background image

1

BYĆ PO JASNEJ 
STRONIE MOCY

Autorka scenariusza: Joanna Kuchta, nauczycielka języka polskiego

 
Cele lekcji:

Uczeń:
•  samodzielnie gromadzi informacje na temat sagi 

fi lmowej „Gwiezdne wojny”,

• posługuje się pojęciami dotyczącymi wartości pozy-

tywnych i ich przeciwieństw oraz określa postawy 
związane z wartościami,

•  omawia na podstawie sagi fi lmowej „Gwiezdne 

wojny” podstawowe, ponadczasowe zagadnienia 
(np. przyjaźń, solidarność, sprawiedliwość),

• formułuje kodeks klasowy.

Metody nauczania:
• metoda aktywizująca – metoda myślowych kapeluszy, 
•  praca w grupach.

Formy pracy:
•  indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Środki dydaktyczne:
• saga fi lmowa „Gwiezdne wojny”:
  cz. I–IV w reż. George’a Lucasa,
  cz. V w reż. Irvina Kershnera,
  cz. VI w reż. Richarda Marquanda,
• karta pracy.

Przygotowanie do lekcji:

Chętny uczeń lub chętni uczniowie (najlepiej fani 
„Gwiezdnych wojen”) przygotowuje/przygotowują na 
zajęcia wiadomości na temat rycerzy Jedi. W celu uatrak-
cyjnienia lekcji uczniowie mogą także wcześniej wy-
konać kolorowe miecze Jedi (zastąpią one kapelusze). 
Forma i materiały dowolne, zależnie od pomysłowości 
i możliwości uczniów. Nauczyciel określa kolory mieczy 
(czerwony, czarny, biały, żółty, zielony i niebieski).

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca

1. Nauczyciel wraz z uczniami przygotowuje salę do za-

jęć:  ławki powinny zostać ustawione pod ścianami, 

krzesła należy umieścić na planie okręgu. Uczestnicy 
zajęć zajmują miejsca.

2. Uczniowie wysłuchują prezentacji dotyczącej rycerzy 

Jedi. Przykładowe ciekawostki znajdują się w Mate-
riałach dla nauczyciela
. Prowadzący może je przedsta-
wić, aby uatrakcyjnić przekaz. Źródłem wiarygodnych 
informacji jest strona www.disney.pl/star-wars.

Faza realizacyjna

1. Nauczyciel dzieli uczniów na pięć grup. W tym celu 

najpierw wybiera pięciu uczniów, którym wręcza ko-
lorowe kapelusze lub miecze. Wskazani przez nauczy-
ciela liderzy zespołów dobierają członków swojej gru-
py. Uczniowie z poszczególnych grup zajmują miejsca 
obok siebie.

2. Nauczyciel  informuje,  że podczas lekcji poszcze-

gólne drużyny rozważą, co należy zrobić, by być po 
jasnej stronie Mocy. Najpierw prowadzący zajęcia 
przypomina (bądź wyjaśnia),  że kolor kapelusza/
miecza jest wyznacznikiem kierunku opracowania 
zagadnienia:
• biały – uczniowie z tego zespołu powinni zachować 

obiektywizm, neutralność, przytoczyć fakty, dane;

• czerwony – grupa ma zaprezentować swoje emocje, 

subiektywne wrażenia związane z zagadnieniem;

• czarny – w wypowiedzi tej drużyny będzie domino-

wał pesymizm; zwróci ona uwagę na wady, niedocią-
gnięcia, trudności;

• żółty – zespół spojrzy na opracowywaną kwestię 

z optymizmem; wskaże związane z nią korzyści, za-
lety, marzenia;

• zielony – grupa dostrzeże możliwości, pomysły, idee 

odnoszące się do omawianego zagadnienia.

Nauczyciel będzie prowadził dyskusję, więc ma atry-
but w kolorze niebieskim (jest obserwatorem porząd-
kującym i kontrolującym tok myślenia).

3. Prowadzący zajęcia rozpoczyna dyskusję inspirowaną 

pytaniem: Co należy zrobić, żeby być po jasnej stronie 
Mocy?
 Na przygotowanie stanowiska uczestnicy zajęć 
mają około 10 minut.

45 min

 

GODZINA WYCHOWAWCZA     

GIMNAZJUM     

background image

2

4. Prezentacja wypracowanego podejścia odbywa się 

w określonej kolejności. Wypowiedzi poszczególnych 
grup mogą być modyfi kowane w zależności od tego, co 
powiedzą przedmówcy. 

• Pierwsi zabierają głos członkowie grupy białych mie-

czy/kapeluszy. Przedstawiają kodeks Jedi (np. Nie ma 
emocji – jest spokój. Nie ma ignorancji – jest wie-
dza. Nie ma namiętności (pasji) – jest pogoda ducha. 
Nie ma chaosu – jest harmonia. Nie ma śmierci – jest 
Moc
) oraz wybrane nauki Yody. 

• Kolejny  zespół – czerwone miecze/kapelusze – pre-

zentuje swoje uczucia, które wzbudzają w nim zasady 
rycerzy Jedi. Prawdopodobnie większość wymienio-
nych emocji będzie pozytywna, związana ze spoko-
jem, z poczuciem bezpieczeństwa, równowagą.

• Następnie wypowiadają się członkowie drużyny czar-

nych mieczy/kapeluszy, która ma wskazać negatywne 
aspekty życia w zgodzie z kodeksem Jedi. Przykłado-
wo uczniowie mogą zauważyć, że zgodnie z zasada-
mi Jedi nie wolno się wiązać się z żadną żywą istotą, 
co może oznaczać samotność. 

• Po przeanalizowaniu minusów bycia rycerzem Jedi głos 

zabiera grupa żółtych kapeluszy/mieczy, która przedsta-
wia korzyści płynące ze stosowania określonych zasad, 
np. dają one gwarancję zachowania ponadczasowych 
wartości takich jak harmonia, spokój, sprawiedliwość.

• Jako ostatnia wypowiada się grupa zielonych kapelu-

szy/mieczy – przedstawia kolejne zasady, które warto 
stosować w życiu (inne niż te, które do tego momentu 
zostały wymienione).

5. Uczniowie rozważają, co to znaczy być po jasnej stro-

nie Mocy (np. być dobrym, prawym, postępować zgod-
nie z ustalonymi zasadami itd.).

6. Każda grupa formułuje i zapisuje na plakacie jeden punkt 

określający postępowanie godne jasnej strony Mocy. 
Gotowa plansza z klasowym kodeksem wzorowanym na 
zasadach Jedi zostaje zawieszona w widocznym miejscu.

Faza podsumowująca

Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy. Każdy z uczest-
ników zajęć indywidualnie wykonuje zamieszczone w niej 
zadanie. Po zakończeniu pracy osoby chętne odczytują 
swoje odpowiedzi. Prowadzący podsumowuje zajęcia.

Materiały dla nauczyciela

Ciekawostki dotyczące wybranych rycerzy Jedi

Yoda
Jedną z ważnych postaci w zakonie Jedi był liczący 900 
lat mistrz Yoda. Nie imponował posturą (66 cm wzrostu), 
ale znakomicie władał mieczem świetlnym. Przez ponad 
800 lat jako Wielki Mistrz Rady Jedi zajmował się szkole-
niem młodych rycerzy. Gdy Imperium doszło do władzy, 
Yoda postanowił się ukryć i poczekać na kolejne pokole-
nie silnych Mocą wojowników, do którego należał Luke 
Skywalker.

Shutterstock

Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi brał udział w wojnach klonów i uczył 
młodego Anakina Skywalkera korzystać z dobrodziejstw 
Mocy. Jego uczeń opowiedział się jednak po stronie zła 
i zdradził ideały Jedi. Gdy Imperium doszło do władzy, 
Obi-Wan ukrył się, by kiedyś powrócić i stawić czoła złu 
ze swym nowym uczniem, Lukiem Skywalkerem.

Mace Windu
Był członkiem Rady Jedi. Walczył mieczem o fi oletowym 
ostrzu. Potrafi ł wyczuć mrok w sercu Anakina. Niestety, 
zbyt późno odkrył intrygę Palpatine’a i został pierwszą 
ofi arą Dartha Vadera.

 

GIMNAZJUM     

GODZINA WYCHOWAWCZA

background image

3

WOJNA NIKOGO 

WIELKIM NIE CZYNI

 Z podanych aforyzmów Yody wybierz ten, który jest 

według Ciebie najważniejszy. Uzasadnij swój wybór.

 

WORKSHEET 4

 

KARTA PRACY

 

Imię i nazwisko 

   

 Data 

 

Klasa

Wojna nikogo wielkim nie czyni.

Przywiązanie prowadzi do zazdrości. Cieniem chciwości jest ono. 
Pozbywać się wszystkiego ucz się, co boisz stracić się.

Pamiętaj, czego się nauczyłeś. Ocalić cię to może!

Niesamowity Wszechświat jest.

Aby dotrzeć do celu, prostą ścieżką nie pójdziemy.

Rozmiar to nie wszystko. Mniejsi w liczbie jesteśmy, ale więksi w umyśle.

Pozostawiony nikt nie będzie.

Wokół nas jest to, co potrzebujemy, aby wygrać.

Oszukać was oczy mogą.

Niegrzecznie jest się spóźniać.

Nikogo w tyle zostawiać nie można.