background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Ewa Figura  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 
ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska 
743[01].O1.01 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr Ewa Samojlik 
mgr inż. Ewa Jachym 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Ewa Figura 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jadwiga Rudecka 
 
 
 

 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[01].O1.01 

„Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska” zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu krawiec. 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS  TREŚCI

  

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Organizacja  stanowiska  pracy  zgodnie  z  przepisami  bezpieczeństwa  

i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej,  wymaganiami  ergonomii  oraz 
ochrony środowiska 

 
 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Stosowanie zasad BHP podczas wykonywania zadań zawodowych 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3.  Wypadki w pracy i udzielanie pierwszej pomocy 

18 

5.3.1.  Ćwiczenia 

18 

5.4.  Prawa i obowiązki pracownika, pracodawcy i ucznia 

22 

5.4.1.  Ćwiczenia 

22 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7.  Literatura 

36 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.  WPROWADZENIE

  

 

 

 

 

 

 

 
Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie Krawiec 743[01]. 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania  wstępne  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać  przed 
rozpoczęciem pracy z poradnikiem, 

– 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy  
z poradnikiem, 

– 

przykładowe scenariusze, 

– 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

– 

ewaluację osiągnięć uczniów, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

– 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 
– 

wykonywania ćwiczeń praktycznych, 

– 

samokształcenia kierowanego. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia nauczyciel może 

posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  tekstowych,  zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 

W rozdziale 6 podano również: 

– 

klucz odpowiedzi, 

– 

instrukcję dla nauczyciela, instrukcję dla ucznia, 

– 

przykładową kartę odpowiedzi. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

743[01].O1.01 

 Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa 

i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej 

oraz ochrony środowiska 

743[01].O1 

Podstawy zawodu 

743[01].O1.03 

Rozpoznawanie nitek  

743[01].O1.01 

Charakteryzowanie surowców 

włókienniczych  

 

743[01].O1.04 

Charakteryzowanie płaskich 

wyrobów włókienniczych, skór 

i dodatków krawieckich 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

stosować zasady współpracy w grupie, 

 

znać zasady ochrony środowiska, 

 

rozpoznawać typowe zagrożenia.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

   

 

 

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

– 

zorganizować  stanowisko  pracy  zgodnie  z  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
ochrony przeciwpożarowej i wymaganiami ergonomii, 

– 

zastosować procedury postępowania w sytuacji zagrożenia pożarowego, 

– 

zastosować  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
wymagania ergonomii podczas wykonywania zadań zawodowych, 

– 

ocenić przyczyny zmęczenia w czasie pracy, 

– 

zastosować zasady zapobiegania wypadkom w środowisku pracy, 

– 

zastosować procedury postępowania w sytuacji wypadku przy pracy, 

– 

udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadku przy pracy, 

– 

określić zastosowanie ochronnej odzieży roboczej, 

– 

posłużyć  się  narzędziami  i  przyborami  do  pracy  ręcznej  zgodnie  z  zasadami 
bezpieczeństwa pracy, 

– 

określić  zagrożenia  występujące  podczas  obsługi  maszyn  i  urządzeń  stosowanych  do 
produkcji odzieży,  

– 

zastosować  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  użytkowania  urządzeń  
i maszyn elektrycznych, 

– 

określić  zasady  organizowania  procesu  pracy  zgodnie  z  wymaganiami  bezpieczeństwa 
pracy i ergonomii, 

– 

scharakteryzować zagrożenia związane z transportem wewnątrzzakładowym, 

– 

przewidzieć  konsekwencje  nieprzestrzegania  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  
w trakcie realizacji zadań zawodowych, 

– 

określić prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy, 

– 

określić prawa i obowiązki ucznia wynikające z regulaminów pracowni szkolnych, 

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpożarowej 
obowiązujące w pracowniach szkolnych, 

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpożarowej 
dotyczące składowania i przechowywania materiałów i wyrobów odzieżowych, 

– 

określić  sposoby  utylizacji  odpadów  i produktów  ubocznych,  powstałych  podczas 
produkcji odzieży i wyrobów włókienniczych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

 

Osoba prowadząca:    

 

...................................... 

Modułowy program nauczania:    

Krawiec 743[01] 

Moduł:  

 

Podstawy zawodu 743[01].O1 

Jednostka modułowa:  

 

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy, 

ochrony 

przeciwpożarowej 

oraz 

ochrony 

środowiska 743[01].O1.01 

Temat: Udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanemu, który jest nieprzytomny. 

Cel ogólny:  Umiejętność udzielania pierwszej pomocy. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko pracy do udzielenia pierwszej pomocy, 

 

ocenić stan poszkodowanego, 

 

rozpoznać zaburzenia w oddychaniu,  

 

udrożnić górne drogi oddechowe, 

 

wykonać sztuczne oddychanie „usta – usta”. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowanie i planowanie pracy, 

 

przestrzeganie przepisów bhp.  

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa. 

 
Czas
: 1 godzina dydaktyczna 
 
Środki dydaktyczne: 

 

plansze z graficznym przedstawieniem pierwszej pomocy,  

 

fantom,  

 

zestaw do sztucznego oddychania,   

 

środki opatrunkowe,  

 

techniczne środki kształcenia. 

 
Przebieg zajęć 
 
Zadanie dla ucznia: 

Przedmiotem  zadania  jest  wykonanie  pierwszej  pomocy  poszkodowanemu,  który  jest 

nieprzytomny.  
FAZA WSTĘPNA 

Czynności  organizacyjno-porządkowe,  podanie  tematu  lekcji,  zaznajomienie  uczniów  

z pracą: metodą przewodniego tekstu. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Jaka jest kolejność udzielania pierwszej pomocy? 
2.  Dlaczego warto udzielać pierwszej pomocy? 
3.  Jak oceniać stan poszkodowanego? 
4.  Jak udrażniać drogi oddechowe? 
5.  Jak wykonać sztuczne oddychanie? 
6.  Kiedy przerywamy udzielanie pierwszej pomocy? 
PLANOWANIE 
1.  Ocenić stan poszkodowanego. 
2.  Ustalić kolejność udzielania pierwszej pomocy. 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie podpunkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
WYKONANIE  
1. Udrożnić drogi oddechowe. 
2. Wykonać sztuczne oddychanie metodą „usta – usta”. 
3. Udzielić informacji służbom medycznym o stanie zdrowia poszkodowanego. 
ANALIZA 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiały im trudności. 

Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać jakie ważne umiejętności zostały 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 
FAZA KOŃCOWA 
 
Zadanie pracy domowej 

Zbierz  informacje  na  temat  udzielania  pierwszej  pomocy  porażonemu  prądem 

elektrycznym. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od uczniów po zakończonych zajęciach: 

Anonimowe  wypowiedzi  pisemne  uczniów  w  postaci  ankiety  ewaluacyjnej  dotyczące 

oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 
 
1.  Tematyka zaproponowana do realizacji na zajęciach była dla mnie: 
  

Bardzo interesująca 

                      Nieinteresująca 

I----------I----------I----------I----------I----------I 

6             5             4             3            2             1 

  
2.  Pracując w grupie czułem (-am) się 
  
                                Świetnie 

                 Źle 

I---------I----------I----------I----------I----------I 

6            5             4            3             2            1 

  
3.  Ze swoich działań jestem: 
  

Bardzo zadowolony (-a) 

Niezadowolony (-a) 

I----------I----------I----------I----------I----------I 

6             5             4             3            2             1 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  Wiadomości  i  umiejętności  zdobyte  na  zajęciach  przydadzą  mi  się  w  szkole  i  w  życiu    

codziennym: 

 

Bardzo często 

Rzadko 

I---------I----------I---------I---------I----------I 

6            5             4           3           2             1 

5.  Chciałbym w przyszłości uczestniczyć w podobnych zajęciach: 

 

Często                                                                   Wcale 

I--------I---------I----------I---------I---------I 

6         5            4            3            2 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca:  

............................... 

Modułowy program nauczania:  

Krawiec 743[01] 

Moduł:  

Podstawy zawodu 743[01].O1 

Jednostka modułowa:  

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
ochrony  przeciwpożarowej  oraz  ochrony  środowiska 
743[01].O1.01 

Temat zajęć: „Uwaga pożar” – organizacja i przeprowadzenie akcji ratowniczej.        

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności organizacji akcji ratowniczej. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

opracować harmonogram działań, 

 

przydzielić innym odpowiednie role, 

 

zorganizować zgodnie z zasadami bhp akcję ratowniczą, 

 

przeprowadzić ewakuację z palącego się budynku, 

 

dokonać analizy przeprowadzonej akcji. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa. 

 
Czas
: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

plany ewakuacyjne budynku,  

 

instrukcje bhp i ppoż. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 

Wyobraź  sobie,  że  w  szkole  wybuchł  pożar.  Powołajcie  kierownika  akcji  ratowniczej. 

Przydzielcie  innym  rolę:  osoby,  która  alarmuje,  osób  ewakuowanych,  strażaka. 
Przeprowadźcie sprawną ewakuację. 
FAZA WSTĘPNA 

Czynności  organizacyjno-porządkowe,  podanie  tematu  lekcji,  zaznajomienie  uczniów  

z pracą metodą przewodniego tekstu. 
FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Jak powinna zachować się osoba, która zauważyła pożar? 
2.  Jak powinna wyglądać akcja ratownicza? 
3.  Jaki jest numer telefonu do straży pożarnej i pogotowia ratunkowego? 
4.  Jakie obowiązki ma kierownik akcji ratowniczej? 
PLANOWANIE 
1.  Wybierzcie kierownika akcji ratowniczej. 
2.  Przydzielcie role pozostałym członkom grupy. 
3.  Wykonajcie projekt planu ewakuacji. 
4.  Ustalcie kolejność wykonywania akcji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie podpunkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i proporcji nauczyciela. 
WYKONANIE 
1.  Wykonaj zgodnie z zaplanowaną kolejnością akcję ratowniczą. 
2.  Dokonaj analizy prawidłowości przeprowadzonej akcji ratowniczej. 
3.  Przygotuj się do zaprezentowania dokonanej analizy. 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy wybrane osoby prawidłowo pełniły swoje role? 
2.  Czy prawidłowo zaplanowana została akcja ratownicza?  
3.  Czy akcja ratownicza została przeprowadzona zgodnie z zasadami bhp? 
ANALIZA 
Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiały  im  trudności. 
Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać jakie ważne umiejętności zostały 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 
FAZA KOŃCOWA 
 
Zadanie pracy domowej: 

Zapoznaj się z instrukcją obsługi gaśnicy. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od uczniów po zakończonych zajęciach: 

Anonimowe  wypowiedzi  pisemne  uczniów  w  postaci  „mówiącej  ściany”  dotyczące 

oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5.  ĆWICZENIA

   

 

 

 

 

 

 

 

 

5.1.  Organizacja  stanowiska  pracy  zgodnie  z  przepisami 

bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej, 
wymaganiami ergonomii oraz ochrony środowiska 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

5.1.1. Ćwiczenia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie 1 

Zaprezentuj ergonomiczne stanowisko pracy maszynowej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonywania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z materiałami potrzebnymi do wykonania ćwiczenia, 
3)  ustawić prawidłowo krzesło do maszyny, 
4)  wskazać miejsca w podstawie maszyny gdzie można dokonać regulacji, 
5)  usiąść prawidłowo przy maszynie i zaprezentować zadanie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze z ergonomicznymi stanowiskami pracy, foliogramy, rzutnik, podręczniki, 

 

maszyna szwalnicza, krzesło. 

 
Ćwiczenie 2 

Wymień  środki  ochrony  indywidualnej  i  typy  odzieży,  które  można  zastosować 

w przemyśle odzieżowym (na stanowisku szwaczki, stanowisku prasowalniczym, stanowisku 
magazyniera). 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonywania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zebrać informacje o rodzaju wykonywanej pracy na stanowiskach, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

3)  wymienić  i  zapisać  na  przygotowanych  kartach  środki  ochrony  osobistej  stosowane  

w przemyśle odzieżowym, 

4)  zaproponować odzież roboczą dla pracownika przemysłu odzieżowego, 
5)  uzgodnić z nauczycielem wybrany projekt, 
6)  sprawdzić wykonaną pracę, 
7)  przeanalizować co zostało prawidłowo dobrane, a co należy zmienić. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja, 

 

pokaz. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze z rodzajami ubrań roboczych i środkami ochron osobistych, 

 

instrukcje obsługi maszyn szwalniczych, żelazek, maszyn krojczych,  

 

kartki, ołówek, długopis. 

 
Ćwiczenie 3 

Sprawdź zabezpieczenie przed pożarem w Twojej szkole. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonywania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  przeliczyć sprzęt gaśniczy w salach i na korytarzach, 
3)  zaobserwować znaki drogi ewakuacyjnej, 
4)  zapoznać się z planem ewakuacyjnym szkoły, 
5)  zanotować informacje z obserwacji, 
6)  zaprezentować ćwiczenie (lider grupy). 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze ze znakami informacyjnymi bhp, instrukcje bhp i ppoż., plany ewakuacyjne, 

 

zeszyt, długopis. 

 
Ćwiczenie 4 

Zaplanuj i przeprowadź sprawną ewakuację w Twojej szkole. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonywania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami bhp i ppoż, 
3)  zaplanować  harmonogram  działań  i  przypisać  osobom  odpowiednie  role  (osoba,  która 

zauważyła pożar, grupa osób, które należy ewakuować, strażak),  

4)  przeprowadzić ewakuację, 
5)  dokonać analizy przeprowadzonej akcji. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze ze znakami informacyjnymi bhp,  

 

instrukcje bhp i ppoż.,  

 

plan ewakuacji szkoły. 

 
Ćwiczenie 5  

Opracuj  projekt  zagospodarowania  lub  utylizacji  odpadów  i  produktów  ubocznych, 

powstałych podczas produkcji odzieży i wyrobów włókienniczych w Twojej szkole. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonywania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  wypisać cele projektu, 
3)  wyznaczyć zadania dla poszczególnych grup, 
4)  wyznaczyć termin realizacji, 
5)  określić osoby odpowiedzialne za projekt, 
6)  ustalić sposób oceny projektu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

praca nad projektem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

podręczniki o ochronie środowiska, 

 

broszury firm zajmujących się utylizacją odpadów, 

 

filmy dydaktyczne o utylizacji,  

 

arkusz papieru, długopis. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.2.  Stosowanie  zasad  BHP  podczas  wykonywania  zadań 

zawodowych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
5.2.1. Ćwiczenia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Ćwiczenie 1 

Ustal  jakie  czynności  wykonasz  zanim  rozpoczniesz  pracę  przy  maszynie  stębnówce  

i żelazku elektrycznym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonywania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przyjrzeć się jak zbudowane są urządzenia i maszyny, 
2)  sprawdzić w jaki sposób są zasilane i podłączone do sieci, 
3)  zapoznać się z instrukcją obsługi, 
4)  wypisać zasady prawidłowej obsługi maszyn i urządzeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:

 

 

schematy obsługi urządzeń i maszyn, 

 

maszyna stębnówka, 

 

film  dydaktyczny  z  zakresu  bezpiecznej  obsługi  maszyn  i  urządzeń  w  przemyśle 
odzieżowym, 

 

instrukcje obsługi maszyn i urządzeń prasowalniczych. 

 

Ćwiczenie 2 

Wybierz  z  pośród  podanych  na  rysunkach  wózki  stosowane  do  transportu  w  przemyśle 

odzieżowym.  

 

 

 

 

                            

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

 

 

 

 

 

 

[3 s. 267 i 7] 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonywania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z ilustracjami,  
3)  wybrać te urządzenia, które są stosowane w zakładach odzieżowych do transportu, 
4)  wypisać oznaczenia obrazków, 
5)  zaprezentować wykonane zadanie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze z urządzeniami transportowymi, podręczniki, 

 

ilustracje z różnymi urządzeniami, 

 

tablica. 

 
Ćwiczenie 3 

Rozwiąż logogryf. 

1.  Pomieszczenie  przeznaczone  do składowania tkanin, w którym powinna panować temp. 

około 15 ºC. 

2.  Może być ręczny lub za pomocą sprzętu pomocniczego. 
3.  Jedno z urządzeń sprzętu pomocniczego używanego w transporcie. 
4.  Zabezpiecza przed pożarem i musi być w magazynie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

5.  Jedno  ze  środków  transportowych,  dla  którego  droga  komunikacyjna  nie  może  być 

nachylona więcej niż 10%. 

6.  Transport,  który  powinien  odbywać  się  pod  nadzorem  doświadczonego  pracownika,  po 

uprzednim doborze pracowników pod względem wieku, wzrostu i siły. 

7.  Wózek, dla którego droga komunikacyjna nie powinna być nachylona więcej niż 4%. 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonywania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z pytaniami w krzyżówce, 
3)  korzystać z materiału nauczania, 
4)  rozwiązać krzyżówkę i podać hasło, 
5)  zaprezentować pracę (lider grupy). 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

podręczniki z rozdziału 7, 

 

arkusz z krzyżówką, długopis, ołówek. 

 
Ćwiczenie 4 

Określ warunki magazynowania tkanin. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonywania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z warunkami magazynowania tkanin, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

3)  zaproponować wygląd wzorcowego magazynu tkanin, 
4)  przeanalizować pomysły w grupie i poukładać je według hierarchii ważności,  
5)  zaprezentować przez lidera grupy wzorcowy magazyn tkanin. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja, 

 

metaplan. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

regulaminy  bhp  pracy  w  magazynie,  zdjęcia  i  plansze  przedstawiające  różne  magazyny 
tkanin, literatura z rozdziału 7, 

 

arkusz papieru, mazaki. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

5.3.  Wypadki w pracy i udzielanie pierwszej pomocy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.3.1. Ćwiczenia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Ćwiczenie 1 

Wypisz  wszystkie  źródła  hałasu  znajdujące  się  w  pracowni  warsztatów  szkolnych  

i uszereguj w kolejności od najcichszego do najgłośniejszego.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonywania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zebrać potrzebne materiały i przybory do ćwiczenia, 
2)  zebrać informacje na temat źródeł hałasu znajdujących się w Twoich warsztatach, 
3)  wypisać urządzenia które wytwarzają hałas, 
4)  uzgodnić z nauczycielem poprawność zaplanowanych urządzeń, 
5)  przeanalizować ćwiczenie, 
6)  zaprezentować ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne 

 

urządzenia typu: maszyny szwalnicze, urządzenia prasowalnicze,  

 

urządzenia do mierzenia poziomu (natężenia) hałasu, 

 

zeszyt, literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Udziel pierwszej pomocy poszkodowanemu, który jest nieprzytomny. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonywania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zebrać potrzebne materiały i przybory do ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zebrać  informacje  na  temat  udzielania  pierwszej  pomocy  poszkodowanemu,  który  jest 

nieprzytomny, 

4)  zaplanować kolejność udzielania pomocy, 
5)  uzgodnić z nauczycielem poprawność zaplanowanych czynności, 
6)  wykonać zadanie udzielenia pierwszej pomocy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

7)  sprawdzić, czy czynność została prawidłowo wykonana, 
8)  przeanalizować ćwiczenie: co zostało prawidłowo wykonane, a co należy zmienić. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcje udzielania pierwszej pomocy,  

 

ilustracje z pierwszą pomocą,  

 

filmy o pierwszej pomocy, 

 

fantom. 

 
Ćwiczenie 3 

Udziel pierwszej pomocy poszkodowanemu, który jest nieprzytomny i nie oddycha. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonywania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zebrać potrzebne materiały i przybory do ćwiczenia, 
2)  zebrać  informacje  na  temat  udzielania  pierwszej  pomocy  poszkodowanemu,  który  jest 

nieprzytomny i nie oddycha, 

3)  zaplanować kolejność udzielania pomocy, 
4)  uzgodnić z nauczycielem poprawność zaplanowanych czynności, 
5)  wykonać zadanie udzielenia pierwszej pomocy, 
6)  sprawdzić, czy czynność została prawidłowo wykonana, 
7)  przeanalizować ćwiczenie: co zostało prawidło wykonane, a co należy zmienić. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne 

 

instrukcje udzielania pierwszej pomocy,  

 

ilustracje z pierwszą pomocą,  

 

filmy o pierwszej pomocy, 

 

fantom.  

 

Ćwiczenie 4 

Udziel  pierwszej  pomocy  poszkodowanemu,  który  jest  nieprzytomny  z  zatrzymanym 

oddechem i krążeniem. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonywania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zebrać potrzebne materiały i przybory do ćwiczenia, 
2)  zebrać  informacje  na  temat  udzielania  pierwszej  pomocy  poszkodowanemu,  który  jest 

nieprzytomny  z zatrzymanym oddechem i krążeniem, 

3)  zaplanować kolejność udzielania pomocy, 
4)  uzgodnić z nauczycielem poprawność zaplanowanych czynności, 
5)  wykonać zadanie udzielenia pierwszej pomocy, 
6)  sprawdzić, czy czynność została prawidłowo wykonana, 
7)  przeanalizować ćwiczenie: co zostało prawidłowo wykonane, a co należy zmienić. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne 

 

instrukcje udzielania pierwszej pomocy,  

 

ilustracje z pierwszą pomocą,  

 

filmy o pierwszej pomocy, 

 

fantom.  

 
Ćwiczenie 5 

Udziel pierwszej pomocy porażonemu prądem wysokiego napięcia. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonywania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zebrać potrzebne materiały i przybory do ćwiczenia, 
2)  zebrać informacje na temat udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu, porażonemu 

prądem wysokiego napięcia, 

3)  zaplanować kolejność udzielania pomocy, 
4)  uzgodnić z nauczycielem poprawność zaplanowanych czynności, 
5)  wykonać zadanie udzielenia pierwszej pomocy, 
6)  sprawdzić, czy czynność została prawidłowo wykonana, 
7)  przeanalizować ćwiczenie: co zostało prawidłowo wykonane, a co należy zmienić. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne 

 

instrukcje udzielania pierwszej pomocy,  

 

ilustracje z pierwszą pomocą,  

 

filmy o pierwszej pomocy, 

 

fantom.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

Ćwiczenie 6 

Wykonaj opatrunek ręki. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonywania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zebrać potrzebne materiały i przybory do ćwiczenia, 
2)  zebrać informacje na temat bandażowania rany ręki, 
3)  zaplanuj kolejność opatrywania rany, 
4)  uzgodnić z nauczycielem poprawność zaplanowanych czynności, 
5)  wykonać zadanie opatrywania ręki, 
6)  przeanalizować ćwiczenie, co zostało prawidłowo wykonane, a co należy zmienić. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcje opatrywania ran,  

 

filmy o pierwszej pomocy, 

 

apteczka z pełnym wyposażeniem. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

5.4.  Prawa i obowiązki pracownika, pracodawcy i ucznia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.4.1. Ćwiczenia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Ćwiczenie 1 

Odszukaj w Kodeksie Pracy ile wynosi dzienny czas pracy pracownika młodocianego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonywania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  przeczytać ze zrozumieniem rozdział IX z Kodeksu pracy, 
3)  odszukać art. 202 § 1, 
4)  zapisać odpowiedź w zeszycie, 
5)  zaprezentować przeczytany artykuł. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne:  

 

Kodeks Pracy, zeszyt przedmiotowy. 

 
Ćwiczenie 2 

Przeanalizuj Kodeks Pracy i odpowiedz na pytania: 

 

Jakie są podstawowe obowiązki pracownika w zakresie bhp? 

 

Jakim badaniom lekarskim obowiązany jest poddać się pracownik? 

 

Kiedy pracodawca powinien wyposażyć pracownika w odzież ochronną? 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonywania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  odszukać w Kodeksie Pracy art. od 207 do 237

11

3)  przeczytać ze zrozumieniem zadane artykuły, 
4)  znaleźć odpowiedzi na pytania: 
5)  zapisać w zeszycie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Kodeks Pracy, zeszyt przedmiotowy. 

 
Ćwiczenie 3 

Opracuj instrukcję bhp dla stanowiska prasowania ręcznego.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonywania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wypisać wszystkie czynniki zagrożeń na stanowisku prasowalniczym, 
2)  skojarzyć rodzaj wypadku z zagrożeniem, 
3)  zapoznać się z instrukcją techniczną żelazka, 
4)  opracować instrukcję bhp, 
5)  zaprezentować ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja techniczna obsługi żelazka, 

 

stanowisko prasowalnicze, 

 

arkusz papieru, 

 

mazaki, 

 

tablica do prezentacji, 

 

instrukcje bhp, ppoż. i ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

  

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przestrzeganie  przepisów 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz  ochrony 
środowiska” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 19 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 5, 15, 16, 17, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. b, 2. a, 3. b, 4. b, 5. d, 6. a, 7. d, 8. a, 9. b, 10. a, 11. b, 
12. d, 13. b, 14. d, 15. b, 16. b, 17. b, 18. a, 19. d, 20. a.  
 
Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojecie ergonomia 

Rozróżnić prawidłowo zorganizowane stanowisko 
maszynowe 

Rozróżnić definicję odzieży roboczej 

Wyliczyć rodzaje gaśnic 

Określić kolejności czynności w razie zauważenia 
pożaru 

PP 

Rozróżnić budowę hydrantu 

Zdefiniować pojęcie recykling 

Wybrać sposób zabezpieczenia palca przed 
przeszyciem go na maszynie 

Wybrać sposób ochrony przed porażeniem prądem 

10  Rozpoznać źle zorganizowane stanowisko 

prasowalnicze 

11  Wymienić prawidłową temperaturę panującą  

w magazynie materiałów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

12  Rozróżnić wózek do transportu gotowych sztuk 

odzieży 

13  Wymienić obowiązki pracodawcy 

14  Zdefiniować pojęcie osoba młodociana 

15  Określić sposób postępowania w przypadku braku 

oddechu u poszkodowanego 

PP 

16  Określić sposób postępowania w przypadku 

zatrzymania czynności serca u poszkodowanego 

PP 

17  Określić sposób postępowania w przypadku 

porażenia prądem 

PP 

18  Wybrać sposób postępowania pracodawcy 

PP 

19  Wymienić sposób dostania się środków 

chemicznych do organizmu 

20  Określić obowiązek udzielania pierwszej pomocy 

PP 

 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki zaznacz błędną odpowiedź kółkiem, a następnie ponownie 
zakreśl odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  na  pytanie  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Ergonomia to 

a)  czynniki stanowiące zagrożenie w pracy. 
b)  nauka  zajmująca  się  zasadami  i  metodami  dostosowania  urządzeń  technicznych  do 

cech fizycznych i psychicznych człowieka. 

c)  działanie ludzkie cechujące dbałość o środowisko i odpowiedzialność za nie. 
d)  udzielanie pierwszej pomocy. 

 
2.  Na prawidłowo zorganizowanym stanowisku maszynowym uwzględniona jest 

a)  dogodna pozycja w czasie pracy, znajomość ruchów pracownika, bezpieczna obsługa 

maszyn. 

b)  dogodna droga transportu do stanowiska. 
c)  bliskość stanowiska maszynowego do urządzeń prasowalniczych. 
d)  dogodna droga ewakuacyjna. 

  
3.  Odzież robocza to 

a)  ubiór całodzienny, który ułatwia wykonywanie pracy. 
b)  ubiór,  który  ułatwia  pracownikowi  wykonywanie  czynności  zawodowych  

w  warunkach  nie  zagrażających  życiu  i  zdrowiu,  chroni  odzież  pracownika  przed 
zniszczeniem. 

c)  ubiór,  który  nie  ułatwia  pracownikowi  wykonywania  czynności  zawodowych  

w warunkach nie zagrażających życiu i zdrowiu. 

d)  ubiór, który chroni pracownika przed urazami i porażeniem prądem. 
 

4.  Gaśnice do gaszenia pożarów dzieli się na 

a)  hydranty, hydronetki. 
b)  pianowe, proszkowe i śniegowe. 
c)  wodne, pianowe, piaskowe. 
d)  dużego i małego zasięgu. 

 
5.  W razie zauważenia pożaru pracownik powinien 

a)  oddalić się w bezpieczne miejsce. 
b)  opuścić zakład. 
c)  zaalarmować innych, straż pożarną i kierownictwo. 
d)  zaalarmować innych, straż pożarną i kierownictwo i przystąpić do gaszenia pożaru. 

 
6.  Hydrant składa się z 

a)  węża i prądnicy. 
b)  węża i gaśnicy. 
c)  kranu i prądnicy. 
d)  gaśnicy proszkowej i prądnicy. 
 

7.  Recykling to 

a)  unikanie używania środków szkodliwych dla środowiska. 
b)  zmniejszenie konsumpcji. 
c)  wprowadzenie planów oszczędnościowych. 
d)  odzyskiwanie materiałów. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

8.  Przeszycia palca na maszynie można uniknąć 

a)  założyć na stopkę ochraniacz. 
b)  bardzo uważnie szyć. 
c)  założyć naparstek. 
d)  utrzymać porządek. 

 

9.  W celu uniknięcia porażenia prądem, pracownika może izolować 

a)  metalowy chodnik. 
b)  gumowy chodnik. 
c)  chodnik z tworzywa sztucznego. 
d)  beton. 

 

10.  Na stanowisku prasowania ręcznego, nie należy 

a)  używać żelazka z uszkodzoną izolacją. 
b)  używać żelazka parowego. 
c)  zbliżać się do stanowiska. 
d)  czyścić żelazka przed prasowaniem. 

 
11.  W magazynie materiałów powinna panować temperatura 

a)  5°C. 
b)  15°C. 
c)  25°C. 
d)  -15°C. 

 
12.  Do transportu w zakładzie odzieżowym służy wózek przedstawiony na rysunku 
 
a) 

b) 

c) 

d) 

 

 

 

 

 
13.  Przed dopuszczeniem pracownika do pracy pracodawca jest zobowiązany 

a)  przeszkolić pracownika w zakresie jego praw i obowiązków. 
b)  przeszkolić pracownika w zakresie bhp i prowadzić okresowe szkolenia. 
c)  zapoznać pracownika z organizacja zakładu pracy. 
d)  zapoznać pracownika z pomieszczeniami. 

 
14.  Młodocianym jest osoba która 

a)  ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 20 lat. 
b)  nie ukończyła 16 lat. 
c)  nie ukończyła 15 lat. 
d)  ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat.  

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

15.  Jeśli u poszkodowanego stwierdzimy tętno i brak oddechu należy 

a)  powiadomić pogotowie. 
b)  udrożnić drogi oddechowe, rozpocząć sztuczne oddychanie i wezwać pogotowie. 
c)  rozpocząć  sztuczne oddychanie. 
d)  ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej. 

 
16.  Jeżeli nastąpi zatrzymanie czynności serca należy przystąpić do 

a)  zewnętrznego masażu serca. 
b)  zewnętrznego masażu serca połączonego ze sztucznym oddychaniem. 
c)  sztucznego oddychania. 
d)  wezwania pomocy. 

 
17.  Gdy nastąpiło porażenie prądem, w pierwszej kolejności należy 

a)  sprawdzić oddech i puls poszkodowanego. 
b)  przerwać dopływ prądu. 
c)  ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej. 
d)  reanimować poszkodowanego. 

 
18.  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez 

a)  orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy.  
b)  znajomości przez pracownika prawa pracy. 
c)  ukończenia kursów podnoszących kwalifikacje. 
d)  znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu. 

 
19.  Szkodliwe czynniki chemiczne mogą dostawać się do organizmu 

a)  przez skórę. 
b)  przez układ nerwowy. 
c)  przez układ krwionośny. 
d)  przez drogi oddechowe, skórę, przewód pokarmowy. 

 
20.  Obowiązek udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadku 

a)  dotyczy  każdego,  gdyż  nawet  w  przypadku  obecności  zagrożeń  można  wykonać 

część działań ratunkowych, 

b)  nie  dotyczy  każdego,  gdyż  za  ewentualne  popełnione  błędy  zawsze  grozi 

odpowiedzialność karna, 

c)  nie  dotyczy  każdego,  gdyż  pomocy  mogą  udzielać  tylko  osoby  z  wykształceniem 

medycznym, 

d)  nie dotyczy nikogo (nie ma takiego obowiązku). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

TEST II 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przestrzeganie  przepisów 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz  ochrony 
środowiska” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 18, 20 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 10, 13, 16, 17, 19  są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. a, 2. c, 3. c, 4. b, 5. b, 6. c, 7. b, 8. b, 9. c, 10. a, 11. d, 
12. c, 13. c, 14. a, 15. c, 16. a, 17. b, 18. c, 19. b, 20. a.  
 
Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojęcie ochrona osobista 

Wybrać prawidłową odległość oczu od stopki 
maszyny 

Wyjaśnić, co wpływa na wydajność pracy 

Zdefiniować pojęcie obrona bierna przed 
pożarem 

Określić numer telefonu do straży pożarnej 

Rozróżnić z pośród podanych właściwy sposób 
zabezpieczenia przed porażeniem prądem 

Wyjaśnić, co znajduje się na tabliczkach 
znamionowych maszyn 

Wybrać prawidłowy sposób składowania 
materiałów 

Wybrać z pośród podanych możliwości 
prawidłową obsługę prasy 

10  Wybrać sposób zabezpieczenia się przed 

zatruciem oparami  

PP 

11  Wyjaśnić obowiązki pracodawcy 

12  Rozróżnić wózek do przewozu bel materiałów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

13  Określić masę dozwoloną do przenoszenia  

PP 

14  Scharakteryzować prawa młodocianego 

pracownika 

15  Wybrać źródło prawa pracy 

16  Wybrać sposób, w jaki można zatamować 

krwotok w kończynie górnej 

PP 

17  Określić sposób postępowania w przypadku 

utkwienia w ranie ciała obcego 

PP 

18  Rozróżnić rysunek z prawidłową pozycją boczną 

19  Określić sposób przeprowadzania zewnętrznego 

masażu serca 

PP 

20  Rozróżnić wykonywana czynność na rysunku 

 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź zaznacz kółkiem, a następnie ponownie 
zakreśl odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia! 

 
 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Zadaniem ochron osobistych jest 

a)  zabezpieczenie 

pracownika 

przed 

urazami 

mechanicznymi, 

szkodliwymi 

substancjami i porażeniem prądem. 

b)  zabezpieczenie ubrania przed pobrudzeniem. 
c)  zabezpieczenie przed pożarem. 
d)  zabezpieczenie przed pożarem. 

 
2.  Prawidłowa odległość oczu od stopki maszyny powinna wynosić 

a)  około 20 cm. 
b)  około 60 cm. 
c)  około 40 cm. 
d)  około 25 cm. 

  
3.  Na wydajność pracy wpływa 

a)  wykonywanie ciągle tych samych czynności. 
b)  ciągła zmiana wykonywanych zadań. 
c)  właściwa organizacja miejsca pracy i dogodne warunki pracy. 
d)  praca w pozycji siedzącej. 
 

4.  Obrona bierna przed pożarem to 

a)  walka z pożarem. 
b) niedopuszczenie do powstania pożaru. 
c)  wzywanie pomocy. 
d) tłumienie pożaru w zarodku. 

 

5.  Numer telefonu do straży pożarnej to 

a)  999 lub 112. 
b)  998 lub 112. 
c)  997 lub 112. 
d)  996 lub 112. 

 

6.  Szeroko stosowanym zabezpieczeniem przed porażeniem prądem jest 

a)  ciągłe sprawdzanie izolacji. 
b)  prowadzenie szkoleń z zakresu bhp. 
c)  uziemienie ochronne. 
d)  sprawna ewakuacja. 

 

7.  Na tabliczkach znamionowych maszyn znajduje się 

a)  instrukcja obsługi maszyny. 
b)  parametry techniczne maszyn. 
c)  przepisy bhp. 
d)  ogólny opis maszyny. 

 

8.  Przy składowaniu materiałów należy 

a)  zapewnić, aby masa składowania ładunku była zawsze taka sama. 
b)  zapewnić,  aby  masa  składowanego  ładunku  nie  przekroczyła  dopuszczalnego 

obciążenia regałów. 

c)  zapewnić, aby materiały składowane były tylko w jednym gatunku. 
d)  zapewnić aby regały ustawione były naprzemiennie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

9.  W celu uniknięcia oparzenia dłoni gorącymi płytami prasy należy 

a)  wyłączyć prasę. 
b)  nie nagrzewać prasy do wysokich temperatur. 
c)  nie dotykać płyt prasy i wlotu do prasy podczas korekty ułożenia materiału. 
d)  utrzymać porządek na stanowisku prasowalniczym. 

 

10.  W celu uniknięcia wdychania szkodliwych oparów należy 

a)  urządzeń  rozpylających  używać  wyłącznie  w  połączeniu  z  urządzeniami 

odsysającymi. 

b)  pracować przy otwartym oknie. 
c)  zasłonić nos i usta chusteczką. 
d)  odwrócić się w czasie rozpylania. 

 
11.  Przed  dopuszczeniem  pracownika  do  ręcznych  prac  transportowych  pracodawca  jest 

zobowiązany 
a)  pilnować pracowników podczas transportu. 
b)  sprawdzić aktualne badania lekarskie. 
c)  zapewnić sprawny wózek. 
d)  przeszkolić  pracowników  w  dziedzinie  bhp  i  ergonomii  pracy,  podać  informacje  

o przemieszczanym przedmiocie. 

 
12.  Do przewożenia bel materiałów służy wózek przedstawiony na rysunku 
 
a) 

b) 

c) 

d) 

 

 

 

 

 
13.  Masa przedmiotów przenoszonych jednorazowo przez pełnoletniego mężczyznę podczas 

pracy stałej nie może przekroczyć 
a)  10 kg. 
b)  50 kg. 
c)  30 kg. 
d)  70 kg. 

 
14.  Młodociani pracownicy nie mogą być zatrudnieni 

a)  w godzinach nadliczbowych i porze nocnej. 
b)  do prac pomocniczych. 
c)  do pracy w szwalni. 
d)  po ukończeniu 16 lat.  
 

15.   Prawo pracy to zbiór przepisów umieszczonych w 

a)  Kodeksie Karnym. 
b)  Regulaminie zakładowym. 
c)  Kodeksie Pracy. 
d)  Dzienniku Urzędowym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

16.  Zatamować krwotok w kończynie można poprzez 

a)  uniesienie  kończyny,  ucisk  ręczny  w  miejscu  wypływu  krwi,  założenie  opatrunku  

uciskowego. 

b)  opuszczenie kończyny, ucisk ręczny w miejscu wypływu krwi. 
c)  uniesienie  kończyny,  ucisk  ręczny  poniżej  miejsca  wypływu  krwi,  założenie 

opatrunku uciskowego. 

d)  założenie opatrunku. 

 
17.  Jeżeli w ranie utkwiło ciało obce to 

a)  należy go wyjąć. 
b)  nie należy go wyjmować. 
c)  należy go wyjąć i zdezynfekować ranę. 
d)  należy go wyjąć, a w jego miejsce włożyć tampon opatrunkowy. 

 
18.  Który z rysunków przedstawia prawidłowe ułożenie w pozycji bocznej  
      a) 

b) 

c) 

d) 

 

 

 

 

 
19.  Zewnętrzny masaż serca przeprowadzamy wykonując 

a)  4 wdmuchnięcia powietrza metodą usta-usta i 15 ucisków mostka. 
b)  2 wdmuchnięcia powietrza metodą usta-usta i 30 ucisków mostka.  
c)  15 wdmuchnięć powietrza metodą usta-usta i 15 ucisków.  
d)  15 wdmuchnięć powietrza metodą usta-usta i 2 uciski mostka.  

 
20.  Rysunek przedstawia 

a)  badanie tętna na tętnicach szyjnych, 

b) tamowanie krwotoku, 

 

c)  uciskanie tętnic w celu tamowania krwi, 

 

 

d) masaż szyi. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź
  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

7.  LITERATURA 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
1.  Bezpieczeństwo  i  higiena  pracy  z  bieżącą  aktualizacją.  Wyd.  VIII.  „Tarbonus”, 

Tarnobrzeg 2002 (akt. 2003) 

2.  Bezpieczeństwo pracy i ergonomia. CIOP, Warszawa 1997 
3.  Białczak B.: Maszyny i urządzenia w przemyśle odzieżowym. WSiP, Warszawa 1999 
4.  Bieś  B.,  Mazur  Z.:  Pierwsza  pomoc  przedlekarska.  Wyd.  IV,  „Tarbonus”,  Tarnobrzeg 

2002 

5.  Goniewicz M., Nowak A., Smutek Z.: Przysposobienie obronne. Podręcznik dla LO, LP  

i Technikum. OPERON, Gdynia 2004 

6.  Kodeks  pracy  2005  z  komentarzem  Waldemara  Gujskiego.  Stan  prawny  na  1  stycznia 

2005 r. Gazeta prawna, Warszawa 

7.  Mac S., Leowski J.: Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. WSiP, Warszawa 1996 
8.  Ochrona przeciwpożarowa z bieżącą aktualizacją i komentarzem. Wyd. IX,  „Tarbonus”, 

Tarnobrzeg 2002 (akt. 2003) 

9.  Samek  P.(tłum.):  Krawiectwo  Technologia  –  Podręcznik  dla  zasadniczych  szkół 

odzieżowych. WSiP, Warszawa 1999 

10.  Warno O.: Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach zagrażających życiu. PCK, Warszawa 

2000 

11.  www.pip.gov.pl  z listopada 2007 
12.  www.sprzetbhp.net z listopada 2007