background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Iwona Kowalczyk 

 

 

 

 
Prowadzenie działalności cukierniczej
 741[01].Z5.02    

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 

2007 

     

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 
mgr inż. Dorota Andrzejewska 
mgr inż. Lucyna Kubicka 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Joanna Kośka 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Barbara Kapruziak 
 
 
 
 

 

 
 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej Prowadzenie 
działalności cukierniczej 741[01].Z5.02 zawartego w modułowym programie nauczania dla 
zawodu cukiernik. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI

      

 

1.

 

Wprowadzenie 

3

2.

 

Wymagania wstępne 

5

3.

 

Cele kształcenia 

6

4.

 

Scenariusze zajęć 

7

5.

 

Ćwiczenia 

14

5.1. Zarządzanie przedsiębiorstwem 

14

5.1.1. Ćwiczenia 14

5.2. Pracownik w przedsiębiorstwie 

17

5.2.1. Ćwiczenia 17

5.3. Majątek przedsiębiorstwa 

20

5.3.1. Ćwiczenia 20

5.4. Uproszczone formy rachunkowości w przedsiębiorstwie 

23

5.4.1. Ćwiczenia 23

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

25

7.

 

Literatura 

39

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1. WPROWADZENIE

   

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie cukiernik. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie słuchacz powinien mieć już 
ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 
nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć słuchacza, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 
 
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami 

ze szczególnym  uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. metody projektu, 
ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy słuchaczy mogą być zróżnicowane, począwszy 

od samodzielnej do pracy zespołowej. 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 

 

 

741[01].Z5 

Przedsiębiorstwo  

cukiernicze 

 

741[01].Z5.01 

Podejmowanie działalności 

gospodarczej 

 

741[01].Z5.02 

Prowadzenie działalności 

cukierniczej 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

    

 

 

Przystępując do realizacji programu nauczania jednostki modułowej uczeń powinien 

umieć: 

 

posługiwać się podstawowymi zagadnieniami z zakresu planowania i podejmowania 
działalności gospodarczej, 

 

podejmować decyzje w sytuacjach trudnych i ryzykownych, 

 

współpracować w zespole/grupie, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

dokonać prezentacji własnego stanowiska, stosując różne  środki komunikacji werbalnej 
i niewerbalnej. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

        

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić i scharakteryzować funkcje zarządzania, 

 

sporządzić schemat struktury organizacji zakładu cukierniczego, 

 

zaplanować i zorganizować stanowiska pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

 

określić rolę i funkcję kierownictwa przedsiębiorstwa, 

 

określić zasady rozwiązywania konfliktów, 

 

prowadzić negocjacje, 

 

określić podstawowe źródła prawa pracy, 

 

określić sposób sporządzania umowy o pracę i umowy zlecenia, 

 

określić prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy, 

 

określić składniki wynagrodzeń 

 

rozróżnić środki trwałe i obrotowe, 

 

określić różnice pomiędzy leasingiem i kredytem, 

 

sporządzić bilans majątkowy zakładu cukierniczego, 

 

sklasyfikować i obliczyć koszty, 

 

ustalić cenę wyrobów cukierniczych, 

 

sklasyfikować i obliczyć podatki, 

 

określić sposoby rozliczania się z urzędem skarbowym. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4.  SCENARIUSZE  ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć  1  

 

Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  Cukiernik 741[01] 
Moduł: Przedsiębiorstwo cukiernicze 741[01].Z5 
Jednostka modułowa: 

Prowadzenie działalności cukierniczej 741[01].Z5.02  

 

Temat:  Metody rozwiązywania konfliktów 

Cel ogólny: Poznanie i zastosowanie metod rozwiązywania konfliktów 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych słuchacz powinien umieć: 

 

wymienić i stosować podstawowe metody rozwiązywania konfliktów 

 

posługiwać się pojęciem konfliktu 

 

wymienić rodzaje konfliktów 

 

scharakteryzować przyczyny powstawania konfliktu 

 

scharakteryzować zachowania uczestników konfliktów 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka 

 

inscenizacja 

Formy organizacyjne pracy słuchaczy: 

 

praca grupowa 

 
Czas:  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

foliogram nr 1 „Rodzaje konfliktów”  

 

foliogram nr 2 „Metody rozwiązywania konfliktów” 

 

tablica, kreda 

 

materiały pomocnicze (załącznik nr 3)  

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Wprowadzenie – nauczyciel prosi słuchaczy by pomyśleli o ostatnim konflikcie, którego 
doświadczyli. Upewnia słuchaczy, że nie muszą się dzielić detalami z innymi. Prosi by 
zidentyfikować co działo się w ich myślach, ciele, jak się zachowywali gdy doświadczali 
konfliktu. 

2.

 

Nauczyciel wyjaśnia słuchaczom, że w konflikcie ludzie często są zahipnotyzowani 
zewnętrznymi czynnikami, które wskazują silne emocje i nasze spostrzeżenia stają się 
zawężone. Nie myślimy, tylko chcemy atakować lub uciec. Silne emocje są zaraźliwe 
i łatwo prowadzą do rozerwania relacji między ludźmi. Pojawiają się myśli, że nie da się 
go rozwiązać. Dlatego ludzie unikają konfliktów. Konflikt może mieć dalsze skutki, bo 
prowadzi do znajdowania nowych rozwiązań, rozumienia lepiej potrzeb drugiej strony. 
Możemy jednak nauczyć się go rozwiązywać. 

3.

 

Nauczyciel prosi słuchaczy o podawanie przykładów przyczyn konfliktów. Wypowiedzi 
zapisuje na tablicy. Następnie omawia rodzaje konfliktów (załącznik nr 1). 

4.

 

Nauczyciel omawia metody rozwiązywania konfliktu (załącznik nr 2). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

5.

 

Nauczyciel dzieli słuchaczy na 5 grup. Liderzy losują kartki z sytuacją konfliktową 
i propozycją metody rozwiązania konfliktu (załącznik nr 3). Zadanie słuchaczy polega na 
przygotowaniu inscenizacji rozwiązania sytuacji konfliktowej. Każdy zespół przedstawia 
inscenizację na forum grupy. 

6.

 

Po zakończeniu inscenizacji słuchacze wspólnie dyskutują na temat przedstawionych 
inscenizacji i wybierają najwłaściwszą metodę rozwiązania konfliktu w tej sytuacji. 

 

Zakończenie zajęć 
Słuchacze dyskutują na temat: 

 

Czy zmieniła się ich perspektywa postrzegania konfliktów? 

 

Praca domowa 

Obserwuj w tym tygodniu co robisz, gdy pojawiają się różnice w opiniach, ocenach, 

zdarzeniach. Jakiego rodzaju konflikty się pojawiają. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

dyskusja na temat konfliktów, jakie pojawiły się w ciągu ostatniego tygodnia od zadania 
pracy domowej. 

 

Załącznik nr 1    

Rodzaje konfliktów

 

Istnieje 5 rodzajów konfliktów. Trzy z nich: konflikt danych, relacji i wartości są 
nienegocjowalne i prowadzą do destrukcji i wojen między ludźmi. Trzeba je sprowadzić do 
konfliktu strukturalnego lub interesów, by szukać rozwiązań satysfakcjonujących obie strony. 
1.

 

Konflikt danych, czyli: 

 

brak informacji 

 

błędne zrozumienie informacji 

 

różne sposoby interpretacji informacji 

 

różne procedury zbierania informacji 

2.

 

Konflikt relacji 

 

błędne spostrzeganie 

 

zła komunikacja 

 

silne emocje 

 

negatywne odwetowe zachowanie 

3.

 

Konflikt wartości 

 

różnice religijne, ideologii, tradycji 

 

wartości związane z własnym „ja”, poczucie własnej wartości, godności 

 

wartości dnia codziennego 

Powyższe konflikty powinniśmy sprowadzić do 
4.

 

Konfliktu strukturalnego 

 

nierówna kontrola zasobów 

 

nierówny rozkład sił 

 

ograniczenie czasowe 

 

różne role społeczne 

5.

 

Konfliktu interesów 

 

interesy rzeczowe (pieniądze, czas, podział pracy) 

 

interesy proceduralne (sposób prowadzenia rozmów) 

 

interesy psychologiczne (poczucie szacunku, zaufania) 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Załącznik nr 2    

Metody rozwiązywania konfliktów

 

 

 

Metoda dominacji, charakteryzuje się tym, że jedna ze stron, chce osiągnąć swoje cele, 
nie bierze pod uwagę celów drugiej strony. Stosuje perswazję, groźby, przemoc. Styl ten 
jest wykorzystywany w sytuacji, gdy konieczne jest szybkie rozwiązywanie konfliktu lub 
gdy druga strona wykorzystuje nasze ugodowe zachowanie. 

 

Metoda dostosowania, charakteryzuje się świadomą rezygnacją z zaspokojenia własnych 
potrzeb po to, aby zaspokoić potrzeby drugiej strony. Styl ten powinien być stosowany 
głownie wtedy, gdy konflikt dotyczy spraw ważniejszych dla drugiej strony niż dla nas 
lub gdy wiadomo, że popełniliśmy błąd. 

 

Metoda kompromisu, zakłada, że każda ze stron konfliktu częściowo korzysta 
i częściowo traci. Styl ten należy stosować w sytuacji, gdy strony zmierzają do 
wykluczających się celów lub gdy wystarczy osiągnąć porozumienie tylko na pewien 
czas. 

 

Metoda unikania, polega na wycofaniu się strony z sytuacji konfliktowej. Wynika to 
z poczucia braku możliwości wywierania nacisku na drugą stronę oraz z przekonania, że 
koszty poniesione w takim konflikcie są niewspółmiernie większe od możliwych 
korzyści. Tę metodę należy stosować w sytuacji, gdy nasze cele nie są zbyt ważne lub są 
ważne przejściowo. 

 

Metoda współpracy, polega na osiągnięciu porozumienia umożliwiającego realizację 
celów uczestników konfliktu w maksymalnym stopniu. Metodę  tę należy stosować 
w sytuacji, gdy ważne jest znalezienie wspólnego rozwiązania sytuacji konfliktowej. 

 

Załącznik nr 3 

Sytuacja konfliktowa i metody ich rozwiązywania

 

 
Grupa I 
Piotr od roku mieszka na waszym osiedlu. Od jakiegoś czasu trzyma z waszą paczką. Kiedy 
Maciek cieszący się zwykle poważaniem, zaproponował, żebyście wszyscy poszli na basen, 
Piotr powiedział, że nie może, bo wybiera się do domu znajomych, którzy zostawili posesję 
pod opieką jego rodziców. Na jej terenie znajduje się duże boisko do siatkówki oraz basen. 
Piotr zaproponował więc kolegom spędzenie tam całego dnia. Pomysł Piotra spodobał się 
innym, co zdenerwowało Maćka. Stwierdził on, że Piotr podważa jego autorytet.  
Rozwiąż ten problem stosując metodę dominacji. 
 
Grupa II 
Piotr od roku mieszka na waszym osiedlu. Od jakiegoś czasu trzyma z waszą paczką. Kiedy 
Maciek cieszący się zwykle poważaniem, zaproponował, żebyście wszyscy poszli na basen, 
Piotr powiedział, że nie może, bo wybiera się do dom znajomych, którzy zostawili posesję 
pod opieką jego rodziców. Na jej terenie znajduje się duże boisko do siatkówki oraz basen. 
Piotr zaproponował więc kolegom spędzenie tam całego dnia. Pomysł Piotra spodobał się 
innym, co zdenerwowało Maćka. Stwierdził on, że Piotr podważa jego autorytet.  
Rozwiąż ten problem stosując metodę unikania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

Grupa III 
Piotr od roku mieszka na waszym osiedlu. Od jakiegoś czasu trzyma z waszą paczką. Kiedy 
Maciek cieszący się zwykle poważaniem, zaproponował, żebyście wszyscy poszli na basen, 
Piotr powiedział, że nie może, bo wybiera się do dom znajomych, którzy zostawili posesję 
pod opieką jego rodziców. Na jej terenie znajduje się duże boisko do siatkówki oraz basen. 
Piotr zaproponował więc kolegom spędzenie tam całego dnia. Pomysł Piotra spodobał się 
innym, co zdenerwowało Maćka. Stwierdził on, że Piotr podważa jego autorytet.  
Rozwiąż ten problem stosując metodę kompromisu. 
 
Grupa IV 
Piotr od roku mieszka na waszym osiedlu. Od jakiegoś czasu trzyma z waszą paczką. Kiedy 
Maciek cieszący się zwykle poważaniem, zaproponował, żebyście wszyscy poszli na basen, 
Piotr powiedział, że nie może, bo wybiera się do dom znajomych, którzy zostawili posesję 
pod opieką jego rodziców. Na jej terenie znajduje się duże boisko do siatkówki oraz basen. 
Piotr zaproponował więc kolegom spędzenie tam całego dnia. Pomysł Piotra spodobał się 
innym, co zdenerwowało Maćka. Stwierdził on, że Piotr podważa jego autorytet.  
Rozwiąż ten problem stosując metodę współpracy. 
 
Grupa IV 
Piotr od roku mieszka na waszym osiedlu. Od jakiegoś czasu trzyma z waszą paczką. Kiedy 
Maciek cieszący się zwykle poważaniem, zaproponował, żebyście wszyscy poszli na basen, 
Piotr powiedział, że nie może, bo wybiera się do dom znajomych, którzy zostawili posesję 
pod opieką jego rodziców. Na jej terenie znajduje się duże boisko do siatkówki oraz basen. 
Piotr zaproponował więc kolegom spędzenie tam całego dnia. Pomysł Piotra spodobał się 
innym, co zdenerwowało Maćka. Stwierdził on, że Piotr podważa jego autorytet.  
Rozwiąż ten problem stosując metodę dostosowania. 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

Scenariusz zajęć 2     

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  Cukiernik 741[01] 
Moduł: Przedsiębiorstwo cukiernicze 741[01].Z5 
Jednostka modułowa: 

Prowadzenie działalności cukierniczej 741[01].Z5.02  

Temat: Misja przedsiębiorstwa cukierniczego – jej istota i znaczenie 

Cel ogólny: Poznanie i analizowanie misji przedsiębiorstwa 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych słuchacz powinien umieć: 

 

identyfikować pojęcie misji, 

 

wyjaśnić istotę misji przedsiębiorstwa, 

 

wymienić elementy misji przedsiębiorstwa, 

 

rozróżniać elementy misji przedsiębiorstwa 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

burza mózgów, 

 

wykład. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca grupowa, 

 

praca indywidualna. 

 
Czas: 45 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

tablica, 

 

rzutnik lub zestaw multimedialny, 

 

foliogramy, 

 

karteczki, pisaki. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Wprowadzenie – ćwiczenie, słuchacze pracują indywidualnie. Nauczyciel rozdaje 
każdemu uczniowi karteczki i pisaki. Następnie zadaje uczniom pytanie: „Z czym kojarzy 
Wam się słowo/pojęcie misja?”. Słuchacze pierwsze skojarzenia zapisują na otrzymanych 
karteczkach. Następnie słuchacze odczytują swoje myśli i zapisują na tablicy. 

2.

 

Po zapisaniu i uporządkowaniu wszystkich skojarzeń nauczyciel przedstawia na 
foliogramie prawidłową definicję misji przedsiębiorstwa (załącznik nr 1). 

3.

 

Nauczyciel zapoznaje uczniów z istotą misji (załącznik nr 2). 

4.

 

Nauczyciel zapoznaje uczniów z elementami misji (załącznik nr 3). 

5.

 

Następnie nauczyciel dzieli słuchaczy na trzy grupy. Przedstawia słuchaczom 
przykładową misję przedsiębiorstwa (załącznik nr 4). Zadaniem każdej grupy jest 
opracowanie wszystkich elementów misji dla przedstawionego przedsiębiorstwa. 

6.

 

Po zakończeniu pracy nad ćwiczeniem, każda grupa omawia po trzy wskazane przez 
nauczyciele elementy misji. 

7.

 

Nauczyciel ocenia wypowiedzi uczniów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

Zakończenie zajęć 
Słuchacze dyskutują na temat: „Czy firma, której właściciel nie ma misji, to firma źle 
zarządzana?” 
 
Praca domowa 

Opracuj plan realizacji misji „Być zdrowym i dobrze wyglądać”. W realizacji zadania 

pomocna będzie tabela: 
 

Misja Być zdrowym i dobrze wyglądać 

Cel  

Strategia  

Kroki  

Kontrola  

Nagroda  

 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

ankieta ewaluacyjna. 

 

 

Załącznik nr 1    

Definicja misji 

 

 
Misja jest deklaracją celów działalności firmy. W deklaracji tej zawiera się wyraźna wizja 
bieżących i przyszłych operacji firmy lub instytucji związanych z produktem, usługą lub 
rynkiem, a także systemem przyjętych wartości i zasad oraz cech odróżniających ją od 
konkurentów. (Adrian Payne) 
 
 
 
 

Załącznik nr 2    

Istota misji

 

 
Podstawowe elementy, na które należy zwrócić uwagę podczas opracowania misji: 

 

misja nie może być określona zbyt wąsko lub zbyt szeroko, 

 

należy bardo rozsądnie wybrać adresatów firmy, 

 

należy wiedzieć i rozumieć, jaki rodzaj działalności prowadzi firma, 

 

misja musi mieć unikatowy charakter, 

 

bardzo ważne jest, aby misja koncentrowała się na rynku, a nie na produkcie. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

Załącznik nr 3    

Elementy  misji

 

 
Istnieje dziewięć elementów misji: 
1)

 

klienci (kim są?) 

2)

 

produkt (jakie są główne wyroby firmy?) 

3)

 

lokalizacja (gdzie działa firma?) 

4)

 

technologia (jaka jest podstawowa technologia firmy?) 

5)

 

kontynuacja działalności, przetrwanie firmy (jakie są ekonomiczne cele firmy?) 

6)

 

filozofia (jakie są podstawowe przekonania, wartości, aspiracje i priorytety firmy?) 

7)

 

własna koncepcja firmy (co jest najsilniejszą stroną firmy i na czym polega jej przewaga 

konkurencyjna?) 

8)

 

publiczny wizerunek firmy (jaki jest pożądany wizerunek firmy?) 

9)

 

personel (jaki jest stosunek firmy do pracowników?) 

 

Załącznik nr 4    

Przykładowa misja przedsiębiorstwa cukierniczego

 

 
Naszym celem jest umocnienie pozycji w Łodzi i województwie łódzkim i zyskanie miana 
cukierni wiodącej w produkcji wyrobów cukierniczych. Oferujemy naszym klientom całą 
gamę wyrobów cukierniczych oraz wysoką jakość obsługi klienta. Nasze cele osiągamy za 
pomocą:  
1)  zdobycia zaufania naszych klientów, którzy będą polecać nasze produkty, ponieważ: 

 

oferujemy wyroby cukiernicze wysokiej jakości 

 

gwarantujemy wysoką jakość obsługi 

 

jesteśmy niezawodni 

 

stale się rozwijamy 

2)  wskazania naszym pracownikom celu i godne ich traktowanie za pomocą: 

 

szkolenia 

 

współmiernej odpowiedzialności 

 

uznania za dobrą pracę. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

5. ĆWICZENIA

  

 

 

5.1. Zarządzanie przedsiębiorstwem 

 
5.1.1. Ćwiczenia    

 

 

Ćwiczenie 1   

Pracując w zespole 3-4 osobowym, opracuj strategię rozwoju firmy cukierniczej tzn. 

misję, wizję i cele strategiczne. Ułatwi Ci to tabela do ćwiczenia. 

Tabela do ćwiczenia 1. Strategia rozwoju firmy [opracowanie własne] 

Misja firmy  .............................................................................................................................. 

.................................................................................................................................................. 

Wizja firmy w roku  ................................................................................................................. 

.................................................................................................................................................. 

Cele strategiczne i ich osiąganie: 

Cel strategiczny 

Termin osiągnięcia celu 

Zadania,  kroki jakie zostaną 
podjęte 

1. 

2. 

3. 

4. 

 

 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia należy zwrócić uwagę na rozróżnianie 

przez słuchaczy pojęć: misja, wizja, cele strategiczne. Ważne jest, aby słuchacz umiał określić 
cele strategiczne, w taki sposób, żeby były osiągalne. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

stworzyć zespół, wybrać lidera, 

2)

 

sformułować w kilku zdaniach misję firmy. Odpowiedzieć na pytanie: Jaki jest powód 
istnienia firmy? Co firma chce zrobić dla swoich klientów? Czym firma będzie różnić się 
od innych? 

3)

 

sformułować wizję firmy. Jaka będzie firma za 5 lat?  

4)

 

sformułować kilka celów strategicznych, np. w zakresie jakości produktów, pozycji 
rynkowej, wielkości sprzedaży, 

5)

 

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Przyporządkuj wybrane metody rozwiązywania konfliktów do ich opisu. Uzupełnij tabelę 

do ćwiczenia. 
Metody: kompromis, dominacja, liberalna, „dwóch zwycięzców”. 

 
Tabela do ćwiczenia 2.
 Metody rozwiązywania konfliktów [opracowanie własne] 

 

Lp. Opis 

Metoda 

1. 

Pełna współpraca w celu doprowadzenia do satysfakcji 
obu stron 

 

2. 

Zostawienie spraw własnemu biegowi, aż same się 
jakoś ułożą 

 

3. Odstępstwo od pewnych zasad i przekonań, 

rozstrzygnięcie sporu w wyniku ustępstw 

 

4. Dążenie do uzyskania przewagi nad drugą stroną 

i osiągnięcia założonych własnych celów 

 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia należy zwrócić uwagę na rozróżnianie 

metod rozwiązywania konfliktów oraz na dokładną analizę podanych w tabeli sytuacji 
konfliktowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń  powinien:  

1)

 

przeanalizować podane w tabeli opisy konfliktów,  

2)

 

przyporządkować metody rozwiązywania konfliktów do podanych opisów, 

3)

 

przeanalizować otrzymane wyniki na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie 

 

środki dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

Ćwiczenie 3 

Przygotuj się do negocjacji cen i warunków sprzedaży. Pracujesz w zespole 3–4- 

-osobowym. Jesteś właścicielem Cukierni w Łodzi o dość szerokim asortymencie. Pragniesz 
zawrzeć z supermarketem w Łodzi kontrakt na regularne dostawy Twoich wyrobów 
cukierniczych. W przygotowaniu do negocjacji pomocna Ci będzie tabela do ćwiczenia. 

 
Tabela do ćwiczenia 3.
 Obszary negocjacji w firmie [opracowanie własne] 
 

Lp. 

Wyszczególnienie obszarów negocjacyjnych 

Twoje propozycje 

1. 

Jakie produkty im zaproponujesz? 

 
 

2. 

Jaką zaproponujesz wielkość opakowań? 

 

 

3. 

Jakie zaproponujesz terminy i sposób dostawy? 

 

 

4. 

Jakie zaproponujesz warunki w zakresie zwrotu 
przeterminowanych produktów? 

 
 

5. 

Jakie zaproponujesz warunki w zakresie sposobu 
zapłaty? 

 

 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia należy zwrócić uwagę na umiejętność 

i cechy przydatne podczas negocjacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń  powinien: 

1)

 

utworzyć zespół 3–4-osobowy, w którym będzie opracowywał plan negocjacji, 

2)

 

przeanalizować treść  ćwiczenia oraz zamieszczone w tekście propozycje obszarów 
negocjacyjnych, 

3)

 

uzupełnić tabelę do ćwiczenia, wpisując swoje propozycje do poszczególnych obszarów 
negocjacyjnych, 

4)

 

wyniki pracy zaprezentować na forum grupy przez lidera zespołu. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

5.2.  Pracownik w przedsiębiorstwie 

 

5.2.1. Ćwiczenia    

 

 
Ćwiczenie 1 

Korzystając z kodeksu pracy zapoznaj się z podstawowymi przepisami dotyczącymi 

obowiązków pracownika. Wpisz podstawowe obowiązki pracownika w tabelę do ćwiczenia. 

 
Tabela do ćwiczenia 1. 
Obowiązki pracownika [opracowanie własne] 

 

Lp. Podstawowe 

obowiązki pracownika 

1.  

2.  

3.  

4.  

5.  

6.  

7.  

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia należy dokonać analizy kodeksu pracy 

pod kątem obowiązków pracownika. Ważne jest aby słuchacz samodzielnie analizował 
kodeks pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń  powinien: 

1)

 

odszukać w kodeksie pracy przepisy dotyczące obowiązków pracownika, 

2)

 

przeanalizować podstawowe obowiązki pracownika, 

3)

 

uzupełnić tabelę do ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

praca z tekstem. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

kodeks pracy (ewentualnie kserokopia odpowiednich fragmentów kodeksu pracy). 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

Ćwiczenie 2 

Przyporządkuj wybrane cechy umowy-zlecenia i umowy o dzieło do odpowiednich 

kolumn w tabeli do ćwiczenia. 
Cechy: 

 

zobowiązanie do wykonania określonej czynności dla innej osoby, 

 

zobowiązanie do wykonania oznaczonego działa dla zamawiającego, 

 

nie musi być wykonane osobiście, jeśli umowa tego zabrania, 

 

nie odpowiada się za efekt końcowy, a jedynie jest się zobowiązanym do starannego 
i sumiennego wykonywania pracy, 

 

wynagrodzenie jest wypłacane za efekt końcowy, 

 

wynagrodzenie jest wypłacane niezależnie od efektu końcowego, 

 

wykonuje się ze swoich lub powierzonych materiałów, 

 

w razie sporu roszczenia są kierowane do sądu cywilnego, a nie Sądu Pracy. 

 
Tabela do ćwiczenia 
2. Umowy cywilnoprawne [opracowanie własne] 

Cechy 

Umowy – zlecenia 

Cechy  

Umowy o dzieło 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia należy zwrócić uwagę na rozróżnianie 

umów cywilnoprawnych oraz na samodzielne dokonanie analizy kodeksu cywilnego lub jego 
fragmentów pod kątem omawianych umów. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń  powinien:  

1)

 

odszukać w kodeksie cywilnym odpowiednich fragmentów dotyczących umowy zlecenia 
i umowy o dzieło, 

2)

 

dokonać analizy umów cywilnoprawnych i ich wymienionych cech, 

3)

 

uzupełnić tabelę do ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

praca z tekstem. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

kodeks cywilny (ewentualnie kserokopię odpowiednich fragmentów kodeksu cywilnego: 
Tytuł XV, art. 627-646, Tytuł XXI, art. 734-751). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

Ćwiczenie 3 

Oblicz dochód pracownika, korzystając z danych: 
Pracownik zatrudniony na postawie umowy o pracę w Przedsiębiorstwie X, otrzymuje 

zgodnie z umową miesięczne wynagrodzenie brutto w wysokości 1680 zł. Składki na 
ubezpieczenie społeczne finansowane przez  pracownika wynoszą 314,33 

zł. Koszty 

uzyskania przychodu wynoszą 92,56 zł. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia należy zwrócić uwagę na sposób 

obliczenia dochodu pracownika. Wskazane jest przejrzenie przez słuchaczy formularzy PIT 
i wspólne omówienie poszczególnych rubryk występujących na formularzu. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń  powinien: 

1)

 

dokonać analizy treści ćwiczenia, 

2)

 

dokonać analizy formularzy PIT, 

3)

 

obliczyć dochód pracownika z wykorzystaniem odpowiedniego wzoru. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

formularze PIT, 

 

kalkulator. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

5.3. Majątek przedsiębiorstwa 

 

5.3.1. Ćwiczenia    

 

 

Ćwiczenie 1 

Oblicz metodą kosztową cenę produktu, którego koszty bezpośrednie wynoszą 50 zł, 

koszty pośrednie stanowią 80% kosztów bezpośrednich, a zysk ma wynosić 15% kosztów 
własnych. 

 

Tabela do ćwiczenia 1.

 

Elementy ceny [opracowanie własne]

 

Elementy ceny 

Obliczenia 

1. Koszty bezpośrednie  

2. Koszty pośrednie  

3. Koszt własny 

 

4. Zysk 

 

5. Cena produktu 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia należy zwrócić uwagę na rozróżnienie 

metod ustalania cen oraz scharakteryzowanie metody kosztowej ustalania ceny przez 
słuchaczy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń  powinien:  

1)

 

obliczy wysokość kosztów pośrednich, 

2)

 

obliczyć koszt własny, 

3)

 

obliczyć wysokość zysku, 

4)

 

obliczyć cenę produktu, 

5)

 

przeanalizować otrzymane wyniki na forum grupy 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

kalkulator. 

 
Ćwiczenie 2 

Przyporządkuj wymienione koszty przedsiębiorstwa cukierniczego do kosztów 

zmiennych lub stałych: 
płace pracowników produkcji, surowce, materiały, energia, zużywanie się maszyn i urządzeń, 
wynajem lokalu, kredyt, woda. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

Tabela do ćwiczenia 2.

 

Koszty w przedsiębiorstwie [opracowanie własne]

 

koszty zmienne 

koszty stałe 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia należy zwrócić uwagę na definiowanie 

i rozróżnianie kosztów stałych i zmiennych w przedsiębiorstwie przez słuchaczy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń  powinien:  

1)

 

dokonać analizy kosztów zmiennych i stałych w przedsiębiorstwie, 

2)

 

przyporządkować podane koszty do odpowiednich kolumn w tabeli do ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia 

 
Ćwiczenie 3 

Zalicz do aktywów lub do pasywów podane przykłady: 

zobowiązania wobec banku, budynek, pieniądze na koncie w banku, kapitał właściciela, 
gotówka w kasie, samochód dostawczy, maszyny i urządzenia, komputer, materiały do 
produkcji. 

 
Tabela do ćwiczenia 3.
 Składniki bilansu [opracowanie własne]

 

Aktywa Pasywa 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia należy zwrócić uwagę na rozróżnianie 

składników bilansu przedsiębiorstwa. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń  powinien: 

1)

 

dokonać analizy struktury bilansu przedsiębiorstwa, 

2)

 

rozróżnić składniki bilansu przedsiębiorstwa: aktywa, pasywa, 

3)

 

przyporządkować podane składniki bilansu do odpowiednich kolumn w tabeli do 
ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie.  
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

5.4.  Uproszczone formy rachunkowości w przedsiębiorstwie 

 
5.4.1. Ćwiczenia    

 

 
Ćwiczenie 1 
Oblicz kwotę podatku VAT i cenę brutto wiedząc,  że cena netto wynosi 160 zł, stawka 

podatku VAT 22%. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien zwrócić uwagę na 

zasady obliczania wartości podatku VAT od ceny netto. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

wskazać wzory na obliczenie wartości podatku VAT od ceny netto, 

2)

 

obliczyć kwotę podatku VAT, 

3)

 

obliczyć cenę brutto, 

4)

 

porównać wyniki na forum grupy. 
 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

kalkulator prosty. 
 
Ćwiczenie 2 
Wystaw fakturę sprzedaży, dysponując następującymi informacjami: 

Sprzedawca: 

 

Julian Pliszek Cukiernia „Łodzianka” z siedzibą w Łodzi ul.Pawia 5 

 

Nr NIP 778-654-14-44 

 

rachunek bankowy: PKO S.A. w Łodzi nr 385741-88751-823210 

 

płatność – gotówka 

Nabywca: 

 

Janina Kruk, Sklepik Szkolny w SP Nr 5, Łódź, ul. Kamienna 42 

 

Nr NIP 757-188-09-05 

Sprzedano: 

 

50 szt. bułek z serem w cenie netto: 1,00 zł/szt. – stawka VAT – 22% 

 

150 szt. pączków z jabłkiem w cenie netto: 1,00 zł/szt. – stawka VAT – 22% 

 

200 szt. pączków z marmoladą w cenie netto: 0,09 zł/szt. – stawka VAT – 22% 

 

300 szt. bułek z makiem w cenie netto: 0,08 zł/szt. – stawka VAT – 22% 

 

numer faktury: 40/04 

 

data wystawienia: 13.04.2007r. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien zwrócić uwagę na 

podstawowe cechy dokumentu oraz sprawdzić, czy wszystkie pola dokumentu zostają 
wypełnione zgodnie z podanymi w ćwiczeniu informacjami. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Uczeń  powinien:  

1)

 

dokonać analizy treści ćwiczenia, 

2)

 

odszukać informacje na temat zasad wypełniania faktur VAT w poradniku dla ucznia, 

3)

 

wypełnić fakturę VAT, tak aby wszystkie pola były wypełnione w sposób prawidłowy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

faktura VAT, 

 

poradnik dla ucznia. 
 

Ćwiczenie 3 

Dokonaj zapisów w księdze przychodów i rozchodów przedsiębiorstwa – Cukiernia 

„Łodzianka” w miesiącu kwietniu Xr., dysponując podanymi informacjami: 
1)

 

faktura nr 273 za opłatę za telefon, otrzymana z Zakładu Telekomunikacji w Łodzi, 
ul. Chóralna 2 z 26.03.Xr. wartość netto 100 zł 

2)

 

faktura nr 178 z 15.03.Xr. za zakup surowców do produkcji wyrobów cukierniczych 
o wartości netto 2.000 zł, w hurtowni artykułów spożywczych w Łodzi, ul. Piękna 25 

3)

 

faktura sprzedaży nr 350 z 18.03.Xr.dla Restauracji „Orfeusz” w Łodzi, ul. Tuwima 25, 
wartość netto 800 zł 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do rozwiązania  ćwiczenia należy omówić akt prawny dotyczący 

prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Należy też przypomnieć terminy wpisów 
i zasadę chronologii. Istotne wydaje się przypomnienie takich terminów jak: koszt, wydatek, 
przychód, dochód. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń  powinien:  

1)

 

uporządkować chronologicznie zdarzenia gospodarcze, 

2)

 

dokonać zapisów w księdze przychodów i rozchodów, 

3)

 

dokonać podsumowania strony po zaksięgowaniu zdarzeń gospodarczych. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

księga przychodów i rozchodów, 

 

kalkulator. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
TEST 1 
 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Prowadzenie działalności 

cukierniczej”    

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 7, 8, 15, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt   

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. c, 4. d, 5. a, 6. b, 7. b, 8. c, 9. b, 10. c, 11. a, 12. 
b, 13. b, 14. a, 15. b, 16. b, 17. d, 18. a, 19. a, 20. a.  

 

Plan testu    

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1 Rozróżnić funkcje zarządzania B 

2 Zdefiniować wizje firmy 

Scharakteryzować zarządzanie strategiczne 
przedsiębiorstwa 

C PP  c 

4 Rozróżnić umiejętności kierownicze 

5 Zidentyfikować narzędzia motywacyjne 

6 Rozróżnić konflikty organizacyjne 

Zastosować metody rozwiązywania 
konfliktów 

C PP b 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

8 Wybrać sposób prowadzenia negocjacji 

PP 

9 Rozróżnić systemy płac 

10 Wyjaśnić pojęcie wynagrodzenie 

11 Rozróżnić umowy o pracę B 

12 

Rozróżnić majątek obrotowy 
przedsiębiorstwa 

B P b 

13 Rozróżnić składniki bilansu 

14 

Rozróżnić koszty zmienne w 
przedsiębiorstwie 

B P  a 

15 Określić wynik finansowy przedsiębiorstwa C 

PP 

16 

Rozróżnić modele ustalania cen w 
przedsiębiorstwie 

B P b 

17 Zdefiniować pojęcie podatku 

18 Zdefiniować pojęcie podatku akcyzowego 

19 

Scharakteryzować formy opodatkowania 
działalności gospodarczej 

C PP  a 

20 

Wybrać rodzaje deklaracji podatkowych 
składanych przez osoby fizyczne 
prowadzące działalność gospodarczą 

C PP  a 

 

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.

 

Test składa się z 20 zadań, na rozwiązanie przeznaczono 45 minut. 

2.

 

Test powinien być przeprowadzony w tym samym czasie dla całej grupy. 

3.

 

Przed przystąpieniem do realizacji testu koniecznie zapoznaj się ze strukturą testu 
i zadaniami. 

4.

 

Uczeń rozwiązuje zadania na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym. 

5.

 

W teście przewidziane są zadania zamknięte. 

6.

 

W zadaniach maksymalna ilość punktów, jaką uczeń może uzyskać wynosi 1. 

7.

 

Uczniowie pracują indywidualnie przy osobnych stołach. 

8.

 

Nie dopuszcza się porozumiewania ucznia z uczniem i nauczycielem w trakcie trwania 
testu. 

9.

 

Należy rozdać uczniom instrukcje, z którymi powinni zapoznać się przed otrzymaniem 
arkuszy zadań. 

10.

 

Po wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości dotyczących przebiegu testu i jego oznaczania 
należy udostępnić uczniom: zestaw zadań testowych i kartę odpowiedzi. 

11.

 

Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

12.

 

Ustal ze słuchaczami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej 
jednotygodniowym. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

Instrukcja dla ucznia  

 

 

1.

 

Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi, wpisz klasę i datę. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania zamknięte, wielokrotnego 
wyboru. 

5.

 

Za każdą poprawną odpowiedź uzyskujesz jeden punkt. 

6.

 

Odpowiedzi wpisz w „Karcie odpowiedzi”, przekreślając odpowiednią literę znakiem „X” 

7.

 

Jeżeli się pomylisz – zakreśl kółkiem (nie przeprawiaj!) błędną odpowiedź i znakiem „X” 
zaznacz odpowiedź prawidłową. 

8.

 

W przypadku zakreślenia więcej niż jednej litery uzyskujesz za daną odpowiedź  
0 punktów. 

9.

 

Pracuj samodzielnie, gdyż w przypadku porozumiewania się z kolegą rozwiązywanie 
przez Ciebie testu zostanie przerwane i otrzymasz ocenę niedostateczną. 

10.

 

Możesz korzystać z kalkulatora. 

11.

 

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

12.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia! 

 

 
Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

   

 

 

1.

 

Funkcja zarządzania, na którą składa się właściwy dobór pracowników, przekazywanie 
im poleceń dotyczących wykonywania zadań oraz motywowanie za pomocą różnych 
środków, to 
a)

 

planowanie. 

b)

 

organizowanie. 

c)

 

kierowanie. 

d)

 

kontrolowanie. 

 

2.

 

Wartości i cele, którymi firma się kieruje oraz wyobrażenie przyszłości, do której dąży to 
a)

 

misja firmy. 

b)

 

wizja firmy. 

c)

 

zarządzanie strategiczne. 

d)

 

cele operacyjne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

3.

 

Zarządzanie strategiczne dotyczy 
a)

 

krótkiego okresu działania przedsiębiorstwa. 

b)

 

wyznaczenia pojedynczych krótkoterminowych celów i podejmowanie, decyzji 
mających duże znaczenia dla najbliższej przyszłości firmy. 

c)

 

wyznaczanie celów oraz ustalanie programu działań zmierzających do sprawnego 
funkcjonowania przedsiębiorstwa zgodnie z założonymi celami. 

d)

 

sprawnej realizacji szczegółowego planu działania i szybkiego rozwiązania 
doraźnych problemów. 

 
4.

 

Umiejętności kierownicze, które umożliwiają współpracę z innymi pracownikami 
przedsiębiorstwa, poprzez nawiązywanie kontaktów, rozumienia, empatii oraz 
motywowania poszczególnych osób i grup nazywamy umiejętnościami 
a)

 

technicznymi. 

b)

 

koncepcyjnymi. 

c)

 

analitycznymi. 

d)

 

interpersonalnymi. 

 
5.

 

Narzędzia motywacyjne to 
a)

 

bodźce stosowane przez przełożonego, w celu osiągania określonych postaw 
i zachowań podwładnych. 

b)

 

wszelkie urządzenia i maszyny za pośrednictwem, których przełożony może 
realizować proces motywowania. 

c)

 

zestaw materialnych środków kształtujących zachowania podwładnych. 

d)

 

ocena pracowników polegająca na wydawaniu opinii o ich pracy. 

 
6.

 

Konflikt, który wynika z różnicy poglądów lub celów, do których dążą jego uczestnicy 
odpowiedzialni za sukcesy i porażki firmy, to 
a)

 

konflikt wartości. 

b)

 

konflikt organizacyjny. 

c)

 

konflikt racji. 

d)

 

konflikt dwóch osobowości. 

 
7.

 

Jeżeli jedna ze stron konfliktu, chce osiągnąć swoje cele, nie bierze pod uwagę celów 
drugiej strony, to zostaje rozwiązanie konfliktu metodą 
a)

 

kompromisu. 

b)

 

dominacji. 

c)

 

liberalną. 

d)

 

dwóch zwycięzców. 

 
8.

 

Jeżeli jednej ze stron negocjacyjnych zależy na poszukaniu rozwiązań akceptowanych 
i przynoszących korzyści wszystkim stronom, zastosuje prowadzenie negocjacji w sposób 
a)

 

twardy. 

b)

 

ugodowy. 

c)

 

rzeczowy. 

d)

 

liberalny. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

9.

 

Ścisła zależność wysokości wynagrodzenia od ilości wykonywanej pracy występuje  
w formie płacy 
a)

 

czasowej. 

b)

 

akordowej. 

c)

 

czasowo-premiowej. 

d)

 

prowizyjnej. 

 
10.

 

Wynagrodzenie to 
a)

 

świadczenie urzędu pracy na rzecz zarejestrowanego. 

b)

 

świadczenie pracownika na rzecz pracodawcy. 

c)

 

świadczenie pracodawcy na rzecz pracownika z tytułu wykonywanej pracy. 

d)

 

świadczenie emerytalne. 

 
11.

 

Tegoroczny absolwent Technikum Przemysłu Spożywczego poszukuje stałej pracy. 
Najkorzystniejsza dla niego umowa o pracę to 
a)

 

umowa na czas nieokreślony. 

b)

 

umowa na okres próbny. 

c)

 

umowa na czas wykonania określonej pracy. 

d)

 

umowa na czas określony (w tym na zastępstwo). 

 
12.

 

Elementami majątku obrotowego przedsiębiorstwa są: 
a)

 

zapasy, rzeczowy majątek trwały, należności. 

b)

 

zapasy, należności, gotówka w kasie. 

c)

 

zapasy, materiały, budynki. 

d)

 

maszyny, akcje, licencje. 

 
13.

 

Bilans przedsiębiorstwa odzwierciedla 
a)

 

wszystkie koszty poniesione przez przedsiębiorstwo. 

b)

 

majątek przedsiębiorstwa oraz źródła jego finansowania w danej chwili. 

c)

 

straty i zyski w poszczególnych latach. 

d)

 

wynik finansowy przedsiębiorstwa. 

 
14.

 

Koszty zmienne związane są z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa i zależą od wielkości 
produkcji, zaliczamy do nich: 
a)

 

koszty surowców i robocizny. 

b)

 

koszty czynszu za lokal i zużywanie się maszyn. 

c)

 

koszty ubezpieczenia pracowników produkcyjnych i administracyjnych. 

d)

 

koszty robocizny i odsetki kredytu. 

 
15.

 

Piekarnia „Rogalik” osiągnęła przychód ze sprzedaży wyrobów w wysokości 100 000 zł, 
a koszty własne produkcji wynosiły 60 

000 

zł. Zapłacono podatek dochodowy 

w wysokości 20%. Ustal zysk netto: 
a)

 

24 000 zł 

b)

 

32 000 zł 

c)

 

40 000 zł 

d)

 

8 000 zł 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

16.

 

Jeżeli przedsiębiorca ustala cenę produktu na podstawie sytuacji na rynku, kierując się 
cenami konkurentów i potrzebami klientów, to stosuje model ustalania cen 
a)

 

księgowy. 

b)

 

ekonomiczny. 

c)

 

bilansowania cen. 

d)

 

tylko na podstawie cen produktów konkurencji. 

 
17.

 

Podatek to 
a)

 

dobrowolna kwota płacona na rzecz państwa. 

b)

 

obligatoryjna kwota płacona na rzecz państwa przez każdego obywatela wynosząca 
100 zł miesięcznie. 

c)

 

stawka procentowa od transakcji na giełdzie. 

d)

 

przymusowe świadczenie pieniężne, które pobierane jest przez państwo lub gminy. 

 
18.

 

Podatek akcyzowy jest podatkiem 
a)

 

od towarów luksusowych i produktów o niskim koszcie wytworzenia. 

b)

 

od wszystkich produktów krajowych. 

c)

 

od wszystkich produktów importowanych. 

d)

 

tylko od usług. 

 
19.

 

Forma opodatkowania kartą podatkową, charakteryzuje się tym, że 
a)

 

stawka podatku ustalana jest kwotowo, niezależnie od osiągniętego dochodu. 

b)

 

stawki podatku są zależne od rodzaju prowadzonej działalności. 

c)

 

podatek płacony jest od dochodu pomniejszonego o wydatki. 

d)

 

występuje obowiązek prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. 

 
20.

 

Przedsiębiorca, który prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, ma 
obowiązek ustalenia wysokości podatku dochodowego za dany rok podatkowy poprzez 
wypełnianie 
a)

 

deklaracji PIT-36. 

b)

 

deklaracji PIT-28. 

c)

 

deklaracji VAT-7. 

d)

 

deklaracji ZUS. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Prowadzenie działalności cukierniczej 

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź.  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punkty 

1

 

 

a b c  d 

 

2

 

 

a b c  d 

 

3

 

 

a b c  d 

 

4

 

 

a b c  d 

 

5

 

 

a b c  d 

 

6

 

 

a b c  d 

 

7

 

 

a b c  d 

 

8

 

 

a b c  d 

 

9

 

 

a b c  d 

 

10

 

 

a b c  d 

 

11

 

 

a b c  d 

 

12

 

 

a b c  d 

 

13

 

 

a b c  d 

 

14

 

 

a b c  d 

 

15

 

 

a b c  d 

 

16

 

 

a b c  d 

 

17

 

 

a b c  d 

 

18

 

 

a b c  d 

 

19

 

 

a b c  d 

 

20

 

 

a b c  d 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

TEST 2

 

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Prowadzenie działalności 

cukierniczej”    

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 7, 8, 14, 16, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt   

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. c, 4. a, 5. a, 6. b, 7. c, 8. c, 9. a, 10. b, 11. b, 
12. 
c, 13. a, 14. c, 15. a, 16. a, 17. d, 18. a, 19. d, 20. a  

 

Plan testu    

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1 Zidentyfikować funkcje zarządzania A 

2 Zdefiniować misje firmy 

Określić strukturę organizacyjną 
przedsiębiorstwa 

C PP  c 

4 Rozróżnić style kierowania 

5 Wyjaśnić pojęcie motywowanie 

Zidentyfikować komunikację 
interpersonalną 

A P  b 

Scharakteryzować metody rozwiązywania 
konfliktów 

C PP  c 

Scharakteryzować sposób prowadzenia 
negocjacji 

C PP  c 

9 Wyjaśnić pojęcie płacy netto 

10 Rozróżnić źródła prawa pracy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

11 Rozróżnić umowy cywilnoprawne 

12 Rozróżnić majątek trwały przedsiębiorstwa B 

13 Rozróżnić składniki bilansu 

14 Zastosować umowę leasingową C 

PP 

15 Rozróżnić koszty stałe w przedsiębiorstwie B 

16 Określić cenę hurtową produktu 

PP 

17 Zdefiniować pojęcie podatku VAT 

18 Wyjaśnić pojęcie zysku 

19 

Scharakteryzować formy opodatkowania 
działalności gospodarczej 

C PP d 

20 Rozróżnić dowody księgowe B 

 

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.

 

Test składa się z 20 zadań, na rozwiązanie przeznaczono 45 minut. 

2.

 

Test powinien być przeprowadzony w tym samym czasie dla całej grupy. 

3.

 

Przed przystąpieniem do realizacji testu koniecznie zapoznaj się ze strukturą testu 
i zadaniami. 

4.

 

Uczeń rozwiązuje zadania na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym. 

5.

 

W teście przewidziane są zadania zamknięte. 

6.

 

W zadaniach maksymalna ilość punktów, jaką uczeń może uzyskać wynosi 1. 

7.

 

Uczniowie pracują indywidualnie przy osobnych stołach. 

8.

 

Nie dopuszcza się porozumiewania ucznia z uczniem i nauczycielem w trakcie trwania 
testu. 

9.

 

Należy rozdać uczniom instrukcje, z którymi powinni zapoznać się przed otrzymaniem 
arkuszy zadań 

10.

 

Po wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości dotyczących przebiegu testu i jego oznaczania 
należy udostępnić uczniom: zestaw zadań testowych i kartę odpowiedzi. 

11.

 

Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
 

Instrukcja dla ucznia  

 

 

W dniu dzisiejszym przystępujesz do testu, który ma na celu sprawdzenie Twoich 

umiejętności dotyczących prowadzenia działalności cukierniczej. 

Jeśli masz istotny powód, aby nie przystąpić dzisiaj do tego zadania powiadom o tym 

prowadzącego test. Przed przystąpieniem do rozwiązania testu zapoznaj się uważnie 
z instrukcją: 
1.

 

Rozwiązanie testu będzie polegało na udzieleniu prawidłowych odpowiedzi na każde 
zadania. 

2.

 

Po otrzymaniu zestawu zadań testowych i karty odpowiedzi zapoznaj się z ich treścią 
i wyjaśnij wszelkie wątpliwości. 

3.

 

Test zawiera 20 pytań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

4.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

5.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

6.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

7.

 

Suma punktów, którą uzyskasz w tym teście będzie przeliczona na ocenę według 
następującego klucza: 

 

dopuszczający   –  za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego 

 

dostateczny  

–  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego 

 

dobry  

–  za  rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu 

ponadpodstawowego 

 

bardzo dobry  

–  za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego 

 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

II

     

 

1.

 

Podstawowe funkcje zarządzania, to: 
a)

 

planowanie, organizowanie, kierowanie. 

b)

 

planowanie, motywowanie, zarządzanie. 

c)

 

planowanie, negocjowanie, kierowanie. 

d)

 

zarządzanie, kontrolowanie, negocjowanie. 

 
2.

 

Tożsamość i główny cel istnienia firmy oraz informacje o docelowych kierunkach, 
najważniejszych produktach firmy określa 
a)

 

misja. 

b)

 

wizja. 

c)

 

cele strategiczne. 

d)

 

plan marketingowy. 

 
3.

 

Struktura organizacyjno-funkcjonalna przedsiębiorstwa, polega na 
a)

 

 podporządkowaniu liniowym poszczególnych działów przedsiębiorstwa. 

b)

 

gaszeniu konfliktów w obrębie poszczególnych komórek przedsiębiorstwa. 

c)

 

tworzeniu komórek według kryterium funkcji wykonywanych w danym 
przedsiębiorstwie. 

d)

 

wyodrębnieniu komórek zarządu ze struktury przedsiębiorstw. 

 
4.

 

Styl, w którym kierownik jest przede wszystkim skoncentrowany na zadaniach nazywamy 
stylem 
a)

 

autokratycznym. 

b)

 

demokratycznym. 

c)

 

liberalnym. 

d)

 

pragmatycznym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35

5.

 

Motywowanie oznacza 
a)

 

proces kierowniczy, którego istotą jest wpływanie na podwładnych tak, żeby podczas 
zaspokajania ich potrzeb, realizować potrzeby organizacji. 

b)

 

proces kierowniczy opierający się na braku systemu kar i nagród. 

c)

 

umiejętność manipulowania ludźmi mająca na celu osiągnięcie jak największych 
korzyści. 

d)

 

bezwzględne wykorzystanie podwładnych do realizacji własnych celów. 

 
6.

 

Komunikacja interpersonalna, to 
a)

 

wszelkie formy organizacji transportu miejskiego. 

b)

 

sposób przekazywania informacji za pomocą kanałów informacyjnych. 

c)

 

przekazywanie wiadomości za pomocą komunikatów radiowych. 

d)

 

informacje prasowe. 

 
7.

 

Strategia dominacji charakteryzuje się tym, że 
a)

 

każda ze stron konfliktu trochę korzysta i trochę traci. 

b)

 

cele uczestników konfliktu są maksymalnie zrealizowane. 

c)

 

jedna ze stron konfliktu, chcąc osiągnąć swoje cele, nie bierze pod uwagę celów 
drugiej strony. 

d)

 

jedna ze stron konfliktu wycofuje się. 

 
8.

 

Sprawne negocjacje charakteryzują się 
a)

 

tylko dynamizmem. 

b)

 

tylko trwałością rozwiązania sytuacji konfliktowej. 

c)

 

dynamizmem i trwałością rozwiązania sytuacji konfliktowej. 

d)

 

zawarciem kompromisu. 

 
9.

 

Płaca netto jest to 
a)

 

płaca brutto pomniejszona o składkę ZUS i zaliczkę na poczet podatku 
dochodowego. 

b)

 

płaca nie obciążona podatkiem. 

c)

 

płaca, która jest faktycznym kosztem pracodawcy. 

d)

 

wynagrodzenie za pracę najemną. 

 
10.

 

Zbiór podstawowych praw i obowiązków pracowników oraz pracodawców, jakie 
wynikają ze stosunku pracy to 
a)

 

układ zbiorowy pracy. 

b)

 

kodeks pracy. 

c)

 

regulamin pracy. 

d)

 

kodeks cywilny. 

 
11.

 

Pracę można także wykonywać na podstawie umów cywilnoprawnych, do których należą: 
a)

 

umowa na czas określony i umowa zlecenie. 

b)

 

umowa zlecenie i umowa o dzieło. 

c)

 

umowa na czas nieokreślony i umowa o dzieło. 

d)

 

umowa na czas wykonania pracy i na okres próbny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36

12.

 

Elementami majątku trwałego przedsiębiorstwa są: 
a)

 

budynki, produkty gotowe, gotówka w kasie. 

b)

 

licencje, należności, grunty. 

c)

 

maszyny, budynki, grunty. 

d)

 

zapasy, należności, środki pieniężne. 

 
13.

 

Aktywa przedsiębiorstwa to: 
a)

 

samochód dostawczy, budynek, gotówka w kasie. 

b)

 

samochód dostawczy, kapitał właściciela, zobowiązania wobec banku. 

c)

 

budynek, kapitał właściciela, gotówka w kasie. 

d)

 

kapitał właściciela, pożyczka od krewnych, kredyt w banku. 

 
14.

 

Jeżeli jedna strona finansuje zakup określonej rzeczy i przekazuje drugiej do użytkowania 
w zamian za opłacanie czynszu, natomiast strona użytkująca ma prawo do zakupu tej 
rzeczy po pewnym czasie, ale nie zawsze z tego korzysta, to jest to 
a)

 

najem. 

b)

 

dzierżawa. 

c)

 

leasing. 

d)

 

używanie. 

 
15.

 

Koszty stałe związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa są niezależne od wielkości 
produkcji, zaliczamy do nich: 
a)

 

koszty czynszu i amortyzacji budynków. 

b)

 

koszty czynszu i koszty surowców. 

c)

 

koszty robocizny i koszty surowców. 

d)

 

płace pracowników administracyjnych i koszty materiałów do produkcji. 

 
16.

 

Właściciel hurtowni papierniczej w Łodzi kupuje w Zakładach Papierniczych zeszyty po 
2 złote i dolicza marżę hurtową równą 10%. Cena zeszytów w hurtowni wynosi: 
a)

 

2,20 zł 

b)

 

2,86 zł 

c)

 

3,00 zł 

d)

 

2,10 zł 

 
17.

 

VAT jest podatkiem 
a)

 

dochodowym od osób prawnych. 

b)

 

dochodowym od osób fizycznych. 

c)

 

od nieruchomości. 

d)

 

od wartości dodanej od towarów i usług. 

 
18.

 

Zysk, to 
a)

 

różnica między wartością przychodów a kosztami. 

b)

 

koszty stałe pomniejszone o koszty zmienne. 

c)

 

dochodowość produktu. 

d)

 

straty i zyski w poszczególnych latach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37

19.

 

Forma opodatkowania na zasadach ogólnych, charakteryzuje się tym, że 
a)

 

brak obowiązku sprawozdawczego (prowadzenia księgi). 

b)

 

stawki podatku zależne od rodzaju działalności. 

c)

 

najprostsza forma opodatkowania. 

d)

 

obowiązek prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. 

 
20.

 

Podstawą zapisów w księdze przychodów i rozchodów są następujące dokumenty: 
a)

 

faktury VAT, lista płac, dowody opłat bankowych. 

b)

 

faktury VAT, PIT-28, lista płac. 

c)

 

faktury VAT, PIT-36, dowody opłat pocztowych. 

d)

 

faktury korygujące, umowa zlecenie, umowa o pracę. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Prowadzenie działalności cukierniczej 

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź

.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punkty 

1.

 

 

a b c  d 

 

2.

 

 

a b c  d 

 

3.

 

 

a b c  d 

 

4.

 

 

a b c  d 

 

5.

 

 

a b c  d 

 

6.

 

 

a b c  d 

 

7.

 

 

a b c  d 

 

8.

 

 

a b c  d 

 

9.

 

 

a b c  d 

 

10.

 

 

a b c  d 

 

11.

 

 

a b c  d 

 

12.

 

 

a b c  d 

 

13.

 

 

a b c  d 

 

14.

 

 

a b c  d 

 

15.

 

 

a b c  d 

 

16.

 

 

a b c  d 

 

17.

 

 

a b c  d 

 

18.

 

 

a b c  d 

 

19.

 

 

a b c  d 

 

20.

 

 

a b c  d 

 

Razem:   

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

39

7.

 

LITERATURA

  

  

 

1.

 

Bieńkowska K.: Uproszczone formy ewidencji gospodarczej stosowane w małych 
firmach. WSIP, Warszawa 1998 

2.

 

Flis I., Makiewicz M.: Własna firma. Wydawnictwo Park Sp. z o.o., Bielsko Biała 2004 

3.

 

Gregorczyk S., Romanowska M., Sopińska A., Wachowiak P.: Przedsiębiorczość bez 
tajemnic. WSIP, Warszawa 2002 

4.

 

Makieła Z., Rachwał T.: Podstawy przedsiębiorczości. Nowa Era, Warszawa 2005 

5.

 

Sepkowska Z., Żurakowski F.: Wprowadzenie do zarządzania. WSIP, Warszawa 2000 

6.

 

Żurakowski F.: Przedsiębiorczość – Poszukiwanie pomysłu na firmę i jej uruchomienie. 
WSIP, Warszawa 1999 

 

Literatura metodyczna 

1.

 

Niemierko B.: Ocenianie szkolne bez tajemnic. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 
Warszawa 2002