background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

Scenariusz zajęcia 8   grupa 0 

Obszar XII Poznawanie znaczenia matematyki  

Temat: Grzybobranie 

I.

 

Cele 

 

Poszerzenie wiadomości na temat zmian w przyrodzie zachodzących jesienią. 

 

Poznanie gatunków grzybów jadalnych i trujących. 

 

Doskonalenie liczenia oraz kojarzenia liczby z cyfrą. 

 

Ćwiczenia w porównywaniu liczebności zbiorów. 

 

Doskonalenie percepcji wzrokowej. 

 

Odnajdywanie brakujących części obrazka. 

Podstawa programowa (…): 

Pkt 13 .3 „Dziecko ustala równoliczność dwóch zbiorów, a także posługuje się liczebnikami 

porządkowymi”. 

II.

 

Środki dydaktyczne 



 

Grzyby – na obrazkach lub wycięte z kartonu – m.in. borowik , kurka 



 

komputer z projektorem 



 

gra/plansza interaktywna „Wiewiórka”  



 

etykiety z napisami: las, liść, borowik, kurka 



 

las jesienią – 2 lub 3 obrazki wycięte z kalendarzy lub czasopism 
z napisanymi na odwrocie cyframi od 1 do 6 



 

Karty cz.2 str. 5. 

III.

 

Przebieg zajęć 

1.

 

Jesień w lesie – odkrywanka 

Dzieci siedzą w kręgu na dywanie. Wewnątrz ułożone są obrazki pocięte na sześć 
elementów, odwróconych tak, że nie widać, co jest na obrazkach. Każdy element 
obrazka jest podpisany cyfrą od 1 do 6. 

Jedno z dzieci dostaje dużą kostkę do gry. Dzieci kolejno rzucają kostką 
i odkrywają elementy obrazka zgodnie z cyfrą na kostce. Po odkryciu kolejnego 
fragmentu obrazka dzieci próbują odgadnąć, co ukrywa całość. 

Po odkryciu wszystkich części obrazka okazuje się, że przedstawia on jesień 
w lesie – drzewa, grzyby, liście, wiewiórki… 

background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

 

2.

 

Opowieść ruchowa – przechadzka po lesie  

Dzieci poruszają się naśladując ruchy nauczyciela, który opowiada: 

„Idziemy leśną ścieżką, rozglądamy się wokoło. Pełno tu liści! Zerwał się 
wiatr i porwał liście do tańca – dzieci wirują wokół, poruszając rękami. 
… O! Zobaczcie, tu przebiega wiewiórka – dzieci zamieniają się 
w wiewiórki i skaczą. 
A tam pod krzaczkiem schował się jeż – dzieci przykucają i naśladują 
rączkami jeża. 
Tu zajączki przebiegły – dzieci kicają, naśladując zajączki. 
Idziemy dalej przez las – dzieci maszerują. 
Ojej! Ile tu grzybów – dzieci schylają się i zrywają grzyby do koszyka.” 

Dzieci siadają na dywanie, nauczycielka pokazuje i głośno czyta etykiety 
z wyrazami: las, liść, grzyb, kurka, borowik. Rozkłada obrazki ilustrujące te 
wyrazy. 

Zadaniem dzieci jest dopasowanie wyrazów do obrazków.  
Dzieci oglądają i porównują grzyby – borowik i kurka. To grzyby jadalne. 
Nauczycielka pokazuje zdjęcie grzybów trujących: muchomor. 

3.

 

Gra/plansza interaktywna „Wiewiórka” 

Uruchomienie gry 

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka  wybieramy obrazek naszego konta, 
a następnie klikamy kolejno: 

 

Słońce 

 

Wiewiórka 

Opis interaktywności 

Gra „Wiewiórka” polega na utrwalaniu pojęcia zbioru oraz poszerzenia 
wiadomości na temat zmian w przyrodzie związanych z porą roku jesień. 

Omówienie gry 

Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel uruchamia 
planszę przedstawiające 4 pory roku. 

Dzieci opisują planszę i odnajdują jesień. Jedno z dzieci klika wiewiórkę na 
obrazku jesieni. 

Następnie wybierane kolejno dzieci przeciągają kasztany do dziupli 
w kasztanowcu, a żołędzie do dziupli w dębie. 

Kolejne dziecko wskazuje klikając dziuplę z większą liczbą zapasów. Dzieci mogą 
głośno policzyć kasztany i żołędzie, by sprawdzić, gdzie jest więcej zapasów. 

background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

 

W grze może wziąć udział 3 dzieci. Zabawę można powtórzyć. 

4.

 

Uzupełnianie obrazków, czytanie napisów - Karty cz.2, str. 5 

Dzieci siadają do stolików. Otrzymują Karty cz.2. Ich zadaniem jest naklejeniem 
brakujących części grzybów i odczytanie napisów. 

5.

 

Podsumowanie zajęcia 

Porządkowanie miejsc pracy. Ocena pracy.