background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

 
 
 
 
 
Katarzyna Wojtalik 

 
 

 
 
 

Przechowywanie i transport wyrobów piekarskich 
741[02].Z3.08 

 
 

 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Wydawca 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

mgr inż. Lucyna Kubicka 
mgr inż. Maria Plocke 
 
 

 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Danuta Bajor 
 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sienna 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  741[02].Z3.08 
„Przechowywanie  i  transport  wyrobów  piekarskich”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu piekarz. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS  TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Operacje technologiczne wykonywane po wypieku pieczywa 

11 

           5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Zmiany zachodzące po wypieku pieczywa 

14 

           5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Konfekcjonowanie i ekspedycja pieczywa 

18 

           5.3.1. Ćwiczenia 

18 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7.  Literatura 

34 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Przechowywanie i transport wyrobów 

piekarskich”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole 
kształcącej w zawodzie piekarz. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

− 

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

scenariusze zajęć, 

− 

propozycje  ćwiczeń,  wraz  ze  wskazówkami  i  sposobem  ich  wykonania,  wykazem 
środków dydaktycznych,  

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

− 

wykaz literatury uzupełniającej, z  jakiej  można korzystać podczas realizacji tej  jednostki 
modułowej. 

 

zadania testowe. 

 

Testy sprawdzające przedstawione w rozdziale 6 zawierają: 

 

plan testu, 

 

kryteria oceniania,  

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  

ze szczególnym uwzględnieniem: 

 

ćwiczeń praktycznych, 

 

samokształcenia kierowanego, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów. 
Podczas  realizacji  tej  jednostki  modułowej  należy  szczególną  uwagę  zwrócić 

na  przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  wykonywania  ćwiczeń 
praktycznych. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

741[02].Z3 

Technologia produkcji 

piekarskiej 

 

 

741[02].Z3.01 

Sporządzanie ciasta  

pszennego 

 

 

741[02].Z3.01 

Sporządzanie ciasta żytniego

 

 

741[02].Z3.01 

Sporządzanie ciasta  

mieszanego 

 

 

741[02].Z3.04 

Formowanie i prowadzenie 

rozrostu ciasta 

 

 

741[02].Z3.05 

Prowadzenie wypieku ciasta 

 

741[02].Z3.06 

Wytwarzanie  

specjalnych wyrobów 

piekarskich 

 

741[02].Z3.07 

Kontrolowanie  

jakości wyrobów 

piekarskich 

 

741[02].Z3.08 

Przechowywanie 

i transport wyrobów  

piekarskich 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

 
Przystępując  do  realizacji  programu  nauczania  jednostki  modułowej,  uczeń  powinien 

umieć: 

 

organizować stanowisko pracy w zakładzie piekarskim,  

 

definiować  surowce,  półprodukty,  produkty  i  substancje  dodatkowe  stosowane  
w produkcji piekarskiej, 

 

dobierać maszyny i urządzenia do operacji i procesów stosowanych w piekarstwie,  

 

rozróżniać gatunki pieczywa,  

 

posługiwać się normami, 

 

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,  

 

przestrzegać przepisów dotyczących bezpieczeństwa zdrowotnego żywności, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

– 

zaplanować czynności wykonywane po wypieku pieczywa, 

– 

określić  znaczenie  oraz  zasady  wykonywania  poszczególnych  operacji  po  wypieku 
pieczywa, 

– 

określić czynniki wpływające na wielkość ubytku magazynowego, 

– 

obliczyć ubytek magazynowy na podstawie wzoru, 

– 

rozpoznać objawy czerstwienia pieczywa, 

– 

określić sposoby zapobiegania czerstwieniu pieczywa, 

– 

określić zasady oraz warunki schładzania, przechowywania i ekspedycji pieczywa, 

– 

określić zakres stosowania urządzeń do konfekcjonowania pieczywa, 

– 

scharakteryzować metody pakowania pieczywa, 

– 

schłodzić i zapakować pieczywo, 

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  w  trakcie  schładzania,  pakowania  
i przechowywania pieczywa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4.  PRZYKŁADOWE  SCENARIUSZE  ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

……………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania:  

Piekarz 741[02] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Technologia produkcji piekarskiej 741[02].Z3 

Jednostka modułowa:  

 Przechowywanie i transport wyrobów piekarskich 
 741[02].Z3.08 

Temat: Czerstwienie pieczywa. 

 
Cel ogólny:
 Rozpoznawanie objawów czerstwienia pieczywa. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

zdefiniować pojęcia czerstwienia pieczywa, 

 

objaśnić zmiany fizykochemiczne w pieczywie w trakcie przechowywania, 

 

przewidzieć warunki czerstwienia pieczywa,  

 

rozpoznać objawy czerstwienia pieczywa,  

 

wymienić czynniki wpływające na czerstwienia pieczywa, 

 

zorganizować swoją pracę, 

 

zaplanować swoją pracę, 

 

wykonać ocenę organoleptyczną pieczywa. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, ćwiczenia. 

 
Środki dydaktyczne

 

karty pracy z tekstem przewodnim,  

 

materiały biurowe, 

 

różne gatunki pieczywa świeżego i czerstwego, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów

 

uczniowie pracują w grupach 2-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć

 

90 minut. 

 
Zadanie dla ucznia

Porównaj właściwości pieczywa świeżego oraz czerstwego. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Określenie tematu lekcji. 
2.  Określenie celu, zakresu i sposobu wykonania ćwiczenia. 
3.  Praca z tekstem przewodnim. 
4.  Realizacja ćwiczenia. 
5.  Analiza wyników pracy poszczególnych grup i dyskusja nad nimi. 
6.  Podsumowanie i ocena pracy uczniów.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Praca domowa 
Obserwuj  zmiany  zachodzące  w  pieczywie  świeżym,  po  1-,2-,3-dniach.  Zapisz  wnioski  
z wykonanego ćwiczenia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

zaangażowanie uczniów w wykonanie ćwiczenia, 

 

samoocena własnej pracy, 

 

ocena pracy domowej. 

 
Tekst przewodni: 
Faza I.  Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.  Jakie zmiany zachodzą w pieczywie po wypieku? 
2.  Co rozumiesz pod pojęciem czerstwienie pieczywa? 
3.  Jakie zjawiska są przyczyną czerstwienia pieczywa? 
4.  Jakie czynniki wpływają na czerstwienie pieczywa? 
5.  W jaki sposób możemy zapobiegać czerstwieniu? 
6.  Jakie są chemiczne sposoby zahamowania czerstwieniu pieczywa? 
7.  Jakie są fizyczne sposoby zahamowania czerstwieniu pieczywa? 
 
Faza II.  Planowanie 
1.   Na  jakie  wyróżniki  jakościowe  zwrócisz  uwagę  podczas  wykonywania  oceny 

organoleptycznej pieczywa? 

2.   Jakimi cechami organoleptycznymi charakteryzuje się pieczywo świeże? 
3.   Kiedy następują zmiany w wyglądzie i cechach fizykochemicznych pieczywa? 
4.   Jakimi cechami organoleptycznymi charakteryzuje się pieczywo czerstwe? 
5.   Jakie  czynności  musisz  wykonać,  aby  porównać  właściwości  pieczywa  świeżego  

i czerstwego? 

6.   Jaki sprzęt potrzebny Ci będzie do wykonania ćwiczenia? 
7.   Jaki dokument pomoże Ci w jego wykonaniu? 

 

Faza III. Ustalenie 
1.  Dyskusja nad kolejnością wykonywanych czynności. 
2.  Organizacja stanowiska pracy.  
 
Faza IV. Wykonanie 
1.  Wykonaj ocenę organoleptyczną pieczywa świeżego. 
2.  Wykonaj ocenę organoleptyczną pieczywa czerstwego. 
3.  Wyniki swojej pracy sporządź w tabeli (ćwiczenie 1 z rozdziale 4.2.3. Poradnika dla 

ucznia).  

 
Faza V. Sprawdzanie 
1.  Zanotuj wnioski z obserwacji. 
2.  Porównaj swoje wnioski z wnioskami kolegów. 
 
Faza VI. Analiza końcowa 
1.  Zastanów  się,  jakie  mogą  być  przyczyny  błędów  przy  wykonywaniu  oceny 

organoleptycznej? 

2.  Jakie nowe doświadczenia zawodowe zdobyłeś w czasie wykonywania oznaczenia? 
3.  Czy posiadana wiedza wystarczyła Ci do wykonania zadania? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 

……………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania:  

Piekarz 741[02] 

Moduł:    

 

 

 

 

 

Technologia produkcji piekarskiej 741[02].Z3 

Jednostka modułowa:  

Przechowywanie i transport wyrobów piekarskich 
741[02].Z3.08 

Temat: Mechanizacja prac magazynowo-ekspedycyjnych. 
Cel ogólny: Projektowanie zestawów urządzeń do prac magazynowo-ekspedycyjnych. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić urządzenia stosowane w piekarniach, 

 

dobrać urządzenia do poszczególnych czynności wykonywanych w ekspedycji pieczywa, 

 

zaprojektować zestaw urządzeń zgodnie z możliwościami małej piekarni, 

 

objaśnić  zasadę  działania  poszczególnych  urządzeń  stosowanych  do  mechanizacji  prac 
magazynowo-ekspedycyjnych, 

 

wyszukać informacje w sieci Internet,  

 

usystematyzować wiadomości,  

 

współpracować w grupie, 

 

sporządzić sprawozdania z projektów, 

 

zaprezentować własną pracę.  

 

Metody nauczania: 

 

metoda projektów. 

 
Środki dydaktyczne

 

materiały do pisania i rysowania, 

 

papier formatu A2, 

 

zestaw multimedialny z dostępem do Internetu, 

 

oferty i prospekty maszyn i urządzeń,  

 

poradnik dla ucznia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów

 

grupowa, jednolita, uczniowie pracują w grupach 3

4-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć

 

5 jednostek lekcyjnych (faza I – 1 godz. lekcyjna, faza II – 3 godz., faza III – 1 godz.). 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

zaangażowanie uczniów w wykonanie projektów, 

 

prezentacja projektów. 

 
Przebieg zajęć: 
 
FAZA I – ustalenie tematów i zakresów projektów 
1.  Omówienie tematu lekcji, celu i zakresu projektu. 
2.  Omówienie kryteriów oceniania. 
3.  Podział klasy na grupy. 
4.  Zawarcie kontraktów uczniów z nauczycielem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Zadania do wykonania: 
1.  Zaprojektuj zestaw urządzeń do odbioru pieczywa. 
2.  Sporządź plan pomieszczenia magazynowo - ekspozycyjnego na papierze formatu A2. 
3.  Opracuj sprawozdanie z przygotowanego projektu. 
4.  Przygotuj prezentację swojej pracy. 
 
FAZA II – realizacja projektu 
Uczniowie zbierają informacje, opracowują swoje zadanie i konsultują się z nauczycielem. 
 
FAZA III – prezentacja projektów 
1.  Zespoły uczniowskie przekazują sprawozdania z wykonanych projektów. 
2.  Wszystkie  zespoły  uczniowskie  prezentują  wyniki  swojej  pracy  na  forum  całej  grupy  

i w obecności nauczyciela. 

3.  Uczniowie  wspólnie  z  nauczycielem  oceniają  swoją  pracę według  ustalonych wcześniej 

kryteriów. 

 
Kryteria oceniania projektów 

Ilość punktów 

 
………………………………………………………. 

Imię i nazwisko ucznia/ grupy uczniów 

maksymalna 

uzyskana 

Zaangażowanie w wykonanie projektu 

0-3 

 

Dobór literatury i źródeł informacji 

0-3 

 

Zgodność projektu z założeniami wstępnymi 

0-3 

 

Oryginalność i trafność rozwiązań 

0-3 

 

Wykonanie 

projektu 

Dołączone załączniki i dodatkowe materiały 

0-3 

 

Struktura sprawozdania  

0-3 

 

Estetyka i prawidłowy wydruk 

0-3 

 

Sprawozdanie z 

wykonanego 

Fachowa terminologia 

0-3 

 

Czas prezentacji 

0-3 

 

Jasność i logiczność wypowiedzi 

0-3 

 

Prezentacja 

Organizacja i płynność prezentacji 

0-3 

 

Łącznie 

 

                                                         

ocena 

 

 
Przeliczanie uzyskanych ilości punktów na oceny szkolne: 

Ilość  punktów 

Ocena 

33  -  30 

bardzo  dobry 

29  -  25 

dobry 

24  -  20 

dostateczny 

19  -  13 

dopuszczający 

12  -  0 

niedostateczny 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA  

 

5.1. Operacje technologiczne wykonywane po wypieku pieczywa 

 

5.1.1.  Ćwiczenia  

 

 
Ćwiczenie 1 

Opracuj  schemat  blokowy  przedstawiający  czynności  technologiczne  po  wypieku 

pieczywa  w  małej  piekarni  rzemieślniczej.  W  swojej  pracy  uwzględnij  przepisy 
bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia.  Nauczyciel  powinien  omówić  sposób 
wykonania  ćwiczenia  i  zwrócić  uwagę, aby uczniowie  pamiętali  o  uwzględnieniu przepisów 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.  Wskazane  jest  wykonanie  ćwiczenia  w  zespołach  
2-osobowych.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  wyposażeniem  i  organizacją  pracy  w  dziale  ekspedycji  pieczywa  

w wybranej piekarni rzemieślniczej, 

2)  wypisać czynności operacyjne stosowane po wypieku pieczywa, 
3)  zaplanować czynności technologiczne – sporządzić szkic schematu, 
4)  sporządzić  schemat  czynności  technologicznych  po  wypieku  pieczywa  na  papierze 

formatu A3,  

5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały i przybory do pisania i rysowania, 

 

papier formatu A3, 

 

obowiązująca norma dotycząca przechowywania i transportu pieczywa, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Ćwiczenie 2 

Dobierz  warunki  przechowywania  wybranych  asortymentów  pieczywa.  Wyniki  swojej 

pracy umieść w tabeli: 

 

Rodzaj chleba 

Temperatura  

i wilgotność 

Sposób 

przechowywania 

Termin przydatności  

do spożycia 

Chleb żytni wileński  

 

 

 

Bułki pszenne montowe   

 

 

Pumpernikiel 

 

 

 

Pieczywo tostowe 

 

 

 

.............................. 

 

 

 

............................. 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Poradnika dla ucznia. Nauczyciel powinien omówić warunki 
przechowywania  pieczywa  oraz  podać  przykładowe  sposoby  przechowywania  wyrobów 
piekarskich  (pieczywo  zapakowane,  zamrożone,  itp.).

 

Wskazane  jest  wykonanie  ćwiczenia  

w zespołach 2-osobowych.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się warunkami przechowywania pieczywa, 
2)  przeanalizować  informacje  dotyczące  przygotowania do ekspedycji  podanych  gatunków 

pieczywa, zawarte w normach, 

3)  przeanalizować parametry panujące w magazynie pieczywa – temperatura i wilgotność,  
4)  przeanalizować sposób przechowywania pieczywa,  
5)  dobrać warunki przechowywania, 
6)  określić termin przydatności do spożycia pieczywa w tych warunkach, 
7)  porównać swoje rozwiązanie technologiczne z pracami kolegów,  
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały biurowe, 

 

obowiązujące normy wyrobów piekarskich, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Oblicz  ubytek  magazynowy,  jeżeli  masa  gorącego  bochenka  chleba  wiejskiego  

po wyjęciu z pieca wynosiła 515g, a po ok. 6 godzinach – 503g. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  poprawne 
wykonanie obliczeń i przeanalizowanie otrzymanego wyniku. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zdefiniować ubytek magazynowy i odszukać odpowiedni wzór, 
2)  wykonać obliczenia, 
3)  przeanalizować otrzymany wynik, 
4)  porównać otrzymany wynik z wynikami uzyskanymi przez kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia rachunkowe. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

materiały biurowe, 

 

kalkulator, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 

Przeanalizuj  błędy  technologiczne  popełnione  w  piekarni  i  zaproponuj  sposób 

zmniejszenia ususzki pieczywa, wiedząc, że: 
1.  Chleb mieszany razowy wypiekano w formach.  
2.  Po  wyjęciu  z  pieca  pieczywo  ułożono  w  plastikowe  pojemniki  i  pozostawiono  

przez ok. 30 min na hali produkcyjnej.  

3.  Po  tym  czasie  pieczywo  przeniesiono  do  chłodzenia  do  magazynu  bez  klimatyzacji,  

o wilgotności 85% i temperaturze 35ºC.  

4.  Ubytek wynosił 4,5%.  
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia.  Nauczyciel  powinien  wspólnie  
z uczniami  omówić  czynniki  wpływające  na  wielkość ubytku  magazynowego.  Należy  także 
zwrócić  uwagę,  aby  uczniowie  poprawnie  przeanalizowali  warunki  panujące  w  tej  piekarni 
oraz  określili  optymalne  warunki  schładzania  chleba.  Zaleca  się  wykonanie  ćwiczenie  
w grupach 2-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zdefiniować ubytek magazynowy, 
2)  przeanalizować czynniki wpływające na wartość ususzki pieczywa, 
3)  określić warunki chłodzenia i magazynowania pieczywa, 
4)  zaplanować zmiany technologiczne zmniejszające straty piekarni, 
5)  porównać swoje propozycje z pracami kolegów, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

   materiały biurowe, 

   norma dotycząca przechowywania i transportu pieczywa, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2. Zmiany zachodzące po wypieku pieczywa  

 

5.2.1.  Ćwiczenia  

 

 

Ćwiczenie 1 
 

Zaobserwuj  zmiany  zachodzące  podczas  przechowywania  pieczywa.  Porównaj 

właściwości  pieczywa  świeżego  oraz  przechowywanego  1,  2,  3  -  dni.  Wyniki  swoich 
obserwacji zapisz w tabeli: 

 

                                           

Czas 

przechowywania 

Wskaźniki 

pieczywo 

świeże 

po 1  
dniu 

po 2 

dniach 

po 3 

dniach 

Wygląd ogólny bochenka 

 

 

 

 

Wygląd i właściwości skórki 

 

 

 

 

Właściwości miękiszu 

 

 

 

 

Zapach pieczywa 

 

 

 

 

Inne zaobserwowane zmiany 

 

 

 

 

Wnioski 

 

 

 

 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  właściwe 
wykonanie  oceny  organoleptycznej  pieczywa.  Zaleca  się  wykonanie  ćwiczenia  w  grupach  
2-osobowych. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zmiany zachodzące w pieczywie po wypieku, 
2)  przygotować świeże pieczywo nieopakowane,  
3)  wykonać ocenę organoleptyczną pieczywa świeżego,  
4)  przechowywać  pieczywo  w  temperaturze  pokojowej  w  zamkniętym,  szczelnym 

opakowaniu,  

5)  obserwować  zmiany  zachodzące  w  pieczywie  w  trakcie  przechowywania  (po  1,  2,  3  - 

dniach),  

6)  zanotować zaobserwowane zmiany,  
7)  wypełnić tabelę, 
8)  zanotować wnioski, 
9)  porównać swoje wnioski z wnioskami kolegów, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały biurowe, 

 

różne gatunki pieczywa, 

 

deska do krojenia chleba, 

 

nóż, 

 

opakowania: pudełko, torebka foliowa,  

 

norma jakościowa wybranego gatunku pieczywa, 

 

poradnik dla ucznia. 
 

Ćwiczenia 2  
 

Zbadaj  wpływ  metody  przedłużenia  trwałości  pieczywa  na  termin  przydatności  

do spożycia. Wyniki swoich badań zapisz w tabeli: 

 

Gatunek pieczywa 

Metoda przedłużenia 

trwałości pieczywa 

(informacja na opakowaniu) 

Termin przydatności do 

spożycia 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia.

 

Nauczyciel  powinien  omówić  

z  uczniami  sposoby  przedłużania  trwałości  pieczywa.

 

Należy  zwrócić  uwagę  na  dobór 

gatunków  pieczywa,  tak  aby  uczniowie  mieli  możliwość  poznania  różnych  sposobów 
przedłużania  trwałości  pieczywa  w  praktyce.  Zaleca  się  wykonanie  ćwiczenie  w  grupach  
2-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z metodami przedłużania trwałości pieczywa, 
2)  wybrać min. 6 gatunków pieczywa,  
3)  odczytać  i  zanotować  informacje  na  opakowaniach  dotyczące  sposobu  pakowania, 

dodatku środków konserwujących, itp., 

4)  zanotować termin przydatności wybranych gatunków pieczywa,  
5)  uzupełnić tabelę, 
6)  zanotować wnioski, 
7)  porównać swoje wnioski z wnioskami kolegów, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektów,  

 

ćwiczenia. 

 

 

Środki dydaktyczne:  

 

materiały biurowe, 

 

różne gatunki pieczywa lub etykiety wyrobów piekarskich,  

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Dokonaj  przeglądu  sposobów  przedłużania  świeżości  pieczywa.  Wykonując  ćwiczenie 

wykorzystaj tabelę: 

 

Grupa metod 

Metoda 

Na czym polega? 

 

 

 

 

Metody 
chemiczne 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metody  
fizyczne 

 

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  wymienić sposoby przedłużania świeżości pieczywa, 
2)  pogrupować i uporządkować wymienione sposoby, 
3)  określić warunki wymienionych metod,  
4)  uzupełnić tabelę,  
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia.  Nauczyciel  powinien  udzielić 
wskazówek  odnośnie  sposobu  wykonania  ćwiczenia.  Zaleca  się  wykonanie  ćwiczenie  
w grupach 3-4-osobowych. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne:  

 

materiały i przybory do pisania i rysowania, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Ćwiczenie 4 
 

Przygotuj  5kg  bułki  tartej.  Bułka  powinna  być  zapakowana  w  torebki  papierowe,  

po 0,5kg.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia.  Nauczyciel  powinien  udzielić 
wskazówek odnośnie sposobu wykonania ćwiczenia.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć zasady bhp, jakich należy przestrzegać podczas pracy w piekarni, 
2)  wybrać pieczywo, z którego przygotuje bułkę tartą,  
3)  wyeliminować pieczywo spleśniałe, zdobione posypkami, 
4)  zapoznać się z instrukcją działania krajalnicy, 
5)  pokroić przygotowane pieczywo, 
6)  dobrać miejsce i warunki suszenia pieczywa, 
7)  pozostawić pieczywo do wysuszenia, 
8)  sprawdzić jakość wysuszonego pieczywa i ocenić organoleptycznie, czy jest wysuszone, 
9)  zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń do mielenia pieczywa,  
10)  zmielić pieczywo, 
11)  zapakować bułkę tartą,  
12)  zaprezentować wykonane ćwiczenie nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

pieczywo, 

 

krajalnica, 

 

instrukcja działania krajalnicy, 

 

urządzenie do mielenia pieczywa,  

 

instrukcja działania urządzenia do mielenia pieczywa, 

 

torebki papierowe. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3. Konfekcjonowanie i ekspedycja pieczywa 

 

5.3.1.  Ćwiczenia  

 

 
Ćwiczenie 1 
 

Zaprojektuj banderolę, którą umieścisz na opakowaniu dowolnego gatunku pieczywa. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia.

 

Nauczyciel  powinien  omówić  

z  uczniami  prawidłowy  sposób  znakowania  pieczywa  i  najnowsze  obowiązujące 
rozporządzenia w tym zakresie. Zaleca się wykonanie ćwiczenie w grupach 2-3-osobowych. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać  się  z  rozporządzeniem  Ministra  Rolnictwa  w  sprawie  znakowania  środków 

spożywczych, 

2)  wybrać gatunek pieczywa,  
3)  przeanalizować informacje zawarte w normie jakościowej, 
4)  sporządzić zestaw informacji, które są wymagane w wymienionym rozporządzeniu, 
5)  wykonać szkic etykiety, 
6)  sporządzić projekt, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

materiały do pisania i rysowania,

 

 

blok rysunkowy,

 

 

obowiązujące normy wyrobów piekarskich,

 

 

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa sprawie znakowania środków spożywczych,

 

 

poradnik dla ucznia.

 

 
 

Ćwiczenie 2  
 

Przygotuj 10 bochenków chleba razowego do wysyłki do sklepu. Pieczywo powinno być 

pokrojone i odpowiednio zapakowane. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  wykonaniem  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  zwrócić  uwagę  na  przestrzeganie 

przepisów  bhp  podczas  pracy  w  piekarni.  Uczniowie  powinni  zapoznać  się  z  wyposażeniem 
piekarni  oraz  przeanalizować  instrukcje  obsługi  maszyn  i  urządzeń  oraz  omówić  
z  nauczycielem  ewentualne  zagrożenia,  związane  z  niewłaściwą  ich  obsługą.  Nauczyciel 
powinien prowadzić dokładną obserwację pracy ucznia. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przypomnieć zasady bhp, jakich należy przestrzegać podczas pracy w piekarni, 
2)  zapoznać się z instrukcją działania krajalnicy, 
3)  zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń do pakowania pieczywa,  
4)  dobrać rodzaj opakowania do gatunku pieczywa, 
5)  sprawdzić temperaturę pieczywa przed pakowaniem, 
6)  pokroić pieczywo, 
7)  zapakować pokrojone bochenki chleba ręcznie lub za pomocą pakowaczki, 
8)  przygotować w odpowiedni  sposób etykietę –  sprawdzić, czy  jest na  niej data produkcji 

pieczywa oraz datę minimalnej trwałości, 

9)  przykleić odpowiednią etykietę do każdego opakowania, 
10)  zamknąć opakowanie, 
11)  umieścić bochenki w opakowaniu transportowym,  
12)  przekazać wykonaną próbkę pieczywa do transportu, 
13)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

pieczywo, 

 

krajalnica, 

 

instrukcja działania krajalnicy, 

 

pakowaczka, 

 

instrukcja obsługi pakowaczki,  

 

opakowania jednostkowe i transportowe, 

 

etykiety pieczywa, 

 

klej do przyklejania etykiet, 

 

obowiązujące normy wyrobów piekarskich. 

 

 

Ćwiczenie 3 
 

Dobierz sposób pakowania do rodzaju pieczywa. Wykorzystaj tabelę: 

Gatunek pieczywa 

Sposób pakowania 

Termin przydatności do 

spożycia 

chleb litewski 

 

 

chleb słoneczny 

 

 

sucharki dietetyczne 

 

 

tost pszenny  

 

 

bułka hot-dog 

 

 

pumpernikiel 

 

 

………. 

 

 

………. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia  oraz  zapoznać  się  z  normami 
poszczególnych  gatunków  pieczywa.  Zaleca  się  wykonanie  ćwiczenie  w  grupach  
2-osobowych. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  wybrać gatunki pieczywa, 
2)  zapoznać się z treścią norm jakościowych wybranych gatunków pieczywa, 
3)  określić termin przydatności do spożycia analizowanego pieczywa, 
4)  zanotować wnioski, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

materiały do pisania, 

 

pieczywo różnych gatunków, 

 

obowiązujące normy wyrobów piekarskich, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Zaprojektuj zestaw urządzeń do odbioru pieczywa w piekarni.  
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia.  Nauczyciel  najpierw  powinien 
zapoznać  uczniów  z  treścią  zadania  i  omówić  zagadnienie  mechanizacji  prac  magazynowo- 
ekspedycyjnych.  Następnie  uczniowie  powinny  wykonywać  ćwiczenie  metodą  projektów 
konsultując  swoje  rozwiązania  z  nauczycielem.  Po  wykonaniu  projektów  następuje 
prezentacja prac i ocenianie. Zaleca się wykonanie projektu w grupach 3-4-osobowych. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  wybrać  oferty  maszyn  i  urządzeń  oferowanych  przez  producentów  w  sieci  Internet  

i w prasie branżowej,  

2)  przeanalizować oferty maszyn i urządzeń, 
3)  wybrać potrzebne maszyny i urządzenia,  
4)  zaplanować czynności wykonywane w dziale ekspedycji,  
5)  naszkicować projekt działu ekspedycji, 
6)  sporządzić plan pomieszczenia magazynowo-ekspedycyjnego, 
7)  przedyskutować z kolegami swoje rozwiązania technologiczne, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Środki dydaktyczne:  

 

materiały do pisania i rysowania, 

 

papier formatu A2, 

 

zestaw multimedialny z dostępem do Internetu, 

 

oferty i prospekty maszyn i urządzeń,  

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 5 

Wypisz  zagrożenia  zdrowotne,  jakie  mogą  pojawić  się  podczas  konfekcjonowania, 

ekspedycji  i  transportu  pieczywa  i  zaproponuj  sposób  ich  zminimalizowania.  Wykonując 
ćwiczenie wykorzystaj tabelę: 

 

Etap procesu 

produkcyjnego 

Przyczyna zagrożeń 

Działania zapobiegawcze 

Krojenie 

Brudna krajalnica (okruchy 
pieczywa) 

……. 

……. 

……. 

……. 

…… 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia.  Przed  wykonaniem  ćwiczenia  należy 
omówić  z  uczniami  zasady  systemów  zapewnienia  jakości.  Zaleca  się  wykonanie  ćwiczenie  
w grupach 2-osobowych. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przypomnieć zasady higieny pracy w piekarni,  
2)  przeanalizować  najczęściej  popełniane  błędy  higieniczne  podczas  konfekcjonowania  

i ekspedycji pieczywa, 

3)  wymienić zagrożenia zdrowotne związane z tymi błędami, 
4)  wymienić wymagania higieniczne na poszczególnych etapach produkcji,  
5)  zaproponować działania mające na celu wyeliminowanie powyższych błędów,  
6)  porównać swoje propozycje z pracami kolegów, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

metoda tekstu przewodniego,  

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

materiały do pisania, 

 

obowiązujące normy wyrobów piekarskich, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST I 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przechowywanie  i  transport 
wyrobów piekarskich” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 13, 14, 16, 17, 18, 19, są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 1, 7, 11, 12, 15, 20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 
uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. c, 4. b, 5. a, 6. b, 7. d, 8. d, 9. c, 10. c, 11. c,  
12. c,  13. d, 14. b, 15. a, 16. b, 17. c, 18. d, 19. a, 20. 

                                                                                                               

Plan testu                                                                                             

   

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Przewidzieć skutki błędów popełnianych podczas 
transportu pieczywa 

PP 

Określić warunki przechowywania pieczywa 

Zdefiniować ubytek magazynowy 

Obliczyć ubytek magazynowy 

Rozpoznać objawy czerstwienia pieczywa 

Scharakteryzować warunki konfekcjonowania 
pieczywa 

Scharakteryzować sposoby zapobiegania 
czerstwieniu pieczywa 

PP 

Zastosować przepisy bhp w trakcie schładzania 
pieczywa 

Określić czynniki wpływające na wielkość ubytku 
magazynowego 

10  Zdefiniować metody pakowania pieczywa 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

11  Przewidzieć warunki czerstwienia pieczywa 

PP 

12  Scharakteryzować sposoby zapobiegania 

czerstwieniu 

PP 

13  Wyjaśnić zjawiska zachodzące podczas chłodzenia 

pieczywa 

14  Sporządzić bułkę tartą 

15  Przewidzieć skutki czerstwienia pieczywa 

PP 

16  Rozróżnić urządzenia w ekspedycji pieczywa

  

17  Określić zakres czynności operacyjnych po 

wypieku pieczywa 

18  Zastosować przepisy bhp i higieny w trakcie 

transportu pieczywa 

19  Rozróżnić opakowania stosowane w piekarstwie 

20  Zanalizować przyczyny czerstwienia pieczywa 

PP 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. W razie potrzeby wyjaśnij wątpliwości. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

10.  Po upływie 45 minut zbierz prace uczniów. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i omów je z uczniami. 
13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Odpowiedzi udzielaj na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak  X.  Jeśli  się  pomylisz  zaznacz  błędną  odpowiedź  kółkiem,  a następnie  ponownie 
zakreślić  odpowiedź  prawidłową.  Na  zestawie  zadań  testowych  nie  zaznaczaj  niczego  
i nie pisz po nim. 

6.  Jeśli  będziesz chciał zrobić  obliczenia, zrób to na odwrocie karty odpowiedzi. Nie  będą 

one sprawdzane przez nauczyciela. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci  sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia!

 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
 

ZESTAW  ZADAŃ  TESTOWYCH 

 
1.  Błędem jest transportowanie gorącego pieczywa ze względu na to, że 

a)  badania wykazały, że konsumenci nie kupują gorącego pieczywa. 
b)  pieczywo takie jest szczególnie wrażliwe na wstrząsy i uszkodzenia. 
c)  istnieje możliwość zniszczenia się opakowań transportowych. 
d)  w wyniku zaparowania samochodu istnieje groźba wybuchu. 

 

2.  Wilgotność w magazynie pieczywa powinna wynosić 

a)  do 50%. 
b)  do 75%. 
c)  do 95%. 
d)  do 100%. 

 

3.  Ususzka jest to: 

a)  ubytek wagowy podczas fermentacji ciasta. 
b)  ubytek wagowy podczas wypieku. 
c)  ubytek wagowy pieczywa powstały w czasie magazynowania. 
d)  ubytek wagowy podczas transportu pieczywa. 

 

4.  Masa  gorącego  pieczywa  wynosi  513g,  a  masa  pieczywa  przeznaczonego  do  ekspedycji 

498g. Ubytek magazynowy wynosi: 
a)  2%. 
b)  3%. 
c)  4%. 
d)  5%. 
 

5.  Skórka pieczywa świeżego jest 

a)  chrupiąca i z połyskiem. 
b)  matowa, ale elastyczna. 
c)  elastyczna i pomarszczona. 
d)  pomarszczona i twarda. 

 
6.  Krojenie powinno odbywać się 

a)  zaraz po wyjęciu pieczywa z pieca. 
b)  po schłodzenie go do temp. 30ºC. 
c)  po schłodzeniu go do temp. 40

÷

45ºC. 

d)  po wyjęciu pieczywa zamrożonego. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

7.  Jako konserwant pieczywa stosowany jest 

a)  kwas cytrynowy. 
b)  kwas jabłkowy. 
c)  kwas winowy. 
d)  kwas propionowy. 
 

8.  Studzenie pieczywa powinno odbywać się 

a)  podczas transportu w samochodzie. 
b)  na rampach transportowych. 
c)  na korytarzach piekarni. 
d)  w specjalnie wyznaczonym pomieszczeniu piekarni. 
 

9.  Ubytek magazynowy jest większy, gdy 

a)  masa pieczywa jest większa. 
b)  pieczywo jest zapakowane. 
c)  pieczywo wypiekane jest w formach. 
d)  w magazynie jest zastosowana klimatyzacja. 
 

10. Na rysunku przedstawiono: 

 

a)  pieczywo zapakowane w torebkę z klipsem. 
b)  pieczywo zapakowane w torebkę formowaną poziomo z jednej wstęgi.

 

 

c)  pieczywo zawinięte. 
d)  chleb pokrojony i niezapakowany. 

 

11. Proces czerstwienia szybciej przebiega w temperaturze 

a)  - 20ºC. 
b)  -7ºC. 
c)  +4ºC. 
d)  15ºC. 

 
12. Dodatek syropu maltozowego lub glukozowego do ciasta wpływa na 

a)  zahamowanie fermentacji ciasta. 
b)  przyspieszenie czerstwienia. 
c)  przedłużenie trwałości pieczywa. 
d)  zminimalizowanie zakażeń mikrobiologicznych. 

 
13. W trakcie studzenia pieczywa  

a)  nie zmienia się wilgotność skórki i miękiszu. 
b)  rośnie wilgotność skórki i miękiszu. 
c)  wilgotność miękiszu rośnie, a skórki maleje. 
d)  wilgotność skórki rośnie, a miękiszu maleje. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

14. Do produkcji bułki tartej można użyć  

a)  pieczywa pszennego z posypkami. 
b)  pieczywa pszennego zdeformowanego. 
c)  pieczywa razowego na miodzie. 
d)  pieczywa lekko zakażonego pleśnią. 

 
15. Najszybciej czerstwieje 

a)  bułka montowa. 
b)  pumpernikiel. 
c)  chleb wiejski. 
d)  chleb razowy na miodzie. 

 
16. Na rysunku przedstawiono: 

 

a)  staplowarkę pojemników. 
b)  załadowarkę pieczywa do skrzynek. 
c)  przenośnik chleba. 
d)  licznik bułek drobnych. 

 

17. Sortowanie pieczywa, które wykonuje się bezpośrednio po wypieku polega na 

a)  usuwaniu drobnoustrojów z powierzchni pieczywa. 
b)  oczyszczaniu bochenków pobrudzonych. 
c)  eliminowaniu bochenków z widocznymi wadami. 
d)  oddzieleniu pieczywa jasnego, słabo upieczonego od pieczywa wypieczonego. 

 

18. Pojemniki plastikowe, w których transportuje się pieczywo powinno się myć 

a)  raz na miesiąc. 
b)  raz na tydzień. 
c)  co kilka dni. 
d)  po każdym przywiezieniu ich ze sklepów. 

 

19. Opakowanie jednostkowe to opakowanie 

a)  zawierające porcję wyrobu przeznaczoną do sprzedaży detalicznej. 
b)  służące do przechowywania na rampie gotowego wyrobu. 
c)  służące do transportu pieczywa. 
d)  w którym umieszcza się towary pakowane wcześniej w folię. 

 

20. Za przyczynę czerstwienia pieczywa uważa się zjawisko 

a)  retrogradacji skrobi. 
b)  kleikowania skrobi. 
c)  rozpadu cukrów. 
d)  ścinania się białka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA  ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Przechowywanie i transport wyrobów piekarskich 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Test II 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przechowywanie  i  transport 
wyrobów piekarskich” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10,12, 14, 16, 17, 18, 19 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 7, 9, 11, 13, 14, 20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 
uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. d, 4. a, 5. c, 6. a, 7. c, 8. a, 9. b, 10. d, 11. d,  
12. a,  13. b, 14. a, 15. a, 16. d, 17. c, 18. d, 19. b, 20. 

 

Plan testu                                                                                                

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować zakres operacji po wypieku  

Dobrać warunki przechowywania pieczywa  

Zdefiniować ubytek magazynowy 

Obliczyć ubytek magazynowy 

Rozpoznać objawy czerstwienia pieczywa 

Zidentyfikować sposoby przedłużania trwałości 
pieczywa  

P  

Scharakteryzować sposoby zapobiegania 
czerstwieniu pieczywa 

PP 

Określić czynniki wpływające na wielkość ubytku 
magazynowego 

Określić zasady wykonywania operacji po wypieku 
pieczywa 

PP 

10  Rozróżnić urządzenia stosowane w ekspedycji 

pieczywa 

11  Zastosować warunki sterylizacji pieczywa 

PP 

12  Zaplanować czynności przygotowania pieczywa 

mrożonego 

C  

P  

13  Sklasyfikować sposoby zapobiegania czerstwieniu 

pieczywa 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

14  Przewidzieć skutki czerstwienia pieczywa  

D  

PP 

a  

15  Scharakteryzować metody pakowania pieczywa 

16  Scharakteryzować warunki pleśnienia pieczywa 

17  Zaplanować czynności po wypieku pieczywa 

18  Zastosować przepisy bhp w ekspedycji 

19  Zdefiniować opakowania transportowe 

20  Zanalizować proces czerstwienia pieczywa 

PP 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. W razie potrzeby wyjaśnij wątpliwości. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

10.  Po upływie 45 minut zbierz prace uczniów. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i omów je z uczniami. 
13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.   Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Odpowiedzi udzielaj na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak  X.  Jeśli  się  pomylisz  zaznacz  błędną  odpowiedź  kółkiem,  a następnie  ponownie 
zakreślić  odpowiedź  prawidłową.  Na  zestawie  zadań  testowych  nie  zaznaczaj  niczego  
i nie pisz po nim. 

6.  Jeśli  będziesz  chciał  zrobić  obliczenia,  zrób  to  na  odwrocie  karty  odpowiedzi.  Nie  będą 

one jednak sprawdzane przez nauczyciela. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci sprawiało  trudność, wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia!

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.   Kondycjonowanie pieczywa obejmuje 

a)  odbieranie pieczywa z pieca i sortowanie. 
b)  krojenie i pakowanie pieczywa. 
c)  ekspedycję i transport. 
d)  transport i sprzedaż pieczywa. 

 

2.   Temperatura w magazynie pieczywa powinna wynosić 

a)  40ºC. 
b)  32ºC. 
c)  18

÷

25ºC. 

d)  +4ºC. 

 

3.   Podczas magazynowania pieczywa następuje ubytek masy zwany 

a)  ubytkiem fermentacyjnym. 
b)  upiekiem. 
c)  suszem. 
d)  ususzką. 

 

4.   Masa gorącego pieczywa wynosi 1024g, a masa pieczywa przeznaczonego do ekspedycji 

  1003g. Ubytek magazynowy wynosi 

a)  2%. 
b)  3%. 
c)  4%. 
d)  5%. 

 

5.  Miękisz świeżego pieczywa jest 

a)  twardy i kruszący się. 
b)  kruszący się, trudno nasiąkający wodą. 
c)  miękki, elastyczny. 
d)  popękany. 

 

6.  Zamrażanie pieczywa ma na celu 

a)  przedłużenie jego trwałości. 
b)  schłodzenie pieczywa. 
c)  zmniejszenie wilgotności miękiszu. 
d)  zwiększenie wilgotności miękiszu. 

 

7.   Jednym ze sposobów opóźnienia procesu czerstwienia pieczywa jest dodanie do ciasta 

a)  kwasu cytrynowego. 
b)  mączki ziemniaczanej. 
c)  tłuszczu. 
d)  wody. 

 

8.  Ubytek magazynowy można zmniejszyć poprzez 

a)  szybkie schłodzenie pieczywa. 
b)  wypiekanie pieczywa w formach. 
c)  utrzymywanie w magazynie wilgotności bliskiej 90%. 
d)  niepakownie pieczywa.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

9.  Błędem jest 

a)  krojenie i pakowanie pieczywa ostudzonego do temperatury 30ºC. 
b)  krojenie i pakowanie pieczywa niewystudzonego. 
c)  krojenie i pakowanie pieczywa w osobnym pomieszczeniu. 
d)  krojenie i pakowanie pieczywa w punktach sprzedaży. 

 
10.  Na rysunku przedstawiono 

 

a)    urządzenie do załadowania pieczywa do pojemników. 
b)  przenośnik chleba. 
c)  licznik pieczywa drobnego. 
d)  układarkę pojemników. 

 

11.  Sterylizację pieczywa przeprowadza się w temperaturze 

a)  -20ºC. 
b)  40

÷

45ºC. 

c)  70ºC. 
d)  100

÷

250ºC. 

 

12.  Pieczywo zamrożone przed wysłaniem do sklepu należy 

a)  rozmrozić w komorze wypiekowej w ciągu 3-5 min. 
b)  pozostawić do rozmrożenia przez 6 godzin. 
c)  wypiekać ponownie pieczywo tak, jak surowe ciasto. 
d)  ułożyć w pojemniki i transportować w stanie zamrożonym.  

 
13.  Kwas propionowy stosowany jest w piekarstwie w celu 

a)  poprawy ogólnego wyglądu pieczywa. 
b)  konserwacji pieczywa. 
c)  wytworzenia większej ilości porów w pieczywie. 
d)  zwiększenia objętości pieczywa. 

 
14.  Najszybciej czerstwieje 

a)  pieczywo pszenne drobne. 
b)  pieczywo żytnie. 
c)  pieczywo pełnoziarniste. 
d)  pieczywo tostowe 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

15.  Na rysunku przedstawiono 

 

a)  pakowanie pieczywa zapakowane w torebkę z klipsem. 
b)  pakowanie pieczywa w torebkę formowaną poziomo z jednej wstęgi

.

 

c)  zawijanie pieczywa. 
d)  przygotowanie chleba niezapakowanego do transportu. 

 

16.  Najbardziej podatne na pleśnienie jest 

a)  pieczywo pakowane i krojone. 
b)  pieczywo tylko pakowane. 
c)  pieczywo pakowane próżniowo. 
d)  pieczywo nie pakowane. 

 

17.  Podczas wyjmowania pieczywa z pieca wykonuje się jego 

a)  krajanie.  
b)  pakowanie. 
c)  sortowanie. 
d)  czyszczenie. 

 

18.  Przechowywanie pieczywa powinno odbywać się 

a)  podczas transportu w samochodzie. 
b)  na rampach transportowych. 
c)  na korytarzach piekarni. 
d)  w specjalnie wyznaczonym pomieszczeniu piekarni. 

 
19.  Najczęściej stosowanym opakowaniem transportowym wyrobów piekarskich są 

a)  worki jutowe. 
b)  plastikowe pojemniki. 
c)  pudełka tekturowe. 
d)  folie aluminiowe. 

 

20.  Proces czerstwienia rozpoczyna się 

a)  zaraz po wyjęciu pieczywa z pieca. 
b)  po 4 godzinach od wypieku.  
c)  po 10 – 12 godz. od wypieku.  
d)  po 24 godzinach od wypieku.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

KARTA  ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Przechowywanie i transport wyrobów piekarskich 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

   

   

   

   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

 

6. LITERATURA 

 
1.  Ambroziak Z. (red.): Piekarstwo i ciastkarstwo. WNT, Warszawa 1988 
2.  Ambroziak Z.: Produkcja piekarsko-ciastkarska. Część 1. WSiP, Warszawa 1999 
3.  Ambroziak Z.: Produkcja piekarsko-ciastkarska. Część 2. WSiP, Warszawa 1999 
4.  Bijok B., Bijok F.:Surowce i technologia żywności. WSiP, Warszawa1998  
5.  Ceglińska  A.,  Haber  T.,  Leszczyński  K.,  Witulski  P.:  Wpływ  opakowania  na  jakość  

i trwałość pieczywa Przegląd Piekarski i Cukierniczy. 4/2004 

6.  Higiena  produkcji  piekarskiej  i  ciastkarskiej.  Opr.  przez  Zakład  Badawczy  Przemysłu 

Piekarskiego, Wydawnictwo Spółdzielcze, Warszawa 1996  

7.  Horubałowa A., Haber T.: Analiza techniczna w piekarstwie. WSiP, Warszawa 1989 
8.  Lubczyńska  H.,  Kownacki  J.:  Dobra  praktyka  produkcyjna  i  higieniczna  w  małych  

i  średnich  piekarniach.  Handlowo-Usługowa  Spółdzielnia  „Samopomoc  Chłopska”, 
Warszawa 2001 

9.  Makowska U. Chleb w opakowaniu. Cukiernictwo i Piekarstwo. 7/8/2004 
10. Receptury,  normy  i porady piekarskie. Opr. przez Rolniczo-Handlową Izbę Gospodarczą 

Samopomoc Chłopska i Zakład Badawczy Przemysłu Piekarskiego, Warszawa 1993 

11. Reński A.: Piekarstwo. Technologia dla ZSZ. Część 1. WSiP, Warszawa 1998 
12. Reński A.: Piekarstwo. Technologia dla ZSZ. Część 2. WSiP, Warszawa 1998 
13. Słowik  E.  Przedłużanie  świeżości  i  trwałości  pieczywa  –  dodatki  i  sposoby.  Przegląd 

Piekarski i Cukierniczy. 6/2002 

14. Szafulera  W.:  Znakowanie  pieczywa  i  wyrobów  ciastkarskich.  Przegląd  Piekarski  

i Cukierniczy. 8/2003 

15. Szajewska  A.,  Ceglińska  A.:  Czerstwienie  pieczywa.  Przegląd  Piekarski  i  Cukierniczy. 

3/2004 

 
Czasopisma: 

 

–  Przegląd Piekarski i Cukierniczy 
–  Cukiernictwo i Piekarstwo 
–  Przemysł Spożywczy 
 
Literatura metodyczna 
 
1.  Bajor D.: Metody aktywizujące w procesie kształcenia w zawodach rolniczo-spożywczych 

i gastronomicznych. WCDNiKP, Łódź 2001 

2.  Suliga M.: Ocenianie osiągnięć szkolnych uczniów. ŁCDNiKP, Łódź 2002