background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
 
Andrzej Zych 

 

 
 
 
 
 

 
Wykonywanie konserwacji kadłuba okrętowego 
721[02].Z2.01 

 

 

 

 

 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 
 

 

 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007   

 

 

 

 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Jan Sarniak 
mgr inż. Henryk Stańczyk 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Andrzej Zych 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Bożena Kuligowska 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  721[02].Z2.01 
„Wykonywanie  konserwacji  kadłuba  okrętowego”,  zawartego  w modułowym  programie 
nauczania dla zawodu monter kadłubów okrętowych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

        

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Korozja kadłuba statku 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Metody zabezpieczania przed korozją 

12 

5.2.1. Ćwiczenia 

12 

5.3. Konserwacja kadłuba statku 

14 

5.3.1. Ćwiczenia 

14 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7.  Literatura 

33 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

       

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Wykonywanie  konserwacji  kadłuba 

okrętowego”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej 
w zawodzie monter kadłubów okrętowych 721[02]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację  osiągnięć  ucznia  w  postaci  2  testów.  Pierwszy  test  jest  testem  wielokrotnego 
wyboru, a drugi testem praktycznym. 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Poradnik  zawiera  materiał  nauczania  składający  się  z  3  tematów,  są  to:  Korozja kadłuba 

statku, Metody zabezpieczania przed korozją, Konserwacja kadłuba statku. 

Treści  zawarte  w  temacie  „Korozja  kadłuba  statku”  pomogą  uczniowi  zapoznać  się 

z problematyką  dotyczącą  korozji.  Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność 
rozpoznawania korozji. 

Treści  zawarte  w  temacie  „Metody  zabezpieczania  przed  korozją”  pomogą  uczniowi 

zapoznać  się  ze  sposobami  zapobiegania  korozji.  Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na 
umiejętność dobierania sposobu zabezpieczania przed korozją. 

Treści  zawarte  w  temacie  „Konserwacja  kadłuba  statku”  pomogą  uczniowi  zapoznać  się 

z materiałami  lakierniczymi  stosowanymi  do  konserwacji  kadłuba  oraz  technologią 
wykonywania  prac  antykorozyjnych.  Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność 
przygotowywania powierzchni i malowania. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

ćwiczeń praktycznych, 

 

pokazu, 

 

dyskusji dydaktycznych, 

 

pogadanki, 

 

instruktażu. 
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 testami. 

W teście wielokrotnego wyboru zamieszczono: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycję norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestawy zadań testowych. 
W teście typu próba pracy zamieszczono: 

 

zadanie praktyczne z kryteriami i wymaganiami, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

kartę oceniania. 
Poniżej  przedstawiono  miejsce  tej  jednostki  modułowej  w  strukturze  całego  modułu: 

Technologia remontu kadłuba okrętu. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 

721[02].Z2 

Technologia remontu kadłuba 

okrętu 

 

721[02].Z2.01 

Wykonywanie konserwacji 

kadłuba okrętowego 

 

721[02].Z2.02 

Wykonywanie remontu kadłuba 

okrętowego 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

    

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, w tym z Internetu, 

 

przestrzegać zasady ochrony przeciwpożarowej, 

 

przestrzegać zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

przestrzegać zasady ochrony środowiska, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

 

wykonywać obróbkę blach i profili przeznaczonych na kadłub statku, 

 

wykonywać montaż sekcji kadłuba, 

 

kontrolować zgodność wykonania elementów i podzespołów z dokumentacją, 

 

przestrzegać regulaminy obowiązujące w pracowniach. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

      

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

określić czynniki powodujące korozję kadłuba, 

– 

scharakteryzować metody zabezpieczenia konstrukcji statku przed korozją, 

– 

przygotować powłoki do malowania, 

– 

wykonać podstawowe czynności konserwacyjne kadłuba okrętowego, 

– 

wykonać konserwację wyposażenia kadłuba okrętowego zgodnie z dokumentacją, 

– 

posłużyć się dokumentacją technologiczną konserwacji kadłuba okrętowego, 

– 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony 
środowiska. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca   

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Monter kadłubów okrętowych 721[02] 
Moduł:   

Technologia remontu kadłuba okrętu 721[02].Z2 

Jednostka modułowa:   

Wykonywanie 

konserwacji 

kadłuba 

okrętowego 

721[02].Z2.01 

Temat:   Dobieranie farb okrętowych. 

Cel ogólny:   Technologia  zabezpieczania  przed  korozją  kadłuba  okrętu  za  pomocą  farb 

okrętowych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
–  dobrać farby do zabezpieczenie części podwodnych kadłuba statku, 
–  dobrać farby do zabezpieczenie pasa wodnicowego kadłuba statku, 
–  określić wymagania dotyczące stosowania dobranych materiałów. 
 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pogadanka. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna. 

 
Czas:  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  Internet (katalog producenta farb okrętowych), 

  poradnik dla ucznia. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Instruktaż wstępny: 

– 

Sprawdzenie obecności. 

– 

Sprawdzenie samopoczucia uczniów. 

– 

Przedstawienie przebiegu zajęć. 

– 

Podanie kryteriów ocen. 

– 

Wyznaczenie stanowisk ćwiczeniowych. 

– 

Nadzorowanie przejścia na stanowiska. 

2.  Instruktaż bieżący: 

Wykonanie ćwiczenia 2 z części 4.3.3 poradnika dla ucznia: 

– 

Sprawdzenie czy uczniowie przeszli na wyznaczone stanowiska ćwiczeniowe. 

 

Wykonanie ćwiczenia zgodnie z poleceniami: 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w Internecie producentów farb okrętowych, 
2)  dobrać farby do pomalowania części podwodnej kadłuba statku, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3)  wypisać cechy charakterystyczne tych farb i zalecenia producenta dotyczące stosowania, 
4)  dobrać farby do pomalowania pasa wodnicowego kadłuba statku,  
5)  wypisać cechy charakterystyczne tych farb i zalecenia producenta dotyczące stosowania. 

 

 

Nadzorowanie wykonania ćwiczenia, udzielanie dodatkowych wyjaśnień. 

 

Przeprowadzenie  pogadanki  na  temat  dobierania  farb  zabezpieczających  przed  korozją 
i porastaniem oraz specyfiki środowiska w wodzie morskiej i na granicy wody i powietrza 
(pas wodnicowy). 

 
3.  Instruktaż końcowy: 

 

Podsumowanie zajęć. 

 

Wskazanie na najlepiej wykonane ćwiczenia. 

 

Omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkich uczniów. 

 

Zwrócenie uwagi na błędy oraz czynności dobrze wykonywane. 

 

Wystawienie ocen. 

 

Uporządkowanie stanowisk ćwiczeniowych. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

poprzez ocenę wypowiedzi podczas pogadanki. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2        

 
Osoba prowadząca    

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Monter kadłubów okrętowych 721[02] 
Moduł:   

Technologia remontu kadłuba okrętu 721[02].Z2 

Jednostka modułowa:   

Wykonywanie 

konserwacji 

kadłuba 

okrętowego 

721[02].Z2.01 

Temat:   Zabezpieczanie przed korozją za pomocą farb okrętowych 

Cel ogólny:   Kształtowanie umiejętności planowania pracy i malowania farbami okrętowymi. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dobrać farby do malowania antykorozyjnego, 

 

dobrać narzędzia i środki ochrony indywidualnej, 

 

zaplanować technologię czyszczenia i malowania, 

 

pomalować fragment blachy pracującej w określonych warunkach środowiska. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
–  ćwiczenie praktyczne, 
–  instruktaż, 
–  pogadanka. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach 2-osobowych. 

 
Czas:  6 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

  literatura zgodna z rozdziałem 7, 

  katalogi producentów farb okrętowych, 

  narzędzia i materiały do przygotowania powierzchni, 

  narzędzia i materiały do malowania, 

 

środki ochrony indywidualnej. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Instruktaż wstępny: 

– 

Sprawdzenie obecności. 

– 

Sprawdzenie odzieży roboczej, sprawdzenie samopoczucia uczniów. 

– 

Przeprowadzenie pogadanki na temat bezpieczeństwa i higieny pracy. 

– 

Przedstawienie przebiegu zajęć. 

– 

Podanie kryteriów ocen. 

– 

Wyznaczenie stanowisk ćwiczeniowych. 

– 

Nadzorowanie przejścia na stanowiska. 

 

2.  Instruktaż bieżący: 

Wykonanie ćwiczenia 4 z części 4.3.3 poradnika dla ucznia: 
– 

Sprawdzenie czy uczniowie przeszli na wyznaczone stanowiska ćwiczeniowe. 

– 

Sprawdzenie czy uczniowie dobrali farby. Udzielanie dodatkowych wyjaśnień. 

– 

Sprawdzenie czy uczniowie dobrali narzędzia i środki ochrony indywidualnej. 

– 

Sprawdzenie czy uczniowie zaplanowali technologię czyszczenia i malowania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Czyszczenie blachy: 

 

Przeprowadzenie instruktażu dotyczącego bezpieczeństwa pracy, 

 

Nadzór  nad  przejściem  na  stanowiska  pracy,  sprawdzenie  stosowania  środków  ochrony 
indywidualnej. 

 

Nadzór nad wykonywaniem pracy. 

 

Sprawdzenie jakości wykonanego czyszczenia. 
 
Malowanie podkładowe: 

 

Przeprowadzenie instruktażu dotyczącego bezpieczeństwa pracy, 

 

Nadzór  nad  przejściem  na  stanowiska  pracy,  sprawdzenie  stosowania  środków  ochrony 
indywidualnej. 

 

Nadzór nad wykonywaniem pracy. 

 

Sprawdzenie jakości wykonanego malowania. 

 

Przerwa  na  wyschnięcie.  Zaleca  się  wykonać  następną  cześć  ćwiczenia  na  następnych 

zajęciach. 
 

Malowanie nawierzchniowe: 

 

Przypomnienie zasad dotyczących bezpieczeństwa pracy, 

 

Nadzór  nad  przejściem  na  stanowiska  pracy,  sprawdzenie  stosowania  środków  ochrony 
indywidualnej. 

 

Nadzór nad wykonywaniem pracy. 

 

Sprawdzenie jakości wykonanego malowania. 

 
3.  Instruktaż końcowy: 

– 

Podsumowanie zajęć. 

– 

Wskazanie na najlepiej wykonane ćwiczenia. 

– 

Omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkich uczniów. 

– 

Zwrócenie uwagi na błędy oraz czynności dobrze wykonywane. 

– 

Wystawienie ocen. 

– 

Uporządkowanie stanowisk ćwiczeniowych. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

poprzez przeprowadzenie pogadanki i ocenę wykonanych prac. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA

          

 

 

5.1.  Korozja kadłuba statku 

 

5.1.1.   Ćwiczenia

   

 

 
Ćwiczenie 1 
 

Nazwij i opisz przedstawione na rysunkach rodzaje korozji. 

 

Wskazówki do realizacji 
Zaleca  się,  aby  ćwiczenie  wykonywane  było  samodzielnie.  Szczególną  uwagę  należy 

zwrócić  na  umiejętności  rozpoznawania  rodzajów  korozji  oraz  określania  przyczyn  jej 
powstawania. Na zakończenie ćwiczenia zaleca się przeprowadzić dyskusję. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w literaturze (lub w Internecie) przedstawione rodzaje korozji, 
2)  opisać przyczyny ich powstawania i cechy charakterystyczne, 
3)  przedstawić wykonane ćwiczenie nauczycielowi do sprawdzenia.  
 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z rozdziałem 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.2.  Metody zabezpieczania przed korozją 

 

5.2.1.   Ćwiczenia

   

 

 
Ćwiczenie 1 

Korzystając  z  literatury  (lub  Internetu)  opisz  metodę  katodową  i protektorową  ochrony 

statku przed korozją. 

 
Wskazówki do realizacji 
Zaleca  się  aby  ćwiczenie  było  wykonywane  samodzielnie.  Ćwiczenie  ma  na  celu 

ukształtowanie umiejętności korzystanie z literatury oraz charakteryzowania wybranych metod 
ochrony  przed  korozją.  Podczas  ćwiczenia  należy  udzielać  uczniom  dodatkowych  wyjaśnień, 
pamiętając  jednak  aby  starali  się  samodzielnie  pozyskać  konieczne  informacje.  W takcie 
ćwiczenia zaleca się zastosować dyskusję dydaktyczną. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  literaturze  lub  w  Internecie  przykłady  zastosowania  metody  katodowej 

ochrony przed korozją, 

2)  opisać ten przykład, 
3)  odszukać  w  literaturze  lub  w  Internecie  przykłady  zastosowania  metody  protektorowej 

ochrony przed korozją, 

4)  opisać ten przykład, 
5)  porównać swoje opisy z opisami kolegów. 
 
Ochrona 
katodowa 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ochrona 
protektorowa 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Środki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z rozdziałem 7. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Dobierz  metodę  zabezpieczenia  przed  korozją  podanych  w  tabeli  elementów  kadłuba 

i wyposażenia statku. 
 

Wskazówki do realizacji 
Zaleca  się,  aby  ćwiczenie  wykonywane  było  samodzielnie.  Szczególną  uwagę  należy 

zwrócić  na  umiejętności  korzystania  z  literatury.  Podczas  wykonywania  ćwiczenia  należy 
wspierać  uczniów,  którzy  będą  mieli  problemy  z  odszukiwaniem  i wykorzystywaniem 
informacji zawartych w literaturze. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wpisać w tabelę warunki pracy elementu, 
2)  dobrać rodzaj zabezpieczenia antykorozyjnego, 
3)  porównać swoją tabele z tabelami kolegów, 
4)  dokonać ewentualnych poprawek, 
5)  przedstawić tabelę do oceny. 
 
Element kadłuba 
i wyposażenia statku 

Warunki w jakich pracuje 
element (wilgotność, działanie 
wody morskiej) 

Metoda zabezpieczenia przed 
korozją 

Konstrukcja schodów na 
pokładzie statku 
 

 

 

Kadłub w części 
podwodnej 
 

 

 

Zbiornik na wodę pitną 

 

 

Wewnętrzne ściany 
zbiornika na olej 
napędowy 

 

 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

literatura zgodna z rozdziałem 7. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.3.   Konserwacja kadłuba statku   

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Dobierz  farby  okrętowe  do  pomalowania  części  nadwodnej  kadłuba  statku  oraz 

konstrukcji schodów na pokładzie celem jej zabezpieczenia przed korozją. 

 
Wskazówki do realizacji 
Zaleca  się,  aby  ćwiczenie  wykonywane  było  samodzielnie.  Szczególną  uwagę  należy 

zwrócić  na  umiejętności  korzystania  z  katalogów  producentów  farb  okrętowych  oraz 
określania  cech  charakterystycznych  farb  i  zaleceń  producenta.  Zaleca  się  również 
przeprowadzenie  pogadanki  na temat dobierania farb zabezpieczających przed korozją  części 
nawodnych kadłuba statku. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w Internecie producentów farb okrętowych, 
2)  dobrać  farby  do  pomalowania  konstrukcji  schodów  znajdujących  się  w  maszynowni 

statku, 

3)  wypisać cechy charakterystyczne tych farb i zalecenia producenta dotyczące stosowania, 
4)  dobrać farby do pomalowania nadwodnej części kadłuba statku, 
5)  wypisać cechy charakterystyczne tych farb i zalecenia producenta dotyczące stosowania. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pogadanka. 
 
Środki dydakytyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

komputer z dostępem do Internetu (katalog producenta farb okrętowych). 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz  farby  okrętowe do pomalowania części podwodnej i pasa wodnicowego kadłuba 

statku celem zabezpieczenia przed porastaniem i korozją. 

 
Wskazówki do realizacji 
Zaleca  się,  aby  ćwiczenie  wykonywane  było  samodzielnie.  Szczególną  uwagę  należy 

zwrócić  na  umiejętności  korzystania  z  katalogów  producentów  farb  okrętowych  oraz 
określania  cech  charakterystycznych  farb  i  zaleceń  producenta.  Zaleca  się  również 
przeprowadzenie  pogadanki  na  temat  dobierania  farb  zabezpieczających  przed  korozją 
i porastaniem oraz specyfiki środowiska w wodzie morskiej i na granicy wody i powietrza (pas 
wodnicowy). 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w Internecie producentów farb okrętowych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

2)  dobrać farby do pomalowania części podwodnej kadłuba statku, 
3)  wypisać cechy charakterystyczne tych farb i zalecenia producenta dotyczące stosowania, 
4)  dobrać farby do pomalowania pasa wodnicowego kadłuba statku,  
5)  wypisać cechy charakterystyczne tych farb i zalecenia producenta dotyczące stosowania. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

komputer z dostępem do Internetu (katalog producenta farb okrętowych). 

 
Ćwiczenie 3 

Opracuj specyfikację malowania poszczególnych elementów kadłuba. 
 
Wskazówki do realizacji 
Zaleca  się,  aby  ćwiczenie  wykonywane  było  samodzielnie.  Szczególną  uwagę  należy 

zwrócić  na  umiejętność  opracowywania  specyfikacji  malowania.  Można  przygotować  do 
wglądu przykładowe specyfikacje lub stoczniowe instrukcje technologiczne. Zaleca się również 
przeprowadzenie  pogadanki  na  temat  dobierania  warunków  malowania  (liczba  warstw,  czas 
miedzy malowaniami, zużycie farby). 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  skorzystać ze specyfikacji podanej w literaturze [7, s. 226], 
2)  pozostałe informacje odszukać w literaturze (lub w katalogach i instrukcjach producentów 

farb okrętowych), 

3)  dobrać, na podstawie literatury lub instrukcji malowania, liczbę warstw, grubość warstwy 

dla różnych rodzajów farb, 

4)  określić sposoby malowania dla różnych rodzajów farb, 
5)  określić odstępy czasu pomiędzy poszczególnymi malowaniami, 
6)  określić orientacyjne zużycie farby w litrach na m

2

7)  dobrać  sprzęt  ochrony  indywidualnej  konieczny  przy  malowaniu  (skorzystać  z  instrukcji 

malowania podanej przez producenta), 

8)  wypełnić tabelę, 
9)  porównać tabelę z tabelami kolegów, 
10)  przedstawić specyfikację nauczycielowi do oceny. 
 
 

Sposób 

malowania 

Rodzaje 

farb 

Liczba 

warstw 

Grubość 
warstwy 

Odstęp czasy 

pomiędzy 

malowaniami 

Zużycie 

w [l/m

2

Środki 

ochrony 

indywidualnej 

podczas 

malowania 

Część 
podwodna 
kadłuba 

 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Pas 
wodnicowy 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

Cześć 
nadwodna 
kadłuba 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

Konstrukcje 
stalowe na 
pokładzie 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcje stoczniowe dotyczące malowania poszczególnych rejonów, 

 

katalogi producentów farb okrętowych, 

 

instrukcje producentów, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z rozdziałem 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj  czyszczenie  i  malowanie  fragmentu  blachy  stalowej,  która  jest  lekko  pokryta 

korozją  równomierną.  Blacha  przeznaczona  będzie  na  element  konstrukcji  znajdującej  się  na 
pokładzie statku. Malowanie wykonaj pędzlem. 

 
Wskazówki do realizacji 
Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywane było w 2-osobowych zespołach. Szczególną uwagę 

należy  zwrócić  na  umiejętności  dobierania  farb  oraz  opracowywania  technologii  malowania 
tymi  farbami.  Przed  przestąpieniem  do  czyszczenia  i  malowania  należy  udzielić  instruktażu 
dotyczącego bezpiecznego wykonania pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać farby do malowania antykorozyjnego, 
2)  dobrać narzędzia i środki ochrony indywidualnej, 
3)  zaplanować technologię czyszczenia i malowania, 
4)  oczyścić i pomalować blachę, 
5)  przedstawić do oceny wykonana pracę. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Uwaga:  Z  uwagi  na  ograniczony  czas  ćwiczenia  nanieś  tylko  po  jednej  warstwie  farby 

podkładowej  i  nawierzchniowej.  Z  uwagi  na  czas  schnięcia  malowanie  nawierzchniowe 
wykonaj na następnych zajęciach. 

 

Rozdaje farb 
 
 
 

 

Narzędzia do czyszczenia 
i malowania 
 
 

 

Środki ochrony 
indywidualnej 
 

 

Technologia wykonania 
pracy (kolejne czynności) 
oraz liczba warstw i czasy 
przerw pomiędzy 
kolejnymi malowaniami 

 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

instruktaż, 

 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcje stoczniowe dotyczące malowania poszczególnych rejonów, 

 

katalogi producentów farb okrętowych, 

 

narzędzia i materiały do przygotowania powierzchni, 

 

narzędzia i materiały do malowania, 

 

środki ochrony indywidualnej, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z rozdziałem 7. 

 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj  czyszczenie  i  malowanie  fragmentu  blachy  stalowej,  która  jest  mocno  pokryta 

skorodowana. Blacha przeznaczona będzie na element konstrukcji znajdującej się na pokładzie 
statku. Malowanie wykonaj wałkiem. Skorzystaj z młotków do rdzy, szlifierki kątowej z tarczą 
ścierną i szczotką stalową. 

 
Wskazówki do realizacji 
Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywane było w 2-osobowych zespołach. Szczególną uwagę 

należy  zwrócić  na  umiejętności  dobierania  farb  oraz  opracowywania  technologii  malowania 
tymi  farbami  oraz  posługiwania  się  szlifierką  kątową.  Przed  przestąpieniem  do  czyszczenia  i 
malowania należy udzielić instruktażu dotyczącego bezpiecznego wykonania pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać farby do malowania antykorozyjnego, 
2)  instrukcje stoczniowe dotyczące malowania poszczególnych rejonów, 
3)  dobrać narzędzia i środki ochrony indywidualnej, 
4)  zaplanować technologię czyszczenia i malowania, 
5)  oczyścić i pomalować blachę, 
6)  przedstawić do oceny wykonana pracę. 
 

Uwaga:  Z  uwagi  na  ograniczony  czas  ćwiczenia  nanieś  tylko  po  jednej  warstwie  farby 

podkładowej  i  nawierzchniowej.  Z  uwagi  na  czas  schnięcia  malowanie  nawierzchniowe 
wykonaj na następnych zajęciach. 
 
Rozdaje farb 
 
 
 

 

Narzędzia do czyszczenia 
i malowania 
 

 

środki ochrony 
indywidualnej 
 

 

Technologia wykonania 
pracy (kolejne czynności) 
oraz liczba warstw i czasy 
przerw pomiędzy 
kolejnymi malowaniami 

 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

instruktaż. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcje stoczniowe dotyczące malowania poszczególnych rejonów, 

 

katalogi producentów farb okrętowych, 

 

narzędzia i materiały do przygotowania powierzchni, 

 

narzędzia i materiały do malowania, 

 

środki ochrony indywidualnej, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z rozdziałem 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Ćwiczenie 6 

Wykonaj  czyszczenie  i  malowanie  wybranego  elementu  konstrukcji  kadłuba  statku. 

Konstrukcja jest lekko pokryta korozją równomierną. Blacha przeznaczona będzie na element 
konstrukcji  znajdującej  się  pod  linią  wody.  Czyszczenie  wykonaj  szlifierką  z  zamontowaną 
szczotką stalową. Malowanie wykonaj pistoletem. 

 
Wskazówki do realizacji 
Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywane było w 2-osobowych zespołach. Szczególną uwagę 

należy  zwrócić  na  umiejętność  malowania  pistoletem  oraz  jakość  wykonanego  czyszczenia. 
Przed  przestąpieniem  do  czyszczenia  i  malowania  należy  udzielić  instruktażu  dotyczącego 
bezpiecznego wykonania pracy oraz przeprowadzić pokaz malowania pistoletem. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie powinieneś: 

1)  dobrać farby do malowania antykorozyjnego, 
2)  dobrać narzędzia i środki ochrony indywidualnej, 
3)  zaplanować technologię czyszczenia i malowania, 
4)  pomalować blachę, 
5)  przedstawić do oceny wykonana pracę. 
 

Uwaga:  Z  uwagi  na  ograniczony  czas  ćwiczenia  nanieś  tylko  po  jednej  warstwie  farby 

podkładowej  i  nawierzchniowej.  Z  uwagi  na  czas  schnięcia  malowanie  nawierzchniowe 
wykonaj na następnych zajęciach. 
 
Rozdaje farb 
 
 

 

Narzędzia do czyszczenia 
i malowania 
 

 

Środki ochrony 
indywidualnej 
 

 

Technologia wykonania 
pracy (kolejne czynności) 
oraz liczba warstw i czasy 
przerw pomiędzy 
kolejnymi malowaniami 

 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz, 

 

instruktaż. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcje stoczniowe dotyczące malowania poszczególnych rejonów, 

 

katalogi producentów farb okrętowych, 

 

narzędzia i materiały do przygotowania powierzchni, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

 

narzędzia i materiały do malowania, 

 

środki ochrony indywidualnej, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z rozdziałem 7. 

 
Ćwiczenie 7 

Określ  zagrożenia  jakie  mogą  wystąpić  przy  czyszczeniu  powierzchni  hydromonitotem 

oraz  dobierz  środki  ochrony  indywidualnej.  Czyszczenie  będzie  wykonywane  na  zewnątrz 
pomieszczenia. 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  ma  na  celu  zapoznanie  uczniów  z  zagrożeniami  występującymi  przy 

wykonywaniu  czyszczenia  blach  i  innych  konstrukcji  okrętowych.  Ćwiczenie  powinno  być 
wykonywane  w  2÷3  osobowych  zespołach.  Na  koniec  należy  przeprowadzić  dyskusję 
ukierunkowaną  tak,  aby  uczniowie  omawiali  poszczególne  rodzaje  zagrożeń  i  podawali 
przykłady praktyczne. Szczególną uwagę należy zwrócić na możliwość występowania ciężkich 
wypadków. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać się w zespoły 2÷3 osobowe, 
2)  wypisać  w  tabelę  rożne  zagrożenia  (każdy  członek  zespołu  może  podawać  swoje 

propozycje). Skorzystać z literatury, 

3)  zaproponować  sposób  (sposoby)  ograniczenia  ryzyka  wypadkowego  związanego  z  tymi 

zagrożeniami, wpisać je w tabelę, 

4)  dobrać środki ochrony indywidualnej, wpisać je w tabelę, 
5)  przedstawić nauczycielowi wypełnioną tabelę. 
 

Rodzaj zagrożenia 

Propozycja sposobów 

ograniczania ryzyka 

wypadkowego 

Środki ochrony indywidualnej 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja techniczna i instrukcja obsługi urządzenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z rozdziałem 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego    

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Wykonywanie  konserwacji 

kadłuba okrętowego” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 6, 7, 8, 9, 12, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt    

 

 

 

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:   

 

 

 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań,   

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  d,  3.  d,  4.  a, 5. c, 6. b, 7. a, 8. b, 9. c, 10. a, 11. b, 
12. 
c, 13. d, 14. d, 15. a, 16. b, 17. c, 18. a, 19. d, 20. b. 

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać korozję wżerową 
 

Rozpoznać korozję równomierną 
 

Rozpoznać korozję międzykrystaliczną 
 

Rozpoznać korozję elektrochemiczną na 
podstawie opisu 

Rozpoznać korozję chemiczną na podstawie opisu 

Określić sposób ochrony przed korozja na 
podstawie opisu 

PP 

Określić sposób ochrony przed korozja na 
podstawie opisu 

PP 

Dobrać sposób ochrony przed korozją 

PP 

Dobrać zestaw farb do malowania kadłuba statku 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

10 

Sklasyfikować farby okrętowe w zależności od 
usytuowania miejsca malowania 

11 

Określić zastosowania wybranego sposobu 
przygotowania powierzchni do malowania 

12 

Dobrać narzędzia do oczyszczenia blachy 
z korozji wżerowej 

PP 

13 

Dobrać narzędzia do malowania pasa 
wodnicowego 

14 

Dobrać farbę do malowania części podwodnej 
kadłuba 

15  Wskazać zastosowanie farb wodnicowych 

16  Określić zadanie farb podwodnych 

17  Określić przeznaczenie farb nadwodnych 

18  Dobrać rodzaj farby do malowania maszynowni  

19  Wskazać farby okrętowe spośród wymienionych 

20 

Określić procedurę postępowania przy malowaniu 
w pomieszczeniach zamkniętych 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Przebieg testowania           

 

Instrukcja dla nauczyciela   

 

  

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
9.  Sprawdź wyniki. 
10.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu. 
11.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania. 

 
Instrukcja dla ucznia    

 

 

 

 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  W przypadku pomyłki możesz zaznaczyć ją kołkiem i zakreślić inną odpowiedź. 
6.  W przypadku odpowiedzi zbliżonych wybierz tę, która wydaje ci się najlepsza. 
7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 

 
Materiały dla ucznia:  

 

 

 

 

  

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Rysunek przedstawia korozję 

a)  wgłębną. 
b)  punktową. 
c)  wżerową. 
d)  międzykrystaliczną. 

 

 

 
2.  Rysunek przedstawia korozję 

a)  wgłębną. 
b)  punktową. 
c)  wżerową. 
d)  równomierną. 

 

 

 
3.  Rysunek przedstawia korozję 

a)  wgłębną. 
b)  punktową. 
c)  wżerową. 
d)  międzykrystaliczną. 

 

 

 
4.  Proces polegający na niszczeniu metalu w obecności elektrolitu nazywamy 

a)  erozją elektrochemiczną. 
b)  korozją elektrochemiczną. 
c)  korozją chemiczną. 
d)  korozją atmosferyczną. 

 
5.  Proces  polegający  na  niszczącym  działaniu  cieczy  lub  gazów  w  przypadku  gdy  nie 

występuje przepływ prądu nazywamy 
a)  erozją. 
b)  korozją elektrochemiczną. 
c)  korozją chemiczną. 
d)  korozją atmosferyczną. 

 
6.  Ochroną  polegającą  na  podłączeniu  do  elementów  konstrukcji  narażonych  na  korozję 

ujemnego bieguna źródła prądu stałego o niewielkim napięciu nazywamy 
a)  ochroną protektorową. 
b)  ochroną katodową. 
c)  ochroną anodową. 
d)  ochrona elektrochemiczną. 

 
7.  Ochroną  polegającą  na  połączeniu  metalu  chronionego,  np.  żelaza,  z  blokiem  innego 

metalu (magnez, cynk) nazywamy 
a)  ochroną protektorową. 
b)  ochroną katodową. 
c)  ochroną anodową. 
d)  ochrona elektrochemiczną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

8.  Aby  zapobiec  korozji  elektrochemicznej  powstającej  w  wyniku  styku  zasolonej  wody 

morskiej z poszyciem kadłuba statku należy zastosować zabezpieczenia w postaci 
a)  pokrycia kadłuba grubą warstwą farby antykorozyjnej. 
b)  zamontowania na zewnętrznym poszyciu kadłuba protektorów cynkowych. 
c)  zamontowania  na  zewnętrznym  poszyciu  kadłuba  protektorów  obojętnych 

elektrycznie. 

d)  pomalowania kadłuba specjalną farbą cynkową. 

 
9.  Najczęściej stosowany zestaw farb do malowania kadłuba jest następujący 

a)  farba wstępna, farba wyrównująca, farba dekoracyjna. 
b)  farba przeciwkorozyjna, farba przeciwporostowa, farba dekoracyjna. 
c)  farba gruntowa, farba podkładowa, farba zewnętrzna powierzchniowa. 
d)  farba  kadłubowa,  farba  pokładowa,  farba  do  elementów  znajdujących  się  na 

pokładzie. 

 
10.  W zależności od rodzaju i usytuowania malowanej części kadłuba rozróżnia się farby 

a)  do  podwodnej  części  kadłuba,  wodnicowe,  nadwodne  zewnętrzne,  nawierzchniowe 

do specjalistycznych zastosowań. 

b)  do stępek, do kadłubów, do pokładów, do ładowni, do specjalistycznych zastosowań. 
c)  podwodne, wodno-powietrzne, powietrzne, wiatrowe. 
d)  kadłubowe, masztowe, nadbudówkowe, ładowniane, do pomieszczeń mieszkalnych. 

 
11.  Czyszczenie płomieniowe, jako sposób przygotowania powierzchni do malowania, stosuje 

się do 
a)  trawienia powierzchni celem usunięcia zatłuszczeń. 
b)  usunięcia starych powłok malarskich. 
c)  wypalenia zgorzeliny, 
d)  wypalenia rdzy. 

 
12.  Do oczyszczenia blachy z korozji wżerowej należy zastosować 

a)  młotek do czyszczenia rdzy. 
b)  szczotkę stalową. 
c)  szlifierkę kątową z zamocowaną tarczą ścierną. 
d)  palnik acetylenowo-tlenowy. 

 
13.  Malowanie pasa wodnicowego można wykonywać za pomocą następujących narzędzi 

a)  jedynie pędzla i wałka. 
b)  jedynie pędzla. 
c)  pędzla, wałka i pistoletu. 
d)  pędzla, tamponu, wałka i pistoletu. 

 
14.  Do malowania części podwodnej kadłuba stosujemy jako pierwszą 

a)  farbę odporną na wodę. 
b)  farbę przeciwporostową. 
c)  farbę podwodną. 
d)  farbę antykorozyjną. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

15.  Farby wodnicowe służą do 

a)  malowania  pasa  wodnicowego  jako  warstwa  nawierzchniowa,  nakładana  na 

powierzchnię po uprzednim pomalowaniu jej gruntowymi farbami podwodnymi. 

b)  malowania pasa wodnicowego jako warstwa gruntowa. 
c)  malowania pasa wodnicowego jako warstwa izolująca. 
d)  malowania podwodnej części kadłuba. 

 
16.  Zadaniem farb podwodnych jest 

a)  izolowanie farby dekoracyjnej od wody. 
b)  ochrona poszycia części podwodnej przed korozją i porastaniem. 
c)  ochrona poszycia części podwodnej przed zjawiskiem katodowym. 
d)  ochrona poszycia części podwodnej przed zjawiskiem protektorowym. 

 
17.  Farby nadwodne zewnętrzne przeznaczone są miedzy innymi do 

a)  malowania ładowni. 
b)  malowania ładowni na zbiornikowcach. 
c)  malowania ładowni na drobnicowcach. 
d)  malowania maszyn i urządzeń w maszynowni. 

 

 

18.  Do malowania maszyn i urządzeń w maszynowni stosowane są farby 

a)  nawierzchniowe do specjalistycznych zastosowań. 
b)  maszynowe. 
c)  olejoodporne. 
d)  okrętowe wewnętrzne.  

 
19.  Do farb okrętowych klasyfikowanych według zastosowanych składników nie zaliczamy 

a)  olejno-żywicznych. 
b)  epoksydowych. 
c)  winylowych. 
d)  emulsyjnych. 

 
20.  Przy  malowaniu  konstrukcji  wewnątrz  małych  pomieszczeń  konieczne  jest  zachowanie 

szczególnej ostrożności i może być wykonywanie jeżeli 
a)  praca została zgłoszona przełożonemu i zastosowano środki ochrony indywidualnej. 
b)  wydano  polecenie  pisemne,  udzielony  został  instruktaż  bhp,  zastosowano  środki 

ochrony indywidualnej i zbiorowej, wyznaczono drugiego pracownika do asekuracji. 

c)  wydano  polecenie  ustne,  zastosowano  środki  ochrony  indywidualnej  i zbiorowej, 

wyznaczono  drugiego  pracownika  do  asekuracji  oraz  wyznaczono  nadzorującego 
kierownika. 

d)  praca  została  zgłoszona  przełożonemu,  zastosowano  środki  ochrony  indywidualnej 

i zbiorowej, wyznaczono nadzorującego kierownika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Wykonywanie konserwacji kadłuba okrętowego 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź

.   

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Test 2 
 
Test  praktyczny  do  jednostki  modułowej

 

„Wykonywanie  konserwacji 

kadłuba okrętowego” 

Test składa się z 6 zadań o zróżnicowanym poziomie, z których: 

 

zadania 2, 4, 5, 6 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 1, 3, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:   

 

 

 

 

  dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 14 punktów, 

  dostateczny – za uzyskanie co najmniej 18 punktów,  

  dobry – za uzyskanie co najmniej 22 punktów, 

  bardzo dobry –. za uzyskanie co najmniej 26 punktów. 

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Sporządzić plan wykonania konserwacji fragmentu kadłuba statku 

PP 

Dobrać  materiały  i  narzędzia  do  przygotowania  powierzchni 
kadłuba do malowania 

Dobrać  materiały  i  narzędzia  do  malowania  powierzchni 
kadłuba do malowania 

PP 

Przygotować powierzchnię kadłuba do malowania 

Dobrać  środki  ochrony  indywidualnej  do  konserwacji  kadłuba 
okrętowego 

Wykonać malowanie powierzchni kadłuba okrętowego 

 

Instrukcja dla nauczyciela   

 

  

(Z  powodu  konieczności  robienia  przerw  pomiędzy  kolejnymi  malowaniami  zadanie  można 
rozłożyć na kilka dni, pamiętając jednak , że łączny czas wykonania nie powinien przekraczać 
180  minut.  Można  również    zakończy  zadanie  na  pomalowaniu  farbą  antykorozyjną, 
pamiętając jednak o skorygowaniu kryteriów oraz wymagań na oceny szkolne) 
1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z wymaganiami na oceny, 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zadanie. 
7.  Przeprowadź instruktaż stanowiskowy. 
8.  Prowadź obserwację i ocenę podczas wykonywania pracy. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia. 

10.  Sprawdź zadania. 
11.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników. 
12.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Temat zadania: Wykonanie konserwacji fragmentu kadłuba statku 

 
W  kadłubie  statku  powstało  miejscowe  uszkodzenie  korozyjne  pokrycia  urządzenia 

znajdującego  się  na  pokładzie  statku,  w  trudno  dostępnym  miejscu  (nie  można  stosować 
pistoletu  do  malowania).  Uszkodzony  fragment  jest  skorodowany  (korozja  powierzchniowa) 
i znajduje  się  w ścianie  urządzenia  o  wymiarach  2000x1000  mm.  Fragment  blachy  został 
wyrównany i należy go oczyścić i pomalować. 

Zaplanuj pracę oraz oczyść i pomaluj ścianę urządzenia. 
 
W trakcie realizacji prac uczeń powinien:
 

 

sporządzić plan wykonania pracy (wykaz kolejnych czynności), 

 

dobrać materiały i narzędzia do przygotowania powierzchni do malowania, 

 

dobrać środki ochrony indywidualnej, 

 

dobrać materiały i narzędzia do malowania, 

 

przygotować powierzchnię do malowania, 

 

pomalować powierzchnię. 
 
Czas na wykonanie zadania wynosi 180 minut. 
 
Kryteria oceniania: 

 

za sporządzony plan pracy – do 4 punktów, 

 

za  sporządzony  zestaw  materiałów  i  narzędzi  do  przygotowania  powierzchni  do 
malowania – do 3 punktów, 

 

za dobranie środków ochrony indywidualnej – do 2 punktów, 

 

za dobranie narzędzi do malowania – do 2 punktów, 

 

za  sporządzony  zestaw  materiałów i narzędzi do malowania i sporządzenie specyfikacji – 
do 7 punktów, 

 

za przygotowanie powierzchni do malowania – do 5 punktów, 

 

za pomalowanie powierzchni – do 5 punktów. 

 

 
Materiały do zadania: 
–  temat zadania, 
–  karta odpowiedzi, 
–  przykładowa specyfikacji malowania poszczególnych rejonów statku [np. poz. 7, s. 226], 
–  narzędzia do czyszczenia powierzchni przed malowaniem, 
–  materiały i narzędzia do malowania, 
–  katalog farb okrętowych (instrukcje producentów farb okrętowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Karta odpowiedzi 

 

Do testu praktycznego dla jednostki modułowej „Wykonywanie konserwacji 

kadłuba okrętowego” 

 

Temat zadania: Wykonanie konserwacji fragmentu kadłuba statku  

 
Imię i nazwisko: ............................................................. 
 
Plan pracy: 
………………………………………………………………………………….… 
………………………………………………………………………………….… 
………………………………………………………………………………….… 
………………………………………………………………………………….… 
………………………………………………………………………………….… 
………………………………………………………………………………….… 
………………………………………………………………………………….… 
………………………………………………………………………………….… 
………………………………………………………………………………….… 
………………………………………………………………………………….… 
 
Materiały i narzędzia do przygotowania powierzchni do malowania: 
 
 
 
 
 
Środki ochrony indywidualnej: 
 
 
 
 
 
Narzędzia do malowania: 
 
 
 

Specyfikacja malowania 

 

Rodzaj farby 

Liczba 

warstw 

Czas przerwy 

pomiędzy 

malowaniami 

Zużycie farby 

[w litrach na 

całość] 

Warstwa 
antykorozyjna 

 
 

 

 

 

Warstwa 
gruntowa 

 

 

 

 

Warstwa 
wierzchnia 

 
 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Karta oceny do testu praktycznego dla jednostki modułowej „Wykonywanie 

konserwacji kadłuba okrętowego” 

 

Lp. 

Kryterium 

Uczeń 1  Uczeń 2  Uczeń 3 

1. 

Za poprawnie sporządzony plan pracy – do 4 punktów (po jednym 
za każde z poniższych kryteriów): 

  za zaplanowanie czynności przygotowania powierzchni do 

malowania, 

  za zaplanowanie czynności malowania antykorozyjnego,  

  za zaplanowanie czynności malowania podkładowego, 

  za zaplanowanie czynności malowania farba wierzchnią. 

 

 

 

2. 

Za sporządzony zestaw materiałów i narzędzi do przygotowania 
powierzchni do malowania – do 3 punktów (po jednym za każde 
z poniższych kryteriów): 

  za zaplanowanie narzędzi do usunięcia starej farby, 

  za zaplanowanie narzędzi do dokładnego oczyszczenia blach, 

  za zaplanowanie materiału do odtłuczenia powierzchni. 

 

 

 

3. 

Za dobranie środków ochrony indywidualnej – do 2 punktów (po 
jednym za każde z poniższych kryteriów): 

  za dobranie maski lub innego urządzenia chroniącego układ 

oddechowy, 

  za dobranie ubrania ochronnego. 

 

 

 

4. 

Za dobranie narzędzi do malowania – do 2 punktów (po jednym za 
każde z poniższych kryteriów): 

  za zaplanowanie pędzla, 

  za zaplanowanie wałka. 

 

 

 

5. 

Za sporządzony zestaw materiałów i narzędzi do malowania 
i sporządzenie specyfikacji – do 7 punktów (po jednym za każde 
z poniższych kryteriów): 

  za dobranie właściwej farby antykorozyjnej, 

  za dobranie właściwej farby podkładowej, 

  za dobranie właściwej farby nawierzchniowej, 

  za dobranie właściwej liczby warstw antykorozyjnych, 

  za określenie właściwego czasu pomiędzy malowaniami farbą 

nawierzchniową, 

  za określenie zużycia farby antykorozyjnej na malowaną 

powierzchnię 1000x2000mm. 

  za określenie zużycia farby nawierzchniowej na malowaną 

powierzchnię 1000x2000mm. 

 

 

 

6. 

Za przygotowanie powierzchni do malowania – do 5 punktów (po 
jednym za każde z poniższych kryteriów): 
– 

za stosowanie środków ochrony indywidualnej, 

– 

za prawidłowe posługiwanie się narzędziami do zgrubnego 

oczyszczenia z korozji, 

– 

za prawidłowe posługiwanie się szlifierką kątową 

z zamocowaną szczotką, 

– 

za oczyszczenie powierzchni zgodnie z wymaganiami, 

– 

za uporządkowanie stanowiska pracy. 

 

 

 

7. 

Za malowanie – do 5 punktów (po jednym za każde z poniższych 
kryteriów): 
– 

za prawidłowe posługiwanie się narzędziami do malowania, 

– 

za jakość wykonanego malowania farbą antykorozyjną, 

– 

za jakość wykonanego malowania farbą podkładową, 

– 

za jakość wykonanego malowania farbą nawierzchniową, 

– 

za uporządkowanie stanowiska pracy. 

 

 

 

 

Razem: 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

7. LITERATURA

       

  

 
1.  Doerffer  J.:  Technologia  remontu  kadłubów  okrętowych.  Wydawnictwo  Morskie, 

Gdańsk 1966 

2.  Doerffer J.: Technologia budowy kadłubów okrętowych. WM, Gdańsk 1969 
3.  Domański A., Birn J.: Korozja kadłuba okrętowego i jej zapobieganie. WM, Gdańsk 1989 
4.  Gaszkowski  J.,  Kuczyńska  J.:  malowanie  statków  stalowych.  Wydawnictwo  chemia, 

Warszawa 1972 

5.  Górecki  A.:  Technologia  ogólna.  Podstawy  technologii  mechanicznych.  WSiP, 

Warszawa 2006 

6.  Palasik L.: Monter kadłubowy. Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1969 
7.  Puchalski J., Uciński H.: Vademecum marynarza pokładowego. Tramader, Gdynia 2004 
8.  Szarejko J.: Poradnik ślusarza okrętowego. Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1977 
9.  Zawora J.: Podstawy technologii maszyn. WSiP, Warszawa 2006 
10.  Przepisy  Klasyfikacji  i  Budowy  Statków  Morskich.  Polski  Rejestr  Statków,  Gdańsk 

2006–2008