastosowanie traków? 
4.  Jakimi parametrami pracy charakteryzują się maszyny do cięcia kamienia? 
5.  Jakie są zalety i wady poszczególnych maszyn do cięcia? 
 
Faza II. Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.  Rodzaje technologii cięcia kamienia. 
2.  Podział traków według narzędzia tnącego. 
3.  Parametry pracy traków. 
4.  Zalety i wady poszczególnych traków do cięcia kamienia. 
 
Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie  pracując  w  zespołach  ustalają  cechy  charakterystyczne  poszczególnych 

traków. 

2.  Uczniowie ustalają jakie są elementy budowy traków. 
3.  Uczniowie ustalają według jakich kryteriów sklasyfikować traki.  
4.  Uczniowie ustalają zalety i wady poszczególnych maszyn typów traków. 
5.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń. 
 
Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie rozróżniają i charakteryzują traki.  
2.  Uczniowie opisują zalety poszczególnych traków. 
3.  Uczniowie opisują wady poszczególnych traków. 
 
Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie sprawdzają w grupach przeprowadzoną klasyfikację traków 
2.  Uczniowie sprawdzają w grupach opis traków każdego typu. 
3.  Uczniowie sprawdzają opis zalet i wad poszczególnych typów traków. 
4.  Uczniowie prezentują wyniki ćwiczenia 
 
Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z  nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły  im 

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać,  jakie umiejętności  były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 
 
Praca domowa 

Wyszukaj w literaturze technicznej lub w zasobach sieci internetowej informacji na temat 

stosowania lin diamentowych w trakach do cięcia kamienia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od uczniów po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe,  pisemne  wypowiedzi  uczniów  dotyczące  oceny  zajęć  i  trudności  podczas 
realizacji zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Górnik odkrywkowej eksploatacji złóż 711[03] 

Moduł: 

Eksploatacja maszyn i urządzeń stosowanych w górnictwie 
odkrywkowym 711[03].Z1 

Jednostka modułowa: 

Użytkowanie  maszyn  i  urządzeń  do  obróbki  kamienia 
311[02].Z2.03 

Temat: Szlifowanie powierzchni kamienia. 

Cel ogólny: Wykonywanie obróbki fakturalnej powierzchni kamienia za pomocą szlifierek. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dobrać technikę szlifowania, 

 

dobrać narzędzia szlifierskie, 

 

dobrać materiał ścierny,  

 

wykonać szlifowanie powierzchni kamienia, 

 

posłużyć się pojęciami i określeniami stosowanymi w obróbce fakturalnej, 

 

ocenić jakość wykonanej obróbki fakturalnej. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy indywidualnej, 

 

oceny pracy samodzielnej, 

 

prezentacji uzyskanych wyników. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów 

 

praca indywidualna. 

 
Czas: 
2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

płytki kamienne – surowe, 

− 

narzędzia szlifierskie, 

− 

materiał ścierny.  

 
Uczestnicy

Uczniowie kształcący się w zawodzie górnik odkrywkowej eksploatacji złóż. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Wykonywanie ćwiczenia. 
 
Zadanie dla ucznia: 

Wykonaj obróbkę fakturalną powierzchni kamienia poprzez szlifowanie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Instrukcja do wykonania ćwiczenia: 

1)  Oceń stan powierzchni płytki kamiennej, 
2)  dobierz technikę szlifowania, 
3)  dobierz materiał ścierny, 
4)  dobierz narzędzia szlifierskie, 
5)  sprawdź stan techniczny szlifierki, 
6)  dobierz środki ochrony osobistej wymaganej podczas szlifowania, 
7)  wykonaj szlifowanie powierzchni kamienia, 
8)  oceń jakość wykonanej obróbki fakturalnej. 
 
4.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

 

uczniowie prezentują swoje prace, 

 

nauczyciel analizuje pracę ucznia i omawia mocne i słabe strony, 

 

uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 

 
Praca domowa: 

Odszukaj  w  literaturze  informacje  na  temat  impregnowania  oszlifowanych  powierzchni 

kamienia. Na podstawie zgromadzonych informacji sporządź w zeszycie notatkę. 
 
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.  Obróbka maszynowa kamienia 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  dokumentacji  techniczno-ruchowej  rozpoznaj  rodzaje  maszyn  do  obróbki 

kamienia. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  „Materiał  nauczania”  i  przeanalizować  dokumentację  techniczno- 
-ruchową.  Należy  zwrócić  uwagę  na  poprawność  identyfikacji  typów  maszyn.  Uczniowie 
pracują w 2–3 osobowych grupach. Planowany czas ćwiczenia 25 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczno-ruchową, 
3)  rozpoznać rodzaje maszyn, 
4)  zanotować niezbędne informacje w notatniku, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa maszyn do obróbki kamienia, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj rodzaje maszynowej obróbki kamienia. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału „Materiał nauczania”. Należy zwrócić uwagę na poprawność identyfikacji 
rodzajów  obróbki  kamienia.  Uczniowie pracują w 2–3 osobowych grupach.  Planowany  czas 
ćwiczenia 25 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania, 
2)  określić rodzaje obróbki maszynowej kamienia, 
3)  określić cechy charakterystyczne każdej obróbki, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

4)  zanotować niezbędne informacje w notatniku, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Scharakteryzuj traki z piłami tarczowymi oraz piły tarczowe. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  „Materiał  nauczania”.  Należy  zwrócić  uwagę  na  poprawność 
charakterystyki  traków.  Uczniowie  pracują  w  2–3  osobowych  grupach.  Planowany  czas 
ćwiczenia 25 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczno-ruchową, 
3)  określić rodzaje traków, 
4)  dobrać piły tarczowe do typu traku, 
5)  określić cechy charakterystyczne traków z piłami tarczowymi,  
6)  zanotować niezbędne informacje w notatniku, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Wyposażenie stanowiska pracy: 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa traków z piłami tarczowymi, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 
Ćwiczenie 4 

Scharakteryzuj rodzaje pił i objaśnij sposób ich mocowania. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  „Materiał  nauczania”.  Należy  zwrócić  uwagę  na  poprawność 
charakterystyki  pił,  a  szczególnie  ich  mocowania.  Uczniowie  pracują  w  2–3  osobowych 
grupach. Planowany czas ćwiczenia 25 minut. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczno-ruchową, 
3)  określić rodzaje pił, 
4)  określić sposób mocowania pił w trakach piłowych, 
5)  zanotować niezbędne informacje w notatniku, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

  
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa traków piłowych, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 
Ćwiczenie 5 

Na podstawie schematu opisz budowę i wyjaśnij działanie traka linowego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  „Materiał  nauczania”.  Uczniowie  pracują  w  2–3  osobowych  grupach. 
Planowany czas ćwiczenia 15 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczno-ruchową traków linowych, 
3)  określić rodzaje traków linowych, 
4)  określić cechy charakterystyczne traków linowych,  
5)  zanotować niezbędne informacje w notatniku, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
  

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna 
 
Wyposażenie stanowiska pracy: 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa traków linowych, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Maszyny szlifiersko-polerskie 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj szlifierko–polerkę przegubową. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  „Materiał  nauczania”  i  przeanalizować  dokumentację  techniczno- 
-ruchową.  Uczniowie  pracują  w  2–3  osobowych  grupach.  Planowany  czas  ćwiczenia 
25 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczno-ruchową szlifierko-polerki przegubowej, 
3)  określić budowę szlifierko-polerki przegubowej, 
4)  określić cechy charakterystyczne działania szlifierko-polerki przegubowej,  
5)  zanotować niezbędne informacje w notatniku, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa szlifierko-polerki przegubowej, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj rodzaje tarcz szlifierskich i opisz ich zastosowania. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  „Materiał  nauczania”.  Należy  zwrócić  uwagę  na  poprawność 
charakterystyki tarcz szlifierskich. Uczniowie pracują w 2–3 osobowych grupach. Planowany 
czas ćwiczenia 25 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania, 
2)  zapoznać się z katalogami tarcz szlifierskich, 
3)  rozróżnić rodzaje tarcz, 
4)  określić zastosowanie tarcz szlifierskich,  
5)  zanotować niezbędne informacje w notatniku, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

katalogi materiałów szlifierskich, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj szlifowanie materiału kamiennego na podstawie dokumentacji. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  „Materiał  nauczania”  i  zapoznać  się  z  przepisami  bezpiecznego 
posługiwania  się  szlifierką.  Należy  zwrócić  uwagę  na  odczytania  dokumentacji.  Uczniowie 
pracują w 2–3 osobowych grupach. Planowany czas ćwiczenia 35 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z dokumentacją, 
4)  zanotować niezbędne informacje w notatniku, 
5)  dobrać narzędzia i maszyny, 
6)  wykonać szlifowanie z zastosowaniem przepisów bezpiecznej pracy podczas szlifowania, 
7)  sprawdzić poprawność wykonanego zadania, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
10)  uporządkować miejsce pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

fragment powierzchni do szlifowania, 

 

narzędzia, 

 

środki ochrony indywidualnej: okulary, rękawice ochronne, maska, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Maszyny specjalne do obróbki kamienia

 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj cięcie materiałów kamiennych wodą. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  „Materiał  nauczania”.  Należy  zwrócić  uwagę  na  poprawność 
charakterystyki  techniki  cięcia  wodą.  Uczniowie  pracują  w  2–3  osobowych  grupach. 
Planowany czas ćwiczenia 25 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania, 
2)  określić metody cięcia hydrodynamicznego, 
3)  wynotować informacje dotyczące cięcia wodą,  
4)  sprawdzić poprawność wykonanego zadania, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz specjalną metodę obróbki kamienia do zadania jakie masz zrealizować. 
 

Zadanie do wykonania 

Metoda obróbki kamienia 

Oczyszczenie okładziny kamiennej 

 

Polerowanie powierzchni parapetów 
granitowych 

 

Usuwanie zniszczonej warstwy powierzchni 
piaskowca 

 

Profilowanie krawędzi ozdobnych 

 

Przecięcie pakietu płytek kamiennych 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  „Materiał  nauczania”.  Należy  zwrócić  uwagę  na  poprawność  doboru 
metody  obróbki  kamienia.  Uczniowie  pracują  w  2–3  osobowych  grupach.  Planowany  czas 
ćwiczenia 25 minut. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania, 
2)  przeanalizować metody specjalne obróbki kamienia, 
3)  dobrać metodę obróbki do wykonania zadania, 
4)  zapisać informacje w tabeli,  
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.4.  Rozdrabnianie skał 

 
5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na podstawie dokumentacji techniczno-ruchowej rozróżnij rodzaje kruszarek. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  „Materiał  nauczania”  i  przeanalizować  dokumentację  techniczno- 
-ruchową. Należy zwrócić uwagę  na poprawność identyfikacji kruszarek. Uczniowie pracują 
w 2–3 osobowych grupach. Planowany czas ćwiczenia 25 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania, 
2)  odszukać potrzebne dane w dokumentacji techniczno-ruchowej kruszarek, 
3)  rozróżnić rodzaje kruszarek, 
4)  zapisać informacje w zeszycie, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt do ćwiczeń, 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa kruszarek, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Na podstawie dokumentacji techniczno ruchowej zapoznaj się z obsługą kruszarek. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  „Materiał  nauczania”  i  przeanalizować  dokumentację  techniczno- 
-ruchową.  Uczniowie  pracują  w 2–3  osobowych  grupach.  Planowany  czas  ćwiczenia 
35 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania, 
2)  odszukać potrzebne dane w dokumentacji techniczno-ruchowej kruszarki, 
3)  określić zasady obsługiwania kruszarek, 
4)  zapisać informacje w zeszycie, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt do ćwiczeń, 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Na podstawie dokumentacji techniczno-ruchowej przesiewacza dobierz wielkość sit. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  „Materiał  nauczania”  i  przeanalizować  dokumentację  techniczno- 
-ruchową.  Należy  zwrócić  uwagę  na  poprawność  doboru  sit  do  przesiewacza.  Uczniowie 
pracują w 2–3 osobowych grupach. Planowany czas ćwiczenia 15 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania, 
2)  odszukać potrzebne dane w dokumentacji techniczno-ruchowej przesiewacza, 
3)  dobrać wielkość sit, 
4)  zapisać informacje w zeszycie, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt do ćwiczeń, 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 
Ćwiczenie 4 

Na  podstawie  dokumentacji  techniczno-ruchowej  zapoznaj  się  z  obsługą  urządzeń  do 

wzbogacania kruszyw. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  „Materiał  nauczania”  i  przeanalizować  dokumentację  techniczno- 
-ruchową.  Uczniowie  pracują  w  2–3  osobowych  grupach.  Planowany  czas  ćwiczenia 
35 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w materiale nauczania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

2)  odszukać potrzebne dane w dokumentacji techniczno-ruchowej urządzeń do wzbogacania 

kruszyw, 

3)  określić zasady obsługiwania urządzeń do wzbogacania kruszyw, 
4)  zapisać informacje w zeszycie, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
  

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt do ćwiczeń, 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa urządzeń do wzbogacania kruszyw, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Użytkowanie  maszyn 
i urządzeń do obróbki kamienia” 

 
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi
1. b, 2. c, 3. b, 4. d, 5. c, 6. c, 7. b, 8. d, 9. d, 10. c, 11. b, 
12. d, 13. a, 14. c, 15. b, 16. d, 17. a, 18. c, 19. b, 20. d. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać rodzaj obróbki  

Sklasyfikować właściwości naturalne skał 

Określić przeznaczenie minerałów 

Określić grubości surowych płyt 

Określić przeznaczenie maszyn 

Określić wady maszyn 

Określić zalety maszyn 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Wskazać twardości minerałów 

Określić cel obróbki 

10  Wskazać zasady obróbki 

11  Rozpoznać pojęcia przeróbki mechanicznej 

12  Określić operacje przeróbcze 

13  Scharakteryzować wady maszyn 

14 

Określić wady i zalety przesiewanych 
materiałów 

15 

Wskazać cechy minerałów, decydujące 
o stosowaniu metody wzbogacania 
grawitacyjnego 

16  Określić zasady ochrony środowiska 

PP 

17  Scharakteryzować procesy flotacji 

PP 

18  Scharakteryzować urządzenia do klasyfikacji 

PP 

19  Określić zasadę działania klasyfikatora  

PP 

20  Określić zadania  klasyfikacji mechanicznej 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  czas  wolny.  Trudności  mogą 
przysporzyć  Ci  zadania:  16  –  20,  gdyż  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niż  pozostałe. 
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu. 

9.  Czas trwania testu – 45 minut. 
10.  Maksymalna  liczba  punktów,  jaką  można  osiągnąć  za  poprawne  rozwiązanie  testu  

wynosi 20 pkt. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia

 

instrukcja dla ucznia, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Obróbka trakowa bloków kamiennych polega na 

a)  przecinaniu termicznym bloków skalnych. 
b)  przecinaniu mechanicznym bloków skalnych. 
c)  wyrównywaniu bloków skalnych. 
d)  polerowaniu bloków skalnych. 

 
2.  Właściwości naturalne skał wykorzystywane przy dzieleniu bloków skalnych to 

a)  twardość. 
b)  ciężar właściwy. 
c)  łupliwość. 
d)  połysk. 

 
3.  Minerał skalny korund służy jako 

a)  składnik farb i lakierów. 
b)  składnik narzędzi tnących. 
c)  składnik środków impregnujących. 
d)  element koparki. 

 

4.  Minimalne  grubości  surowych  płyt  z granitu  uzyskanych  w wyniku  cięcia  na  trakach 

wg normy BN–84/6740–03 wynoszą 
a)  0,5 – 1 cm. 
b)  1 – 1,5 cm. 
c)  3 – 4 cm. 
d)  2 cm. 

 
5.  Przecinarki hydrodynamiczne służą do rozcinania bloków na płyty za pomocą 

a)  palnika. 
b)  lasera. 
c)  strumienia wody. 
d)  piły. 

 
6.  Do wad traków linowych należy  

a)  zła jakość powierzchni przecięcia. 
b)  brak możliwości rozcinania wysokich bloków. 
c)  zagrożenie  dla  obsługi  i  otoczenia  w  przypadku  pęknięcia  liny  poruszającej  się 

z dużą prędkością. 

d)  brak możliwości seryjnej produkcji elementów. 

 
7.  Do zalet traków jednotarczowych zalicza się  

a)  niską energochłonność. 
b)  dużą wydajność cięcia. 
c)  małą wodochłonność procesu. 
d)  nieograniczoną wysokość rozcinanych bloków. 

 
8.  Twardości minerałów używanych jako elementy tnące pił, dłut itp. są podawane w skali  

a)  Bernesa. 
b)  Moro. 
c)  Fahrenheita. 
d)  Mohsa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

9.  Szlifowanie powierzchni surowych płyt polega na  

a)  nacinaniu pod kątem. 
b)  rzeźbieniu. 
c)  malowaniu. 
d)  nadawaniu połysku powierzchni bloku. 

 
10.  Polerowanie  polega  na  nadaniu  powierzchni  odpowiedniej  gładkości.  Dopuszczalna 

odchyłka może wynosić  
a)  2,5–20 mm. 
b)  1–1,5 cm. 
c)  2,5–20 µm. 
d)  0,5–1 cm. 

 

11.  Pod  pojęciem  przeróbka  mechaniczna  kopaliny  rozumiemy  zespół  czynności  mających 

na celu 
a)  wyłącznie rozdrobnienie kopaliny. 
b)  zespół oddzielenie skały kopaliny użytecznej od skały płonnej. 
c)  wyłącznie odwodnienie kopaliny. 
d)  określenie wielkości i ilości kopaliny. 

 

12.  Procesy, które nie wchodzą w skład operacji przeróbczych to 

a)  odwadnianie. 
b)  rozdrabianie. 
c)  suszenie. 
d)  wydobywanie. 

 
13.  Wadą kruszarek udarowych jest  

a)  wysoki stopień zużycia narzędzi kruszących. 
b)  wysokie koszty utrzymania. 
c)  niska odporność na ścieranie elementów kruszących. 
d)  trudna konserwacja. 

 

14.  Duże trudności przy czyszczeniu sit sprawiają  

a)  węgle suche. 
b)  piaski grube. 
c)  węgle maziste. 
d)  żwiry. 

 
15.  W  technologii  procesów  wzbogacania  wykorzystuje  się  różne  własności  fizyczne 

i fizykochemiczne 

ziaren 

kopaliny 

użytecznej. 

W przypadku 

wzbogacania 

grawitacyjnego wykorzystuje się różnice 
a)  połysku ziaren. 
b)  gęstości ziaren. 
c)  sprężystości ziaren. 
d)  współczynnika tarcia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

16.  Odpady  i  szlamy  powstające  podczas  pracy  obrabiarek  powinny  być  na  bieżąco 

odprowadzane z pomieszczenia lub hali fabrycznej  
a)  bezpośrednio do rzeki. 
b)  bezpośrednio do kanalizacji ogólnospławnej. 
c)  bezpośrednio do wyrobiska.  
d)  na składowisko recyklingu. 

 

17.  Proces wykorzystywany przy flotacji to 

a)  sedymentacja. 
b)  grawitacja. 
c)  hermetyzacja. 
d)  hydratacja. 

 
18.  Przeróbka  rozdrobnionego  węgla  mokrego  w maszynach  i urządzeniach  do  klasyfikacji 

mechanicznej polega na  
a)  wyłącznie rozdrobnieniu. 
b)  wyłącznie klasyfikacji. 
c)  rozdrobnieniu i klasyfikacji. 
d)  wyłącznie rozdrobnieniu i wysuszeniu. 

19.  Klasyfikator stożkowy pracuje w oparciu o zasadę 

a)  wznoszenia pod wpływem wody. 
b)  opadania swobodnego.  
c)  wznoszenia strumieniem powietrza. 
d)  opadania pod wpływem strumienia azotu. 

 
20.  Zadaniem  klasyfikacji  mechanicznej  jest  podział  materiału  surowego  lub  produktów 

wzbogacania na określone  
a)  przepisami kolory ziaren. 
b)  właściwości magnetyczne. 
c)  grupy złóż. 
d)  wymiarami grupy ziaren. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Użytkowanie maszyn i urządzeń do obróbki kamienia 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Test 2 
Zadanie praktyczne 

 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA 

1.  Zapoznaj  się  z  treścią  zadania,  instrukcją do  jego wykonania,  stanowiskiem pracy  i  jego 

wyposażeniem.  Masz  na  to  czas  20  minut.  Czas  ten  nie  jest  wliczany  do  czasu  trwania 
wykonywania zadania. 

2.  Po upływie tego czasu zgłoś gotowość przystąpienia do wykonania zadania. 
3.  Pamiętaj,  że  podczas  wykonywania  zadania  jesteś  oceniany  przez  nauczyciela,  który 

obserwuje  wykonywane  przez  Ciebie  czynności  i  nie  będzie  udzielać  Ci  żadnych 
wskazówek.  Interweniuje  tylko  w  przypadku  naruszenia  przez  Ciebie  przepisów 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  i  może  w  takim  przypadku 
przerwać wykonywanie zadania. 

 
Temat zadania: 

Na podstawie schematu technologicznego zakładu przeróbki omów cały przebieg procesu 

przeróbki kruszywa bazaltowego. W trakcie realizacji zadania:  

 

opisz przeznaczenie zakładu przeróbczego, 

 

wymień zespoły składowe poszczególnych linii technologicznych, 

 

omów, zespoły składowe poszczególnych linii technologicznych, 

 

podaj charakterystykę techniczną poszczególnych zespołów składowych, 

 

omów ewentualne zagrożenia bhp. 

 
Czas wykonania zadania: 3 x 45 minut. 
 
Instrukcja do wykonania zadania  
Sposób wykonania zadania 
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 
1.  Zaplanuj kolejność wykonania zadnia i zapisz w notatniku: 

a)  kolejne czynności niezbędne do wykonania zadania: 

 

opisz przeznaczenie zakładu przeróbczego, 

 

zapisz zespoły składowe poszczególnych linii technologicznych, 

 

opisz charakterystykę techniczną poszczególnych zespołów składowych, 

 

opisz ewentualne zagrożenia bhp, 

 

porównaj  schemat  zakładu  przeróbki  z  innymi  schematami,  które  masz  na 
stanowisku. 

 

Plan działania 

1.  Przedstaw nauczycielowi plan opracowania. 
2.  Przystąp do organizowania potrzebnej literatury. 
3.  Wykonaj zaplanowane zadania.  
4.  Zgłoś gotowość przystąpienia do prezentacji. 
5.  W czasie prezentacji: 

a)  uzasadnij celowość wykonywanego ćwiczenia, 
b)  oceń poprawność wykonania zadania. 
 
Wyposażenie stanowiska: 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

 

literatura z rozdziału 6, 

 

schematy linii technologicznych innych zakładów, 

 

instrukcje budowy i obsługi urządzeń składowych, 

 

plansza ze schematem urządzeń linii technologicznej. 

 
Instrukcja dla nauczyciela 
 
Czynności i kryteria wykonania 
 
Proponowane normy wymagań na oceny szkolne: 

 

poniżej 4 pkt. 

 – ocena niedostateczna 

 

4 pkt. 

 

 

 – ocena dopuszczająca 

 

5–6 pkt.  

 

 – ocena dostateczna 

 

7–8 pkt.  

 

 – ocena dobra 

 

9–10 pkt. 

 

 – ocena bardzo dobra  

 

 

Czynność 

Liczba punktów 

Opracowaniu planu wykonania zadania 

 

Opisanie przeznaczenia zakładu przeróbczego 

 

Zapoznanie się ze specyfikacją techniczną zakładu 

 

Omówienie przeznaczenia linii technologicznej, 

 

Omówienie  zespołów  składowych  poszczególnych  linii 
technologicznych 

 

Omówienie  charakterystyki  technicznej  poszczególnych, 
zespołów składowych linii technologicznej 

 

Omówienie kolejności cyklu wzbogacania 

 

Porównaj  schemat  zakładu  przeróbki  z  innymi  schematami, 
które masz na stanowisku 

 

Omówienie zagrożeń bhp 

 

10 

Określenie poprawności wykonanego zadania 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

7.  LITERATURA 

 

1.  Blaschke S.: Przeróbka mechaniczna kopalin, cz. I Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1982 
2.  Chrząszczewski  W.:  Obróbka  Mechaniczna  i  obrabiarki  do  kamienia  h.g.  BRAUNE 

Jawor 2004 

3.  Grzelak E.: Kruszywa mineralne, poradnik. COIB, Warszawa 1995 
4.  Łuszczkiewicz A., Flokulacja zawiesin mineralnych 
5.  Onderka Z., Bugesz J., Kwiecień Z.: Bezpieczeństwo pracy w górnictwie odkrywkowym, 

Wydawnictwo AGH, Kraków 1988 

6.  Poradnik Górnictwa Odkrywkowego, Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1968 
7.  Rączkowski B., BHP w praktyce. ODiDK Sp. z o.o., Gdańsk 2004 
8.  Turowicz T.: Kamieniarstwo – poradnik. Związek Izb Rzemieślniczych 1977 
 
Materiały informacyjne oraz zasoby internetowe firm: 
9.  www.achilli.com 
10.  www.barsanti.it 
11.  www.bidese.com 
12.  www.breton.it 
13.  www.caumineral.org.ge 
14.  www.ghines.com 
15.  www.imn.gliwice.pl 
16.  www.karldahm.com 
17.  www.kolb.de 
18.  www.makron.fi 
19.  www.mcdiam.com.pl 
20.  www.promasz.pl 
21.  www.pspengineering.cz 
22.  www.resato.com 
23.  www.simec.it 
24.  www.sslmach.com 
25.  www.thibaut.fr 
26.  www.urda.pl 
27.  Materiały do wykładów z  flotacji dla  studentów specjalności Przeróbka  Kopalin Stałych 

Politechniki Śląskiej Semestr VII Katedra Przeróbki Kopalin i Utylizacji Odpadów 

28.  Materiały  do  wykładów  z  klasyfikacji  hydraulicznej  i  powietrznej  Politechniki 

Wrocławskiej 

 
Literatura metodyczna: 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004