background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
Andrzej Zych   

 

 

 
 
 
 
 
 
Wykonywanie połączeń spawanych 721[02].O1.07 
 

 

 

 
 

 
 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Grzegorz Śmigielski 
mgr inż. Michał Sylwestrzak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Andrzej Zych 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Bożena Kuligowska 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  721[02].O1.07 
„Wykonywanie  połączeń  spawanych”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu monter kadłubów okrętowych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1. Bezpieczeństwo i higiena pracy podczas spawania 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2. Podstawy spawania 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Spawanie elektryczne 

18 

5.3.1. Ćwiczenia 

18 

5.4. Spawanie i cięcie gazowe 

22 

5.4.1. Ćwiczenia 

22 

5.5. Ocena złączy spawanych 

27 

5.5.1. Ćwiczenia 

27 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

30 

7.  Literatura 

44 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Wykonywanie  połączeń  spawanych”, 

który  będzie  pomocny  w prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w szkole  kształcącej  w  zawodzie 
monter kadłubów okrętowych 721[02]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację  osiągnięć  ucznia  w  postaci  2  testów  wielokrotnego  wyboru,  przy  czym  drugi 
test zawiera również zadania otwarte, przydatne do analizy sposobu myślenia ucznia. 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Treści  zawarte  w  temacie  „Bezpieczeństwo  i  higiena  pracy  podczas  spawania”  pomogą 

uczniowi zapoznać się z problematyką bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac 
spawalniczych. Zagadnienia te są bardzo ważne z uwagi na narażenie spawacza na różnorodne 
zagrożenia wypadkami, urazami i chorobami zawodowymi. 

Treści zawarte w temacie „Podstawy spawania” przybliżą uczniowi podstawy teoretyczne 

procesów  spawalniczych,  zapoznają  go  z  fachowym  nazewnictwem,  z  metodami  spawania, 
materiałami i sprzętem do spawania. 

Treści  zawarte  w  temacie  „Spawanie  elektryczne”  pomogą  uczniowi  nauczyć  się 

wykonywania  prostych  prac  spawalniczych  metodą  spawania  łukowego  elektrodą  otuloną 
i metodą spawania łukowego w osłonie gazów. 

Treści  zawarte  w  temacie  „Spawanie  i  cięcie  gazowe”  pomogą  uczniowi  nauczyć  się 

wykonywania  prostych  prac  spawalniczych  metodą  spawania  gazowego  oraz  przecinania 
gazowego i żłobienia. 

Treści  zawarte  w  temacie  „Ocena  złączy  spawanych”  przybliżą  uczniowi  zagadnienia 

kontroli  złączy  spawanych,  metod  badania  spoin,  rodzajów  niezgodności  spawalniczych,

 

przyczyn powstawania wad spawalniczych oraz naprawy powstałych wad. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

instruktażu, 

 

ćwiczeń praktycznych, 

 

dyskusji dydaktycznych. 

 

pogadanki. 
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 testami. 

W teście wielokrotnego wyboru zamieszczono: 

 

plany testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycję norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

karty odpowiedzi, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

zestawy zadań testowych. 
W teście praktycznym zamieszczono: 

 

zadanie praktyczne z kryteriami i wymaganiami, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

kartę oceniania. 

 

Poniżej  przedstawiono  miejsce  tej  jednostki  modułowej  w  strukturze  całego  modułu: 

Techniczne podstawy zawodu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

721[02].O1 

Techniczne podstawy zawodu 

721[02].O1.01 

Stosowanie przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

ochrony przeciwpożarowej i ochrony 

środowiska 

721[02].O1.04 

Dobieranie materiałów 

konstrukcyjnych 

721[02].O1.06 

Wykonywanie prac z zakresu 

obróbki ręcznej i mechanicznej 

721[02].O1.03 

Posługiwanie się 

dokumentacją techniczną 

721[02].O1.05 

Wykonywanie pomiarów 

warsztatowych 

721[02].O1.02 

Posługiwanie się pojęciami 

charakteryzującymi statek 

721[02].O1.07 

Wykonywanie połączeń 

spawanych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

  

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

przestrzegać przepisów ochrony środowiska, 

 

przestrzegać przepisów ochrony przeciwpożarowej, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

 

wykonywać pomiary warsztatowe, 

 

wykonywać prace z zakresu obróbki ręcznej, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

przestrzegać regulaminów obowiązujących w pracowniach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować podstawowe procesy spawalnicze, 

 

rozróżnić rodzaje złączy spawanych i rodzaje spoin, 

 

określić wady i zalety połączeń spawanych, 

 

rozróżnić urządzenia, przyrządy oraz materiały do spawania gazowego i elektrycznego,  

 

przygotować elementy do spawania, 

 

wykonać złącze za pomocą spawania elektrycznego, 

 

wykonać spoiny montażowe za pomocą spawania elektrycznego, 

 

wykonać napawanie, 

 

wykonać złącze za pomocą spawania gazowego, 

 

wykonać cięcie gazowe i żłobienie, 

 

ocenić jakość wykonanych połączeń, 

 

scharakteryzować metody badania i ujawniania wad technologicznych, 

 

zlikwidować  pod  nadzorem  wady  technologiczne  powstające  w wyniku  cięcia,  spawania, 
żłobienia,  

 

zastosować środki ochrony indywidualnej, 

 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony 
środowiska podczas wykonywania połączeń spawanych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1   

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Monter kadłubów okrętowych. 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

Techniczne podstawy zawodu 721[02].O1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie połączeń spawanych721[02].O1.07 

Temat: Spawanie doczołowe blach. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności spawania blach. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dobrać sprzęt i materiały do spawania, 

 

dobrać środki ochrony indywidualnej, 

 

przygotować materiał do spawania, 

 

zorganizować stanowisko pracy spawacza, 

 

pospawać blachy spoiną doczołową, 

 

ocenić jakość wykonanego spawu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

instruktaż, 

– 

pokaz, 

– 

dyskusja. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach 2-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć:  4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

sprzęt i środki ochrony indywidualnej i zbiorowej, 

– 

spawarka, 

– 

próbki blach przygotowanych w ćwiczeniu 1 w rozdziale 5.2.1 (200x50x2 mm, 200x50x4 
mm, 200x50x8 mm, 200x50x16 mm), 

– 

elektrody,  

– 

instrukcja obsługi spawarki, dokumentacja techniczna, 

– 

katalog elektrod, 

– 

literatura techniczna, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Instruktaż wstępny: 

 

Sprawdzenie obecności. 

 

Sprawdzenie odzieży roboczej, sprawdzenie samopoczucia uczniów. 

 

Przeprowadzenie  instruktażu  stanowiskowego  na  temat  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy i obsługi agregatu spawalniczego. 

 

Przedstawienie przebiegu zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Podanie kryteriów ocen. 

2.  Instruktaż bieżący: 

 

Wykonanie ćwiczenia 1, z części 4.3.3 poradnika dla ucznia: 

 
Ćwiczenie:  Pospawaj  spoiną  czołową  blachy  przygotowane  w  ćwiczeniu  1  tematu 

Podstawy spawania. 

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)  odszukać w literaturze opis technologii spawania łukowego, 
2)  dobrać elektrody i spawarkę,  
3)  ustalić dla każdej próbki (wstępnie) parametry spawania, 
4)  dobrać sprzęt ochrony indywidualnej, 
5)  wypisać zagrożenia, jakie mogą wystąpić podczas pracy, 
6)  określić sposób przygotowania materiału do spawania, 
7)  zorganizować stanowisko pracy, 
8)  przedstawić nauczycielowi wypełnioną tabelę oraz przygotowane stanowisko, 
9)  wykonać sczepianie, 
10)  wykonać spawanie, 
11)  ocenić jakość wykonanego połączenia. 

 

Sprawdzenie  czy  uczniowie  opracowali  plan  pracy.  Udzielanie  dodatkowych 
wyjaśnień i wydawanie dodatkowych poleceń. 

 

Nadzorowanie 

przygotowania 

agregatu 

spawalniczego 

sprzętu  ochrony 

indywidualnej. 

 

Udzielenie pokazu poprawnie wykonanego ćwiczenia. 

 

Nadzorowanie  procesu  spawania.  Udzielanie  dodatkowych  wyjaśnień  i wydawanie 
dodatkowych poleceń. 

 

Przeprowadzenie  dyskusji  na  temat  zagrożeń  podczas  wykonywania  spawania 
i techniki spawania. 

 

Omówienie ćwiczenia, wskazanie na błędy. 

3.  Instruktaż końcowy: 

 

Podsumowanie zajęć. 

 

Wskazanie na najlepiej wykonane ćwiczenia. 

 

Omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkich uczniów. 

 

Zwrócenie uwagi na błędy. 

 

Wystawienie ocen. 

 

Uporządkowanie stanowisk ćwiczeniowych. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

poprzez przeprowadzenie pogadanki oraz ocenę prac uczniów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Monter kadłubów okrętowych. 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

Techniczne podstawy zawodu 721[02].O1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie połączeń spawanych 721[02].O1.07 

Temat: Procesy pracy. Instrukcje obsługi maszyn i urządzeń 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności spawania gazowego rur.  

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

dobrać sprzęt i materiały do spawania gazowego, 

 

dobrać środki ochrony indywidualnej, 

– 

przygotować materiał do spawania, 

– 

zorganizować stanowisko pracy, 

– 

wykonać spawanie gazowe rury, 

 

ocenić jakość wykonanego połączenia. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz, 

 

instruktaż. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach dwuosobowych. 

 
Czas trwania zajęć:  4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

sprzęt ochrony indywidualnej potrzebny przy spawaniu, 

– 

sprzęt do spawania gazowego, 

– 

rury stalowe o średnicy od Φ20 do Φ 40, 

– 

instrukcja obsługi sprzętu do spawania gazowego, 

– 

literatura techniczna. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Instruktaż wstępny: 

 

Sprawdzenie obecności. 

 

Sprawdzenie odzieży roboczej, sprawdzenie samopoczucia uczniów. 

 

Przeprowadzenie pogadanki na temat bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Przedstawienie przebiegu zajęć. 

 

Podanie kryteriów ocen. 

 

Wyznaczenie stanowisk ćwiczeniowych. 

 

Nadzorowanie przejścia na stanowiska. 

2.  Instruktaż bieżący: 

Wykonanie ćwiczenia 1 z części 4.4.3 poradnika dla ucznia: 

Ćwiczenie: Pospawaj rurę stalową metodą spawania gazowego. 

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)  dobrać sprzęt do spawania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

2)  dobrać sprzęt ochrony indywidualnej, 
3)  wypisać zagrożenia jakie mogą wystąpić podczas pracy, 
4)  określić sposób przygotowania materiału do spawania, 
5)  zorganizować stanowisko pracy, 
6)  przedstawić nauczycielowi wypełnioną tabelę oraz przygotowane stanowisko, 
7)  wykonać spawanie, 
8)  ocenić jakość wykonanego połączenia. 
 

Plan pracy 
Rodzaj sprzętu do spawania 
Rodzaj drutu do spawania 

 

Sprzęt ochrony indywidualnej 
 

 

Zagrożenia, 

jakie 

mogą 

wystąpić podczas pracy 

 

Oceń 

jakość 

wykonanego 

połączenia  (wpisz  wady  jakie 
posiada spoina) 

 

 

 

Sprawdzenie czy uczniowie przeszli na wyznaczone stanowiska ćwiczeniowe. 

 

Opracowanie planu pracy. 

 

Sprawdzenie  czy  uczniowie  przystąpili  do  opracowania  planu  pracy.  Udzielanie 
dodatkowych wyjaśnień. 

Organizacja stanowiska pracy: 

 

Udzielenie instruktażu na temat obsługi sprzętu do spawania gazowego. 

 

Nadzór przygotowaniem stanowiska pracy. Udzielanie dodatkowych wyjaśnień. 

Wykonanie spawania: 

 

Udzielenie pokazu poprawnie wykonanego ćwiczenia. 

 

Nadzór nad wykonaniem ćwiczenia. Udzielanie dodatkowych wyjaśnień. 

 

Sprawdzenie poprawności wykonania połączeń. 

 

Omówienie ćwiczenia, wskazanie na błędy oraz sposoby ich unikania. 

3.  Instruktaż końcowy: 

 

Podsumowanie zajęć. 

 

Wskazanie na najlepiej wykonane ćwiczenia. 

 

Omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkich uczniów. 

 

Zwrócenie uwagi na błędy oraz czynności dobrze wykonywane. 

 

Wystawienie ocen. 

 

Uporządkowanie stanowisk ćwiczeniowych. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

poprzez ocenę prezentacji uczniowskich oraz ocenę prac uczniów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Bezpieczeństwo i higiena pracy podczas spawania  

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz  środki  ochrony  indywidualnej  dla  spawacza  spawającego  blachy  stalowe  łukiem 

elektrycznym elektrodami otulonymi. 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  ma  na  celu  zapoznanie  uczniów  ze  środkami  ochrony  indywidualnej 

niezbędnymi przy wykonywaniu prac spawalniczych. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, 
czy uczniowie potrafią odczytać informacje zamieszczone na środkach oraz w katalogach i czy 
będą umieli poprawnie je wykorzystywać. Ćwiczenie powinno być zakończone pogadanką, co 
pozwoli nauczycielowi ocenić zakres wiedzy przyswojonej przez uczniów. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wypisać zagrożenia, jakie mogą wystąpić podczas pracy (skorzystać z literatury), 
2)  dobrać sprzęt ochrony indywidualnej, skorzystać z katalogu, 
3)  wypisać w tabeli zagrożenia i sprzęt ochrony indywidualnej, 
4)  porównać tabelę z tabelami kolegów, 
5)  przedstawić nauczycielowi tabelę do sprawdzenia. 

 

Zagrożenie 

Sprzęt ochrony indywidualnej (nazwa i typ) 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

katalog sprzętu ochrony indywidualnej, 

 

literatura podana w Poradniku dla ucznia, 

 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 2 

Dobierz  środki  ochrony  indywidualnej  dla  spawacza  spawającego  rury  stalowe  metodą 

spawania gazowego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  ma  na  celu  zapoznanie  uczniów  ze  środkami  ochrony  indywidualnej 

niezbędnymi przy wykonywaniu prac spawalniczych. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, 
czy  uczniowie  potrafią  odczytać  informacje  zamieszczone  w  katalogach  i  czy  będą  umieli 
poprawnie  je  wykorzystywać.  Ćwiczenie  powinno  być  zakończone  pogadanką,  co  pozwoli 
nauczycielowi ocenić zakres wiedzy przyswojonej przez uczniów. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wypisać zagrożenia jakie mogą wystąpić podczas pracy (skorzystać z literatury), 
2)  dobrać sprzęt ochrony indywidualnej, skorzystać z katalogu, 
3)  wpisać w tabeli zagrożenia i sprzęt ochrony indywidualnej, 
4)  porównać tabeli z tabelami kolegów, 
5)  przedstawić nauczycielowi tabelę do sprawdzenia. 

 

Zagrożenie 

Sprzęt ochrony indywidualnej (nazwa i typ) 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

katalog sprzętu ochrony indywidualnej, 

 

literatura podana w Poradniku dla ucznia, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Podstawy spawania 

 

5.2.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj do spawania próbki z blach złączem doczołowym, spoina czołową.  

1.  Blachy stalowe 200x50x2 mm. 
2.  Blachy stalowe 200x50x4 mm. 
3.  Blachy stalowe 200x50x8 mm. 
4.  Blachy stalowe 200x50x16 mm. 

 
Wskazówki do realizacji 
Zaleca  się,  aby  ćwiczenie  wykonywane  było  w  grupach  dwuosobowych.  Przed 

rozpoczęciem  ćwiczenia  należy  przeprowadzić  instruktaż  stanowiskowy  w  zakresie  obsługi 
giętarki  do  blach  i  szlifierki  ściennej.  Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętności 
korzystania  z  poradników  oraz  wykonywania  pracy  zgodnie  z  przyjętą  technologią.  Podczas 
wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien udzielać dodatkowych wyjaśnień i porad.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  wykonać szkice sposobu przygotowania i przedstawić je nauczycielowi, 
3)  przygotować brzegi blach do spawania (skorzystać ze stanowiska ślusarskiego i szlifierki), 
4)  ocenić jakość wykonanej pracy, 
5)  przedstawić próbki nauczycielowi. 
 

Blacha 2 mm. 
 
 

Blacha 4 mm. 
 

Blacha 8 mm. 
 
 

Blacha 6 mm. 
 

Wykonaj pomiary próbek i wypisz wszystkie niezgodności. 
 
 
 
 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

próbki blach, 

 

stanowisko ślusarskie (lub giętarka do blach), 

 

szlifierka ścienna, 

 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Ćwiczenie 2 

Korzystając  z  dokumentacji  technicznej  oraz  instrukcji  obsługi,  wypisz  parametry 

techniczne  znajdującej  się  w pracowni  spawarki  do  spawania  elektrodą  otuloną.  Następnie 
zapoznaj się z instrukcją jej obsługi.

 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Zaleca  się,  aby  ćwiczenie  wykonywane  było  indywidualnie.  Szczególną  uwagę  należy 

zwrócić  na  umiejętności:  korzystania  z  dokumentacji  technicznej  oraz  instrukcji  obsługi. 
Podczas  wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  udzielać  dodatkowych  wyjaśnień 
i porad, pamiętając jednak o tym, aby uczniowie samodzielnie dochodzili do rozwiązań. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować dokumentację techniczną spawarki i instrukcję obsługi, 
2)  wypisać parametry techniczne spawarki, 
3)  wypisać czynności konieczne przed rozpoczęciem pracy oraz po jej zakończeniu, 
4)  wypisać zasady i metody bezpiecznego wykonania pracy. 
 

Parametry techniczne spawarki 
 
 
 

 

Główne  czynności  konieczne  do  wykonania 
przed uruchomieniem spawarki 
 
 
 
 
 
 

 

Główne  czynności  konieczne  do  wykonania 
w czasie pracy  spawarki oraz po zakończeniu 
pracy 
 
 
 
 
 
 
 

 

Zasady  i  metody  bezpiecznego  wykonania 
pracy 
 
 
 
 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja techniczna, 

 

instrukcja obsługi, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Korzystając  z  dokumentacji  technicznej  oraz  instrukcji  obsługi,  wypisz  parametry 

techniczne  znajdującego  się  w pracowni  sprzętu  do  spawania  gazowego.  Następnie  zapoznaj 
się z instrukcją obsługi tego sprzętu.  

 
Wskazówki do realizacji 
Zaleca  się,  aby  ćwiczenie  wykonywane  było  indywidualnie.  Szczególną  uwagę  należy 

zwrócić  na  umiejętności:  korzystania  z  dokumentacji  technicznej  oraz  instrukcji  obsługi. 
Podczas  wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  udzielać  dodatkowych  wyjaśnień 
i porad. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować  dokumentację  techniczną  sprzętu  do  spawania  (może  to  być  katalog) 

i instrukcję obsługi, 

2)  wypisać parametry techniczne sprzętu, 
3)  wypisać czynności konieczne przed rozpoczęciem pracy oraz po jej zakończeniu, 
4)  wypisać zasady i metody bezpiecznego wykonania pracy. 
 

Parametry  techniczne  sprzętu  (węże,  palniki, 
reduktory, butle) 
 
 
 

 

Główne  czynności  konieczne  do  wykonania 
przed uruchomieniem sprzętu 
 
 
 

 

Główne  czynności  konieczne  do  wykonania 
w czasie pracy oraz po jej zakończeniu 
 
 
 

 

Zasady  i  metody  bezpiecznego  wykonania 
pracy 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja techniczna (katalog), 

 

instrukcja obsługi, 

 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3.  Spawanie elektryczne 

 

5.3.1. Ćwiczenia

  

 
Ćwiczenie 1 

Pospawaj  spoiną  czołową  blachy  przygotowane  w  ćwiczeniu  1  tematu  Podstawy 

spawania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uwaga: ćwiczenie mogą wykonywać uczniowie, którzy ukończyli 18 lat. 
Zaleca  się,  aby  ćwiczenie  wykonywane  było  w  grupach  dwuosobowych.  Przed 

rozpoczęciem  ćwiczenia  należy  przeprowadzić  instruktaż  stanowiskowy  w  zakresie  obsługi 
agregatu spawalniczego. Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętności planowania pracy, 
korzystania z literatury, dokumentacji technicznej oraz wykonywania pracy zgodnie z przyjętą 
technologią.  Podczas  wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  udzielać  dodatkowych 
wyjaśnień i porad.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w literaturze opis technologii spawania łukowego, 
2)  dobrać elektrody i spawarkę,  
3)  ustalić dla każdej próbki (wstępnie) parametry spawania, 
4)  dobrać sprzęt ochrony indywidualnej, 
5)  wypisać zagrożenia, jakie mogą wystąpić podczas pracy, 
6)  określić sposób przygotowania materiału do spawania, 
7)  zorganizować stanowisko pracy, 
8)  przedstawić nauczycielowi wypełnioną tabelę oraz przygotowane stanowisko, 
9)  wykonać sczepianie, 
10)  wykonać spawanie, 
11)  ocenić jakość wykonanego połączenia. 

 

Plan pracy 
Rodzaj elektrody 
Rodzaj spawarki 

 

Prądy spawania 

 

Sprzęt ochrony indywidualnej 
 

 

Zagrożenia,  jakie  mogą  wystąpić 
podczas pracy 
 

 

Zwymiarowany 

szkic 

ukosowanych blach 

 

Oceń 

jakość 

wykonanego 

połączenia 

 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

 

instruktaż, 

 

pokaz, 

 

dyskusja. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

sprzęt i środki ochrony indywidualnej i zbiorowej, 

– 

spawarka, 

– 

próbki  blach  przygotowanych  w  ćwiczeniu  1  rozdziału  4.2.3  (200x50x2  mm,  200x50x4 
mm, 200x50x8 mm, 200x50x16 mm), 

– 

elektrody,  

– 

instrukcja obsługi spawarki, dokumentacja techniczna, 

– 

katalog elektrod, 

– 

literatura techniczna, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Pospawaj  spoiną  pachwinową  dwie  blachy  o  grubości  15  mm  (lub  cieńszej,  8–15  mm) 

i wymiarach 50x200 mm, tak aby powstało złącze teowe. Zastosuj metodę MAG. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uwaga: ćwiczenie mogą wykonywać uczniowie, którzy ukończyli 18 lat. 
Zaleca  się,  aby  ćwiczenie  wykonywane  było  w  grupach  dwuosobowych.  Szczególną 

uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętności  planowania  pracy,  korzystanie  z  dokumentacji 
technicznej  oraz  wykonywania  pracy  zgodnie  z  przyjętą  technologią.  Podczas  wykonywania 
ćwiczenia nauczyciel powinien udzielać dodatkowych wyjaśnień i porad. Przed rozpoczęciem 
ćwiczenia  należy  przeprowadzić  instruktaż  stanowiskowy  w  zakresie  obsługi  agregatu 
spawalniczego  do  spawania  metodą  Mag  oraz  bezpiecznego  korzystania  z  butli  gazowej  lub 
instalacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać materiały i agregat spawalniczy do spawania metodą MAG,  
2)  ustalić wstępnie parametry spawania, 
3)  dobrać sprzęt ochrony indywidualnej, 
4)  wypisać zagrożenia jakie mogą wystąpić podczas pracy, 
5)  zorganizować stanowisko pracy, 
6)  przedstawić nauczycielowi wypełnioną tabelę oraz przygotowane stanowisko, 
7)  wykonać sczepianie, 
8)  wykonać spawanie, 
9)  ocenić jakość wykonanego połączenia. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

 

Plan pracy 
Rodzaj elektrody 
Rodzaj spawarki (agregatu) 
Sposób  zasilania  gazem  (butla, 
instalacja) 
Prąd spawania 

 

Sprzęt ochrony indywidualnej 
 
 

 

Zagrożenia, 

jakie 

mogą 

wystąpić podczas pracy 
 
 
 

 

Oceń 

jakość 

wykonanego 

połączenia  
 

 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

instruktaż, 

 

pokaz, 

 

dyskusja. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

sprzęt i środki ochrony indywidualnej i zbiorowej, 

– 

agregat spawalniczy do spawania metodą MAG, 

– 

2 blachy 50x200x15 ze stali zwykłej jakości, 

– 

instrukcja obsługi spawarki, dokumentacja techniczna, 

– 

literatura techniczna, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj napawanie wałka stalowego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Uwaga: ćwiczenie mogą wykonywać uczniowie, którzy ukończyli 18 lat. 
Podobnie  jak  w  ćwiczeniu  2  zaleca  się,  aby  ćwiczenie  wykonywane  było  w  grupach 

dwuosobowych.  Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętności  planowania  pracy, 
korzystanie  z literatury  technicznej  oraz  przestrzegania  dyscypliny  technologicznej.  Podczas 
wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  udzielać  dodatkowych  wyjaśnień  i  porad  oraz 
nadzorować wykonywanie ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać elektrody, spawarkę, ustalić wstępnie parametry spawania, 
2)  dobrać sprzęt i środki ochrony indywidualnej i zbiorowej, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  przedstawić nauczycielowi wypełnioną tabelę oraz przygotowane stanowisko, 
5)  wykonać napawanie, 
6)  ocenić jakość wykonanego napawania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Plan pracy 
Rodzaj elektrody 
Rodzaj spawarki 
Prąd spawania 
 

 

Sprzęt ochrony indywidualnej, 
 
 

 

Oceń 

jakość 

wykonanego 

napawania  
 

 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

sprzęt i środki ochrony indywidualnej i zbiorowej, 

– 

spawarka, 

– 

wałek do napawania, 

– 

elektrody, instrukcja obsługi spawarki, dokumentacja techniczna, 

– 

katalog elektrod, 

– 

literatura techniczna, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.4.  Spawanie i cięcie gazowe 

 

5.4.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Pospawaj rurę stalową metodą spawania gazowego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Uwaga: ćwiczenie mogą wykonywać uczniowie, którzy ukończyli 18 lat. 
Zaleca  się,  aby  ćwiczenie  wykonywane  było  w  grupach  dwuosobowych.  Przed 

rozpoczęciem  ćwiczenia  należy  przeprowadzić  instruktaż  stanowiskowy  w  zakresie  obsługi 
sprzętu do spawania gazowego. Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętności planowania 
pracy,  korzystania  z  dokumentacji  technicznej  oraz  wykonywania  pracy  zgodnie  z  przyjętą 
technologią.  Podczas  wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  udzielać  dodatkowych 
wyjaśnień i porad.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać sprzęt do spawania, 
2)  dobrać sprzęt ochrony indywidualnej, 
3)  wypisać zagrożenia jakie mogą wystąpić podczas pracy, 
4)  określić sposób przygotowania materiału do spawania, 
5)  zorganizować stanowisko pracy, 
6)  przedstawić nauczycielowi wypełnioną tabelę oraz przygotowane stanowisko, 
7)  wykonać spawanie, 
8)  ocenić jakość wykonanego połączenia. 
 

Plan pracy 
Rodzaj sprzętu do spawania 
Rodzaj drutu do spawania 
 

 

Sprzęt ochrony indywidualnej 
 
 
 
 

 

Zagrożenia, 

jakie 

mogą 

wystąpić podczas pracy 
 
 
 
 
 

 

Oceń 

jakość 

wykonanego 

połączenia  (wpisz  wady  jakie 
posiada spoina) 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz, 

 

instruktaż. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

sprzęt ochrony indywidualnej potrzebny przy spawaniu, 

– 

sprzęt do spawania gazowego, 

– 

rury stalowe o średnicy od Φ20 do Φ 40, 

– 

instrukcja obsługi sprzętu do spawania gazowego, 

– 

literatura techniczna, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Pospawaj  spoiną  czołową  próbki  blach  (200x50x2  mm,  200x50x4  mm,  200x50x8  mm). 

Zastosuj spawanie gazowe. 

 
Wskazówki do realizacji 
Zaleca  się,  aby  ćwiczenie  wykonywane  było  w  grupach  dwuosobowych.  Szczególną 

uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętności  planowania  pracy,  korzystania  z  dokumentacji 
technicznej  oraz  wykonywania  pracy  zgodnie  z  przyjętą  technologią.  Podczas  wykonywania 
ćwiczenia nauczyciel powinien udzielać dodatkowych wyjaśnień i porad. 

Uwaga ćwiczenie mogą wykonywać uczniowie, którzy ukończyli 18 lat. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać sprzęt do spawania, 
2)  dobrać sprzęt ochrony indywidualnej, 
3)  wypisać zagrożenia jakie mogą wystąpić podczas pracy, 
4)  przygotować próbki do spawania, 
5)  zorganizować stanowisko pracy, 
6)  przedstawić nauczycielowi wypełnioną tabelę oraz przygotowane stanowisko, 
7)  wykonać spawanie, 
8)  ocenić jakość wykonanego połączenia. 
 

Plan pracy 
Rodzaj  sprzętu  do  spawania 
i żłobienia 
Rodzaj drutu do spawania 
 

 

Sprzęt ochrony indywidualnej 
 
 
 
 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Zagrożenia, 

jakie 

mogą 

wystąpić podczas pracy 
 
 
 
 
 

 

Oceń 

jakość 

wykonanego 

połączenia (wypisz wady jakie 
posiadają spoiny) 
 

 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

sprzęt ochrony indywidualnej potrzebny przy spawaniu, 

– 

sprzęt do spawania gazowego, 

– 

próbki blach (200x50x2 mm, 200x50x4 mm, 200x50x8 mm), 

– 

instrukcja obsługi sprzętu do spawania gazowego, 

– 

literatura techniczna, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Przetnij blachę stalową o grubości od 10 do 20 mm metodą cięcia gazowego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Uwaga: ćwiczenie mogą wykonywać uczniowie, którzy ukończyli 18 lat. 
Zaleca  się,  aby  ćwiczenie  wykonywane  było  w  grupach  dwuosobowych.  Przed 

rozpoczęciem  ćwiczenia  należy  przeprowadzić  instruktaż  stanowiskowy  w  zakresie  obsługi 
sprzętu  do  ciecia  gazowego.  Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętności  planowania 
pracy,  korzystanie  z  dokumentacji  technicznej  oraz  wykonywania  pracy  zgodnie  z  przyjętą 
technologią.  Podczas  wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  udzielać  dodatkowych 
wyjaśnień i porad.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać sprzęt do spawania, 
2)  dobrać sprzęt ochrony indywidualnej, 
3)  wypisać zagrożenia jakie mogą wystąpić podczas pracy, 
4)  zorganizować stanowisko pracy, 
5)  przedstawić nauczycielowi wypełnioną tabelę oraz przygotowane stanowisko, 
6)  wykonać cięcie, 
7)  ocenić jakość wykonanego cięcia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

 

Plan pracy 
Rodzaj sprzętu do cięcia 
 
 
 

 

Sprzęt ochrony indywidualnej 
 
 
 

 

Zagrożenia, 

jakie 

mogą 

wystąpić podczas pracy 
 
 
 
 
 

 

Oceń 

jakość 

wykonanego 

cięcia 
 
 
 

 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz, 

 

instruktaż. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

sprzęt ochrony indywidualnej potrzebny przy spawaniu, 

– 

sprzęt do cięcia gazowego, 

– 

blacha stalowa do ciecia, 

– 

instrukcja obsługi sprzętu do ciecia gazowego, 

– 

literatura techniczna, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj żłobienie pospawanej metodą spawania łukowego próbki blachy 200x50x8 mm.  
 
Wskazówki do realizacji 
Uwaga: ćwiczenie mogą wykonywać uczniowie, którzy ukończyli 18 lat. 
Zaleca  się,  aby  ćwiczenie  wykonywane  było  w  grupach  dwuosobowych.  Szczególną 

uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność  planowania  pracy.  Podczas  wykonywania  ćwiczenia 
nauczyciel powinien udzielać dodatkowych wyjaśnień i porad. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać sprzęt do żłobienia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

2)  dobrać sprzęt ochrony indywidualnej, 
3)  wypisać zagrożenia jakie mogą wystąpić podczas pracy, 
4)  zorganizować stanowisko pracy, 
5)  przedstawić nauczycielowi wypełnioną tabelę oraz przygotowane stanowisko, 
6)  wykonać żłobienie grani, 
7)  ocenić jakość wykonanego połączenia. 
 

Plan pracy 
Rodzaj sprzętu do żłobienia 
 

 

Sprzęt ochrony indywidualnej 
 
 

 

Zagrożenia, 

jakie 

mogą 

wystąpić podczas pracy 
 
 
 

 

Oceń 

jakość 

wykonanego 

połączenia (wypisz wady jakie 
posiadają spoiny) 
 

 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz, 

 

instruktaż. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

sprzęt ochrony indywidualnej,  

– 

sprzęt do cięcia gazowego, 

– 

próbka pospawanej blachy (200x100x8 mm), 

– 

instrukcja obsługi sprzętu do cięcia gazowego, 

– 

literatura techniczna, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

5.5.  Ocena złączy spawanych 

 

5.5.1. Ćwiczenia

  

 
Ćwiczenie 1 

Wynotuj  i  opisz  rodzaje  niezgodności  spawalniczych  określonych  w  normie  PN-EN 

26520-1. 
 

Wskazówki do realizacji 
Szczególną  uwagę  należy  zwrócić na umiejętność korzystania z normy oraz analizowania 

szkiców  zamieszczonych  w  normie.  Na  zakończenie  ćwiczenia  zaleca  się  przeprowadzić 
pogadankę. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować normę PN-EN 26520-1, 
2)  sporządzić na osobnym papierze tabelę zgodnie z zamieszczonym wzorem, 
3)  wypisać rodzaje niezgodności z tabeli zamieszczonej w normie, 
4)  przepisać opis niezgodności z tabeli zamieszczonej w normie, 
5)  przeanalizować szkice niezgodności z tabeli zamieszczonej w normie. 
 

Określenie niezgodności 

Opis niezgodności 

Liczba  wierszy  w  tabeli  powinna 
być  zgodna  z liczbą  niezgodności 
określonych w normie. 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

norma PN-EN 26520–1, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ  przyczyny  powstawania  i  sposoby  zapobiegania  wadom spawalniczym  (skorzystaj 

z literatury). Następnie zaproponuj sposób ich usunięcia (skorzystaj z literatury). 

 
Wskazówki do realizacji 
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z podręcznika oraz wyboru, 

oceny i  selekcji  przeczytanego  materiału. Na  zakończenie  ćwiczenia  zaleca się przeprowadzić 
dyskusje dydaktyczną. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować  literaturę (Mizerski J.: Spawanie. Wiadomości podstawowe. Podręcznik dla 

spawaczy i personelu nadzoru spawalniczego. REA, Warszawa 2005), 

2)  wypisać w tabeli (na podstawie literatury) przyczyny powstawania wad, 
3)  wypisać w tabeli (na podstawie literatury) sposoby zapobiegania wadom, 
4)  zaproponować (na podstawie literatury), sposób naprawy wady, 
5)  porównać tabele z tabelami kolegów. 
 

Rodzaj wady 

Przyczyny 
powstawania 

Sposób zapobiegania  Sposób naprawy wady 

Brak przetopu 

 
 

 

 

Pory 

 
 

 

 

Porowatość grani 

 
 

 

 

Otwarte  wgłębienie 
w kraterze 

 

 

 

Przyklejenia 

 
 

 

 

Mikroprzyklejenia 

 
 

 

 

Przypalenie 

 
 

 

 

Niewłaściwy brzeg 

 
 

 

 

Wklęśniecie grani 

 
 

 

 

Nadmierny przetop 

 
 

 

 

Nadmierny nadlew 

 
 

 

 

Pęknięcia 
zewnętrzne 

 

 

 

Krater 

 
 

 

 

Mikropęknięcia 

 
 

 

 

Pęcherze 

 
 

 

 

Przesunięcie kątowe 
 

 

 

 

Niedostateczna 
grubość spoiny 

 

 

 

Przepalenia 

 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Ślad zajarzenia 

 
 
 

 

 

Rozprysk 

 
 

 

 

Wtrącenia stałe 

 
 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura podana w poradniku, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  naprawę  złącza  spawanego  poprzez  usuniecie  spoiny  i  położenie  nowej. 

Przyjmij,  że  wykonane  we  wcześniejszym  ćwiczeniu  złącze  spawane  posiada  wady 
spawalnicze. 

 
Wskazówki do realizacji 
Zaleca  się,  aby  ćwiczenie  wykonywane  było  w  grupach  dwuosobowych.  Szczególną 

uwagę  należy  zwrócić  na  bezpieczeństwo  pracy  podczas  szlifowania  i  spawania.  Podczas 
wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  udzielać  dodatkowych  wyjaśnień  i  porad, 
pamiętając  jednak  o  tym,  aby  uczniowie  samodzielnie  dochodzili  do  rozwiązań.  Przed 
rozpoczęciem  ćwiczenia  należy  przeprowadzić  instruktaż  stanowiskowy  w  zakresie  obsługi 
szlifierki kątowej i spawarki. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać materiały i agregat spawalniczy do spawania,  
3)  przygotować szlifierkę kątową, 
4)  dobrać sprzęt ochrony indywidualnej do szlifowania i spawania, 
5)  wyciąć spoinę szlifierką kątową, 
6)  wykonać spawanie, 
7)  ocenić jakość wykonanego połączenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

instruktaż. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

sprzęt i środki ochrony indywidualnej i zbiorowej, 

– 

agregat spawalniczy do spawania metodą MAG, 

– 

szlifierka kątowa, 

– 

złącze teowe 50x200x15, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego    

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Wykonywanie  połączeń 

spawanych” 

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru i na dobieranie, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 5, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 6, 9, 15, 18, 20, 21, 22 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt    

 

 

 

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:   

 

 

 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań, 

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  b,  3.  c,  4.  a,  5.  c,  6.  a,  7.  c, 8. a, 9. b, 10. b, 11. c, 
12. 
a, 13. d, 14. d, 15. d, 16. c, 17. a, 18. c, 19. d, 20. b, 21. c, 22. a. 

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Sklasyfikować połączenia spajane 

Rozpoznać rodzaj złącza spawanego 

Rozpoznać rodzaj spoiny 

Sklasyfikować metody spawania 

PP 

Rozpoznać pozycję spawania 

Scharakteryzować  metodę  spawania 
elektrodą otuloną 

PP 

Scharakteryzować  metodę  spawania 
w osłonie 

gazu 

obojętnego 

(nieaktywnego) MIG 

Scharakteryzować  metodę  spawania 
w osłonie dwutlenku węgla MAG 

Scharakteryzować  metodę  spawania 
TIG 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

10 

Dobrać  sprzęt  i  materiały  do  spawania 
gazowego 

11 

Dobrać  sprzęt  i  materiały  do  cięcia 
gazowego 

12 

Określić  sposób  przygotowania  blach 
cienkich do spawania 

13 

Określić  sposób  przygotowania  blach 
grubych do spawania 
 

14 

Podać 

przykład 

zastosowania 

napawania elektrycznego 

15  Rozpoznać wady spawalnicze 

PP 

16 

Sklasyfikować 

niezgodności 

spawalnicze 

17  Określić cel kontroli złączy spawanych 

18 

Dobrać 

metodę 

badania 

złączy 

spawanych 

stosowanych 

w okrętownictwie 

PP 

19  Zdefiniować pojecie żłobienia 

20 

Dobrać  sprzęt  ochrony  indywidualnej 
do spawania łukowego 

PP 

21 

Dobrać  sprzęt  ochrony  indywidualnej 
do spawania gazowego 

PP 

22 

Określić  procedurę  wykonywania  prac 
spawalniczych 

szczególnie 

niebezpiecznych 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
9.  Sprawdź wyniki. 
10.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu. 
11.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania. 
 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  W przypadku odpowiedzi zbliżonych wybierz tę, która wydaje ci się najlepsza. 
6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Do połączeń spajanych zaliczamy 

a)  spawanie, lutowanie, zaklepywanie. 
b)  lutowanie twarde, lutowanie miękkie, spajanie zgrzewalne. 
c)  lutowanie, zgrzewanie, spawanie. 
d)  spawanie elektryczne i spawanie gazowe. 

 
2.  Przedstawione złącze zaliczamy do złączy 

a)  doczołowych. 
b)  teowych. 
c)  narożnych. 
d)  przylgowych. 

 

 
3.  Przedstawiona spoina nosi nazwę spoiny 

a)  czołowej.  
b)  grzbietowej. 
c)  pachwinowej. 
d)  teowej. 

 

 
4.  Spawanie elektryczne łukowe dzieli się na 

a)  spawanie elektrodą otuloną, spawanie w osłonie gazu obojętnego, spawanie w osłonie 

gazu aktywnego, spawanie w osłonie gazu obojętnego elektrodą nietopliwą. 

b)  spawanie elektrodą otuloną, spawanie MIG, spawanie MAG, spawanie TAG. 
c)  spawanie MIG, spawanie MAG, spawanie elektrodą węglową. 
d)  spawanie  elektrodą  otuloną,  spawanie  gazowe  acetylenem,  spawanie  gazowe  gazem 

propan butan. 

 

5.  Przedstawiona pozycja spawania nosi nazwę 

a)  pogórnej. 
b)  podolnej. 
c)  nabocznej. 
d)  podłogowej. 

 

 
6.  Spawanie elektrodą otuloną jest procesem 

a)  w którym trwałe połączenie uzyskuje się przez stopienie łukiem elektrycznym topliwej 

elektrody otulonej i materiału spawanego. 

b)  w którym spoina powstaje na skutek stopienia otuliny. 
c)  w którym elektroda topi się pod wpływem ciepła wydzielanego przez otulinę. 
d)  w którym trwałe połączenie uzyskuje się przez stopienie łukiem elektrycznym otuliny 

i materiału spawanego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7.  Przy metodzie spawania MIG 

a)  spoina chroniona jest przez dwutlenek węgla. 
b)  spoina chroniona jest przez otulinę. 
c)  spoina chroniona jest przez argon. 
d)  spoina chroniona jest przez łuk elektryczny wytwarzany z argonu. 

 
8.  Przy metodzie spawania MAG 

a)  spoina chroniona jest przez dwutlenek węgla. 
b)  spoina chroniona jest przez otulinę. 
c)  spoina chroniona jest przez argon. 
d)  spoina chroniona jest przez łuk elektryczny wytwarzany z argonu. 

 
9.  Przy metodzie TIG elektroda wytwarzająca łuk elektryczny 

a)  pokryta jest otuliną chroniącą ją przed stopieniem się. 
b)  wykonana jest z wolframu. 
c)  wykonana jest z tytanu. 
d)  nie jest stosowana. 

 
10. 

Spośród niżej wymienionych urządzeń i materiałów 

A.  Butla z tlenem.    

B. Butla z acetylenem. 

 

C. Butla z propanem butanem. 

D.  Spawarka.   

 

E. Palnik do spawania. 

 

F. Palnik do cięcia. 

G.  Węże. 

 

 

 

H. Elektrody otulone.  

 

I. Boraks. 

do spawania gazowego konieczne są  
a)  A, C, D, E. 
b)  A, B, E, G. 
c)  A, C, E, H. 
d)  A, B, E, G, I. 

 
11.  Konieczny zestaw urządzeń i materiałów (z wymienionych poniżej)  

A. Butla z tlenem.   B. Butla z acetylenem. 

C. Butla z propanem butanem. 

D. Spawarka.  

 

E. Palnik do spawania. 

F. Palnik do cięcia. 

G. Węże.   

 

 

H. Elektrody otulone.  

I. Boraks. 

do cięcia gazowego, to 
a)  A, C, D, F. 
b)  A, B, E, G. 
c)  A, C, F, G. 
d)  A, B, E, G, I. 

 

 

12.  Blachę o grubości 1mm należy przygotować do spawania w sposób pokazany na rysunku 
a) 

b) 

c) 

d) 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

13.  Blachę  o  grubości  15  mm  należy  przygotować  do  spawania  w  sposób  pokazany  na 

rysunku 

a) 

b) 

c) 

d) 

 
14.  Napawanie elektryczne można, między innymi, zastosować do 

a)  wypełnienia szczeliny przy spawaniu blach grubych. 
b)  wypełnienia szczeliny pomiędzy spawanymi kształtownikami. 
c)  naprawy dziurawej rury stalowej. 
d)  naprawy zużytego czopa wału maszynowego. 

 
15.  Przedstawiona na rysunkach wada spawalnicza to 

a)  porowatość i zwęglenie. 
b)  pęcherze i przyklejenia. 
c)  wtrącenia i pęknięcia. 
d)  pęcherze i wtrącenia. 

 

 
16.  Niezgodności  spawalnicze  według  kryterium  ich  usytuowania  na  złączu  spawanym 

dzielimy na 
a)  zewnętrzne i wewnętrzne. 
b)  zewnętrzne, wewnętrzne i mieszane. 
c)  zewnętrzne, wewnętrzne i kształtu. 
d)  kształtu i położenia. 

 
17.  Kontrola końcowa złączy spawanych ma na celu 

a)  stwierdzenie  zgodność  wykonanych  złączy  spawanych  z  dokumentacją  techniczną, 

stosowanymi normami, warunkami odbiorcy. 

b)  poprawę jakości wykonanych złączy spawanych. 
c)  przyjęcie złączy do eksploatacji. 
d)  sprawdzenie kwalifikacji spawacza. 

 
18.  Przy  badaniu  spoin  w  przemyśle  stoczniowym  najczęściej  stosuje  się  miedzy  innymi 

następujące rodzaje badania spoin 
a)  próbę łamania, pomiary twardości, badania szczelności.

 

b)  badania wizualne, próbę udarności, pomiary twardości.

 

c)  badania wizualne, badania penetracyjne, badania ultradźwiękowe.

 

d)  próbę rozciągania, badania ultradźwiękowe, badania magnetyczne.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

19.  Proces  polegający  na  wycięciu  grani  za  pomocą  palnika  acetylenowo-tlenowego  nazywa 

się 
a)  rowkowaniem grani. 
b)  wypalaniem grani. 
c)  podtopem. 
d)  żłobieniem. 

 
20.  Do ochrony twarzy i oczu przy spawaniu łukowym służą 

a)  maska spawalnicza lub okulary ochronne. 
b)  tarcza lub przyłbica spawalnicza. 
c)  gogle spawalnicze. 
d)  kotara spawalnicza. 

 
21.  Do ochrony oczu przy spawaniu gazowym służy 

a)  maska spawalnicza. 
b)  tarcza lub przyłbica spawalnicza. 
c)  gogle spawalnicze. 
d)  kotara spawalnicza. 

 
22.  Spawać wewnątrz zbiornika stalowego można, gdy 

a)  wydano polecenie pisemne, przeprowadzono instruktaż, przygotowano miejsce pracy, 

zapewniono specjalny nadzór. 

b)  wydano polecenie, zalano zbiornik wodą, zapewniono specjalny nadzór. 
c)  wydano polecenie pisemne i zapewniono specjalny nadzór. 
d)  wymontuje się zbiornik i przeniesie do spawalni. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Wykonywanie połączeń spawanych  

 

Zakreśl poprawną odpowiedź

.   

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

Test  praktyczny  do  jednostki  modułowej

 

„Wykonywanie  połączeń 

spawanych” 

Test składa się z 8 zadań o zróżnicowanym poziomie, z których: 

 

zadania 4, 5, 6, 7 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 1, 2, 3, 8 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Za rozwianie zadania uczeń może otrzymać 21 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 12 punktów, 

 

dostateczny – za uzyskanie co najmniej 14 punktów,  

 

dobry – za uzyskanie co najmniej 16 punktów 

 

bardzo dobry – za uzyskanie co najmniej 18 punktów 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Sporządzić plan wykonania pracy 

PP 

Wykonać szkic połączenia spawanego 

PP 

Obliczyć 

normę 

materiałową 

na  wykonanie  wyrobu 

spawanego 

PP 

Dobrać materiały i narzędzia do spawania 

Przygotować powierzchnię kadłuba do malowania 

Przygotować elementy do spawania 

Wykonać spoiny za pomocą spawania elektrycznego 

Ocenić jakość wykonanych połączeń spajanych 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z wymaganiami na oceny, 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zadanie. 
7.  Przeprowadź instruktaż stanowiskowy. 
8.  Prowadź obserwację i ocenę podczas wykonywania pracy. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia. 

10.  Sprawdź zadania. 
11.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników. 
12.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

Temat zadania: Wykonanie ramki stalowej 

 
Za  pomocą  operacji  spawania  wykonaj  ramkę  kwadratową  z  kątownika  50x50x6 

o wymiarach zgodnych z rysunkiem. Ramka powinna składać się z 4 elementów i powinna być 
pospawana. 

 

 

 
W trakcie realizacji prac ucze

ń powinien: 

 

sporządzić plan pracy, 

 

nanieść oznaczenia spawów na rysunek, 

 

obliczyć długość i ciężar kątownika na ramkę, 

 

opracować spis niezbędnych narzędzi i sprzętu, 

 

wykonać ramkę, 

 

wykonać pomiary. 
 
Czas na wykonanie zadania wynosi 180 minut. 
 
Kryteria oceniania: 

 

za poprawnie sporządzony plan pracy (1 pkt.), 

 

za poprawne oznaczenie spawów (1 pkt.) 

 

obliczenie długości materiału wyjściowego i ciężaru (2 pkt.) 

 

za przygotowanie wykazu koniecznych narzędzi i sprzętu (2 pkt.), 

 

za prawidłową organizację stanowiska pracy (1 pkt.), 

 

za prawidłową kolejność wykonywanych prac (1 pkt.), 

 

za prawidłowe wykorzystanie narzędzi (1 pkt.), 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41 

 

za stosowanie poprawnych technik pracy (2 pkt.), 

 

za poprawnie wykonane pomiary (2 pkt), 

 

za poprawnie wykonane spoiny (4 pkt.) 

 

za zgodność z rysunkiem wykonanego detalu (3 pkt), 

 

za  uporządkowanie  stanowiska  pracy,  wyczyszczenie  używanych  narzędzi  i urządzeń 
(1 pkt.). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

42 

Karta odpowiedzi 

 
Do  testu  praktycznego  dla  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  połączeń 

spawanych” 
 
Temat zadania: Wykonanie ramki stalowej 
 

Imię i nazwisko:............................................................. 

 
Plan pracy: 
………………………………………………………………………………….… 
………………………………………………………………………………….… 
………………………………………………………………………………….… 
………………………………………………………………………………….… 
………………………………………………………………………………….… 
………………………………………………………………………………….… 
 
Uzupełnienie o spawy szkicu ramki: 

 

 
 
Obliczenie długości materiału wyjściowego i ciężaru: 
………………………………………………………………………………….… 
………………………………………………………………………………….… 
Wykaz niezbędnych narzędzi i urządzeń: 
………………………………………………………………………………….… 
………………………………………………………………………………….… 
………………………………………………………………………………….… 
Pomiary: 
Wymiary 300±2 

 

 

Kąty 90

0

±3

0

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

43 

Karta oceny i obserwacji 

Do  testu  praktycznego  dla  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  połączeń 

spajanych” 
 

Punktacja 

 
Lp. 

 
Kryterium 

Liczba punktów 

możliwych do 

uzyskania za 

poszczególne 

kryteria 

 

Uczeń 1 

 

Uczeń 2 

 

Uczeń 3 

1. 

Za poprawnie sporządzony plan pracy  

1 pkt. 

 

 

 

2. 

Za poprawne oznaczenie spawów 

1 pkt. 

 

 

 

3. 

Za 

obliczenie 

długości 

materiału 

wyjściowego (1 pkt.) i ciężaru (1 pkt.): 

2 pkt. 

 

 

 

4. 

Za opracowanie wykazu narzędzi i sprzętu: 
–  spawarka (1 pkt.),  
–  urządzenie  lub  narzędzie  do  cięcia 

i ukosowania kątownika (1 pkt). 

2 pkt. 

 

 

 

5. 

Za prawidłową organizację stanowiska pracy 

1 pkt. 

 

 

 

6. 

Za  prawidłową  kolejność  wykonywanych 
prac  

1 pkt. 

 

 

 

7. 

Za prawidłowe wykorzystanie narzędzi  

1 pkt. 

 

 

 

9. 

Za stosowanie poprawnych technik pracy: 

–  podczas 

przygotowania 

materiału 

(1 pkt.), 

–  podczas spawania (1 pkt.). 

2 pkt. 

 

 

 

10. 

Za prawidłowo wykonane pomiary: 

–  prawidłowe 

wymiary 

wewnętrzne 

300±2 mm (1 pkt.), 

–  prawidłowy pomiar kątów 90±3

(1 pkt.) 

2 pkt 

 

 

 

11. 

Za  poprawnie  wykonane  spawy  (za  każdy 
narożnik 1 pkt.). 

4 pkt. 

 

 

 

12. 

Za zgodność z rysunkiem wykonanego detalu: 

 

prawidłowe 

wymiary 

zewnętrzne 

(1 pkt.), 

–  prawidłowe kąty 90±3

0

 (2 pkt.). 

3 pkt. 

 

 

 

14. 

Za 

uporządkowanie 

stanowiska 

pracy, 

wyczyszczenie 

używanych 

narzędzi 

i urządzeń, zagospodarowanie odpadów  

1 pkt. 

 

 

 

Razem 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

44 

7.  LITERATURA

 

 
1.  Czerwiński W., Czerwiński J.: Poradnik ślusarza. WNT, Warszawa 1989 
2.  Górecki A.: Technologia ogólna. Podstawy technologii mechanicznych. WSiP, Warszawa 

2006 

3.  Hillar L., Jarmoszuk St.: Ślusarstwo i spawalnictwo. WSiP, Warszawa 1992 
4.  Misiur L.: Spawanie gazowe i elektryczne. WSiP, Warszawa 1991 
5.  Mizerski  J.:  Spawanie.  Wiadomości  podstawowe.  Podręcznik  dla  spawaczy  i  personelu 

nadzoru spawalniczego. REA, Warszawa 2005 

6.  Zawora J.: Podstawy technologii maszyn. WSiP, Warszawa 2006