background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
Piotr Sieczka 

 

 
 
 
 

Dobieranie materiałów konstrukcyjnych 731[02].Z1.01

 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr Przemysław Koserczyk 
mgr Paweł Filipiak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inż. Piotr Sieczka  
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  731[02].Z1.01 
„Dobieranie  materiałów  konstrukcyjnych”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania 
dla zawodu monter instrumentów muzycznych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

14 

5.1. Drewno i tworzywa drzewne do wytwarzania instrumentów muzycznych 

14 

5.1.1.  Ćwiczenia 

14 

5.2. Metale stosowane do wytwarzania instrumentów muzycznych 

16 

5.2.1.  Ćwiczenia 

16 

5.3. Tworzywa  sztuczne  i  inne  materiały  do  wytwarzania  instrumentów 

muzycznych 

18 

5.3.1.  Ćwiczenia 

18 

5.4. Suszenie i sezonowanie drewna 

20 

5.4.1.  Ćwiczenia 

20 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 
7.  Literatura
 
 

22 
38 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

monter instrumentów muzycznych. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania,  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
opracowanie  odpowiedzi  na  pytania –  w drodze  ukierunkowanej  dyskusji. Druga  forma 
jest  korzystniejsza,  ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich 
uczniów oraz w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  różne  możliwości  ich    realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które 
z zaproponowanych  ćwiczeń  jest    w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu 
techniczno  dydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  może  również  zrealizować  ćwiczenia, 
które sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie  odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  samodzielnie  czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia,  powinien  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie 
określonego  zakresu  materiału.  Jeżeli  wystąpią  zaprzeczenia,  nauczyciel  powinien  do 
tych  zagadnień  wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem 
niezrozumienia  przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

w trakcie  nauczania.  W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od 
jego postawy, sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi zainteresowanie ucznia. 
Uczeń  nie  zainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie 
w pełni  umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzać  tak  zwaną 
„ciekawość  wiedzy”.  Potwierdzenie  opanowania  materiału  nauczania  rozdziału  może 
stanowić  podstawę  dla  nauczyciela  do  sprawdzenia  wiedzy  i  umiejętności  ucznia  z  tego 
zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać  uwagę  na 
predyspozycje ucznia, ocenić, czy ma on większe uzdolnienia manualne, czy może lepiej 
radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z  zakresu 
całej  jednostki  modułowej  i  należy  je  wykorzystać  do  oceny  uczniów,  a  wyniki 
osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej 
nauczyciela  realizującego  tę  jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  testu  przypisano 
określoną  liczbę  możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa 
uzależniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według 
własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
umiejętności.  

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

731[02].Z1 

Techniki wytwarzania 

elementów instrumentów 

muzycznych 

731[02].Z1.01 

Dobieranie materiałów 

konstrukcyjnych 

731[02].Z1.02 

Obsługa maszyn i urządzeń 

stosowanych w produkcji 

instrumentów muzycznych 

731[02].Z1.03 

Wykonywanie połączeń 

elementów instrumentów 

muzycznych 

731[02].Z1.04 

Wykonywanie połączeń 

klejonych 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

stosować jednostki układu SI, 

– 

posługiwać się pojęciem siły,  

– 

rozróżniać wielkości skalarne i wektorowe, 

– 

przeliczać jednostki, 

– 

klasyfikować instrumenty muzyczne, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

obsługiwać komputer, 

– 

pracować w grupie. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

 

rozpoznać  i  sklasyfikować  materiały  konstrukcyjne  stosowane  do  wytwarzania 
instrumentów muzycznych, 

 

określić zastosowanie metali i stopów metali do produkcji instrumentów muzycznych, 

 

scharakteryzować  tworzywa  sztuczne  oraz  inne  materiały  stosowane  podczas 
wytwarzania elementów instrumentów muzycznych, 

 

rozróżnić elementy budowy mikroskopowej i makroskopowej drewna, 

 

rozpoznać wybrane gatunki drewna iglastego i liściastego, 

 

określić zakres stosowania drewna iglastego i liściastego w wyrobach przemysłu budowy 
instrumentów muzycznych, 

 

rozróżnić sortymenty drewna okrągłego, 

 

określić  zastosowanie  materiałów    tartych,  tarcicy  rezonansowej,  tarcicy  muzycznej  do 
wytwarzania instrumentów muzycznych, 

 

określić  zastosowanie  półfabrykatów  z  drewna  i  tworzyw  drzewnych,  do  wytwarzania 
instrumentów muzycznych, 

 

rozpoznać podstawowe wady drewna związane z jego budową anatomiczną, 

 

scharakteryzować właściwości higroskopijne drewna, 

 

określić wilgotność drewna i materiałów drzewnych, 

 

dobrać  warunki  fizykochemiczne  sezonowania  i  suszenia  drewna  oraz  materiałów 
drzewnych służących do wykonywania elementów instrumentów muzycznych, 

 

przygotować komory suszarnicze do procesów suszenia drewna, 

 

ocenić jakość materiałów do wytwarzania elementów instrumentów muzycznych, 

 

dobrać  materiały  o  określonych  parametrach  technicznych  do  produkcji  instrumentów 
muzycznych, 

 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca  

..…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  Monter instrumentów muzycznych 731[02] 
Moduł: 

Techniki  wytwarzania  elementów  instrumentów  muzycznych 
731[02].Z1 

Jednostka modułowa: 

Dobieranie materiałów konstrukcyjnych 731[02].Z1.01 

 

Temat:  Określanie  rodzaju  materiałów  konstrukcyjnych  zastosowanych  do  budowy 

instrumentów muzycznych. 

Cel ogólny:  Rozpoznawanie  typów  materiałów  konstrukcyjnych,  będących  elementami 

składowymi instrumentów muzycznych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać rodzaj materiału konstrukcyjnego, 

 

określić  podstawowe  wymagania  dla  materiału  konstrukcyjnego  zastosowanego 
w określonym typie instrumentu muzycznego, 

 

określić zastosowanie w konstrukcji instrumentu danego materiału konstrukcyjnego. 

 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych. 

 
Czas :
 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne
 

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

 

zestaw  instrumentów  i  elementów  mechanizmów  instrumentów  muzycznych 
wykonanych  z  różnych  gatunków  drewna,  tworzyw  sztucznych  i  naturalnych  oraz 
różnych rodzajów stopów metali, 

 

pytania prowadzące, 

 

papier formatu A4, pisaki. 

 
Zadanie dla ucznia 

 

zidentyfikuj instrument muzyczny lub element instrumentu muzycznego, 

 

określ zastosowane materiały konstrukcyjne w budowie instrumentu, 

 

określ cechy charakterystyczne materiałów zastosowanych do budowy instrumentu, 

 

określ  cechy  charakterystyczne  materiałów  zastosowanych  do  budowy  elementu 
instrumentu muzycznego. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Zaznajomienie uczniów ze sposobem wykonywania ćwiczeń praktycznych. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 

 

Faza właściwa 

Praca metodą ćwiczeń praktycznych. 

 

Faza I Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakie materiały są wykorzystywane do budowy instrumentów strunowych smyczkowych 

i szarpanych? 

2.  Jakie materiały są wykorzystywane do budowy instrumentów dętych blaszanych? 
3.  Jakie materiały są wykorzystywane do budowy instrumentów dętych drewnianych? 
4.  Jakie materiały są wykorzystywane do budowy instrumentów strunowych klawiszowych? 
5.  Jakie  są  wymagania  stawiane  materiałom  konstrukcyjnym  stosowanym  do  budowy 

instrumentów muzycznych? 

6.  Jakie są cechy charakterystyczne poszczególnych grup materiałów konstrukcyjnych?  
 
Faza II  Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.  Sposób identyfikacji elementów mechanizmów instrumentów muzycznych. 
2.  Sposób określenia rodzaju materiału konstrukcyjnego. 
3.  Sposób 

wyznaczenia 

podstawowych 

cech 

charakterystycznych 

materiałów 

konstrukcyjnych. 

 
Faza III  Ustalenie 
1.  Uczniowie  ustalają  cechy  charakterystyczne  materiałów,  z  których  zostały  wykonane 

instrumenty muzyczne.  

2.  Uczniowie  ustalają  cechy  charakterystyczne  materiałów,  z  których  zostały  wykonane 

elementy mechanizmów instrumentów muzycznych. 

3.  Uczniowie  ustalają  zastosowanie  materiałów  konstrukcyjnych  w  budowie  instrumentów 

muzycznych. 

 
Faza IV Wykonanie 
1.  Uczniowie identyfikują instrumenty muzyczne. 
2.  Uczniowie identyfikują elementy instrumentów muzycznych. 
3.  Uczniowie określają rolę elementów instrumentów muzycznych w ich konstrukcji. 
4.  Uczniowie określają cechy charakterystyczne materiałów konstrukcyjnych. 
5.  Uczniowie określają rodzaj i gatunek materiałów konstrukcyjnych. 
6.  Uczniowie analizują uzyskane wyniki. 
 
Faza V Sprawdzanie 
1.  Uczniowie  sprawdzają  w  grupach  poprawność  identyfikacji  instrumentów  muzycznych 

i elementów instrumentów muzycznych. 

2.  Uczniowie  sprawdzają  poprawność  określania  rodzaju  i  gatunku  materiałów 

konstrukcyjnych,  z  których  zbudowane  są  instrumenty  muzyczne  i  elementy 
instrumentów muzycznych. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Faza VI  Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z  nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły  im 

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać,  jakie umiejętności  były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 
 
Praca domowa 

Sporządź notatkę na temat zastosowania metali i ich stopów w konstrukcji instrumentów 

muzycznych.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowa  ankieta  ewaluacyjna  dotycząca  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca  

..…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  Monter instrumentów muzycznych 731[02] 
Moduł: 

Techniki 

wytwarzania 

elementów 

instrumentów 

muzycznych 731[02].Z1 

Jednostka modułowa: 

Dobieranie materiałów konstrukcyjnych 731[02].Z1.01 

 

Temat: Parametry pracy suszarni w procesie suszenia tarcicy rezonansowej. 

Cel ogólny: Dobieranie parametrów suszenia. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać rodzaj tarcicy rezonansowej, 

 

określić wilgotność początkową wsadu do suszenia, 

 

dobrać wymaganą wilgotność końcową tarcicy, 

 

określić gabaryty tarcicy, 

 

zestawić tarcicę w stos, 

 

dobrać temperaturę pracy suszarni, 

 

dobrać wilgotność powietrza roboczego w suszarni, 

 

dobrać prędkość przepływu powietrza suszącego, 

 

dobrać czas suszenia, 

 

określić wilgotność tarcicy po zakończonym procesie suszenia, 

  ocenić jakość tarcicy po suszeniu. 

 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

tekstu przewodniego. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach dwuosobowych. 

 
Czas:
 2 razy 45 minut: 

  45 minut – dobieranie parametrów pracy suszarni, 

  45 minut – ocenianie jakości tarcicy po zakończonym procesie suszenia. 

 
Środki dydaktyczne
 

 

instrukcja obsługi suszarni komorowej, 

 

instrukcja pracy metodą  tekstu przewodniego, 

 

zestawy ilustracji sortymentów tarcicy, fornirów i tworzyw drzewnych, 

 

tarcica rezonansowa przeznaczona do suszenia, 

 

przyrządy stolarskie do mierzenia wymiarów tarcicy, 

 

przyrządy pomiarowe do określania wilgotności drewna, 

 

pytania prowadzące, 

 

papier formatu A4, pisaki. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Uwaga  –  druga  część  ćwiczenia  może  być  przeprowadzona  dopiero  po  zakończonym 

procesie suszenia (kilka dni), w kolejnym terminie zajęć. 
 
Zadanie dla ucznia 

 

rozpoznaj gatunek drewna tarcicy rezonansowej, 

 

określ wilgotność tarcicy, 

 

zmierz grubość, szerokość i długość tarcicy, 

 

ustaw tarcicę w stos, 

 

dobierz parametry pracy suszarni, 

 

zmierz wilgotność i oceń jakość tarcicy po zakończonym procesie suszenia. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 
4.  Zaznajomienie uczniów ze sposobem wykonywania ćwiczeń praktycznych. 
5.  Podział grupy uczniów na zespoły. 

 

Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 

Faza I Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Na czym polega proces suszenia tarcicy? 
2.  Jaki jest cel suszenia tarcicy? 
3.  Jak zbudowana jest suszarnia komorowa? 
4.  W jaki sposób przeprowadzany jest proces suszenia? 
5.  Jakie parametry charakteryzują proces suszenia w suszarniach komorowych? 
6.  Jak wartość parametrów pracy suszenia wpływa na przebieg procesu suszenia? 
7.  Jakie są dane wejściowe do określania parametrów suszenia? 
8.  Jakie są możliwe skutki błędnego dobrania parametrów suszenia? 
9.  Jak określana jest wilgotność tarcicy przed procesem suszenia i po jej zakończeniu? 
10. W jaki oceniana jest jakość tarcicy po zakończonym suszeniu? 
 
Faza II  Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.  Sposób określenia gatunku tarcicy. 
2.  Sposób pomiaru rozmiarów tarcicy. 
3.  Sposób pomiaru wilgotności tarcicy. 
4.  Sposób doboru parametrów suszenia. 
5.  Sposób oceniania jakości tarcicy. 
 
Faza III  Ustalenie 
1.  Uczniowie ustalają gatunek drewna tarcicy. 
2.  Uczniowie ustalają sposób doboru parametrów suszenia. 
3.  Uczniowie ustalają sposób oceny jakości tarcicy po suszeniu. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie  pracując  w  zespołach  na  podstawie  obserwacji  makroskopowych  określają 

gatunek drewna tarcicy. 

2.  Uczniowie określają poprzez pomiar gabaryty tarcicy. 
3.  Uczniowie określają poprzez pomiar wilgotność tarcicy przed suszeniem. 
4.  Uczniowie  korzystając  z  literatury  i  instrukcji  obsługi  suszarni  dobierają  parametry 

suszenia. 

5.  Uczniowie  obserwują  przebieg  procesu  suszenia  –  załadunek  komory,  dobieranie 

parametrów suszenia, uruchamianie procesu suszenia. 

6.  Uczniowie po zakończonym procesie suszenia oceniają jakość tarcicy. 
 
Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność doboru parametrów suszenia. 
2.  Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność oceny jakości tarcicy po suszeniu 
 
Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły 

im trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  zadanie,  wskazać,  jakie  umiejętności 
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 
 
Praca domowa 

Sporządź  szkic  suszarni  komorowej  oraz  określ  zadania  wszystkich  istotnych  zespołów 

konstrukcyjnych suszarni.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończeniu zajęć: 
– 

anonimowa  ankieta  ewaluacyjna  dotycząca  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

 

5.  ĆWICZENIA

 

 
5.1.  Drewno i tworzywa drzewne do wytwarzania instrumentów 

muzycznych 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj analizy makroskopowej i mikroskopowej próbki drewna. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału 4.1.1.2. Materiału nauczania dotyczącego budowy i właściwości drewna i tworzyw 
drzewnych. Uczniowie powinni posługiwać się mikroskopem laboratoryjnym. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treści zawarte w ćwiczeniu, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać  się  z  cechami  charakterystycznymi  budowy  mikroskopowej  i  makroskopowej 

drewna, 

4)  przeprowadzić  obserwację  struktury  makroskopowej  drewna  za  pomocą  oceny 

wzrokowej, z ewentualnym użyciem lupy powiększającej 5–10-krotnej, 

5)  zapisać i zanalizować wyniki obserwacji, 
6)  przeprowadzić  obserwację  struktury  mikroskopowej  drewna  za  pomocą  mikroskopu 

laboratoryjnego przy powiększeniach 25, 50 i 100 krotnych, 

7)  zapisać i zanalizować wyniki obserwacji. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

próbki drewna do obserwacji makroskopowych, 

 

próbki drewna do obserwacji mikroskopowych, 

 

lupa powiększająca 5–10 krotna, 

 

mikroskop laboratoryjny z obiektywami dającymi powiększenie od 25 do 100 krotnego, 

 

plansze ilustrujące elementy budowy makroskopowej i mikroskopowej drewna. 

 
Ćwiczenie 2 

Zidentyfikuj gatunek drewna na podstawie obserwacji makroskopowej struktury próbek. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału 4.1.1.3. Materiału nauczania dotyczącego metod identyfikacji drewna. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treści zawarte w ćwiczeniu, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z cechami charakterystycznymi wyglądu poszczególnych gatunków drewna, 
4)  przyporządkować odpowiednie próbki do właściwego gatunku drewna, 
5)  zapisać wyniki i porównać z prawidłowymi odpowiedziami. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

próbki różnych gatunków drewna, 

 

lupa powiększająca 5–10-krotna, 

 

katalog z fotografiami powierzchni gatunków drewna. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj oceny jakości drewna. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału 4.1.1.4. Materiału nauczania dotyczącego określania wad drewna. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treści zawarte w ćwiczeniu, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z cechami charakteryzującymi jakość drewna, 
4)  przeprowadzić ocenę jakości próbek drewna, 
5)  zapisać i zanalizować wyniki obserwacji, 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

próbki drewna do oceny jakościowej, 

 

lupa powiększająca 5–10-krotna, 

 

plansze ilustrujące wady drewna. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

5.2.  Metale 

stosowane 

do 

wytwarzania 

instrumentów 

muzycznych 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zidentyfikuj rodzaj metalu na podstawie badania właściwości fizycznych próbki. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału 4.2.1.1. Materiału nauczania, dotyczącego właściwości fizycznych metali. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treści zawarte w ćwiczeniu, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z właściwościami fizycznymi różnych metali żelaznych i nieżelaznych i ich 

stopów, 

4)  przyporządkować odpowiednie próbki do właściwego rodzaju metalu, 
5)  zapisać wyniki i porównać z prawidłowymi odpowiedziami. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

próbki różnych rodzajów metali z opisem ich cech charakterystycznych, 

 

katalog stali, żeliw, metali nieżelaznych. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ możliwe zastosowania materiału próbek metali do budowy instrumentów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  4.2.  Materiału  nauczania,  dotyczącego  zastosowania  metali  w  konstrukcji 
instrumentów muzycznych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treści zawarte w ćwiczeniu, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z zastosowaniem metali do budowy instrumentów muzycznych 
4)  zidentyfikować rodzaj metalu, z którego wykonana jest dana próbka, 
5)  określić możliwe zastosowania metalu do budowy elementów instrumentu muzycznego, 
6)  zapisać wyniki i wyciągnąć wnioski. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

tekstu przewodniego. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

próbki różnych rodzajów metali, 

 

katalogi instrumentów muzycznych. 

 
Ćwiczenie 3 

Określ wszystkie rodzaje metali zastosowane w budowie fortepianu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  4.2.  Materiału  nauczania,  dotyczącego  zastosowania  metali  w  konstrukcji 
instrumentów muzycznych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treści zawarte w ćwiczeniu, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z budową fortepianu, 
4)  rozpoznać elementy mechanizmów i części fortepianu wykonane z metalu, 
5)  określić rodzaj metalu zastosowanego do wykonania poszczególnych elementów i części 

fortepianu, 

6)  zapisać wyniki i wyciągnąć wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

próbki różnych rodzajów metali, 

 

katalogi instrumentów muzycznych. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

5.3.  Tworzywa  sztuczne  i  inne  materiały  do  wytwarzania 

instrumentów muzycznych 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zidentyfikuj  rodzaj  tworzywa  sztucznego  stanowiącego  element  konstrukcyjny 

instrumentu muzycznego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  4.3.  Materiału  nauczania,  dotyczącego  właściwości  i  zastosowania  tworzyw 
sztucznych w budowie instrumentów muzycznych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treści zawarte w ćwiczeniu, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać  się  z  cechami  charakterystycznymi  poszczególnych  rodzajów  tworzyw 

sztucznych, 

4)  przyporządkować odpowiednie próbki do właściwego rodzaju tworzywa sztucznego, 
5)  zapisać wyniki i porównać z prawidłowymi odpowiedziami. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

próbki  różnych  rodzajów  tworzyw  sztucznych,  będących  elementami  konstrukcyjnymi 
instrumentów muzycznych, 

 

katalogi tworzyw sztucznych, 

 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj  materiał  próbek  wykonanych  z  tworzyw  sztucznych  i  wskaż  możliwe 

zastosowania tego materiału do budowy instrumentów muzycznych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  4.3.  Materiału  nauczania,  dotyczącego  właściwości  i  zastosowania  tworzyw 
sztucznych w budowie instrumentów muzycznych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treści zawarte w ćwiczeniu, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

3)  zapoznać  się  z  zastosowaniem  tworzyw  sztucznych  do  budowy  instrumentów 

muzycznych, 

4)  zidentyfikować rodzaj materiału, z którego wykonana jest dana próbka, 
5)  określić  możliwe  zastosowania  materiału  próbki  do  budowy  elementów  instrumentu 

muzycznego, 

6)  zapisać wyniki i wyciągnąć wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

próbki różnych rodzajów materiałów (tworzyw sztucznych, skóry, filcu, korka), 

 

katalogi instrumentów muzycznych. 

 
Ćwiczenie 3 

Dobierz  materiał  konstrukcyjny  z  tworzyw  sztucznych  lub  naturalnych,  do  wykonania 

zadanego elementu instrumentu muzycznego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  4.3.  Materiału  nauczania,  dotyczącego  właściwości  i  zastosowania  tworzyw 
sztucznych w budowie instrumentów muzycznych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treści zawarte w ćwiczeniu, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  określić funkcję jaką pełni w instrumencie zadany element, 
4)  dobrać materiał z którego można wykonać zadany element instrumentu muzycznego, 
5)  zapisać wyniki i wyciągnąć wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

elementy instrumentów muzycznych, 

 

próbki różnych rodzajów materiałów (tworzyw sztucznych, skóry, filcu, korka), 

 

katalogi instrumentów muzycznych. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

5.4.  Suszenie i sezonowanie drewna 

 
5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ wyposażenie suszarni do suszenia drewna. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału 4.4.1.2. Materiału nauczania, dotyczącego budowy suszarń do suszenia drewna. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treści zawarte w ćwiczeniu, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  określić zadania komór suszarniczych, 
4)  zapoznać się z ogólną budową komór suszarniczych, 
5)  rozpoznać zastosowanie wentylatorów, 
6)  rozpoznać zasadę działania układów podgrzewających, 
7)  rozpoznać zasadę działania układów przygotowania atmosfery do suszenia, 
8)  określić sposób załadunku i rozładunku komory suszarniczej, 
9)  rozpoznać rolę układów sterujących pracą komory suszarniczej. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

katalogi komór suszarniczych z podanymi parametrami pracy, 

 

schematy przedstawiające przykłady rozwiązań poszczególnych układów funkcjonalnych 
komór suszarniczych. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ wyposażenie komór próżniowych przeznaczonych do suszenia drewna. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału 4.4.1.2. Materiału nauczania, dotyczącego budowy komór próżniowych do suszenia 
drewna. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treści zawarte w ćwiczeniu, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  określić zadania komór próżniowych, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

4)  zapoznać się z ogólną budową komór próżniowych, 
5)  określić zasadę działania pomp podciśnieniowych,  
6)  rozpoznać zasadę działania układów podgrzewających, 
7)  rozpoznać zasadę działania układów przygotowania atmosfery do suszenia, 
8)  określić sposób załadunku i rozładunku komory próżniowej, 
9)  rozpoznać rolę układów sterujących pracą komory próżniowej. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

katalogi komór próżniowych z podanymi parametrami pracy, 

 

schematy przedstawiające przykłady rozwiązań poszczególnych układów funkcjonalnych 
komór próżniowych. 

 
Ćwiczenie 3 

Dobierz parametry suszenia tarcicy rezonansowej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  4.4.1.1.  Materiału  nauczania,  dotyczącego  warunków  fizykochemicznych  suszenia 
drewna. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treści zawarte w ćwiczeniu, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  określić wymiary gabarytowe tarcicy, 
4)  określić całkowitą objętość wsadu do komory suszarniczej, 
5)  określić wilgotność początkową tarcicy, 
6)  określić wymagany czas cyklu suszenia, przy założeniu minimalnych odkształceń tarcicy, 
7)  dobrać parametry pracy suszarni. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

katalogi suszarni komorowych, 

 

tablice pomocnicze do określania parametrów suszenia. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Dobieranie  materiałów 
konstrukcyjnych” 

 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. b, 2. c, 3. b, 4. b, 5. c, 6. b, 7. b, 8. d, 9. a, 10. a, 11. a, 
12. d, 13. d, 14. d, 15. a, 16. b, 17. d, 18. c, 19. b, 20. a. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić rodzaj przekroju przez pień drzewa 

Określić rolę cewek w drzewach iglastych 

Określić wady budowy drewna 

Określić wady budowy drewna

 

Określić wpływ wilgotności drewna na jego 
właściwości 

Rozpoznać tworzywa drzewne 

Rozpoznać budowę sklejki 

Określić cechy charakteryzujące tworzywa 
sztuczne 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

Określić cechy charakteryzujące metale 

10  Rozpoznać składniki stopowe żeliw 

a

 

11  Rozpoznać składniki stopowe brązu 

12 

Określić materiał konstrukcyjny 
instrumentów dętych drewnianych 

13 

Określić gatunek metalu do wykonywania 
powłok ochronnych na mechanizmach 
instrumentów 

14 

Określić zastosowanie tworzyw sztucznych 
do wytwarzania instrumentów muzycznych 

15 

Określić możliwe skutki błędnego doboru 
parametrów suszenia 

a

 

16 

Określić wykres rozciągania materiału 
sprężystego 

PP 

17  Obliczyć wilgotność drewna 

PP 

18  Obliczyć masę drewna po suszeniu 

PP 

19 

Dobrać gatunek drewna na podstawie opisu 
cech fizycznych 

PP 

20 

Dobrać materiał konstrukcyjny na podstawie 
opisu cech fizycznych 

PP 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  z  II  części  testu  wymagają prostych obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed 

wskazaniem poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 
 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Zamieszczona poniżej ilustracja przedstawia przekrój 

 

 

 

a)  podłużny promieniowy drewna. 
b)  poprzeczny drewna. 
c)  podłużny styczny drewna. 
d)  poprzeczny połączony z przekrojem stycznym drewna. 

 

2.  Cewki w drzewach iglastych 

a)  przewodzą wodę i składniki odżywcze z łyka do wewnętrznych obszarów pnia. 
b)  przewodzą wodę i składniki odżywcze z rdzenia do łyka. 
c)  przewodzą wodę oraz nadają drewnu sztywność i wytrzymałość mechaniczną. 
d)  magazynują składniki odżywcze na okres zimowy. 

 

3.  Wady budowy drewna przedstawione na ilustracji to 

 

 a) 

b) 

 

 

a)  a – pęknięcia promieniowe,    

 

 

b – mimośrodowość rdzenia. 

b)  a – wielordzenność,    

 

 

 

 

b –  mimośrodowość rdzenia. 

c)  a – sęki w przekroju poprzecznym,  

 

b – wielordzenność. 

d)  a – pęknięcia promieniowe jednoosiowe,   b – pęknięcia promieniowe dwuosiowe. 

 

4.  Wada budowy drewna przedstawiona na ilustracji to 

 

 

 

a)  wielordzenność. 
b)  skręt włókien. 
c)  sęki w przekroju podłużnym. 
d)  pęknięcia wzdłużne. 

 

5.  Ze wzrostem wilgotności drewno 

a)  na przemian kurczy się i pęcznieje. 
b)  zmienia jedynie swoją masę. 
c)  pęcznieje. 
d)  kurczy się. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

6.  Tworzywem drzewnym nie jest 

a)  płyta MDF. 
b)  fornir. 
c)  płyta stolarska. 
d)  płyta wiórowa. 

 

7.  Sklejki wykonane są z 

a)  fornirów i płyt wiórowych. 
b)  fornirów i obłogów. 
c)  naprzemiennie ułożonych obłogów i fornirów. 
d)  dwóch rodzajów fornirów. 

 
8.  Tworzywa sztuczne charakteryzują się 

a)  budową krystaliczną. 
b)  właściwościami izotropowymi. 
c)  dobrą przewodnością cieplną. 
d)  złą przewodnością elektryczną. 

 

9.  Metale charakteryzują się 

a)  dobrą przewodnością cieplną. 
b)  dobrą izolacyjnością cieplną. 
c)  złą przewodnością elektryczną. 
d)  brakiem właściwości ferromagnetycznych. 

 

10.  Żeliwo to stop żelaza 

a)  z węglem. 
b)  z krzemem i manganem. 
c)  z miedzią. 
d)  z cyną. 

 

11.  Brąz to stop miedzi 

a)  z cyną. 
b)  z ołowiem. 
c)  z cynkiem. 
d)  z glinem. 

 
12.  Korpusy instrumentów dętych drewnianych wykonywane są 

a)  wyłącznie z drewna. 
b)  tylko z metalu lub drewna. 
c)  wyłącznie z tworzywa ABS lub drewna. 
d)  ze wszystkich wymienionych powyżej materiałów. 

 

13.  Klapy w instrumentach dętych drewnianych mogą być pokrywane 

a)  niklem. 
b)  srebrem. 
c)  złotem. 
d)  każdym z wymienionych powyżej metali. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

14.  Tworzywa sztuczne nie mogą być stosowane do wytwarzania 

a)  naciągów membranowych instrumentów perkusyjnych. 
b)  ustników instrumentów dętych blaszanych. 
c)  korpusów saksofonów. 
d)  strun fortepianowych. 

 
15.  Zbyt szybkie prowadzenie procesu suszenia drewna może prowadzić do 

a)  pęknięcia na skutek skurczu. 
b)  pęknięcia na skutek pęcznienia. 
c)  pęknięcia na skutek wydłużenia materiału. 
d)  skręt włókien w tarcicy. 

 
16.  Wskaż wykres, który nie może być wykresem próby rozciągania 
 

 

 

17.  Określ  wilgotność  próbki  drewna,  mając  dane:  masa  drewna  wilgotnego  G

dw

  =  440  g, 

masa drewna po wysuszeniu G

do

 = 400g 

a)  W = 20%. 
b)  W = 25%. 
c)  W = 1%. 
d)  W = 10%. 

 
18.  Określ  masę  drewna  po  wysuszeniu,  mając  dane:  masa  drewna  przed  suszeniem 

G

dw

 = 500g, wilgotność drewna 19% 

a)  G

do

 = 400 g. 

b)  G

do

 = 375 g. 

c)  G

do

 = 420 g. 

d)  G

do

 = 300 g. 

 
19.  Określ gatunek drewna na podstawie ilustracji i opisu 
 

 

Drewno  białe  z  żółtawym  odcieniem,  lekko  połyskujące.  Twardziel 
nie  zabarwiona  –  nie  odróżnia  się  od  bielu.  Słoje  wyraźne,  drewno 
późne słabo rozwinięte. Granice słojów wyraźne. Przewody żywiczne 
słabo widoczne, występują pęcherze żywiczne. Sęki zdrowe są jasne, 
sęki zepsute są bardzo ciemne. Drewno średnio ciężkie. 
Stosowane do wytwarzania płyt rezonansowych w fortepianach

 

 

 

a)  sosna. 
b)  świerk wysokogórski. 
c)  palisander. 
d)  dąb. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

20.  Zidentyfikuj  na  podstawie  ilustracji  i  opisu  materiały  konstrukcyjne  zastosowane  do 

wyrobu instrumentów muzycznych 

 

1) 

 

materiał  stosowany  w  budowie  instrumentów 
dętych drewnianych 

2) 

 

tworzywo naturalne 

3) 

 

metale  w  minimalnym  stopniu  ulegające  wpływom 
otoczenia 

4) 

 

materiał kruchy, izolator elektryczny 

 

a)  1 – korek, 2 – skóra, 3 – metale szlachetne, 4 – ebonit. 
b)  1 – korek, 2 – tworzywo sztuczne, 3 – mosiądz i stal, 4 – kauczuk. 
c)  1  –  rurka  z  tworzywa  sztucznego,  2  –  stal  oksydowana,  3  –  metale  szlachetne, 

4 – ebonit. 

d)  1 – skóra, 2 – skóra, 3 – metale szlachetne, 4 – ebonit. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ............................................................................... 

 
Dobieranie materiałów konstrukcyjnych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

Test 2 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Dobieranie  materiałów 
konstrukcyjnych” 

 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 16, 17, 18, 19, 20 są  poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. b, 2. d, 3. c, 4. b, 5. a, 6. d, 7. a, 8. c, 9. c, 10. a, 11. d, 
12. c, 13. a, 14. c, 15. a, 16. c, 17. a, 18. c, 19. d, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić rodzaj tworzywa drzewnego 

Określić kolejność występowania elementów 
budowy makroskopowej drewna w przekroju 
poprzecznym 

Określić rolę promieni rdzeniowych 

Określić rolę cewek w drewnie drzew 
iglastych

 

Określić przyczynę skurczu i pęcznienia 
drewna 

Rozpoznać rodzaj wady budowy drewna 

Rozróżnić sortymenty tarcicy 

Rozpoznać budowę sklejki 

Określić zależność między różnicą 
temperatury a zmianą wymiarów liniowych 
elementów metalowych 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

10  Rozpoznać składniki stopowe stopów metali 

a

 

11 

Określić materiał konstrukcyjny ramy 
fortepianu  

12 

Określić materiał konstrukcyjny talerzy 
perkusyjnych 

13 

Określić zastosowanie metali szlachetnych do 
wytwarzania instrumentów muzycznych 

14 

Określić zastosowanie tworzyw sztucznych 
do wytwarzania instrumentów muzycznych 

15 

Określić zastosowanie filcu w konstrukcji 
instrumentów muzycznych 

a

 

16 

Określić wykres rozciągania materiału 
sprężystego 

PP 

17  Obliczyć wilgotność drewna 

PP 

18  Obliczyć masę drewna przed suszeniem 

PP 

19 

Dobrać gatunek drewna na podstawie opisu 
cech fizycznych 

PP 

20 

Dobrać materiał konstrukcyjny na podstawie 
opisu cech fizycznych 

PP 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  z  II  części  testu  wymagają prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed 

wskazaniem poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci  sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 
 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Zamieszczona poniżej ilustracja przedstawia 

 

 

 

a)  sortymenty tarcicy. 
b)  rodzaje płyt stolarskich. 
c)  odmiany sklejki. 

d) 

forniry. 

 

2.  Właściwa  kolejność  występowania  w  przekroju  poprzecznym  pnia  elementów  budowy 

makroskopowej drewna, w kierunku od rdzenia na zewnątrz to 
a)  rdzeń, łyko, twardziel, biel, kora. 
b)  kolejność jest zmienna i zależy od gatunku drzewa. 
c)  rdzeń, biel, twardziel, łyko, kora. 
d)  rdzeń, twardziel, biel, łyko, kora. 

 

3.  Promienie rdzeniowe 

a)  służą do magazynowania żywicy. 
b)  przewodzą wodę i składniki odżywcze z rdzenia do łyka. 
c)  przewodzą wodę i składniki odżywcze z łyka do wewnętrznych obszarów pnia. 
d)  przewodzą wodę w kierunku pionowym do góry w drzewach liściastych. 

 

4.  Cewki w drewnie drzew iglastych 

a)  odpowiadają za przyrosty roczne słojów drewna. 
b)  przewodzą wodę oraz nadają drewnu sztywność i wytrzymałość mechaniczną. 
c)  odpowiadają za wymianę gazową. 
d)  przewodzą wodę od łyka do rdzenia drzewa. 

 

5.  Zjawisko skurczu i pęcznienia drewna zachodzi w wyniku 

a)  zmian wilgotności drewna. 
b)  starzenia się drewna. 
c)  zmian temperatury drewna. 
d)  ściskania i rozciągania drewna siłami zewnętrznymi. 

 
6.  Wada budowy drewna zamieszczoną na rysunku to 

 

 

 

a)  mimośrodowość sęka w przekroju poprzecznym. 
b)  mimośrodowość rdzenia. 
c)  skręt włókien drewna w przekroju poprzecznym pnia. 
d)  sęki w przekroju podłużnym. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

7.  Właściwe określenia poszczególnych sortymentów tarcicy to 
 

 

 

a)  1 – deska, 2 – bal, 3 – listwa, 4 – graniak. 
b)  1 – deska, 2 – bal, 3 – graniak, 4 – listwa. 
c)  1 – bal, 2 – deska, 3 – listwa, 4 – graniak. 
d)  1 – deska, 2 – graniak, 3 – listwa, 4 – bal. 

 

8.  Poniższa ilustracja przedstawia schemat budowy 
 

 

 

a)  płyty stolarskiej. 
b)  płyty MDF. 
c)  sklejki. 
d)  fornirów. 

 

9.  Wraz ze spadkiem temperatury wymiary liniowe elementów metalowych 

a)  zwiększają się. 
b)  nie zmieniają się. 
c)  zmniejszają się. 
d)  zwiększają  się  w  stopach  żelaza,  a  zmniejszają  w  stopach  z  głównym  udziałem 

miedzi. 

 

10.  Materiał, który nie może być składnikiem stopu metali to 

a)  poliamid. 
b)  węgiel. 
c)  fosfor. 
d)  nikiel. 

 

11.  Materiał, z którego wykonywana jest rama fortepianu to 

a)  żelazo. 
b)  stal węglowa. 
c)  mosiądz. 
d)  żeliwo. 

 

12.  Talerze perkusyjne wytwarzane są 

a)  ze stali stopowych. 
b)  wyłącznie z brązu. 
c)  z brązu lub mosiądzu. 
d)  ze stali sprężynowych. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

13.  Metale szlachetne 

a)  są  stosowane  jako  materiał  konstrukcyjny  do  wyrobu  korpusów  fletów  oraz 

pokrywania powierzchni elementów instrumentów dętych. 

b)  ze  względu  na  cenę  metali  szlachetnych  nie  są  używane  się  do  wytwarzania 

instrumentów muzycznych. 

c)  służą do wyrobu strun wysokiej jakości w instrumentach smyczkowych. 
d)  stosowane są jako dodatek stopowy do stali odpornych na korozję. 

 
14.  Tworzywa sztuczne nie mogą być stosowane do wytwarzania 

a)  korpusów instrumentów dętych drewnianych. 
b)  ustników klarnetów i saksofonów. 
c)  główek młoteczków fortepianowych. 
d)  naciągów membranowych instrumentów perkusyjnych. 

 

15.  Filc w budowie instrumentów muzycznych ma zastosowanie w 

a)  mechanizmie młoteczkowym fortepianów – do wykonania główek młoteczków. 
b)  korpusie  fortepianów  –  jako  materiał  dźwiękochłonny  naklejany  na  wieko 

fortepianu. 

c)  klapach instrumentów dętych drewnianych – zewnętrzna warstwa poduszek. 
d)  wypełnieniu tłumików do trąbek. 

 
16.  Wykres rozciągania materiału sprężystego to 
 

 

 

17.  Wilgotność  próbki  drewna,  mając  dane:  masa  drewna  wilgotnego  G

dw

  =  620  g,  masa 

drewna po wysuszeniu G

do

 = 400g wynosi 

a)  W = 55%. 
b)  W = 60%. 
c)  W = 35,5%. 
d)  W = 80%. 

 
18.  Masa  początkowa  (przed  wysuszeniem)  próbki  drewna,  mając  dane:  masa  drewna  po 

wysuszeniu G

do

 = 500 g, wilgotność drewna 25% wynosi 

a)  G

dw

 = 650 g. 

b)  G

dw

 = 375 g. 

c)  G

dw

 = 625 g. 

d)  G

dw

 = 350 g. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

19.  Gatunek drewna na ilustracji i w opisie to 
 

 

Drewno ciężkie. Słoje roczne wyraźne. Biel wąski, żółtawy lub szaro 
– biały. Twardziel żółto - brązowa lub brązowa. Promienie rdzeniowe 
szerokie,  bardzo  dobrze  widoczne,  rozmieszczone  w  dużych 
odstępach,  jaśniejsze  od  otaczającego  drewna.  Na  przekroju 
stycznym  w  postaci  pasemek  o  długości  do  7  cm,  na  przekroju 
promieniowym jako błyszczące wstęgi różnego kształtu i wysokości. 

 

 

 

a)  jawor. 
b)  sosna. 
c)  palisander. 
d)  dąb. 

 
20.  Materiały konstrukcyjne zastosowane do wyrobu instrumentów muzycznych to 
 
1)   

 

materiał 

nie 

wykazujący 

własności 

higroskopijnych 

2)   

 

materiał, który pod wpływem nagłych zmian 
warunków 

przechowywania 

instrumentu 

może pęknąć 

3)   

 

materiał pochodzenia naturalnego, mający za 
zadanie  uszczelnić  otwór  w  korpusie 
saksofonu 

4)   

 

materiał kruchy, izolator elektryczny 

 

a)  1 – tworzywo  ABS, 2 –   barwione drewno świerku wysokogórskiego, 3- Gore Tex, 

4 – metal oksydowany. 

b)  1 – tworzywo ABS, 2 –  drewno mpingo, 3 – skóra, 4 – ebonit. 
c)  1– drewno mpingo, 2 – tworzywo ABS, 3 – powłoka aramidowa, 4 – ebonit. 
d)  1 – ebonit, 2 –  drewno mpingo, 3 – skóra, 4 – tworzywo ABS. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ............................................................................... 

 
Dobieranie materiałów konstrukcyjnych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38 

7.  LITERATURA 

 

1.  Bilczuk  A.,  Lenik  K.  Malec  M.:  Podstawy  konstrukcji  drewnianych.  Wydawnictwo 

Uczelniane Politechniki Lubelskiej, Lublin 1994 

2.  Glijer L.: Suszenie i parowanie drewna. Wydawnictwo Wieś Jutra, 2007 
3.  Jurczyk  J.:  Stolarstwo.  Wydawnictwo  Czasopism  i  Książek  Technicznych  SIGMA  – 

NOT Sp. z o.o., Warszawa 1992 

4.  Praca zbiorowa: Mały poradnik mechanika. WNT Warszawa 1996 
5.  Reblitz, A.: Piano, Servicing, Tuning and Rebuilding, Lancham 1993, Vestal Press 
6.  Vogel B.: Fortepian polski. Warszawa 1995, Sutkowski Edition 
7.  Walther S.: Towaroznawstwo drzewne. WSiP 
8.  http://www.ekopol.com.pl  
9.  http://www.elvac.pl  
10.  http://www.hamech.pl  
 
Literatura metodyczna 
11.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

12.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000