background image

Scenariusze lekcji do klasy II szkoły ponadgimnazjalnej.  

Romantyczna epistolografia 

Opracowała: Małgorzata Niewiadomska 

2

Temat:  

Romantycy  listy  piszą...  Epistolografia  epoki  jako  zwierciadło 
romantycznej osobowo
ści. 

 
Czas: 45 minut 
Cel  główny:  
lekcja  za pośrednictwem  fragmentów  listów  polskich  romantyków  pozwala 
uczniom  rozpoznać  /  utrwalić  najwaŜniejsze  cechy  romantycznej  osobowości  oraz  zdobyć 
rozeznanie w romantycznej konwencji epistolograficznej. 
Cele operacyjne 
Ucze
ń

• 

wyjaśnia i stosuje termin epistolografia, 

• 

określa tematykę listów romantycznych, 

• 

określa cechy stylu epistolografii romantycznej, 

• 

na podstawie listów wskazuje najwaŜniejsze cechy romantycznej osobowości, 

• 

charakteryzuje romantyczną konwencję epistolograficzną. 

I. Faza przygotowawcza: 

1.  Wyjaśnienie terminów „epistolografia” i „epistoła”. 
2.  Skrócona  historia  epistolografii  zako
ńczona  informacją  o  wzmoŜonym  rozwoju 

listopisarstwa w okresie romantyzmu. 

3.  Sformułowanie tematu. 

 
II. Faza realizacyjna 

1.  Odczytanie  fragmentów  listów  A.  Mickiewicza,  J.  Słowackiego,  Z.  Krasińskiego, 

F. Chopina, C.K. Norwida – grupy otrzymują fragmenty listów jednego autora. 

2.  Analiza listów. 

Zadania dla grup są jednakowe: 

1)  Kim  dla  nadawcy  jest  adresat  listu  /  są  adresaci  listów?  (Tu  moŜe  być 

potrzebna  pomoc  nauczyciela.)  Jakiego  tonu,  charakteru  nabierają  listy 
w związku  z  osobą  adresata?  Jakie  cechy  nadawcy  ujawniają  się  w  relacjach 
z adresatem? 

2)  Wyszczególnij  tematy,  myśli,  wątki  podejmowane  w  liście/listach?  Na  czym 

koncentrują się treści listu? Jakie cechy nadawcy ujawnia tematyka listu/listów 
i sposób odnoszenia się do poruszanych kwestii? 

3)  Określ  cechy  stylu  listu/listów  i  opisz  ujawniającą  się  w  nim  osobowość 

nadawcy. 

Przewidywane odpowiedzi: 

1)  Adresaci:  przyjaciele,  osoby  zaprzyjaźnione  (Mickiewicz  do  Filomatów, 

Norwid  do  Koźmiana,  Krasiński  do  Amelii  Załuskiej),  spokrewnione 
(Mickiewicz  do  brata,  Słowacki  do  matki  Salomei  Becù,  Krasiński  do  ojca), 
ukochane  kobiety  (Mickiewicz  do  Maryli  Wereszczakówny,  Słowacki 
do Joanny  Bobrowej,  Krasiński  do  Joanny  Bobrowej,  a  zwłaszcza  do  Delfiny 
Potockiej). 

Kierowane  do  takich adresatów  listy  nabierają najczęściej  tonu bardzo 

osobistego,  zawierają  zwierzenia,  przemyślenia,  są  obrazem  wewnętrznego 
Ŝ

ycia  artystów.  Z  tych  powodów  uznaje  się  je  za  listy  konfesyjne.  Adresat 

decyduje  nie  tylko  o  poruszanych  w listach  kwestiach,  ale  takŜe 
o emocjonalnej tonacji listu. 

Bliskie emocjonalne relacje nadawców z adresatami pozwalają dostrzec 

takie cechy autorów listów, jak nieustająca potrzeba skupiania na sobie uwagi, 
umiejętność  nawiązywania  głębokich  więzi  emocjonalnych,  towarzyskość 
i potrzeba dzielenia się swymi doznaniami. 

background image

Scenariusze lekcji do klasy II szkoły ponadgimnazjalnej.  

Romantyczna epistolografia 

Opracowała: Małgorzata Niewiadomska 

3

2)  Określenie  tematów  i  wątków  obecnych  w  romantycznej  epistolografii  i 

odczytanie  na  podstawie  wyszczególnionych  treści  cech  autorów  listów 
romantycznych  /  typowych  dla  epoki  elementów  osobowości  i  postawy 
Ŝ

yciowe: 

• 

refleksja na d własną sytuacją Ŝyciową, 

• 

opisy stanu ducha, 

• 

samotność, 

• 

tęsknota (za bliskimi, za ojczyzną), 

• 

własny stan fizyczny (choroba), 

• 

sytuacja ojczyzny, 

• 

miłość, 

• 

własna i cudza twórczość, 

• 

opisy podróŜy i zwiedzanych miejsc, 

• 

komentarze dotyczące przeŜywanych zdarzeń, 

• 

codzienne potrzeby, kłopoty finansowe. 

Romantyczni autorzy listów to ludzie: 

• 

o wybujałej wraŜliwości, 

• 

skupionych  na  sobie  introwertyków  ze  skłonnością  do  analizowania 
własnych stanów psychicznych, 

• 

ekscentrycznych (dziwaków?), 

• 

skłonnych do egzaltacji, 

• 

niepogodzonych  ze  światem,  pogardzających  codziennymi,  prozaicznymi 
sprawami, a jednocześnie dbających o swój komfort, 

• 

doznających gwałtownych zmian nastrojów, 

• 

mających  poczucie  wyobcowania  i  niezrozumienia  wśród  ludzi, 
a jednocześnie  przeświadczonych o  własnej  wysokiej  wartości  (dotyczy to 
zwłaszcza  oceny  swojej  twórczości),  niecierpiących  krytyki  pod  swoim 
adresem, 

• 

zafascynowanych  pięknem  natury,  zwłaszcza  niedotkniętej  wpływami 
cywilizacji, 

• 

głęboko,  w  sposób  cierpiętniczy  przeŜywających  sytuację  ojczyzny 
(upadek powstania), klęski ojczyzny odbierający jako prywatne katastrofy. 

• 

pogrąŜonych w nostalgii. 

Ta  część  wspólnej  pracy  powinna  zaowocować  notatką,  np.  w  postaci  mapy 
mentalnej zbierającej informacje o romantycznej osobowości. 

3)  Określenie cech stylu listów: 

• 

ekspresja  języka  ujawniająca  się  w  wykrzyknieniach,  westchnieniach, 
pytaniach 

kierowanych 

do 

adresata 

(do 

siebie?), 

słownictwie 

nacechowanym emocjonalnie, 

• 

intelektualizm: bogactwo słownictwa, filozoficzność wielu treści, 

• 

literackość  ujawniająca  się  w  stosowaniu  rozlicznych  środków 
stylistycznych, 

chwytach 

retorycznych 

ś

wiadomych 

zabiegach 

kompozycyjnych, 

• 

nadawca i adresat jako literackie kreacje. 

 

III. Faza podsumowująca 

1.  Uporządkowanie  wspólnej  listy  cech  i  postaw  charakterystycznych  dla  romantycznej 

osobowości  według  grup  tematycznych:  sposób  postrzegania  świata  i  ludzi,  cechy 

background image

Scenariusze lekcji do klasy II szkoły ponadgimnazjalnej.  

Romantyczna epistolografia 

Opracowała: Małgorzata Niewiadomska 

4

osobowości  i  charakterystyczne  postawy,  stosunek  do  samego  siebie  i  własnej 
twórczości, hierarchia wartości. 

2.  Określenie najwaŜniejszych cech romantycznej epistolografii, np.: 

• 

Konfesyjność. 

• 

Ś

wiadoma autokreacja nadawcy i kreowanie odbiorcy. 

• 

Skupienie na emocjach, a nawet emocjonalna przesada. 

• 

Intelektualizm. 

• 

Inne:..... 

3.  Zadanie domowe: Napisz list utrzymany w konwencji romantycznej zaczynający 

się  od  słów  „Inne  miałem  dotąd  wyobraŜenie  o  naszym  wieszczu.”  W  liście 
przedstaw swoje dotychczasowe wyobra
Ŝenie o A. Mickiewiczu lub J. Słowackim, 
a nast
ępnie skonfrontuj je z poznanym z listów wizerunkiem poety. 

background image

Scenariusze lekcji do klasy II szkoły ponadgimnazjalnej.  

Romantyczna epistolografia 

Opracowała: Małgorzata Niewiadomska 

5

Temat:  

Rzecz o miłości i małŜeństwie, czyli romantyczne dramaty 
rodzinne w literaturze i epistolografii romantyków. 

 

Czas: 90 minut 
Wst
ępne załoŜenia: 

Lekcja  przewidziana  jest  jako  element  wzbogacający  analizę  i  interpretację  

„Nie-Boskiej  komedii”  oraz  kontynuacja  tematu  miłości  romantycznej,  poruszanego 
w związku  z „Cierpieniami  młodego  Wertera”.  Lekcja  wymaga  znajomości  kontekstu 
biograficznego,  dlatego  poprzedza  ją  zadanie  domowe  –  odnalezienie  informacji 
o największych miłościach w Ŝyciu Mickiewicza i Krasińskiego oraz o zawartych przez nich 
małŜeństwach  i  przygotowanie  tych  wiadomości  w  formie  ustnego  opowiadania.  Prócz  tego 
lektura „Nie-Boskiej komedii”. 
Cel główny: interpretacja „Nie-Boskiej komedii” jako dramatu rodzinnego z uwzględnieniem 
romantycznych opozycji kochanka – Ŝona i miłość – małŜeństwo w kontekście: fragmentu IV 
części  „Dziadów”,  listów  A.  Mickiewicza  do  Maryli  Wereszczakówny  i  Celiny 
Mickiewiczowej,  listów  Z.  Krasińskiego  do  Delfiny  Potockiej  oraz  elementów  biografii  obu 
autorów. 
Cele operacyjne: 
Ucze
ń: 

• 

przedstawia  najwaŜniejsze  fakty  z  biografii  romantycznych  autorów  związane 
z miłością, 

• 

na podstawie fragmentu romantycznego dramatu charakteryzuje koncepcję miłości 
właściwą dla epoki, 

• 

na  podstawie  fragmentów  listów  oraz  I  części  „Nie  Boskiej  komedii”  omawia 
róŜnicę w postrzeganiu Ŝony i kochanki przez autorów, 

• 

wyjaśnia przyczyny romantycznej opozycji Ŝona – kochanka, 

• 

omawia  konsekwencje  idealizowania  miłości,  powołując  się  na  „Nie-Boską 
komedię” i fragmenty listów, 

• 

wyjaśnia związek romantycznego modelu miłości z filozofią epoki. 

I. Faza przygotowująca 

1.  Opowiadanie  przez  uczniów  epizodów  z  biografii  A.  Mickiewicza  (miłość 

do Maryli Wereszczakówny, jej zamąŜpójście za Wawrzyńca Puttkamera, wpływ tych 
zdarzeń  na  Ŝycie  Mickiewicza,  czas  „białego  małŜeństwa”  Puttkamerowej,  po  latach 
oŜenek  poety  z Celiną  Szymanowską)  i  Z.  Krasińskiego  (przymus  do małŜeństwa  z 
Elizą Branicką, wieloletni związek z Delfiną Potocką). 

2.  Sformułowanie celu lekcji i zapisanie tematu. 

Przywołujemy cytat z IV części „Dziadów”:  
Gdy na dziewczynę zawołająŜono! 
Ju
Ŝ ją Ŝywcem pogrzebiono! 
Wyrzeka si
ę przyjaciół, ojca, matki, brata, 
Nawet... słowem, całego wyrzeka si
ę świata, 
Skoro stan
ęła na cudzym progu! 

Pozwólmy  uczniom  na  samodzielne  komentowanie  tych  słów,  ale  na  koniec 

zadajmy pytanie o przyczynę tak niechętnego stosunku do małŜeństwa w epoce, która 
uwielbiła miłość. 

 
II. Faza realizacyjna 

1.  Charakterystyka  romantycznego  modelu  miłości  na  przykładzie  fragmentu  IV 

części  „Dziadów”  (moŜna  teŜ  odwołać  się  do  wiedzy  uczniów  o  „Cierpieniach 
młodego Wertera”). 

background image

Scenariusze lekcji do klasy II szkoły ponadgimnazjalnej.  

Romantyczna epistolografia 

Opracowała: Małgorzata Niewiadomska 

6

[...] Kochanek przez sen tylko widzianych mamideł; 
Nie cierpi
ąc rzeczy ziemskich nudnego obrotu, 
Gardz
ący istotami powszedniej natury, 
Szukałem, ach! szukałem tej boskiej kochanki; 
Której na podsłonecznym nie bywało 
świecie, 
Któr
ą tylko na falach wyobraźnej pianki 
Wyd
ęło tchnienie zapału, 
Ŝądza w swoje własne przystroiła kwiecie. 
Lecz gdy w czasach tych zimnych nie ma ideału, 
Przez tera
źniejszość w złote odleciałem wieki, 
Bujałem po zmy
ślonym od poetów niebie, 
Goni
ąc i błądząc, w błędach nieznuŜony goniec; 
Wreszcie, na pró
Ŝno zbiegłszy kraj daleki, 
Spadam i ju
Ŝ się rzucam w brudne uciech rzeki: 
Nim rzuc
ę się, raz jeszcze spojrzę koło siebie! 
I znalazłem j
ą na koniec! 
Znalazłem j
ą blisko siebie, 
Znalazłem j
ą!... aŜebym utracił na wieki! [...] 

Grzechy? i proszę, jakieŜ moje grzechy? 
Czyli
Ŝ niewinna miłość wiecznej godna męki? 
Ten sam Bóg stworzył miło
ść, który stworzył wdzięki. 
On dusze obie ła
ńcuchem uroku 
Powi
ązał na wieki z sobą
Wprzód, nim je wyj
ął ze światłości stoku, 
Nim je stworzył i okrył cielesn
ą Ŝałobą
Wprzódy je powi
ązał z sobą
Teraz, kiedy złych ludzi odł
ącza nas ręka, 
Rozci
ąga się ten łańcuch, ale się nie spęka! 
Czucia nasze dziel
ącej uległe przeszkodzie, 
Chocia
Ŝ nigdy nie mogą napotkać się z bliska, 
Przecie
Ŝ zawŜdy po jednym biegają obwodzie, 
Ła
ńcuchem od jednego skreślone ogniska. [...] 

2.  Portrety  kochanek  i  Ŝon  w  listach  A.  Mickiewicza  do  Maryli  i  Celiny  oraz 

Z. Krasińskiego  do  Delfiny  Potockiej.  Romantyczna  opozycja  miłości  i 
mał
Ŝeństwa – samodzielna praca uczniów z fragmentami listów. 
Pytania do pracy z tekstami: 

• 

Jak autorzy listów zwracają się do kochanek, a jak piszą do Ŝon lub o Ŝonach? 

• 

O czym rozmawiają z nimi w listach? 

• 

Jakie uczucia do kochanek, jakie zaś do Ŝon wyraŜają w swoich listach? 

 

3.  Analiza I i II części „Nie-Boskiej komedii” z uwzględnieniem kontekstu listów. 

• 

Prześledzenie  zdarzeń  i  zobrazowanie  ewolucji  w  stosunkach  małŜeńskich. 
Wskazanie kulminującego momentu związku. 

• 

Konfrontacja  postaci  Marii  i  Dziewicy  –  skrócona  charakterystyka 
porównawcza. 

• 

Wyjaśnienie,  na  czym  polega  opozycja  kochanka  –  Ŝona  i  miłość  – 
małŜeństwo?  Uczniowie  konfrontują  cechy  kojarzone  przez romantyków 
z kochanką i miłością z przypisywanymi Ŝonie i małŜeństwu, np.: 

background image

Scenariusze lekcji do klasy II szkoły ponadgimnazjalnej.  

Romantyczna epistolografia 

Opracowała: Małgorzata Niewiadomska 

7

 

Kochanka 

niebianka, anioł 

boska istota, ideał fizyczny i duchowy 

bratnia dusza rozumiejąca i wspierająca 

męŜczyznę, dodająca mu skrzydeł 

uwielbiona i wywyŜszona 

niezwykła, niepowtarzalna, jedyna 

 

śona 

prozaiczna 

przeciętna, nudna 

ograniczająca męŜczyznę, przytłaczająca 

 

budząca duchową i fizyczną odrazę 

kojarząca się z przyziemną codziennością 

Miłość 

komunia bliźniaczych dusz 

uskrzydla, uszczęśliwia 

swoboda ducha 

uczucie transcendentne, kosmiczne, 

mistyczne 

dostarcza męŜczyźnie najwyŜszej 

satysfakcji 

nieustająca ekstaza 

przeznaczenie artysty romantycznego 

 

MałŜeństwo 

przymus i konwenans 

tłumi i niszczy 

jarzmo duszy 

przyziemność i szarzyzna Ŝycia 

 

wywołuje poczucie Ŝyciowej klęski 

 

monotonia i pustka 

stan sprzeczny z naturą artysty 

romantycznego 

 

• 

Przedstawienie konsekwencji idealizacji miłości przez MęŜa. 

• 

Wyeksponowanie  elementu  autokreacji  w  postawie  MęŜa  („Dramat 
układasz.”)  i przypomnienie  jego  obecno
ści  w sposobie  kreowania 
nadawcy i odbiorcy w listach romantyków. 

 
III. Faza podsumowuj
ąca 

1.  Wskazanie związków między romantycznym modelem miłości a filozofią epoki. 
2.  Zadanie  domowe:  Test  czytania  ze  zrozumieniem:  E.  Ihnatowicz  „A jak  b
ędę 

zakochana,  przyślę  panu  list  i  klucz.”  [W:  Katarzyna  Budna,  Jolanta  Manthey, 
J
ęzyk  polski.  Matura  2007.  Materiały  dla  maturzysty,  Wydawnictwo  OPERON, 
Gdynia 2006, s. 46-49.]