background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

Scenariusz zajęcia nr 23  

 grupa 0 

Obszar III  Odkrywanie znaczenia zdrowia, ruchu, higieny 

i bezpiecznego zachowania się 

Temat: W okresie przedwiośnia dbamy o zdrowie 

I.

 

Cele 

 

Nabywanie umiejętności dodawania i odejmowania. 

 

Ćwiczenie umiejętności odczytywania znaków matematycznych, utrwalanie cyfr 

od 1 do 9. 

 

Doskonalenie percepcji wzrokowej. 

 

Ćwiczenia w globalnym czytaniu wyrazów. 

Podstawa programowa (…): 

Pkt 5.1  „Dziecko dba o swoje zdrowie; zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia”; 

Pkt. 13.2 „Dziecko wyznacza wynik dodawania i odejmowania, pomagając sobie liczeniem na palcach 

lub na innych zbiorach zastępczych”. 

II.

 

Środki dydaktyczne 



 

owoce – banan, cytryna, kiwi, jabłko, pomarańcza, gruszka itp.  



 

worek, w którym znajdują się owoce oraz jeden inny przedmiot, np. piłeczka 



 

kartoniki z napisami: kiwi, banan, cytryna 



 

komputer z projektorem 



 

gra/plansza interaktywna „Labirynt” 



 

Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.4  

III.

 

Przebieg zajęć 

1.

 

Zabawa – „Zgadnij, co jest w worku?” 

Dzieci siedzą na dywanie. Nauczycielka trzyma przygotowany worek z 8 różnymi 
owocami i jedną piłeczką. Dzieci kolejno podchodzą i z przewiązanymi szalikiem 
oczami losują z worka przedmioty. Określają wrażenia dotykowe i zgadują nazwę 
przedmiotu. Pozostałe dzieci oklaskami nagradzają prawidłową odpowiedź. 
Następnie dzieci przeliczają wszystkie wyjęte z worka przedmioty. 

Na koniec zgadują, który przedmiot nie pasuje do pozostałych, odkładają na bok 
piłeczkę i nazywają pozostałe elementy jako zbiór owoców. Ponownie przeliczają 
owoce. 

 

background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

 

2.

 

Rozmowa na temat zdrowego odżywiania się na przedwiośniu 

Pytania nauczycielki: 

Co trzeba robić, aby być zdrowym? (odpowiednio się ubierać, uprawiać sport oraz 
prawidłowo odżywiać się

Dlaczego należy jeść świeże owoce? (ponieważ mają witaminy

Jakie potrawy można robić z owoców? (galaretki, soki, kompoty, sałatki owocowe

Jakie owoce dzieci lubią najbardziej i dlaczego? 

3.

 

Czytanie globalne wyrazów: kiwi, cytryna, banan, owoce 

Nauczycielka prezentuje dzieciom kolejno kartoniki z wyrazami: kiwi, banan, 
cytryna. Dzieci cicho czytają wyrazy, a wybrane dziecko podchodzi i wybiera 
odpowiedni owoc, układając go obok kartonika.  
Dzieci głośno czytają wyrazy. 

4.

 

Zabawa ruchowa „Sałatka owocowa” 

Nauczycielka dzieli dzieci na trzy grupy pokazując kartoniki z wyrazami. Jedna 
grupa dzieci to KIWI, druga grupa to BANANY, a trzecia, to CYTRYNY. 

Gdy pada hasło KIWI (lub BANAN, CYTRYNA), dzieci z tej grupy muszą 
przykucnąć, a pozostałe biegają przy dźwięku tamburyna, tak aby omijać i nie 
potrącać przykucniętych kolegów. Zmiana hasła powoduje zmianę grupy dzieci, 
które przykucają.  

Na sygnał SAŁATKA OWOCOWA wszystkie dzieci biegają po sali. 

5.

 

Gra/plansza interaktywna „Labirynt” 

Uruchomienie gry 

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, 
a następnie klikamy kolejno: 

 

Paproć 

 

Mały zielony dinozaur z różową obrożą 

Opis interaktywności 

Gra „Labirynt” polega na ćwiczeniu umiejętności dodawania i odejmowania oraz 
odczytywaniu znaków matematycznych. 

Omówienie gry 

Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną. 

Nauczyciel uruchamia (klika) planszę „Labirynt”, która przedstawia małego 
dinozaura oraz labirynt. Nauczycielka mówi, że nie tylko dzieci lubią owoce, ale  

background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

 

mały dinozaur również. 
Należy wykonać prawidłowo kolejne działania matematyczne, aby dinozaur 
dotarł do swoich ulubionych owoców. 

Wszystkie dzieci liczą owoce, a wybrane dziecko kliknięciem zaznacza cyfrę, 
która jest wynikiem działania. 

Grę można powtórzyć. 

6.

 

Utrwalanie poznanych cyfr – Karty cz.4, ćw.1, str.11  

Dzieci siedzą przy stolikach, mają przed sobą Karty cz.4 i kredkę lub ołówek. 
Odczytują cyfry w pierwszym rzędzie z góry na dół, a następnie zakreślają 
kółeczkiem w szeregach każdą taką cyfrę, jaka jest wyróżniona w pierwszym 
rzędzie.  

Ocena prac, porządkowanie stolików. 

7.

 

Smak owoców – zakończenie zajęć  

Nauczycielka kroi owoce na kawałki i częstuje dzieci. 

Określanie smaku owoców.