background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 
 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ

 

 
 
 
 
 
Emilia Udała 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie 

zwałowania 

rekultywacji 

terenów 

pogórniczych 711[03].Z3.04 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Grażyna Ślusarczyk 
dr inż. Joanna Specylak-Skrzypecka 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Janusz Górny 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Marek Olsza 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  711[03].Z3.04 
„Wykonywanie zwałowania i rekultywacji terenów pogórniczych”, zawartego w modułowym 
programie nauczania dla zawodu górnik odkrywkowej eksploatacji złóż. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Sposoby prowadzenia robót zwałowych 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.  Maszyny i urządzenia do sypania zwałów 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3.  Stabilność skarp zwałowisk 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4.  Zabiegi rekultywacyjne 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7.  Literatura 

34 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazuję  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie górnik odkrywkowej eksploatacji złóż 
711[03]. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z Poradnika,  

− 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 
nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

− 

wykaz literatury. 
 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych

 

711 [03].Z3 

Technologia eksploatacji złóż 

 

 

711[03].Z3.05 

Przetwarzanie 

kopalin 

711[03].Z3.01 

Udostępnianie złóż 

mineralnych  

711[03].Z3.02 

Wykonywanie robót 

przygotowawczych 

i eksploatacyjnych 

711[03].Z3.04 

Wykonywanie zwałowania 

i rekultywacji terenów 

pogórniczych 

711[03].Z3.03 

Transportowanie urobku 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić  ogólne  zasady  bhp,  ochrony  przeciwpożarowej,  ochrony  środowiska  i  zasady 
udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, 

 

rozróżnić podstawowy sprzęt ochrony osobistej, 

 

określić podstawowe zasady rysunku technicznego, 

 

charakteryzować zasady gospodarowania złożem,  

 

rozróżnić rodzaje transportu stosowanego w kopalniach odkrywkowych, 

 

wyjaśnić zasady stosowanych maszyn i urządzeń do zwałowania, 

 

posługiwać się podstawowymi narzędziami i sprzętem pomocniczym, 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

dobrać materiały, narzędzia i sprzęt do wykonywania ćwiczeń, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować sposoby prowadzenia robót zwałowych, 

 

obliczyć powierzchnię i objętość zwałowiska, 

 

ustalić sposób i zakres odwodnienia zwałowiska, 

 

określić sposób utrzymania stabilności skarp zwałowisk, 

 

przedstawić możliwość odzysku terenu w prowadzonych robotach zwałowych, 

 

wyjaśnić  konieczność  zwałowania  zewnętrznego  nadkładu  z  górnych  poziomów 
nadkładowych, 

 

scharakteryzować proces zwałowania odpadów, 

 

określić sposób utylizacji odpadów, 

 

przeprowadzić zabiegi rekultywacyjne, 

 

wykonać  pracę  zgodnie  z  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  zabezpieczenia 
przeciwpożarowego  oraz  ochrony  środowiska  podczas  wykonywania  zwałowania 
i rekultywacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE LEKCJI 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Górnik odkrywkowej eksploatacji złóż 711[03] 

Moduł:  

Technologia eksploatacji złóż 711[03].Z3 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie  zwałowania  i  rekultywacji  terenów 
pogórniczych 711[03].Z3.04 

Temat:  Zabiegi rekultywacyjne obszarów pokopalnianych. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  określania  zasad  wykonywania  biologicznych 

zabiegów rekultywacyjnych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  
– 

określić zadania rekultywacji, 

– 

sklasyfikować rodzaje rekultywacji, 

– 

wskazać zalety rekultywacji, 

– 

zaplanować zabiegi rekultywacyjne. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 
– 

organizowania i planowania pracy, 

– 

pracy w zespole, 

– 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
– 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

– 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

indywidualna, 

– 

grupowa 

 
Czas: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

foliogramy, 

– 

rzutnik pisma, 

– 

literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Uczestnicy:
  

Uczniowie szkoły kształcącej w zawodzie górnik odkrywkowej eksploatacji złóż. 

 
Zadanie dla ucznia 

Scharakteryzuj zabiegi rekultywacyjne. 
 

Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Omówienie celów zajęć. 
3.  Plan zajęć: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

A.  Wpływ kopalni odkrywkowych na środowisko 

Wstęp  –  należy  zaprezentować  plansze  przedstawiające  wpływ  kopalni  odkrywkowych 
na środowisko. 

– 

uczniowie określają jakie skutki dla środowiska ma działalność kopalni odkrywkowej , 

– 

uczniowie wskazują przykłady degradacji środowiska, 

– 

uczniowie określają metody zmniejszania negatywnego wpływu kopalni na otoczenie, 

– 

uczniowie zapisują informacje w zeszycie, 
 

B.  Procesy rekultywacji 

Wstęp  –  nauczyciel  przypomina  treść  zadania  jakie  uczniowie  mieli  wykonać  i  dzieli 
uczniów  na  2–3-osobowe  grupy.  Każda  grupa  otrzymuje  planszę  zwałowiska 
przeznaczonego do rekultywacji. 
Uczniowie w grupach:  

– 

uczniowie określają metody zagospodarowania terenów pokopalnianych, 

– 

uczniowie wskazują jak można wykorzystać zwałowiska zewnętrzne,  

– 

uczniowie dobierają metody odtworzenie gleb, 

– 

uczniowie wskazują znaczenie właściwego ukształtowanie rzeźby terenu,  

– 

uczniowie zapisują informacje w zeszycie. 
 

C.  Utylizacja odpadów w kopalniach odkrywkowych 

Wstęp – należy wyjaśnić uczniom pojęcie utylizacji. 

– 

analizują stosowane rozwiązania utylizacji odpadów, 

– 

charakteryzują rodzaje odpadów kopalnianych poddawanych rekultywacji, 

– 

zapisują wyniki w zeszycie. 
W  trakcie  pracy  nauczyciel  zwraca  uwagę  uczniom  na  stosowanie  zasad  doboru  metod 
rekultywacji. 

 

4.  Podsumowanie zajęć: 
– 

uczniowie prezentuje wykonane zadanie, 

– 

uczniowie wskazują zasady rekultywacji . 

 
5.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

 

Praca domowa: 

Wyszukaj  w  literaturze  technicznej  lub  w  zasobach  sieci  internetowej  informacje  na 

temat najciekawszych przykładów zagospodarowania terenów po kopalniach odkrywkowych. 

 

Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  Górnik odkrywkowej eksploatacji złóż 711[03] 
Moduł:  

Technologia eksploatacji złóż 711[03].Z3 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

zwałowania 

rekultywacji 

terenów 

pogórniczych 711[03].Z3.04 

Temat:  Stabilność skarp zwałowisk. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  planowania  i  przygotowania  stabilnych  skarp 

zwałowisk. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  

 

rozróżnić zwałowiska, 

 

wskazać zasady planowania lokalizacji zwałowiska zewnętrznego, 

 

określić czynności przygotowacze terenu pod zwałowisko, 

 

określić właściwy kształt zwałowiska. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 
– 

organizowania i planowania pracy, 

– 

pracy w zespole, 

– 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
– 

dyskusja dydaktyczna, 

– 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2

3-osobowych. 

 
Czas: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

plansze przedstawiające zwałowiska wewnętrzne i zewnętrzne, 

– 

foliogramy, 

– 

rzutnik pisma, 

– 

literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Uczestnicy:  

Uczniowie szkoły kształcącej w zawodzie górnik odkrywkowej eksploatacji złóż. 

 
Zadanie dla ucznia 

Zaplanuj lokalizację i przygotowanie zwałowiska zewnętrznego o stabilnych skarpach. 

 

Przebieg zajęć: 

 

Faza wstępna 

Określenie tematu zajęć. 

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 

Podział grupy uczniów na zespoły. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 
Faza I. Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Na czym polega zwałowisko zewnętrzne? 
2.  Na czym polega zwałowisko wewnętrzne? 
3.  Jakich czynniki wpływają na lokalizację zwałowisk? 
4.  Na czym polega stateczność skarp zwałowisk? 
 
Faza II. Planowanie 
1.  Jak dobieramy lokalizację zwałowisk?  
2.  Od czego zależy stateczność skarp zwałowisk? 
3.  Jak przygotowujemy teren pod zwałowiska? 
4.  Jaki powinien być końcowy kształt zwałowiska? 
5.  W jaki sposób kontrolujemy stateczność zwałowiska? 
 
Faza III. Ustalenie 

Uczniowie: 

 

określają sposób doboru lokalizacji zwałowiska, 

 

pracując w zespołach określają metody przygotowania terenu pod zwałowisko, 

 

dobierają metodę kształtowania zwałowisk zewnętrznych i wewnętrznych, 

 

konsultują  wypracowane  w  grupie  rozwiązanie  z  nauczycielem  i  wnoszą  ewentualne 
poprawki. 

 

Faza IV. Wykonanie 

Uczniowie: 

 

dobierają lokalizację zwałowiska zewnętrznego, 

 

określają zakres czynności przygotowawczych do rozpoczęcia zwałowania, 

 

określają kształt końcowy właściwego zwałowiska, 

 

dobierają metody kontroli stateczności skarp zwałowiska. 

 

Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie  przygotowują  się  do  zaprezentowania  swojej  pracy.  Zespoły  uczniów 

wyznaczają lidera grupy, który dokonuje prezentacji wyników ćwiczenia. 

2.  Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych prac. 

 

Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły 

im trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności 
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

 

Faza końcowa 

Zakończenie zajęć i ocena poprawności wykonania ćwiczenia oraz aktywności uczniów. 

 

Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze  informacje  na  temat:  Jaki  kształt  zwałowisk  umożliwia  ich 

rekultywację. Na podstawie zgromadzonych informacji sporządź w zeszycie notatkę. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.  Sposoby prowadzenia robót zwałowych

 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj sposób prowadzenia robót zwałowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  metody  prowadzenia  robót 
zwałowych. Proponowany czas wykonania ćwiczenia 15 min. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  przeanalizować dokumentację zwałowiska, 
3)  zanotować wyniki, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia.  

 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja zwałowiska, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj zwałowiska zewnętrzne i wewnętrzne. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  i  przeanalizować  dokumentację  dostarczona przez  nauczyciela. 
Należy  zwrócić  uwagę  na  lokalizację  zwałowisk.  Uczniowie  pracują  indywidualnie 
lub w parach. Czas trwania ćwiczenia 15 min. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  przeanalizować dokumentację zwałowisk, 
3)  zanotować wyniki,  
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia.  

 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja górnicza zwałowisk, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Maszyny i urządzenia do sypania zwałów 
 

5.2.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  dokumentacji  górniczej  określ  wpływ  dróg  transportowych  na  wybór 

sposobu zwałowania.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  i  przeanalizować dokumentację  dostarczona  przez nauczyciela. 
Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  w  parach.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  uczniowie 
prezentują swoją pracę. Czas trwania ćwiczenia 25 min. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  wypisać dane z dokumentacji górniczej, 
3)  ustalić zakres prowadzenia dróg transportowych, 
4)  wyniki zanotować w zeszycie do ćwiczeń, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

dokumentacja ruchu zakładu górniczego, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj zwałowanie za pomocą koparki jednonaczyniowej.

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał  nauczania  i  przeanalizować dokumentację dostarczona  przez  nauczyciela. 
Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  w  parach.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  uczniowie 
prezentują swoją pracę. Czas trwania ćwiczenia 25 min. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z instrukcją obsługi koparki jednonaczyniowej, 
3)  wykonać  przy  pomocy  operatora  podstawowe  czynności  związane  z  obsługą  koparki 

jednonaczyniowej, 

4)  określić zakres czynności operatorskich, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5)  wyniki zanotować w zeszycie do ćwiczeń, 
6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

tekst przewodni. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja górnicza, 

 

instrukcja obsługi koparki, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Stabilność skarp zwałowisk 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj sposoby odwadniania zwałowisk. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  i  przeanalizować dokumentację  dostarczona  przez nauczyciela. 
Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  w  parach.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  uczniowie 
prezentują swoją pracę. Czas trwania ćwiczenia 25 min. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  przeanalizować dokumentację zwałowiska odpadów, 
3)  zidentyfikować sposób odwodniania zwałowisk, 
4)  zanotować wnioski w zeszycie do ćwiczeń, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia.  
 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja zwałowisk, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

l literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 

 

Ćwiczenie 2 

Skontroluj ruchy zwałowiska wykorzystując punkty obserwacyjne. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  powtórzenie  sprawdzenia  punktów 
kontrolnych  w  odstępie  kilku  dni.  Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  w  parach. 
Czas trwania ćwiczenia 25 min. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  sprawdzić  stateczność  skarpy  w  oparciu  o  odczyt  znaków  w  punktach  obserwacyjnych 

w odstępie kilku dni, 

3)  zapisać informacje o odczytach, 
4)  zanotować wnioski w zeszycie do ćwiczeń.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

znaki obserwacyjne, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.4.  Zabiegi rekultywacyjne 

 
5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj sposób prowadzenia utylizacji odpadów. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zadania  utylizacji.  Czas  trwania 
ćwiczenia 25 min. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  przeanalizować dokumentację zwałowiska odpadów, 
3)  zidentyfikować rodzaje odpadów 
4)  wyniki zanotować w zeszycie do ćwiczeń, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne,  

 

tekst przewodni. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja zwałowiska odpadów, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 
Ćwiczenie 2
  

Na  podstawie  dokumentacji  górniczej  określ  sposób  zagospodarowania  terenów 

pogórniczych.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  i  dokumentację  górniczą.  Uczniowie  pracują  indywidualnie 
lub w parach. Czas trwania ćwiczenia 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  wypisać dane z dokumentacji górniczej, 
3)  dobrać zakres odwodnienia, 
4)  zanotować wyniki w zeszycie do ćwiczeń.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja górnicza, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  zwałowania 
i rekultywacji terenów pogórniczych” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1–15 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 16–20 są  poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. d, 2. b3. a, 4. b, 5. c, 6. a, 7. b, 8. d, 9. c, 10. a, 11. a,  
12. d, 13. c, 14. c, 15. a, 16. b, 17. c, 18. b, 19. d, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać postęp zwałowania  

Rozpoznać element zwałowiska 

Określić zwałowanie blokowe  

Rozpoznać rodzaj zwałowania 

Określić kształt zwałowiska

 

Rozpoznać przedzwał 

Określić przeznaczenie urządzeń faszynowych 

Wskazać maszyny do formowania zwałowiska 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Określić postęp frontu robót 

10  Określić przeznaczenie kaskady 

11  Określić maksymalną wysokość zwałów 

a

 

12  Rozpoznać zwałowanie 

13  Określić wysokość  płotków ponad gruntem 

14  Rozróżnić zwałowanie krzywoliniowe 

15  Rozróżnić zwałowanie ścianowe 

16  Dobrać długość kiszki faszynowej 

PP 

b

 

17  Dobrać odległość pomiędzy płotkami  

PP 

18  Dobrać dopuszczalne pochylenia zwałowiska  

PP 

19 

Przewidywać czynniki wpływające na stopień 
zagęszczenia mas zwałowych 

PP 

20  Określić typ zwałowiska 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 
 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Na rysunku przedstawiony jest postęp zwałowania  

a)  wgłębny. 
b)  podpoziomowy. 
c)  stokowy. 
d)  wachlarzowy. 

 

2.  Górny poziom zwałowiska nazywa się 

a)  skarpą. 
b)  wierzchowiną. 
c)  zboczem. 
d)  spągiem. 

 

3.  Przy zwałowaniu blokowym kierunek zwałowania jest 

a)  prostopadły do postępu zwałowania. 
b)  równoległy do postępu zwałowania. 
c)  ukośny do postępu zwałowania. 
d)  krzywoliniowy do postępu zwałowania. 

 

4.  Zwałowanie na jednym zwałowisku materiałów o różnorodnych składnikach nazywa się 

a)  zwałowaniem selektywnym. 
b)  zwałowaniem nieselektywnym. 
c)  zwałowaniem nadpoziomowym. 
d)  zwałowaniem podpoziomowym. 

 

5.  Zwałowanie bezpiętrowe ma formę 

a)  prostopadłościanu. 
b)  walca. 
c)  stożka. 
d)  ostrosłupa. 
 

6.  Przedzwał  oznaczony  jest  na 

rysunku numerem: 
a)  1. 
b)  2. 
c)  3. 
d)  4. 

 

7.  Urządzenia faszynowe zakłada się w celu 

a)  zwiększenia walorów estetycznych zbocza. 
b)  umacniania zbocza. 
c)  wyznaczenia dróg na zboczu. 
d)  zapobiegania podnoszenia się spągu. 

 
8.  Do formowania zwałowiska nie używa się 

a)  zwałowarek. 
b)  mostów przerzutowych. 
c)  koparek. 
d)  ładowarek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

9.  Na  zwałowiskach  formowanych  z  pomocą  transportu  szynowego  powinno  stosować  się 

postęp frontu robót 
a)  równoległy. 
b)  pierścieniowy. 
c)  wachlarzowy. 
d)  krzywolinowy. 

 
10.  Kaskady w rowach umożliwiają 

a) 

zmniejszenie prędkości spływającej wody. 

b) 

wygodne schodzenie w dół zbocza. 

c) 

dogodnie miejsce do obsadzania roślinności. 

d) 

oznaczenia miejsc szczególnie niebezpiecznych. 

 
11.  Maksymalna wysokość zwału może wynosić 

a)  90 m. 
b)  70 m. 
c)  60 m. 
d)  50 m. 

 

12.  Zwałowanie koparko-zwałowarkami zaliczone jest do zwałowania 

a)  specjalnego. 
b)  transportowego. 
c)  hydromechanicznego. 
d)  beztransportowego. 
 

13.  Płotki umacniające zbocza zwałowiska powinny wystawać ponad grunt  

a)  20–30 cm. 
b)  20–40 cm. 
c)  30–50 cm. 
d)  50–70 cm. 

 
14.  Rysunek obrazuje zwałowanie 

a)  podpoziomowe. 
b)  prostoliniowe. 
c)  krzywoliniowe. 
d)  wachlarzowe.  

 
 
 
 
15.  Rysunek przedstawia zwałowanie 

a)  ścianowe. 
b)  blokowe. 
c)  wachlarzowe. 
d)  krzywolinijne. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

16.  Kiszki faszynowe o średnicy 20 cm mają długość około 

a)  5 m. 
b)  4 m. 
c)  2 m. 
d)  1 m. 
 

17.  Do umocnienia zboczy zwałowiska płotki mocuje się w odstępach 

a)  1

÷

2 m. 

b)  2

÷

3 m. 

c)  3

÷

6 m. 

d)  0,5

÷

1 m. 

 

18.  Powierzchnia  zwałowiska  wyrównywana  spycharką  powinna  mieć  na  całym  froncie 

wyładunku nachylenie 
a) 

>

 od 3%. 

b) 

<

 3%. 

c) 

>

 od 5%. 

d)  dowolne. 

 
19.  Stopień zagęszczenia mas zwałowanych zwałowarką zależy od 

a)  sprzętu pomocniczego. 
b)  konstrukcji zwałowarki. 
c)  rodzaju współpracy zwałowarki ze sprzętem pomocniczym. 
d)  wysokości i prędkości zrzutu. 

 

20.  Na  rysunku  przedstawiono 

zwałowisko 
a)  poziomowe.  
b)  stokowe. 
c)  wgłębne.  
d)  nadpoziomowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie zwałowania i rekultywacji terenów pogórniczych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  zwałowania 
i rekultywacji terenów pogórniczych” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1–15 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 16–20 są  poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. b, 4. a, 5. d, 6. d, 7. c, 8. b, 9. b, 10. d, 11. d, 
12. c, 13. a, 14. b, 15. a, 16. a, 17. b, 18. a, 19. c, 20. d. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić termin zakończenia rekultywacji 

Określić szerokość pasa ochronnego 

c

 

Rozróżnić zwałowanie 

Wskazać lokalizację zwałowiska  

Dobrać dopuszczalny spadek terenu podczas 
pracy zgarniarek  

Rozróżnić elementy zwałowiska 

Określić zawartość zwałowiska 

Rozróżnić front zwałowania   

Rozróżnić formowanie piętra zwałowiska  

10 

Określić ładowność samochodów 
samowyładowczych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

11  Dobrać optymalną długość drogi zgarniarek 

d

 

12  Dobrać osprzęt koparki  

13  Rozpoznać rodzaj zwałowiska 

14  Rozróżnić przedzwał 

15  Dobrać temperaturę unieszkodliwienia odpadów  

16  Przewidywać stopień wykorzystania maszyn  

PP 

17  Rozróżnić system zwałowania  

PP 

18  Dobrać kierunek zwałowania 

PP 

19  Przewidywać postęp frontu robót  

PP 

20 

Interpretować przepisy dotyczące 
umiejscowienia rowów opaskowych 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci  sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 
 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Rekultywacja  terenu  ma  być  zakończona  po  zamknięciu  działalności  przemysłowej 

w terminie do 
a)  5 lat. 
b)  10 lat. 
c)  15 lat. 
d)  bezterminowo. 

 
2.  Minimalna szerokość pasa, zarezerwowanego wokół zwałowiska, na ewentualne obsuwy 

zwałów równa się 
a)  0,3 wysokości zwałowiska. 
b)  0,5 wysokości zwałowiska 
c)  całej wysokości zwałowiska 
d)  1,5 wysokości zwałowiska. 

 

3.  Zwałowanie spycharkami zaliczone jest do zwałowania 

a)  beztransportowego. 
b)  z transportem materiału. 
c)  hydromechanicznego. 
d)  specjalnego. 

 

4.  Na zwałowiska wybieramy teren 

a)  o małej wartości użytkowej dla rolnictwa i leśnictwa. 
b)  zabagniony. 
c)  najdalej położony. 
d)  górzysty. 

 
5.  Zgarniarkami  przy napełnionej skrzyni należy pracować przy spadku 

a)  powyżej 20%. 
b)  powyżej 15%. 
c)  powyżej 17%. 
d)  poniżej 5%. 

 

6.  Najniższy poziom zwałowiska wewnętrznego nazywamy 

a)  wierzchowiną. 
b)  zboczem. 
c)  skarpą. 
d)  spągiem. 

 
7.  Na zwałowiskach nie umieszcza się 

a)  mas nadkładu. 
b)  mas przerostu. 
c)  kopaliny użyteczniej. 
d)  odpadów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

8.  Rysunek obrazuje zwałowanie 

a)  podpoziomowe. 
b)  równoległe. 
c)  prostoliniowe. 
d)  krzywoliniowe. 
 

 
9.  Rysunek przedstawia formowanie piętra zwałowiska 

a)  ścianowe. 
b)  blokowe. 
c)  wachlarzowe. 
d)  krzywolinijne. 
 
 

10.  Samochody samowyładowcze mają z reguły ładowność do 

a)  10 t. 
b)  14 t. 
c)  20 t. 
d)  24 t. 

 

11.  Droga transportowa przy optymalnej pracy zgarniarkami samojezdnymi wynosi 

a)  250 m.  
b)  200 m. 
c)  150 m. 
d)  120 m. 

 
12.  Do usuwania nadkładów spod wody używa się koparek wyposażonych w 

a)  zgarniak. 
b)  łyżkę. 
c)  chwytak. 
d)  zrywak.  

 
13.  Zwałowanie  na  jednym  zwałowisku  materiałów  o  jednorodnym  składnikach  będzie 

stanowiło zwałowisko 
a)  selektywne. 
b)  nieselektywne. 
c)  zagęszczane. 
d)  luźno usypane. 

 

14.  Przedzwałem jest 

a)  sypany zwał na stok. 
b)  pierwszy sypany zwał. 
c)  drugi sypany zwał. 
d)  ostatni sypany zwał  

 
15.  Płotki umacniające zbocza powinny wystawać ponad grunt  

a)  20–30 cm. 
b)  20–30 cm. 
c)  30–50 cm. 
a)  50–70 cm. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

16.  Ciągłość  pracy  koparek  i  zwałowarek  jest  najlepiej  zapewniona  przy  zastosowaniu 

transportu 
a)  taśmowego. 
b)  samochodowego. 
c)  szynowego. 
d)  linowego. 

 

17.  Zwałowanie zwałowarką odbywa się systemem   

a)  blokowym nadpoziomowym. 
b)  blokowym podpoziomowym. 
c)  ścianowym nadpoziomowym  
d)  ścianowym podpoziomowym. 

 
 
 
 
 
 
18.  Przy zwałowaniu ścianowym kierunek zwałowania jest 

a)  równoległy do kierunku postępu frontu zwałowania. 
b)  prostopadły do kierunku postępu frontu zwałowania. 
c)  ukośny do kierunku postępu frontu zwałowania. 
d)  krzywolinijny do kierunku postępu frontu zwałowania. 

 

19.  Na zwałowiskach formowanych z pomocą transportu taśmowego należy stosować postęp 

frontu robót 
a)  wachlarzowy.  
b)  krzywolinijny. 
c)  równoległy.  
d)  pierścieniowy. 

 

20.  Minimalna odległość rowów opaskowych od stopy skarpy wynosi 

a)  8m. 
b)  7m. 
c)  6m. 
d)  5m. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie zwałowania i rekultywacji terenów pogórniczych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

7.  LITERATURA 

 

1.  Adamek  R.,  Ptak  J.:  Górnictwo  cz.1.Górnictwo  surowców  skalnych.  Politechnika  Śl., 

Gliwice 1984 

2.  Bęben A.: Maszyny i urządzenia do eksploatacji odkrywkowej. WSiP, Warszawa 1977 
3.  Bęben  A.:  Maszyny  i  urządzenia  do  odkrywkowego  urabiania  surowców  skalnych 

wybranymi technologiami. Wydawnictwo AGH, Kraków 1988  

4.  Bielewicz  T.,  Prus  B.,  Honysz  J.:  Górnictwo  cz.  I.  Śląskie  Wydawnictwo  Techniczne, 

Katowice 1993 

5.  Burnat  B.  Korzeniowski  J.I.:  Prowadzenie  ruchu  zakładu  górniczego.  WiSzG,  Burnat  – 

Korzeniowski,Wrocław 2003  

6.  Glapa W.,  Korzeniowski  J.I.: Mały  leksykon górnictwa odkrywkowego. WiSzG, Burnat 

– Korzeniowski,Wrocław 2005 

7.  Hawrylak H., Sobolewski R.: Maszyny podstawowe górnictwa odkrywkowego.  
8.  Kołkiewicz W.: Zastosowanie maszyn podstawowych w górnictwie odkrywkowym.  
9.  Poradnik górnictwa odkrywkowego. Praca zbiorowa. Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1968 
10.  Przegląd Górniczy Nr. 9/2004 
11.  Wiśniewski S. Zasady projektowania kopalń. Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1971 
12.  Wydawnictwo Śląsk 1974 
13.  Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1967 
14.  XIX Krakowska konferencja naukowo-techniczna przeróbki kopalin. SIiT AGH, Kraków 1985 
15.  PN-64/G-01210 
16.  PN-64/G-01203 
 

Literatura metodyczna: 

1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004