background image

 
 

Konspekt lekcji dla klasy III gimnazjum 

 

Temat: Komórka jako najmniejsza funkcjonalna całość

 
CELE DYDAKTYCZNE  
 

1.

 

Wiadomości 

Uczeń zna:  

 

cechy istot Ŝywych  

 

pojęcia komórki eukariotycznej i prokariotycznej  

 

budowę komórki roślinnej, zwierzęcej i bakteryjnej  

 

funkcje poszczególnych organelli komórkowych  

 

pojęcia organelle, histologia, cytologia 

 

róŜnice w budowie komórki roślinnej i zwierzęcej  

 

funkcje poszczególnych organelli  

 

2.

 

Umiejętności 

Uczeń potrafi:  

 

wymienić cechy istot Ŝywych  

 

określić, które komórki naleŜą do eukariotycznych, a które do prokariotycznych  

 

omówić budowę komórki roślinnej, zwierzęcej i bakteryjnej  

 

wymienić funkcje poszczególnych organelli komórkowych  

 

określić, czym zajmuje się histologia i cytologia  

 

wykazać róŜnice w budowie komórki eukariotycznej i prokariotycznej  

 

3.

 

Postawy:  

 

odczuwanie potrzeby pogłębiania wiedzy biologicznej  

 

umiejętność wykorzystania posiadanej wiedzy  

 

wyrabianie umiejętności dokonywania porównań, skojarzeń i obserwacji w celu 
opisania cech istot Ŝywych 

 

4.

 

 Strategie:  

 

organizacyjna  

 

asocjacyjna  

 

5.

 

Metody:  

 

pogadanka  

 

elementy wykładu  

 

6.

 

Formy pracy:  

 

zbiorowa  

 

indywidualna 

 

7.

 

Środki dydaktyczne:  

 

tablica, kreda, tablice komórki roślinnej, zwierzęcej i bakteryjnej  

 

podręcznik, karta pracy  

 

background image

PRZEBIEG LEKCJI:  
 

I.

 

FAZA WSTĘPNA (10min):  

 

1.

 

Nauczyciel sprawdza listę obecności i zapisuje temat lekcji na tablicy: Komórka jako 
najmniejsza funkcjonalna część całości
.  

 
2.

 

Nauczyciel pyta się uczniów w ramach powtórzenia:  

 

Co to jest komórka?  

 

Jakie cechy wykazuje istota Ŝywa?  

 

Nauczyciel zapisuje na tablicy wyniki pogadanki:  
 
 

CECHY ISTOT śYWYCH:  

 

OdŜywianie  

 

Oddychanie  

 

Wydalanie  

 

Wzrost 

 

RozmnaŜanie  

 

Poruszanie się  

 

KOMÓRKA- podstawowa jednostka budulcowa organizmów.  

 
II.

 

FAZA REALIZACYJNA (30 min):  

 
1.

 

Nauczyciel prowadzi krótki wykład na temat podziału komórek na dwa typy. Efektem 
wykładu jest schemat narysowany na tablicy:  

 

 

 

2.

 

Nauczyciel prezentuje uczniom schematy budowy komórki roślinnej, zwierzęcej i 
bakteryjnej. Przy omówieniu schematów uczniowie wypełniają tabelkę, którą 
otrzymali wcześniej od nauczyciela. Uczniowie wymieniają równieŜ funkcje 
wybranych organelli.  

 
3.

 

Nauczyciel sprawdza z uczniami efekty ich pracy- tabelę (załącznik nr 1.) 

 
 
 
 
 

KOMÓRKA 

PROKARIOTYCZNA 

Komórka pozbawiona jadra 

komórkowego (komórka 

bakterii, sinic) 

EUKARIOTYCZNA 

Komórka z jadrem 

komórkowym (komórki 

roślinne, zwierzęce, grzybowe) 

background image

III.

 

FAZA PODSUMOWUJĄCA (5 min):  

 
1.

 

Nauczyciel czyta uczniom zdania. Zadaniem uczniów jest ocena prawdziwości zdań:  

 

 

Tylko komórka zwierzęca ma chloroplasty.  

 

Wnętrze kaŜdej Ŝywej komórki wypełnia cytoplazma.  

 

Komórki bakterii mają centralnie połoŜone jądro.  

 

Komórka zwierzęca nie posiada ściany komórkowej.  

 

Mitochondriom jest magazynem energii dla komórki  

 

2.

 

ZADANIE DOMOWE: Wyjaśnij pojęcia: cytologia, histologia.  

 

 

 

Załącznik nr 1.  
 

KOMÓRKA 

EUKARIOTYCZNA 

KOMÓRKA 

PROKARIOTYCZNA 

 

KOMÓRKA 

ROŚLINNA 

KOMÓRKA 

ZWIERZĘCA 

KOMÓRKA  

BAKTERII 

Ś

ciana komórkowa  

Błona komórkowa  

Wodniczka 
(wakuola) 

Siateczka 
ś

ródplazmatyczna  

Jądro komórkowe  

- (nukleoid) 

Mitochondrium  

- (mezosom) 

Aparat Golgiego 

Cytoplazma  

Rzęski 

Chloroplasty 

Rybosomy  

Otoczka śluzowa 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

KOMÓRKA 

EUKARIOTYCZNA 

KOMÓRKA 

PROKARIOTYCZNA 

 

KOMÓRKA 

ROŚLINNA 

KOMÓRKA 

ZWIERZĘCA 

KOMÓRKA  

BAKTERII 

Ś

ciana komórkowa  

 

 

 

Błona komórkowa  

 

 

 

Wodniczka (wakuola) 

 

 

 

Siateczka 
ś

ródplazmatyczna  

 

 

 

Jądro komórkowe  

 

 

 

Mitochondrium  

 

 

 

Aparat Golgiego 

 

 

 

Cytoplazma  

 

 

 

Rzęski 

 

 

 

Chloroplasty 

 

 

 

Rybosomy  

 

 

 

Otoczka śluzowa 

 

 

 

KOMÓRKA 

EUKARIOTYCZNA 

KOMÓRKA 

PROKARIOTYCZNA 

 

KOMÓRKA 

ROŚLINNA 

KOMÓRKA 

ZWIERZĘCA 

KOMÓRKA  

BAKTERII 

Ś

ciana komórkowa  

 

 

 

Błona komórkowa  

 

 

 

Wodniczka (wakuola) 

 

 

 

Siateczka 
ś

ródplazmatyczna  

 

 

 

Jądro komórkowe  

 

 

 

Mitochondrium  

 

 

 

Aparat Golgiego 

 

 

 

Cytoplazma  

 

 

 

Rzęski 

 

 

 

Chloroplasty 

 

 

 

Rybosomy  

 

 

 

Otoczka śluzowa 

 

 

 

KOMÓRKA 

EUKARIOTYCZNA 

KOMÓRKA 

PROKARIOTYCZNA 

 

KOMÓRKA 

ROŚLINNA 

KOMÓRKA 

ZWIERZĘCA 

KOMÓRKA  

BAKTERII 

Ś

ciana komórkowa  

 

 

 

Błona komórkowa  

 

 

 

Wodniczka (wakuola) 

 

 

 

Siateczka 
ś

ródplazmatyczna  

 

 

 

Jądro komórkowe  

 

 

 

Mitochondrium  

 

 

 

Aparat Golgiego 

 

 

 

Cytoplazma  

 

 

 

Rzęski 

 

 

 

Chloroplasty 

 

 

 

Rybosomy  

 

 

 

Otoczka śluzowa