background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

              NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 
 
Barbara Olech 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie ścian działowych z różnych materiałów 
712[06].Z1.07 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci:  
mgr inż. Halina Darecka 
mgr inż. Anna Kusina 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inż. Barbara Olech 
 
 
 
Konsultacja:  
mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 
Korekta:  
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[06].Z1.07 
,,Wykonywanie ścian działowych z różnych materiałów’’ zawartej w modułowym programie 
nauczania dla zawodu murarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1.  Ściany działowe tradycyjne, materiał stosowany do budowy i ich lokalizacja 

na stropach 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Zasady wykonywania i odbioru ścian działowych tradycyjnych 

14 

   5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Zasady wykonywania i odbioru lekkich ścian działowych 

17 

  5.3.1. Ćwiczenia 

17 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów 

20 

7. Literatura 

34 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE  

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  ,,Wykonywanie  ścian  działowych 

z różnych  materiałów”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  
w zawodzie murarz 712[06]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

cele kształcenia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych i intelektualnych, 

 

przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

 

wykaz literatury. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej  pracy  uczniów  do  pracy  zespołowej.  Czas  wykonania  ćwiczeń  należy  ustalać 
w zależności od potrzeb i rozwoju grupy. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań , 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

712[06].Z1.01 

Stosowanie przepisów bhp przy wykonywaniu robót 

murarskich 

712[06].Z1 

Technologia murarstwa 

 

712[06].Z1.05 

Wykonywanie murów nośnych różnych materiałów, o różnej 

grubości i konstrukcji 

712[06].Z1.04 

Wykonywanie zapraw budowlanych i betonów 

 

712[06].Z1.07 

Wykonywanie ścian działowych z różnych materiałów

 

 

712[06].Z1.06 

W Wykonywanie murów z przewodami  kominowymi 

i kominów wolnostojących

 

 

712[06].Z1.03 

Dobieranie materiałów narzędzi i sprzętu do robót 

budowlanych 

 

712[06].Z1.02 

Organizacja stanowiska pracy murarza 

 

712[06].Z1.08 

Wykonywanie sklepień, nadproży i stropów murarskich

 

 

712[06].Z1.10 

Wykonywanie okładzin ściennych z ceramiki i kamienia

 

 

712[06].Z1.09 

Wykonywanie gzymsów i układów rolkowych

 

 

712[06].Z1.11 

Wykonywanie napraw, remontów i rozbiórek konstrukcji 

murowych

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

 

stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

 

rozpoznawać podstawowe materiały budowlane, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

 

magazynować, składować i transportować materiały budowlane, 

 

organizować stanowisko pracy murarza, 

 

dobierać materiały, narzędzia i sprzęt do robót murarskich, 

 

wykonywać zaprawy budowlane. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

odczytać dokumentację w zakresie niezbędnym do wykonania robót, 

 

przenieść wymiary z dokumentacji na miejsce realizacji zadania, 

 

dokonać pomiarów, posłużyć się sprzętem pomiarowym, 

 

zorganizować stanowisko pracy, 

 

rozpoznać materiały potrzebne do robót, 

 

dobrać i ocenić przydatność materiału do robót, 

 

przetransportować i dokonać składowania materiałów na stanowisku pracy, 

 

dobrać narzędzia potrzebne do robót, 

 

wykonać zaprawę, 

 

zmontować rusztowanie do wykonania robót, 

 

wykonać ścianę grubości ¼ cegły z przewiązaniem spoin ½ cegły i ¼ cegły, 

 

wykonać  ścianę  działową  z  pustaków  i  bloczków  grubości  12cm  z  przewiązaniem 
spoin ½ i ¼ , 

 

wykonać ściankę z płyt gipsowych "Pro Monta", 

 

wykonać  ścianki  działowe  z  płyt  gipsowo-kartonowych  na  konstrukcji  z  giętych  profili 
metalowych lub konstrukcji drewnianej, 

 

wykonać  ścianki  działowe  w  układzie  narożnikowym,  przenikające  się  i  w  kształcie 
litery T, 

 

wykonać połączenie ze ścianami i stropem o różnej konstrukcji i z różnych materiałów, 

 

osadzić w ściance działowej ościeżnicę drzwiową, 

 

wykonać w ściance działowej otwory technologiczne, 

 

zastosować racjonalnie materiał, 

 

oszacować ilość materiału potrzebnego do wykonania robót, 

 

sporządzić zapotrzebowanie i rozliczenie materiałowe, 

 

porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami, 

 

wykonać  pracę  z  zachowaniem  przepisów  bhp,  ochrony  przeciwpożarowej  i  ochrony 
środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Murarz 712[06] 

Moduł:  

 

 

 

Technologia murarstwa 712[06].Z1 

Jednostka modułowa:  

 

Wykonywanie ścian działowych z różnych   

 

 

 

 

 

materiałów712[06].Z1.07 

 

Temat: Materiały stosowane na ściany działowe tradycyjne 
 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozpoznawania i dobierania materiałów do 
wykonania ścian działowych tradycyjnych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

rozpoznać materiały potrzebne do wykonania ścian działowych tradycyjnych,  

 

dobrać i ocenić przydatność materiału do wykonania ścian działowych tradycyjnych. 

 
Metody nauczania – uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca z całą klasą. 

 

Czas:  45 minut 
Środki dydaktyczne: 

 

cegły ceramiczne: pełna zwykła 250 x 120 x 65mm, dziurawka wozówkowa o wymiarach 
250  x  120  x  65mm,  dziurawka  główkowa  o  wymiarach  250  x  120  x  65mm,  cegły 
kratówki:  Kl  o  wymiarach  250  x  120  x  65mm,    cegły  kratówki:    K2  -  250  x  120  x 
140mm, K2,5 - 250 x 120 x 188 i K3 - 250 x 120 x 220mm,   

 

pustaki ceramiczne ścienne : Pd-1  250 x 220 x 65mm,   Pd-2  250 x 220 x 120mm 

 

pustaki uzupełniające : Kontra, Alfa, 

 

bloczki Ytong,  

 

pustaki szklane, luksfery, 

 

płyty gipsowe Pro Monta, 

 

przymiar liniowy. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.  
3.  Realizacja tematu: 

  nauczyciel pokazuje  materiały do wykonania ścian działowych zaczynając od  cegieł 

ceramicznych,  

  podaje wymiary elementów,   

  przy wybranych wyrobach nauczyciel prosi uczniów o ustalenie wymiarów cegieł lub 

pustaków,   

  nauczyciel charakteryzuje zastosowanie poszczególnych rodzajów materiałów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Zakończenie zajęć 

4.  Nauczyciel  podsumowuje zajęcia i podaje temat pracy domowej. 
 

Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat:  Zasady  sytuowania  ścian  działowych  na 
stropach.   

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Murarz 712[06] 

Moduł:  

 

 

 

Technologia murarstwa 712[06].Z1 

Jednostka modułowa:  

 

Wykonywanie ścian działowych z różnych   

 

 

 

 

 

materiałów712[06].Z1.07 

 
Temat: Wykonywanie ścian działowych z cegły ceramicznej pełnej 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania  ścian działowych z cegły ceramicznej 

pełnej. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania ścianki działowej, 

 

obliczyć ilość materiału potrzebną do wykonania ścianki działowej, 

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ścianki, 

 

wyznaczyć miejsce wykonania ścianki, 

 

przygotować zaprawę zgodnie z wymaganiami, 

 

wykonać ściankę zgodnie z dokumentacją.  

 
Metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa. 

 
Czas:
  135 minut 
 
Środki dydaktyczne: 

 

materiały - cegły ceramiczne: pełne, dziurawki, cegły silikatowe, cement, piasek, woda; 

 

narzędzia  i  sprzęt  -  młotek  murarski, kielnia  murarska,  poziomnica  o  długości  1  m,  łata 
murarska  o  długości  2  m,  pion  murarski,  wiadro  o  pojemności  10  l,  sznur  murarski, 
taczki, przymiar, łopata. 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Podział na grupy 2-3 osobowe. 
4.  Realizacja tematu: 

Każdy grupa dostaje temat ćwiczenia (wybrany z zestawu):  

I.  Wykonaj  ściankę  działową  z  bloczków  z  betonu  komórkowego  o  kształcie  prostym  na 

zaprawie cementowo - wapiennej M-15.  

II.  Wykonaj  ściankę  działową  z  cegły  grubości  6,5  cm,  na  zaprawie  cementowej  M-  30, 

z zachowaniem  wiązania  cegły;  układ  ścianki  w  narożniku  według  dokumentacji; 
wysokość 10 warstw. 

  każda grupa organizuje stanowisko pracy do wykonania ścianki działowej dobierając 

jednocześnie sprzęt i narzędzia, 

  uczniowie  obliczają  ilość    materiału  potrzebną  do  wykonania  ścianki  działowej, 

nauczyciel sprawdza wyniki obliczeń, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

  uczniowie wyznaczają miejsce wykonania ścianki działowej, 

  uczniowie wykonują ściankę zgodnie z dokumentacją, 

  nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów  i  udziela  im  wskazówek  podczas  realizacji 

zadania. 

5.  Po  wykonaniu  zadań  przez  wszystkie  grupy    uczniowie  dokonują  analizy  wykonanego 

ćwiczenia.  

6.  Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony podczas wykonywania zadań. 
7.  Uczniowie prezentują swoje prace. 
8.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 
 
Zakończenie zajęć 
Nauczyciel  podsumowuje zajęcia i podaje temat pracy domowej. 
 
Praca domowa 
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Ścianki działowe z płyt kartonowo gipsowych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Ściany  działowe  tradycyjne,  materiał  stosowany  do  budowy 

i ich lokalizacja na stropach  

 
5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Spośród  przedstawionych  materiałów  wybierz  elementy  ceramiczne,  z    których  można 

wykonać  ściankę  działową  grubości  6,5cm  w  stanie  surowym.  Zaproponuj,  na  rysunku 
wykonanym  odręcznie,  wzmocnienie  stropu  gęstożebrowego  dla  danej  ścianki  wykonanej 
równolegle do elementów nośnych stropu. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i zasady wykonania, a także wskazać uczniom materiały z których mogą korzystać. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć sobie z czego produkowana  jest ceramika budowlana, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wybrać odpowiednie elementy ceramiczne i zaprezentować je, 
4)  wykonać  rysunek  przekroju  poprzecznego  stropu  gęstożebrowego  w  miejscu 

projektowanej ścianki z zaznaczeniem jej położenia,   

5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny prawidłowości wyboru materiałów, 
7)   dokonać oceny poprawności wykonania rysunku.  

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  zestaw  drobnowymiarowych  elementów  budowlanych,  ściennych  i  stropowych, 

ceramicznych, gipsowych, betonowych, szklanych, 

–  blok techniczny formatu A4, 
–  przybory kreślarskie, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 2 

Spośród  przedstawionych  materiałów  wybierz  elementy  ceramiczne,  z    których  można 

wykonać  ściankę  działową  grubości  12cm  w  stanie  surowym.  Zaproponuj,  na  rysunku 
wykonanym  odręcznie,  wzmocnienie  stropu  belkowego  dla  danej  ścianki  wykonanej 
równolegle do elementów nośnych stropu. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i zasady wykonania, a także wskazać uczniom materiały z których mogą korzystać. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć sobie z czego produkowana jest ceramika budowlana, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wybrać odpowiednie elementy ceramiczne i zaprezentować je, 
4)  wykonać  rysunek  przekroju  poprzecznego  stropu  belkowego  w  miejscu  projektowanej 

ścianki z zaznaczeniem jej położenia,  

5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny prawidłowości wyboru materiałów, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonania rysunku. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  zestaw  drobnowymiarowych  elementów  budowlanych,  ściennych  i  stropowych, 

ceramicznych, gipsowych, betonowych, szklanych, 

–  blok techniczny formatu A4, 
–  przybory kreślarskie, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 3 

Oblicz ilość materiału potrzebną do wykonania ścianki działowej o wymiarach 2,5x3,0m, 

z cegły dziurawki, grubości 

¼ 

cegły.  

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i zasady wykonania. Wskazać uczniom materiały z których mogą korzystać. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obliczyć powierzchnię ścianki, 
2)  zapoznać się z danymi normowymi (Tabela 1, rozdz.4.1.1 poradnika dla ucznia), 
3)  korzystając z tabeli obliczyć liczbę cegieł, 
4)  korzystając z tabeli obliczyć ilość zaprawy,   
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny prawidłowości wykonania obliczeń. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  kalkulator, 
–  tabela zużycia materiałów na l m

2

 ściany działowej tradycyjnej murowanej, 

–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 4 

Oblicz  ilość  materiału  potrzebną  do  wykonania  ścianki  działowej  o  wymiarach  3,0x 

6,0m,  z  cegły  dziurawki,  grubości  ½ 

 

cegły.  W  obliczeniach  uwzględnij  otwór  drzwiowy 

o wymiarach 100x 200 cm. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i zasady wykonania. Wskazać uczniom materiały z których mogą korzystać. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obliczyć powierzchnię ścianki, uwzględniając otwór drzwiowy, 
2)  zapoznać się z danymi normowymi (Tabela 1, rozdz.4.1.1 poradnika dla ucznia), 
3)  korzystając z tabeli obliczyć liczbę cegieł, 
4)  korzystając z tabeli obliczyć ilość zaprawy,   
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny prawidłowości wykonania obliczeń. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  kalkulator, 
–  tabela zużycia materiałów na l m

2

 ściany działowej tradycyjnej murowanej, 

–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Zasady  wykonywania  i  odbioru  ścian  działowych 

tradycyjnych  

 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  ściankę  działową  z  cegły,  grubości  6,5  cm,  na  zaprawie  cementowej  M30,       

 z zachowaniem  wiązania  cegły,  zgodnie  z  dokumentacją.  Wysokość  ścianki  wynosi 
10 warstw,  długość  ścianki  2,5m.  Połączenie  ścianki  działowej  ze  ścianą  konstrukcyjną 
wykonaj za pomocą bruzdy. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania zadania, 
2)  obliczyć ilość materiału potrzebną do realizacji ćwiczenia, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  wyznaczyć miejsce wykonania ścianki, zgodnie z dokumentacją, 
5)  przygotować zaprawę, zgodnie z treścią zadania, 
6)  wykonać ściankę, zgodnie z dokumentacją,  
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny wykonanej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  sprzęt ochrony indywidualnej, 

  dokumentacja techniczna, 

  materiały; cegły ceramiczne pełne, dziurawki, cegły silikatowe, cement, piasek, woda, 

  narzędzia  i  sprzęt  -  młotek  murarski,  kielnia  murarska,  poziomnica  o  długości  1  m,  łata 

murarska o długości 2 m, pion murarski, wiadro o pojemności 10 l, sznur murarski, taczki, 
przymiar, łopata, skrzynia na zaprawę, pojemniki cechowane do odmierzania składników 
zaprawy, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj ściankę działową z bloczków z betonu komórkowego  na zaprawie cementowo 

-  wapiennej  M15,  zgodnie  z  dokumentacją.  Wysokość  ścianki  wynosi  5 warstw,  długość 

ścianki  2,5m.  Powiązanie  ze  ścianą  konstrukcyjną  wykonaj  na  styk  za  pomocą  stalowych 
kotewek. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania zadania, 
2)  obliczyć ilość materiału potrzebną do realizacji ćwiczenia, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  wyznaczyć miejsce wykonania ścianki, zgodnie z dokumentacją, 
5)  przygotować zaprawę, zgodnie z treścią zadania, 
6)  wykonać ściankę, zgodnie z dokumentacją,  
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny wykonanej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

sprzęt ochrony indywidualnej, 

 

dokumentacja techniczna, 

 

materiały: bloczki z autoklawizowanego i nieautoklawizowanego betonu komórkowego, 
cement, wapno, piasek, woda, 

 

narzędzia  i  sprzęt:  młotek  murarski,  kielnia  murarska,  poziomnica  o  długości  1m,  łata 
murarska o długości 2m, pion murarski, wiadro o pojemności 10l, sznur murarski, taczki, 
przymiar, łopata, skrzynia na zaprawę, pojemniki cechowane do odmierzania składników 
zaprawy, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj ściankę działową z cegły grubości 12 cm, na zaprawie cementowo - wapiennej 

M15,  o  kształcie  prostym  z  jednoczesnym  wstawieniem  ościeżnicy  w  otwór  o  wymiarach 
80x200cm. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania zadania, 
2)  obliczyć ilość materiału potrzebną do realizacji ćwiczenia, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  wyznaczyć miejsce wykonania ścianki, zgodnie z dokumentacją, 
5)  przygotować zaprawę zgodnie z treścią zadania, 
6)  ułożyć pierwszą warstwę cegieł, 
7)  ustawić, wypionować i podstemplować ościeżnicę,  
8)  wykonać kolejne warstwy ścianki, z jednoczesnym mocowaniem bednarki w ościeżnicy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny wykonanej pracy. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  sprzęt ochrony indywidualnej, 

  dokumentacja techniczna, 

  materiały - cegły dziurawki, cement, wapno, piasek, woda, ościeżnica, bednarka, 

  narzędzia i sprzęt - młotek murarski, kielnia murarska, , poziomnica o długości 1 m, łata 

murarska o długości 2 m, pion murarski, wiadro o pojemności 10 l, sznur murarski, taczki, 
przymiar,  łopata,  nożyce  do  cięcia  stali,  skrzynia  na  zaprawę,  pojemniki  cechowane  do 
odmierzania składników zaprawy,   

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj  ściankę  działową  o  prostym  kształcie  z  kształtek  szklanych,  na  zaprawie 

cementowej   M7 o prostym kształcie. Wysokość ścianki 1,5m, długość ścianki 3m. Ściankę 
wykonaj w  zamontowanej ramie z ceowników.   

  
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Na  stanowisku 
ćwiczeniowym powinna być już zamocowana rama z ceowników. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania zadania, 
2)  obliczyć ilość materiału potrzebną do realizacji ćwiczenia, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  wyznaczyć miejsce wykonania ścianki, zgodnie z dokumentacją techniczną, 
5)  przygotować zaprawę, zgodnie z treścią zadania, 
6)  wykonać ściankę, zgodnie z dokumentacją,  
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny wykonanej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  sprzęt ochrony indywidualnej, 

  dokumentacja techniczna, 

  materiały: kształtki szklane,  ceowniki, cement, wapno, piasek, woda,  pręty stalowe 

średnicy 6 lub 8 mm, 

  narzędzia i sprzęt - młotek murarski, kielnia murarska, , poziomnica o długości 1 m, łata 

murarska o długości 2 m, pion murarski, wiadro o pojemności 10 l, sznur murarski, taczki, 
przymiar, łopata, nożyce do cięcia stali, skrzynia na zaprawę, pojemniki cechowane do 
odmierzania składników zaprawy,   

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3. Zasady wykonywania i odbioru lekkich ścian działowych  
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

W pomieszczeniu o wysokości w świetle 2,2 m wykonaj montaż szkieletu stalowego pod 

ścianę działową konstrukcji lekkiej z płyt gipsowo – kartonowych.  
 

 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania zadania, 
2)  oszacować ilość materiału potrzebną do realizacji ćwiczenia, na podstawie dokumentacji 

technicznej, 

3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  wyznaczyć miejsce wykonania ścianki, 
5)  zamocować profile poziome do stropów za pomocą kołków rozporowych,  
6)  zamocować profile przyścienne, 
7)   zamocować słupki,  
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–    pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  sprzęt ochrony indywidualnej, 

  dokumentacja techniczna, 

  materiał: profile aluminiowe, kołki rozporowe, wkręty ocynkowane lub stalowe, 

  narzędzia i sprzęt : poziomnica o długości 1 m, poziomnica o długości 2m, pion murarski, 

przymiar  metrowy  lub  taśma  miernicza,  wiertarka  z  udarem,  wiertła  do  betonu,  młotek, 
kątownik metalowy, wkrętarka, nożyce do blachy, ołówek, drabina, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

W pomieszczeniu o wysokości w świetle 2,5m wykonaj montaż szkieletu stalowego pod 

ścianę  działową  konstrukcji  lekkiej  z  płyt  gipsowo  –  kartonowych.  W  ściance  wykonany 
będzie otwór drzwiowy. 

   
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania zadania, 
2)  oszacować ilość materiału potrzebną do realizacji ćwiczenia, na podstawie dokumentacji 

technicznej, 

3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  wyznaczyć miejsce wykonania ścianki z uwzględnieniem otworu drzwiowego, 
5)  zamocować profile poziome za pomocą kołków rozporowych,  
6)  zamocować profile przyścienne, 
7)  zamocować słupki ościeżnicowe, 
8)  zamocować rygiel nadproża, 
9)   zamocować słupki,  
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11)  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–    pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  sprzęt ochrony indywidualnej, 

  dokumentacja techniczna, 

  materiał: profile aluminiowe, kołki rozporowe, wkręty ocynkowane lub stalowe, 

  narzędzia i sprzęt : poziomnica o długości 1 m, poziomnica o długości 2m, pion murarski, 

przymiar  metrowy  lub  taśma  miernicza,  wiertarka  z  udarem,  wiertła  do  betonu,  młotek, 
kątownik metalowy, wkrętarka, nożyce do blachy, ołówek, drabina, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj ściankę działową z płyt gipsowo - kartonowych  w pomieszczeniu o wysokości 

w  świetle  2,5  m.  Ścianka  ma  szkielet  drewniany.    Dokonaj  wykończenia  połączeń  płyt 
gipsowo – kartonowych.     

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania zadania, 
2)  oszacować ilość materiału, na podstawie dokumentacji technicznej, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  wyznaczyć miejsce wykonania ścianki,   
5)  zamocować listwy poziome do stropów za pomocą kołków rozporowych,  
6)  zamocować słupki,

 

 

7)  przygotować płyty do mocowania, 
8)  przymocować płyty z jednej strony ściany,  
9)  ułożyć izolację między płytami,   
10)  przymocować płyty do drugiej strony ścianki, 
11)  wykonać wykończenie styków płyt, 
12)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
13)  dokonać oceny wykonanej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

sprzęt ochrony indywidualnej, 

 

dokumentacja techniczna, 

 

materiał:  listwy  drewniane  montażowe,  kołki  rozporowe,  listwy  o  długości  1m,  wkręty 
ocynkowane lub stalowe, płyta gipsowo – kartonowa, masa szpachlowa, taśma z włókna 
szklanego, płyty z wełny mineralnej, 

 

narzędzia  i  sprzęt  :  nóż  do  cięcia  płyt,  piła  płatnica,  poziomnica  o  długości  1m, 
poziomnica  o  długości  2m,  pion  murarski,  przymiar  metrowy  lub  taśma  miernicza, 
wiertarka  z  udarem,  wkrętarka,  kątownik  metalowy,  strug,  szpachla  stalowa,  młotek, 
ołówek  lub  flamaster,  wiadro  z  miarką,  drabina,  mieszadło  do  zapraw,  naczynia 
cechowane, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST I 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Wykonywanie  ścian 
działowych z różnych materiałów” 

 

Test składa się z  20 zadań, z których:  

 

zadania 1-12 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 13-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące 

oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. b, 4. c, 5. a, 6. c, 7. a, 8. c, 9. a, 10. b, 11. d, 12. 
a, 13. b, 14. c, 15. szkieletowej, 16. d, 17. a, 18. miejsca położenia ścianki, 19. a, 
20. modernizacji. 

 

Plan testu 

Nr 

zadania 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedzi 

Określić funkcję ścian działowych 

Obliczyć zużycie cegieł 

P 

Wyjaśnić sposób produkcji materiałów 
ceramicznych 

B 

P 

Rozróżnić materiały do ścian 
działowych 

Podać wymiary bloczków do ścian 
działowych 

P 

Określić zasady zbrojenia ścian 
działowych 

P 

Określić rodzaj zaprawy do ścian 
działowych z kształtek szklanych 

C 

P 

Rozpoznać sposób wzmocnienia stropu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Określić rodzaj zaprawy do ścian 
działowych z pustaków betonowych 

P 

10 

Obliczyć zużycie zaprawy 

C 

P 

11 

Określić zasady montażu ścian lekkich 

C 

P 

12 

Ocenić jakość montażu 

D 

P 

13 

Rozróżnić wyrób szklany do ścian 
działowych 

B 

 

14 

Przeanalizować warunki zbrojenia ścian 
działowych  

PP 

15 

Określić warunki montażu 

C 

PP 

szkieletowej 

16 

Określić warunki budowy ścian 
działowych z kształtek szklanych 

C 

PP 

17 

Określić grubość warstwy 
wyrównawczej w ściance działowej z 
bloczków Ytong 

PP 

18 

Określić kolejność robót przy montażu 
konstrukcji szkieletowej 

C 

PP 

miejsca 

położenia 

ścianki 

19 

Określić warunki przystąpienia do robót 

C 

PP 

20 

Określić zastosowanie ścian płytowych 

C 

PP 

modernizacji  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Uczeń powinien otrzymać również oddzielną kartkę na brudnopis, w niektórych zadaniach 

trzeba dokonać obliczeń. 

7.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
8.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

9.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
13. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
15. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – ewentualne  niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wykonywania  ścian  działowych  z  różnych 

materiałów. Są to zadania wielokrotnego wyboru oraz otwarte z luką. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, 
a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź  prawidłową),    w  niektórych  pytaniach  wpisz 
do karty odpowiedzi uzupełnienie luki. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

i wróć do niego później. Trudności  mogą przysporzyć Ci zadania: 14-20, gdyż są one na 
poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

 

 

 

 

 

 

      Powodzenia   

  

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

1.  Jedno z wielu zadań jakie spełnia ściana działowa to 

a)  przenoszenie obciążeń od stropu.    

b)  osłona pomieszczeń od wpływu warunków atmosferycznych. 
c)  podział większych pomieszczeń na mniejsze. 
d)  przenoszenie obciążeń na fundament. 
 

2.  Na wykonanie ścianki działowej cegły wapienno-piaskowej o wymiarach 5m x 2m, 

używając 34,1 sztuk cegły na 1 m

2

 potrzebujesz cegieł w liczbie 

a)  68,2 sztuk.     
b)  341 sztuk.   
c)  34,1 sztuk. 
d)  170,5 sztuk. 
 

3.  Wyroby  ceramiczne  są  produkowane,  po  odpowiedniej  obróbce,  uformowaniu 

i wypaleniu w temperaturze od 850 do 1000°C z. 
a)  piasku.   
b)  gliny.    
c)  gipsu.      
d)  wapienia. 

 
4.  Który z wyrobów przedstawionych na rysunkach stosowany jest do wykonania ścianek 

działowych? 

 

a)    

 

b)   

 

 

c)    

 

 

d) 

 

          

       

 

 
5.  Wymiary bloczka do ścian działowych z betonu komórkowego wynoszą 

a)  590x 240x120mm.     
b)  590x 220x120mm.   
c)  240x 240x120mm.   
d)  590x 120x120mm.     
 

6.  Przy większych wymiarach ścian działowych wykonanych z cegły należy je zbroić 

a)  płaskownikami 25x4,5mm.     
b)  prętami stalowymi o średnicy 8mm.     
c)  płaskownikami 25x1,5mm lub prętami stalowymi o średnicy 6mm.    
d)  płaskownikami 15x1,5mm. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

7.  Do murowania ścian z kształtek szklanych należy stosować zaprawę 

a)  cementową klasy M7 o konsystencji gęstoplastycznej, z dodatkiem ciasta wapiennego 
w celu uplastycznienia.   
b)  cementową - wapienną klasy M5, o konsystencji gęstoplastycznej.   
c)  cementową klasy M7, o konsystencji gęstoplastycznej.   
d)  cementową klasy M5, z dodatkiem ciasta wapiennego w celu uplastycznienia.   

 
8.  Na rysunku zostało przedstawione wzmocnienie pod ścianę działową stropu 

a)  płytowego. 
b)  na belkach stalowych. 
c)  płytowo-żebrowego. 
d)  gęstożebtowego. 

 

 

9.  Do murowania ścian działowych z pustaków betonowych zaleca się stosować zaprawę 

a)  cementową  lub cementowo – wapienną.     
b)  cementowo - wapienną  lub wapienną.  
c)  gipsowo-wapienną lub wapienną. 
d)  gipsowo-wapienną lub gipsową. 
 

10. Należy  wykonać  ścianę  działową  wysokości  4m  i  długości  5m.  Ile  zużyjesz  zaprawy, 

jeżeli zużycie na m

2

 wynosi 0,032m

3

a)  0,064 m

3

.  

b)  0,64 m

3

.     

c)  0,32 m

3

.  

d)  0,032 m

3

 

11. Kołki  rozporowe  w  górnym  i  dolnym  profilu  obwodowym,  w  ścianach  działowych 

lekkich, montuje się zwykle w rozstawie nie większym niż 
a)  10 cm.  
b)  15 cm. 
c)  50 cm.    
d)  100 cm. 
 

12. Od jakości połączeń ścian z płyt gipsowo – kartonowych z konstrukcją budynku zależy 

a)  stateczność przegrody oraz parametry przeciwpożarowe i akustyczne.   
b)  sztywność konstrukcji.  
c)  parametry przeciwpożarowe. 
d)  parametry akustyczne. 
 

13. Na rysunku przedstawiony jest 

a)  pustak szklany.        
b)  luksfer.    
c)  Bloczek Ytong.  
d)  pustak ceramiczny Pd-1. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

14. Ścianki grubości ¼ cegły wymagają zbrojenia jeżeli ich wymiary przekraczają 

a)  3m długości i 3m wysokości.  
b)  4m długości i 3m wysokości.  
c)  5m długości i 3m wysokości.       
d)  2m długości i 2m wysokości.  
 

15. Płytę gipsowo-kartonową można giąć na sucho, polega to na montażu płyty do konstrukcji     

……………………….. .  

 
16. Ściany  wewnętrzne  z  kształtek  szklanych,  przy  zbrojeniu  krzyżowym  w  spoinach,  nie 

mogą mieć wymiarów przekraczających   
a)  2m szerokości i 2m wysokości. 
b)  3m szerokości i 2m wysokości. 
c)  3m szerokości i 3m wysokości.      
d)  4m szerokości i 3m wysokości. 

 
17. Warstwa  wyrównawcza  z  zaprawy  cementowej,  wykonywana  przy  wznoszeniu  ścianek 

działowych z bloczków Ytong ma grubość 
a)  10-20mm.     
b)  2-5mm.    
c)  20-30mm.   
d)  8-15mm. 
 

18. Montaż  konstrukcji  nośnej  w  systemie  szkieletowym  rozpoczyna  się  od  wyznaczenia   

……………………………………………………………………………………………… 

 
19. Ściany działowe grubości mniejszej niż jedna cegła należy murować nie wcześniej niż 

a)  po zakończeniu budowy ścian konstrukcyjnych danej kondygnacji. 
b)  po upływie 6 miesięcy od skończenia ścian konstrukcyjnych danej kondygnacji.       
c)  po upływie 3 miesięcy od skończenia ścian konstrukcyjnych danej kondygnacji.         
d)  po dwóch tygodniach od skończenia ścian konstrukcyjnych danej kondygnacji.  
 

20. Ściany  systemu  płytowego  są  rzadziej  stosowane,  niemniej  jednak  takie  rozwiązania 

można spotkać, zwłaszcza w warunkach ………………. lub renowacji. 
 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Wykonywanie ścian działowych z różnych materiałów 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakującą część zdania. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

10 

c  

 

11 

c  

 

12 

c  

 

13 

c  

 

14 

c  

 

15 

 

 

16 

c  

 

17 

c  

 

18 

 

 

19 

c  

 

20 

 

 

 

Razem  

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

TEST II 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Wykonywanie  ścian 
działowych z różnych materiałów” 

 

Test składa się z  20 zadań, z których:  

 

zadania 1-12 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 13-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego,

 

 

 
Klucz odpowiedzi: 1.
 c, 2. c, 3. a, 4. a, 5. a, 6. c, 7. a, 8. c, 9. a, 10. a, 11. c, 12. 
c,  13.  c,  14.  b,  15.  połowie  szerokości,  16.  c,  17.  d,  18.  akustycznej,  19.  a,  
20. gwoździowym. 

 

Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zadania 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedzi 

Podać grubość płytki z betonu 
komórkowego 

Podać klasę betonu do murów 
zbrojonych 

A 

P 

Podać wymiary pustaka ceramicznego 
Pd-2 

A 

P 

Rozróżnić materiały do ścian 
działowych 

B 

P 

Określić warunki wzmacniania stropu 
pod ścianami działowymi 

C 

P 

Określić warunki wykonania ścian 
działowych z różnych materiałów 

C 

P 

Określić warunki przystąpienia do 
robót 

C 

P 

Rozróżnić wzmocnienia stropu pod 
ścianami działowymi 

P 

Określić rodzaj zaprawy do ścian 
zbrojonych 

C 

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

10 

Podać wymiary cegły dziurawki 

A 

P 

11 

Rozróżnić wyrób do ścian działowych 

B 

P 

12 

Podać materiały  do  ścian lekkich 

P 

13 

Określić kolejność robót przy montażu 
konstrukcji szkieletowej 

C 

PP 

14 

Obliczyć zużycie zaprawy korzystając 
z tablic 

PP 

15 

Określić warunki montażu płyt 
kartonowo gipsowych 

C 

PP 

 połowie 

szerokości 

16 

Określić możliwość stosowania płyt 
Pro Monta 

PP 

17 

Określić klasę zaprawy 

PP 

18 

Ocenić cechy ścian działowych 

PP 

 akustycznej 

19 

Ocenić zasady zbrojenia w ścianach 
systemu Ytong 

PP 

20 

Scharakteryzować sposób gięcia płyt 
kartonowo-gipsowych 

C 

PP 

gwoździowym   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Uczeń powinien otrzymać również oddzielną kartkę na brudnopis, w niektórych zadaniach 

trzeba dokonać obliczeń. 

7.   Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
8.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

9.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
13. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
15. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wykonywania  ścian  działowych  z  różnych 

materiałów. Są to zadania wielokrotnego wyboru oraz otwarte z luką. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, 
a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź  prawidłową),    w  niektórych  pytaniach  wpisz 
do karty odpowiedzi uzupełnienie luki. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

i wróć do niego później. Trudności  mogą przysporzyć Ci zadania: 14-20, gdyż są one na 
poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut.     
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Powodzenia 

 

 
 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Grubość płytki z betonu komórkowego do ścian działowych wynosi 

a)  120 mm.            
b)  150 mm.            
c)  60 mm .              
d)  240 mm. 
 

2.  Klasa betonu używanego do wypełnienia murów zbrojonych powinna wynosić minimum 

a)  B7,5.            
b)  B10.      
c)  B15.            
d)  B20. 
 

3.  Wymiary pustaka ceramicznego Pd-2 wynoszą 

a)  250x220x120mm.    
b)  250x240x140mm.   
c)  120x240x240mm.     
d)  250x220x60mm. 
 

4.  Który z materiałów przedstawionych na rysunkach stosowany jest do ścianek działowych: 

a)   

 

b)   

 

     

    c)      

 

    d) 

     

   

  

 

 

5.  Przy projektowaniu ściany działowej o konstrukcji tradycyjnej, wytyczonej równolegle do 

belek stropu prefabrykowanego drobnowymiarowego, należy  
a)  wzmocnić strop poprzez wstawienie dwóch belek prefabrykowanych.        
b)  wzmocnić ścianę poprzez zastosowanie dodatkowego zbrojenia.    
c)  wzmocnić strop poprzez zwiększenie zbrojenie belki.   
d)  wzmocnić strop poprzez zastosowanie większych belek. 
 

6.  Stosowanie cegieł, bloków lub pustaków kilku rodzajów i klas jest dozwolone, jeżeli jest 

przestrzegana zasada: 
a)  wysokość ściany nie przekracza 2.5 m. 
b)  każda ściana będzie wykonana z cegieł, bloków lub pustaków jednej klasy.    
c)  każda  ściana  będzie  wykonana  z  cegieł,  bloków  lub  pustaków  jednego  wymiaru 

i jednej klasy.    

d)  wysokość ściany nie przekracza 3 m. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

7.  Ściany z elementów gipsowych wznosi się 

a)  po wykonaniu stanu surowego budynku i nakryciu go dachem. 
b)  po upływie 3 miesięcy od skończenia ścian konstrukcyjnych danej kondygnacji. 
c)  po wykonaniu stanu surowego budynku.   
d)  w trakcie budowy ścian konstrukcyjnych danej kondygnacji.  

 
8.  Na rysunku zostało przedstawione wzmocnienie pod ścianę działową stropu 

a)  gęstożebtowego. 
b)  płytowego. 
c)  na belkach stalowych. 
d)  płytowo-żebrowego. 

 

 
 

9.  Do murowania ścian zbrojonych stosujemy zaprawę 

a)  cementową.      
b)  cementowo – wapienną.    
c)  wapienną.    
d)  gipsowo-wapienną. 
 

10. Wymiary cegły dziurawki wynoszą 

a)  65x120x250mm.    
b)  65x120x120mm.     
c)  65x120x55mm.     
d)  65x55x250mm. 
 

11. Na rysunku przedstawiony jest 

a)  pustak szklany. 
b)  luksfer.    
c)  pustak Kontra.  
d)  pustak Alfa.    

 
 
 
     
12. Ściany w systemie szkieletowym są to lekkie przegrody działowe o konstrukcji nośnej 

z kształtowników 
a)  metalowych lub tworzywa sztucznego.      
b)  z tworzywa sztucznego lub drewnianych.   
c)  metalowych lub drewnianych.   
d)  metalowych lub ceramicznych. 
 

13. Rozpoczynając montaż szkieletu ściany lekkiej, gipsowo-kartonowej należy zacząć od 

a)  zamocowania profili poziomych do podłogi za pomocą kołków rozporowych. 
b)  zamocowania profili poziomych do sufitu za pomocą kołków rozporowych. 
c)  wyznaczenia miejsce wykonania ścianki. 
d)  zamocowania słupków pionowych do ścian lub słupów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

14. Ile zaprawy zużyjesz na ścianę działową o wymiarach 5x2m, jeżeli zużycie na m

2

 wynosi 

0,011m

3

 ? 

a)  0,011m

3

.    

b)  0,11m

3

c)  11m

3

.  

d)  1,1m

3

.      

 

15. Rozstaw kształtowników w ścianach gipsowo-kartonowych przyjmuje się w odległościach 

równych   ……………………………… płyty. 
 

16. Wysokość ścian działowych z płyt Pro Monta nie może przekraczać  

a)  1,5m.  
b)  2,0m.    
c)  3,0m.     
d)  2,5m. 
 

17. Do wykonywania konstrukcji z cegły kratówki należy stosować zaprawy cementowo-

wapienne klasy 
a)  co najmniej M5.        
b)  co najmniej M2. 
c)  dowolnej.     
d)  dostosowanych do przeznaczenia ścian.  
 

18. Ściany pojedyncze w systemie płytowym nie spełniają wysokich wymagań w zakresie 

ochrony  …………………………. . 

 
19. W ścianach działowych z elementów Ytong należy 

a)  co trzy warstwy wprowadzać poziome kotwie wzmacniające.            
b)  co drugiej warstwy wprowadzać poziome kotwie wzmacniające.    
c)  w każdej warstwie wprowadzać poziome kotwie wzmacniające. 
d)  co czwartą warstwę  wprowadzać poziome kotwie wzmacniające. 
 

20. Płytę  gipsowo-kartonową  można  giąć  na  mokro na  specjalnym  stanowisku, gdzie  układa 

się płytę, a następnie nakłuwa się ją wałkiem ………..………….., zwilża wodą i rozpiętą 
na stanowisku pozostawia aż do wyschnięcia. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Wykonywanie ścian działowych z różnych materiałów 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakującą część zdania. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

10 

c  

 

11 

c  

 

12 

c  

 

13 

c  

 

14 

c  

 

15 

 

 

16 

c  

 

17 

c  

 

18 

 

 

19 

c  

 

20 

 

 

 

Razem  

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7. LITERATURA 
 

1.  Kettler.K. Murarstwo cz.1 REA Warszawa 2002r. 
2.  Mirski J. Z, Łącki K.: Budownictwo z technologią. cz. II . WSiP, Warszawa 1995r. 
3.  Poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004r. 
4.  Słowiński Z.: Technologia budownictwa 2 WSiP, Warszawa 1996r. 
5.  Szymański E. Wrześniowski W.: Materiałoznawstwo budowlane WSiP, Warszawa 1997r. 
6.  Urban. L. Technologia robót murarskich i tynkarskich WSiP, Warszawa 1988r. 
7.  Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa 

1997r.