background image

____________________________________________________________________________ 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

    NARODOWEJ 

 

 

  

 

 

Grażyna Uhman 

 

 

 

 

Organizowanie stanowiska pracy 731[03].Z2.01 

 
 
 

 

 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2006  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inż. Jerzy Giemza 
mgr inż. Henryk Stańczyk 
 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Grażyna Uhman 
 

 

 

Konsultacja: 
mgr inż. Andrzej Zych 
 

 

 

 

Korekta: 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  731[03].Z2.01 
„Organizowanie  stanowiska  pracy”  zawartego  w modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu mechanik precyzyjny 731[03]. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć  

5.  Ćwiczenia 

14 

5.1. Narzędzia do prac naprawczych i konserwacyjnych.  

Maszyny i oprzyrządowanie do prac naprawczych. Dokumentacja techniczna 

 

14 

5.1.1.

 

Ćwiczenia  

14 

5.2. Przygotowanie stanowiska do napraw maszyn, urządzeń precyzyjnych 

i przyrządów pomiarowych. 

 

15 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

17 

7.  Literatura 

26 

 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  mechanik  precyzyjny.  Poradnik 
zawiera  opis  wymagań,  jakie  uczeń  powinien  spełnić,  by  przystąpić  do  bieżącej  jednostki 
modułowej, cele, jakie osiągnie po zrealizowaniu tej jednostki, dwa przykładowe scenariusze 
zajęć  oraz  ćwiczenia  do  poszczególnych  tematów.  Na  końcu  poradnika  zawarto  dwa 
narzędzia  pomiaru  dydaktycznego  oraz  literaturę.  Scenariusze  z  pozoru  są  podobne,  gdyż 
użyto jednego wzorca, jednak zawartość obu różni się od siebie rodzajem ćwiczeń, treścią ich 
podsumowania,  zastosowanych  pomocy  dydaktycznych  i  momentem  ich  wprowadzenia. 
Podobieństwo  zaś  wynika  stąd,  że  podobny  charakter  mają  zajęcia.  Są  to  zajęcia 
ćwiczeniowe,  ponadto  realizowane  w  systemie  modułowym,  wymagają  utrzymania  reguł 
metodycznych  dotyczących  tego  rodzaju  zajęć:  zwłaszcza  poprzedzenie  realizacji  ćwiczeń 
studiowaniem  materiału  nauczania  i  odpowiedzią  na  pytania  sprawdzające  z  właściwym 
udziałem nauczyciela oraz posumowanie każdego ćwiczenia oddzielnie. 

Poradnik  dla  ucznia  zawiera  materiał  nauczania,  ćwiczenia  wraz  ze wskazówkami, 

potrzebnymi do zaliczenia danej jednostki modułowej, sprawdziany wiedzy i literaturę. 

Moduł 731[03].Z2. „Eksploatacja  maszyn, przyrządów i urządzeń pomiarowych” składa 

się z sześciu  jednostek (patrz schemat układu jednostek modułowych). 

Moduł  ten  pozwala  uczniowi  zdobyć  wiedzę  dotyczącą  prawidłowej  obsługi,  napraw 

i regulacji  maszyn  i  urządzeń precyzyjnych. Do takiej wiedzy zalicza się także ta, dotycząca 
organizowania  stanowiska  pracy.  Dzięki  niej  uczeń  będzie  umieć  dokonać  prawidłowego 
przygotowania  stanowiska  do  wykonywania  napraw  i regulacji  maszyn  i  urządzeń 
precyzyjnych. 

Każda  jednostka  modułowa  ma  swoje  określone  cele  i  może  być  realizowana  jako 

samodzielna  część,  przy  czym  ich  kolejność  nie  jest  dowolna.  Jednostka  modułowa 
731[03].Z2.01.  „Organizowanie  stanowiska  pracy”  jest  zrealizowana  w module  jako 
pierwsza. Podzielona jest na dwa tematy: 
1.  Narzędzia do prac naprawczych i konserwacyjnych. Maszyny i oprzyrządowanie do prac 

naprawczych. Dokumentacja techniczna. 

2.  Przygotowanie  stanowiska  do  napraw  maszyn,  urządzeń  precyzyjnych  i  przyrządów 

pomiarowych.  
Każdy  temat  w  poradniku  dla  ucznia  zawiera  ćwiczenia  ze  wskazaniem  materiału 

nauczania,  pomocnego  w  ich  wykonaniu.  Czasami  materiał  nauczania  musi  zostać 
uzupełniony przez nauczyciela, zwłaszcza, gdy potrzebne są do tego specjalistyczne materiały 
źródłowe. Materiał nauczania dodatkowy znajduje się w podręczniku oraz w dokumentacjach 
technicznych  maszyn  i urządzeń,  a  także  w  PN.  Brakujący  materiał  nauczyciel  powinien 
odpowiednio  przygotować  dla  uczniów  w  postaci  kserokopii  lub  eksponatów  czy  literatury 
lub  tekstu  przewodniego.  Tematyka  i  zakres  wymaga  także  przygotowania  stanowisk  do 
praktycznego wykonania zadań. 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń, uczeń powinien sprawdzić, czy jest do tego 

odpowiednio  przygotowany.  W  tym  celu  powinien  odpowiedzieć  na  zestaw  pytań 
zamieszczony  po  materiale  nauczania.  Pytania  mają  zwrócić  uwagę  uczniowi  na  to,  co  jest 
w materiale  nauczania  najważniejsze.  Uczeń  powinien  odpowiedzieć  na  nie  własnymi 
słowami. Dobrze, jeśli udzieli odpowiedzi w zeszycie. 

Uczeń powinien opanować wszystkie umiejętności. Ćwiczenia należy ocenić w systemie 

dwustopniowym – uczeń umie albo  nie umie wykonać ćwiczenia. Opanowanie umiejętności 
może cechować się różną biegłością.  

Na  końcu  opracowania  każdego  z  tematów  jest  zamieszczony  sprawdzian  postępów, 

który  pozwoli  uczniowi  określić  swoje  osiągnięcia  w  zakresie  poznawanej  wiedzy.  Jeśli 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

uzyska  pozytywne  wyniki,  to  będzie  mógł  przejść  do  następnego  tematu,  a jeśli  nie,  to 
wiadomości  i umiejętności  powinien  powtórzyć  i uzupełnić  korzystając  z  pomocy 
nauczyciela. 
 

Metody pracy z uczniem 
Główną  metodą  pracy  w  tej  jednostce  modułowej  są  samodzielne  ćwiczenia  uczniów. 

Zaproponowano  zarówno  ćwiczenia  do  pracy  indywidualnej,  jak  i zespołowej.  Są  i  takie, 
które  –  w  zależności  od  możliwości  uczniów  –  mogą  być  wykonywane  indywidualnie  lub 
grupowo. Daje to możliwość indywidualizacji pracy z uczniem.  
 
 

 

 

Schemat jednostek modułowych 

 

 
 
 

731[03].Z2 

Eksploatacja maszyn, urządzeń i przyrządów 

pomiarowych 

 

731[03].Z2.01 

Organizowanie stanowiska pracy 

 

731[03].Z2.02 

Obsługiwanie maszyn i urządzeń precyzyjnych 

 

731[03].Z2.03 

Diagnozowanie przyczyn nieprawidłowej pracy 

maszyn i urządzeń precyzyjnych 

 

731[03].Z2.06 

Wykonywanie napraw i regulacji 

przyrządów pomiarowych

 

 

731[03].Z2.05 

Wykonywanie napraw i regulacji 

maszyn i urządzeń precyzyjnych

 

731[03].Z2.04 

Wykonywanie napraw i regulacji mechanizmów 

precyzyjnych 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

wyjaśniać pojęcia: tolerancja, pasowanie, chropowatość powierzchni, 

– 

obliczać wymiary graniczne, odchyłki, tolerancję, luzy, 

– 

wyjaśniać pojęcia mierzenia i sprawdzania, 

– 

rozróżniać  podstawowy  sprzęt  pomiarowy:  wzorce, przyrządy  pomiarowe, sprawdziany, 
przybory pomiarowe, 

– 

ustalać przebieg czynności podczas wykonywania pomiarów, 

– 

dobierać przyrządy pomiarowe do pomiaru i sprawdzania elementów maszyn  i urządzeń 
precyzyjnych w zależności od kształtu oraz dokładności wykonania, 

– 

odczytywać wskazania przyrządów pomiarowych, 

– 

charakteryzować podstawowe wielkości elektryczne, 

– 

łączyć na podstawie schematu ideowego prosty obwód elektryczny, 

– 

dobierać przyrządy pomiarowe do pomiaru wielkości elektrycznych, 

– 

wykonywać pomiar podstawowych wielkości elektrycznych, 

– 

dokonywać  kontroli  zgodności  rezystancji  izolacji  urządzeń  i  instalacji  elektrycznej 
z dokumentacją, 

– 

wykonywać pomiary zgodnie z przepisami bhp i ochrony ppoż., 

– 

określać dokładność pomiarów, 

– 

stosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska na stanowisku pracy, 

– 

organizować i wyposażyć stanowisko pracy do wykonywania części precyzyjnych, 

– 

charakteryzować techniki wytwarzania części mechanizmów precyzyjnych, 

– 

dobierać narzędzia obróbcze, 

– 

dobierać oprzyrządowanie technologiczne, 

– 

wykonywać część mechanizmu precyzyjnego z zastosowaniem obróbki ręcznej, 

– 

wykonywać  część  mechanizmu  precyzyjnego  z  zastosowaniem  obróbki  mechanicznej 
skrawaniem, 

– 

wykonywać część mechanizmu precyzyjnego z zastosowaniem obróbki plastycznej, 

– 

stosować obróbkę cieplną i cieplno - chemiczną do wykonanych części,  

– 

wykonywać docieranie wykonanych części, 

– 

stosować obróbkę wykończającą do wykonanych części, 

– 

oceniać jakość wykonanych części, 

– 

posługiwać się PN, 

– 

korzystać z literatury technicznej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

dobrać, zgodnie z dokumentacją technologiczną, narzędzia do prac naprawczych, 

– 

dobrać,  zgodnie  z  dokumentacją  technologiczną,  maszyny  i  oprzyrządowanie  do  prac 
naprawczych, 

– 

dobrać narzędzia do kontroli prac naprawczych, 

– 

zorganizować  stanowiska  pracy  przy  naprawie  i  pomiarach  diagnostycznych  maszyn 
i urządzeń  precyzyjnych,  zgodnie  z  zasadami  ergonomii,  przepisami  bezpieczeństwa 
i higieny pracy oraz ochrony środowiska. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca ......................................................................................... 
Modułowy program nauczania: Mechanik precyzyjny 731[03] 
Moduł: Eksploatacja maszyn, urządzeń i przyrządów pomiarowych 731[03].Z2 
Jednostka modułowa - Organizowanie stanowiska pracy 731[03].Z2.01 

Temat: Narzędzia do prac naprawczych i konserwacyjnych. Maszyny i oprzyrządowanie 

do prac naprawczych. Dokumentacja techniczna. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności dopierania narzędzi i przyrządów do prac naprawczych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
– 

wymienić  rodzaje  narzędzi  i  przyrządów  potrzebnych  do  naprawy  maszyn,  urządzeń 
i przyrządów precyzyjnych, w tym pomiarowych, 

– 

wymienić  narzędzia  i  przyrządy  niezbędne  do  każdego  rodzaju  czynności  w procesie 
naprawy, 

– 

wyjaśnić,  na  jakiej  podstawie  dobieramy  narzędzia  i  przyrządy  do  naprawy  maszyn, 
urządzeń i przyrządów precyzyjnych, w tym pomiarowych, 

– 

dobrać sprzęt naprawczy do opisanego procesu naprawy, 

– 

rozróżnić narzędzia i przyrządy stosowane w procesie naprawy, 

– 

dobrać  sprzęt  naprawczy,  posługując  się  dokumentacją  techniczną  i technologiczną 
naprawianych mechanizmów precyzyjnych lub przyrządów pomiarowych. 
 

Metody nauczania - uczenia się
– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów:  

 

praca indywidualna i zespołowa. 
 

Czas: 180 minut 

 

Środki dydaktyczne: 
– 

foliogram z celami zajęć,  

– 

rzutnik pisma lub rzutnik multimedialny z osprzętem, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

opisy napraw, 

– 

wykaz sprzętu naprawczego, jaki posiada szkoła, 

– 

katalogi sprzętu naprawczego, 

– 

dokumentacja techniczna i technologiczna narzędzi i sprzętu naprawczego. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Przebieg zajęć:  
 

Część zajęć 

Czynności 
nauczyciela 

Czynności ucznia  

Środki 
dydaktyczne 

Część 
organizacyjna 

Wykonuje  czynności 
organizacyjne 

Przygotowuje się do 
zajęć  

 

Część wstępna 

–  podaje temat, cele 

zajęć, 

–  wyjaśnia 

organizację lekcji, 

–  wprowadza do 

tematu 

–  zapisuje temat 

w zeszycie  

–  foliogram 

z celami zajęć,  

–  rzutnik pisma 

lub rzutnik 
multimedialny 
z osprzętem, 

Część główna 

 

 

 

1. Praca nad 
    materiałem  
    nauczania 
 
 

–  poleca zapoznanie 

się z treścią 
materiału 
nauczania 
i dokonanie 
pisemnej 
odpowiedzi 
w zeszytach na 
pytania 
sprawdzające 
znajdujące się 
w poradniku dla 
ucznia, 

–  nadzoruje pracę, 

wyjaśnia 
wątpliwości, 

–  sprawdza efekty 

i podsumowuje 
pracę uczniów 

–  słucha poleceń, 
–  pyta w razie 

wątpliwości, 

 
 
 
–  realizuje zadanie 

indywidualnie, 

–  odnosi się do 

efektów swojej 
pracy, 

–  poradnik dla 

ucznia, 

2. Praca nad 
    ćwiczeniem 1 
 

–  poleca wykonanie 

ćwiczenia 1 
z poradnika dla 
ucznia,  

–  wyjaśnia 

wątpliwości, 
rozdaje materiały, 

–  nadzoruje pracę, 

wyjaśnia 
wątpliwości, 

–  prowadzi dyskusję 

i podsumowuje 

–  przygotowuje się do 

realizacji ćwiczenia, 

 
–  realizuje zadanie, 
 
–  prezentuje wyniki 

i dyskutuje nad 
nimi, 

–  poradnik dla 

ucznia, 

–  opisy napraw, 
–  wykaz sprzętu 

naprawczego, 
jaki posiada 
szkoła, 

–  katalogi sprzętu 

naprawczego, 

–  dokumentacja 

techniczna 
i technologiczna 

Część 
podsumowująca 

–  poleca wykonanie 

sprawdzianu 
postępów, 

–  podsumowuje 

zajęcia, 

 

–  realizuje sprawdzian 

postępów,  

–  odnosi się do 

efektów pracy na 
zajęciach, 

–  zadaje pytania 

–  poradnik dla 

ucznia, 

 
–  zeszyt. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

–  podaje zadanie 

domowe: 
Zgromadź oferty 
narzędzi 
i przyrządów do 
napraw 
mechanizmów 
precyzyjnych. 

–  podaje temat oraz 

zakres zajęć 
następnych. 

odnośnie zadania 
domowego, 

–  zapisuje temat zajęć 

następnych. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ......................................................................................... 
Modułowy program nauczania: Mechanik precyzyjny 731[03] 
Moduł: Eksploatacja maszyn, urządzeń i przyrządów pomiarowych 731[03].Z2 
Jednostka modułowa - Organizowanie stanowiska pracy 731[03].Z2.01 

Temat:  Przygotowanie  stanowiska  do  napraw  maszyn,  urządzeń  precyzyjnych 

i przyrządów pomiarowych. 

Cel ogólny: umiejętność przygotowania stanowiska pracy do naprawy 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
– 

wyjaśnić, jakich zasad trzeba przestrzegać przy organizacji stanowiska dla naprawianych 
mechanizmów precyzyjnych lub przyrządów pomiarowych, 

– 

uzasadnić,  jakie  narzędzia  i  przyrządy  powinny  być  stale  na  wyposażeniu  stanowiska 
naprawczego, 

– 

podać przykład, kiedy do naprawy potrzeba więcej niż jednego stanowiska, 

– 

dobrać rodzaje stanowisk do charakteru naprawy, 

– 

uzasadnić wybór stanowisk do naprawy, 

– 

przygotować  stanowiska  do  naprawy  maszyn,  urządzeń  precyzyjnych  i przyrządów 
pomiarowych, 

– 

skorzystać z dokumentacji technicznej i technologicznej, 

– 

wykonać zadania zgodnie z zasadami bhp, ppoż. i ochrony środowiska. 
 

Metody nauczania - uczenia się
– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne:  

 

praca indywidualna i zespołowa. 
 

Czas: 

90 - 135 minut 

 

Środki dydaktyczne: 
– 

foliogram z celami zajęć, rzutnik pisma lub rzutnik multimedialny z osprzętem, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

opis napraw, 

– 

nieprzygotowane stanowisko naprawcze, 

– 

narzędzia i przyrządy naprawcze, 

– 

dokumentacja techniczna i technologiczna,  

– 

środki i przepisy bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska. 

 
Przebieg zajęć: 
 

Część zajęć 

Czynności nauczyciela 

Czynności ucznia 

Środki 

dydaktyczne 

Część 
organizacyjna 

Wykonuje czynności 
organizacyjne 

Przygotowuje się do 
zajęć  

 

Część wstępna 

–  podaje temat, cele 

zajęć, 

–  wyjaśnia organizację 

–  zapisuje temat 

w zeszycie 

–  foliogram 

z celami zajęć, 
rzutnik pisma 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

lekcji, 

–  wprowadza do tematu 

lub rzutnik 
multimedialny 
z osprzętem 

Część główna 

 

 

 

1. Praca nad 
    materiałem  
    nauczania 
 
 
 
 
 
 
 
 

–  poleca zapoznanie się 

z treścią materiału 
nauczania i 
sporządzenie pisemnej 
odpowiedzi 
w zeszytach na 
pytania sprawdzające 
znajdujące się 
w poradniku dla 
ucznia, 

–  nadzoruje pracę, 

wyjaśnia wątpliwości, 

–  sprawdza efekty 

i podsumowuje pracę 
uczniów 

 

–  słucha poleceń, 
–  pyta w razie 

wątpliwości, 

 
 
 
–  realizuje zadanie 

indywidualnie, 

 
–  odnosi się do 

efektów swojej 
pracy, 

–  poradnik dla 

ucznia 

2. Praca nad 
   ćwiczeniem 1 
 

–  poleca 

wykonanie 

ćwiczenia 1, 

–  wyjaśnia  wątpliwości, 

nadzoruje pracę 

–  sprawdza wyniki, 

i podsumowuje pracę 
uczniów 

–  przygotowuje się 

do realizacji 
ćwiczenia, 

 
 
 
–  realizuje zadanie, 
 
 
–  prezentuje wyniki 

i efekty pracy, 

–  poradnik dla 

ucznia 

 
 
 
 

3. Praca nad  
   ćwiczeniem 2 

–  poleca wykonanie 

ćwiczenia 2 
polegającego na 
przygotowaniu 
stanowiska do napraw 
zgodnie z 
założeniami,  

–  wyjaśnia wątpliwości, 

rozdaje materiały, 

–  nadzoruje pracę, 

wyjaśnia wątpliwości, 

–  prowadzi dyskusję 

i podsumowuje pracę 
uczniów 

–  przygotowuje się 

do realizacji 
ćwiczenia, 

 

 

–  realizuje zadanie, 

 

–  prezentuje wyniki 

i efekty pracy, 
dyskutuje nad nimi 

–  poradnik dla 

ucznia 

–  opis napraw, 
–  stanowisko 

naprawcze, 

–  dokumentacja 

techniczna  

–  środki i przepisy 

bhp. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

 

Część 
podsumowująca 

–  poleca wykonanie 

sprawdzianu 
postępów, 

–  podsumowuje zajęcia, 
 
–  podaje zadanie 

domowe: Wykonać 
zdjęcia dobrze 
przygotowanych 
stanowisk do napraw.  

–  podaje temat oraz 

zakres zajęć 
następnych. 

–  realizuje sprawdzian 

postępów,  

–  odnosi się do 

efektów pracy na 
zajęciach, 

–  zadaje pytania 

odnośnie zadania 
domowego, 

–  zapisuje temat zajęć 

następnych. 

–  poradnik dla 

ucznia, 

–  zeszyt. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Narzędzia  do  prac  naprawczych  i  konserwacyjnych. 

Maszyny 

i oprzyrządowanie 

do 

prac 

naprawczych. 

Dokumentacja techniczna. 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Skompletuj  narzędzia,  przyrządy  lub  maszyny  do  prac  naprawczych  zgodnie  z opisami 

napraw  przygotowanymi  przez  nauczyciela  oraz  dokumentacją  techniczną  i  technologiczną, 
w oparciu o przygotowane katalogi i wykaz sprzętu naprawczego, jaki posiada szkoła.  

 
Wskazówki do realizacji 
Zadaniem  nauczyciela  jest  przygotowanie  opisów  napraw  mechanizmów  precyzyjnych 

lub  przyrządów  pomiarowych,  katalogów  sprzętu  naprawczego  oraz  wykazu  sprzętu 
naprawczego,  jaki  posiada  szkoła.  Materiał  ten  powinien  pomóc  uczniowi  poznać 
i rozpoznawać narzędzia, maszyny  i oprzyrządowanie wykorzystywane do napraw i dobierać 
je do  charakteru  naprawy.  Dlatego opisy powinny uwzględniać  tylko  te  informacje,  które  są 
do  wykonania  zadania  niezbędne.  Trzeba  uważać,  by  materiał  nie  był  jednocześnie 
odpowiedzią, czy realizacją zadania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  skompletować narzędzia, przyrządy lub maszyny do prac naprawczych zgodnie z opisami 

napraw 

przygotowanymi 

przez 

nauczyciela 

oraz 

dokumentacją 

techniczną 

i technologiczną,  w oparciu  o przygotowane  katalogi  i  wykaz  sprzętu  naprawczego,  jaki 
posiada szkoła, 

2)  wykonać zadanie pisemnie w zeszycie, 
3)  dokonać  kompletowania  poprzez  zapisanie  nazwy  przyrządu,  narzędzia  lub  maszyny 

wraz z ich symboliką techniczną.  

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 
zeszyt, 

– 

opisy napraw mechanizmów precyzyjnych lub przyrządów pomiarowych,  

– 

katalogi sprzętu naprawczego, 

– 

wykaz sprzętu naprawczego, jaki posiada szkoła,  

– 

długopis, 

– 

dokumentacja techniczna i technologiczna, 

– 

literatura i inne źródła informacji. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.2.  Przygotowanie  stanowiska  do  napraw  maszyn,  urządzeń     

precyzyjnych i przyrządów pomiarowych 

 

5.2.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Określ,  jakie  rodzaje  stanowisk  niezbędne  są  do  wykonania  napraw  opisanych  przez 

nauczyciela.  

 
Wskazówki do realizacji 
Zadaniem  nauczyciela  jest  przygotowanie  opisów  napraw  mechanizmów  precyzyjnych 

lub  przyrządów  pomiarowych.  Można  wykorzystać  opisy  z  poprzednich  ćwiczeń,  jeżeli 
niektóre  opisy  uwzględniały  fakt,  iż  naprawa  może  przebiegać  z  wykorzystaniem  różnych 
stanowisk.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wymienić  i  scharakteryzować,  jakie  rodzaje  stanowisk  niezbędne  są  do  wykonania 

napraw opisanych przez nauczyciela, 

2)  uzasadnić, dlaczego te rodzaje stanowisk są niezbędne, 
3)  ćwiczenie wykonać w zespołach trzyosobowych w postaci plakatu, 
4)  wykorzystać dokumentację techniczną i technologiczną  mechanizmów precyzyjnych  lub 

przyrządów pomiarowych, których naprawy opisano. 
 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

opis napraw, 

– 

arkusze papieru formatu A0,  

– 

flamastry,  

– 

środek do mocowania plakatów na tablicy, 

– 

literatura i inne źródła informacji, 

– 

dokumentacja techniczna i technologiczna. 

 

Ćwiczenie 2  

Dobierz 

wyposażenie 

stanowiska 

naprawczego 

do 

wykonania 

napraw 

scharakteryzowanych  przez  nauczyciela  w poprzednim  ćwiczeniu  i  przygotuj to  stanowisko. 
Zadanie to możesz wykonać w parze. 

 
Wskazówki do realizacji 

Zadaniem  nauczyciela  jest  przygotowanie  opisów  napraw  mechanizmów  precyzyjnych 

lub  przyrządów  pomiarowych.  Można  wykorzystać  opisy  z  poprzednich  ćwiczeń,  jeżeli 
niektóre  opisy  uwzględniały  fakt,  iż  naprawa  może  przebiegać  z  wykorzystaniem  tylko 
stanowiska  naprawczego.  Przed  przystąpieniem  uczniów  do  pracy  należy  przedyskutować 
z nimi zachowanie przepisów bhp. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  opisać 

wyposażenie 

stanowiska 

naprawczego 

do 

wykonania 

napraw 

scharakteryzowanych  przez  nauczyciela  w  poprzednim  ćwiczeniu,  wybierając  ten 
przypadek, gdy trzeba przygotować tylko stanowisko naprawcze, 

2)  wykorzystać dokumentację techniczną i technologiczną  mechanizmów precyzyjnych lub 

przyrządów pomiarowych, których naprawy opisano, 

3)  skonsultować swoje propozycje z nauczycielem, 
4)  przygotować  takie  stanowisko  praktycznie,  zwracając  uwagę  na  przepisy  bhp,  ochrony 

ppoż. i ochrony środowiska.  
 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 
ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

zeszyt, 

– 

opis napraw, 

– 

nieprzygotowane stanowisko naprawcze, 

– 

narzędzia i przyrządy naprawcze, 

– 

dokumentacja techniczna i technologiczna, 
środki i przepisy bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Organizowanie  stanowiska 
pracy”  

Test składa się z 14 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

11 zadań jest z poziomu podstawowego,  

– 

3 zadania są z poziomu ponadpodstawowego.  

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający   - za rozwiązanie co najmniej 7 ÷ 8 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny    

- za rozwiązanie co najmniej 9 ÷ 10 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry    

 

- za rozwiązanie 11 ÷ 12 zadań, 

– 

bardzo dobry  

- za rozwiązanie 13 ÷ 14 zadań. 

 

Plan testu 

Klucz odpowiedzi 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Rozpoznać narzędzia i przyrządy do napraw.

 

2. 

Rozpoznać narzędzia i przyrządy do napraw. 

3. 

Scharakteryzować narzędzia i  przyrządy do 
napraw. 

PP 

4. 

Rozpoznać materiały do napraw. 

5. 

Rozpoznać materiały do napraw. 

6. 

Scharakteryzować materiały do napraw. 

PP 

7. 

Rozpoznać środki BHP. 

8. 

Rozpoznać środki BHP. 

9. 

Scharakteryzować środki BHP. 

PP 

10. 

Pamiętać zasady rozmieszczania narzędzi, 
przyrządów i materiałów do napraw na 
stanowisku.

 

11. 

Wskazać konieczność rozmieszczenia 
środków bhp. 

12. 

Wskazać konieczność sprawdzenia stanu 
technicznego narzędzi i przyrządów do 
napraw w procesie organizacji stanowiska.  

13. 

Wskazać zasady doboru narzędzi 
i przyrządów do napraw. 

14. 

Określać znaczenie porządku i dokładności 
w organizowaniu stanowiska do napraw.

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Proszę  ustalić  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co 

najmniej jednotygodniowym. 

2.  Proszę przygotować odpowiednią liczbę testów i kart odpowiedzi. 
3.  Należy zapewnić uczniom samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu proszę przeczytać Instrukcję dla uczniów. 
5.  Proszę  zapytać,  czy  uczniowie  wszystko  zrozumieli.  Wszystkie  wątpliwości  należy 

wyjaśnić. 

6.  Ocenianie  oprócz  podania  wyniku  testu  powinno  zawierać  informację  o  tym,  jakie 

umiejętności  ma  uczeń  opanowane,  a  z  jakich  tematów  powinien  powtórzyć  materiał 
i ćwiczenia. Należy wyjaśnić uczniowi, co umie, a co powinien uzupełnić i jak. 

7.  Nie należy przekraczać czasu przeznaczonego na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1)  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2)  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3)  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4)  Test zawiera 14 zadań. Do każdego z nich podane są 4 możliwe odpowiedzi. Tylko jedna 

jest poprawna. 

5)  Punktacja zadań 0 lub jeden punkt. 
6)  Ustala się następujące normy wymagań: 
7)  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  KARCIE  ODPOWIEDZI,  stawiając 

w odpowiedniej  rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź 
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić poprawną odpowiedź. 

8)  Pracuj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  mieć  pewność,  ze  sprawdziłeś  swoją 

wiedzę. 

9)  Nie musisz zachowywać kolejności rozwiązywania zadań.  
10)  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 
 

Materiały dla ucznia

 

instrukcja,  

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Narzędziem pomiarowym przydatnym na stanowisku do napraw jest: 

a)  czujnik zegarowy. 
b)  wiertarka. 
c)  dokumentacja techniczna. 
d)  statyw uniwersalny. 

 
2.  Narzędziem przydatnym na stanowisku do napraw jest: 

a)  pryzma kontrolna. 
b)  projektor. 
c)  źródło napędu. 
d)  wiertarka. 
 

3.  Narzędziem przydatnym na stanowisku napraw jest: 

a)  sygnalizator. 
b)  zestaw elektronicznych narzędzi monterskich. 
c)  regulator. 
d)  licznik. 
 

4.  Materiałami do napraw są: 

a)  smary i oleje. 
b)  instrukcje obsługi. 
c)  dokumentacje techniczne. 
d)  zanieczyszczenia. 
 

5.  Materiałami do napraw są: 

a)  karty napraw. 
b)  materiały do lutowania. 
c)  mikrometr i suwmiarka. 
d)  pryzmy. 
 

6.  Materiałami do napraw są: 

a)  zestaw elektronicznych narzędzi monterskich. 
b)  wiertarka i wiertła. 
c)  wkręty, śruby, nakrętki. 
d)  benzyna ekstrakcyjna i tkaniny bawełniane. 
 

7.  Środkiem bhp niezbędnym na stanowisku napraw jest: 

a)  instrukcja naprawy mechanizmu precyzyjnego. 
b)  pomieszczenie o właściwej wilgotności powietrza. 
c)  pomieszczenie pozbawione drgań. 
d)  apteczka pierwszej pomocy.  
 

8.  Środkiem ochrony ppoż. niezbędnym na stanowisku napraw jest: 

a)  podręczny sprzęt gaśniczy. 
b)  rysunek montażowy. 
c)  plansza wyposażenia stanowiska. 
d)  ręcznik i mydło. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

9.  Sprzętem ochrony indywidualnej:  

a)  jest dezodorant powietrza. 
b)  jest dobre oświetlenie. 
c)  są okulary ochronne. 
d)  jest lampa. 

 
10.  Wśród  warunków  prawidłowego  rozmieszczania  narzędzi,  przyrządów  i  materiałów  na 

stanowisku naprawczym jest zasada, że: 
a)  części zamienne powinny być w odpowiednich przegródkach lub półkach i powinny 

być dobrze opisane. 

b)  jedynie materiały mają swoje ustalone miejsce. 
c)  przypadkowość ułożenia jest cechą twórczego podejścia do organizacji stanowiska. 
d)  stanowisko pracy przygotowuje asystent mechanika precyzyjnego. 
 

11.  Środki bhp na stanowisku są: 

a)  zbędnym dodatkiem. 
b)  pożądane. 
c)  konieczne. 
d)  nie zawsze wymagane. 
 

12.  Sprawdzenie stanu technicznego narzędzi i przyrządów do napraw w procesie organizacji 

stanowiska jest: 
a)  zbędne. 
b)  pożądane. 
c)  nie zawsze wymagane. 
d)  konieczne. 
 

13.  Podstawą doboru narzędzi i przyrządów do napraw jest: 

a)  dokumentacja techniczna urządzenia lub przyrządu precyzyjnego, a także procedura 

napraw i dokumentacja technologiczna. 

b)  intuicja fachowca. 
c)  wyposażenie magazynu. 
d)  brak źródeł. 
 

14.  Stanowisko do napraw powinno być: 

a)  atrakcyjne. 
b)  bardzo  dobrze  zorganizowane  i  wyposażone,  powinien  panować  na  nim  niezwykły 

porządek i czystość. 

c)  ładne 
d)  dobrze wyposażone. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ............................................................................................................................ 
 

Organizowanie stanowiska pracy 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

Razem: 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

TEST II 
 
Test  praktyczny  –  próba  pracy  dla  jednostki  modułowej  „Organizowanie  
stanowiska pracy”  
 

Podstawą  zaliczenia  jednostki  modułowej  oprócz  testu  powinna  być  próba  pracy: 

Przygotowanie  stanowiska  pracy.  Jednostka  ta  ma  bowiem  charakter  praktyczny 
i poprzestanie  na  testach  o  charakterze  teoretycznym  jest  nieuzasadnione,  bowiem  nie 
uwzględni w diagnozie ważnych umiejętności zawodowych. 
 

Temat: Przygotowanie stanowiska pracy 
Przygotuj stanowisko do naprawy urządzenia precyzyjnego składające się z: 

– 

zestawu elektronicznych narzędzi monterskich, 

– 

podstawowego sprzętu do lutowania, 

– 

suwmiarki, mikrometru, czujnika zegarowego, 

– 

statywu uniwersalnego, pryzmy kontrolnej, 

– 

materiałów do lutowania,  

– 

znormalizowanych części zamiennych: wkrętów, śrub, nakrętek, podkładek, zębatek, 

– 

materiałów eksploatacyjnych (wazeliny, smarów, olejów, benzyny ekstrakcyjnej, tkanin 
bawełnianych). 
Należy  także  pamiętać  o  niezbędnym  wyposażeniu  bhp,  ochrony  ppoż.  i  ochrony 

środowiska:  

apteczce pierwszej pomocy,  
podręcznym sprzęcie gaśniczym,  
gaśnicach,  
sprzęcie ochrony indywidualnej,  
niezbędnych środkach medycznych,  
instrukcji bhp i ochrony ppoż. 
Po  wykonaniu  zadania  doprowadź  stanowisko  do  stanu  wyjściowego,  od  którego 

zaczynałeś zadanie. 
Na wykonanie zadania masz 30 min. 
 

Plan testu 

 

Nr 

zadania 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

1.   

Rozpoznaje  narzędzia,  przyrządy  i materiały  do 
napraw

 

2.   

Rozpoznaje środki bhp

 

3.   

Rozmieszcza  narzędzia,  przyrządy  i materiały  do 
napraw na stanowisku 

4.   

Stosuje środki i zasady bhp 

 
KRYTERIA OCENY TESTU – MODEL PUNKTOWANIA 
 
Podczas obserwacji należy wpisać do arkusza obserwacji: 
– 

za bezbłędne wykonanie czynności – maksymalną liczbę punktów, 

– 

za brak wymienionego narzędzia lub materiału  – 0 punktów, 

– 

za nieprawidłowości w rozmieszczeniu – pośrednią liczbę punków, 

– 

błędy wykryte samodzielnie i poprawione nie obniżają oceny. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

 

Przedmiot oceny 

Zadanie wykonano 

poprawnie, jeśli: 

Punktacja 

maksymalnie 

Uzyskane 

punkty 

a) zaplanowano 
rozmieszczenie 
wymienionych narzędzi, 
przyrządów i materiałów do 
napraw 

 

1. Planowanie 

b) przedstawiono plan 
działań w estetycznej 
i czytelnej formie 

 

                                          

Razem 

2 punkty 

 

a) wybrano poprawnie 
materiały, narzędzia 
i przyrządy pomiarowe do 
organizacji stanowiska 

 

b) sprawdzono stan 
techniczny narzędzi 

 

2. Organizacja 

c) dobrano środki ochrony 
osobistej 

 

 

Razem 

10 punktów 

 

a) rozmieszczono 
prawidłowo  materiały, 
narzędzia i przyrządy do 
napraw na stanowisku 

 

b) rozmieszczono środki 
BHP 

 

3. Wykonanie 

c) zadanie wykonano 
z zachowaniem zasad BHP 

 

4. Prezentacja 

a) zaprezentowano 
i uzasadniono sposób 
wykonania zadania 

 

4. Prezentacja 

a) zaprezentowano 
i uzasadniono sposób 
wykonania zadania 

 

Razem 

18 punktów 

 

Łącznie  30 punktów   

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

Instrukcja dla nauczyciela: 

1.  Przygotowanie uczniów do testu praktycznego: 

– 

ustalenie z uczniami terminu testu praktycznego, 

– 

określenie celów pomiaru dydaktycznego, 

– 

zapoznanie uczniów ze specyfiką testu praktycznego, 

– 

przeprowadzenie prób testu praktycznego. 

2.  Przygotowanie stanowisk dydaktycznych:  

– 

zgromadzenie materiałów, narzędzi i przyrządów, 

– 

sprawdzenie narzędzi i przyrządów. 

3.  Przygotowanie materiałów piśmiennych: 

– 

przygotowanie kart oceny testu, 

4.  Przeprowadzenie testowania. 
5.  Analiza  wyników  testowania  –  ocenę  pozytywną  otrzyma  uczeń,  jeżeli  prawidłowo 

wykona przygotowanie stanowiska do napraw. Jeżeli wynik będzie negatywny powinien 
powtórzyć  materiał  nauczania  i  ćwiczenia  z tych  części  jednostki  modułowej, z których 
umiejętności nie zostały w pełni opanowane.  

6.  powtórzyć  materiał  i  ćwiczenia  z  tych  części  jednostki  modułowej,  z których 

umiejętności nie zostały w pełni opanowane.  

7.  Podsumowanie  testu  wspólnie  z  uczniami  -  należy  wyjaśnić  uczniowi,  co  umie,  a  co 

powinien uzupełnić. 

 
Materiały dydaktyczne: 

 

zestaw elektronicznych narzędzi monterskich, 

 

podstawowy sprzęt do lutowania, 

 

suwmiarka, mikrometr, czujnik zegarowy, 

 

statyw uniwersalny, pryzma kontrolna, 

 

materiały do lutowania,  

 

znormalizowane części zamienne: wkręty, śruby, nakrętki, podkładki, zębatki, 

 

materiały eksploatacyjne (wazeliny, smary, oleje, benzyna ekstrakcyjna, tkaniny 
bawełniane), 
apteczka pierwszej pomocy,  
podręczny sprzęt gaśniczy,  
gaśnice,  
sprzęt ochrony indywidualnej,  
niezbędne środki medyczne,  
instrukcja bhp i ochrony ppoż. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie treść zadania 

Przygotuj stanowisko do naprawy urządzenia precyzyjnego składające się z: 
zestawu elektronicznych narzędzi monterskich, 

 

podstawowego sprzętu do lutowania, 

 

suwmiarki, mikrometru, czujnika zegarowego, 

 

statywu uniwersalnego, pryzmy kontrolnej, 

 

materiałów do lutowania,  

 

znormalizowanych części zamiennych:, wkrętów, śrub, nakrętek, podkładek, zębatek 

 

materiałów eksploatacyjnych (wazeliny, smarów, olejów, benzyny ekstrakcyjnej, 
tkanin bawełnianych). 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

Należy  także  pamiętać  o  niezbędnym  wyposażeniu  BHP,  ochrony  ppoż.  i  ochrony 

środowiska:  

apteczce pierwszej pomocy,  
podręcznym sprzęcie gaśniczym,  
gaśnicach,  
sprzęcie ochrony indywidualnej,  
niezbędnych środkach medycznych,  
instrukcji bhp i ochrony ppoż. 

Po  wykonaniu  zadania  doprowadź  stanowisko  do  stanu  wyjściowego,  od  którego 

zaczynałeś zadanie. 

Na wykonanie zadania masz 30 min. 

2.  Sporządź plan działania,  
3.  Zorganizuj stanowisko pracy: 

 

pobierz konieczne materiały oraz narzędzia,  

 

sprawdź ich stan techniczny, 

 

przygotuj się do wykonywania ćwiczenia stosując odpowiednie środki ochrony 
osobistej. 

4.  Rozmieść narzędzia, przyrządy i materiały do napraw na stanowisku. 
5.  Rozmieść środki bhp, ppoż.  
6.  Utrzymuj ład i porządek podczas wykonywanej pracy; po wykonaniu zadania uporządkuj 

stanowisko oraz zgłoś nauczycielowi zakończenie zadania. 

7.  Utrzymuj ład i porządek podczas wykonywanej pracy; po wykonaniu zadania uporządkuj 

stanowisko oraz zgłoś nauczycielowi zakończenie zadania. 

8.  Uzasadnij w formie kilkuminutowej prezentacji sposób wykonania ćwiczenia oraz 

przedstaw wnioski. 

9.  Podczas testu Twoje czynności będą obserwowane i oceniane przez nauczyciela lub 

obserwatorów według następujących kryteriów: 

 
– 

za planowanie wykonania zadania   

- 2 punkty, 

– 

za organizowanie pracy   

 

 

- 10 punktów, 

– 

za wykonanie zadania  

 

 

 

- 15 punktów, 

– 

za prezentację 

 

 

 

 

 

- 3 punkty. 

 
Jeśli uzyskasz co najmniej 15 punktów, otrzymasz ocenę dopuszczającą. 
Jeśli uzyskasz co najmniej 20 punktów, otrzymasz ocenę dostateczną. 
Jeśli uzyskasz co najmniej 24 punkty,    otrzymasz ocenę dobrą. 
Jeśli uzyskasz co najmniej 27 punktów, otrzymasz ocenę bardzo dobrą. 

 

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

7. LITERATURA 

 
1.  Ciekanowski A.: Poradnik ślusarza narzędziowego wzorcarza. WNT, Warszawa 1989 
2.  Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 2000 
3.  Lewandowski T.: Rysunek techniczny dla mechaników. WSiP, Warszawa 1995 
4.  Mac S., Leowski J.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. Podręcznik dla szkół zasadniczych. 

WSiP, Warszawa 1999 

5.  Okoniewski S.: Technologia maszyn. WSiP, Warszawa 1995 
6.  Okoniewski S.: Podstawy technologii mechanicznej, WNT, Warszawa 1983 
7.  Legutko St.: Podstawy eksploatacji maszyn i urządzeń, WSiP, Warszawa 2004