background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

 

1

Autor: Grażyna Sęk 
 

Praca nagrodzona w konkursie na scenariusz lekcji, ogłoszonym przez 

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe 

 
Klasa – V, etap kształcenia IV–VI 
Liczba jednostek lekcyjnych – cztery  
Przewidywany czas realizacji – 180 minut 
 

Scenariusz 4 lekcji z języka polskiego do klasy piątej szkoły podstawowej 

z wykorzystaniem podręcznika A. Łuczak i A. Murdzek „Między nami” 

w oparciu o tekst J. Parandowskiego „Tułaczka Odyseusza” 

 
Cel ogólny – Głównym celem cyklu lekcji jest uświadomienie uczniom, że  
w każdym człowieku jest miłość do ojczyzny i rodziny, która pozwala osiągać 
cele, realizować marzenia. Środkiem do jego osiągnięcia będzie poznanie 
fragmentu utworu Jana Parandowskiego „Przygody Odyseusza”, zatytuło-
wanego „Tułaczka Odyseusza”. Jego tekst wykorzystany zostanie też do do-
skonalenia techniki czytania i czytania ze zrozumieniem. 
  
Temat lekcji pierwszej
: „Obiecał jak najszybciej powrócić. Tymczasem...” –  
kaprysy losu niosły go w różne strony. 
 
Cele operacyjne: 
Po lekcji uczeń potrafi: 

-  redagować plan ramowy wydarzeń, 
-  przekształcać plan ramowy w szczegółowy, 
-  podać treść utworu J. Parandowskiego „Tułaczka Odyseusza”, 
-  konstruować mapę skojarzeń do słowa podróż, 
-  podawać synonimy wyrazu podróż, 
-  tworzyć mapę mentalną, 
- czytać tekst ze zrozumieniem. 

 
Metody
: aktywizujące (mapa skojarzeń, burza mózgów, mapa mentalna), 
ćwiczeń praktycznych 
 
Formy: praca indywidualna, zespołowa, zbiorowa 
 
 
Środki dydaktyczne

  fragment utworu J. Parandowskiego „Przygody Odyseusza”, zatytułowany 

„Tułaczka Odyseusza”, 

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

 

2

  kserokopie portretów J. Parandowskiego i Homera (załącznik 1), 

  kserokopia ilustracji przedstawiającej trierę – okręt starożytnych Greków (za-

łącznik 2), 

  kartki do podziału na grupy (załącznik 3),  

  instrukcje pracy w grupach (załącznik 4), 

  mapa  ścienna Europy, mapki Morza Śródziemnego dla wszystkich uczniów 

(załącznik 5), 

  kartki do tworzenia mapy skojarzeń (załącznik 6), 

  słownik synonimów, schemat mapy mentalnej (załącznik 7), 

  kartki do oceny atrakcyjności lekcji i pracy uczniów (załącznik 8). 

 
  
 Literatura:  
 metodyczna
: Edyta Brudnik, Anna Moszczyńska, Beata Owczarska, 
 Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie, Kielce 2000 
 merytoryczna: Książka o mitologii, Warszawa 1999, J. Parandowski, Mitologia.  
 Wierzenia i podania Greków i Rzymian, Londyn 1992 
 
Przebieg lekcji 
   
I Część wprowadzająca 

1.  Czynności organizacyjno–porządkowe. 
2.  Sprawdzenie zadania domowego. 
3.  Nawiązanie do nowej lekcji. 

 

Przewidywane czynności i wypowiedzi na-
uczyciela  

Przewidywane czynności i odpowiedzi 
uczniów 

a) Rozmowa na temat skojarzeń 

z wyrazem podróż. 

*Ludzie bardzo często podróżują.  
 Myślę, że i wy też gdzieś   
 wyjeżdżaliście. Z czym kojarzy się  
 wam słowo podróż? Wasze  
 przemyślenia przedstawimy w formie 
 mapy skojarzeń. 
 
 
 
 
 
 
 
 

a) Uczniowie pracują metodą burzy  
 mózgów. Swoje przemyślenia 
 zapisują na przygotowanych  
 kartkach. Zgłaszają propozycje,  
 które utworzą na jednej  
 części tablicy mapę skojarzeń 
 (przykładowe odpowiedzi uczniów). 
 
 
Podróż
 (załącznik 6) 
  

-  pociąg 
-  znajomi 
-  autobus 
-  odpoczynek 
-  bagaże 

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

 

3

 
 
 
 
 
b) Nawiązanie do lekcji historii.  
 *Jakim słowem zastąpilibyście  
 wyraz podróżowanie i w jakim  
 słowniku należy go szukać?  
 
 
 
 
c) Rozmowa na temat sposobów  
 podróżowania starożytnych  
 Greków. 
 Pytania skierowane do uczniów: 

*) Przypomnijcie sobie z lekcji hi-

storii i powiedzcie, co umożli-
wiało Grekom podróżowanie. 

  
*) Kiedy odbywano podróże? 
 
 
*) Starożytni Grecy nie znali  

kompasu. Co go zastępowało 
w czasie podróży? 

 
 *) Jakie były ich statki? 
 
 
 
  
 *) Do czego jeszcze służyły porty? 
 

 
 
 

 
 d) Podsumowanie rozmowy przez  
 nauczyciela.  

*Ludzie podróżowali od  
 zarania dziejów. Najczęściej  

-  pieniądze 
-  biuro podróży 
-  prowiant 

  
 

b) Synonimu wyrazu podróżowanie
należy szukać w słowniku wyrazów 

bliskoznacznych (np. A. Dąbrówka, 
Słownik wyrazów bliskoznacznych,  
Warszawa 1998, s. 630). 
Są to słowa: tułaczka, robinsonada,  
globtroterstwo, turystyka. 
 
c) Przewidywane odpowiedzi  
 uczniów: 
 
 

*) Starożytnym Grekom podróżowa-

nie umożliwiała bliskość morza 
i umiejętność budowy okrętów. 

  

*) Podróże odbywano głównie latem 

i tylko w dzień. 

 
*) Grecy pływali w dzień,  
 kierując się słońcem. 
  
 
*) (ciekawostka) Statki były dość  
 prymitywne i powolne, tylko triera,  
 która powstała w V wieku p.n.e.,  
 była zwrotna i szybka (załącznik 2). 
 
*) Wymieniano w nich towary, opisy  
 podróży, doświadczenia, mity;  
 spotykali się w nich właściciele  
 statków, handlarze, robotnicy  
 i marynarze. 
 
 
 
 
 

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

 

4

 w celach handlowych i wojennych. 

W jakim celu podróżował bohater  

 utworu J. Parandowskiego „Tułaczka 
 Odyseusza”, który mieliście okazję 
 przeczytać?  

 

e) Podanie tematu lekcji. Zapisanie go 
przez nauczyciela na tablicy: „Obie-
cał jak najszybciej powrócić. Tymcza-
sem...” 
 kaprysy losu niosły go 
w różne strony

 

 
d) Przewidywana odpowiedź uczniów:
Odyseusz popłynął statkiem na wojnę, 
a potem wracał do domu, do Itaki. 
 
 
e) Uczniowie przepisują temat do ze-
szytów. 

 

 
 
II. Część właściwa  
  

Przewidywane czynności i wypowiedzi na-
uczyciela 

Przewidywane czynności i odpowiedzi 
uczniów 

1) Podział klasy na grupy według wy-
losowanych kartoników (załącznik 3). 

* Teraz będziemy pracować w grupach. 

Musimy je utworzyć.  
Pomogą nam w tym kartki  
(załącznik 3) z nazwami ludów,  
które poznał Odyseusz w czasie  
swej tułaczki:  

 grupa I –Kikonowie, 
 grupa II – Lotofagowie, 
 grupa III – Lajstrygonowie, 
 grupa IV – Feakowie. 
  

2) Prezentacja przez nauczyciela zarysu 
mapy mentalnej, którą będą tworzyć 
uczniowie na lekcji (załącznik nr 7). 

 

3) Rozdanie grupom instrukcji do  
samodzielnej pracy (załącznik 4), 
a ponadto grupie pierwszej – pomocy  
naukowych (Encyklopedia popularna 
PWN, Warszawa 1982, J. Poznański, 
Słownik lektur dla szkół podstawowych
Warszawa 1995), w grupie drugiej –  

1) Uczniowie losują kartki i zajmują 
miejsce w odpowiednich grupach: 
 Kikonowie – grupa I, 
 Lotofagowie – grupa II, 
 Lestrygonowie – grupa III, 
 Feakowie – grupa IV. 
 
 
 
 
 
 
 
2) Uczniowie uważnie słuchają. 
 
 
 
3) Uczniowie odbierają instrukcje 
i pomoce naukowe. 
Uczniowie grupach wykonują zadania. 
Czytają instrukcję. Wybierają grupo-
wego, sekretarza, łącznika i kontrolera 
czasu. Po przemyśleniu przez grupę 
zadania sekretarz zapisuje wyniki pracy 

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

 

5

map Morza Śródziemnego. 

* Rozdam teraz instrukcję i pomoce do 
pracy. Proszę się z nimi zapoznać  
i wykonać zadanie. 

 
4) Prezentacja pracy.  

*Minął czas przeznaczony na pracę 

w grupach. Proszę grupowych posz- 

 czególnych zespołów o zaprezentowa- 
 nie utworzonej części mapy mentalnej.
(Powstała w ten sposób mapa mentalna 

pozostaje w klasie na jakiś czas (załącz-
nik 7). 
 
5) Przepisanie notatki. 

* Proszę przerysować do zeszytu utwo-

rzoną mapę mentalną, a mapę  
Morza Śródziemnego wkleić.  

 

na otrzymanym fragmencie mapy men-
talnej, a łącznik przypina ją we wska-
zanym wcześniej przez nauczyciela 
miejscu. 
 
4) Grupowi poszczególnych zespołów 
prezentują wyniki ich pracy: omawiają 
utworzoną część mapy mentalnej. 
 
 
 
 
 
 
5) Uczniowie przerysowują mapę men-
talną do zeszytów, a mapę morza wkle-
jają. 
 
 
 

 

III. Część końcowa 
 

Przewidywane wypowiedzi i czynności  
nauczyciela 

Przewidywane czynności i odpowiedzi  
uczniów 

1. Podsumowanie. 
* O czym mówiliśmy na dzisiejszej lek-
 cji? 
 
 
 *Czego się nauczyliśmy? 
 
 
 
 
 
2) Ocena przez nauczyciela pracy  
 uczniów w poszczególnych grupach. 
 

*Proszę grupowych o ocenę pracy swo-
ich kolegów. 

  
3) Podanie tematu zadania domowego. 

 

1)  Przewidywane odpowiedzi:  

Na dzisiejszej lekcji mówiliśmy  
o dziesięcioletniej tułaczce jednego z bo-
haterów wojny trojańskiej – Odyseusza.
Nauczyliśmy się pracować z tekstem  
literackim i tworzyć mapę mentalną, wy-
odrębniać elementy świata przedsta- 
wionego w utworze literackim, redago- 
wać plan wydarzeń. 
 
2) Grupowi oceniają pracę kolegów. 
 
 
 
 
 
3) Uczniowie przepisują z tablicy do ze-

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

 

6

Przygotuj się do konkursu na ciekawe  
opowiadanie fragmentu omawianego       
utworu. 
Wykorzystaj wyrażenia i zwroty: syreni 
śpiew, znaleźć się między Skyllą   
i Charybdą, Penelopa, psia wierność,  
wędrówka Odyseusza. 
 
4) Ewaluacja (załącznik 3) 
 *Proszę o wypełnienie kart ewaluacyj- 
 nych. 
  
5) Pożegnanie. 

 

 

szytów temat zadania domowego. 
 
 
 
 
 
 
 
4) Uczniowie wypełniają karty. 
 

 
Załącznik 1 
 

Homer, Homeros (VIII w. p.n.e) grecki epik, uważany za autora Iliady i Odysei. 

Rzymska kopia. Muzeum Prado w Madrycie. 

  
 

 

 

 
 
 

 

Jan Parandowski z żoną 

 

 

  Jan 

Parandowski 

 

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

 

7

  

 

 
Załącznik 2 (jako ciekawostka) 

 

Triera – grecki okręt wojenny z V w. p.n.e. o trzech rzędach wioseł (według rzeź-
by znalezionej w Delos) 
 
 

 

 

 
Załącznik 3 

 
 

 

Kikonowie         Lotofagowie             Lajstrygonowie        Feakowie 

 

 

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

 

8

Załącznik 4 
 
Instrukcje pracy dla poszczególnych grup. 
 
Grupa I 
 Polecenia do wykonania 
 

a)  Wybierzcie osobę, która będzie: 

kierować pracą grupy – grupowego, 
zapisywać wasze przemyślenia – sekretarza, 
pilnować upływającego czasu – kontrolera czasu, 
porozumiewać się z nauczycielem, przypinać na tablicy część mapy mental-
nej – łącznika. 

b)  Zapoznajcie się z instrukcją, którą przeczyta sekretarz. 
c)  Możecie pracować tylko przez 10 minut. 
d)  Zadaniem waszej grupy będzie zaprezentowanie wiadomości dotyczących 

biografii i twórczości J. Parandowskiego – autora utworu „Tułaczka Odyse-
usza”. W tym celu wykorzystajcie informacje z encyklopedii, słownika lektur 
i zamieście je na fragmencie mapy mentalnej, a następnie przypnijcie we 
wskazanym wcześniej miejscu.  

  Życzę powodzenia! 
 
Grupa II 
 Polecenia do wykonania 
 

a) Wybierzcie osobę, która będzie: 

kierować pracą grupy – grupowego, 
zapisywać wasze przemyślenia – sekretarza, 
pilnować upływającego czasu – kontrolera czasu, 
porozumiewać się z nauczycielem, przypinać na tablicy część mapy mentalnej 
– łącznika. 

b) Zapoznajcie się z instrukcją, którą przeczyta sekretarz. 
c) Możecie pracować tylko przez 10 minut. 
d) Na mapie oznaczono numerami miejsca, do których kolejno trafiał  
 Odyseusz. Uzupełnijcie mapę, wpisując, kogo spotkał na trasie swojej 
 wędrówki. Jeżeli to możliwe, napiszcie również nazwy miejsc, do których do-

tarł.  

 Mapę przypnijcie we wskazanym wcześniej miejscu. 

(A. Łuczak, A. Murdzek, Język polski. Między nami. Podręcznik do klasy V  
 szkoły podstawowej, Gdańsk 2002, s. 172, ćw. 1). 

 Życzę powodzenia!  
  

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

 

9

Grupa III 
 Polecenia do wykonania 
 

a)  Wybierzcie osobę, która będzie: 

kierować pracą grupy – grupowego, 
zapisywać wasze przemyślenia – sekretarza, 
pilnować upływającego czasu – kontrolera czasu, 
porozumiewać się z nauczycielem, przypinać na tablicy część mapy mental-
nej – łącznika. 

b)  Zapoznajcie się z instrukcją, którą przeczyta sekretarz. 
c)  Możecie pracować tylko przez 10 minut. 
d)  Na podstawie tekstu oraz mapy napiszcie ramowy plan tułaczki Odyseusza, 

następnie wybierzcie jeden punkt planu i dopiszcie zdarzenia szczegółowe 
w podpunktach. Przypnijcie je we wskazanym wcześniej miejscu. 

 (A. Łuczak, A. Murdzek, Język polski. Między nami. Podręcznik do klasy V  
 szkoły podstawowej, Gdańsk 2002, s. 172, ćw. 2 a i b). 
 Życzę powodzenia! 
 
 Grupa IV 
Polecenia do wykonania 

a)  Wybierzcie osobę, która będzie: 

kierować pracą grupy – grupowego, 
zapisywać wasze przemyślenia – sekretarza, 
pilnować upływającego czasu – kontrolera czasu, 
porozumiewać się z nauczycielem, przypinać na tablicy część mapy mental-
nej – łącznika. 

b)  Zapoznajcie się z instrukcją, którą przeczyta sekretarz. 
c)  Możecie pracować tylko przez 10 minut. 
d)  Zadaniem waszej grupy będzie ustalenie czasu rozgrywanych wydarzeń, ich 

przedmiotu, przestrzeni i bohaterów – elementów świata przedstawionego.  

     Życzę powodzenia! 
 

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

 

10

Załącznik 5 
 
Mapka Morza Śródziemnego (A. Łuczak, A. Murdzek, Język polski. Między na-
mi. Podręcznik do klasy piątej szkoły podstawowej, Gdańsk 2002, s. 172) 

 

 
Załącznik 6
 (mapa skojarzeń) 
  
 
 
 
 
 
 
  
  
 
 
 
 
 
 
 
 
Załącznik 7 (schemat mapy mentalnej) 
 
 Jan Parandowski – żył na przełomie XIX i XX wieku 
  - podróżował po Grecji i Włoszech 

- utwory: „Dysk olimpijski”, „Eros na Olimpie”, „Wojna trojańska”, „Niebo 
w płomieniach”, „Z antycznego świata”, „Mitologia” – mity greckie i rzymskie 

  - przetłumaczył „Odyseję” Homera, której skróconą wersją są „Przygody Ody-

seusza”  

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

 

11

 

„Tułaczka Odyseusza” 

 

 

 
1. Zdobycie Troi. 
2. Na trackim wybrzeżu. 
3. W kraju Lotofagów.   
4. W grocie cyklopa Polifema.  
5. U boga wiatrów Eola.   
6.Na wyspie Lajsrtygonów.   
6. Gościna w zamku Kirke.  
7. W mrocznej krainie Kimeryjczy-
ków.   

8. Powrót do Kirke. 
9. Kuszący śpiew syren. 
10. Skylla i Charybda.   
11.Uczta na wyspie boga Słońca.   
12. Opieka nimfy Kalipso. 
13. Na Scherii u Feaków. 
14. Kres tułaczki: 
a) pomoc Ateny, 
b) pokonanie zalotników. 

 
 Czas wydarzeń Bohaterowie  Przedmiot  

Przestrzeń 

 Starożytność 

Odyseusz    

statek  

 

Morze Śródziemne 

  

i jego rodzina:  

 

 

 

i miejsca na jego 

 

 

 

Penelopa 

 

    wybrzeżach  i wyspach 

   

Telemach     

 

   

Laertes 

   

załoga okrętów 

   

Polifem, Eol 

   

Kirke, syreny 

   

Skylla i Charybda 

   

Kalipso, Tejrezjasz 

   

Nauzykaa i jej ojciec 

   
 

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

 

12

Załącznik 8 
  
 

 

 
 
Temat lekcji drugiej: Od przygody do przygody, lecz stale daleko od domu  
rodzinnego – konkurs na najciekawiej i najładniej opowiedzianą wędrówkę Ody-
seusza (w zależności od liczebności klasy temat można zrealizować w czasie jed-
nej lub dwóch jednostek lekcyjnych). 
 
Cele operacyjne: 
Po lekcji uczeń potrafi: 
- podzielić bohaterów utworu „Tułaczka Odyseusza” na potwory, bogów i ludzi, 
- uporządkować plan ramowy utworu, 
- wytłumaczyć znaczenie związków frazeologicznych i wyrażeń pochodzących 

z mitologii: syreni śpiew, znaleźć się między Skyllą i Charybdą, Penelopa, 

  wędrówka Odyseusza, psia wierność, 
- opowiedzieć wybrany fragment „Tułaczki Odyseusza”. 
 
Metody i techniki: 
 ćwiczeń praktycznych 
 drama 

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

 

13

 
Formy: 
 
praca indywidualna, grupowa i zespołowa 
 
Środki dydaktyczne: kartki do ćwiczenia „Znajdź Piotrusia”, rekwizyty  

potrzebne do przedstawienia fragmentu „Tułaczki Odyseusza”, kartki z planem 
ramowym do uporządkowania 

 
Literatura metodyczna:
 – A słowa jak ziarnka. Wybór konspektów lekcji  
 literackich w klasach IV-VIII szkoły podstawowej, Płock 1995 
 
Literatura merytoryczna: 
– J. Tomkowski, Literatura powszechna, Warszawa  
  1997 
 
 
Przebieg lekcji 
 
I Część wprowadzająca 

1.  Czynności organizacyjne. 

Przewidywane wypowiedzi i czynności na-
uczyciela  

Przewidywane czynności i odpowiedzi 
uczniów 

1) Sprawdzenie zadania domowego 
 * Co mieliście zrobić w domu? 

* Kto przygotował opowiadanie  

indywidualnie, a kto w grupach? 

 

2) Nawiązanie do nowej lekcji. 
* Zanim przejdziemy do opowiadania  
wybranych fragmentów utworu, wyko-
namy znane wam już ćwiczenie 
„Znajdź Piotrusia”(nauczyciel rozdaje 
potrzebne kartki – załącznik 9). 
 

3) Podanie tematu i zapisanie go przez 

nauczyciela na tablicy: 
Od przygody do przygody, lecz stale 
daleko od domu rodzinnego - 
konkurs na najciekawiej i najładniej 
opowiedzianą wędrówkę Odyseusza

 

 

1) Odpowiedzi uczniów. 
 
 
 
 
2) Uczniowie zaznaczają w każdej gru-
pie Piotrusia i tłumaczą, dlaczego wyraz 
nie pasuje do pozostałych (załącznik 9).
  

 
II. Część właściwa

 

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

 

14

 
Przewidywane wypowiedzi i czynności na-
uczyciela 

Przewidywane czynności i odpowiedzi 
uczniów 

1. Konkurs opowiadania. 
* Możemy teraz rozpocząć konkurs na 
 najciekawiej i najładniej opowiedzia- 
 ną tułaczkę króla Itaki. Uczestnicy  
 konkursu wylosują jeszcze numerek  
 wskazujący kolejność opowiadania. 
 
* Teraz wybierzemy jury, w skład  
 którego wchodzić będę ja,  
 zaproszona wcześniej przez klasę pani  
 dyrektor i 2 uczniów, którzy wylosują  
 kartkę z napisem jury (załącznik 10). 
 Jury ocenia opowiadanie, biorąc pod  
 uwagę:  
 zgodność z tekstem,  
 interpretację głosową, 
 poprawność mówienia, 
 ogólne wrażenie,  
 przyznając po 5 punktów w każdej       
dziedzinie (załącznik 11). 
 

*Po wysłuchaniu opowiadania  
 wszystkich uczestników konkursu 
 jury ustali werdykt. Uczniowie  
 (grupa uczniów), którzy zajęli  
 miejsca od 1 do 3, otrzymają oceny  
 bardzo dobre. Wszyscy 
 uczestnicy konkursu otrzymają  
 pamiątkowe dyplomy za udział. 

  

Uczestnicy losują numerki wskazujące, 
w jakiej kolejności będą opowiadać.  
 
 
 
 
 
Wśród uczniów następuje losowanie 
i jury zajmuje przygotowane wcześniej 
miejsce.  
 
 
 
 
 
 
 
Chętni uczniowie indywidualnie lub 
w zespołach opowiadają wybrany frag-
ment „Tułaczki Odyseusza” 

 
 
III. Część końcowa 
 

Przewidywane wypowiedzi i czynności na-
uczyciela 

Przewidywane czynności i odpowiedzi 
uczniów 

1. Podsumowanie lekcji. 
 *Jako podsumowanie dzisiejszej lekcji 
 otrzymacie do uporządkowania plan 
 ramowy tułaczki Odyseusza. 
 

1. Uczniowie otrzymują kartki z pla-
nem ramowym, który muszą uporząd-
kować (załącznik 12). 
 
 

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

 

15

2. Podanie i zapisanie na tablicy tematu 
 zadania domowego:  
*Pora na zadanie domowe. Wyszu-  
 kajcie w tekście „Tułaczki  
 Odyseusza” te fragmenty, które  
 wskażą, dzięki komu i jakim  
 pomysłom Odyseusz przeżył i wrócił  
 do ojczyzny. 
 
3.Ewaluacja (załącznik 13). 
 
 
4. Pożegnanie. 
 

2.Uczniowie przepisują temat zadania 
domowego do zeszytów. 
 
 
 
 
 
 
 
3. Uczniowie oceniają atrakcyjność  
lekcji. Przyczepiają do tablicy wybrany 
przez siebie znaczek. 
 
 

 
Załącznik 9 
 

Znajdź Piotrusia! 

 

Skylla Dzeus Odyseusz 

Euryloch  Hermes  Telemach 

Charybda  Atena Laertes 

Polifem  Tejrezjasz  Nauzykaa 

Syreny  Posejdon  Penelopa 

 
 
 
Załącznik 10 
 

     

Jury 

 

Załącznik 11 
 
 Karta oceny opowiadania przez uczestników konkursu tułaczki Odyseusza 
 dla poszczególnych członków komisji. 
 

Lp. Imię i nazwisko 

uczestnika konkursu 

Zgodność z tekstem  Używanie podanych 

wyrażeń i zwrotów 

Poprawność 
mówienia 

Interpre-
tacja 
głosowa 

Ogólne 
wrażenie 

Ilość 
punktów 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

 

16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
  

Arkusz zbiorczy 

 

Lp. Imię i nazwisko uczestnika 

konkursu 

Członek 
komisji 

Członek 
komisji 

Członek 
komisji 

Liczba punk-
tów 

Miejsce 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Załącznik 12 
 
Uporządkuj podany niżej ramowy plan wydarzeń. 
..... Odyseusz po dziesięciu latach wędrówki przypływa do Itaki. 
..... Burza zapędza 12 okrętów Odysa ku trackim wybrzeżom. 
..... Po kilku dniach dopływają do wyspy Lajstrygonów. 
..... Kilku towarzyszy Odyseusza kosztuje czarodziejskiego ziela w kraju  

 Lotofagów. 

..... Okręty przepływają między Skyllą i Charybdą. 
..... Król Itaki wraz z towarzyszami odwiedza grotę Polifema. 
..... Załoga zabija woły boga Słońca. 
..... Nauzykaa i jej ojciec, król Feaków, pomagają Odyseuszowi. 
..... Tułacz otrzymuje cenny dar od króla wiatrów Eola. 
..... Nimfa Kalipso przez siedem lat gości zwycięzcę spod Troi. 
..... Żeglarze słyszą kuszący śpiew syren. 
..... W podziemiach Odys spotyka Tejrezjasza. 
..... Kirke – córka Heliosa – gościnnie przyjmuje tułaczy.  
..... Stęskniony ojciec i mąż wyrusza w drogę powrotną do domu. 
 
 

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

 

17

Załącznik 13 
 
 
 
  
 
  
 
 
Temat lekcji trzeciej: Jak własny spryt i pomoc przyjaciół umożliwiły  
Odyseuszowi przeżycie i powrót do domu? 
 
Cele operacyjne: 
 Po lekcji uczeń: 
- potrafi wyszukać w tekście utworu daną informację, 
- potrafi sformułować uogólnienia i wniosek z lekcji, 
- wie, co to jest motto, 
- umie pracować ze słownikiem synonimów i antonimów.  
 
Metody i techniki: 
problemowa, praca z książką 
 
Formy: 
praca indywidualna, zespołowa, zbiorowa 
 
Środki dydaktyczne: 
tekst utworu „Tułaczka Odyseusza” J. Parandowskiego 
kartki do ćwiczenia- Kto komu pomógł? 
 
Literatura metodyczna: M. Ślusarczyk, W świecie baśni, legend, podań   
i mitów 
 
Literatura merytoryczna: Mała encyklopedia kultury antycznej, Warszawa  
1990 
L. Kamiński, E. Ptaszyńska-Sadowska, Leksykon postaci literackich, Warszawa 
1996 
 
Przebieg lekcji 
 
I Część wstępna 
1. Czynności organizacyjne. 
2. Sprawdzenie zadania domowego. 
3. Nawiązanie do nowej lekcji. 

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

 

18

Przewidywane wypowiedzi i czynności na-
uczyciela  

Przewidywane czynności i odpowiedzi 
uczniów 

a) Zapisanie motta na tablicy: 

„... Po całych dniach przesiady-
wał nad brzegiem morza i patrzył 
w stronę Itaki”. 

1)  Wyjaśnienie uczniom znaczenia 

słowa motto. 

  
* Co zapisałam na tablicy? 
  
 *Cytat, który zapisujemy na początku  
 lekcji, podkreślający główny jej  
 problem lub związany z jej tematem,  
 nazywamy mottem. Posługują się  
 nim również autorzy  
 w książkach. 
 

 c) Wykonanie ćwiczenia: Kto komu 
pomógł? 

* Znacie już wiele utworów lite-
rackich, w których bohaterowie 
pomagają sobie wzajemnie. Przed 
wami ćwiczenie: Kto komu po-
mógł?
 Spróbujcie je wykonać. 

 

d) Rozmowa o uzyskanej przez 
dzieci pomocy w czasie wykonywa-
nia określonego zadania, pracy. 

 

 
 
 
 
 
e) Zastanówcie się i odpowiedzcie, 
czy w czasie wykonywania przez 
was określonej pracy (zadania) ktoś 
wam pomógł? Jak można nazwać 
taką osobę? 

 

f) Praca ze słownikiem synonimów. 
 * W jakim słowniku należy szukać  

 
 
 
 
b) Uczniowie zapamiętują znaczenie 
wyrazu motto. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
c) Uczniowie za pomocą strzałek łączą  
 w pary podanych bohaterów  
 (załącznik 14). 
 
 
 
 
 
d) Uczniowie zastanawiają się chwilę 
 i podają przykłady z własnego  
 doświadczenia. Niektórzy uczniowie 
 wskazują przykłady z literatury.  
 wymieniają tytuły utworów: „Olek”,  
 „W pustyni i w puszczy”,  
 Małomówny i rodzina”, „Spotkanie  
 nad morzem” 
 
 e) Podanie odpowiedzi - przyjaciel. 
 
 
 
 
 
f) Uczniowie wskazują słownik  
 synonimów. 

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

 

19

 synonimów wyrazu przyjaciel?  
  
* Na ławkach macie przygotowane  

Słowniki wyrazów bliskoznacz-
nych.  
Poszukajcie synonimów wyrazu 
przyjaciel. 

 
 
 
 

*Teraz spróbujemy poszukać wyrazów  
 przeciwstawnych. W jakim słowniku? 
  
 * Na ławkach macie również słowniki  
 antonimów. Poszukajcie w nich  
 antonimów wyrazu przyjaciel.  
 Nauczyciel sprawdza, czy wszyscy 
 prawidłowo wykonali ćwiczenie. 
 
* Proszę odczytać odszukane wyrazy. 
 
 
 
 

g)  Podanie tematu i zapisanie go na  

 tablicy przez nauczyciela: 
 Jak własny spryt i pomoc przyjaciół  
 umożliwiły Odyseuszowi przeżycie 
 i powrót do domu?
 

  
 
* Każdy uczeń samodzielnie szuka  
 synonimów. Nauczyciel sprawdza,  
 czy wszyscy odnaleźli właściwe  
 wyrazy. Następnie wybrany uczeń  
 odczytuje wyrazy: druh, towarzysz,  
 kolega (A. Dąbrówka, E. Geller, R.  
 Turczyn, Słownik synonimów,  
 Warszawa 1993, s. 133). 
 
 * Uczniowie wskazują słownik 
 antonimów. 
  
 * Uczniowie szukają wyrazów. 
  
 
 
 
 
* Wskazany uczeń odczytuje antonimy: 

nieprzyjaciel, prześladowca (A. Dą-
brówka, E. Geller, Słownik antoni-
mów, Warszawa 1995, s. 718). 

 
II Część właściwa 
 

Przewidywane wypowiedzi i czynności na-
uczyciela  

Przewidywane czynności i odpowiedzi 
uczniów 

1.  Praca z tekstem utworu. 
 * Na pierwszej części lekcji  

 mówiliśmy na temat wzajemnej po- 
 mocy. Podawaliście przykłady  
 z własnego doświadczenia i literatury. 
 Teraz spróbujemy na podstawie  
 tekstu „Tułaczka Odyseusza” wy- 
 pisać, kto pomógł Odysowi  

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

 

20

 w powrocie do domu i jakie Odys miał  

pomysły, aby przeżyć. Do wykonania 
tego zadania przygotowywaliście  

 się w domu. 
 
 2) Podział na grupy. 

* Podzielimy się teraz na dwie grupy. 

Każdy z was wyciągnie ode mnie 
jedną kartkę (załącznik 15) i usią-
dzie w odpowiednim miejscu.  

 

 3) Przekazanie grupom  
 instrukcji (załącznik 16). 
 * Proszę, aby przedstawiciel z każdej  
 grupy odebrał ode mnie instrukcję. 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
4) Grupy zdają relację z wykonanego  
 zadania.  
 *Czas przeznaczony na pracę minął. 
 Proszę o przedstawienie wyników  
 pracy. Każdy uczeń w grupie  

 
 
 
 
 
2) Uczniowie losują kartki i siadają  
 w dwóch grupach. 
 
 
 
 
3) Wybrany uczeń z każdej grupy za-
biera instrukcję (załącznik 16). Ucznio-
wie pracują. 
 
Uczniowie pracują z tekstem utworu 
„Tułaczka Odyseusza”(A. Łuczak, 
A. Murdzek, Język polski. Między na-
mi, podręcznik dla klasy piątej szkoły  
podstawowej, Gdańsk 2002, s. 162-  
-172). 
Zapisanie notatki do zeszytów. 
Przewidywana wersja notatki: 

Pomysły Odyseusza  

 

Pomoc spotkanych ludzi 

1. Poczęstowanie Polifema  
 kubkiem starego wina. 
2. Wybicie oka cyklopowi. 
3. Sposób ucieczki z groty. 
4. Nazwanie się Nikt.  
5. Zatkanie uszu towarzyszy  
 woskiem. 
6.Przywiązanie Odyseusza  
 do masztu. 
7. Sposób przepłynięcia  
 miedzy Skyllą a Charybdą. 
8. Zbudowanie tratwy na  
 wyspie Ogigia. 
  

1. Podarunek Eola. 
2. Pomoc Hermesa -  
 podarowanie ziela  
 zabezpieczającego przed  
 czarami. 
3.Gościna u Kirke. 
4. Objawienie woli bogów  
 przez Kirke. 
5. Nadzieja dana Odysowi  
 przez Tejrezjasza. 
6. Zapasy na drogę od Kirke. 
7. Zapasy na drogę od  
 Kalipso. 
8. Odwiezienie męża  
 Penelopy na Itakę przez 
 Feaków. 
9. Pomoc Ateny: zalecana  
 ostrożność, zamiana  
 Odyseusza w żebraka. 
 

 
 
 
 
 
 

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

 

21

 przedstawia inny pomysł Odyseusza  
 i osobę, która mu pomogła. 
 Informacje te zapiszemy na tablicy  
 i w zeszytach. 

 

5) Wskazywanie cytatów na podany te-

 mat.  

* Odczytajcie z tekstu „Tułaczka  
 Odyseusza” te fragmenty, 
 które świadczą o tym, że Odyseusz  
 chciał wrócić do domu. 
  
 
 
 
 

 6) Sformułowanie wniosku. 
* Dlaczego Odyseusz wracał? 

 
 
 
 
 

7)  Zapisanie wniosku do zeszytów. 

 Wewnętrzny nakaz powrotu do ojczy-
zny i rodziny skutecznie pomógł mu 
osiągnąć cel, zrealizować marzenie. 

 
 
 
 
 
5) Uczniowie odczytują wybrane przez 
siebie fragmenty, np.: 
a) „Gdy wreszcie Troja padła, nie było 
w całym obozie greckim człowieka,  

który gorliwiej sposobił się do drogi.” 

b) „A on po całych dniach przesiady- 
wał nad brzegiem morza i patrzył  
w stronę rodzinnej Itaki.” 

2)  „Rwał się biec do domu, do żony, do 

syna.” 

 
 6) Przewidywana odpowiedź: 
 Odyseusz wracał, bo kierował się we-
wnętrznym nakazem powrotu do ojczy-
zny i rodziny. Nakaz ten pomógł mu 
skutecznie osiągnąć cel, zrealizować 
marzenie. 
 
 
 

 
 
III Część końcowa 
 

Przewidywane wypowiedzi i czynności nauczyciela 

Przewidywane wypowiedzi i czynności uczniów

 

1)  Podsumowanie lekcji. 
2)  Podanie zadania domowego. 
3)  Wpisz do zeszytu nazwy sześciu 

uczuć, trzech pozytywnych i 
trzech negatywnych. 

4)  Ewaluacja (załącznik17) 
5)  Pożegnanie. 

 
 
 
 
 
4) Uczniowie oceniają atrakcyjność lek-
cji. 

 
 
 
 

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

 

22

 
 
Załącznik 14 
 

Kto komu pomógł? Połącz postacie w pary. 

 
Kopciuszek    

Wróżka Mórz 

Klementynka   

matka chrzestna 

Ania Shirley    

ojciec 

 sierotka Marysia   Ambroży Kleks 
Adaś Niezgódka    Królowa Tatra 
wieśniak   

 

Ada Rudzka, mama Danusi Gawlikówny  

Elżbieta Jezierska   Maryla i Mateusz Cuthbert 
 

Załącznik 15 (kartki do podziału między grupy) 
 
 
  

 

 

 

  POMYSŁ   

 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Załącznik 16 
 
Instrukcja pracy w grupie 
 
Grupa I 
Polecenia do wykonania 

a) Wybierzcie osobę, która będzie: 

 
 

POMOC 

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

 

23

kierować pracą grupy – grupowego, 
zapisywać wasze przemyślenia – sekretarza, 
pilnować upływającego czasu – kontrolera czasu, 
porozumiewać się z nauczycielem, przypinać na tablicy część mapy mental-
nej – łącznika. 

b) Zapoznajcie się z instrukcją, którą przeczyta sekretarz. 
c) Możecie pracować tylko przez 10 minut. 
d) Wypiszcie z tekstu „Tułaczki Odyseusza” wszystkie pomysły króla Itaki, 

dzięki którym przeżył dziesięcioletnią tułaczkę. 
   
 Życzę powodzenia! 
 

Grupa II 
Polecenia do wykonania 

a) Wybierzcie osobę, która będzie: 

kierować pracą grupy – grupowego, 
zapisywać wasze przemyślenia – sekretarza, 
pilnować upływającego czasu – kontrolera czasu, 
porozumiewać się z nauczycielem, przypinać na tablicy część mapy mental-
nej – łącznika. 

b) Zapoznajcie się z instrukcją, którą przeczyta sekretarz. 
c) Możecie pracować tylko przez 10 minut. 
d) Wynotujcie z tekstu „Tułaczka Odyseusza” wszystkie osoby, dzięki którym 
król Itaki wrócił do rodziny. 

 

  Życzę powodzenia! 

 
 

Załącznik 17 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Temat lekcji czwartej
: Uczucia pozytywne i negatywne towarzyszą nieustannie  
  Ludziom - jakich emocji doznali bohaterowie mitu 
  o Odyseuszu? 

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

 

24

 
Cele operacyjne: 
po lekcji uczeń powinien: 
- umieć nazywać określone uczucia i emocje, 
- zrozumieć tekst i wykorzystać go do wskazanych zadań. 
- sformułować wniosek z lekcji. 
 
Metody i techniki: 
problemowa, burza mózgów 
 
Formy
  
praca indywidualna, grupowa, zbiorowa 
 
Literatura metodyczna:
 J. Kowal, O sztuce pisania wypracowań, Kielce 1994 
Literatura merytoryczna: Homer, Odyseja 
 
Przebieg lekcji 
 
I Część wstępna 
1.  Czynności organizacyjne. 
2.  Sprawdzenie zadania domowego 
3.  Podanie i zapisanie na tablicy tematu lekcji: Uczucia pozytywne i negatywne 
towarzyszą nieustannie ludziom - jakich emocji doznawali bohaterowie mitu 
o Odyseuszu? 
 
II Część właściwa 

Przewidywane wypowiedzi i czynności na-
uczyciela 

Przewidywane wypowiedzi i czynności 
uczniów 

1)  Nazywanie uczuć przeżywanych  

przez bohaterów „Tułaczki Ody-
seusza”. 
 

* Spróbujemy teraz nazwać uczucia  
jakie przeżywali bohaterowie „Tu- 
łaczki Odyseusza”. Aby praca prze- 
biegła sprawnie, podzielimy się na  
4 grupy:  
 I –Kikonowie 
 II – Lotofagowie 
III – Lajstrygonowie 
IV – Feakowie 
 
2)  Rozdanie instrukcji i kart pracy. 

 
 
 
 
Uczniowie dzielą się na grupy. 
(zachowano podział na grupy z pier- 
 wszej lekcji cyku) 
 
 
 
 
 
 
 
2) Przedstawiciele grup odbierają  

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

 

25

 *Proszę, aby przedstawiciel z każdej  
 grupy odebrał ode mnie instrukcję 
 (załącznik 18) i kartę pracy  
 (załącznik 19). 
  

3) Przedstawienie wyników pracy.  
* Czas przeznaczony na pracę minął. 
Proszę o przedstawienie wyników  

 pracy, przez poszczególnych  
 członków grupy. Nazwy uczuć zapi- 
 szemy w tabelce, dzieląc je na  
 pozytywne i negatywne. 
 
 
 
 
 
 
 
 

*Proszę przerysować tabelkę do ze-
szytu i zastanowić się, kiedy łatwiej 
człowiekowi osiągnąć cele, gdy do-
znaje się uczuć pozytywnych czy ne-
gatywnych? 

* Wniosek zapisujemy w zeszytach. 
  

 instrukcje i karty pracy. 
 
 
 
 
3) Grupy zdają relacje z wykonania 
zadania. Nazwy uczuć uczniowie zapi-
sują w tabelce na tablicy. 
 Przewidywana notatka: 

Uczucia pozytywne 

Uczucia negatywne 

szczęście 
nadzieja 
żal 
obawa 
litość 
przyjaźń 
spokój 
zaskoczenie 
ulga 
zachwyt 
tęsknota 
 

lęk 
nienawiść 
zemsta 
chytrość 
okrucieństwo 

 
 
Przewidywana odpowiedź uczniów: 
łatwiej osiągnąć cele człowiekowi, 
który częściej doznaje uczuć pozytyw-
nych. 
 
 

  
III Część końcowa 

Przewidywane wypowiedzi i czynności na-
uczyciela 

Przewidywane wypowiedzi i czynności 
uczniów 

1. Podsumowanie pracy na lekcjach. 
* Jaki wniosek możemy wysnuć 

 z naszych lekcji?  

 

 
 
* Wniosek zapisujemy w zeszytach. 
 

2.  Ocena pracy uczniów na lekcji. 
3.  Podanie tematu zadania domowego 
* Na pewno pamiętacie formę listu,  

 wywiadu i pamiętnika. Wykonajcie 

1. Przewidywana odpowiedź uczniów: 
mitologia to skarbnica wiedzy o czło-
wieku, jego uczuciach, doznaniach, 
możliwościach. Uczy wierności, prze-
trwania w trudnych warunkach. 
 
 
 
 
3. Temat zadania domowego uczniowie 
przepisują do zeszytów. 
 

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

 

26

polecenie 3 ze str. 172. Należy wybrać 
jedną z form i napisać wypracowanie na 
za tydzień. (A. Łuczak, A. Murdzek, 
Język polski. Między nami. Podręcznik 
dla klasy piątej szkoły podstawowej, 
Gdańsk 2002, s. 172 ćw. 3). 
 
4. Ewaluacja (załącznik 20). 

 
 
 
 
 
 
 
4. Wybrani uczniowie otrzymują za pra-
cę na lekcji oceny i dyplomy. 

 

 

Załącznik 18 
 
Grupa I 
Polecenia do wykonania 

a) Wybierzcie osobę, która będzie: 

kierować pracą grupy – grupowego, 
zapisywać wasze przemyślenia – sekretarza, 
pilnować upływającego czasu - kontrolera czasu, 
porozumiewać się z nauczycielem, przypinać na tablicy część mapy mental-
nej – łącznika. 

b) Zapoznajcie się z instrukcją, którą przeczyta sekretarz. 
c) Możecie pracować tylko przez 10 minut. 

d) Do podanych w karcie pracy cytatów dopiszcie nazwy uczuć. 
 
Grupa II 
Polecenia do wykonania 

a) Wybierzcie osobę, która będzie: 

kierować pracą grupy – grupowego, 
zapisywać wasze przemyślenia – sekretarza, 
pilnować upływającego czasu – kontrolera czasu, 
porozumiewać się z nauczycielem, przypinać na tablicy część mapy mental-
nej – łącznika. 

b) Zapoznajcie się z instrukcją, którą przeczyta sekretarz. 
c) Możecie pracować tylko przez 10 minut. 

 d) Do podanych w karcie pracy cytatów dopiszcie nazwy uczuć. 
 
Grupa III 
Polecenia do wykonania 

a) Wybierzcie osobę, która będzie: 

kierować pracą grupy – grupowego, 
zapisywać wasze przemyślenia – sekretarza, 

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

 

27

pilnować upływającego czasu – kontrolera czasu, 
porozumiewać się z nauczycielem, przypinać na tablicy część mapy mental-
nej – łącznika. 

b) Zapoznajcie się z instrukcją, którą przeczyta sekretarz. 
c) Możecie pracować tylko przez 10 minut. 

 d) Do podanych w karcie pracy cytatów dopiszcie nazwy uczuć. 
 
Grupa IV 
Polecenia do wykonania 

a) Wybierzcie osobę, która będzie: 

kierować pracą grupy – grupowego, 
zapisywać wasze przemyślenia – sekretarza, 
pilnować upływającego czasu – kontrolera czasu, 
porozumiewać się z nauczycielem, przypinać na tablicy część mapy mental-
nej – łącznika. 

b) Zapoznajcie się z instrukcją, którą przeczyta sekretarz. 
c) Możecie pracować tylko przez 10 minut. 

 d) Do podanych w karcie pracy cytatów dopiszcie nazwy uczuć. 

 

Załącznik 19 (karty pracy) 
 
 Grupa I 

Lp. Cytat 

Nazwa 

uczucia 

  
 1. 

„Gdy nareszcie Troja padła, nie było w całym obozie greckim 
człowieka, który gorliwiej sposobił się do drogi. Odyseusz był 
przekonany, że najdalej za dwa tygodnie, licząc konieczne posto-
je i nieoczekiwane przeszkody - dobije do brzegów Itaki.” 

 Przewidywana odpowiedź 
  nadzieja 

 2. 

„Kołysać dziecko, słyszeć jego pierwsze gaworzenie, brać je na 
ręce i nieść do dziadka Laertesa, siedzieć w cieniu drzew i patrzeć 
na żonę karmiącą niemowlę...” 

Przewidywana odpowiedź 
 szczęście 

 3. 

Na jego widok struchlały im serca. Był wielki jak góra.”

 

Przewidywana odpowiedź 
  lęk

 

 

4. „Usłysz mnie, Posejdonie, władco ziemi błękitnogrzywy (...) 

spraw, aby Odys grodoburca nie wrócił do domu. A jeśli mu 
przeznaczone będzie wrócić do ziemi ojczystej, niech późno 
przybędzie i w nędzy...” 

Przewidywana odpowiedź 
  nienawiść

 

 

 Grupa II 

 

Lp. 

 Cytat 

Nazwa uczucia 

 1. 

 „Potworne głazy, gęsto jak grad, sypały się na okręty biednego 
tułacza, niosąc śmierć załodze, łamiąc maszty, gruchocąc kadłu-
by, które nasiąkały wodą i tonęły.” 

Przewidywana odpowiedź 
 okrucieństwo 

 2. 

„Dała im jeść i pić, a kiedy swój głód nasycili, wypędziła ich 
różdżką do obory. Wówczas spostrzegli, że czarownica zamieniła 
ich w świnie.” 

Przewidywana odpowiedź 
 zaskoczenie 

 3. 

 „Wróciła jego towarzyszom kształt ludzki, a była taka łagodna 
i kochająca, że Odyseusz rok przesiedział w jej gościnnym odtąd  
pałacu.” 

Przewidywana odpowiedź 
  przyjaźń 

 4. 

„... ale gdy usnął w nocy, towarzysze zabrali się i jęli radzić Przewidywana 

odpowiedź 

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl

 

28

o tym tajemniczym miechu, w którym domyślali się skarbów.” 

 chytrość 

 

Grupa III

 

 

Lp. 

 Cytat 

Nazwa uczucia 

 1. 

„Odys zaś, widząc, że mijają te czarodziejki o słodkim głosie, 
stęskniony za ich śpiewem, pod magicznym urokiem, szarpał 
powrozy i czynił znaki, żeby go odwiązano.” 

Przewidywana odpowiedź 
 zachwyt  

 2. 

„Wyminąwszy Charybdę, która z tej odległości nie mogła dosię-
gnąć statku, wyruszyli tułacze w dalszą drogę, opłakując los  
sześciu przyjaciół.” 

Przewidywana odpowiedź 
  żal 

 3.  

„Odyseusz stłumił w sobie radość, która mu piersi rozsadzała...” Przewidywana 

odpowiedź 

 spokój 

 4. 

„Została tylko królewna, w której litość dla nieszczęśliwego  
 człowieka zwyciężyła lęk...” 

Przewidywana odpowiedź 
 litość 

 
Grupa IV 
 

Lp. 

 Cytaty 

 Nazwy uczuć 

 1. 

„Rwał się biec do domu, do żony, do syna...” 

Przewidywana odpowiedź 
 tęsknota

 

 

2. 

„Dopiero gdy odświeżył się kąpielą, przebrał, zagadał o rzeczach 
 im tylko obojgu wiadomych - padła mu z płaczem w ramiona.” 

Przewidywana odpowiedź 
  ulga

 

 

3. „Podniósł łuk. Brał jedną strzałę po drugiej i szył w zbitą groma-

dę zalotników. A gdy skończył, odłożył broń, wielce utrudzo-
ny...” 

Przewidywana odpowiedź 
  zemsta

 

 4. 

„... przeprosiła (...), że go nie może wziąć ze sobą na wóz: po-
wstałyby z tego plotki, gdyby ją zobaczono, jak jeździ po mieście 
z obcym mężczyzną...” 

Przewidywana odpowiedź 
 obawa (przed kompromitacją) 

 

Załącznik 20 

DYPLOM