background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Krzysztof Kubit 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Sporządzanie zestawów szklarskich 813[02].Z2.02 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 

 

 
 
 
 

 

 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr inż. Joanna Górzyńska 
mgr Elżbieta Pietrasz 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Krzysztof Kubit 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Czesław Nowak 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  813[02].Z2.02 
„Sporządzanie  zestawów  szklarskich”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu operator urządzeń przemysłu szklarskiego  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Przygotowywanie surowców do sporządzania zestawu szklarskiego 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2.  Sporządzanie zestawu szklarskiego 

15 

5.2.1.  Ćwiczenia 

15 

5.3.  Szczególne techniki sporządzania zestawu szklarskiego 

20 

5.3.1.  Ćwiczenia 

20 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7.  Literatura 

36 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny  w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie

 

operator  urządzeń  przemysłu 

szklarskiego. W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania- 
-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga  forma  jest korzystniejsza, 
ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz  w 
trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  różne  możliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które 
z zaproponowanych  ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu 
technodydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  może  również  zrealizować  ćwiczenia,  które 
sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia  
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania, wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej  jednostki  modułowej  i  należy  je  wykorzystać  do  oceny  uczniów,  a  wyniki 
osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej 
nauczyciela  realizującego  tę  jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  testu  przypisano 
określoną  liczbę  możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa 
uzależniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według 
własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

813[02].Z2 

Technologia  

wytwarzania szkła  

813[02].Z2.02 

Sporządzanie 

zestawów szklarskich 

813[02].Z2.03 
Topienie szkła 

813[02].Z2.06 

Zdobienie wyrobów 

szklarskich 

 

813[02].Z2.07 

Przetwarzanie szkła 

 

813[02].Z2.04 

Formowanie wyrobów 

szklarskich 

813[02].Z2.05 

Wykonywanie obróbki 

wyrobów szklarskich 

813[02].Z2.01 

Badanie właściwości 

surowców szklarskich i 

szkła 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

stosować zasady postępowania z surowcami toksycznymi i truciznami, 

– 

charakteryzować surowce szklarskie, 

– 

określać składniki wchodzące w skład surowców szklarskich, 

– 

określać właściwości surowców szklarskich, 

– 

rozróżniać maszyny i urządzenia stosowane w przemyśle szklarskim, 

– 

ocenić stan techniczny maszyn i urządzeń, 

– 

przygotować maszynę i urządzenie do konserwacji, 

– 

dokonać regulacji i podstawowej konserwacji maszyn i urządzeń 

– 

przeprowadzać przeglądy techniczne maszyn i urządzeń, 

– 

określać zasady bezpiecznej eksploatacji maszyn i urządzeń, 

– 

obsługiwać komputer, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

współpracować w grupie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić maszyny i urządzenia do sporządzania zestawów szklarskich, 

 

dobrać maszyny i urządzenia do sporządzania zestawów szklarskich, 

 

posłużyć się instrukcjami sporządzania zestawów szklarskich,  

 

dobrać surowce do sporządzenia zestawu szklarskiego, 

 

przygotować zestawy szklarskie na podstawie receptur i instrukcji, 

 

zastosować zasady magazynowania surowców toksycznych, 

 

scharakteryzować techniki granulowania i brykietowania zestawu szklarskiego, 

 

posłużyć  się  dokumentacją  techniczno-ruchową  urządzeń  stosowanych  w  zestawiarni 
surowców, 

 

przesiać surowce szklarskie na sitach wibracyjnych, 

 

rozdrobnić surowce szklarskie za pomocą kruszarki walcowej i gniotownika surowców, 

 

obsłużyć linie do naważania surowców szklarskich, 

 

ujednorodnić zestaw szklarski za pomocą mieszarki, 

 

zabezpieczyć zestaw szklarski przed pyleniem, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska podczas sporządzania zestawów szklarskich. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Operator urządzeń przemysłu szklarskiego 813[02] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Technologia wytwarzania szkła 813[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

Sporządzanie zestawów szklarskich 813[02].Z2.02 

Temat: Sporządzanie zestawu szklarskiego. 

Cel ogólny: Sporządzić zestaw szklarski na podstawie recepty. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

określić etapy sporządzania zestawu szklarskiego, 

 

przygotować stanowisko do sporządzania zestawu szklarskiego, 

 

dobrać urządzenia do sporzadzania zestawu szklarskiego, 

 

dobrać  środki  ochrony  osobistej  do  poszczególnych  operacji  sporządzania  zestawu 
szklarskiego, 

 

sporządzić zestaw szklarski na podstawie recepty. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych

 
Czas: 
2 godziny dydaktyczne
 
Środki dydaktyczne
 

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

 

instrukcja wykonania do ćwiczenia, 

 

pytania prowadzące, 

 

recepta na zestaw szklarski, 

 

surowce szklarskie zgodne z receptą, 

 

instrukcje obsługi wag oraz mieszarki surowców, 

 

podstawowe  urządzenia  zestawiarni  surowców  szklarskich:  szufle  do  odważania 
surowców, wagi do naważania surowców, mieszarka zestawu szklarskiego, pojemniki na 
zestaw, 

 

środki  ochrony  osobistej:  odzież  ochronna,  rękawice  ochronne,  maseczki  ochronne  na 
twarz. 

 
Zadanie dla ucznia: 

Sporządź zestaw szklarski sposobem ręcznym na podstawie recepty.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.   Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Zaznajomienie uczniów z instrukcja do wykonania ćwiczenia. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa 

Praca metodą ćwiczeń. 

 
Faza I Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakie etapy składają się na proces sporządzania zestawu szklarskiego sposobem ręcznym? 
2.  Jakie narzędzia  i urządzenia  są stosowane podczas poszczególnych etapów sporządzania 

zestawu szklarskiego? 

3.  Jaka  jest  kolejność  naważania  surowców  podczas  sporządzania  zestawu  sposobem 

ręcznym? 

4.  Jakie środki ochrony osobistej są stosowane podczas sporządzania zestawu szklarskiego? 
 
Faza II Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.  Etapy procesu sporządzania zestawu szklarskiego. 
2.  Narzędzia  i  urządzenia  stosowane  do  poszczególnych  etapów  sporządzania  zestawu 

szklarskiego. 

3.  Kolejność naważania surowców szklarskich do zestawu szklarskiego. 
4.  Środki ochrony osobistej stosowane podczas sporządzania zestawu szklarskiego. 
 
Faza III Ustalenie 
1.  Uczniowie pracując w zespołach ustalają narzędzia i urządzenia do sporządzania zestawu 

szklarskiego. 

2.  Uczniowie  pracując  w  zespołach  ustalają  kolejność  naważania  surowców  do  zestawu 

szklarskiego. 

3.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń. 
 
Faza IV Wykonanie 
1.  Uczniowie zakładają środki ochrony osobistej. 
2.  Uczniowie sporządzają zestaw szklarski na podstawie recepty. 
 
Faza V Sprawdzanie 
1.  Uczniowie sprawdzają w grupach sposób sporządzenia zestawu szklarskiego. 
 
Faza VI Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z  nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły  im 

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać,  jakie umiejętności  były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Operator urządzeń przemysłu szklarskiego 813[02] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Technologia wytwarzania szkła 813[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

Sporządzanie zestawów szklarskich 813[02].Z2.02 

Temat: Przygotowanie surowców do zestawu szklarskiego. 

Cel ogólny: Wykonać kruszenie stłuczki szklanej. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

określić  stopień  rozdrobnienia  stłuczki  szklanej  pod  kątem  przydatności  do  zestawu 
szklarskiego, 

 

przygotować stanowisko do kruszenia stłuczki szklanej, 

 

dobrać środki ochrony osobistej do operacji kruszenia stłuczki 

 

obsłużyć kruszarkę szczękową. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych

 
Czas: 
1 godzina dydaktyczna
 
Środki dydaktyczne
 

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

 

instrukcja do wykonania ćwiczenia, 

 

pytania prowadzące, 

 

stłuczka szklana, 

 

instrukcja obsługi kruszarki szczękowej, 

 

środki  ochrony  osobistej:  odzież  ochronna,  rękawice  ochronne,  maseczki  ochronne  na 
twarz, nauszniki, 

 

kruszarka szczękowa. 

 
Zadanie dla ucznia: 

Wykonaj operację rozdrabniania stłuczki szklanej. 

 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Zaznajomienie uczniów z instrukcja do wykonania ćwiczenia. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Faza właściwa 

Praca metodą ćwiczeń. 

 
Faza I Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakie są sposoby przygotowywania surowców do sporządzania zestawu szklarskiego? 
2.  Jaki jest cel rozdrabniania stłuczki szklanej? 
3.  Jaka jest zasada działania kruszarki szczękowej? 
4.  Jakie  środki  ochrony  osobistej  są  stosowane  podczas  rozdrabniania  stłuczki  szklanej  ze 

pomocą kruszarki szczękowej? 

 
Faza II Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.  Stpień rozdrobienia stłuczki szklanej. 
2.  Środki ochrony osobistej stosowane podczas rozdrabniania stłuczki ze pomocą kruszarki 

szczękowej. 

 
Faza III Ustalenie 
1.  Uczniowie pracując w zespołach ustalają stopień rozdrobnienia stłuczki szklanej. 
2.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń. 
 
Faza IV Wykonanie 
1.  Uczniowie zakładają środki ochrony osobistej. 
2.  Uczniowie rozdrabniają stłuczkę szklaną za pomocą kruszarki szczękowej. 
 
Faza V Sprawdzanie 
1.  Uczniowie sprawdzają w grupach sposób rozdrobnienia stłuczki szklanej. 
 
Faza VI Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z  nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły  im 

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać,  jakie umiejętności  były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5. 

ĆWICZENIA 

 

5.1.  Przygotowywanie  surowców  do  sporządzania  zestawu 

szklarskiego 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Spośród  poniższych  dobierz  urządzenie  do  wstępnego  rozdrabniania  surowców 

szklarskich. 
A. 

B. 

C. 

D. 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  urządzenia  stosowane  do  przygotowywania 

surowców, 

2)  dokonać analizy urządzeń, 
3)  rozpoznać urządzenia, 
4)  dobrać urządzenie do wstępnego rozdrabniania surowców szklarskich. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, z rysunkami urządzeń, flamastry, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj operację przesiewania piasku szklarskiego na sicie wibracyjnym. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  sposób wykonania. Należy  zwrócić uwagę  na środki ochrony osobistej stosowane podczas 
operacji przesiewania surowców. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  urządzenia  stosowane  do  przesiewania 

surowców, 

2)  zapoznać się z budową przesiewacza wibracyjnego, 
3)  zapoznać się z instrukcja do wykonania ćwiczenia, 
4)  zapoznać się instrukcją obsługi przesiewacza wibracyjnego, 
5)  przygotować stanowisko pracy, 
6)  założyć środki ochrony osobistej, 
7)  wykonać przesiewanie piasku szklarskiego na sicie wibracyjnym. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

piasek szklarski, 

 

instrukcja do wykonania ćwiczenia, 

 

instrukcja obsługi przesiewacza wibracyjnego, 

 

środki ochrony osobistej: odzież ochronna, rękawice ochronne, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj operację rozdrabniania szpatu wapiennego za pomocą kruszarki walcowej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  sposób  wykonania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  środki  ochrony osobistej  stosowane podczas 
operacji rozdrabniania surowców za pomocą kruszarki walcowej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  urządzenia  stosowane  do  rozdrabniania 

surowców, 

2)  zapoznać się z budową kruszarki walcowej, 
3)  zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia, 
4)  zapoznać się instrukcją obsługi kruszarki walcowej, 
5)  przygotować stanowisko pracy, 
6)  założyć środki ochrony osobistej, 
7)  wykonać operację rozdrabniania szpatu wapiennego za pomocą kruszarki walcowej. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

szpat wapienny, 

 

instrukcja do wykonania ćwiczenia, 

 

instrukcja obsługi kruszarki walcowej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

 

środki ochrony osobistej: odzież ochronna, rękawice ochronne, nauszniki ochronne, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj operację kruszenia stłuczki szklanej za pomocą gniotownika. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  sposób  wykonania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  środki  ochrony osobistej  stosowane podczas 
operacji kruszenia stłuczki za pomocą gniotownika. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  urządzenia  stosowane  do  rozdrabniania 

surowców szklarskich i stłuczki, 

2)  zapoznać się z budową gniotownika, 
3)  zapoznać się z instrukcją do wykonania ćwiczenia, 
4)  zapoznać się instrukcją obsługi gniotownika, 
5)  przygotować stanowisko pracy, 
6)  założyć środki ochrony osobistej, 
7)  wykonać operację kruszenia stłuczki szklanej za pomocą gniotownika. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stłuczka szklana, 

 

instrukcja do wykonania ćwiczenia, 

 

instrukcja obsługi gniotownika, 

 

środki ochrony osobistej: odzież ochronna, rękawice ochronne, nauszniki ochronne, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.2.  Sporządzanie zestawu szklarskiego 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przedstaw  za  pomocą  schematu  blokowego  wpisz  kolejne  etapy  sporządzania  zestawu 

szklarskiego. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych etapy sporządzania zestawu szklarskiego, 
2)  dokonać analizy poszczególnych etapów sporządzania zestawu szklarskiego, 
3)  wpisać  w  poszczególnych  blokach  schematu  kolejne  etapy  sporządzania  zestawu 

szklarskiego. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4 ze schematem blokowym, flamastry, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika. 

 
 
 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Ćwiczenie 2 

Zaplanuj  kolejność  zbierania  surowców  podczas  ręcznego  sporządzania  zestawu 

szklarskiego: soda, potaż, piasek, saletra potasowa, dolomit, odbarwiacz. 
 

Kolejność naważania 

Surowiec szklarski 

 

 

 

 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  treści  dotyczące  zbierania  surowców  podczas 

ręcznego sporządzania zestawu szklarskiego, 

2)  dokonać analizy treści, 
3)  zaplanować kolejność zbierania poszczególnych surowców szklarskich. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, z tabelą, flamastry, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Spośród  poniższych  rysunków  dobierz  urządzenie  do  uzupełniania  surowców 

w podajnikach nawagowych. 
A. 

B. 

C. 

D. 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania.  
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  treści  dotyczące  sposobu  pracy  zestawiarni 

zautomatyzowanej, 

2)  dokonać 

analizy 

poszczególnych 

urządzeń, 

stosowanych 

zestawiarniach 

zautomatyzowanych, 

3)  rozpoznać urządzenia na rysunkach, 
4)  dobrać urządzenie do uzupełniania surowców w podajnikach nadwwagowych. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4 z rysunkami, flamastry, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

 

Ćwiczenie 4 

Dokonaj  ręcznego  naważania  surowców  szklarskich  do  zestawu  szklarskiego  na 

podstawie receptury zestawu szklarskiego.   

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  sposób  wykonania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  środki  ochrony osobistej  stosowane podczas 
ręcznego naważania surowców szklarskich. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  ręczne  naważanie  surowców  do  zestawu 

szklarskiego, 

2)  zapoznać się z recepturą zestawu szklarskiego, 
3)  zapoznać się z instrukcją do wykonania ćwiczenia, 
4)  przygotować stanowisko do ręcznego naważania zestawu szklarskiego, 
5)  założyć środki ochrony osobistej, 
6)  dokonać ręcznego naważania surowców do zestawu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

receptura na zestaw szklarski, 

 

surowce szklarskie zgodne z recepturą zestawu szklarskiego, 

 

instrukcja do wykonania ćwiczenia, 

 

wagi do naważania surowców, 

 

instrukcje obsługi wag do naważania surowców, 

 

środki ochrony osobistej: odzież ochronna, rękawice ochronne, maseczka ochronna, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 5 

Dokonaj  obsługi  linii  do  automatycznego  naważania  surowców  szklarskich  do  zestawu 

szklarskiego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  sposób  wykonania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  środki ochrony  osobistej  stosowane  podczas 
automatycznego naważania surowców szklarskich. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  treści  dotyczące  automatycznego  naważania 

surowców szklarskich, 

2)  dokonać  analizy  kolejnych  etapów  automatycznego  naważania  surowców  do  zestawu 

szklarskiego,  

3)  zapoznać  się  z  instrukcją  obsługi  linii  do  automatycznego  naważania  surowców 

szklarskich do zestawu szklarskiego, 

4)  założyć środki ochrony osobistej, 
5)  dokonać obsługi linii do automatycznego naważania surowców szklarskich do zestawu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

linia do automatycznego naważania surowców do zestawu szklarskiego,  

 

instrukcja  obsługi  linii  do  automatycznego  naważania  surowców  do  zestawu 
szklarskiego, 

 

środki ochrony osobistej: odzież ochronna, rękawice ochronne, maseczka ochronna, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 6 

Wykonaj  operacje  mieszania  zestawu  szklarskiego  za  pomocą  mieszarki  talerzowo-

grabkowej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  sposób  wykonania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  środki  ochrony osobistej  stosowane podczas 
mieszania zestawu za pomocą mieszarki talerzowo-grabkowej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych treści dotyczące mieszania zestawu szklarskiego 

za pomocą mieszarki talerzowo-grabkowej, 

2)  zapoznać się z budową mieszarki talerzowo-grabkowej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

3)  zapoznać się z instrukcją do wykonania ćwiczenia, 
4)  zapoznać się z instrukcją obsługi mieszarki talerzowo-grabkowej, 
5)  założyć środki ochrony osobistej, 
6)  wykonać operację mieszania zestawu szklarskiego. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw szklarski, 

 

mieszarka talerzowo-grabkowa, 

 

instrukcja do wykonania ćwiczenia, 

 

instrukcja obsługi mieszarki talerzowo-grabkowej, 

 

środki ochrony osobistej: odzież ochronna, rękawice ochronne, maseczka ochronna, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

5.3.  Szczególne techniki sporządzania zestawu szklarskiego

 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przyporządkuj  charakterystyczne  cechy  szczególnych  technik  sporządzania  zestawu 

szklarskiego stawiając znak (+) w kolumnie odpowiedniej techniki. 
 
Cechy technik sporządzenie zestawu 

Nawilżanie  

Granulowanie  Brykietowanie 

Tworzenie się brył 

 

 

 

Tworzenie się aglomeratów 

 

 

 

Brak rozwarstwienia zestawu 

 

 

 

Otoczki wodne na ziarnach 

 

 

 

Oddziaływanie środka wiążącego 

 

 

 

Rozpylanie wody 

 

 

 

Działanie sił ściskających 

 

 

 

Brak rozpylenia zestawu 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  charakterystykę  szczególnych  technik 

sporządzania zestawu szklarskiego, 

2)  dokonać analizy szczególnych technik sporządzania zestawu szklarskiego. 
3)  przyporządkować charakterystyczne cechy technik sporządzania zestawu szklarskiego do 

odpowiedniej techniki. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4 z tabelą, flamastry, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  operację  zabezpieczenia  zestawu  szklarskiego  przed  pyleniem  poprzez 

nawilżanie zestawu szklarskiego w mieszarce talerzowo-grabkowej. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  sposób wykonania. Należy  zwrócić uwagę  na  środki ochrony osobistej stosowane podczas 
nawilżania zestawu szklarskiego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  treści  dotyczące  nawilżania  zestawu 

szklarskiego, 

2)  zapoznać  się  budową  mieszarki  talerzowo-grabkowej  oraz  urządzenia  do  nawilżania 

zestawu, 

3)  zapoznać się z instrukcją do wykonania ćwiczenia, 
4)  zapoznać  się  z  instrukcją  obsługi  mieszarki  talerzowo-grabkowej  oraz  urządzenia  do 

nawilżania zestawu szklarskiego, 

5)  założyć środki ochrony osobistej, 
6)  przygotować stanowisko pracy, 
7)  wykonać  operację  zabezpieczenia  zestawu  szklarskiego  przed  pyleniem  poprzez 

nawilżanie. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw szklarski, 

 

mieszarka talerzowo-grabkowa z urządzeniem do nawilżania zestawu szklarskiego, 

 

instrukcja wykonania do ćwiczenia, 

 

instrukcja  obsługi  mieszarki  talerzowo-grabkowej  i  urządzenia  do  nawilżania  zestawu 
szklarskiego, 

 

środki ochrony osobistej: odzież ochronna, rękawice ochronne, maseczka ochronna, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Sporządzanie  zestawów 
szklarskich” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 3, 5, 11, 13, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1. b, 2. d, 3. d, 4. b, 5. b, 6. d, 7. b, 8. a, 9. c, 10. b, 11. d, 
12. a, 13. d, 14. b, 15. a, 16. d, 17. c, 18. a, 19. d, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić  jaki  surowiec  może  być  przeznaczony do 
sporządzania zestawu szklarskiego. 

Rozpoznać 

operację 

uzdatniania 

surowców 

szklarskich. 

Określić 

zjawisko 

wykorzystywane 

podczas 

płukania piasku szklarskiego. 

PP 

Dobrać  urządzenie  do  uzdatniania  surowców 
szklarskich. 

Określić proces uzdatniania piasku szklarskiego. 

PP 

Określić przyczynę nie stosowania mokrego piasku 
szklarskiego 

do 

sporządzania 

zestawu 

szklarskiego. 

Dobrać urządzenie do przygotowywania surowców 
szklarskich. 

Określić  zastosowanie  urządzenia  do  uzdatniania 
surowców szklarskich. 

Określić nazwę magazynów surowców. 

10  Rozpoznać 

urządzenie 

do 

przesypywania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

surowców 

ze 

zbiornika 

przywagowego 

do 

kolejnych 

etapów 

przygotowywania 

zestawu 

szklarskiego. 

11 

Określić,  kiedy  występuje  najmniejsza  możliwość 
wystąpienia 

pomyłek 

podczas 

naważania 

surowców szklarskich. 

PP 

12 

Określić,  które  surowce  naważane  są  w  ostatniej 
kolejności do zestawu szklarskiego. 

13 

Rozpoznać 

schemat 

procesu 

związanego 

z przygotowaniem zestawu szklarskiego. 

PP 

14 

Rozpoznać  urządzenie  do  sporządzania  zestawu 
szklarskiego. 

15 

Określić  element  stosowany  do  przesyłu  podczas 
pneumatycznego 

przenoszenia 

wysokiej 

koncentracji zestawu i surowców szklarskich. 

16 

Określić  sposób  transportu  zestawu  szklarskiego 
do  pieca  w  którym  nie  stosuje  się  operacji 
nawilżania zestawu szklarskiego. 

17 

Rozpoznać zjawisko, które może wystąpić podczas 
transportu zestawu do pieca. 

18 

Określić  cel  stosowania  nawilżania  zestawu 
szklarskiego. 

19  Określenie celu granulowanie zestawu szklarskiego 

PP 

20 

Rozpoznać 

urządzenie 

do 

przygotowywania 

zestawu szklarskiego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci  sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Każdy surowiec przeznaczony do sporządzania zestawu szklarskiego powinien być 

a)  zapakowany. 
b)  zgodny z ustaleniami. 
c)  przebadany w laboratorium. 
d)  poddany dodatkowemu przygotowaniu. 

 
2.  Czynność mająca na celu usunięcie zbyt dużych cząstek surowca szklarskiego nazywana 

jest 
a)  rozwarstwieniem. 
b)  brykietowaniem. 
c)  granulowaniem. 
d)  przesiewaniem. 

 
3.  Podczas płukania piasku szklarskiego wykorzystywane jest zjawisko 

a)  rozpuszczania. 
b)  grupowania. 
c)  odsączania. 
d)  dekantacji. 

 
4.  Przestawione na rysunku urządzenie to 

a)  sito wibracyjne. 
b)  płuczka piasku. 
c)  gniotownik. 
d)  kruszarka. 

 
5.  Proces  uzdatniania  piasku  polegający  na  doprowadzeniu  związków  żelaza  w  związki 

lotne w temperaturze prażenia piasku nazywany jest 
a)  magnetycznym. 
b)  chemicznym. 
c)  termicznym. 
d)  flotacyjnym. 

 
6.  Mokrego  piasku  szklarskiego  nie  stosuje  się  do  sporządzania  zestawu  szklarskiego  ze 

względu na 
a)  zjawisko rozwarstwienia. 
b)  duży ciężar nasypowy. 
c)  skraplanie się wody. 
d)  możliwość zbryleń. 

 
7.  Przedstawione na rysunku obok urządzenie to  

a)  kruszarka szczękowa. 
b)  młyn walcowy. 
c)  mieszarka betoniarka. 
d)  suszarka piasku. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

8.  Przedstawione na rysunku obok urządzenie wykorzystuje się do  

a)  przesiewania surowców. 
b)  mielenia surowców.  
c)  transportu zestawu. 
d)  mieszania zestawu. 

 
 
 
9.  Magazyny surowców, w których stosuje się zasobniki dennozsypowe nazywane są 

a)  pomocniczymi. 
b)  przejściowymi. 
c)  nadziemnymi. 
d)  okresowymi. 

 
10.  Urządzenie,  którego  zadaniem  jest  przesypywanie  surowca  ze  zbiornika  przywagowego 

do kolejnych etapów sporządzania zestawu to 
a)  waga. 
b)  dozator. 
c)  mieszarka. 
d)  transporter. 

 
11.  Najmniejsza możliwość pomyłek podczas naważania surowców występuje, gdy 

a)  wszystkie surowce odważane są na jednej wadze. 
b)  kolejność nawżania surowców jest ściśle określona. 
c)  pomiędzy odważaniem występują duże przerwy czasowe. 
d)  poszczególne surowce odważane są na oddzielnych wagach. 

 
12.  W ostatniej kolejności do zestawu szklarskiego odważa się 

a)  odbarwiacze. 
b)  wapienie. 
c)  węglany. 
d)  piasek. 

 
13.  Na rysunku obok przedstawiono schemat 

a)  mielenia surowców w gniotowniku. 
b)  przesiewania surowców w przesiewaczu. 
c)  ruchu cząstek zestawu podczas granulowania. 
d)  mieszania zestawu w mieszarce talerzowo-grabkowej. 

 
 
14.  Na rysunku obok przedstawiono 

a)  suszarkę do piasku. 
b)  mieszarkę zestawu. 
c)  płuczkę do stłuczki. 
d)  kruszarkę szczękową. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

15.  Pneumatyczne  przenoszenie  wysokiej  koncentracji  wykorzystuje  do  przesyłu  surowców 

i zestawu szklarskiego 
a)  rurociągi. 
b)  taśmociągi. 
c)  wózki szynowe. 
d)  pojemniki dzwonowe. 

 
16.  Operacji  nawilżania  zestawu  nie  stosuje  się  podczas  transportu  zestawu  do  pieca 

sposobem 
a)  taśmowym. 
b)  wózkowym. 
c)  kubełkowym. 
d)  pneumatycznym. 

 
17.  Zjawisko, które może wystąpić podczas transportu zestawu do pieca to 

a)  spiekanie. 
b)  dekantacja. 
c)  rozwarstwienie. 
d)  aglomerowanie. 

 
18.  Nawilżanie zestawu szklarskiego stosuje się w celu 

a)  przeciwdziałania rozwarstwieniu zestawu. 
b)  zestudzaniu zestawu po operacji mieszania. 
c)  ułatwienia przesypywania zestawu do pojemników. 
d)  wydłużenia czasu postoju międzyoperacyjnego zestawu. 

 
19.  Proces granulowania zestawu umożliwia 

a)  częste zmiany zestawu surowcowego. 
b)  skrócenie czasu transportu zestawu do pieca. 
c)  wyeliminowanie operacji mieszania zestawu. 
d)  zmniejszenie rozkurzu zestawu podczas transportu. 

 
20.  Na rysunku obok przedstawiono 

a)  płuczkę. 
b)  granulator. 
c)  brykietownicę. 
d)  młyn walcowy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko............................................................................... 
 

Sporządzanie zestawów szklarskich 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

Test 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Sporządzanie  zestawów 
szklarskich” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 6, 9, 12, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. c, 2. b,  3. d, 4. a, 5. a, 6. a, 7. b, 8. a, 9. a, 10. d,  11. a, 
12. d, 13. c, 14. b, 15. d, 16. c, 17. b, 18. b, 19. d, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać 

zawartość 

karty 

charakterystyki 

surowca szklarskiego 

Określić 

sposób 

magazynowania 

surowców 

toksycznych 

Rozpoznać  czynności  podejmowane  na  surowcach 
szklarskich 

nie 

spełniających 

odpowiedniej 

jakości. 

Dobrać urządzenie do przygotowywania surowców 
szklarskich 

Rozpoznać  operację  przygotowywania  pisaku 
szklarskiego 

Określić  proces  podczas  uzdatniania  piasku 
szklarskiego 

PP 

Określić cel suszenia piasku szklarskiego 

Rozpoznać 

urządzenie 

do 

przygotowywania 

surowców szklarskich 

Określić  zjawisko  które  występuje  podczas 
rozdrabniania surowców 

PP 

10 

Rozpoznać  wagi  o  najmniejszej  możliwości 
pomyłek podczas ważenia surowców szklarskich 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

11 

Określić 

kolejność 

naważania 

surowców 

szklarskich 

12 

Określić  jeden  z  etapu  operacji  technologicznej 
sporządzonego zestawu szklanego 

PP 

13 

Rozpoznać  urządzenie  do  uzdatniania  surowców 
szklarskich 

14 

Rozpoznać 

urządzenie 

do 

przygotowywania 

surowców szklarskich 

15 

Określić  podczas  jakiego  transportu  surowców 
występuje najmniejszy rozkurz surowców 

16 

Określić  czynnik  którego  należy  unikać  podczas 
transportu zestawu szklarskiego do pieca 

17 

Określić  parametr  który  decyduje  o  jakości 
przygotowania zestawu szklarskiego 

18 

Dobrać 

technikę 

przygotowywania 

zestawu 

szklarskiego 

PP 

19 

Rozpoznać  zjawisko  które  występuje  podczas 
granulowania zestawu szklarskiego 

PP 

20 

Określić  warunek  jednorodności  i  stałości  składu 
chemicznego zestawu szklarskiego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci  sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Karta charakterystyki surowca szklarskiego powinna zawierać 

a)  termin dostawy. 
b)  numer dostarczonej partii. 
c)  parametry fizykochemiczne. 
d)  termin przydatności do użycia. 

 
2.  Surowce toksyczne powinny być magazynowane w  

a)  zasobnikach dennozasypowych. 
b)  zamkniętych pomieszczeniach. 
c)  przewietrzanych pomieszczeniach. 
d)  w oznaczonych boksach. 

 
3.  Zespół  czynności  podejmowanych  na  surowcach,  które  nie  wykazują  odpowiedniej 

jakości nazywany jest 
a)  granulowaniem. 
b)  odmieszaniem. 
c)  kontrolowaniem. 
d)  przygotowaniem. 

 
4.  Przedstawione na rysunku obok urządzenie to 

a)  przesiewacz wibracyjny. 
b)  mieszarka dwudzielna. 
c)  kruszarka szczękowa. 
d)  młyn kulowy. 

 
5.  Operacja  mająca  na celu usunięcie z piasku kwarcowego niepożądanych zanieczyszczeń 

nazywana jest 
a)  uzdatnianiem. 
b)  nawilżaniem. 
c)  składowaniem. 
d)  suszeniem. 

 
6.  Proces  polegający  na  mieszaniu  piasku  za  pomocą  sprężonego  powietrza  w  wodzie 

z dodatkiem środków tworzących pianę nazywany jest 
a)  flotacją. 
b)  płukaniem. 
c)  separacją magnetyczną. 
d)  separacją mechaniczną. 

 
7.  Piasek szklarski poddaje się operacji suszenia ze względu na 

a)  łatwość przesypywania. 
b)  stabilność procesu naważania. 
c)  mniejsze straty podczas transportu. 
d)  przyspieszenia reakcji z innymi surowcami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

8.  Przedstawione na rysunku urządzenie to 

a)  kruszarka szczękowa. 
b)  mieszarka bębnowa. 
c)  granulator talerzowy. 
d)  dozator wibracyjny. 

 
 
 
9.  Podczas rozdrabniania surowców wykorzystywane jest zjawisko 

a)  rozcierania. 
b)  wzbogacania. 
c)  odmieszania fazowego. 
d)  napięcia powierzchniowego. 

 
10.  Najmniejszą  możliwość pomyłek podczas naważania surowców szklarskich umożliwiają 

wagi 
a)  uchylne. 
b)  szalkowe. 
c)  odważnikowe. 
d)  tensometryczne. 

 
11.  W pierwszej kolejności do zestawu szklarskiego odważa się 

a)  piasek. 
b)  skalenie. 
c)  węglany. 
d)  odbarwiacze. 

 
12.  Na rysunku obok przedstawiono etapy 

a)  płukania piasku szklarskiego. 
b)  brykietowania zestawu szklarskiego. 
c)  mielenia surowców w kruszarce walcowej. 
d)  mieszania zestawu szklarskiego w mieszarce pneumatycznej. 

 
 
13.  Przedstawione na rysunku obok urządzenie jest stosowane do 

a)  odważania surowców. 
b)  kruszenia surowców. 
c)  mieszania zestawu. 
d)  płukania piasku. 

 

14.  Na rysunku obok przedstawiono  

a)  brykietownię. 
b)  gniotownik. 
c)  granulator. 
d)  płuczkę. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

5.  Najmniejszy rozkurz surowców występuje podczas transportu zestawu sposobem 

a)  taśmowym. 
b)  wózkowym. 
c)  kubełkowym. 
d)  pneumatycznym. 

 
16.  Zestawu szklarskiego podczas transportu do pieca nie powinno się narażać na 

a)  szybki transport. 
b)  zmiany temperatur. 
c)  długotrwałe wstrząsy. 
d)  dużą wilgotność otoczenia. 

 
17.  Parametrem decydującym o jakości sporzadzenia zestawu szklarskiego jest 

a)  wilgotność. 
b)  jednorodność. 
c)  wielkość granul. 
d)  łatwość topienia. 

 
18.  Technika  sporzadzenia  zestawu  szklarskiego,  dzięki  której  czas  przetrzymywania 

miedzyopearacyjnego zestawu może być bardzo długi to 
a)  nawilżanie. 
b)  granulowanie. 
c)  rozwarstwianie. 
d)  walcowanie. 

 
19.  Podczas sporządzania  zestawu techniką granulowania wykorzystuje się zjawisko 

a)  ścierania. 
b)  pęcznienia. 
c)  odmieszania. 
d)  aglomerowania. 

 
20.  Zestaw szklarski spełnia warunek jednorodności i stałości składu chemicznego gdy 

a)  nie rozwarstwia się. 
b)  nie wykazuje przebarwień.  
c)  jest doskonale wymieszany. 
d)  jest dostatecznie nawilżony. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko............................................................................... 
 

Sporządzanie zestawów szklarskich 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

7.  LITEARURA 

 

1.  Mejer  L.,  Próżniak  B.,  Werszler  J.:  Urządzenia  mechaniczne  w  przemyśle  szklarskim. 

Arkady, Warszawa 1966 

2.  Nowotny W.: Technologia szkła. Cz. 1. WSiP, Warszawa 1975 
3.  Technologia szkła (praca zbiorowa). Arkady, Warszawa 1977 
4.  Technologia szkła 1 (praca zbiorowa). Arkady, Warszawa 1987 
5.  Technologia szkła 2 (praca zbiorowa). Arkady, Warszawa 1987 
6.  www.zawzremb.pl 
7.  www.rodmasz.com 
8.  www.metsominerals.pl 
9.  www.krusz-serwis.pl 
10.  www.dynamic-air.pl 
 
Czasopisma: 
– 

Szkło i Ceramika