background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ 

 

 
 
 
 

Adam Sabiniok 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie pomiarów diagnostycznych silnika 
723[04].Z2.07 

 
 
 

 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Stanisław Kołtun 
mgr inŜ. Jan Kania 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 

mgr inŜ. Adam Sabiniok 
 
 
Konsultacja: 

mgr inŜ. Gabriela Poloczek 

 
 
 

 
 

 

 

 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  723[04].Z2.07 
Wykonywanie  pomiarów  diagnostycznych  silnika,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu mechanik pojazdów samochodowych. 
 

 
 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Diagnostyka silnika na podstawie oceny parametrów jego pracy 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Diagnostyka silnika przy pomocy pomiaru ciśnień 

15 

5.2.1.  Ćwiczenia 

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia   

 

 

 

 

 

 

 

18 

7.  Literatura   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

31 

 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazuję  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  mechanik  pojazdów  samochodowych 
723[04]. 

W poradniku zamieszczono: 

a)  wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 

aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

b)  cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 
c)  przykładowe scenariusze zajęć, 
d)  ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 

nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

e)  ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 
 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Kolejność  realizacji  jednostek  modułowych  powinna  być  zgodna  ze  schematem  układu 

jednostek modułowych. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 
 
 
 
 
 
 

723[04].Z2.01 

Wykonywanie naprawy 

silników samochodowych 

723[04].Z2.02 

Wykonywanie naprawy 

zespołów napędowych 

723[04].Z2.07 

Wykonywanie pomiarów 

diagnostycznych silnika 

723[04].Z2.03 

Wykonywanie naprawy 

układów kierowniczych 

723[04].Z2.06 

Wykonywanie naprawy układów 

chłodzenia, ogrzewania i 

klimatyzacji 

723[04].Z2 

Obsługa i naprawa pojazdów 

samochodowych 

723[04].Z2.05 

Wykonywanie naprawy 

podzespołów układu nośnego 

samochodu 

723[04].Z2.04 

Wykonywanie naprawy 

układów hamulcowych 

723[04].Z2.08 

Wykonywanie naprawy elementów 

nadwozi pojazdów samochodowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. 

WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

−−−−    

wyjaśniać  podstawowe  prawa  i  zasady  mechaniki  technicznej,  termodynamiki 
i elektrotechniki, 

−−−−    

rozróŜniać części maszyn, 

−−−−    

dobierać przyrządy pomiarowe, 

−−−−    

dokonywać podstawowych pomiarów wielkości fizycznych, 

−−−−    

charakteryzować podstawowe procesy starzenia się i zuŜycia materiałów oraz części, 

−−−−    

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

−−−−    

rozróŜniać zasadnicze zespoły samochodu, 

−−−−    

wykonywać demontaŜ i montaŜ silnika dwusuwowego, 

−−−−    

wykonywać demontaŜ i montaŜ silnika czterosuwowego, 

−−−−    

wykonywać demontaŜ i montaŜ układów zasilania silników ZI oraz ZS, 

−−−−    

zweryfikować poszczególne części silnika i jego podzespołów, 

−−−−    

przestrzegać zasady bezpiecznej pracy, przewidywać zagroŜenia i zapobiegać im, 

−−−−    

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

−−−−    

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 

−−−−    

współpracować w grupie, 

−−−−    

oceniać  własne  moŜliwości  sprostania  wymaganiom  stanowiska  pracy  i  wybranego 
zawodu, 

−−−−    

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

−−−−    

dokonać organoleptycznej kontroli stanu technicznego silnika, 

−−−−    

osłuchać pracujący silnik, 

−−−−    

zmierzyć wielkość podciśnienia w przewodzie dolotowym silnika,  

−−−−    

zmierzyć wielkość ciśnienia spręŜania w cylindrach silnika, 

−−−−    

zmierzyć szczelność cylindrów silnika metodą spręŜonego powietrza, 

−−−−    

zmierzyć wielkość ciśnienia oleju w układzie smarowania silnika, 

– 

dokonać pomiaru składu spalin silnika z zapłonem iskrowym, 

– 

dokonać pomiaru zadymienia spalin silnika z zapłonem samoczynnym, 

– 

dokonać pomiaru kąta wyprzedzenia zapłonu i wyregulować go, 

– 

dokonać pomiaru kąta wyprzedzenia wtrysku i wyregulować go, 

– 

zastosować przepisy bhp i ochrony ppoŜ. obowiązujące na stanowisku pracy. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Mechanik pojazdów samochodowych 723[04] 

Moduł:  

Obsługa i naprawa pojazdów samochodowych 723[04].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie  pomiarów  diagnostycznych  silnika 
723[04].Z2.07 

 

Temat:   Diagnostyka silnika na podstawie pomiaru zadymienia spalin. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności diagnozowania stanu technicznego silnika. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
  

− 

zorganizować  stanowisko  do  wykonywania  diagnostyki  silnika  zgodnie  z  zasadami 
bezpieczeństwa i higieny pracy,  

− 

dobrać konieczne narzędzia i przyrządy pomiarowe, 

− 

przygotować pojazd i urządzenie do badania, 

− 

dokonać pomiarów zadymienia spalin silnika ZS. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

− 

organizowania i planowania pracy, 

− 

odpowiedzialności za swoją pracę, 

− 

pracy w zespole, 

− 

prezentacji uzyskanych wyników, 

− 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:
 

− 

pokaz z objaśnieniami,  

− 

ćwiczenia praktyczne,  

− 

dyskusja w grupie. 

 
Formy organizacji pracy uczniów:  

− 

praca w grupach 2–3 osobowych,  

− 

praca indywidualna. 

 
Czas trwania zajęć: 
1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

samochód z silnikiem ZS, 

− 

dymomierz absorpcyjny, 

− 

zestaw narzędzi mechanika, 

− 

materiały eksploatacyjne, 

− 

sprzęt ochrony indywidualnej, 

− 

dokumentacja techniczna pojazdu, 

− 

instrukcje bhp i ochrony ppoŜ., 

− 

prezentacje multimedialne, 

− 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Planowanie czynności związanych z pomiarami diagnostycznymi silnika: 

− 

analiza objawów usterki, 

− 

omówienie moŜliwych badań diagnostycznych pomocnych w określeniu usterki, 

− 

sporządzenie wykazu narzędzi i przyrządów niezbędnych do wykonania ćwiczenia, 

− 

sporządzenie planu działania. 

4.  Organizacja stanowiska pracy. 
5.  Wykonanie zaplanowanych czynności: 

− 

organizacja stanowiska, 

− 

przygotowanie pojazdu i urządzenia do badania diagnostycznego, 

− 

pomiary zadymienia spalin, 

− 

analiza uzyskanych wyników oraz końcowa ocena stanu technicznego, 

− 

bieŜąca kontrola wykonywanych czynności, 

− 

przekazanie pojazdu. 

6.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności: 

− 

uczniowie prezentują swoje prace, 

− 

nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy czyni postępy, 

− 

uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 

 
Praca domowa 
Opisz procedurę pomiaru zadymienia spalin silnika z zapłonem samoczynnym. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Mechanik pojazdów samochodowych 723[04] 

Moduł:  

Obsługa i naprawa pojazdów samochodowych 723[04].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie  pomiarów  diagnostycznych  silnika 
723[04].Z2.07 

 

Temat:   Pomiar ciśnienia spręŜania silnika ZS. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  oceny  szczelności  komory  spalania  silnika  ZS  przy 

pomocy pomiaru ciśnienia spręŜania. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
  

− 

zorganizować  stanowisko  do  wykonywania  pomiaru  ciśnienia  spręŜania  silnika  ZS 
zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,  

− 

dobrać konieczne części zamienne, narzędzia i przyrządy pomiarowe, 

− 

przygotować pojazd i urządzenie do badania, 

− 

dokonać pomiaru ciśnienia spręŜania. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

− 

organizowania i planowania pracy, 

− 

odpowiedzialności za swoją pracę, 

− 

pracy w zespole, 

− 

prezentacji uzyskanych wyników, 

− 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:
 

− 

pokaz z objaśnieniami,  

− 

ćwiczenia praktyczne,  

− 

dyskusja w grupie. 

 
Formy organizacji pracy uczniów: 
 

− 

praca w grupach,  

− 

praca indywidualna. 

 
Czas trwania zajęć:
 4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

samochód z silnikiem ZS, 

− 

próbnik ciśnienia spręŜania do silnika ZS, 

− 

zestaw narzędzi mechanika, 

− 

klucz dynamometryczny, 

− 

podkładki osłonowe wtryskiwaczy, 

− 

sprzęt ochrony indywidualnej, 

− 

dokumentacja techniczna pojazdu, 

− 

instrukcje bhp i ochrony ppoŜ., 

− 

prezentacje multimedialne, 

− 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Planowanie czynności związanych z pomiarem ciśnienia spręŜania silnika ZS:  

− 

analiza objawów usterki, 

− 

omówienie  innych  moŜliwych  badań  diagnostycznych  pomocnych  w  określeniu 
stanu komory spalania, 

− 

sporządzenie wykazu narzędzi i przyrządów niezbędnych do wykonania ćwiczenia, 

− 

sporządzenie planu działania. 

4.  Organizacja stanowiska pracy: 

− 

wykonanie zaplanowanych czynności: organizacja stanowiska, 

− 

przygotowanie pojazdu i próbnika ciśnienia spręŜania, 

− 

pomiar ciśnienia spręŜania, 

− 

analiza uzyskanych wyników oraz końcowa ocena stanu technicznego komory spalania, 

− 

bieŜąca kontrola wykonywanych czynności, 

− 

montaŜ pojazdu, 

− 

przekazanie sprawnego pojazdu. 

5.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności: 

− 

uczniowie prezentują swoje prace, 

− 

nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy czyni postępy, 

− 

uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 

 
Praca domowa 
Opisz procedurę pomiaru ciśnienia spręŜania silnika z zapłonem samoczynnym. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Diagnostyka silnika na podstawie oceny parametrów jego pracy 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj pomiar składu spalin silnika ZI. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie lub w grupie 2–3 osobowej. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany 
przez nauczyciela uczeń omawia wykonaną pracę. Czas wykonania ćwiczenia 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  przygotować silnik do pomiarów, 
3)  sprawdzić stan techniczny analizatora spalin przez wzrokowe oględziny, 
4)  dokonać analizy spalin, 
5)  dokonać oceny wyników, 
6)  uporządkować stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować uzyskane wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne:  

− 

samochód z silnikiem ZI, 

− 

analizator spalin, 

− 

dokumentacja analizatora spalin, 

− 

wyciągi z norm określających dopuszczalne zawartości składników toksycznych w spalinach, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj pomiar zadymienia spalin silnika z zapłonem samoczynnym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie lub w grupie 2–3 osobowej. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany 
przez nauczyciela uczeń omawia wykonaną pracę. Czas wykonania ćwiczenia 30 minut. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  przygotować silnik do pomiarów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

3)  sprawdzić stan techniczny dymomierza przez wzrokowe oględziny, 
4)  dokonać pomiaru zadymienia spalin, 
5)  dokonać oceny wyników, 
6)  uporządkować stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować uzyskane wyniki. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne:  

− 

samochód z silnikiem ZS, 

− 

dymomierz, 

− 

dokumentacja dymomierza, 

− 

wyciągi z norm określających dopuszczalne zawartości zadymienia spalin, 

− 

dokumentacja serwisowa, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj pomiar i regulację kąta wyprzedzenia zapłonu w silniku ZI. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie lub w grupie 2–3 osobowej. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany 
przez nauczyciela uczeń omawia wykonaną pracę. Czas wykonania ćwiczenia 60 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  przygotować silnik do pomiarów, 
3)  sprawdzić stan techniczny narzędzi i przyrządów pomiarowych przez wzrokowe oględziny, 
4)  sprawdzić i wyregulować kąt wyprzedzenia zapłonu silnika, 
5)  dokonać oceny wyników, 
6)  uporządkować stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować wyniki wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne:  

− 

samochód z silnikiem ZI z regulowanym kątem wyprzedzenia zapłonu, 

− 

lampa stroboskopowa, 

− 

instrukcja lampy stroboskopowej, 

− 

dokumentacja serwisowa układu zapłonowego, 

− 

zestaw narzędzi, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj  pomiar  kąta  wyprzedzenia  tłoczenia  w  silnika  ZS  z  uŜyciem  czujnika 

zegarowego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie lub w grupie 2–3 osobowej. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany 
przez nauczyciela uczeń omawia wykonaną pracę. Czas wykonania ćwiczenia 120 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  sprawdzić stan techniczny narzędzi i przyrządów pomiarowych przez wzrokowe oględziny, 
3)  przygotować samochód i urządzenie do pomiarów, 
4)  sprawdzić wartość kąta wyprzedzenia tłoczenia, 
5)  dokonać oceny wyników, 
6)  dokonać montaŜu oraz odpowietrzenia aparatury wtryskowej, 
7)  uporządkować stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować uzyskane wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne:  

− 

samochód z pompą rozdzielaczową umoŜliwiająca pomiar kąta tłoczenia metodą czujnikową, 

− 

czujnik zegarowy z oprawką dostosowaną do pomiaru, 

− 

dokumentacja serwisowa układu zasilania ZS, 

− 

zestaw narzędzi, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 5 

 

Dokonaj oględzin organoleptycznych oraz osłuchiwania silnika. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie lub w grupie 2–3 osobowej. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany 
przez nauczyciela uczeń omawia wykonaną pracę. Czas wykonania ćwiczenia 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  rozgrzać silnik do temperatury pracy, 
3)  dokonać oględzin organoleptycznych silnika, 
4)  dokonać osłuchania stref silnika, 
5)  dokonać oceny wyników, 
6)  zaprezentować uzyskane wyniki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne:  

− 

samochód, 

− 

dokumentacja serwisowa, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2. Diagnostyka silnika przy pomocy pomiaru ciśnień 

 
5.2.1 Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj pomiar ciśnienia spręŜania silnika ZI. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie lub w grupie 2–3 osobowej. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany 
przez nauczyciela uczeń omawia wykonaną pracę. Czas wykonania ćwiczenia 45 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  przygotować silnik do pomiarów, 
3)  sprawdzić stan techniczny narzędzi i przyrządów pomiarowych przez wzrokowe oględziny, 
4)  doprowadzić silnik do temperatury pracy, 
5)  kolejno sprawdzić ciśnienie spręŜania we wszystkich cylindrach, 
6)  dokonać oceny wyników, 
7)  uporządkować stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować uzyskane wyniki pomiarów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 

  

Środki dydaktyczne:  

− 

samochód z silnikiem ZI, 

− 

próbnik ciśnienia spręŜania do silników ZI, 

− 

dane techniczne silnika, 

− 

zestaw narzędzi, 

− 

klucz dynamometryczny, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj pomiar ciśnienia oleju w silniku. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie lub w grupie 2–3 osobowej. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany 
przez nauczyciela uczeń omawia wykonaną pracę. Czas wykonania ćwiczenia 30 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  przygotować silnik do pomiarów, 
3)  sprawdzić stan techniczny narzędzi i przyrządów pomiarowych przez wzrokowe oględziny, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

4)  sprawdzić ciśnienie oleju w silniku, 
5)  dokonać oceny wyników, 
6)  uporządkować stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować uzyskane wyniki pomiaru. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

samochód z silnikiem ZI, 

− 

próbnik ciśnienia spręŜania do silników ZI, 

− 

dane techniczne silnika, 

− 

zestaw narzędzi, 

− 

klucz dynamometryczny, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj powietrzną próbę szczelności cylindrów silnika ZI. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie lub w grupie 2–3 osobowej. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany 
przez nauczyciela uczeń omawia wykonaną pracę. Czas wykonania ćwiczenia 60 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  przygotować silnik do pomiarów, 
3)  sprawdzić stan techniczny narzędzi i przyrządów pomiarowych przez wzrokowe oględziny, 
4)  kolejno sprawdzić szczelność we wszystkich cylindrach, 
5)  dokonać oceny wyników, 
6)  uporządkować stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować uzyskane wyniki pomiarów. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem 

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

samochód z silnikiem ZI, 

− 

próbnik szczelności cylindrów, 

− 

dane techniczne silnika, 

− 

zestaw narzędzi, 

− 

klucz dynamometryczny, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Ćwiczenie 4 

 

Dokonaj pomiaru podciśnienia w kolektorze ssącym silnika ZI. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie lub w grupie 2–3 osobowej. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany 
przez nauczyciela uczeń omawia wykonaną pracę. Czas wykonania ćwiczenia 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  doprowadzić silnik do temperatury pracy, 
3)  sprawdzić stan techniczny narzędzi i przyrządów pomiarowych przez wzrokowe oględziny, 
4)  sprawdzić wartość podciśnienia w kolektorze ssącym, 
5)  dokonać oceny wyników, 
6)  uporządkować stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować uzyskane wyniki pomiarów. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

samochód z silnikiem ZI, 

− 

wakuometr z zestawem końcówek, 

− 

dane techniczne silnika, 

− 

zestaw narzędzi, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  pomiarów 
diagnostycznych silnika” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

a)  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  
b)  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 
c)  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 
d)  bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi
1. b, 2. c, 3. a, 4. c, 5. b, 6. b, 7. c, 8. d, 9. a, 10. c11. d, 

12. d, 13. b, 14. d, 15. c, 16. c, 17. a, 18. b, 19. b, 20. a. 

 
Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

 

Scharakteryzować objawy usterki układu 
smarowania 

2. 

 

Zdiagnozować przykładowe usterki układu 
zasilania 

3. 

 

Zdiagnozować wyniki podciśnienia 
w kolektorze ssącym 

4. 

 

Wyjaśnić zastosowanie narzędzia 
pomiarowego 

5. 

  Przeanalizować składniki spalin 

6. 

  Rozpoznać usterkę układu zasilania 

7. 

 

Wskazać  silnik,  w  którym  mierzymy 
zadymienie spalin 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

8. 

 

Wyjaśnić cel stosowania pomiaru ciśnienia 
oleju 

9. 

  Scharakteryzować badanie diagnostyczne 

10. 

 

Wyjaśnić zastosowanie prób 
diagnostycznych 

11. 

 

Wyjaśnić zastosowanie badań 
diagnostycznych 

12. 

  Scharakteryzować badanie diagnostyczne 

13. 

  Wskazać narzędzie diagnostyczne 

14. 

  Określić rodzaj badania 

15. 

 

Wskazać wynik badania 
diagnostycznego 

16. 

  Rozpoznać schemat urządzenia 

PP 

17. 

  Scharakteryzować mieszankę paliwową 

PP 

18. 

  Scharakteryzować mieszankę paliwową 

PP 

19. 

  Wybrać sposób pomiaru diagnostycznego  

PP 

20. 

  Scharakteryzować wykres działania układu 

PP 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  pomiarów  diagnostycznych  silnika.  Zadania  są 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

− 

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Czas trwania testu – 45 minut. 
9.  Maksymalna  liczba  punktów,  jaką  moŜna  osiągnąć  za  poprawne  rozwiązanie  testu 

wynosi 20 pkt. 

 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja dla ucznia, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Mleczna emulsja w misce olejowej silnika moŜe być spowodowana mieszaniną oleju i 

a)  benzyny. 
b)  wody. 
c)  oleju napędowego. 
d)  rozpuszczonego smaru. 

 

2.  Wzrost poziomu oleju w silniku moŜe być spowodowany 

a)  normalnymi zjawiskami. 
b)  uszkodzeniem pompy oleju. 
c)  uszkodzeniem membrany pompy paliwa. 
d)  brakiem wymiany filtra. 

 

3.  Zbyt  niska  wartość  podciśnienia  w  kolektorze  dolotowym  moŜe  być  spowodowana 

nieszczelnością 
a)  układu dolotowego. 
b)  układu wydechowego. 
c)  układu smarowania. 
d)  układu chłodzenia. 

 
4.  Stetoskop słuŜy do 

a)  pomiaru kąta wyprzedzenia zapłonu. 
b)  pomiaru kąta wyprzedzenia wtrysku. 
c)  osłuchiwania silnika. 
d)  pomiaru ciśnienia spręŜania. 

 
5.  Do obojętnych składników spalin naleŜą 

a)  tlen, tlenek węgla, dwutlenek węgla. 
b)  dwutlenek węgla, para wodna, tlen. 
c)  węglowodory, tlenek węgla, dwutlenek węgla. 
d)  tlenki azotu, węglowodory, dwutlenek węgla. 

 
6.  Pomiar zadymienia spalin pozwala rozpoznać usterkę układu 

a)  chłodzenia. 
b)  zasilania. 
c)  smarowania. 
d)  wydechowego. 

 
7.  Pomiar zadymienia spalin wykonujemy w silnikach 

a)  benzynowych. 
b)  z zapłonem iskrowym. 
c)  z zapłonem samoczynnym. 
d)  dwusuwowych ZI. 

 

8.  Pomiar ciśnienia oleju nie jest wykonywany w celu weryfikacji 

a)  pompy oleju. 
b)  łoŜysk ślizgowych wału korbowego. 
c)  zaworu redukcyjnego. 
d)  szczelności pierścieni tłokowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

9.  Pomiar ciśnienia spręŜania wykonujemy przy 

a)  ciepłym silniku. 
b)  zimnym silniku. 
c)  wkręconych świecach zapłonowych. 
d)  zamkniętej przepustnicy.  

 
10.  Próba olejowa przy ciśnieniu spręŜania jest stosowana w celu 

a)  zmniejszenia oporów tarcia. 
b)  zmniejszenia poboru prądu przez rozrusznik. 
c)  zlokalizowania miejsc nieszczelności komory spalania. 
d)  sprawdzenia wydajności pompy oleju. 

 

11.  Powietrzna próba szczelności cylindrów mierzy 

a)  objętość skokową cylindrów. 
b)  objętość komory spalania. 
c)  objętość całkowitą cylindra. 
d)  stopień szczelności cylindrów. 

 
12.  Podczas powietrznej próby szczelności cylindrów naleŜy 

a)  uruchomić silnik na biegu jałowym. 
b)  utrzymywać średnie obroty silnika. 
c)  przytrzymać obroty silnika aŜ do odcięcia paliwa. 
d)  ustawić tłok w połoŜeniu odpowiadającym końcowi spręŜania. 

 
13.  Na rysunku przedstawiono 
14.  czujniki zegarowe. 
15.  próbniki ciśnienia spręŜania do silnika ZI. 
16.  próbniki ciśnienia spręŜania do silnika ZS. 
17.  próbniki ciśnienia oleju. 
 
 
 
 
 
 
13.  Na rysunku przedstawiono 

a)  kolejność demontaŜu silnika ZI. 
b)  kolejność montaŜu silnika ZI. 
c)  miejsca oznaczeń numerowych części. 
d)  miejsca osłuchiwania silnika. 

 
 
 
 

14.  Rysunek przedstawia wyniki pomiaru 

a)  ciśnienia oleju. 
b)  ciśnienia spręŜania silnika ZS. 
c)  ciśnienia spręŜania silnika ZI. 
d)  podciśnienia w kolektorze ssącym. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

15.  Na rysunku przedstawiono schemat urządzenia do pomiaru 

a)  ciśnienia spręŜania. 
b)  stopnia spręŜania. 
c)  powietrznej próby szczelności cylindrów. 
d)  wydajności pompy oleju. 

 
17.  Mieszanka bogata posiada 

a)  wysoką zawartość CO. 
b)  niską zawartość CO. 
c)  λ=1. 
d)  λ=1,1. 

 
18.  Mieszanka uboga posiada 

a)  λ=1. 
b)  λ=1,1. 
c)  λ=0,85. 
d)  λ=0. 

 
19.  Rysunek przedstawia sposób pomiaru 

a)  wzniosów krzywek wałka rozrządu. 
b)  kąta wyprzedzenia tłoczenia. 
c)  kąta wyprzedzenia zapłonu. 
d)  bicia wzdłuŜnego wałka rozrządu. 

 
 
 
 
 
 
 
20.  Na rysunku przedstawiono charakterystykę 

a)  regulatora odśrodkowego. 
b)  regulatora podciśnieniowego. 
c)  sondy lambda. 
d)  korektora dawki paliwa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie pomiarów diagnostycznych silnika 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Numer 

zadania 

Odpowiedź 

Punktacja 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

 

                                                                                           Razem:   

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

ZADANIE TYPU PRÓBA PRACY: 

 
Próba pracy ma w zamierzeniu spełnić dwa zadania: 
a)  sprawdzić  stopień  opanowanych  umiejętności  praktycznych,  jakie  uczniowie  powinni 

zdobyć przy realizacji materiału nauczania tej jednostki modułowej, 

b)  przygotować  uczniów  do  zdawania  części  praktycznej  egzaminu  zewnętrznego 

potwierdzającego 

kwalifikacje 

zawodowe 

zawodzie 

mechanik 

pojazdów 

samochodowych. 

W  tym  celu  zadanie  praktyczne  musi  umoŜliwić  ocenę  w  zakresie  czterech  ocenianych 
obszarów: planowania, organizowania, wykonywania oraz prezentowania. 

Pojedyncze  zadanie  wykonuje  jeden  uczeń,  a  pozostali  uczniowie  wspólnie  z  nauczycielem 

obserwują  jego  pracę.  Po  zakończeniu  zadania  nauczyciel  szczegółowo  omawia  wykonane 
czynności oraz popełnione błędy. 

 
Ocenianie: 
niedostateczny do 14 pkt. 
dopuszczający – 15 pkt. 
dostateczny – 16 pkt. 
dobry – 17 do 18 pkt. 
bardzo dobry – 19 do 20 pkt. 
 

WyposaŜenie stanowiska do przeprowadzenia próby pracy: 
 

WyposaŜenie na stanowisku 

Ilość 

samochód  z  pompą  wtryskową  rozdzielaczową  z  przestawionym  kątem 
wyprzedzenia tłoczenia (umoŜliwiającą zastosowanie metody czujnikowej) 

czujnik zegarowy wraz z oprawką, 

zestaw narzędzi 

1 kpl 

dokumentacja serwisowa 

lampa warsztatowa 

czyściwo 

 
Informacja dla ucznia 

 

a)  Sprawdź,  czy arkusz egzaminacyjny, który otrzymałeś jest kompletny. Ewentualne braki 

stron lub inne usterki zgłoś nauczycielowi. 

b)  Na  arkuszu  egzaminacyjnym  i  PLANIE  DZIAŁANIA  wpisz  swój  numer  ewidencyjny 

PESEL, datę urodzenia i numer stanowiska egzaminacyjnego. 

c)  Zapoznaj  się  z  treścią  zadania  egzaminacyjnego,  instrukcją  do  jego  wykonania, 

stanowiskiem egzaminacyjnym i jego wyposaŜeniem. Masz na to czas – 20 minut. Czas 
ten nie jest wliczany do czasu trwania zadania. 

d)  Po upływie tego czasu przystępujesz do wykonania zadania.

 

 

e)  Czas  rozpoczęcia  i  zakończenia  zadania  nauczyciel  zapisze  w  widocznym  dla  Ciebie 

miejscu (czas zadania wynosi 180 minut). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Pamiętaj,  Ŝe  podczas  wykonywania  zadania  jesteś  oceniany  przez  nauczyciela,  który 
obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci Ŝadnych wskazówek. 
Nauczyciel  interweniuje  tylko  w  przypadku  naruszenia  przez  Ciebie  przepisów 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  i  moŜe  w takim  przypadku 
przerwać wykonywanie zadania.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

 

Zadanie 
Dokonaj  pomiaru  i  regulacji  statycznego  kąta  wyprzedzenia  tłoczenia  rozdzielaczowej 
pompy wtryskowej metodą czujnikową. Na wykonanie zadania masz 180 minut. 
 

Instrukcja do wykonania zadania 

 
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 
1.  Przeanalizuj dokładnie treść zadania. 
2.  Zapisz w formularzu Plan Działania: 

a)  wykaz kolejnych czynności związanych z wykonywanym zadaniem, 
b)  wykaz narzędzi i części zamiennych potrzebnych do wykonania zadania. 

3.  Zapoznaj się z instrukcjami uŜytkowania przyrządów i narzędzi. 
4.  Przystąp do zorganizowania stanowiska pracy: zgromadź potrzebne narzędzia i materiały 

niezbędne do wykonania zadania. 

5.  Podczas wykonywania zadania przestrzegaj zasad BHP. 
6.  Przygotuj  samochód  do  wykonania  zadania:  załóŜ  ochraniacze  na  błotniki  i  siedzenie 

oraz pokrowiec na kierownicę. 

7.  Przyrządy i narzędzia obsługuj zgodnie z zasadami ich eksploatacji. 
8.  Dokonaj demontaŜu potrzebnych elementów. 
9.  Dokonaj pomiaru i regulacji kąta wyprzedzenia tłoczenia. 
10.  Dokonaj sprawdzenia własnej pracy. 
11.  Utrzymuj ład i porządek podczas wykonywania zadania. 
12.  Po zakończeniu pracy uporządkuj stanowisko pracy, wyczyść narzędzia i rozlicz pobrane 

i zuŜyte części i materiały. 

13.  Omów sposób wykonania zadania. 
14.  Oceń jakość wykonanego zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

 

Zawód: 

Mechanik pojazdów samochodowych 

Symbol cyfrowy: 

723 [04] 

Oznaczenie tematu: 

 

Oznaczenie zadania: 

 

 
Wpisuje zdający 

 

 

 

 

          

    Data urodzenia     

 

 

 

Nr stanowiska 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   PESEL 

 

 

        

 

  dzień     miesiąc     rok        

   

 

PLAN DZIAŁANIA 

 
 

 

1.  Zapisz  wykaz  czynności  wykonywanych  podczas  pomiaru  i  regulacji  kąta  wyprzedzenia 

tłoczenia rozdzielaczowej pompy wtryskowej. 

............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 

2.  Zapisz wykaz części i narzędzi niezbędnych do wykonania zadania. 

............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 

 
 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Zadanie praktyczne 

 
Dokonaj  pomiaru  i  regulacji  statycznego  kąta  wyprzedzenia  tłoczenia  rozdzielaczowej 
pompy wtryskowej metodą czujnikową. Na wykonanie zadania masz 180 minut. 

 

 

Obszar 

 

CZYNNOŚCI  I  KRYTERIA  WYKONANIA 

Liczba pkt 

0–1 

Czynność 1: Sporządzenie wykazu czynności koniecznych podczas 
pomiaru i regulacji kąta wyprzedzenia tłoczenia 

Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  uczeń  zapisał  co  najmniej  6 
rzeczy: 

−−−−    

przygotowanie stanowiska do wykonania zadania, 

−−−−    

demontaŜ przewodów wtryskowych, 

−−−−    

ustawienie wału silnika w ZZ, 

−−−−    

montaŜ czujnika zegarowego, 

−−−−    

pomiar kąta wyprzedzenia, 

−−−−    

regulacja kąta wyprzedzenia poprzez przestawienie pompy, 

−−−−    

sprawdzenie kąta wyprzedzenia, 

−−−−    

montaŜ osprzętu, 

−−−−    

odpowietrzenie układu paliwowego, 

−−−−    

sprawdzenie i uporządkowanie stanowiska. 

 

Czynność 2: Sporządzenie wykazu części i narzędzi potrzebnych do 
wykonania zadania. 

P

L

A

N

O

W

A

N

IE

 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  uczeń  zapisał  co  najmniej  4 
rzeczy: 

−−−−    

czujnik zegarowy z oprawką, 

−−−−    

zestaw kluczy. 

 

Suma punktów w obszarze 1 – planowanie 

 

Czynność 3: Zgromadzenie niezbędnych części i narzędzi. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń zgromadził: 

−−−−    

czujnik zegarowy z przystawką, 

−−−−    

zestaw kluczy. 

 

 

Czynność  4:  Sprawdzenie  stanu  technicznego  zgromadzonego 
sprzętu. 
Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  uczeń  organoleptycznie 
sprawdził stan czujnika zegarowego. 

 

Czynność 5: Dobranie odzieŜy roboczej 

O

R

G

A

N

IZ

O

W

A

N

IE

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

− 

przystąpił  do  wykonywania  zadania  w  kompletnym  ubraniu 
roboczym. 

 

Suma punktów w obszarze 2 – organizowanie 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

 

Czynność 6: Zabezpieczenie pojazdu 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

zabezpieczył pojazd przed zabrudzeniem, 

−−−−    

podłoŜył kliny pod koła pojazdu, 

−−−−    

włączył hamulec postojowy oraz ustawił dźwignię zmiany 
biegów w pozycji neutralnej. 

 

Czynność 7: DemontaŜ przewodów wtryskowych. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

odkręcił przewody wtryskowe. 

 

Czynność 8: MontaŜ czujnika zegarowego 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

odkręcił śrubę pompy, 

−−−−    

ustawił wał korbowy w ZZ, 

−−−−    

zakręcił czujnik zegarowy z napięciem wstępnym wg 
dokumentacji. 

 

Czynność 9: Pomiar kąta wyprzedzenia tłoczenia. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

przekręcił wałem do momentu zatrzymania wskazówki 
czujnika, 

−−−−    

wyzerował czujnik, 

−−−−    

ustawił wał w ZZ, 

−−−−    

odczytał wartość kąta wyprzedzenia na czujniku zegarowym. 

 

Czynność 10: Analiza uzyskanych wyników pomiaru. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

skorzystał z dokumentacji serwisowej, 

−−−−    

uwzględnił konieczność regulacji kąta wyprzedzenia tłoczenia. 

 

Czynność 11:Regulacja kąta wyprzedzenia. 

W

Y

K

O

N

Y

W

A

N

IE

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

poluźnił śruby mocujące pompę, 

−−−−    

przekręcił pompą we właściwym kierunku. 

 

Czynność 12: Kontrola wyników regulacji. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

ponownie zmierzył kąt wyprzedzenia, 

−−−−    

uzyskał wymaganą wartość kąta wyprzedzenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

 

Czynność 13: MontaŜ elementów pompy i osprzętu. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

zakręcił przewody wtryskowe, 

−−−−    

zakręcił wszystkie śruby pompy przepisowym momentem. 

 

Czynność 14: Odpowietrzenie układu paliwowego. 

Kryterium wykonania: 1 pkt –jeŜeli uczeń: 

−−−−    

odpowietrzył układ paliwowy. 

 

Czynność 15: Uruchomienie silnika. 

Kryterium wykonania: 1 pkt –jeŜeli uczeń: 

−−−−    

załoŜył wyciąg spalin, 

−−−−    

uzyskał równomierną pracę silnika. 

 

Czynność 16: Prawidłowe uŜywanie narzędzi i sprzętu. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

uŜywał 

narzędzia 

sprzęt 

pomiarowy 

zgodnie 

z przeznaczeniem.

 

 

Czynność 17: Sprawdzenie poprawności wykonania zadania. 

Kryterium wykonania: 1 pkt –jeŜeli uczeń: 

−−−−    

stwierdził brak wycieków paliwa. 

 

Czynność 18: Uporządkowanie stanowiska pracy. 

 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

oczyścił narzędzia i odłoŜył je na wyznaczone miejsce, 

−−−−    

usunął zabezpieczenia pojazdu, 

−−−−    

na bieŜąco utrzymywał ład i porządek, 

−−−−    

uporządkował stanowisko pracy. 

 

Suma punktów w obszarze 3 – wykonywanie   

Czynność 19: Omówienie sposobu wykonywania zadania. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

omówił technologię pomiaru i regulacji ustawienia pompy 
rozdzielaczowej. 

 

Czynność 20: Ocena jakości wykonanego zadania. 

P

R

E

Z

E

N

T

O

W

A

N

IE

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

ocenił jakość wykonanej pracy, zwrócił uwagę na popełnione 
błędy. 

 

Suma punktów w obszarze 4 – prezentowanie   

RAZEM 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

7. LITERATURA 

 

1.  Bocheński C.: Badania kontrolne samochodów. WKiŁ Warszawa 2000 
2.  Kuczyński Z., Michalak W.: Pracownia samochodowa. WSiP Warszawa 1992 
3.  Orzełowski S.: Naprawa i obsługa pojazdów samochodowych. WSiP, Warszawa 1998 
4.  Rychter T.: Mechanik pojazdów samochodowych, WSiP, Warszawa 2006 
5.  Trzeciak K.: Diagnostyka samochodów osobowych. WKiŁ Warszawa 1998 
6.  Trzeciak K.: Diagnostyka samochodów osobowych. WKiŁ Warszawa 2005 
 
Literatura metodyczna

 

1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004 
3.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Instytut Technologii Eksploatacji, 

Radom 2000 

4.  Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. WyŜsza Szkoła InŜynierska, 

Radom 1995