background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ

 

 
 
 
 

 
Witold Górski

 

 
 
 
 
 
 
 

 
Stosowanie  wtórnych  metod  i  zabiegów  intensyfikacji 
wydobycia ropy naftowej 811[01].Z2.03 
 

 
 
 
 
 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
dr inż. Wacław Chrząszcz 
dr inż. Mirosław Rzyczniak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Witold Górski 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Teresa Sagan 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  811[01].Z2.03 
„Stosowanie wtórnych metod i zabiegów intensyfikacji wydobycia ropy naftowej”, zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu górnika eksploatacji otworowej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Cel stosowania i rodzaje metod intensyfikacji wydobycia ropy naftowej 

11 

 5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Szczelinowanie hydrauliczne skał w odwiertach i jego odmiany  

13 

 5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3.  Kwasowanie skał w odwiertach eksploatacyjnych 

16 

 5.3.1.  Ćwiczenia 

16 

5.4.  Cel stosowania i rodzaje wtórnych metod wydobycia ropy naftowej 

18 

 5.4.1.  Ćwiczenia 

18 

5.5.  Nawadnianie złoża 

19 

 5.5.1.  Ćwiczenia  

19 

5.6.   Nagazowanie złoża 

21 

         5.6.1. Ćwiczenia 

21 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7.  Literatura 

37 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  pomoże  w  prowadzeniu  zajęć 

dydaktycznych  w  jednostce  modułowej  „Stosowanie  wtórnych  metod  i  zabiegów 
intensyfikacji  wydobycia  ropy  naftowej”  w  szkole  zawodowej  kształcącej  w  zawodzie 
górnika eksploatacji otworowej 811[01].  

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania  wstępne  –  wykaz  umiejętności,  jakimi  powinien  dysponować  uczeń  przed 
przystąpieniem do realizacji  programu jednostki modułowej, 

– 

cele  kształcenia  –  wykaz  umiejętności  jakie  uczeń  powinien  opanować  w  wyniku 
realizacji programu jednostki modułowej,  

– 

przykładowe scenariusze zajęć – propozycje prowadzenia zajęć dydaktycznych różnymi 
metodami,  

– 

propozycje  ćwiczeń  –  mają  one  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych,  

– 

ewaluację  osiągnięć  uczniów  –  przykładowe  narzędzia  pomiaru  dydaktycznego 
zawierające dwa zestawy testów wyboru,   

– 

wykaz literatury, z jakiej mogą korzystać uczniowie podczas nauki. 
Według  założeń  kształcenia  modułowego,  nauczyciel  przede  wszystkim  ma  kierować 

procesem  dydaktycznym,  stwarzając  uczniowi  warunki  do  samodzielnego  przyswajania 
wiedzy oraz kształtowania umiejętności w sposób kontrolowany.  

Zalecane  jest,  aby  kształcenie  było  realizowane  metodami  aktywizującymi  oraz 

metodami  praktycznymi,  poprzez  wykonywanie  ćwiczeń  laboratoryjnych.  Istotną  rolę 
odgrywa  wykonywanie  ćwiczeń  laboratoryjnych,  mających  na  celu  ukształtowanie  nowych 
umiejętności  praktycznych  i  utrwalenie  nabytych  wcześniej.  Umieszczone  w  poradniku 
ćwiczenia  należy  traktować  jako  przykładowe.  Nauczyciel  powinien  tworzyć  nowe 
ćwiczenia, dostosowane do możliwości i warunków związanych z wyposażeniem pracowni, 
które  powinny  prowadzić  do  osiągnięcia  wszystkich  celów  określonych  w programie 
jednostki modułowej. 

Po  wykonaniu  zaplanowanych  ćwiczeń  uczeń  ma  możliwość  sprawdzenia  poziomu 

swoich  postępów,  rozwiązując  test  „Sprawdzian  postępów”.  Uczeń  powinien  samodzielnie 
przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi. W tym celu wstawia X w kolumnie: 

 

TAK – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest twierdząca,  

 

NIE – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest przecząca. 

Podobne  czynności  może  wykonać  nauczyciel,  obserwując  zachowania  ucznia  i  efekty 

jego  pracy.  Po  dokonaniu  przeglądu  odpowiedzi,  ustala  się  pytania,  na  które  uczeń  nie 
potrafił  odpowiedzieć  lub  odpowiedział  przecząco.  Brak  odpowiedzi  lub  zaznaczenie  NIE 
wskazują  luki  w  wiedzy  lub  umiejętnościach.  Zmusza  to  ucznia  do  ponownego  zapoznania 
się  z potrzebnymi  treściami,  powtórzenia  ćwiczenia  lub  jego  części.  Podczas  oceny  należy 
przyjąć zasadę, że zadanie (ćwiczenie) będzie zaliczone tylko wtedy, kiedy będzie wykonane 
zgodnie  z  przyjętymi  standardami  i  kryteriami.  Można  stosować  przyjęty  w  danej  szkole 
wewnętrzny  system  oceniania,  można  też  potwierdzać  umiejętności  ucznia  w  skali 
dwustopniowej: ćwiczenie (zadanie) zaliczone, ćwiczenie (zadanie) nie zaliczone.  

W  materiale  nauczania  rozdziału  4.5  Nawadnianie  złoża  we  wzorze  na  obliczanie 

chłonności  odwiertu  został  wprowadzony  logarytm  dziesiętny.  W  związku  z  tym  należy 
zapoznać uczniów z pojęciem logarytmu. 

Na  zakończenie  realizacji  programu  jednostki  modułowej  nauczyciel  przeprowadza 

sprawdzian  sumatywny,  którego  wynik  określa  poziom  nabytej  wiedzy  i ukształtowanych 
umiejętności.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

811[01].Z2 

Eksploatacja otworowa kopalin 

811[01].Z2.01 

Wykonywanie pomiarów parametrów 

złożowych 

811[01].Z2.02 

Wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego 

otworami wiertniczymi 

811[01].Z2.03 

Stosowanie wtórnych metod i zabiegów 

intensyfikacji wydobycia ropy naftowej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

definiować i omawiać własności złożowe skał zbiornikowych ropy naftowej takie jak: 
porowatość, szczelinowatość, przepuszczalność, wytrzymałość skał, 

– 

rozpoznawać rodzaje skał zbiornikowych, 

– 

definiować  i  omawiać  ciśnienia  występujące  w  złożu  i  w  odwiercie  eksploatacyjnym 
takie  jak:  ciśnienie  złożowe,  ciśnienie  denne  statyczne,  ciśnienie  denne  dynamiczne, 
ciśnienie głowicowe, 

– 

wyznaczać ciśnienia występujące w złożu i odwiercie eksploatacyjnym, 

– 

określać  czynniki  wpływające  negatywnie  na  wielkość  dopływu  ropy  naftowej  do 
odwiertu eksploatacyjnego, 

– 

charakteryzować konstrukcje odwiertów w strefie złożowej, 

– 

omawiać sposoby eksploatacji ropy naftowej, 

– 

wymieniać  elementy  uzbrojenia  powierzchniowego  odwiertu  eksploatującego  ropę 
naftową w zależności od sposobu jej eksploatacji, 

– 

wymieniać  elementy  uzbrojenia  wgłębnego  odwiertu  eksploatującego  ropę  naftową 
w zależności od sposobu jej eksploatacji, 

– 

obliczać objętości przestrzeni występujących w odwiercie eksploatacyjnym, 

– 

przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony 
środowiska na kopalniach ropy naftowej, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

stosować jednostki układu SI, 

– 

przeliczać jednostki, 

– 

współpracować w grupie, 

– 

korzystać z komputera. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

określić cel i możliwości stosowania wtórnych metod wydobywania ropy i gazu, 

– 

wyjaśnić stosowane metody wtórne i odpowiadające im rodzaje płynu roboczego, 

– 

scharakteryzować zjawiska zachodzące w złożu w czasie zatłaczania wody do złoża, 

– 

narysować schemat rozmieszczenia odwiertów do zawodnienia, 

– 

scharakteryzować przebieg procesu zawodnienia, 

– 

scharakteryzować nagazowanie złoża, 

– 

określić rodzaje i właściwości stosowanego płynu podczas nagazowania, 

– 

scharakteryzować instalacje do nagazowania i rozmieszczenie odwiertów zasilających, 

– 

określić sposób prowadzenia kontroli nawadniania i nagazowania złóż, 

– 

określić cel i warunki stosowania metod intensyfikacji wydobycia ropy naftowej, 

– 

scharakteryzować zabieg szczelinowania, 

– 

określić rodzaje i scharakteryzować właściwości cieczy szczelinującej, 

– 

określić cel i możliwości wykonania zabiegu kwasowania odwiertów, 

– 

scharakteryzować  reakcje  chemiczne  zachodzące    w  skale  złożowej  w  czasie  zabiegu 
kwasowania, 

– 

scharakteryzować przebieg kwasowania odwiertu i wyjaśnić skuteczność tego procesu, 

– 

scharakteryzować  plan  ruchu  zakładu  górniczego  wydobywającego  kopaliny  otworami 
wiertniczymi, 

– 

sporządzić dzienne i miesięczne raporty wydobycia, 

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony  środowiska  w  czasie  prowadzenia  wtórnych  metod  i  zabiegów  intensyfikacji 
wydobycia ropy naftowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca    

 

…………………………………….……………….. 

Modułowy program nauczania:  

Górnik eksploatacji otworowej 811[01] 

Moduł:   

 

 

 

Eksploatacja otworowa  811[01].Z2 

Jednostka modułowa:  

 Stosowanie  wtórnych  metod  i  zabiegów  intensyfikacji 
wydobycia ropy naftowej 811[01].Z2.03 

Temat:  Kwasowanie odwiertów eksploatacyjnych w skałach wapiennych i dolomitach. 

Cel  ogólny:  Poznanie  teoretycznych  podstaw  zabiegu  intensyfikacji  wydobycia  poprzez 

kwasowanie skał złożowych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić cel kwasowania skał, 

 

przestrzegać  zasad  postępowania  i  środków  ostrożności  podczas  stosowania  kwasu 
solnego, 

 

napisać reakcję zachodzącą między kwasem solnym a skałą wapienną, 

 

napisać reakcję zachodzącą między kwasem solnym a dolomitem, 

 

określić stężenie kwasu stosowanego w metodzie kwasowania skał. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia laboratoryjne, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach czteroosobowych. 

 

Czas:  1 godzina dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

próbki skał wapieni i dolomitów, 

 

kwas solny o małym stężeniu, 

 

tablice pierwiastków chemicznych. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Wprowadzenie. 
2.  Określenie celów zajęć. 
3.  Podanie nowego materiału: 

  nauczyciel  przypomina  na  czym  polega  jedna  z  metod  intensyfikacji,  kwasowanie  

skał, 

  omawia sposób postępowania i środki ostrożności przy używaniu kwasu solnego. 

4.  Ćwiczenia – praca uczniów w grupach: 

  uczniowie dzielą się  na grupy czteroosobowe, 

  każda  grupa  otrzymuje  kawałki  wapieni  i  dolomitów  oraz  kwas  solny  o  niskim 

stężeniu. 

Uczniowie: 

– 

pod  nadzorem  nauczyciela  obserwują  reakcje  kwasu  solnego  z  wapieniem 

i dolomitem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

5.  Analiza wyników pracy w grupach: 

– 

każda grupa przedstawia swoje obserwacje i spostrzeżenia, 

– 

uczniowie zapisują rekcje chemiczne kwasu solnego z wapieniem i dolomitem. 

 
Zakończenie zajęć 

  pytania sprawdzające,  

  ocena uczniów. 

 
Praca domowa 

Opisz metodę kwasowania  wapieni i dolomitów. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca:   

 

…………………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Górnik eksploatacji otworowej 811[01]  

Moduł:   

 

 

 

Eksploatacja otworowa 811[01].Z2   

Jednostka modułowa: 

 Stosowanie metod wtórnych i zabiegów intensyfikacji 
wydobycia ropy naftowej 811[01].Z2.03 

  Temat: Urządzenia stosowane do zabiegów kwasowania i szczelinowania skał.  

Cel ogólny: Charakteryzowanie urządzeń stosowanych do kwasowania i szczelinowania skał.  

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić na czym polega metoda kwasowania skał,  

 

wyjaśnić na czym polega metoda szczelinowania skał, 

 

wymienić urządzenia stosowane do tych metod, 

 

rozpoznać  i  objaśnić  zadanie:  agregatu  pompowego,  manifoldu,  piaskomieszałki, 
transportera materiału posadzkowego, urządzenia sterująco-rejestrującego VAN. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach czteroosobowych. 

 

Czas:  2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

film, 

 

zdjęcia poszczególnych urządzeń, 

 

instrukcje poszczególnych urządzeń, 

 

instrukcje stosowania i rozmieszczenia na wiertni tych urządzeń. 

 
Przebieg zajęć: 

1.  Wprowadzenie. 
2.  Określenie celów zajęć. 
3.  Nauczyciel: 

– 

przypomina na czym polega metoda kwasowania i szczelinowania skał, 

– 

wymienia urządzenia stosowane do tych zabiegów, 

– 

wyświetla  i  komentuje  film  przedstawiający  kopalnię  otworową  i  pracujące 
urządzenia. 

4.  Ćwiczenia – praca uczniów w grupach: 

– 

uczniowie dzielą się na grupy czteroosobowe,  

– 

każda grupa otrzymuje fotografię innego urządzenia z opisem jego charakterystyki, 

– 

uczniowie  opisują  urządzenie:  jego  zadanie,  jakie  parametry  rejestruje,  jego 
rozmieszczenie na wiertni. 

5.  Przedstawienie  wyników pracy w grupach: 

– 

każdy zespół prezentuje dane swojego urządzenia, 

– 

uczniowie dyskutują i zadają pytania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Zakończenie zajęć 

– 

pytania sprawdzające, 

– 

ocena uczniów. 

 

Praca domowa 

Opisz  rozkład  na  wiertnii  urządzeń  stosowanych  do  zabiegów  kwasowania 

i szczelinowania skał. 
 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5. ĆWICZENIA 

 
5.1.  Cel  stosowania  i  rodzaje  metod  intensyfikacji  wydobycia 

ropy naftowej 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  

Sporządź klasyfikację metod intensyfikacji wydobycia ropy naftowej w formie blokowej, 

biorąc za kryterium czynniki mechaniczne wykorzystane w tych metodach. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonania  ćwiczenia.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  Materiału 
nauczania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wykonać wstępny podział metod intensyfikacji ze względu na sposób ich oddziaływania 

na skałę, 

3)  wybrać  te  metody  intensyfikacji,  w  których  czynnikiem  działającym  na  skałę  jest 

czynnik mechaniczny,   

4)  przyporządkować  wybrane  metody  do  grup  zwiększających  przepuszczalność 

i zmniejszających lepkość ropy naftowej, 

5)  przenieść wykonane przyporządkowanie na schemat blokowy, 
6)  zaprezentować wyniki swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

papier, 

– 

literatura. 

 
Ćwiczenie 2 

Sporządź klasyfikację metod intensyfikacji wydobycia ropy naftowej w formie blokowej, 

biorąc za kryterium czynniki chemiczne wykorzystane w tych metodach. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonania  ćwiczenia.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  Materiału 
nauczania. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wykonać wstępny podział metod intensyfikacji ze względu na sposób ich oddziaływania 

na skałę, 

2)  wybrać  te  metody  intensyfikacji,  w  których  czynnikiem  działającym  na  skałę  jest 

czynnik mechaniczny,   

3)  przyporządkować  wybrane  metody  do  grup  zwiększających  przepuszczalność 

i zmniejszających lepkość ropy naftowej, 

4)  przenieść wykonane przyporządkowanie na schemat blokowy, 
5)  zaprezentować wyniki swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

papier, 

– 

literatura. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2.  Szczelinowanie  hydrauliczne  skał  w  odwiertach  i  jego 

odmiany 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1
 

Biorąc  pod  uwagę  wzajemną  zależność  naprężeń  głównych  (przedstawioną  poniżej), 

określ jaką orientację będą miały szczeliny powstałe w tych trzech przypadkach. 

σ

r

 

>

 

σ

H

 

>

 

σ

h

 

σ

H

 

>

 

σ

r

 

>

 

σ

h

 

σ

H

 

>

 

σ

>

 

σ

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  bardzo  dokładnie 

przeczytać i przeanalizować odpowiedni fragment Materiału nauczania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  do każdego z trzech przedstawionych przypadków narysować schemat rozkładu naprężeń 

głównych, 

2)  zaznaczyć na schematach wielkość poszczególnych naprężeń, 
3)  stosując  zależność  pomiędzy  wielkością  naprężeń  a  orientacją  szczeliny  zaznaczyć  jej 

przebieg na poszczególnych schematach. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt,  

– 

literatura. 

 
Ćwiczenie 2
 

Przed zabiegiem szczelinowania wydobywano z odwiertu 20 t ropy naftowej na dobę. Po 

zabiegu  wydobycie  wynosi  2  m

3

/h.  Wylicz  współczynnik  efektywności  zabiegu,  oraz  podaj 

o ile procent wzrosło lub zmniejszyło się wydobycie. Gęstość ropy 

ρ

R

 = 0,9352 g/cm

3

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przypomnieć uczniom 

o konieczności zapisywania wyników obliczeń w jednostkach SI. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  napisać wzór na współczynnik efektywności wydobycia, 
2)  sprawdzić, czy posiada wszystkie dane do jego wyliczenia, 
3)  sprawdzić jednostki, 
4)  wartość  wydobycia,  po  zabiegu,  przeliczyć  z  wydobycia  godzinnego  na  wydobycie 

dobowe, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5)  wartość wydobycia objętościowego w m

3

/d przeliczyć na wydobycie wagowe w t/d, 

6)  obliczyć wartość współczynnika efektywności wydobycia, 
7)  wyznaczyć, w procentach wartość  wzrostu lub spadku wydobycia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

zeszyt, 

– 

kalkulator, 

 
Ćwiczenie 3 

Narysuj  przykładowy  wykres  typowego  rozkładu  ciśnienia  szczelinowania  i  zaznacz  na 

nim  charakterystyczne  punkty.  Nazwij  te punkty,  a  następnie  opisz  przebieg  hydraulicznego 
szczelinowania przedstawiony na tym wykresie. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  Materiału  nauczania,  aby 

prawidłowo  omówić  zabieg  hydraulicznego  szczelinowania  na  podstawie  wykresu  rozkładu 
ciśnienia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przejrzeć  literaturę  i  znaleźć  przykładowy  wykres,  lub  narysować  go  posługując  się 

wiedzą z rozdziału „Materiał nauczania”, 

2)  zaznaczyć  na  wykresie  charakterystyczne  punkty:  1  –  początek  tłoczenia  cieczy  bez 

podsadzki,  2  –  wytworzenie  szczeliny,  3  –  początek  tłoczenia  cieczy  z  podsadzką,  
4 – zamknięcie głowicy, 5 – zakończenie zabiegu,  

3)  po  zaznaczeniu  wszystkich  punktów, napisać  jak  przebiegał  przedstawiony  na  wykresie 

zabieg hydraulicznego szczelinowania w określonym czasie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

metoda projektu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt, 

– 

literatura,  

– 

plansza z przykładowym wykresem. 

 
Ćwiczenie 4 

Porównaj właściwości fizyczne cieczy szczelinujących. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować tabelę, w której zapiszesz wyniki badań, 
2)  wykonać badanie ciężaru właściwego, 
3)  porównać lepkości badanych cieczy, 
4)  określić wytrzymałość strukturalną, 
5)  określić przeźroczystość i barwę cieczy, 
6)  zbadać zapach cieczy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

waga Baroid, 

– 

lejek Marsha, 

– 

szirometr, 

– 

źródło światła (np. latarka, lampka itp.). 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.3.  Kwasowanie skał w odwiertach eksploatacyjnych 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Oblicz,  ile  cieczy  kwasującej  należy    użyć  do  zabiegu  kwasowania  przy  założeniu,  że 

zabieg  odbywa  się  w  skałach  o  dużym  współczynniku  przepuszczalności  i  małym  ciśnieniu 
złożowym. Miąższość warstwy złożowej wynosi 20 m. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przypomnieć uczniom 

o konieczności zapisywania wyników obliczeń w jednostkach SI. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odnaleźć w literaturze lub materiale nauczania zasadę doboru ilości cieczy kwasującej, 
2)  obliczyć wymaganą objętość cieczy kwasującej, 
3)  przedstawić ich wynik w postaci zapisu „ od .... – do ...... „. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

metoda projektu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt, 

– 

kalkulator, 

– 

literatura.  

 
Ćwiczenie 2 

Obliczyć z jaką ilością dolomitu przereaguje 1000 kg czystego kwasu solnego. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przypomnieć uczniom 

o konieczności prawidłowego zapisu reakcji chemicznej. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  napisać reakcję kwasu solnego z dolomitem, 
2)  z  tablicy  pierwiastków  wypisać  masy  atomowe  pierwiastków  wchodzących  w  skład 

związków chemicznych biorących udział w reakcji, 

3)  obliczyć masy cząsteczkowe związków biorących udział w reakcji, 
4)  na zasadzie proporcji obliczyć szukaną wartość. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt, 

– 

kalkulator, 

– 

tablica pierwiastków. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Ćwiczenie 3 

Oblicz ile kwasu należy użyć, aby przereagował zupełnie z 1000 kg węglanu wapnia? 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przypomnieć uczniom 

o konieczności prawidłowego zapisu reakcji chemicznej. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  napisać reakcję kwasu solnego z węglanem wapnia, 
2)  uzgodnić tę reakcję, 
3)  z  tablicy  pierwiastków  wypisać  masy  atomowe  pierwiastków  wchodzących  w  skład 

związków chemicznych biorących udział w reakcji, 

4)  obliczyć masy cząsteczkowe związków biorących udział w reakcji, 
5)  na zasadzie proporcji obliczyć szukaną wartość. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt, 

– 

kalkulator, 

– 

tablica pierwiastków, 

– 

literatura.  

 

Ćwiczenie 4 

Przedstaw  schemat  rozmieszczenia  urządzeń  napowierzchniowych  biorących  udział 

w zabiegu hydraulicznego szczelinowania przy użyciu kwasu. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  zwrócić  uwagę  na 

fakt,  że  rozmieszczenie  urządzeń  powinno  uwzględniać  również  bezpieczeństwo  załogi 
biorącej udział w wykonaniu zabiegu hydraulicznego szczelinowania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  analizując  materiał  nauczania  lub  literaturę  pomocniczą  wypisać  urządzenia  niezbędne 

do wykonania zabiegu, 

2)  przypomnieć sobie ich przeznaczenie oraz ich wzajemne współdziałanie, 
3)  przy  pomocy  schematu  blokowego  rozrysować  ich  rozmieszczenie  w  terenie  oraz 

poprzez  połączenie  poszczególnych  bloczków  kolorowymi  liniami  zobrazować  ich 
wzajemne współdziałanie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

metoda projektu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt, 

– 

literatura,  

– 

przybory do rysowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

5.4.    Cel stosowania i rodzaje wtórnych metod wydobycia ropy 

 naftowej 

 

 

5.4.1. Ćwiczenia

  

 
Ćwiczenie 1 

Oblicz,  jaką  ilość  wody  w  czasie  nawadniania  złoża,  należy  zatłoczyć  w  ciągu  doby  do 

odwiertów zasilających,  jeżeli  ze  złoża  eksploatowano: 10  t/h  ropy,  4  t/h  wody  i  4000  m

3

/h 

(w warunkach normalnych) gazu ziemnego? 

Ciśnienie złożowe P

 = 70 [at], 

Współczynnik wypełnienia złoża WZ = 1,1, 
Współczynnik objętościowy ropy B = 1,18, 
Współczynnik  rozpuszczalności  gazu  ziemnego  w  ropie  naftowej  (w  warunkach 
normalnych) 

α = 0,8 [m

3

/1 at 

 m

3

], 

Współczynnik ściśliwości gazu ziemnego Z = 0,9, 
Gęstość ropy naftowej  

ρ

R

 = 880 [kg/m

3

],  

Temperatura złożowa T

 = 50 [

ο

C]. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przypomnieć uczniom 

o konieczności dokonania przeliczeń jednostek miary używanych do obliczeń na jednostki SI.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  sprawdzić prawidłowość zapisu i uzgodnić jednostki, 
2)  obliczyć objętość wydobytej ropy naftowej w warunkach złożowych, 
3)  obliczyć objętość wydobytej wody w warunkach złożowych, 
4)  obliczyć ilość swobodnego gazu w złożu, 
5)  obliczyć ilość wydobytego gazu w warunkach złożowych, 
6)  obliczyć sumaryczną objętość wydobytych mediów w warunkach złożowych, 
7)  przekształcając  wzór  na  współczynnik  wypełnienia  złoża  obliczyć  objętość  zatłaczanej 

w złoże wody. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

kalkulator, 

– 

tabela przeliczników jednostek, 

– 

literatura.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.5.   Nawadnianie złoża  

 
5.5.1. Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Jaką  ilość  wody  w  ciągu  doby  można  wtłoczyć  do  odwiertu  zasilającego  przy 

nawadnianiu złoża?  

Miąższość złoża    

 

 

 

 

 

m = 10 m, 

Współczynnik przepuszczalności 

 

 

 

k =  60 mD, 

Ciśnienie denne zasilające  

 

 

 

 

P

dz

 = 20 MPa, 

Ciśnienie złożowe  

 

 

 

 

 

P

 = 15 MPa, 

Promień strefy zasięgu odwiertu   

 

 

 

R

k

 = 300 m, 

Promień odwiertu  

 

 

 

 

 

= 5”. 

Współczynnik doskonałości hydrodynamicznej odwiert 

ϕ = 0,75 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przypomnieć uczniom 

o konieczności dokonania przeliczeń jednostek miary używanych do obliczeń na jednostki SI.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  sprawdzić poprawność zapisu i zapisać w układzie Si, 
2)  zapisać wzór i sprawdzić, czy posiada wszystkie dane, 
3)  podstawić dane do wzoru i dokonać wyliczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

kalkulator, 

– 

tabela przeliczników jednostek, 

– 

literatura. 

 

Ćwiczenie 2 

Oblicz  ilość  odwiertów  zasilających,  przy  wykonywaniu  nawadniania  złoża,  jeżeli  do 

złoża  można  wtłoczyć  V

z

  =  150000  litrów  wody  w  ciągu  godziny.  Narysuj  schemat 

rozmieszczenia odwiertów przy zasilaniu wewnątrz konturowym liniowym. 
Do obliczeń zastosuj wynik uzyskany w ćwiczeniu poprzednim. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonania ćwiczenia, zwracając uwagę na dokładność obliczeń. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  napisać wzór, z którego będziesz korzystał, 
2)  sprawdzić poprawność zapisu i uzgodnić jednostki, 
3)  podstawić dane do wzoru i dokonać wyliczenia, 
4)  narysować schemat rozmieszczenia odwiertów zasilających. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

metoda projektów, 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt, 

– 

kalkulator, 

– 

tabela przeliczników jednostek, 

– 

przybory do rysowania, 

– 

literatura. 

 
Ćwiczenie 3 

Oblicz opory przepływu wody zasilającej w odwiercie zasilającym? 
Głębokość zalegania złoża  

 

= 1500 m, 

Ciśnienie denne zasilające  

 

P

dz

 = 10 at, 

Ciśnienie tłoczenia  

 

 

P

T

 = 5,0 MPa, 

Gęstość wody zatłaczanej  

 

ρ

w

 = 1100 kg/cm

3

.  

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przypomnieć uczniom 

o konieczności dokonania przeliczeń jednostek miary używanych do obliczeń na jednostki SI.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapisać wzór na ciśnienie denne w odwiercie zatłaczającym, 
2)  przekształcić powyższy wzór aby obliczyć opory przepływu, 
3)  sprawdzić poprawność zapisu i uzgodnić jednostki, 
4)  podstawić dane do wzoru i dokonać wyliczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt, 

– 

kalkulator, 

– 

tabela przeliczników jednostek, 

– 

literatura. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

5.6.  Nagazowanie złoża  

 
5.6.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Na  mapach  strukturalnych  złóż  ropy  naftowej  produkujących  w  warunkach 

gazociśnieniowym i gazu rozpuszczonego, zaznacz lokalizację odwiertów zatłaczających gaz 
przy nagazowaniu złoża. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przypomnieć uczniom 

zasady posługiwania się mapą strukturalną złoża. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  na mapach strukturalnych złóż ropy naftowej znaleźć kontury złóż, 
2)  określić, które z nich przedstawiają złoże produkujące w warunkach gazociśnieniowych, 

a które w warunkach rozpuszczonego gazu, 

3)  zaznaczyć na mapach lokalizację odwiertów zatłaczających.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

mapy strukturalne złóż ropy naftowej, 

– 

przybory do rysowania, 

– 

literatura. 

 
Ćwiczenie 2 

Oblicz ciśnienie denne zatłaczania (P

dz

), jakie będzie panowało w odwiercie o średnicy 5” 

podczas zatłaczania gazu do złoża, wiedząc że: 

Chłonność odwiertu  

 

 

q = 5 m

3

/min (w warunkach normalnych), 

Miąższość warstwy złożowej  

 

m = 10 m, 

Średni współczynnik przepuszczalności  k = 60 mD, 
Gradient ciśnienia złożowego wynosi   G

=P

/h= 0,013 MPa/m, 

Głębokość zalegania złoża  

 

h = 1000 m, 

Promień strefy zasięgu odwiert   

R

k

 = 200 m, 

Lepkość dynamiczna ropy naftowej  

µ

R

 = 3 cP. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przypomnieć uczniom 

o konieczności dokonania przeliczeń jednostek miary używanych do obliczeń na jednostki SI. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  napisać wzór na chłonność odwiertu zasilającego złoże w gaz, 
2)  przekształcić wzór, aby wyliczyć różnicę ciśnień, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

3)  sprawdzić poprawność zapisu i uzgodnić jednostki, 
4)  wstawić dane do przekształconego wzoru i wyliczyć różnicę ciśnień, 
5)  wyliczonej różnicy ciśnień, po jej przekształceniu, wyliczyć ciśnienie denne zatłaczania.   

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt, 

– 

kalkulator, 

– 

tabela przeliczników jednostek, 

– 

literatura. 

 
Ćwiczenie 3 

Na  podstawie  otrzymanych  danych  sporządź  „Dzienne  raporty  wydobycia  z  odwiertów 

ropno-gazowych”,  a  na  podstawie  kilku  raportów  dziennych  sporządź  „Miesięczny  raport 
wydobycia z odwiertów ropno-gazowych”. 

 

Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel  powinien  omówić  wykonywanie  dziennych  i  miesięcznych  raportów 

wydobycia ropy lub gazu, oraz zwrócić uwagę na ich prawidłowe wypełnianie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z arkuszem „Dziennego raportu wydobycia z odwiertów ropno-gazowych”, 
2)  sprawdzić, czy dysponujesz wszystkimi danymi do sporządzenia raportów, 
3)  sporządzić raporty dzienne, 
4)  sporządzić raporty miesięczne. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

sporządzone raporty wydobycia dzienne i miesięczne, 

– 

czyste formularze raportów wydobycia dziennych i miesięcznych, 

– 

kalkulator,  

– 

zeszyt. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  wtórnych  metod 
i zabiegów intensyfikacji wydobycia ropy naftowej” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 5, 10, 11, 18 są  poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. a, 2. c, 3. d, 4. a, 5. a, 6. d, 7. a, 8. b, 9. b, 10. a, 11. b, 
12. b, 13. c, 14. a, 15. c, 16. d, 17. d, 18. d, 19. c, 20. a. 

 

Plan testu  
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić cel stosowania metod intensyfikacji 

Określić cel stosowania metod intensyfikacji  

Scharakteryzować inne metody intensyfikacji 

Dobrać ciecz szczelinującą 

Określić cel stosowania metod intensyfikacji 

PP 

Dobrać ciecz szczelinującą 

Dobrać materiał posadzkowy 

Zinterpretować  wykres  zmian  ciśnienia  cieczy 
szczelinującej 

Określić 

warunki 

stosowania 

kwasowania 

odwiertów 

10  Określić  zadania  sprzętu  używanego  przy  zabiegu 

intensyfikacji wydobycia 

PP 

11  Określić  zadania  sprzętu  używanego  przy  zabiegu 

intensyfikacji 

PP 

12  Scharakteryzować 

przebieg 

torpedowania 

odwiertów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

13  Ustalić czas działania cieczy kwasującej 

14  Określić  warunki  i  cel  stosowania wtórnych  metod 

eksploatacji ropy naftowej 

15  Sklasyfikować  wtórne  metody  eksploatacji  złóż  

ropy naftowej 

16  Określić 

systemy 

rozmieszczenia 

odwiertów 

zasilających przy nawadnianiu złóż 

17  Określić 

sposób 

przygotowania 

wody 

do 

nawadniania złóż 

18  Określić warunki nagazowania złóż ropy naftowej 

PP 

19  Określić  warunki  stosowania  nagazowania  złóż 

ropy naftowej 

20  Ocenić  wpływ  stosowania  metod  wtórnych  na  

współczynnik sczerpania złoża 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj  uczniów  z  rodzajem  zadań  zawartych  w  zestawie  oraz  z  zasadami 

punktowania. 

4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Intensyfikacja  wydobycia  są  to  prace  wykonywane  w  odwiercie  wydobywczym  w  celu 

zwiększenia wydobycia 

a)  bez zmiany stanu energetycznego złoża. 
b)  przez zwiększenie ciśnienia złożowego. 
c)  i zmniejszenie ciśnienia złożowego. 
d)  przez wymianę uzbrojenia wgłębnego odwiertu. 

 
2.  Zmniejszenie lepkości ropy naftowej w strefie przyodwiertowej uzyskujemy przez 

a)  hydrauliczne szczelinowanie. 
b)  hydrauliczne szczelinowanie połączone z kwasowaniem. 
c)  wygrzewanie termochemiczne. 
d)  torpedowanie. 

 
3.  Deflagracja jest to 

a)  reakcja kwasu solnego z dolomitem. 
b)  reakcja kwasu fluorowodorowego z iłem. 
c)  zjawisko związane ze skokowym wzrostem ciśnienia. 
d)  spalanie materiału wybuchowego bez potrzeby dostarczania tlenu. 

 
4.  Ciecz szczelinująca to ciecz 

a)  wtłaczana do odwiertu przy wykonywaniu hydraulicznego szczelinowania. 
b)  stosowana do wykonania próby chłonności. 
c)  stosowana do wywarcia przeciwciśnienia w odwiercie. 
d)  stosowana przy kwasowaniu odwiertu. 

 

5.  Dla Q

1

=100 t/d i Q

2

=10 t/h współczynnik efektywności 

1

2

Q

Q

=

η

wynosi 

a)  2,4 
b)  10 
c)  1 
d)  1,5 

 
6.  Ciecz stosowana jako ciecz szczelinująca to 

a)  woda słodka. 
b)  płuczka. 
c)  solanka. 
d)  wodny roztwór polimeru sieciowego. 

 
7.  Materiały podsadzkowe stosowane przy zabiegu szczelinowania hydraulicznego służą do 

a)  zabezpieczenia wytworzonej szczeliny przed zamknięciem po wykonaniu zabiegu. 
b)  wytworzenia szczeliny. 
c)  zwiększenia ciśnienia szczelinowania. 
d)  zwiększenia rozmiarów szczeliny. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

8.  Na przedstawionym wykresie tłoczenia punkt oznaczony symbolem P

S

 oznacza 

 

 

    P

S

 

 

[at] 

 

 
 
 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

T [min] 

 

 

a)  moment zamknięcia szczeliny po zakończeniu zabiegu. 
b)  moment powstania szczeliny. 
c)  awarię spowodowaną wypłukaniem rurek wydobywczych. 
d)  rozszczelnienie rurociągu tłocznego między pompami a głowicą. 

 
9.  Do wykonania zabiegu kwasowania stosuje się kwas 

a)  azotowy. 
b)  solny. 
c)  siarkowy. 
d)  mrówkowy. 

 
10.  Urządzenie sterująco – rejestrujące VAN służy do sterowania i rejestracji 

a)  parametrów wydobycia ropy naftowej. 
b)  zabiegu kwasowania lub hydraulicznego szczelinowania. 
c)  parametrów wiercenia. 
d)  parametrów zabiegu szczelinowania przy użyciu prochowych generatorów ciśnienia. 

 
11.  Na fotografii poniżej przedstawiono 
 
 
 
 
 
 
 
 

a)  manifold. 
b)  agregat pompowy. 
c)  piaskomieszałkę. 
d)  transporter piasku. 

 
12.  Zjawisko wykorzystywane przy wykonywaniu zabiegu torpedowania to 

a)  deflagracja. 
b)  wybuch. 
c)  rozpuszczanie. 
d)  wydzielanie ciepła. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

13.  Czas reakcji cieczy kwasującej ze skałą złożową może wynosić 

a)  od kilku do kilkunastu minut. 
b)  od kilku minut do kilkudziesięciu godzin. 
c)  od kilku do kilkudziesięciu godzin. 
d)  od kilku do kilkudziesięciu dni. 

 
14.  Celem wtórnych metod eksploatacji jest 

a)  przeciwdziałanie spadkowi energii złożowej. 
b)  zwiększenie powierzchni dopływu ropy naftowej do odwiertu. 
c)  rekonstrukcja odwiertu. 
d)  likwidacja odwiertu. 

 
15.  Do wtórnych metod eksploatacji zaliczamy 

a)  kwasowanie. 
b)  perforowanie. 
c)  nawadnianie złoża. 
d)  próbną eksploatację. 

 
16.  Przy nawadnianiu złoża metodą pozakonturową odwierty zasilające znajdują się 

a)  poza konturem zewnętrznym złoża. 
b)  w obrębie występowania czapy gazowej. 
c)  we wnętrzu obszaru ograniczonego konturem ropa-woda. 
d)  poza konturem ropa-woda. 

 
17.  Przy nawadnianiu złoża najlepsze rezultaty uzyskuje się stosując wodę 

a)  morską. 
b)  z rzeki. 
c)  ze studni. 
d)  złożową. 

 
18.  Ciśnienie nasycenia to 

a)  ciśnienie złoża przed eksploatacją. 
b)  ciśnienie denne ruchowe odwiertu eksploatacyjnego. 
c)  ciśnienie na głowicy odwiertu zasilającego. 
d)  ciśnienie, przy którym cały gaz zawarty w złożu rozpuszcza się w ropie. 

 
19.  Przy nagazowaniu złoża może powstawać „przebitka gazowa”. Jest to 

a)  czapa gazowa. 
b)  cofnięcie wtłaczanego gazu do odwiertu zasilającego. 
c)  gaz zatłaczany, który pojawia  się w odwiercie eksploatacyjnym wraz z wydobywaną 

ropą. 

d)  gaz  zatłaczany,  który  pojawia  się  w  odwiercie  eksploatacyjnym  po  zakończeniu 

wtórnej eksploatacji. 

 
20.  Metodę nagazowania złoża najlepiej stosować na złożach o systemie energetycznym 

a)  gazociśnieniowym. 
b)  wodnociśnieniowym. 
c)  grawitacyjnym. 
d)  system energetyczny złoża nie ma wpływu na wybór tej metody. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................................................................ 
 

Stosowanie  wtórnych  metod  i  zabiegów  intensyfikacji  wydobycia  ropy 
naftowej 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  wtórnych  metod 
i zabiegów intensyfikacji wydobycia ropy naftowej” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 20  są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 5, 8, 9, 16, 17 są  poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. c, 2. c, 3. a, 4. c, 5. b, 6. c, 7. d, 8. d, 9. b, 10. a, 11. b, 
12. c, 13. b, 14. c, 15. c, 16. d, 17. c, 18. b, 19. c, 20. d. 

 

Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić cel stosowania i sklasyfikować metody 
intensyfikacji wydobycia ropy naftowej 

Scharakteryzować przebieg torpedowania 
odwiertów 

Scharakteryzować zabieg szczelinowania 
hydraulicznego 

Scharakteryzować zabieg szczelinowania 
hydraulicznego 

Określić cel stosowania metod intensyfikacji 

PP 

Dobrać materiał posadzkowy 

Określić rodzaj i skład cieczy kwasującej 

Określić rodzaj i zadania urządzeń 
napowierzchniowych 

PP 

Określić rodzaj i zadania urządzeń 
napowierzchniowych 

PP 

10  Dobrać ciecz szczelinującą 

11  Określić rodzaj i skład cieczy kwasującej 

12  Sklasyfikować wtórne metody eksploatacji ropy 

naftowej 

13  Określić cel i warunki stosowania wtórnych metod 

eksploatacji ropy naftowej 

14  Scharakteryzować metody nawadniania złóż 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

15  Scharakteryzować metody nawadniania złóż 

16  Określić warunki stosowania nagazowania złóż 

ropy naftowej 

PP 

17  Określić warunki stosowania nagazowania złóż 

ropy naftowej 

PP 

18  Wyjaśnić przebieg nagazowania złoża 

i właściwości medium roboczego 

19  Określić zagrożenia dla człowieka i środowiska 

naturalnego 

20  Scharakteryzować metody nawadniania złóż 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.  Metodą intensyfikacji jest 

a)  pompowanie ropy naftowej z odwiertu. 
b)  wymiana pompy wgłębnej. 
c)  kwasowanie. 
d)  wymiana rur wydobywczych. 

 

2.  Wybuch jest to 

a)  reakcja kwasu solnego z dolomitem. 
b)  reakcja kwasu fluorowodorowego z iłem. 
c)  zjawisko związane ze skokowym wzrostem ciśnienia. 
d)  spalanie materiału wybuchowego bez potrzeby dostarczania tlenu. 

 

3.  Cieczami roboczymi zatłaczanymi przed zabiegami intensyfikacji mogą być 

a)  solanki złożowe. 
b)  czysta woda. 
c)  płuczka. 
d)  gaz neutralny. 

 

4.  Hydrauliczne szczelinowanie skał wykonujemy w celu 

a)  likwidacji odwiertu. 
b)  wtłoczenia cieczy w złoże. 
c)  zwiększenia wydobycia ropy naftowej. 
d)  zmniejszenia wydobycia ropy naftowej. 

5.  Dla Q

1

=5 t/h i Q

2

=240 t/dobę współczynnik efektywności 

1

2

Q

Q

=

η

wynosi 

a)  4 
b)  2 
c)  1 
d)  1,5 

 

6.  Wybór materiału podsadzkowego uzależniony jest od 

a)  rodzaju cieczy złożowej. 
b)  rodzaju skał złożowych. 
c)  ciśnienia zamknięcia szczeliny. 
d)  długości szczeliny. 

 

7.  Do zabiegu kwasowania stosuje się kwas 

a)  mlekowy. 
b)  mrówkowy. 
c)  siarkowy. 
d)  solny. 

 

8.  Urządzenie sterująco-rejestrujące VAN służy do sterowania i rejestracji 

a)  parametrów wydobycia ropy naftowej. 
b)  zabiegu kwasowania lub hydraulicznego szczelinowania. 
c)  parametrów wiercenia. 
d)  parametrów zabiegu szczelinowania przy użyciu prochowych generatorów ciśnienia. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

9.  Na fotografii poniżej przedstawiono 

a)  piaskomieszałkę. 
b)  manifold na samochodzie. 
c)  transporter piasku. 
d)  agregat pompowy 
 

10.  Jako ciecz szczelinującą można stosować 

a)  polimery sieciowe. 
b)  rozpuszczalniki. 
c)  płuczkę. 
d)  wodę. 
 

11.  Środki powierzchniowo czynne dodaje się do kwasu aby 

a)  utrudnić przenikanie kwasu w skały złożowe. 
b)  ułatwić przenikanie kwasu w skały złożowe. 
c)  ułatwić przenikanie ropy naftowej do odwiertu po zabiegu kwasowania. 
d)  utrudnić przenikanie ropy naftowej do odwiertu po zabiegu kwasowania. 

 
12.  Do metod wtórnych zaliczamy 

a)  perforację. 
b)  hydrauliczne szczelinowanie. 
c)  nawadnianie złoża. 
d)  metody mikrobiologiczne. 

 
13.  Współczynnik wypełnienia złoża określa nam 

a)  ilość ropy znajdującej się w złożu. 
b)  ilość zatłoczonego do złoża medium w stosunku do ropy wydobytej ze złoża. 
c)  ilość wód złożowych znajdujących się w złożu. 
d)  stan nasycenia skał złożowych ropą naftową. 

 
14. Nawadnianie wewnątrz konturowe to 

a)  metoda intensyfikacji wydobycia. 
b)  sposób likwidacji odwiertów eksploatacyjnych. 
c)  wtórna metoda eksploatacji ropy naftowej. 
d)  odprowadzenie wód złożowych poza obszar złoża. 

 
15. Przebitki wodne 

a)  przyspieszają proces nawadniania złoża. 
b)  opóźniają proces nawadniania złoża. 
c)  wyłączają otwory eksploatacyjne z użycia przed zakończeniem eksploatacji. 
d)  nie mają żadnego wpływu na proces nawadniania złoża. 

 
16. Ciśnienie nasycenia to ciśnienie 

a)  złoża przed eksploatacją. 
b)  denne ruchowe odwiertu eksploatacyjnego. 
c)  na głowicy odwiertu zasilającego. 
d)  przy którym cały gaz zawarty w złożu rozpuszcza się w ropie. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

17. Ciśnienie nasycenia ropy naftowej gazem ziemnym zależy od 

a)  współczynnika porowatości skał złożowych. 
b)  miąższości warstwy złożowej. 
c)  temperatury panującej w złożu. 
d)  współczynnika przepuszczalności warstwy złożowej. 

 
18. Podczas nagazowania złoża wtłaczany gaz powoduje 

a)  wzrost lepkości ropy naftowej a przez to lepsze odropienie złoża. 
b)  spadek lepkości ropy naftowej a przez to lepsze odropienie złoża. 
c)  wzrost temperatury ropy naftowej a przez to lepsze odropienie złoża. 
d)  spadek temperatury ropy naftowej a przez to lepsze odropienie złożą. 

 
19. Do złoża ropy nie wolno zatłaczać powietrza, gdyż 

a)  nie powoduje on wzrostu ciśnienia złożowego. 
b)  działa bardzo silnie korodująco na uzbrojenie wgłębne odwiertów zasilających. 
c)  może tworzyć z metanem mieszankę wybuchową. 
d)  może tworzyć z ropą mieszankę wybuchową. 

 
20. Ciśnienie denne w odwiercie zasilającym zależy od 

a)  ciśnienia atmosferycznego. 
b)  ciśnienia złożowego. 
c)  sumy ciśnienia tłoczenia i ciśnienia hydrostatycznego. 
d)  sumy  ciśnienia  tłoczenia  i  ciśnienia  hydrostatycznego  pomniejszonej  o  opory 

przepływu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................................................................ 
 

Stosowanie  wtórnych  metod  i  zabiegów  intensyfikacji  wydobycia  ropy 
naftowej 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr. 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

7. LITERATURA 

 

1.  Jewulski  J.:  Metody  intensyfikacji  wydobycia  płynów  złożowych.  Uczelniane 

Wydawnictwo Naukowo-Dydaktyczne AGH, Kraków 2007 

2.  Liszka K.: Eksploatacja złóż ropy naftowej. PWN, Łódź 1972 
3.  Liszka K.: Podstawy eksploatacji złóż ropy. Skrypty Uczelniane AGH, Kraków 1982 
4.  Raczkowski  R.:  Zabiegi  intensyfikacji  wydobycia.  Pokaz  multimedialny.  OSZGNiG, 

Sanok 

5.  Raczkowski  R.,  Kasza  P.,  Król  A.:  Badania  laboratoryjne,  projektowanie  i  wykonanie 

zabiegów  stymulacyjnych  z  zastosowaniem  nowoczesnych  technologii.  II  Konferencja 
Naukowo – Techniczna PGNiG S.A.o/ZRG Krosno, SITPNiG o/Krosno, Bóbrka 2001 

6.  Szostak  L.:  Dowiercanie  i  udostępnianie  złóż  ropy  i  gazu.  Wydawnictwa  Geologiczne, 

Warszawa 1971 

7.  Szostak L., Chrząszcz W., Wiśniowski R.: Wyposażenie odwiertów wydobywczych ropy 

naftowej i gazu ziemnego. Wydawnictwa AGH. Kraków 1998 

8.  Szostak  L.,  Chrząszcz  W.,  Wiśniowski  R.:  Metody  wydobywania  ropy  naftowej 

z odwiertów. Uczelniane Wydawnictwa Naukowo-Dydaktyczne AGH. Kraków 2000 

9.  Uliasz  M.,  Herman  Z.:  Ciecze  robocze  do  zatłaczania  odwiertów  przed  zabiegami 

intensyfikacyjnymi. II Konferencja Naukowo – Techniczna PGNiG S.A.o/ZRG Krosno, 
SITPNiG o/Krosno, Bóbrka 2001 

10.  Wilk  Z.:  Eksploatacja  złóż  płynnych  surowców  mineralnych.  Wydawnictwo  „Śląsk”, 

Katowice 1969 

11.  www.thegasgun.com/index.htm