background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ  

 
 

 
 
 
 
Dariusz Kowalczyk 
Małgorzata Kowalczyk 

 
 

 
 
 
 
 
Konserwacja sprzętu dźwiękowego 313[06].Z2.06 
 

 
 
 
 

 

 
Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Paweł Pirosz  
mgr inŜ. Marcin Makowski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Kowalczyk 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Joanna Stępień 

 
 
 
 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  313[06].Z2.06 
,,Konserwacja  sprzętu  dźwiękowego”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu asystent operatora dźwięku. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.

 

Wprowadzenie   

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

2.

 

Wymagania wstępne. 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

3.

 

Cele kształcenia   

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć  

 

 

 

 

 

 

7

 

5.

 

Ćwiczenia  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

 

5.1. Instrukcje obsługi i konserwacja sprzętu 

 

 

 

 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

 

 

 

 

 

 

11 

 

5.2. Nośniki optyczne w systemach profesjonalnych 

 

 

 

13 

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

 

 

 

 

 

 

13 

 

5.3. Inne nośniki w systemach profesjonalnych   

 

 

 

15 

 

 

5.3.1. Ćwiczenie 

 

 

 

 

 

 

 

15 

 

5.4. Przewody niskosygnałowe i głośnikowe 

 

 

 

 

16 

 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

 

 

 

 

 

 

16 

 

5.5. Wtyki 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18 

 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

 

 

 

 

 

 

18 

 

5.6. Łączenie urządzeń 

 

 

 

 

 

 

 

20 

 

 

5.6.1 Ćwiczenia 

 

 

 

 

 

 

 

20 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

 

 

 

 

 

 

 

21 

7. Literatura   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

33 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 
Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Konserwacja  sprzętu  dźwiękowego”, 

który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie 
asystent operatora dźwięku 313 [06] 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia (dwa przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego), 

 

wykaz literatury. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

moŜe  posłuŜyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
zadania wielokrotnego wyboru. 

W tym rozdziale zamieszczono równieŜ: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   

   

 
 
 
 

 
  

 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

313[06].Z2.01 

Nagrywanie i obróbka warstwy 

dźwiękowej filmów 

313[06].Z2.02 

Nagrywanie i obróbka dźwięku  

na potrzeby produkcji telewizyjnej 

313[06].Z2 

 Technologia produkcji 

313[06].Z2.04 

Rejestracje i obróbka dźwięku na 

potrzeby produkcji fonograficznej 

313[06].Z2.03 

Nagrywanie i obróbka dźwięku na 

potrzeby produkcji radiowej 

313[06].Z2.05 

Realizowanie nagrań 

dźwiękowych na potrzeby 

spektakli teatralnych  

i imprez estradowych 

313[06].Z2.06 

 Konserwacja sprzętu dźwiękowego  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej powinieneś, umieć: 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu akustyki, 

 

rozróŜniać elementy obwodów elektrycznych, 

 

czytać schematy blokowe urządzeń elektronicznych, 

 

rozróŜniać i charakteryzować złącza sprzętu elektroakustycznego, 

 

analizować schematy ideowe urządzeń elektroakustycznych, 

 

przygotować przewody do lutowania, lutować, 

 

obsługiwać komputer, 

 

obsługiwać urządzenia audio profesjonalne i powszechnego uŜytku, 

 

stosować przepisy BHP przy obsłudze urządzeń elektrycznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien, umieć: 

 

dobrać urządzenia i narzędzia warsztatowe do konserwacji sprzętu dźwiękowego, 

 

określić budowę i zastosowanie podstawowych przyrządów pomiarowych, 

 

skonfigurować i zainstalować sprzęt dźwiękowy,  

 

przetestować sprzęt i sprawdzić jego przydatność do pracy, 

 

określić właściwości magnetyczne i elektryczne materiałów, 

 

określić rodzaje kabli oraz zasady ekranowania i uziemienia kabli, 

 

przygotować proste okablowanie, wymienić styki, gniazda i wtyczki, 

 

posłuŜyć się opisem złączy, 

 

określić zasady konserwacji urządzeń dźwiękowych, 

 

określić zasady konserwacji urządzeń wizyjnych, 

 

przeprowadzić okresowe przeglądy sprzętu dźwiękowego i wizyjnego, 

 

wykonać proste naprawy i konserwację sprzętu dźwiękowego i wizyjnego,  

 

zlokalizować powaŜniejsze awarie i zapewnić serwis techniczny, 

 

scharakteryzować systemy zapisu i odczytu dźwięku na róŜnych nośnikach, 

 

posłuŜyć się pojęciami: dźwięk przestrzenny, przesunięcie faz, dźwięk synchroniczny, 

 

zapisać i odczytać obraz na róŜnych nośnikach, 

 

przeprowadzić transfery obrazu, 

 

zaprogramować urządzenia elektroakustyczne, 

 

zastosować przyrządy do pomiaru akustyki, 

 

posłuŜyć się dokumentacją techniczną i instrukcją obsługi urządzeń,  

 

zastosować  normy  techniczne  obowiązujące  w  produkcji  filmowej,  telewizyjnej, 
radiowej, fonograficznej, teatralnej radiowej, teatralnej i estradowej. 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpoŜarowej 
podczas konserwacji sprzętu dźwiękowego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca 

.......................................................................... 

Modułowy program nauczania: 

Asystent operatora dźwięku 

Moduł : 

Technologia produkcji Z2. 

Jednostka modułowa: 

Konserwacja sprzętu dźwiękowego

 

313[06].Z2.06 

 

Temat: Wykonanie dwóch przewodów do łączenia urządzeń elektroakustycznych. 

Cel ogólny: Standardy wtyków niskosygnałowych. 
 
Szczegółowe cele: 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozmontować wtyki, 

 

odizolować niezbędną część przewodu, 

 

przylutować Ŝyły do styków we wtyku, 

 

zmontować wtyki, 

 

sprawdzić poprawność połączeń. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizacja miejsca pracy, 

 

planowanie działań, 

 

ocena własnych umiejętności. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia opracowana przez nauczyciela, 

 

urządzenie niezbędne do wykonania ćwiczenia. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach dwuosobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 

 

2 godziny dydaktyczne. 

 
Zadanie dla ucznia: 

Wykonaj 

dwa 

przewody 

do 

połączenia 

urządzeń: 

symetryczny 

XLR-XLR 

i niesymetryczny TS-TS. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć. 

3.

 

Zaznajomienie uczniów z metodą pracy tekstu przewodniego. 

4.

 

Zaznajomienie uczniów ze sposobami demontaŜu wtyków. 

5.

 

Zaznajomienie uczniów z metodą lutowania przewodów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Faza właściwa 

 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 

Lutowanie przewodów i styków. 

 

Sprawdzanie połączeń. 

 
Faza I Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.

 

Jak zdemontować wtyk? 

2.

 

Jak odizolować Ŝyły w przewodzie? 

3.

 

Jak lutować Ŝyły do styków? 

4.

 

Jak sprawdzić poprawność połączeń? 

 
Faza II Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.

 

Sposób demontaŜu wtyków. 

2.

 

Jak odizolować Ŝyły w przewodzie. 

3.

 

Jak lutować Ŝyły do styków wtyku. 

4.

 

Jak zmontować wtyk. 

5.

 

Jak sprawdzić poprawność połączeń. 

 
Faza III Ustalanie 
1.

 

Uczniowie określają na jakiej długości naleŜy zdjąć izolację z przewodu. 

2.

 

Uczniowie określają do jakich styków przylutować jakie Ŝyły. 

3.

 

Uczniowie określają jak zmontować wtyki. 

4.

 

Uczniowie  określają  jak  za  pomocą  miernika  uniwersalnego  sprawdzić  poprawność 
połączeń. 

 
Faza IV Wykonanie 
1.

 

Uczniowie demontują wtyki. 

2.

 

Uczniowie zdejmują izolację z przewodu. 

3.

 

Uczniowie pobielają końcówki przewodów. 

4.

 

Uczniowie lutują Ŝyły przewodu do styków wtyku. 

5.

 

Uczniowie montują wtyki. 

6.

 

Uczniowie sprawdzają za pomocą miernika uniwersalnego prawidłowość podłączeń. 

 
Faza V Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie opisują w jaki sposób osiągnęli cel ćwiczenia. 

 
Faza VI Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczyciele  wskazują,  które  etapy  wykonywania  ćwiczenia  sprawiły 

im trudności. Nauczyciel powinien ocenić ćwiczenie pod względem umiejętności manualnych 
uczniów. Wskazać ewentualne błędy i sposoby ich unikania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

.......................................................................... 

Modułowy program nauczania: 

Asystent operatora dźwięku 

Moduł : 

Technologia produkcji Z2. 

Jednostka modułowa: 

Konserwacja sprzętu dźwiękowego

 

313[06].Z2.06 

 

Temat: Nośniki optyczne w systemach profesjonalnych. 

Cel ogólny: Praktyczne wykorzystanie wiadomości o nośnikach optycznych. 
 
Szczegółowe cele: 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

skopiować utwory muzyczne do komputera PC, 

 

wybrać odpowiedni sposób zapisu plików na płycie, 

 

nazwać skopiowane pliki. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe 

 

organizacja miejsca pracy, 

 

planowanie działań, 

 

ocena własnych umiejętności. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia opracowana przez nauczyciela, 

 

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego, 

 

instrukcja do programowego rippera, 

 

komputer PC z nagrywarką i oprogramowaniem do kopiowania nagrań z płyt Audio CD. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach dwuosobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 

 

2 godziny dydaktyczne. 

 
Zadanie dla ucznia: 

Za  pomocą  programowego  rippera  skopiuj  trzy  utwory  muzyczne  z  płyty  CD  Audio  na 

dysk twardy komputera PC tworząc pliki wave. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć. 

3.

 

Zaznajomienie uczniów z metodą pracy tekstu przewodniego. 

4.

 

Zaznajomienie uczniów ze sposobem pracy na komputerze. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Faza właściwa 

 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 

Praca z instrukcją obsługi programu do kopiowania nagrań z płyt CD Audio. 

 
Faza I Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.

 

Jak skonfigurować program do kopiowania nagrań z płyt CD Audio. 

2.

 

Jak skopiować nagrania do komputera? 

3.

 

Jak nadać nazwy nagraniom. 

 
Faza II Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.

 

Sposób konfiguracji programu do kopiowania nagrań z płyt CD Audio. 

2.

 

Sposób nadania nazw skopiowanym nagraniom. 

 
Faza III Ustalanie 
1.

 

Uczniowie określają sposób kopiowania nagrań. 

2.

 

Uczniowie określają miejsce, w które skopiują nagrania,  

 
Faza IV Wykonanie 
1.

 

Uczniowie konfigurują program do kopiowania nagrań z płyt CD Audio. 

2.

 

Uczniowie kopiują nagrania do komputera. 

3.

 

Uczniowie nadają nazwy skopiowanym nagraniom. 

 
Faza V Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie odsłuchują skopiowane nagrania. 

 
Faza VI Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczyciele  wskazują,  które  etapy  wykonywania  ćwiczenia  sprawiły 

im  trudności.  Nauczyciel  powinien  ocenić  umiejętności  posługiwania  się  komputerem  i 
oprogramowaniem. Wskazać ewentualne błędy i sposoby ich unikania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Instrukcje obsługi i konserwacja sprzętu

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj 

dwa 

przewody 

do 

połączenia 

urządzeń: 

symetryczny 

XLR-XLR 

i niesymetryczny TS-TS. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  rozdział 

materiału  nauczania  z  poradnika  ucznia.  NaleŜy  zachować  szczególną  ostroŜność  przy 
posługiwaniu  się  lutownicą.  śyły  przewodów  powinny  być  przylutowane  z  zapewnieniem 
wytrzymałości mechanicznej i nie mogą być skrzyŜowane. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się ze strukturą przewodów uŜywanych do połączenia urządzeń, 

4)

 

rozmontować wtyki potrzebne do wykonania przewodu, 

5)

 

odizolować Ŝyły i ekran, 

6)

 

pobielić końcówki przewodów, 

7)

 

przylutować do styków odpowiednie Ŝyły i ekran, 

8)

 

sprawdzić prawidłowość połączeń, 

9)

 

złoŜyć wtyki, 

10)

 

ponownie sprawdzić prawidłowość połączeń, aby wykluczyć zwarcia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

lutownica grzałkowa z regulacją mocy, 

 

tinol, 

 

kalafonia, 

 

nóŜ monterski, 

 

wkrętaki, 

 

miernik elektroniczny lub próbnik przejścia, 

 

przewód mikrofonowy, 

 

przewód koncentryczny , 

 

wtyki XLR, TRS i TS. 

 
Ćwiczenie 2 

Wyszukaj  w  internecie  stronę  producenta  urządzeń  efektowych  np.  Lexicon  i  pobierz 

instrukcję obsługi procesora efektów. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  rozdział 

materiału nauczania z poradnika ucznia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

uruchomić przeglądarkę internetową, 

4)

 

za pomocą wyszukiwarki odnaleźć stronę producenta urządzenia, 

5)

 

odnaleźć podstronę urządzenia, 

6)

 

znaleźć instrukcję obsługi, 

7)

 

pobrać instrukcję na dysk twardy komputera, 

8)

 

otworzyć instrukcję w komputerowym czytniku plików PDF, 

9)

 

wyszukać w instrukcji parametry techniczne procesora efektów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer podłączony do sieci internet z zainstalowanym czytnikiem plików PDF. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2. Nośniki optyczne w systemach profesjonalnych 

 
5.2.1 Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Za  pomocą  programowego  rippera  skopiuj  trzy  utwory  muzyczne  z  płyty  CD  Audio  na 

dysk twardy komputera PC tworząc pliki wave. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  rozdział 

materiału  nauczania  z  poradnika  ucznia.  Parametry  pracy  rippera  naleŜy  ustawić  biorąc  pod 
uwagę jakość zgrywania, a nie szybkość. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

skonfigurować  programowy  ripper  do  skopiowania  plików  muzycznych  w  standardzie 
wave, 

4)

 

skopiować za pomocą rippera trzy utwory muzyczne na dysk twardy komputera, 

5)

 

nadać nazwy skopiowanym plikom. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer PC z nagrywarką, 

 

płyta CD Audio z utworami muzycznymi, 

 

programowy ripper (np. Exact Audio Copy). 

 

Ćwiczenie 2 

Nagraj płytę w standardzie CD-DA. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  rozdział 

materiału nauczania z poradnika ucznia. Płyty standardu CD Audio powinny być nagrywane 
z najmniejszą dostępną prędkością. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

za  pomocą  programu  do  odczytu  danych  z  bloku  ATIP,  ustalić  producenta  płyty  i  dane 
o prędkości nagrywania, 

4)

 

skonfigurować  program  do  nagrywania,  aby  moŜliwy  był  zapis  utworów  z  zerową 
przerwą, 

5)

 

nagrać  za  pomocą  programu  do  nagrywania  płytę  w  standardzie  CD-DA  z  dwoma 
utworami muzycznymi bez przerw między nimi, 

6)

 

sprawdzić poprawność nagrania poprzez odsłuchanie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer PC z nagrywarką, 

 

czysta płyta CD-R, 

 

program do nagrywania płyt CD Audio (np. Nero Burning Rom), 

 

program do odczytu danych z bloku ATIP, 

 

monitory odsłuchowe aktywne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.3. Inne nośniki w systemach profesjonalnych 

 
5.3.1. Ćwiczenie 
 

Ćwiczenie 1 

Nagraj na dyskietkę MiniDisc dwa utwory muzyczne z płyty CD Audio. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  rozdział 

materiału nauczania z poradnika ucznia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, 

4)

 

połączyć dla dokonania nagrania odtwarzacz CD Audio z rekorderem MiniDisc, 

5)

 

jeŜeli odtwarzacz CD Audio i rekorder MiniDisc posiadają złącza optyczne, wykorzystać 
je przy nagraniu, 

6)

 

jeŜeli odtwarzacz lub rekorder nie posiadają złącz optycznych, wykorzystać standardowy 
przewód 2xRCA-2xRCA, 

7)

 

nagrać dwa utwory muzyczne na dyskietkę MiniDisc, 

8)

 

za pomocą funkcji edycyjnych urządzenia MiniDisc zamienić utwory miejscami, 

9)

 

za pomocą funkcji edycyjnych urządzenia MiniDisc nadać nazwy utworom muzycznym 
na dyskietce MiniDisc, 

10)

 

sprawdzić  poprawność  wykonania  ćwiczenia  poprzez  odsłuchanie  nagrań  z  dyskietki 
MiniDisc. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

odtwarzacz CD Audio, 

 

rekorder MiniDisc, 

 

płyta CD Audio z utworami muzycznymi, 

 

czysta dyskietka MiniDisc, 

 

instrukcja obsługi rekordera MiniDisc, 

 

monitory odsłuchowe aktywne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.4. Przewody niskosygnałowe i głośnikowe 

 
5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Za  pomocą  elektronicznego  miernika  (omomierza)  dokonaj  pomiaru  rezystancji 

przewodów  głośnikowych  o  przekrojach  0,75mm

2

,  1mm

2

,  2mm

2

  i  4mm

2

  na  odcinku  20 

metrów. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  rozdział 

materiału nauczania z poradnika ucznia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zmierzyć długości przewodów, 

4)

 

odizolować Ŝyły przewodu głośnikowego, 

5)

 

dokonać pomiaru rezystancji przewodu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przewody głośnikowe o przekrojach 0,75mm

2

, 1mm

2

, 2mm

2

, 4mm

2

 

nóŜ monterski, 

 

miernik elektroniczny. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj przewód zamieniający sygnał symetryczny na niesymetryczny z wtykami XLR 

i TS. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  rozdział 

materiału  nauczania  z  poradnika  ucznia.  NaleŜy  zachować  szczególną  ostroŜność  przy 
posługiwaniu  się  lutownicą.  śyły  przewodów  powinny  być  przylutowane  z  zapewnieniem 
wytrzymałości mechanicznej. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zdjąć główną izolację z przewodu i izolację z Ŝył, 

4)

 

wskazać róŜnicę w budowie obu typów przewodów, 

5)

 

zdjąć odpowiedni odcinek izolacji z obu końców przewodu symetrycznego, 

6)

 

przylutować wtyk TS, 

7)

 

przylutować wtyk XLR, 

8)

 

zewrzeć prawidłowo piny we wtyku XLR, 

9)

 

sprawdzić omomierzem poprawność wykonania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przewód symetryczny, 

 

przewód niesymetryczny, 

 

nóŜ monterski, 

 

lutownica grzałkowa, 

 

tinol, 

 

kalafonia, 

 

wtyk XLR, 

 

wtyk TS, 

 

miernik uniwersalny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

5.5. Wtyki 

 

5.5.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj i nazwij wtyki stosowane w urządzeniach akustycznych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  rozdział 

materiału nauczania z poradnika ucznia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

2)

 

prawidłowo rozróŜniać typy wtyków, 

3)

 

wskazać zastosowanie wtyków, 

4)

 

odróŜnić wtyk standardu męskiego od Ŝeńskiego. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wtyki XLR, TRS, TS, Speakon, EP, RJ45, MIDI, mini jack. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj przewody głośnikowe Speakon-Speakon i TS-TS. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  rozdział 

materiału  nauczania  z  poradnika  ucznia.  NaleŜy  zachować  szczególną  ostroŜność  przy 
posługiwaniu  się  lutownicą.  śyły  przewodów  powinny  być  przylutowane  z  zapewnieniem 
wytrzymałości mechanicznej. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

odizolować odpowiednią część płaskiego przewodu głośnikowego, 

4)

 

rozmontować wtyki TS, 

5)

 

przylutować Ŝyły we wtykach TS, 

6)

 

zmontować wtyki TS, 

7)

 

odizolować odpowiednią część koncentrycznego przewodu głośnikowego, 

8)

 

rozmontować wtyki Speakon, 

9)

 

zamocować Ŝyły we wtykach Speakon, 

10)

 

zmontować wtyki Speakon, 

11)

 

sprawdzić omomierzem prawidłowość wykonania przewodów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wtyki głośnikowe TS, 

 

wtyki głośnikowe Speakon, 

 

przewód głośnikowy płaski, 

 

przewód głośnikowy koncentryczny, 

 

nóŜ monterski, 

 

lutownica grzałkowa, omomierz. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

5.6. Łączenie urządzeń 

 
5.6.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Narysuj schematy połączeń dla przewodów: 

 

symetrycznych XLR – XLR, XLR – TRS i TRS – TRS, 

 

przejściówki XLR – TRS, 

 

przewodów insertowych TRS – 2xTS, TRS – 2xXLR, TRS – 2xRCA, 

 

przewodów  głośnikowych  Speakon  –  Speakon,  Speakon  Bi-Amp  –  Speakon  Bi-Amp, 
XLR – XLR. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  rozdział 

materiału nauczania z poradnika ucznia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

2)

 

zapoznać się ze schematami połączeń dla przewodów symetrycznych, 

3)

 

zapoznać się ze schematami połączeń dla przejściówek, 

4)

 

zapoznać się ze schematami połączeń przewodów insertowych, 

5)

 

zapoznać się ze schematami połączeń przewodów głośnikowych, 

6)

 

narysować schematy połączeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  przewód  insertowy  TRS-2xTS  i  TRS-2xXLR.  Wykonaj  przewód  przejściowy 

Speakon-TS. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  rozdział 

materiału  nauczania  z  poradnika  ucznia.  NaleŜy  zachować  szczególną  ostroŜność  przy 
posługiwaniu  się  lutownicą.  śyły  przewodów  powinny  być  przylutowane  z  zapewnieniem 
wytrzymałości mechanicznej. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, 

4)

 

rozmontować wtyki TRS i TS, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

5)

 

odizolować odpowiednie odcinki przewodu, 

6)

 

przylutować Ŝyły przewodu do styków wtyku, 

7)

 

rozmontować wtyki TRS i XLR, 

8)

 

odizolować odpowiednie odcinki przewodu, 

9)

 

przylutować Ŝyły przewodu do styków wtyku, 

10)

 

rozmontować wtyk Speakon i TS, 

11)

 

zamocować Ŝyły we wtyku Speakon, 

12)

 

przylutować Ŝyły we wtyku TS, 

13)

 

sprawdzić  za  pomocą  omomierza  poprawność  połączeń  wszystkich  wykonanych 
przewodów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przewód niskosygnałowy symetryczny, 

 

przewód niskosygnałowy niesymetryczny, 

 

przewód głośnikowy dwuŜyłowy, 

 

przewód głośnikowy czteroŜyłowy, 

 

nóŜ monterski, 

 

lutownica oporowa, 

 

tinol, 

 

wtyki XLR, TRS, TS, Speakon. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Konserwacja 
sprzętu dźwiękowego” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których  

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego 

 

zadania 7, 8, 9, 10, 11, 19 są poziomu z ponadpodstawowego 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. b, 4. d, 5. c, 6. b, 7. c, 8. d, 9. a, 10. a, 11. c, 
12. b, 13. b, 14. b, 15. c, 16. a, 17. d, 18. a, 19. a, 20. a. 

 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.

 

  Określić czas nagrania płyty CD-DA 

2.

 

  Wybrać sposób zapisu kasety DAT 

3.

 

  Zdefiniować wtyk EP 

4.

 

  Określić pojemność dyskietki HiMD 

5.

 

  Wybrać kabel dla sygnału symetrycznego 

6.

 

  Określić pojemność płyty SACD 

7.

 

  Scharakteryzować wtyk Speakon 

PP 

8.

 

  Scharakteryzować przewód głośnikowy 

PP 

9.

 

  Scharakteryzować szkodliwy wpływ środowiska 

na płyty CD 

PP 

10.

 

  Zastosować krosownicę 

PP 

11.

 

  Określić maksymalną odległość przesyłania 

sygnału symetrycznego 

PP 

12.

 

  Wybrać urządzenie słuŜące do konwersji sygnału 

13.

 

  Zdefiniować ATIP 

14.

 

  Wybrać substancję pomocniczą do lutowania 

15.

 

  Zdefiniować standard RACK 

16.

 

  Określić prawidłową oporność falową 

17.

 

  Określić minimalny czas ścieŜki na płycie CD-

DA 

18.

 

  Określić rozdzielczość bitową dla płyt CD-DA 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

19.

 

  Scharakteryzować technologię zapisu DAT 

PP 

20.

 

  Zastosować ftalocyjaninę 

 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 odpowiedzi. Tylko jedna jest 
prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce  znak  X. 
W przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie. 

7.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóŜ  jego  rozwiązanie  na 
później i wróć do niego, gdy pozostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Standardowy maksymalny czas nagrania na płycie CD-DA wynosi  

a)

 

74 minuty. 

b)

 

60 minut. 

c)

 

78 minut. 

d)

 

82 minuty. 

 
2.

 

Zapis w magnetofonie DAT odbywa się za pomocą  

a)

 

dwóch głowic stacjonarnych. 

b)

 

jednej głowicy ośmiościeŜkowej. 

c)

 

wirującej ukośnie głowicy. 

d)

 

wirującej równolegle głowicy. 

 
3.

 

Wtyk EP jest wtykiem  

a)

 

niskosygnałowym. 

b)

 

głośnikowym. 

c)

 

insertowym. 

d)

 

cyfrowym. 

 
4.

 

Pojemność dyskietki w standardzie HiMD to  

a)

 

780MB. 

b)

 

1.2GB. 

c)

 

1.44MB. 

d)

 

1GB. 

 
5.

 

Sygnał symetryczny przesyłany jest przewodem  

a)

 

dwuŜyłowym. 

b)

 

trzyŜyłowym. 

c)

 

dwuŜyłowym lub trzyŜyłowym w ekranie. 

d)

 

czteroŜyłowym. 

 
 
6.

 

Pojemność płyty SACD wynosi  

a)

 

1GB. 

b)

 

4.7GB. 

c)

 

800MB. 

d)

 

870MB. 

 
7.

 

Wtyk Speakon jest wtykiem  

a)

 

ethernetowym. 

b)

 

insertowym. 

c)

 

głośnikowym. 

d)

 

niskosygnałowym. 

 
8.

 

Przewód głośnikowy wykonany jest najczęściej  

a)

 

ze stopu aluminium z miedzią. 

b)

 

ze stopu miedzi z platyną. 

c)

 

z aluminium. 

d)

 

z miedzi beztlenowej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

9.

 

Dla płyt CD/DVD szkodliwe jest  

a)

 

promieniowanie UV. 

b)

 

pole magnetyczne zmienne. 

c)

 

pole elektryczne. 

d)

 

pole magnetyczne stale. 

 

10.

 

Krosownica słuŜy do  

a)

 

połączeń między urządzeniami. 

b)

 

zamiany sygnału elektrycznego na optyczny. 

c)

 

zamiany sygnału symetrycznego na niesymetryczny. 

d)

 

zamiany sygnału niesymetrycznego na symetryczny. 

 

11.

 

Sygnał symetryczny nie powinien być przesyłany powyŜej  

a)

 

75 metrów. 

b)

 

50 metrów. 

c)

 

100 metrów. 

d)

 

1 kilometra. 

 

12.

 

Urządzenie do konwersji sygnału niesymetrycznego na symetryczny  

a)

 

Blue Box. 

b)

 

Direct Box. 

c)

 

Multikor. 

d)

 

Splitter. 

 

13.

 

Obszar na płycie CD-R. w którym zapisane są prędkości nagrywania i dane producenta to  

a)

 

TOC. 

b)

 

ATIP. 

c)

 

ATRAC. 

d)

 

ADIP. 

 
14.

 

Do  lutowania  elementów  w  kablach  i  urządzeniach  elektronicznych  jako  substancji 
pomocniczej moŜna uŜyć  

a)

 

pasty lutowniczej. 

b)

 

kalafonii. 

c)

 

rozcieńczonego kwasu. 

d)

 

rozpuszczalnika. 

 
15.

 

Standard RACK określa  

a)

 

prędkość transmisji sieciowej. 

b)

 

system kodowania DVD Audio. 

c)

 

wymiary płyt czołowych urządzeń. 

d)

 

sposób łączenia sygnałów symetrycznych z niesymetrycznymi. 

 

16.

 

Kabel mikrofonowy symetryczny powinien mieć oporność falową  

a)

 

poniŜej 100Ω. 

b)

 

powyŜej 100Ω. 

c)

 

150Ω. 

d)

 

powyŜej 150Ω. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

17.

 

Minimalny czas jednego nagrania na płycie CD Audio to  

a)

 

60 sekund. 

b)

 

2 sekund. 

c)

 

20 sekund. 

d)

 

4 sekundy. 

 
18.

 

Rozdzielczość bitowa w standardzie CD audio wynosi  

a)

 

16 bit. 

b)

 

24 bity. 

c)

 

32 bity. 

d)

 

48 bit. 

 
19.

 

Nośnik MiniDisc zapisywany jest za pomocą technologii  

a)

 

magnetooptyczną. 

b)

 

laserową. 

c)

 

głowicą wirującą. 

d)

 

holograficznie. 

 
20.

 

Ftalocyjanina to substancja stosowana  

a)

 

w warstwie zapisywalnej płyt CD-R/DVD±R. 

b)

 

do izolacji pomiędzy Ŝyłami w kablu symetrycznym. 

c)

 

do izolacji pomiędzy Ŝyłą a ekranem. 

d)

 

do warstwy chroniącej płytę CD przed promieniowaniem jonizującym. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko:........................................................................................... 
 

Konserwacja sprzętu dźwiękowego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.

 

 

 

2.

 

 

 

3.

 

 

 

4.

 

 

 

5.

 

 

 

6.

 

 

 

7.

 

 

 

8.

 

 

 

9.

 

 

 

10.

 

 

 

11.

 

 

 

12.

 

 

 

13.

 

 

 

14.

 

 

 

15.

 

 

 

16.

 

 

 

17.

 

 

 

18.

 

 

 

19.

 

 

 

20.

 

 

 

Razem:          

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Konserwacja 
sprzętu dźwiękowego” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których  

 

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego 

 

zadania 4, 5, 7, 8, 9, 15, 18 ,są z poziomu ponadpodstawowego 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. c, 4. c, 5. b, 6. c, 7. c, 8. b, 9. b, 10. a, 11. c, 
12. d, 13. c, 14. b, 15. d, 16. a, 17. d, 18. a, 19. b, 20. a. 

 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.

 

  Wyjaśnić czym jest system RACK 

2.

 

  Nazwać normę dla płyt CD-DA 

3.

 

  Wybrać wtyk dla zasilania Bi-Amp 

4.

 

  Scharakteryzować linię symetryczną 

PP 

5.

 

 

Zastosować głośnikowy przewód 
koncentrycznego  

PP 

6.

 

  Wyjaśnić do czego słuŜy przewód insertowy 

7.

 

  Sklasyfikować standard SACD 

PP 

8.

 

  Sklasyfikować standard HiMD 

PP 

9.

 

 

Wybrać sposób zapisu płyty CD-DA bez 
wygaszania lasera między ścieŜkami 

PP 

10.

 

  Wskazać jednostkę jakości ekranu kabla 

11.

 

  Wybrać wtyk dla linii niesymetrycznych 

12.

 

 

Nazwać część płyty podatną na uszkodzenia 
mechaniczne 

13.

 

 

Wybrać sposób połączenia styków przy 
przesyłaniu sygnału niesymetrycznego 
przewodem symetrycznym 

14.

 

  Zastosować przewód multikorowy 

15.

 

  Scharakteryzować rdzeń kabla optycznego 

PP 

16.

 

  Wskazać styk sygnałowy wtyku XLR 

17.

 

  Wskazać styk sygnałowy wtyku Speakon 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

18.

 

  Scharakteryzować właściwości cyjaniny 

PP 

19.

 

  Zastosować gniazdo Speakon 

20.

 

 

Zastosować przejściówkę XLR Ŝeński – XLR 
Ŝ

eński 

 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 odpowiedzi. Tylko jedna jest 
prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce  znak  X. 
W przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie. 

7.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóŜ  jego  rozwiązanie  na 
później i wróć do niego, gdy pozostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 
1.

 

RACK to system  

a)

 

przesyłania dźwięku w urządzeniach bezprzewodowych. 

b)

 

mocowania urządzeń w znormalizowanych szafach lub skrzyniach. 

c)

 

połączeń gniazd w multikorze. 

d)

 

odsłuchów studyjnych. 

 
2.

 

Norma określająca standard płyt CD-DA to  

a)

 

Yellow Book. 

b)

 

Green Book. 

c)

 

Red Book. 

d)

 

Blue Book. 

 
3.

 

Wtyk umoŜliwiający zasilanie kolumny głośnikowej w trybie Bi-Amp to  

a)

 

XLR. 

b)

 

TRS. 

c)

 

Speakon. 

d)

 

RCA. 

 
4.

 

Linia symetryczna zapewnia  

a)

 

filtrowanie składowej stałej z sygnału audio. 

b)

 

duŜą dynamikę sygnału. 

c)

 

likwidację zakłóceń. 

d)

 

przesyłanie sygnału stereofonicznego. 

 
5.

 

Głośnikowy przewód koncentryczny stosowany jest  

a)

 

przy krótkich liniach. 

b)

 

do eliminacji zakłóceń. 

c)

 

tylko do wtyków EP. 

d)

 

do lepszego chłodzenia przewodu. 

 
6.

 

Przewód insertowy słuŜy do  

a)

 

zasilania sygnałem dwóch kolumn głośnikowych. 

b)

 

podłączenia wzmacniacza mocy do konsolety. 

c)

 

podłączenia  do  konsolety  mikserskiej  urządzeń  przetwarzających  sygnał 
bezpośrednio. 

d)

 

rozprowadzenia sygnału sieciowego ethernet. 

 
7.

 

Zapis dźwięku wielokanałowego umoŜliwia standard  

a)

 

DAT. 

b)

 

MiniDisc. 

c)

 

SACD. 

d)

 

R-DAT. 

 
8.

 

Zapis plików w formacie MP3 umoŜliwia standard  

a)

 

CD-DA. 

b)

 

HiMD. 

c)

 

DAT. 

d)

 

SACD. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

9.

 

Przy  nagraniu  płyty  CD-DA  bez  wygaszania  lasera  między  ścieŜkami  naleŜy  uŜyć 
systemu zapisu  

a)

 

track-at-once. 

b)

 

disc-at-once. 

c)

 

multisession. 

d)

 

zapisu pakietowego. 

 

10.

 

Jakość ekranu w Przewodach ekranowanych podaje się w  

a)

 

%. 

b)

 

c)

 

GΩ. 

d)

 

pF. 

 

11.

 

Zastosowanie w liniach niesymetrycznych ma wtyk  

a)

 

RJ45. 

b)

 

TRS. 

c)

 

TS. 

d)

 

EP. 

 

12.

 

Najbardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne w płycie CD jest  

a)

 

strona zapisu odczytu. 

b)

 

krawędź zewnętrzna płyty. 

c)

 

otwór wewnętrzny. 

d)

 

strona z nadrukiem. 

 

13.

 

Przy przesyłaniu sygnału niesymetrycznego przewodem symetrycznym stosuje się  

a)

 

zwarcie styku sygnału w przeciwfazie ze stykiem sygnału w fazie. 

b)

 

zwarcie styku sygnału w fazie ze stykiem masy. 

c)

 

zwarcie styku sygnału o odwróconej fazie do styku masy. 

d)

 

zamianę miejscami sygnałów w fazie i przeciwfazie na stykach. 

 
14.

 

Przewód multikorowy słuŜy do  

a)

 

przesyłu dźwięku wielokanałowego. 

b)

 

przesyłania wielu sygnałów w jednym przewodzie. 

c)

 

zasilania sygnałem 4 kolumn głośnikowych. 

d)

 

zasilania urządzeń napięciem 230V. 

 
15.

 

Przewód optyczny posiada rdzeń  

a)

 

ceramiczny. 

b)

 

pozłacany. 

c)

 

z miedzi beztlenowej. 

d)

 

ś

wiatłowodowy. 

 

16.

 

Według  specyfikacji.  złącze  XLR  przy  zastosowaniu  w  przewodzie  głośnikowym  do 
przenoszenia sygnału wykorzystuje styk  

a)

 

2. 

b)

 

1. 

c)

 

3. 

d)

 

4. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

17.

 

Według specyfikacji wtyk Speakon do przenoszenia sygnału wykorzystuje styk  

a)

 

2-. 

b)

 

3-. 

c)

 

1-. 

d)

 

1+. 

 
18.

 

Właściwości stosowanej do produkcji płyt CD-R cyjaniny polegają na  

a)

 

tolerancji duŜych zmian mocy lasera. 

b)

 

małej czułości. 

c)

 

małej tolerancji na zmiany mocy lasera. 

d)

 

duŜej czułości. 

 
19.

 

Gniazdo SPEAKON we wzmacniaczu słuŜy do  

a)

 

podłączenia sygnału z konsolety mikserskiej. 

b)

 

podłączenia przewodu głośnikowego. 

c)

 

podłączenia zdalnego sterowania. 

d)

 

podłączenia limitera. 

 
20.

 

Przejściówka XLR Ŝeński – XLR Ŝeński moŜe słuŜyć do  

a)

 

wykorzystania linii mikrofonowej w multikorze jako linii powrotu. 

b)

 

odwrócenia sygnału w fazie. 

c)

 

zamiany miejscami kanałów stereofonicznych. 

d)

 

zamiany sygnału stereofonicznego na monofoniczny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko:........................................................................................... 
 

Konserwacja sprzętu dźwiękowego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.

 

 

 

2.

 

 

 

3.

 

 

 

4.

 

 

 

5.

 

 

 

6.

 

 

 

7.

 

 

 

8.

 

 

 

9.

 

 

 

10.

 

 

 

11.

 

 

 

12.

 

 

 

13.

 

 

 

14.

 

 

 

15.

 

 

 

16.

 

 

 

17.

 

 

 

18.

 

 

 

19.

 

 

 

20.

 

 

 

Razem:          

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

7. LITERATURA 

 
1.

 

Urbański  B.:  Elektroakustyka  w  pytaniach  i  odpowiedziach  –  dŜwięk….  płyta…. 
taśma…. . WN-T, Warszawa 1984, 

2.

 

Sereda J.: Elektroakustyka na scenie i estradzie. WKiŁ, Warszawa 1977, 

3.

 

Sztekmiler  K.:  Podstawy  nagłaśniania  i  realizacji  nagrań  –  podręcznik  dla  akustyków. 
Narodowe Centrum Kultury, Warszawa 2003. 

 
Strony internetowe: 

4.

 

http://www.dysan.ab.pl/ 

5.

 

http://www.sony.pl/ 

6.

 

http://www.hhb.co.uk/ 

7.

 

http://www.sandisk.com/ 

8.

 

http://www.klotz-ais.com/ 

9.

 

http://www.neutrik.com/ 

10.

 

http://www.amphenol.com/ 

11.

 

http://www.monstercable.com/ 

12.

 

http://www.behringer.com/ 

13.

 

http://www.sommercable.pl/ 

14.

 

http://www.sirus-audio.com/ 

15.

 

http://www.skbcases.com/ 

 
Strony internetowe z dnia 30.09.2007r.