background image

___________________________________________________________________________ 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 
 
Małgorzata Borucka  

 

 
 
 
 
 

 

Wykonywanie galanterii papierniczej  
734[02].Z1.06

 

 
 
 

 

 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Bogusława Radolińska  
mgr inż. Adam Kanas  
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Małgorzata Borucka 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Teresa Jaszczyk 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  734[02]Z1.06 
„Wykonywanie  galanterii  papierniczej”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu introligator 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

13 

5.1.  Bloczki. Bruliony. Zeszyty 

13 

5.1.1.  Ćwiczenia 

13 

5.2.  Koperty. Skoroszyty. Teczki 

15 

5.2.1.  Ćwiczenia 

15 

5.3.  Segregatory. Albumy. Futerały 

17 

5.3.1.  Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7.  Literatura 
 

33 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

introligator. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia  ze  wskazówkami do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania 
–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem; 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga  forma  jest korzystniejsza, 
ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości; 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  różne  możliwości  ich    realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które 
z zaproponowanych  ćwiczeń  jest    w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu 
technodydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  może  również  zrealizować  ćwiczenia,  które 
sam opracował; 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie  odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie 
odpowiadając  na  zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć 
opanowanie  określonego  zakresu  materiału.  Jeżeli  wystąpią  zaprzeczenia,  nauczyciel 
powinien do tych zagadnień wrócić, sprawdzając, czy  braki  w opanowaniu  materiału  są 
wynikiem  niezrozumienia  przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

ucznia w trakcie nauczania. W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż 
od  postawy  nauczyciela,  sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi 
zainteresowanie 

ucznia. 

Uczeń 

nie 

zainteresowany 

materiałem 

nauczania, 

wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni  umiejętności  założonych  w  jednostce 
modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak  zwaną  „ciekawość  wiedzy”. 
Potwierdzenie  przez  ucznia  opanowania  materiału  nauczania  rozdziału  może  stanowić 
podstawę  dla  nauczyciela  do  sprawdzenia  wiedzy  i  umiejętności  ucznia  z  tego  zakresu. 
Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową,  powinien  zwracać  uwagę  na  predyspozycje 
ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy może lepiej radzi sobie 
z rozwiązywaniem problemów teoretycznych; 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z  zakresu 
całej  jednostki  modułowej  i  należy  je  wykorzystać  do  oceny  uczniów,  a  wyniki 
osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej 
nauczyciela  realizującego  tę  jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  testu  przypisano 
określoną  liczbę  możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa 
uzależniona  jest  od  liczby  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  może  zastosować  test 
według własnego projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby 
tak  przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze 
wykazanie swoich umiejętności.  
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

734[02]Z1.01 

Wykonanie operacji jednostkowych w 

procesach introligatorskich 

734[02]Z1.02 

Wykonanie wkładów do opraw 

introligatorskich 

734[02]Z1.05 

Wykonanie opakowań 

introligatorskich 

734[02]Z1.03 

Wykonanie okładek do opraw 

introligatorskich 

734[02]Z1.04 

Wykonanie opraw 

introligatorskich 

734[02]Z1.06 

Wykonywanie galanterii 

papierniczej 

 

734[02]Z1 

Introligatorstwo przemysłowe 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

 

stosować jednostki układu SI, 

 

przeliczać jednostki, 

 

charakteryzować procesy poligraficzne, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną i technologiczną, 

 

wykonywać jednostkowe operacje introligatorskie, 

 

stosować materiały introligatorskie, 

 

przestrzegać przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

obsługiwać komputer, 

 

współpracować w grupie. 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

– 

rozróżnić rodzaje galanterii papierniczej, 

– 

dobrać materiały do wykonania galanterii papierniczej, 

– 

dobrać maszyny, urządzenia oraz linie do produkcji galanterii papierniczej, 

– 

rozróżnić rodzaje kopert, 

– 

zaprojektować podstawowe rodzaje kopert, 

– 

wykonać koperty, 

– 

zaprojektować albumy introligatorskie, 

– 

wykonać albumy introligatorskie, 

– 

rozróżnić rodzaje skoroszytów, teczek do akt, segregatorów, futerałów,  

– 

zaprojektować skoroszyty, teczki do akt i segregatory, kalendarze, 

– 

wykonać skoroszyty, teczki do akt i segregatory, 

– 

rozróżnić rodzaje brulionów, zeszytów i bloczków, 

– 

wykonać bruliony, zeszyty i bloczki, 

– 

wykonać futerały introligatorskie, 

– 

dobrać środki ochrony indywidualnej obowiązujące na stanowisku pracy, 

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska podczas wykonywania galanterii papierniczej. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  Introligator 734[02] 
Moduł: 

Introligatorstwo przemysłowe 734[02].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie galanterii papierniczej 734[02].Z1.06 

Temat:  

Wykonywanie zeszytu 32-kartkowego. 

Cel ogólny:   Wykonanie zeszytu 32-kartkowego. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  wykonać składki przeznaczone do wykonania zeszytu, 

  skompletować wkład 32-stronicowy z przygotowanych składek, 

  wykonać okładkę zeszytową, 

  wykonać zeszytowe zszycie drutem wkładu z okładką, 

  okroić zeszyt z trzech stron, 

  spasować gotowe zeszyty, 

  organizować i planować realizację zadania, 

  stosować przepisy bhp podczas pracy przy maszynach, 

  uporządkować stanowisko pracy, 

  ocenić jakość wykonanych prac, 

  obsłużyć urządzenie do szycia drutem, złamywarkę, krajarkę i prasę. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

  metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  uczniowie pracują indywidualnie. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne:
 

  zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela, 

  zestaw pytań prowadzących, 

  przykłady składek przeznaczonych do wykonania zeszytu, 

  przykłady wkładów i okładek zeszytowych, 

  arkusze papieru do wykonania składek, 

  papier na okładkę zeszytową, 

  schemat budowy urządzenia do szycia drukiem, złamywarki, krajarki, prasy, 

  schemat technologiczny procesu wykonywania zeszytu, 

  urządzenie do zeszytowego szycia drutem, 

  krajarka jedno- lub trójnożowa, 

  złamywarka, 

  prasa introligatorska, 

  instrukcja obsługi i instrukcja bhp do wykorzystywanych maszyn i urządzeń, 

 

środki ochrony osobistej, 

  papier i przybory do pisania. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Uczestnicy

  uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej kształcący się w zawodzie introligatora. 

 
Zadanie dla ucznia 

Wykonaj  zeszyt  32-kartkowy  o  podanym  formacie.  Przygotuj  samodzielnie  składki, 

wkład  i  okładkę  do  wykonania  zeszytu.  Podczas  pracy  przy  maszynach  zapoznaj  się  
z instrukcją obsługi i stosuj zasady bezpieczeństwa pracy. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 

 

Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 

Faza I. Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jak zbudowany jest zeszyt? 
2.  W jaki sposób kompletuje się wkład przeznaczony do łączenia zeszytowego? 
3.  Na czym polega szycie zeszytowe drutem? 
4.  Jaka jest zasada pracy urządzenia do szycia drutem? 
5.  W jakim celu prasujemy zeszyty przed okrawaniem? 
6.  W jakim celu umieszcza się składki w prasie? 
7.  Jaka jest kolejność okrawania bloków zeszytu? 
 
Faza II. Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.  Z jakiego materiału należy wykonać składki i okładkę zeszytu? 
2.  Ile stronic i złamów ma mieć składka? 
3.  Jakie maszyny i urządzenia są potrzebne do wykonania zeszytu? 
4.  Jak przebiega proces technologiczny wykonania zeszytu? 
5.  Jakie są parametry techniczne zeszytu – format, ilość stronic? 
 
Faza III. Ustalenie 
1.  Uczeń dobiera materiały do wykonania zeszytu. 
2.  Uczeń  zapoznaje  się  z  instrukcją  obsługi  oraz  instrukcją  bhp  złamywarki,  urządzenia  do 

szycia drutem, krajarki i prasy.  

3.  Uczeń dobiera środki ochrony osobistej. 
 
Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczeń wykonuje i kompletuje składki w wkład zeszytowy. 
2.  Uczeń wykonuje okładkę zeszytową. 
3.  Uczeń łączy wkład z okładką metodą zeszytowego szycia drutem. 
4.  Uczeń prasuje wykonany zeszyt. 
5.  Uczeń wykonuje okrawanie zeszytu z trzech stron. 
6.  Uczeń porządkuje stanowisko pracy. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczeń  ocenia  jakość  wykonanej  oprawy:  zgodność  z  podanymi  parametrami 

technicznymi, poprawność szycia, prostokątność i otwieralność. 

2.  Nauczyciel weryfikuje ocenę, wskazuje ewentualne błędy i osiągnięcia. 
 
Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im 

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać,  jakie umiejętności  były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Introligator 734[02] 

Moduł: 

Introligatorstwo przemysłowe 734[02].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie galanterii papierniczej 734[02].Z1.06 

Temat:  Wykonywanie projektu teczki do akt. 

Cel ogólny:  Wykonanie projektu teczki do akt. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  analizować budowę teczki do akt, 

  wykonać szkice i rysunki techniczne elementów teczki, 

  zaproponować sposób łączenia elementów teczki, 

  dobrać materiały do wykonania teczki, 

  zaprezentować projekt ewentualnie z użyciem techniki komputerowej, 

  organizować i planować realizację zadania, 

  uporządkować stanowisko pracy, 

  ocenić jakość wykonanych prac, 

  obsłużyć urządzenie do szycia drutem, złamywarkę, krajarkę i prasę. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

  metoda przewodniego tekstu.  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  uczniowie pracują indywidualnie. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne 

  zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela, 

  zestaw pytań prowadzących, 

  wzory teczek różnej konstrukcji, 

  wzorniki i próbki materiałów stosowanych do wykonywania teczek, 

  papier do rysowania, przybory do kreślenia, 

  ewentualnie stanowisko komputerowe z oprogramowaniem graficznym i edytorem tekstu, 

np. WORLD + Corel Draw, 

  plansza obrazująca zasady wymiarowania rysunku technicznego. 

 
Uczestnicy

  uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej kształcący się w zawodzie introligatora. 

 
Zadanie dla ucznia 

Wykonaj  projekt  teczki  do  akt  w  formie  rysunków  lub  prezentacji  komputerowej. 

Zaproponuj sposób łączenia elementów teczki i dobierz materiały do jej wykonania. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Przebieg zajęć: 

 

Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 
 
Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 

Faza I. Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Z jakich elementów zbudowana jest teczka do akt? 
2.  Jakie materiały stosuje się wykonywania teczek? 
3.  Jakie są sposoby łączenia elementów teczek do akt? 
4.  Jakie są zasady wymiarowania rysunku technicznego? 
5.  Jakie są sposoby zdobienia teczek? 
 
Faza II. Planowanie 
1.  Jakie elementy teczki należy narysować? 
2.  Jakie będą wymiary teczki? 
3.  Z jakich materiałów należy wykonać teczkę? 
4.  Jaki sposób zdobienia teczki można zastosować? 
5.  W jaki sposób wykonuje się rysunek techniczny teczki? 
 
Faza III.  Ustalenie 
1.  Uczeń określa format teczki. 
2.  Uczeń dobiera materiały do wykonania teczki. 
3.  Uczeń określa konstrukcję teczki. 
 
Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczeń wykonuje szkic koncepcyjny teczki. 
2.  Uczeń wykonuje rysunki: 

  elementów teczki, 

  zdobień, 

  sposobu łączenia, 

  gotowej teczki. 

3.  Uczeń  prezentuje  projekt,  uzasadniając  dobór  materiałów,  sposób  skonstruowania  

i zdobienia teczki. 

 
Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczeń  ocenia  poprawność  wykonanego  projektu  oraz  jego  walorów  estetycznych  

i użytkowych. 

2.  Nauczyciel weryfikuje ocenę, wskazuje ewentualne błędy i osiągnięcia. 
 
Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im 

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Bloczki. Bruliony. Zeszyty  

 
5.1.1.   Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj z papieru do pisania o gramaturze 70÷100 g/m

2

 pięć  bloczków 50-kartkowych 

o wymiarach 100x100 [mm], łączonych klejowo. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Należy  zapoznać  uczniów  z  instrukcją  obsługi  krajarki,  uruchomić  kontrolnie  krajarkę 
i wykonać próbę krojenia. Po wykonaniu okrawania wyłączyć krajarkę. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać uważnie instrukcję, 
2)  zgromadzić materiały do wykonania bloczka, 
3)  zgromadzić  niezbędne  narzędzia  – pędzle  do kleju,  ewentualnie zaciski  do  papieru,  nóż 

introligatorski, 

4)  wykonać przekrawanie i okrawanie bloczków. 
 
Uwaga:   Zapoznaj  się  z  instrukcją  obsługi  krajarki  i  instrukcją  bhp,  uruchom  kontrolnie 

krajarkę i wykonaj próbę krojenia. Po wykonaniu okrawania wyłącz krajarkę. 

 
5)  uformować i umocnić stos arkuszy do wykonania bloczków, 
6)  zakleić jeden z boków stosu będący grzbietem bloczków i pozostawić do wyschnięcia, 
7)  oddzielić za pomocą noża introligatorskiego bloczki 50-kartkowe, 
8)  odłożyć bloczki na wyznaczone miejsce, 
9)  uporządkować miejsce pracy, 
10)  ocenić jakość wykonanych bloczków. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru do pisania i makulatury, 

 

klej do zaklejania grzbietów bloczków, 

 

pędzle i nóż introligatorski, 

 

przymiar liniowy, 

 

krajarka z instrukcja obsługi bhp, 

 

zacisk do papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

środki czystości. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  zeszyt  16-kartkowy  o  formacie  A5  z arkuszy  papieru  formatu  A3  i  gramatury 

80÷100  g/m

z  okładką  zeszytową  z  papieru  o  gramaturze  220  g/m

2

,  następnie  przedstaw 

przebieg prac w postaci schematu technologicznego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać uważnie instrukcję, 
2)  zaplanować i zapisać kolejność wykonywanych czynności, 
3)  zgromadzić materiały i narzędzia do wykonania zeszytu, 
4)  wykonać składki i okładkę, 
5)  połączyć wkład z okładką metodą szycia drutem i sprasować, 
6)  okroić wykonana oprawę i ocenić jej jakość, 
7)  uporządkować miejsce pracy, 
8)  zapisać wykonane operacje w postaci schematu blokowego. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

papier do pisania o gramaturze 80÷100 g/m

2

, arkusze A3, 

 

papier na okładkę o gramaturze 220 g/m

2

, arkusz A2, 

 

urządzenie do szycia drutem z instrukcją obsługi i instrukcją bhp, 

 

krajarka z instrukcją obsługi i instrukcją bhp, 

 

prasa z instrukcją obsługi i instrukcją bhp, 

 

przymiar liniowy i przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2.  Koperty. Skoroszyty. Teczki 

 
5.2.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj projekt koperty do określonego akcydensu – zaproszenia oraz dobierz materiały 

do wykonania projektu i uzasadnij wybór. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Należy przejść instruktarz wstępny na stanowisku pracy nożyc introligatorskich. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać uważnie instrukcję, 
2)  wymierzyć otrzymane zaproszenie, 
3)  wykonać obliczenia i rysunek wykroju koperty, 
4)  dobrać materiały do wykonania koperty, 
5)  narysować, wykroić, złamać i skleić kopertę, 
6)  uporządkować miejsce pracy, 
7)  umieścić  zaproszenie  w  kopercie,  ocenić  jakość  wykonania  i  walory  estetyczne 

wykonanej koperty, 

8)  uzasadnić dokonany wybór materiałów (w formie pisemnej lub ustnie). 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

druk akcydensowy – zaproszenie – do którego ma być wykonana koperta, 

 

wybór papierów do wykonania kopert, 

 

klej do kopert,  

 

pędzle do kleju, nóż introligatorski, nożyce introligatorskie, 

 

przymiar liniowy i przybory do pisania, 

 

makulatura i środki czystości, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  teczkę  do  akt  z  tworzywa  sztucznego  wg  zamówienia  z  wykorzystaniem 

zgrzewarki. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Należy przejść instruktarz wstępny na stanowisku pracy krajarki jednonożowej. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać uważnie instrukcję, 
2)  przygotować materiały do wykonania teczki zgodnie z zamówieniem, 
3)  wymierzyć i wykroić elementy teczki, 
4)  zapoznać się z instrukcją obsługi i instrukcją bhp zgrzewarki, 
5)  uruchomić  kontrolnie  zgrzewarkę,  wykonać  próbę  zgrzewania  i  ewentualnie  dokonać 

regulacji parametrów pracy zgrzewarki, 

6)  połączyć elementy teczki metodą zgrzewania przy użyciu zgrzewarki, 
7)  wyłączyć zgrzewarkę i uporządkować miejsce pracy, 
8)  ocenić jakość wykonanej teczki i zgodność jej parametrów z zamówieniem. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zgrzewarka do tworzyw sztucznych z instrukcją obsługi i instrukcją bhp, 

 

materiały do wykonania teczki, 

 

nóż introligatorski, nożyce introligatorskie, 

 

przymiar liniowy i przybory do pisania, 

 

środki czystości, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Przedstaw  w  postaci  schematu  technologicznego  sposób  wykonania  skoroszytu  do  akt 

z okładką z tektury. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Należy przejść instruktarz wstępny na stanowisku pracy krajarki trójnożowej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać uważnie instrukcję, 
2)  zebrać informacje na temat materiałów i maszyn, którymi możesz dysponować, 
3)  zapisać  kolejno  operacje  prowadzące  do  wykonania  skoroszytu  w  postaci  schematu 

blokowego. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

katalogi materiałów i maszyn, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia – ewentualnie komputer z dostępem do Internetu. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3.  Segregatory. Albumy. Futerały 

 
5.3.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj projekt albumu okolicznościowego do fotografii. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Korzystnie  jest  wykonać  rysunki  do  projektu  z  zastosowaniem  techniki  komputerowej  
np. w programie Corel Draw. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać uważnie instrukcję, 
2)  zapoznać się ze wzorami różnych albumów (katalogi, Internet), 
3)  wykonać szkic koncepcyjny albumu, 
4)  dokonać niezbędnych obliczeń, 
5)  przedstawić projekt w postaci rysunku technicznego, 
6)  dobrać materiały do zaplanowanego projektu. 
 
Uwaga:   Korzystnie  jest  wykonać  rysunki  do  projektu  z  zastosowaniem  techniki 

komputerowej, np. w programie Corel Draw. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

egzemplarze albumów różnych rodzajów i kategorii albumów, 

 

próbki materiałów do wykonywania albumów i ewentualnie wzorniki, 

 

ewentualnie komputer z dostępem do Internetu, 

 

przybory do pisania i kreślenia, papier, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj futerał wg wzoru z otrzymanych, gotowych elementów. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Należy przejść instruktarz wstępny na stanowisku pracy urządzenia do perforowania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać uważnie instrukcję, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

2)  zgromadzić na stanowisku pracy materiały i elementy do wykonania futerału oraz wzór, 
3)  połączyć elementy futerału i gotowy futerał odłożyć na wyznaczone miejsce, 
4)  uporządkować miejsce pracy, 
5)  ocenić jakość oraz zgodność ze wzorem wykonanego futerału. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

wzór futerału do wykonania, 

 

elementy futerału do połączenia, 

 

klej lub inne materiały łączące, 

 

środki czystości i makulatura, 

 

przybory do pisania i przymiar, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Przedstaw w postaci schematu projekt linii potokowej do wykonania segregatorów.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Należy przejść instruktarz wstępny na stanowisku pracy złamywarki kasetowej. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać uważnie instrukcję, 
2)  zaplanować kolejność wykonywania operacji jednostkowych, 
3)  dobrać i zapisać nazwy 

 

materiałów do wykonywania segregatora,  

 

maszyn i urządzeń wchodzących w skład linii,  

4)  wykonać  projekt  linii  w  postaci  schematu  blokowego  zgodnie  z  zaplanowanymi 

czynnościami, wybranymi materiałami i urządzeniami do ich obróbki. 

 
Uwaga:   W  miarę  możliwości  należy  wykorzystać  do  powyższych  czynności  technikę 

komputerową. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

segregatory różnych typów, katalogi segregatorów, 

 

próbki i wzorniki materiałów do wykonywania segregatorów, 

 

schematy  budowy  i  instrukcje  maszyn  i  urządzeń  wykorzystywanych  do  produkcji 
segregatorów, 

 

papier i przybory do pisania, 

 

ewentualnie komputer z edytorem tekstu i dostępem do Internetu, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  galanterii 
papierniczej” 

Test składa się z 24 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 2, 3, 4, 6, 7, 9–16, 18–21, 23 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 1, 5, 8, 17, 22, 24 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 13  zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 16  zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 20  zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  22  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. b, 4. c, 5. b, 6. d, 7. d, 8. d, 9. d, 10. d, 11. b, 
12. c, 13. a, 14. d, 15. a, 16. c, 17. a, 18. a, 19. d, 20. b, 21. b, 22. b, 23. a, 24. d. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić cechy bloczków 

PP 

Rozpoznać okładki bloczków 

Zdefiniować pojęcie brulionu 

Rozróżnić okładki od zeszytów 

Określić zastosowanie operacji perforowania 

PP 

Zidentyfikować materiał do wykonania bloku do 
rysowania 

Rozróżnić bloki 

Dobrać sposób łączenia bloków 

PP 

Rozróżnić operacje wykonywane w procesie 
produkcji kopert 

10  Rozróżnić maszyny wykorzystywane w procesach 

introligatorskich 

11  Rozróżnić koperty w zależności od zastosowania 

12  Rozróżnić materiały do wykonywania kopert 

13  Zidentyfikować materiał na okładkę skoroszytu 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

14  Rozróżnić operacje wykonywane w procesie 

produkcji skoroszytów 

15  Rozróżnić operacje wykonywane w procesie 

produkcji teczek 

16  Rozróżnić materiały wykorzystywane w procesie 

produkcji skoroszytów 

17  Dobrać maszynę do wykonywania teczki 

z sztucznego tworzywa 

PP 

18  Zdefiniować segregatory 

19  Rozróżnić materiały poligraficzne 

20  Zdefiniować pojęcie formatu albumowego 

21  Rozróżnić metody łączenia wkładów 

22  Obliczyć liczbę kart albumu 

PP 

23  Rozróżnić narzędzia do wykonywania elementów 

futerału 

24  Dobrać arkusz określonego formatu do 

wykonywania segregatora 

PP 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  24  zadania.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Pojedyncze kartki mogą być wyrywane 

a)  tylko z bloczków z zaklejonym grzbietem. 
b)  ze wszystkich bloczków. 
c)  tylko z bloczków z wykonaną perforacją. 
d)  tylko z bloczków zszytych drutem. 

 

2.  Do bloczków nie wykonuje się okładek 

a)  zakrywających. 
b)  łączonych lamówką. 
c)  przylegających. 
d)  jednorodnych. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

3.  Bruliony są to 

a)  stosy luźnych arkuszy. 
b)  oprawy niezeszytowe z nienumerowanymi kartkami. 
c)  złamane arkusze papieru. 
d)  oprawy zeszytowe z numerowanymi kartkami. 

 
4.  W zeszytach wykonuje się okładki 

a)  przylegające. 
b)  zakrywające. 
c)  zeszytowe. 
d)  z lamówką. 

 

5.  Perforowanie kartek bloczka ma na celu 

a)  zwiększenie estetyki. 
b)  ułatwianie wyrwania kartki. 
c)  wzmocnienie połączenia kartek. 
d)  utrudnienie wyrwania kartki. 

 

6.  Materiałem na bloki do rysowania jest 

a)  papier offsetowy o gramaturze 80 g/m

2

b)  tektura o gramaturze 360 g/m2. 
c)  papier oklejkowy o gramaturze 160 g/m2. 
d)  papier nie powlekany o gramaturze 160 g/m2. 

 

7.  W formie bloków nie wykonuje się 

a)  notatników. 
b)  kalendarzy. 
c)  notesów. 
d)  gazet. 

 
8.  Do łączenia bloków nie używa się 

a)  kleju. 
b)  spiral. 
c)  drutu. 
d)  termonici. 

 
9.  W procesie produkcji kopert nie wykonuje się operacji 

a)  wykrawania. 
b)  gumowania. 
c)  złamywania. 
d)  nakładkowania. 

 
10.  W produkcji kopert nie znajdują zastosowania 

a)  wykrawarki. 
b)  złamywarki. 
c)  prasy. 
d)  niciarki. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

11.  Do przewozu tajnych dokumentów wykonuje się koperty 

a)  zwykłe krzyżowe. 
b)  bezpieczne. 
c)  zwykłe z kopertą. 
d)  ozdobne. 

 
12.  Materiały stosowane do wykonywania kopert kurierskich to 

a)  papiery offsetowe. 
b)  papiery ozdobne. 
c)  papiery pakowe. 
d)  papiery czerpane. 

 
13.  Okładkę skoroszytu wykonuje się z 

a)  jednego arkusza tektury. 
b)  jednego arkusza cienkiej folii. 
c)  dwóch arkuszy tektury. 
d)  dwóch arkuszy papieru. 

 
14.  W procesie produkcji skoroszytów nie wykonuje się operacji 

a)  złamywania. 
b)  przegniatania. 
c)  krojenia. 
d)  oklejania. 

 

15.  W celu ułatwienia otwierania teczki wykonuje się operację 

a)  przegniatania. 
b)  oklejania. 
c)  nadkrawania. 
d)  prasowania. 

 
16.  Do produkcji skoroszytów stosuje się  

a)  materiały pokryciowe. 
b)  papiery drukowe. 
c)  tektury introligatorskie. 
d)  folie pęcherzykowe. 

 

17.  W procesie produkcji teczek z tworzyw sztucznych wykorzystuje się 

a)  zgrzewarki. 
b)  oklejarki. 
c)  złamywarki. 
d)  wiertarki. 

 
18.  Segregatory są produktami zaliczanymi do 

a)  galanterii papierniczej. 
b)  opraw prostych. 
c)  druków luźnych. 
d)  akcydensów okolicznościowych. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

19.  W produkcji segregatorów nie stosuje się 

a)  tektury. 
b)  papieru. 
c)  folii. 
d)  nici. 

 
20.  Określenie „format albumowy” oznacza że opraw ma 

a)  szerokość równą wysokości. 
b)  szerokość większą co najmniej o 20 mm od wysokości. 
c)  szerokość o ½ mniejszą od wysokości. 
d)  szerokość 2 razy mniejszą od wysokości. 

 
21.  Łączenie kart albumu nie wykonuje się metodą 

a)  szycia nićmi. 
b)  zgrzewania. 
c)  klejenia. 
d)  szycia drutem. 

 
22.  Ilość kart albumu o wymiarach 200 x 300 mm wykonana z arkusza tektury o wymiarach 

500 x 700 mm to 
a)  2. 
b)  4. 
c)  6. 
d)  8. 

 
23.  Wykrawanie elementów futerału wykonuje się przy użyciu 

a)  wykrojnika płytowego. 
b)  noża krążkowego. 
c)  wykrojnika przelotowego. 
d)  wiertła introligatorskiego. 

 
24.  Segregator  w  postaci  oprawy  przylegającej  formatu  A4  wykonać  można  z  jednego 

arkusza tektury formatu 
a)  A6. 
b)  A5. 
c)  A3. 
d)  A2. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko............................................................................................................................. 
 

Wykonywanie galanterii papierniczej

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedzi 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

23 

 

24 

 

Razem:   

 
 
 
 

 

 

 

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

TEST 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  galanterii 
papierniczej” 

Test składa się z 24 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania  1,  2,  3,  4,  5,  8,  9,  10,  12,  13,  14,  15,  16,  17,18,  19,  20,  21  są  poziomu 
podstawowego, 

− 

zadania 6, 7, 11, 22, 23, 24 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 16 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 22 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. a, 2. a, 3. b, 4. a, 5. c, 6. a, 7. d, 8. c, 9. d,  10. a, 11. b, 
12. b, 13. a, 14. a, 15. d, 16. a, 17. b, 18. a, 19. d, 20. b, 21. b, 22. a, 23. c, 24. a. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić sposoby połączenia bloczka 

Rozpoznać nazwę materiałów biurowych 

Wyjaśnić cel wykonywania perforacji 

Rozpoznać nazwę maszyny do wykonywania 
perforacji 

Rozróżnić papiery do wykonania bloków 

Określić cechy zeszytów 

PP 

Dobrać materiały do wykonywania okładek 
brulionów 

PP 

Zidentyfikować operację wykonywaną w procesie 
produkcji kopert 

Rozróżnić maszyny do wykonywania galanterii 
papierniczej 

10  Rozróżnić materiały do wykonywania kopert  

11  Określić cel zastosowania folii pęcherzykowej 

PP 

12  Rozpoznać zastosowanie skoroszytów 

13  Rozpoznać metodę obróbki grzbietu skoroszytu 

14  Rozpoznać metodę łączenia elementów teczki z 

tworzywa sztucznego 

15  Rozróżnić materiały introligatorskie 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

16  Rozróżnić maszyny introligatorskie 

17  Rozróżnić rodzaje okładek  

18  Rozróżnić operacje jednostkowe w procesach 

introligatorskich 

19  Rozróżnić materiały do wykonania segregatorów 

20  Rozróżnić materiały do wykonania wkładów do 

albumów 

21  Rozpoznać narzędzie do przegniatania 

22  Dobrać materiał do wykonywania oklejki futerału 

PP 

23  Dobrać opakowanie do wydania wielotomowego 

PP 

24  Obliczyć czas wykonania segregatorów  

PP 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  24  zadania.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Słabe połączenie kartek bloczka uzyskuje się w wyniku łączenia 

a)  klejowego w grzbiecie. 
b)  bloczkowego szycia drutem. 
c)  szycia nićmi. 
d)  zeszytowego szycia drutem. 

 
2.  Nazwa galanteria papiernicza odnosi się do  

a)  materiałów biurowych. 
b)  wydawnictw gazetowych. 
c)  wydawnictw dziełowych. 
d)  materiałów wydawniczych. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

3.  Perforowanie kartek bloczka ma na celu 

a)  zwiększenie estetyki. 
b)  ułatwienie wyrywania kartek. 
c)  wzmocnienie połączenia kartek. 
d)  utrudnienie wyrywania kartek. 

 
4.  Do wykonywania perforacji bloku wykorzystuje się maszynę o nazwie 

a)  perforówka. 
b)  parafinówka. 
c)  zaklejarka. 
d)  zbierarka. 

 
5.  Materiały, których nie stosuje się do wykonywania kartek bloków, to 

a)  papiery samokopiujące. 
b)  papiery do pisania. 
c)  papiery drukowe. 
d)  papiery pakowe. 
 

6.  Zeszyty mają strony 

a)  nienumerowane. 
b)  numerowane. 
c)  z numeracją parzystą. 
d)  z numeracją nieparzystą. 

 

7.  Do wykonywania okładek brulionów nie stosuje się  

a)  tworzyw sztucznych. 
b)  tektur o grubości 0,5 mm. 
c)  papierów o gramaturze powyżej 80 g/m

2

d)  papierów o gramaturze poniżej 80 g/m

2

 
8.  W procesie produkcji kopert wykonuje się operację 

a)  kompletowania wkładu. 
b)  oklejania okładki. 
c)  wykrawania papieru. 
d)  nadkrawania tektury. 
 

9.  W procesie produkcji galanterii papierniczej nie znajdują zastosowania 

a)  liczarki. 
b)  prasy. 
c)  bigówki. 
d)  bobinarki. 

 
10. Koperty do zaproszeń wykonuje się z papierów 

a)  ozdobnych. 
b)  pakowych. 
c)  offsetowych. 
d)  podgumowanych. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

11. W procesie produkcji kopert stosuje się folię pęcherzykową w celu 

a)  zwiększenia estetyki koperty. 
b)  ochrony zawartości koperty. 
c)  zwiększenia ciężaru przesyłki. 
d)  zwiększenia objętości przesyłki. 
 

12. Skoroszyty mają zastosowanie do 

a)  wykonywania opraw. 
b)  przechowywania akt. 
c)  magazynowania papieru. 
d)  wykonywania opakowań. 

 
13. W celu ułatwienia otwierania skoroszytu wykonuje się 

a)  przegniecenia w grzbiecie. 
b)  zaklejenia grzbietu. 
c)  wzmocnienia grzbietu. 
d)  perforację wzdłuż grzbietu. 

 
14. Elementy teczki z tworzyw sztucznych łączy się metodą 

a)  zgrzewania. 
b)  klejenia. 
c)  szycia. 
d)  nitowania. 

 

15. W procesie produkcji skoroszytów nie stosuje się 

a)  papierów powlekanych. 
b)  tektur introligatorskich. 
c)  tworzyw sztucznych. 
d)  gazy introligatorskiej. 

 
16. Maszyny mające zastosowanie do produkcji segregatorów to  

a)  krajarki. 
b)  złamywarki. 
c)  gumowarki. 
d)  perforówki. 

 

17. Segregatorów nie wykonuje się w postaci okładek 

a)  przylegających. 
b)  zeszytowych. 
c)  oklejanych. 
d)  zakrywających. 
 

18. Segregatory w formie składanych pojemników otrzymuje się w wyniku operacji 

a)  wykrawania. 
b)  przekrawania. 
c)  nadkrawania. 
d)  okrawania. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

19. W produkcji segregatorów nie stosuje się 

a)  tektury. 
b)  papieru. 
c)  folii. 
d)  nici. 

 
20. Wkładów do albumów nie wykonuje się z 

a)  PCV. 
b)  tektury. 
c)  papieru ozdobnego. 
d)  papieru offsetowego. 
 

21. Ręczne przegniatanie kart albumu wykonuje się przy użyciu 

a)  nożyczek. 
b)  kostki introligatorskiej. 
c)  ołówka. 
d)  młotka. 

 
22. Do wykonywania oklejki futerału stosuje się 

a)  materiał pokryciowy. 
b)  papier samokopiujący. 
c)  papier offsetowy. 
d)  tekturę introligatorską. 

 
23. Odpowiednim opakowaniem kilku tomów drogiego wydania jest 

a)  skoroszyt. 
b)  teczka. 
c)  futerał. 
d)  koperta. 

 
24. Linia do wykonywania segregatorów pracuje z wydajnością 1 tysiąca egzemplarzy na 

godzinę. Czas potrzebny do wykonania 500 segregatorów to 
a)  0,5 godziny. 
b)  1 godzina. 
c)  1,5 godziny. 
d)  2 godziny. 

 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko............................................................................................................................. 
 

Wykonywanie galanterii papierniczej

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedzi 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

23 

 

24 

 

Razem:   

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

7.  LITERATURA 

 

1.  Jakucewicz  S.,  Magdzik  S.:  Materiałoznawstwo  dla  szkół  poligraficznych.  WSiP, 

Warszawa 2001 

2.  Kołak  J.,  Ostrowski  J.:  Maszyny  i  urządzenia.  Maszynoznawstwo  poligraficzne  dla 

introligatorów. WSiP, Warszawa 1990 wyd. I 

3.  Magdzik  S.:  Ćwiczenia  laboratoryjne  z  technologii  introligatorstwa  przemysłowego. 

OWPW, Warszawa 1996 

4.  Magdzik S.: Introligatorstwo przemysłowe. WSiP, Warszawa 1992 
5.  Panak  J.,  Ceppan  M.,  Dvonka  V.,  Karpinsky  L.,  Kordoš  P.,  Mikuła  M.,  Jakucewicz  S. 

Poligrafia. Procesy i technika. COBRPP, Warszawa 2005 

6.  Magdzik S., Jakucewicz S.: Podstawy poligrafii. WSiP, Warszawa 1999 
7.  Praca zbiorowa. Poligrafia ogólna. WSiP Warszawa 1993 
8.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr Fundusz Współpracy, Warszawa1997 

9.  Kornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Idee, Radom 2000 
10.  Kwiatkowski  S.M.:  Kształcenie  zawodowe  –  wyzwania,  priorytety,  standardy.  IBE, 

Warszawa 2006 

11.  Praca  zbiorowa:  Współczesne  polskie  introligatorstwo  i  papiernictwo.  Mały  słownik 

encyklopedyczny. Ossolineum, Wrocław 1986 

12.  Krajowy  standard  kwalifikacji  zawodowych  dla  zawodu  Introligator  poligraficzny 

734502. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Warszawa 2007 

13.  www.odsw.pl/foto_towary.html 
14.  www.agkoperty.com.pl 
15.  www.pphempol.com.pl 
16.  www.list.com.pl 
17.  PN i NB 
 

Czasopisma: 

 

Poligrafika, 

 

Poligrafia polska, 

 

Print Publishing, 

 

Przegląd Papierniczy,  

 

Opakowania,  

 

Świat Druku,  

 

Świat Poligrafii. 

 

Literatura metodyczna: 

1.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
3.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  ITeE,  Wyższa  Szkoła 

Inżynierska, Radom 1998