background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
           NARODOWEJ 

 

 
 
 
 

Adam Sabiniok   
 
 
 
 
 
 

Prace 

przygotowawczo-zakończeniowe 

przy 

montażu 

systemów rurociągowych 713[04].Z1.01 

 
 
 

 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Robert Wanic 
mgr inż. Janusz Rudolf 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Adam Sabiniok   
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Janusz Górny 

 
 
 

 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  713[04].Z1.01 

Prace  przygotowawczo-zakończeniowe  przy  montażu  systemów  rurociągowych  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu monter systemów rurociągowych. 
 

 
 

 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS  TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

15 

5.1. Dokumentacja instalacji rurociągowych 

15 

5.1.1. Ćwiczenia 

15 

5.2. Prace przygotowawcze przy montażu rurociągów 

17 

5.2.1. Ćwiczenia 

17 

5.3. Prace zakończeniowe przy montażu rurociągów 

19 

5.3.1. Ćwiczenia 

19 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

 

 

 

 

 

 

 

 

21 

7. Literatura 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

31 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter systemów rurociągowych 713[04]. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności  i  wiedzy,  jakie  uczeń  powinien  mieć  już 
opanowane,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje w czasie zajęć, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

propozycję  ćwiczeń  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania-uczenia 
oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

− 

literaturę. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  podrozdziałach  Poradnika  dla  ucznia  pt.  Materiał  nauczania  treści  kształcenia  zostały 

omówione  w  sposób  ogólny.  Podany  zasób  wiadomości    różnych  zagadnień  powinien  być 
wystarczający  dla  każdego  przyszłego  montera  systemów  rurociągowych.  Szczegółowe 
wiadomości uczeń będzie poznawał na zajęciach.  

Nauczyciel  powinien  być  pomocny  uczniowi  przy  doborze  treści  nauczania,  wskazując 

zagadnienia,  zarówno  te  szczególnie  ważne,  jak  i  pomocnicze  –  potrzebne  w  wykonywaniu 
czynności, określonych zawodem montera systemów rurociągowych. 

Pomocne  w  prowadzeniu  zajęć  mogą  okazać  się  zestawy  pytań  zamieszczonych  

w  Poradniku  dla  ucznia,  w  podrozdziałach  pt.  Pytania  sprawdzające,  z  których  uczeń  może 
wykorzystać w dwojaki sposób, a mianowicie może: 

− 

zapoznać  się  z  pytaniami  przed  przystąpieniem  do  pracy  z  podrozdziałem  Materiał 
nauczania  –  poznając  w  ten  sposób  wymagania  wynikające  z  potrzeb  zawodu,  a  po  
opanowaniu  wskazanych  treści  odpowiedzieć  na  zadane  pytania,  by  sprawdzić  stan  swojej 
gotowości do wykonywania ćwiczeń, 

− 

zapoznać  się  z  pytaniami  i  odpowiedzieć  na  nie  po  pracy  z  podrozdziałem  Materiał 
nauczania – sprawdzając w ten sposób stan swojej gotowości do wykonywania ćwiczeń. 

W  Poradniku  dla  ucznia  podano  po kilka propozycji ćwiczeń do każdej grupy materiałowej, 

sformułowanych  w  różny  sposób.  Te  same  ćwiczenia  zamieszczone  zostały  w  Poradniku  dla 
nauczyciela.  

Nauczyciel  może  zlecić  wykonanie  wszystkich  ćwiczeń  lub  wybierać  określone  ćwiczenia  

i przeprowadzić je: 

− 

zgodnie z podanymi wskazówkami, 

− 

na stanowisku wyposażonym w podane środki dydaktyczne . 

Po  wykonaniu  zaplanowanych  ćwiczeń  uczeń  ma  możliwość  sprawdzenia  poziomu  swoich 

postępów, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale Sprawdzian postępów. Według tego 
samego zestawu pytań, nauczyciel dokonuje oceny wiedzy i umiejętności ucznia. 

Uczeń powinien w tym celu samodzielnie: 

− 

przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi, 

− 

zakreśla odpowiedź, wstawiając X w miejscu Tak lub Nie. 

Podobne  czynności  wykonuje  nauczyciel,  obserwując  zachowania  ucznia,  sprawdza  jego 

umiejętności  i  wiedzę  zawodową.  Po  dokonaniu  przeglądu  zakreślonych  odpowiedzi,  określa 
pytania,  na  które  uczeń  nie  potrafił  odpowiedzieć  prawidłowo.  Zakreślenia  pod  zapisem  NIE 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

wskazują  luki  w  wiedzy  ucznia,  informują  również,  jakich  treści  jeszcze  dobrze  nie  poznał. 
Oznacza to, że uczeń musi opanować niektóre treści materiału.  
Poznanie  przez  ucznia  określonej  wiedzy  z  zakresu  prac  przygotowawczo-zakończeniowych 
przy  montażu  systemów  rurociągowych  713[04].Z1.01    będzie  stanowiło  dla  nauczyciela 
podstawę  przeprowadzenia  sprawdzianu  poziomu  opanowania  wiadomości  i  ukształtowanych 
umiejętności.  W  tym  celu  nauczyciel  może  posłużyć  się  zamieszczonymi    w  rozdziale  6 
zestawem zadań testowych.  

W tym rozdziale podano również: 

− 

klucz odpowiedzi,  

− 

instrukcję  dla  nauczyciela,  w  której  omówiono  czynności  nauczyciela  podczas 
przeprowadzania sprawdzianu, 

− 

instrukcję  dla  ucznia,  w  której  omówiono  czynności  ucznia  podczas  przeprowadzania 
sprawdzianu, 

− 

przykładową  kartę  odpowiedzi,  w  której,  w  odpowiednich  miejscach  uczeń  wpisuje 
odpowiedzi na pytania. 

W  procesie  sprawdzania  i  oceniania  poziomu  osiągnięć  uczniów,  można  stosować 

sprawdziany  ustne  i  pisemne,  obserwację  czynności  ucznia  podczas  realizacji  zadań,  testów 
sprawdzających z zadaniami praktycznymi. 

Zaleca  się  prowadzenie  badań  diagnostycznych,  kontroli  bieżącej  i  końcowej.  W  ocenie 

końcowej,  która  jest  prowadzona  na  zakończenie  realizacji  programu  jednostki  modułowej, 
należy  zastosować  pomiar  dydaktyczny.  Wiadomości  teoretyczne  niezbędne  do  realizacji 
czynności  praktycznych  mogą  być  sprawdzone za pomocą testów osiągnięć. Zadania w teście są 
zamknięte (wyboru wielokrotnego). 

Podczas  obserwacji  czynności  ucznia  w  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  należy  zwrócić 

uwagę na: 

− 

estetykę wykonywanych ćwiczeń, 

− 

stosowanie słownictwa technicznego. 

Kontrolę poprawności wykonania zadań należy prowadzić w trakcie i po realizacji ćwiczeń.  
W ocenianiu osiągnięć uczniów należy uwzględnić: 

− 

wynik  sprawdzianu  opanowania  umiejętności,  który  powinien  mieć  charakter  alternatywny, 
co oznacza, że uczeń umie lub nie umie poprawnie wykonać ćwiczenia,  

− 

może  być  różny  poziom  opanowania  umiejętności;  ćwiczenie  może  być  wykonane  szybciej 
lub wolniej, bezbłędnie lub z błędem zauważonym i poprawionym przez ucznia. 

Podstawą  uzyskania  przez  ucznia  pozytywnej  oceny  jest  między  innymi  poprawne  wykonanie 
ćwiczeń, zaproponowanych w programie jednostki modułowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

 

713[04].Z1.01 

Prace przygotowawczo-zakończeniowe 

przy montażu systemów rurociągowych  

713[04].Z1 

Technologia montażu systemów  

rurociągowych  

713[04].Z1.02 

Montaż instalacji z rur stalowych  

713[04].Z1.03 

Montaż rurociągów stalowych  

713[04].Z1.04 

Montaż instalacji z rur miedzianych 

713[04].Z1.05 

Montaż rurociągów żeliwnych,  

kamionkowych i betonowych  

Schemat układu jednostek modułowych  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.

 

WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

stosować układ jednostek SI, 

− 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

− 

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 

− 

interpretować  związki  wyrażone  za  pomocą  wzorów,  wykresów,  schematów,  diagramów, 
tabel,

 

− 

rozpoznawać elementy instalacji rurociągowych na rysunkach, 

− 

rozpoznawać materiały używane do montażu rurociągów,  

− 

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym, 

− 

posługiwać się kalkulatorem, 

− 

oceniać własne możliwości sprostania wymaganiom stanowiska pracy i wybranego zawodu, 

− 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

− 

przestrzegać przepisy BHP. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.

 

CELE  KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

− 

wykonać  prace  przygotowawczo-zakończeniowe  przy  montażu  systemów  rurociągowych 
zgodnie z obowiązującymi przepisami bhp, ochrony ppoż. i przeciwporażeniowymi, 

− 

zastosować dokumentację techniczną dotyczącą systemów rurociągowych, 

− 

zinterpretować zapisy opisu technicznego i rysunki dotyczące systemów rurociągowych, 

− 

rozpoznać rodzaje systemów rurociągowych, 

− 

zorganizować .i zlikwidować stanowisko pracy do wykonywania systemów rurociągowych, 

− 

dobrać  sprzęt,  narzędzia  i  materiały  do wykonywania  prac przygotowawczych w systemach 
rurociągowych, 

− 

wykonać proste prace związane z montażem systemów rurociągowych, 

− 

wykonać przejście rurociągów przez przeszkody konstrukcyjne, 

− 

wykonać izolacje termiczne, antykorozyjne i przeciwwilgociowe  rurociągów, 

− 

usunąć usterki i nieprawidłowości powstałe podczas wykonywania prac przygotowawczych, 

− 

rozliczyć 

robociznę 

materiały 

wykorzystane 

podczas 

prac 

przygotowawczo-

zakończeniowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE LEKCJI 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Monter systemów rurociągowych 713[04] 

Moduł:  Technologia montażu systemów rurociągowych 713[04].Z1 
Jednostka modułowa:  Prace 

przygotowawczo-zakończeniowe 

przy 

montażu 

systemów 

rurociągowych 713[04].Z1.01 

Temat: Wykonanie wykazu materiałów na podstawie dokumentacji projektowej instalacji. 

 
Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności odczytywania informacji zawartych w dokumentacji. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  
– 

rozpoznać materiały oznaczone na rysunku, 

– 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, 

– 

sporządzić wykaz materiałów, 

– 

posługiwać się katalogami materiałowymi. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 
– 

organizowania i planowania pracy, 

– 

pracy w zespole, 

– 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
– 

miniwykład, 

– 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

grupowa. 

 
Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 
 
Czas: 45 minut 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

dokumentacja projektowa instalacji, 

– 

Polskie Normy 

– 

normy branżowe, 

– 

foliogramy, 

– 

rzutnik pisma, 

– 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem zadania jest rozpoznanie próbek materiałów izolacyjnych. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

FAZA WSTĘPNA 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Podział uczniów na zespoły. 
4.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
 
INFORMACJE 
1.  Jakie są zasady sporządzania zestawień materiałów? 
2.  Jak oznacza się elementy instalacji na rysunkach? 
3.  Jak korzystać z rozwinięć fragmentów instalacji? 
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal rodzaj dokumentacji na podstawie której możesz sporządzić zestawienie. 
2.  Na podstawie dokumentacji kreśl rodzaj instalacji. 
3.  Ustal z jakich norm i katalogów będziesz korzystał. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Odczytaj z rysunku oznaczenia użytych materiałów instalacyjnych. 
2.  Zapisz odczyty na formularzu Zestawienie. 
3.  Określ dane i liczbę zidentyfikowanych materiałów podstawowych. 
4.  Na podstawie norm określ dane i liczbę niezbędnych materiałów pomocniczych. 
5.  Przygotuj  się  do  zaprezentowania  swojej  pracy.  Zespoły  uczniów  wyznaczają  lidera  grupy, 

który dokonuje prezentacji ćwiczenia. 

 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie zostały określone materiały instalacyjne? 
2.  Czy prawidłowo zostało określone przeznaczenie materiałów? 
 
ANALIZA 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe,  ważne  umiejętności 
zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Wykonaj  zestawienie  materiałów  pomocniczych  użytych  jako  wyposażenie  kanału 

przedstawionego na rysunku:  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

 

 
 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności  podczas 
realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Formularz

    

 

 

 

 

Zestawienie 

 

Nr 

Wyszczególnienie 

Wymiary 

Jednostka 

Ilość 

Uwagi 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Monter systemów rurociągowych 713[04] 

Moduł:  Technologia montażu systemów rurociągowych 713[04].Z1 
Jednostka modułowa:  Prace 

przygotowawczo-zakończeniowe 

przy 

montażu 

systemów 

rurociągowych 713[04].Z1.01 

Temat: Zadania i wyposażenie bazy prefabrykatów rurowych. 

 
Cel  ogólny
:  kształtowanie  umiejętności  dobierania  narzędzi  i  urządzeń  do  wykonania 

określonych zadań. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:  
– 

określić zadania bazy prefabrykatów, 

– 

omówić zasady doboru narzędzi i urządzeń do prefabrykacji rur, 

– 

określić możliwości i celowość prefabrykacji instalacji różnych typów ,  

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 
– 

organizowania i planowania pracy, 

– 

pracy w zespole, 

– 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się

– 

pogadanka,  

– 

praca z katalogami pod kierunkiem nauczyciela,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

praca indywidualna, 

– 

praca w małych zespołach. 

 
Czas trwania:
 2 godziny zajęć. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

foliogramy,  

– 

dokumentacja tworzonych baz prefabrykatów 

– 

katalogi urządzeń, 

– 

katalogi narzędzi 

– 

rzutnik pisma,  

– 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Przebieg zajęć: 
1. Wprowadzenie. 
2. Omówienie celów zajęć. 
3. Plan zajęć: 
 
A. Przykłady i charakterystyka baz prefabrykatów rurowych 
wstęp  –  należy  zaprezentować  uczniom  przykładowe  budowy  rurociągów  do  przesyłania 
różnych mediów  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

– 

uczniowie  otrzymują  projekty  techniczne  rurociągów  wraz  z  opisem  techniki  wykonywania 
połączeń, 

− 

uczniowie  wypisują  do  zeszytu  urządzenia  i  narzędzia  których  stosowanie  wynika 
z dokumentacji 

B. Dobieranie urządzeń i narzędzi jako wyposażenia baz prefabrykacji rur 
Wstęp-  należy  sformułować  i  wyjaśnić  oczekiwania  związane  z  funkcjonowaniem  baz 
prefabrykacji rur.  
Uczniowie dzielą się na grupy i korzystając z katalogów urządzeń, narzędzi oraz stron www: 
– 

wyszukują  te  których  własności  umożliwiają  wykonanie  i  transport  prefabrykatów 
rurowych, 

– 

zapisują wyniki na Karcie pracy, 

– 

określają te urządzenia których zastosowanie jest najbardziej uniwersalne. 

W  trakcie  pracy  nauczyciel  zwraca  uwagę  uczniom  na  nowoczesny  sprzęt  do  spawania,  cięcia 
i ukosowania rur. 
C. Prezentacja wyników doboru urządzeń i narzędzi: 
Wstęp-należy przypomnieć treść zadania jakie uczniowie mieli wykonać. 
–  każda grupa uczniów typuje przedstawicieli, którzy prezentują zrealizowany temat 
–  uczniowie wspólnie oceniają wykonanie prac 
 
4. Podsumowanie zajęć: 
–  uczniowie określają wyposażenie baz prefabrykacji rur, 
–  uczniowie wskazują celowość tworzenia baz dla różnych rurociągów, 
–  uczniowie poprawnie określają lokalizację i zadania baz prefabrykacji rur 
 
5. Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Wyszukaj informacje na temat nowoczesnych metod sprawdzania połączeń rurociągowych. 

Informacje zapisz w zeszycie. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  opanowanych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

 
 

Karta pracy 

Dobieranie wyposażenia baz prefabrykacji rur 

 

Urządzenia i narzędzia 

Zastosowanie 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5. ĆWICZENIA

 

 

5.1. Dokumentacja instalacji rurociągowych

 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dobieranie elementów rurociągu według schematu instalacji. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  w  grupach.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany  przez 
nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 30 min. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  przeprowadzić analizę schematu, 
3)  porównać symbole z tablicami oznaczeń, 
4)  odczytać z tablic znaczenie symboli, 
5)  dobrać odpowiednie elementy (typ, wymiary, ilość) 
6)  porównać wyniki, 
7)  omówić sposób rozwiązania.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

tablice stosowanych oznaczeń,  

− 

rury, kształtki, armatura, 

− 

schematy rzeczywistych instalacji rurociągowych, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Odczytywanie dokumentacji technicznej projektu rurociągu 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany  przez 
nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 30 min.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  przeprowadzić analizę dokumentacji, 
3)  porównać wyniki, 
4)  omówić sposób rozwiązania.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

tablice stosowanych oznaczeń,  

− 

dokumentacja rzeczywistych instalacji rurociągowych, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Określanie typu instalacji rurociągowej przedstawionej na rysunku. 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany  przez 
nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 15 min. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  przeprowadzić analizę schematu, 
3)  porównać symbole z tablicami oznaczeń, 
4)  odczytać z tablic znaczenie symboli, 
5)  określić rodzaj rurociągu, 
6)  porównać wyniki, 
7)  omówić sposób rozwiązania.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

tablice stosowanych oznaczeń,  

− 

schematy rzeczywistych instalacji rurociągowych, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.2. Prace przygotowawcze przy montażu rurociągów 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wskazywanie  zaleceń  dotyczące  prowadzenia  rurociągów  przez  tory  kolejowe,  drogi  lądowe, 

mosty i wiadukty oraz inne przeszkody na terenie przebiegu rurociągów. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany  przez 
nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 45 min. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapisać w zeszycie przedmiotowym rodzaje przeszkód na drodze rurociągu, 
3)  określić rozpoznanie terenu wokół każdej przeszkody, 
4)  dobrać metodę prowadzenia przejścia rurociągu 
5)  uzasadnić przyjęte rozwiązanie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

Polskie Normy, 

− 

plany sytuacyjne, 

− 

dokumentacja techniczna, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotowanie i zabezpieczenie wykopów rurociągowych według dokumentacji. 

 

 

Głębokość wykopu

 

(h)

 <  1,75m  2

,00m

 

2,50m

 

3,00m

 

Ilość płyt

 

 

2

 

8

 

10

 

12

 

Ilość rozpór

 

 

2

 

4

 

6

 

8

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany  przez 
nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 30 min. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  przeanalizować dokumentację budowy rurociągu, 
3)  wypisać w zeszycie przedmiotowym niezbędne elementy do wzmocnienia wykopów, 
4)  omówić sposób rozwiązania.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

Polskie Normy, 

− 

Dokumentacja techniczna, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Opuszczanie rur do wykopu zgodnie z zasadami bhp. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany  przez 
nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 45 min. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  oszacować masę opuszczanych rur, 
3)  dobrać narzędzia i urządzenia transportowe do masy rur, 
4)  dobrać środki ochrony osobistej, 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

Polskie Normy, 

− 

dokumentacja rurociągu 

− 

kalkulator i notatnik 

− 

dane katalogowe rur, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.3. Prace zakończeniowe przy montażu rurociągów 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonanie próby szczelności wodociągu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  w  grupach.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany  przez 
nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 45 min. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  określić sposób postępowania zgodny z instrukcją  
3)  dobrać narzędzia do wykonania próby, 
4)  zaprezentować wyniki pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

model rurociągu, 

− 

instrukcje, 

− 

narzędzia, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Zasypywanie rurociągu ułożonego w wykopie i demontaż jego obudowy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  w  grupach.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  liderzy  grup 
prezentują swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 60 min. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  określić sposób postępowania zgodny z instrukcją  
3)  dobrać narzędzia do demontażu 
4)  zaprezentować wyniki pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pogadanka,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Środki dydaktyczne: 

–  narzędzia, 
–  instrukcje zasypywania wykopów, 
–  literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 3 

Dobieranie zabezpieczenia antykorozyjnego dla rurociągów gazowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  w  grupach.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  liderzy  grup 
prezentują swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 30 min. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  określić sposób postępowania zgodny z instrukcją, 
3)  dobrać materiały do wykonania zabezpieczenia antykorozyjnego,  
4)  dobrać narzędzia do wykonania zabezpieczenia antykorozyjnego, 
5)  zaprezentować wyniki pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pogadanka,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  narzędzia, 
–  materiały do zabezpieczeń antykorozyjnych, 
–  instrukcje przeprowadzenia zabezpieczenia antykorozyjnego, 
–  literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia. 
–  literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  do  jednostki  modułowej  „Prace  przygotowawczo-zakończeniowe  przy 
montażu systemów rurociągowych”. 

Test składa się z  22  zadań, z których: 

− 

17 zadań  jest z poziomu podstawowego, 

− 

5 zadań jest z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje podaną ilość punktów. Za złą odpowiedź 

lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  21  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu
 ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  a,  3.  b,  4.  b,  5.  c,  6.  b,  7.  c,  8.  d,  9.  b,  10.  d,  11.  a, 
12. d, 13. c, 14. d, 15. d, 16. b, 17. d, 18. c, 19. c, 20. b, 21. b, 22. 
 
Plan testu  
 

Nr 

zad 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Rozpoznawać rodzaje rurociągów 

2. 

Określić pojęcia związane z projektowaniem 
rurociągów 

3. 

Rozpoznawać oznaczenia elementów rurociągowych 
na rysunkach 

4. 

Obliczać spadki przewodów rurociągowych 

PP 

5. 

Odczytać dokumentację instalacji rurociągowych  

6. 

Odczytać dokumentację instalacji rurociągowych 

7. 

Posłużyć się katalogami materiałów  

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

8. 

Określić zastosowanie obliczeń masy materiałów 

9. 

Dobrać sposób przejścia przeszkód do rodzaju 
rurociągu 

10.  Określić pojęcia związane z montażem rurociągów 

PP 

11. 

Zastosować narzędzia i urządzenia  
w montażu rurociągów 

12.  Dobrać rodzaj połączenia rur do terenu 

13.  Określić zasady trasowania przebiegu rurociągu 

14.  Dobrać szerokość wykopów do rur 

15. 

Określić zastosowanie elementów konstrukcyjnych 
rurociągów 

PP 

16.  Posłużyć się normami branżowymi 

17.  Dobrać urządzenia montażowe 

18. 

Stosować normy branżowe dotyczące lokalizacji 
rurociągów  

19.  Określić zasady badania szczelności 

20.  Stosować zasady zasypywania wykopów  

21. 

Określić zasady dopuszczenia gazociągu do 
eksploatacji 

22.  Stosować zasady opuszczania rur do wykopów 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych,  jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony  na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

 
A.   INSTRUKCJA OGÓLNA 
1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
3.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
 
B. INSTRUKCJA SZCZEGÓŁOWA 
1.  Zestaw zadań testowych składa się z zadań zamkniętych (zadań wielokrotnego wyboru). 
2.  Zadania  wielokrotnego  wyboru  mają  4  odpowiedzi,  z  których  jedna  jest  prawidłowa. 

Prawidłową odpowiedź należy zakreślić we właściwym miejscu na Karcie odpowiedzi. 

3.  W  wypadku  pomyłki  błędną  odpowiedź  należy  ująć  w  kółko  i  ponownie  zakreślić  od 

powiedź prawidłową. 

4.  Jeżeli  udzielenie  odpowiedzi  na  jakieś  pytanie  sprawia  Ci  trudność,  to  opuść  je  

i przejdź do zadania następnego. Do zadań bez odpowiedzi możesz wrócić później. 

5.  Czas trwania testu – 60 min.  
6.  Maksymalna  liczba  punktów,  jaką  można  osiągnąć  za  poprawne  rozwiązanie  testu  

wynosi 22 pkt. 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja dla ucznia, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
Celem  przeprowadzanego  pomiaru  dydaktycznego  jest  sprawdzenie  poziomu  wiadomości  
i  umiejętności,  jakie  zostały  ukształtowane  w  wyniku  zorganizowanego  procesu  kształcenia  
w  jednostce  modułowej  „Prace  przygotowawczo-zakończeniowe  przy  montażu  systemów 
rurociągowych”.  Spróbuj  swoich  sił.  Pytania  nie  są  trudne  i  jeżeli  zastanowisz  się,  to  na  pewno 
udzielisz poprawnej odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Do instalacji rurociągowych specjalnych nie należą 

instalacje 
a)  acetylenu,  
b)  ciepłej wody,  
c)  sprężonego powietrza,  
d)  dwutlenku węgla. 

 
2.  Uzgodnienia branżowe prowadzenia rurociągów dokonuje 

się na poziomie 
a)  projektowania, 
b)  prac przygotowawczych, 
c)  wykonania, 
d)  odbioru. 

 
3.  Oznaczeni „żel.” elementów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oznacza użycie materiałów 

a)  żelaznych, 
b)  żeliwnych, 
c)  żelbetowych, 
d)  żalazobetonowych. 

 
4.  Różnica poziomów pomiędzy początkiem i końcem przewodu poziomego o długości 8 m 

wynosi 0,4 m a to oznacza spadek 
a)  2%,  
b)  5%, 
c)  20%,  
d)  50%. 

 
5.   Jaka instalacja została przedstawiona na 

rysunku? 
a)  wodna,  
b)  gazowa,  
c)  kanalizacyjna,  
d)  centralnego ogrzewania. 

 
 
 
 
 
 
6.  Na  podstawie  rysunku  określ  jakie  średnice  rur  w  mm 

należy zapotrzebować 
a)  20, 38, 
b)  38, 70, 
c)  70, 80, 
d)   80, 100. 

 

Jaka będzie masa  

DN mm 

L- 

długość 

 mm 

Ciężar 

kg/m 

100 

6000 

19,5 

150 

6000 

29,5 

200 

6000 

39,8 

250 

6000 

51,9 

300 

6000 

65,3 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

7.  Ciężar  rury  żeliwnej  DN=250  i  długości  6  m  wynosi  w  kg  (odpowiednie  dane  odczytaj 

z tabeli) 
a)  51,9,  
b)  155,7,  
c)  311,4, 
d)  622,8. 

 
8.  W jakim celu obliczamy masę materiału? 

a)  Do wykonania kosztorysów, 
b)  Do obliczenia robocizny, 
c)  Do wykonania uzgodnień branżowych, 
d)  Do wykonania projektu montażu. 

 
9.  Napowietrzne przejście przedstawione na rysunku jest możliwe tylko dla: 

 

Wymiary podane na rysunku wyrażone są w metrach 

 

a)  ropociągu,  
b)  gazociągu,  
c)  wodociągu, 
d)  ciepłociągu. 

 
10. Prefabrykacja rur polega na  

a)  produkcji rur na placu budowy rurociągu, 
b)  dostarczaniu rur na miejsce montażu rurociągu, 
c)  rozmontowywanie istniejącego rurociągu, 
d)  scalaniu rur w sekcje. 

 
11. Ukosowarka to urządzenie służące do  

a)  przygotowania krawędzi rur do spawania, 
b)  spawania rur, 
c)  układania rur, 
d)  przygotowania wykopów do układania rur. 

 
12. Na terenach szkód górniczych nie używamy w gazociągach rur łączonych 

a)  za pomocą kołnierzy,  
b)  na kielichy kuliste, 
c)  spoinami pachwinowymi,  
d)  spoinami czołowymi. 

 
13. Kołki zwane świadkami wbijamy  

a)  wzdłuż osi przewodów wodociągowych,  
b)  wzdłuż osi krawędzi  wykopów, 
c)  w odległości 1,5 od kołków osiowych,  
d)  na początku i końcu przewodu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

14. Szerokość dna wykopu nie umocnionego pod rury betonowe 

φ

 300 mm powinna wynosić 

a)  0,80 m, 
b)  0,90 m, 
c)  0,95 m, 
d)  1,00 m. 

 
15. Bloków oporowych nie stosujemy do zabezpiecznia 

a)  rurociągu przed nierównomiernym osiadaniem, 
b)  rurociągu przed działaniem sił odśrodkowych, 
c)  przed uderzeniami hydraulicznymi, 
d)  rur podczas opuszczania do wykopu. 

 

16. Dla  rury  o  średnicy    150  mm  odczytaj  z normy branżowej szerokość opaski i odstęp między 

opaskami. 
a)  a=40 mm b=2000 mm, 
b)  a=60 mm b=3000 mm, 
c)  a=100 mm b=4000 mm, 
d)  a=100 mm b=6000 mm. 

 
 
 
17. Jakie urządzenia używane są do montażu rurociągu na wysokościach? 

a)  suwnice, 
b)  wózki widłowe akumulatorowe, 
c)  podnośniki i wciągarki, 
d)  żurawie ze stałym lub ruchomym wysięgnikiem. 

 
18. Minimalna odległość gazociągu niskiego ciśnienia od kanałów kanalizacyjnych 

i ciepłowniczych wynosi 
a)  0,5 m, 
b)  1 m, 
c)  1,5 m, 
d)  2 m. 

 
19. Długość  odcinka  przewodu  wodociągowego  żeliwnego  poddawanego  badaniu na  szczelność 

nie powinna przekraczać 
a)  100 m, 
b)  200 m, 
c)  300 m, 
d)  400 m. 
 

20. Do  jakiej  wysokości  nad  powierzchnię  kanału  kanalizacyjnego  zasypywanie  powinno 

wykonywać się ręcznie 
a)  0,1 m, 
b)  0,3 m, 
c)  0,6 m, 
d)  1 m. 

 
 

Średnica rury 

mm 

Szerokość 

opaski (a) 

mm 

Odstęp między 

opaskami (b) 

mm 

do 80 

40 

2000 

81-160 

60 

3000 

181-315 

100 

4000 

powyżej 315 

100 

6000 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

21. Ponowne  próby  szczelności    gazociągu  wykonujemy  jeśli  nie  został  przekazany  do 

eksploatacji w okresie 
a)  3 miesięcy, 
b)  6 miesięcy, 
c)  12 miesięcy, 
d)  18 miesięcy. 

 
22. Do jakiej masy rury mogą być opuszczane ręcznie 

a)  100 kg, 
b)  150 kg, 
c)  200 kg, 
d)  250 kg. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

„Prace 

przygotowawczo-zakończeniowe 

przy 

montażu 

systemów 

rurociągowych” 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punktacja 

1.   

 

2.   

 

3.   

 

4.   

 

5.   

 

6.   

 

7.   

 

8.   

 

9.   

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

21.  

 

22.  

 

Razem:  

 

 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Zadanie nr 2 
 

ZADANIE TYPU PRÓBA PRACY: 

 

Na  podstawie  dokumentacji  fragmentu  rurociągu  określ  wykonanie  

i przygotowanie wykopu do ułożenia rurociągu wykonanego z rur 

Materiałami stosowanymi przy wykonaniu robót są: 

− 

rury PE100, SDR 17:  

φ

 40 - 140 mm 

− 

rury kanalizacyjne PVC kl.S 

φ

 160 - 200 mm 

Grunty w których wykonywane będą wykopy - słabo związane klasy III i IV 
 
Materiały dla ucznia: 

− 

projekt fragmentu rurociągu ze szczegółową specyfikacją, 

− 

normy branżowe, 

− 

Arkusz – „Charakterystyka wykopów”  

 
Uczeń zaliczył zadanie, jeżeli wykonał czynności zgodnie z procedurą. 

 

Arkusz oceny pracy ucznia 

 

L.p. 

Czynności związane z podkuwaniem 

Uczeń 

wykonał 

 

1. 

 

Dobrał normy niezbędne do określenia wykopów 

(1 pkt)

 

 

2. 

 

Zidentyfikował typy wskazanych rur 

(1 pkt)

 

 

3. 

 

Wyselekcjonował informacje według arkusza – Charakterystyka 
wykopów dla rur PE100, SDR 17:  

φ

 40 - 140 mm

 (3 pkt)

 

 

4. 

 

Zapisał informacje w arkuszu – Charakterystyka wykopów 

(3 pkt)

 

 

5. 

 

Wyselekcjonował informacje według arkusza – Charakterystyka 
wykopów dla rur kanalizacyjnych PVC kl.S 

φ

 160 - 200 mm 

 (3 pkt)

 

 

6. 

 

Zapisał informacje w arkuszu – Charakterystyka wykopów 

(3 pkt) 

 

 

7. 

 

Zaprezentował wyniki porównania 

(1 pkt)

 

 

 
Uczeń  zaliczył  zadanie,  jeżeli  wykonał  75%  czynności  określonych  w  arkuszu  oceny  pracy 
ucznia. 

Ocenianie: 

− 

dopuszczający  –  10 pkt 

− 

dostateczny      –  11 pkt 

− 

dobry 

            –  12 pkt 

− 

bardzo dobry    od 13 pkt

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Arkusz -„Charakterystyka wykopów” 

 

Charakterystyka 

Rury PE100, SDR 17:  

φ

 40 - 140 mm 

Rury PVC kl.S 

φ

 

160 - 200 mm 

Głębokość wykopów 

 

 

Szerokość wykopów 

 

 

Wzmocnienia wykopów   

 

Podsypka pod rurami 

 

 

Technika opuszczania 
rur 

 

 

Wskazania zasypywania 
wykopów 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

7. LITERATURA 

 

1.  Cieślowski S., Krygier K.: Technologia – Instalacje sanitarne cz. 1. WSiP, Warszawa 2004 
2.  Cieślowski S. Krygier K.: Technologia – Instalacje sanitarne cz. 2. WSiP, Warszawa 2004 
3.  Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 2000 
4.  Lewandowski T.: Rysunek techniczny dla mechaników. WSiP, Warszawa 2004 
5.  Mac S.: Obróbka metali z materiałoznawstwem. WSiP, Warszawa 1997 
6.  Praca zbiorowa. Poradnik mechanika warsztatowca. WNT, Warszawa 1981 
7.  Solis H. Lenart T.: Technologia eksploatacji maszyn. WSiP, Warszawa 1996 
8.  Wasilewski  Z.  Rysunek  zawodowy.  Instalacje  sanitarne  i  rurociągi  przemysłowe.  WSiP, 

Warszawa 1999 

 

LITERATURA METODYCZNA 

 
1.  Baraniak  B.:  Dobór  treści  kształcenia  zawodowego.  Instytut  Badań  Edukacyjnych, 

Warszawa 1997 

2.  Figurski  J.:  Eksperyment  pedagogiczny  Modułowe  programy  nauczania  w  kształceniu 

zawodowym:  model  ujednoliconego  egzaminu  zawodowego.  Instytut  Technologii 
Eksploatacji, Radom 2001 

3.  Francuz  W.M.:  Dydaktyka  w  nowej  szkole  zawodowej.  Wydawnictwo  Politechniki 

Krakowskiej, Kraków 2004 

4.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004 
5.  Ornatowski  T.,    Figurski  J.:  Praktyczna  nauka  zawodu.  Instytut  Technologii  Eksploatacji, 

Radom 2000 

6.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Wyższa  Szkoła  Inżynierska, 

Radom 1995