background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ 

 

 

 

Urszula Wulkiewicz 

 

 

 
 
Badanie fizycznych właściwości substancji 311[31].O1.03
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 
 
Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006   

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

dr Władysław Goworek 

mgr Wanda Warska 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Małgorzata Urbanowicz 

 

 

Konsultacja: 

dr inż. Bożena Zając 

 

 

Korekta: 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  311[31].O1.03 

„Badanie fizycznych właściwości substancji” zawartego w modułowym programie nauczania 
dla zawodu technik technologii chemicznej. 

 
 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Wprowadzenie 
2. Wymagania wstępne  
3. Cele kształcenia 
4. Przykładowe scenariusze zajęć  
5. Ćwiczenia 

5.1. Zasady pracy w laboratorium pomiarów wielkości fizycznych. 

Technika opracowywania wyników pomiarów 

 
 
 
 

 




         15 

 

        15 

5.1.1. Ćwiczenia 

5.2. Pomiar temperatury, charakterystyka przyrządów do pomiaru 

temperatury wrzenia 

 
 
 

15 

 

16 

5.2.1.Ćwiczenia 

5.3. Pomiar temperatury topnienia i krzepnięcia, charakterystyka 

przyrządów do pomiaru temperatury topnienia i krzepnięcia. 
5.3.1. Ćwiczenia 

5.4. Pomiar gęstości, charakterystyka przyrządów do pomiaru gęstości 

5.4.1. Ćwiczenia 

5.5. Pomiar lepkości, charakterystyka przyrządów do pomiaru lepkości 

5.5.1. Ćwiczenia 

5.6. Pomiar współczynnika załamania światła, charakterystyka przyrządów 

do pomiaru współczynnika załamania światła 
5.6.1. Ćwiczenia 

5.7. Pomiar temperatury zapłonu i palenia, charakterystyka przyrządów do 

pomiaru temperatury zapłonu i palenia 
5.7.1. Ćwiczenia 

5.8. Pomiar kąta skręcania płaszczyzny polaryzacji światła, charakterystyka 

przyrządów do pomiaru kąta skręcania płaszczyzny polaryzacji światła 
5.8.1. Ćwiczenia 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów                                                                                                        
7. Literatura                                                                                                                                    
 
 

16 

 

18 
18 
19 
19 
21 
21 

 

23 
23 

 

25 
25 

 

27 
27 
29 
40 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

  

 

 

 

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  technik  technologii  chemicznej 
311[31]. 

 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania wstępne, 

– 

cele kształcenia, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

– 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  się  posłużyć  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych  i  zadaniem 
praktycznym. 

 
W rozdziale tym podano do testu: 

– 

plan testu w formie tabelarycznej, 

– 

instrukcję dla nauczyciela, 

– 

instrukcję dla ucznia, 

– 

zestaw zadań testowych i kartę odpowiedzi, 

oraz do zadania praktycznego:  
– 

instrukcję dla nauczyciela, 

– 

instrukcję dla ucznia, 

– 

treść zadania praktycznego, 

– 

kartę pracy, 

– 

kartę oceny. 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

311[31].O1 

Technika laboratoryjna 

i analityczna 

311[31].O1.01 

Wykonywanie podstawowych 

czynności laboratoryjnych 

311[31].O1.03 

Badanie fizycznych 

właściwości substancji 

311[31].O1.02 

Wykonywanie 

analiz jakościowych 

311[31].O1.04 

Wykonywanie 

analiz ilościowych 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

    

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

dokonać  selekcji  i  analizy  informacji  podawanych  w  formie  wykresów  i  tablic 
chemicznych, 

– 

stosować odpowiednie jednostki, 

– 

czytać tekst ze zrozumieniem, 

– 

posługiwać się podstawowymi pojęciami chemicznymi, 

– 

rozróżniać pojęcia: właściwości fizyczne i chemiczne, 

– 

posługiwać się poprawną nomenklaturą i symboliką chemiczną, 

– 

rozpoznawać podstawowy sprzęt laboratoryjny, 

– 

wykonywać podstawowe działania arytmetyczne, 

– 

stosować podstawowe zasady bhp. 

 
 
 
 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

    

 

 

 

W wyniku realizacji jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

– 

przedstawić metody pomiaru wielkości fizycznych charakteryzujących substancje, 

– 

określać rodzaje norm stosowanych w podstawowych pomiarach fizycznych właściwości 
substancji, 

– 

zorganizować stanowisko pracy laboratoryjnej, 

– 

zmierzyć podstawowe wielkości fizyczne charakteryzujące substancje, 

– 

wyjaśnić przyczyny powstawania błędów w pomiarach wielkości fizycznych, 

– 

określić dokładność wykonanych pomiarów, 

– 

wykorzystać w sposób racjonalny sprzęt i aparaturę pomiarową, 

– 

wykorzystać w sposób racjonalny substancje i czynniki energetyczne, 

– 

sporządzić dokumentację laboratoryjną, 

– 

zinterpretować wyniki przeprowadzonych pomiarów, 

– 

zastosować  przepisy  bhp  oraz  ochrony  przeciwpożarowej  podczas  wykonywania  prac 
laboratoryjnych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1   
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:  Technik technologii chemicznej 311[31] 
Moduł:  Technika laboratoryjna i analityczna 311[31].O1 
Jednostka modułowa: Badanie fizycznych właściwości substancji 311[31].O1.03 

Temat: Oznaczanie skręcalności właściwej cukrów. 

 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  wykonywania  pomiaru  kąta  skręcania  płaszczyzny 

polaryzacji  światła  przez  roztwory  badane  i  obliczenia  skręcalności  właściwej 
substancji. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

zmierzyć kąt skręcania płaszczyzny polaryzacji światła, 

 

obliczyć skręcalność właściwą sacharozy na podstawie zmierzonego kąta skręcenia 
płaszczyzny polaryzacji światła, korzystając ze wzoru, 

 

zinterpretować uzyskany wynik. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna. 
 

Czas:  90 minut. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

polarymetr, 

 

waga analityczna z odważnikami, 

 

szkło laboratoryjne, 

 

instrukcja obsługi polarymetru, 

 

Kalendarz chemiczny, 

 

materiał nauczania – rozdział 4.8, 

 

arkusz tekstu przewodniego. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Wprowadzenie do tematu. 
2.  Wyjaśnienie zasad metody tekstu przewodniego. 
3.  Rozdanie arkuszy tekstu przewodniego. 
 
Zadanie dla ucznia: 
Oznacz skręcalność właściwą sacharozy. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Metoda tekstu przewodniego 

 

L

p. 

 

Nazwa etapu 

 

Działania nauczyciela 

 

 

Działania 

uczniów 

 
1. 
 
 

 
Informacje 

Ustala pytania wprowadzające: 
1.  Jakie związki posiadają zdolność skręcania światła 

spolaryzowanego? 

2.  Jakie parametry mają wpływ na wielkość kąta 

skręcania światła spolaryzowanego? 

3.  W jakich przyrządach oznacza się skręcalność 

właściwą? 

4.  Jak definiowana jest skręcalność właściwa? 
 

Odpowiadają na 
pytania 
wprowadzające. 

 
 
2. 
 

 
 
Planowanie 

 
1.  Ustala pytania i polecenia prowadzące: 
2.  Jak należy przygotować 100 cm

3

 roztworu 

sacharozy o stężeniu 2,00 g/100 cm

3

3.  Jak należy wyzerować polarymetr? 
4.  Jakie 

czynności 

należy 

wykonać 

podczas 

oznaczania 

kąta 

skręcenia 

światła 

spolaryzowanego? 

5.  Dlaczego  należy  wykonać  co  najmniej  trzy 

pomiary kąta skręcenia światła spolaryzowanego? 

6.  Jaka jest długość rurki polarymetrycznej? 
7.  Zaplanuj  kolejność  czynności  niezbędnych  do 

wykonania zadania i zapisz w tabeli. 

8.  Jak 

należy 

obliczyć 

skręcalność 

właściwą 

sacharozy? 

 

 
 
1.  Odpowiadają 

na    pytania 
wykonują    
i polecenia. 

 

 

2.   Planują    

kolejność 
czynności. 

 
3.   Zapisują 
wzór. 

 
3. 
 

 
Ustalenia 

 
1.  Analizuje czynności zaplanowane przez uczniów. 
2.  Wspólne z uczniami ustala kryteria ocen zadania. 

 
1.  Dyskutują 

nad 
ustalonym 
planem. 

2.  Wspólnie z 

nauczycielem 
ustalają 
kryteria ocen. 

 

 
4. 
 

 
Wykonanie 

 
1.  Zwraca uwagę na bezpieczeństwo pracy podczas 

wykonywania zadania. 

2.  Czuwa nad prawidłowym przebiegiem wykonania 

zadania. 

 
1.  Wykonują 

zadanie. 

2.  Obliczają 

skręcalność 
właściwą 
sacharozy. 

 
5. 
 

 
Sprawdzenie 

 
1.  Ocenia wykonanie zadania zgodnie z przyjętymi 

kryteriami. 

2.  Wskazuje nieprawidłowości wykonania 

 
1.  Dokonują 

samooceny. 

2.  Porównują 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

poszczególnych czynności. 

3.  Porównuje wartość skręcalności właściwej 

otrzymanej przez uczniów z wartością 
tabelaryczną. 

 
 

wartość 
skręcalności 
otrzymanej  
z wartością 
tabelaryczną. 

 
6. 
 

 
Analiza 

 
Zadaje pytania: 
1.  Co  zmieniłbyś,  gdybyś  wykonywał  zadanie 

jeszcze raz ? 

2.  Dlaczego  wynik  Twojego  oznaczenia różni  się od 

wielkości tabelarycznej? Wskaż przyczyny. 

 

 
 
Odpowiadają na 
pytania. 

 

Kryteria oceny: 

 

Lp. 

 

Czynności 

 

Kryteria ocen 

 

Liczba 

punktów 

 

 

1. 

 
Wykonanie oznaczenia 

 
Poprawne: 
–  dobranie sprzętu laboratoryjnego, 
–  sporządzenie roztworu: 

odważanie substancji 
ilościowe przeniesienie substancji do kolby 
dopełnienie wodą do kreski 

–  przygotowanie polarymetru do oznaczenia, 
–  zerowanie polarymetru, 
–  napełnienie rurki polarymetrycznej, 
–  odczytanie kąta skręcania światła 

spolaryzowanego badanego roztworu, 

–  uporządkowanie stanowiska pracy. 

 

 
 

 







 

 

2. 

 
Wykonanie obliczenia 

 
Poprawne: 
–   napisanie wzoru na obliczanie skręcalności 

właściwej, 

–  obliczenia.    

 
 

 

 

 

3. 

 
Przestrzeganie przepisów bhp                                                                                 1 
 

 

4. 

 

 
Zachowanie porządku na stanowisku pracy                                                           1 

 

5. 

 

 
Ocena z oznaczenia z uwzględnieniem błędu pomiaru                                          1                                         

                                                                                                                       Razem         14 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne: 
– 

dopuszczający – za uzyskanie 8 punktów, 

– 

dostateczny – za uzyskanie 9–10 punktów, 

– 

dobry 

 za uzyskanie 11–12 punktów, 

– 

bardzo dobry 

 za uzyskanie 13–14 punktów. 

 
Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa 

Oblicz, ile gramów sacharozy znajduje się w 1cm

3

 roztworu, jeżeli kąt skręcania płaszczyzny 

polaryzacji wynosi 12,4

0

, a długość rurki polarymetrycznej 20 cm. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

sprawdzenie arkuszy tekstu przewodniego. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Scenariusz zajęć 2   

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: Technik technologii chemicznej 311[31] 
Moduł:  Technika laboratoryjna i analityczna 311[31].O1 
Jednostka modułowa: Badanie fizycznych właściwości substancji 311[31].O1.03 

Temat:  Oznaczanie  stężenia  substancji  metodą  refraktometryczną  za  pomocą  prostej 

zorcowej. 

 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania pomiarów stężenia  badanej  substancji 

metodą refraktometryczną. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

oznaczyć współczynnik załamania światła refraktometrem, 

 

oznaczyć zawartość substancji za pomocą prostej wzorcowej, 

 

obliczyć błąd względny oznaczenia. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna 

 
Czas: 90 minut. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

refraktometr, 

 

waga i odważniki, 

 

szkło laboratoryjne, 

 

odczynniki chemiczne, 

 

papier milimetrowy, 

 

materiał nauczania – rozdział 4.6. 

 
Przebieg zajęć: 

1.  Wprowadzenie do tematu. 
2.  Omówienie zasad metody tekstu przewodniego.  
3.  Rozdanie arkuszy tekstu przewodniego. 
 

Zadanie dla ucznia: 
Oznacz stężenie roztworu sacharozy metodą refraktometryczną za pomocą prostej wzorcowej. 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Metoda tekstu przewodniego 

 

L

p. 

 

Nazwa etapu 

 

Działania nauczyciela 

 

 

Działania 

uczniów 

 
1. 
 
 

 
Informacje 

 
Ustala pytania wprowadzające: 
1.  Jak należy zdefiniować współczynnik załamania 

światła? 

2.  Jakie parametry wpływają na wartość 

współczynnika załamania światła? 

3.  W jakich przyrządach oznacza się współczynnik 

załamania światła? 

4.  Jaka jest wartość współczynnika załamania dla 

wody destylowanej? 

 
Odpowiadają na 
pytania 
wprowadzające. 

 
2. 
 

 
Planowanie 

Ustala pytania i polecenia prowadzące: 
1.  Jak należy przygotować roztwory wzorcowe 

sacharozy o stężeniach: 0,5 g/100 cm

3

; 1,0 g/100 

cm

3

; 1,5 g/100 cm

3

; 2,0 g/100 cm

3

2.  Jak należy wyzerować refraktometr? 
3.  Jakie 

czynności 

należy 

wykonać 

podczas 

oznaczania  współczynnika  załamania  światła  dla 
każdego roztworu wzorcowego? 

4.  Jak należy wykreślić prostą wzorcową? 
5.  Jakie 

czynności 

należy 

wykonać 

podczas 

oznaczania  współczynnika  załamania  światła 
próbki badanej? 

6.  Jak  odczytuje  się  stężenie  substancji  badanej  z 

prostej wzorcowej? 

7.  Zaplanuj  kolejność  czynności  niezbędnych  do 

wykonania zadania i zapisz w  tabeli. 

 
1.  Odpowiadają 

na    pytania 
wykonują   
 i polecenia. 

 

 

 

 

2.   Planują    

kolejność 
czynności. 

 
 

3. 
 

Ustalenia 

1.  Analizuje czynności zaplanowane przez uczniów. 
2.  Wspólne z uczniami ustala kryteria ocen zadania. 

1.  Dyskutują 

nad 
ustalonym 
planem. 

2.  Wspólnie z 

nauczycielem 
ustalają 
kryteria ocen. 

4. 
 

Wykonanie 

1.  Zwraca uwagę na bezpieczeństwo pracy podczas 

wykonywania zadania. 

2.  Czuwa nad prawidłowym wykonaniem zadania. 

1.  Sporządzają 

roztwory 
wzorcowe. 

2.  Oznaczają 

„n”dla 
roztworów 
wzorcowych  
i roztworu 
badanego 

3.  Sporządzają 

prostą 
wzorcową. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5. 
 

Sprawdzenie  1.  Ocenia wykonanie zadania zgodnie z przyjętymi 

kryteriami. 

2.  Wskazuje nieprawidłowości wykonania 

poszczególnych czynności. 

3.  Porównuje stężenie roztworu otrzymane przez 

uczniów z wartością rzeczywistą. 

1.  Dokonują 

samooceny. 

2.  Porównują 

stężenie  
otrzymane ze 
stężeniem 
rzeczywistym

3.   Obliczają 

błąd 
 względny. 

6. 
 

Analiza 

Zadaje pytania: 
1.  Co zmieniłbyś, gdybyś wykonywał zadanie jeszcze   
      raz ? 
2.    Dlaczego  wynik  Twojego  oznaczenia  różni się od  
     stężenia rzeczywistego? Wskaż przyczyny. 
 

Odpowiadają na 
pytania. 

 

Kryteria oceny: 

 

Lp. 

 

Czynności 

 

Kryteria ocen 

 

Liczba 

punktów 

 

1.  Wykonanie 

oznaczenia 

Poprawne: 
–  dobranie sprzętu laboratoryjnego, 
–  sporządzenie roztworów wzorcowych: 

odważanie substancji 
ilościowe przeniesienie substancji do kolby 
dopełnienie wodą do kreski 

–  przygotowanie refraktometru do oznaczenia, 
–  zerowanie refraktometru, 
–  oczyszczenie pryzmatu, 
–  nanoszenie roztworów na pryzmat, 
–  odczytanie współczynnika załamania światła, 
–  uporządkowanie stanowiska pracy. 

 

 

 









2.  Wykonanie obliczenia  Poprawne: 

–   obliczanie błędu względnego 
    

 

 

3.  Przestrzeganie przepisów bhp                                                                                   1 

 

4. 

 

Zachowanie porządku na stanowisku pracy                                                              1 

5. 

 

Ocena z oznaczenia z uwzględnieniem błędu pomiaru                                             1                                                    

                                                                                                                         Razem          14 

 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne: 
– 

dopuszczający – za uzyskanie 8 punktów, 

– 

dostateczny – za uzyskanie 9–10 punktów, 

– 

dobry 

 za uzyskanie 11–12 punktów, 

– 

bardzo dobry 

 za uzyskanie 13–14 punktów. 

 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Wyjaśnij, dlaczego współczynnik załamania dla cieczy maleje wraz ze wzrostem temperatury. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

sprawdzenie arkuszy tekstu przewodniego. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5. ĆWICZENIA

    

 

 

 

 

 

 

 

 
5.1. Zasady pracy w laboratorium pomiarów wielkości fizycznych 

Technika opracowywania wyników pomiarów

 

 

 

 

 

5.1.1. Ćwiczenia    

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oceń dokładność odczytu na podziałce cylindra miarowego o pojemności 100 cm

3

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (4.1.1), 
2)  odczytać długość podziałki, 
3)  odczytać podziałkę podstawową, 
4)  odczytać podziałkę elementarną, 
5)  określić dokładność pomiaru. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

cylinder o pojemności 100 cm

3

 

 

Ćwiczenie 2 

Podczas  oznaczeń  ilościowych  uczeń  otrzymał  następujące  wyniki:  21,  22,  23.  Wartość 

rzeczywista wynosi 22. Oblicz: średnią arytmetyczną wyników, błąd bezwzględny i względny 
dla każdego wyniku. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obliczyć średnią arytmetyczną wyników, 
2)  obliczyć błąd bezwzględny dla każdego wyniku, 
3)  obliczyć błąd względny dla każdego wyniku. 
 

Zalecane metody nauczania 

 uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia 

 materiał nauczania (4.1.1), 

– 

kalkulator. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.2.  Pomiar  temperatury,  charakterystyka  przyrządów  do 

pomiaru temperatury wrzenia 

 

5.2.1  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zmontuj zestaw według rysunku: 

 

Dokonaj pomiaru temperatury ogrzanej wody. Oblicz wartość Δt

z

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zmontować zestaw według rysunku, 
3)  odczytać na skali termometru właściwego temperaturę wody, 
4)  odczytać temperaturę na skali termometru pomocniczego, 
5)  obliczyć wartość poprawki Δt

z

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

zestaw laboratoryjny, 

– 

kalkulator. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj pomiaru temperatury wrzenia wody wodociągowej. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (4.2.1), 
2)  zorganizować stanowisko pracy laboratoryjnej, 
3)  zestawić zestaw do destylacji prostej, 
4)  ogrzewać zgodnie z zasadami bhp, 
5)  obserwować i co 5 minut zapisać wskazania termometru i ilość destylatu, 
6)  wykonać wykres T = f (V), 
7)  odczytać z wykresu temperaturę wrzenia, 
8)  zdemontować zestaw po jego ochłodzeniu, umyć, 
9)  porównać  odczytaną  z  wykresu  temperaturę  wrzenia  z  temperaturą  wody  odczytaną 

z Kalendarza chemicznego dla ciśnienia 1013 hPa, 

10)  sporządzić dokumentację laboratoryjną. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia 

 materiał nauczania (4.2.1), 

– 

zestaw do destylacji prostej, 

– 

źródło ciepła, 

– 

cylinder,  

– 

stoper.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3. Pomiar temperatury topnienia i krzepnięcia, charakterystyka 

przyrządów do pomiaru temperatury topnienia i krzepnięcia  

 

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Zbadaj  temperaturę  topnienia  próbki  substancji  stałej  w  aparacie  blokowym.  Oceń 

czystość badanej substancji. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  napełnić kapilarę zgodnie z instrukcją podaną w materiale nauczania (4.3.1), 
2)  oznaczyć temperaturę zgodnie z instrukcją podaną w materiale nauczania (4.3.1), 
3)  ocenić czystość badanej substancji, 
4)  opisać ćwiczenie w dzienniczku laboratoryjnym. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne

 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia 

 materiał nauczania (4.3.1), 

– 

okulary i rękawice ochronne, 

– 

aparat blokowy, 

– 

kapilara. 

 

Ćwiczenie 2 

Zbadaj w kriometrze temperaturę krzepnięcia substancji. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (4.3.1), 
2)  oznaczyć  temperaturę  krzepnięcia  zgodnie  z  instrukcją  zawartą  w  materiale  nauczania 

(4.3.1), 

3)  pracować zgodnie z przepisami bhp, 
4)  zinterpretować wynik oznaczenia, 
5)  opisać ćwiczenie w dzienniczku laboratoryjnym. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne

 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia 

 materiał nauczania (4.3.1), 

– 

kriometr, 

– 

źródło ciepła.

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.4.  Pomiar  gęstości,  charakterystyka  przyrządów  do  pomiaru 

gęstości 

 

5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Oznacz gęstość nasyconego wodnego roztworu NaCl za pomocą areometru. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (4.4.1), 
2)  przygotować stanowisko pracy, sprzęt i odczynniki, 
3)  wykonać pomiar gęstości areometrem zgodnie z instrukcją zawartą w materiale (4.4.1), 
4)  zapisać odczytany wynik, 
5)  opracować dokumentację laboratoryjną. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

cylinder, 

– 

komplet areometrów, 

– 

bibuła miękka, 

– 

termometr, 

– 

odczynniki. 

 
Ćwiczenie 2 

Oznacz gęstość nasyconego wodnego roztworu NaCl za pomocą piknometru. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (4.4.1), 
2)  przygotować stanowisko pracy, sprzęt i odczynniki, 
3)  wykonać pomiar gęstości piknometrem zgodnie z instrukcją zawartą w materiale (4.4.1), 
4)  zapisać wyniki ważenia, 
5)  obliczyć gęstości cieczy, 
6)  opracować dokumentację laboratoryjną, 
7)  porównać wyniki pomiaru gęstości areometrem i piknometrem. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

wagi techniczna i analityczna, 

– 

piknometr, 

– 

uchwyt do piknometru, 

– 

termometr, 

– 

odczynniki. 

 
 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.5.  Pomiar  lepkości,  charakterystyka  przyrządów  do  pomiaru 

lepkości 

 

5.5.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Oznacz lepkość dynamiczną gliceryny lepkościomierzem Höplera. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować sprzęt laboratoryjny, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  wykonać trzy razy oznaczenie lepkości zgodnie z instrukcją zawartą w materiale (4.5.1), 
4)  zapisać wyniki, 
5)  odczytać w Kalendarzu chemicznym gęstość badanej cieczy, 
6)  odczytać gęstość i stałą kulki, 
7)  obliczyć lepkość dynamiczną, 
8)  uporządkować stanowisko pracy, 
9)  sporządzić dokumentację laboratoryjną. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

lepkościomierz Höplera, 

– 

komplet termometrów, sekundomierz, 

– 

gliceryna, 

– 

Kalendarz chemiczny. 

 
Ćwiczenie 2  

Oznacz lepkość względną oleju lepkościomierzem Englera. Wyznacz stałą K. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować sprzęt laboratoryjny, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  wykonać trzy razy oznaczenie lepkości zgodnie z instrukcją zawartą w materiale (4.5.1), 
4)  zapisać wyniki, 
5)  obliczyć lepkość względną, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

6)  porównać otrzymaną wartość lepkości z rzeczywistą wartością lepkości oleju, 
7)  sporządzić dokumentację laboratoryjną, 
8)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

lepkościomierz Englera, 

– 

komplet termometrów, 

– 

sekundomierz, olej. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

5.6.  Pomiar  współczynnika  załamania  światła,  charakterystyka 

przyrządów do pomiaru współczynnika załamania światła 

 

5.6.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Oznacz współczynnik załamania światła octanu etylu refraktometrem laboratoryjnym. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  zapoznać się z kartą charakterystyki octanu etylu, 
3)  oznaczyć  trzy  razy  współczynnik  refrakcji  zgodnie  z  instrukcją  podaną  w  materiale 

nauczania, 

4)  zastosować przepisy bhp podczas wykonywania oznaczenia, 
5)  obliczyć średnią wyników, 
6)  odszukać  w  Kalendarzu  chemicznym  wartość  współczynnika  załamania  światła  dla 

octanu etylu, 

7)  porównać  współczynnik  oznaczony  ze  współczynnikiem  odczytanym  z  kalendarza 

i ocenić czystość, 

8)  uporządkować stanowisko pracy, 
9)  sporządzić dokumentację laboratoryjną. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

metoda tekstu przewodniego,  

– 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

refraktometr laboratoryjny, 

– 

octan etylu, 

– 

Kalendarz chemiczny. 

 
Ćwiczenie 2  

Oznaczono współczynniki załamania światła dla roztworów CaCl

2

 o stężeniach: 1%, 4%, 

10%,  15%  (m/m)  i  otrzymano  następujące  wyniki:  a)  1,34251;  b)  1,33556;  c)  1,36652;  
d) 1,35589. Wykreśl prostą wzorcową i podaj jaka wartość współczynnika załamania światła 
odpowiada roztworowi CaCl

2

 o stężeniu 12%. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wykreślić prostą wzorcową, 
2)  odczytać z wykresu współczynnik załamania światła dla roztworu o stężeniu 12%. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

kalkulator, 

– 

linijka, 

– 

papier milimetrowy. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

5.7.  Pomiar  temperatury  zapłonu  i  palenia,  charakterystyka 

przyrządów do pomiaru temperatury zapłonu i palenia 

 

5.7.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Oznacz temperaturę zapłonu i palenia oleju silnikowego.  

 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  zabezpieczyć się w środki ochrony osobistej, 
3)  wykonać  oznaczenie  temperatury  zapłonu  i  palenia  zgodnie  z  zasadami  bhp  i  ppoż., 

korzystając z instrukcji zawartej w materiale nauczania (4.7.1), 

4)  zapisać wyniki pomiarów, 
5)  obliczyć średnią wyników, 
6)  sporządzić dokumentację laboratoryjną, 
7)  porównać uzyskane wyniki z danymi zawartymi w odpowiedniej normie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

metoda tekstu przewodniego,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

aparat Marcussona, 

– 

Polska Norma, 

– 

olej, 

– 

butelka na zlewki oleju, 

– 

środki ochrony osobistej: rękawice, okulary. 

 
Ćwiczenie 2 

W  aparacie  Marcussona  pod  ciśnieniem  993  hPa  oznaczano  temperaturę  zapłonu  oleju, 

która wynosiła w kolejnych pomiarach: 40

0

C, 50

0

C. Oblicz rzeczywistą temperaturę zapłonu. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Uczeń powinien: 

1)  obliczyć średnią pomiarów, 
2)  obliczyć poprawkę,  
3)  obliczyć rzeczywistą temperaturę zapłonu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

kalkulator. 

    

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

5.8.  Pomiar  kąta  skręcania  płaszczyzny  polaryzacji  światła, 

charakterystyka  przyrządów  do  pomiaru  kąta  skręcania 
płaszczyzny polaryzacji światła 

 

5.8.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Oznacz  kąt  skręcania  płaszczyzny  polaryzacji  wodnego  roztworu  sacharozy  i  wody. 

Oblicz stężenie roztworu sacharozy. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją obsługi polarymetru, 
2)  oznaczyć kąt skręcania płaszczyzny polaryzacji dla wody, 
3)  oznaczyć kąt skręcania płaszczyzny polaryzacji dla roztworu sacharozy według PN, 
4)  obliczyć stężenie sacharozy, 
5)  sporządzić dokumentację laboratoryjną, 
6)  uzasadnić uzyskane wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne,  

– 

tekst przewodni 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

próbka z roztworem sacharozy i wody, 

– 

polarymetr, 

– 

szkło laboratoryjne, 

– 

odczynniki chemiczne, 

– 

instrukcja obsługi przyrządu, 

– 

Polska Norma. 

 
Ćwiczenie 2 

Oznacz zawartość cukru metodą polarymetryczną za pomocą prostej wzorcowej. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  sporządzić roztwory wzorcowe cukru, 
3)  oznaczyć kąt skręcania 

α

 dla każdego roztworu, 

4)  wykreślić prostą wzorcową 

α

 = f(c), 

5)  oznaczyć kąt skręcania 

α

 dla roztworu o nieznanym stężeniu, 

6)  odczytać z wykresu stężenie roztworu badanego, 
7)   sporządzić dokumentację laboratoryjną. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne,  

– 

tekst przewodni 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

polarymetr, 

– 

waga i odważniki, 

– 

szkło laboratoryjne, 

– 

odczynniki chemiczne, 

– 

badana substancja, 

– 

instrukcja obsługi przyrządu. 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego    

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Badanie fizycznych 

właściwości substancji”  

 

 

 

 

 

 

 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 4, 6, 7, 13, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 

 

 

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13  zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi:1.b, 2.c, 3.d, 4.c, 5.b, 6.a, 7.d, 8.a, 9.c, 10.a, 11.b, 12.d, 13.d
14.
b,15.c, 16.c, 17.c, 18.d, 19.c, 20.a

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określać dokładność pomiaru 

2. 

Dobierać aparaty do pomiaru określonej 
wielkości 

3. 

Określać jednostki wielkości mierzonej 

4. 

Wykorzystać w sposób racjonalny aparat 

PP 

5. 

Obliczać średni wynik pomiarów 

6. 

Zinterpretować wyniki pomiarów 

PP 

7. 

Dobrać metodę oznaczania wielkości 
fizycznej do rodzaju substancji 

PP 

8. 

Dobrać właściwe warunki pomiaru 

9. 

Ustalać warunki pomiaru 

10. 

Zorganizować stanowisko pracy 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

11. 

Określać celowość wykonanego pomiaru 

12. 

Określać błąd pomiaru 

13. 

Dobrać termometr do pomiaru 

PP 

14. 

Scharakteryzować przemiany fizyczne 

15. 

Dobrać sprzęt do oznaczania temperatury 
topnienia 

16. 

Dobrać sposób osuszania piknometru 

17. 

Zinterpretować wyniki pomiarów 

PP 

18. 

Zastosować przepisy bhp oraz ochrony 
ppoż. 

19. 

Obliczać błąd bezwzględny pomiaru 

20. 

Dobierać stanowisko pracy i środki 
ochrony osobistej 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Przebieg testowania   

 

 

 

 

 

 

 
Instrukcja dla nauczyciela  

 

 

 

 

 

 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Ustal  z  uczniami  zakres  materiału  i  omów  z  uczniami  cel  stosowania  pomiaru 

dydaktycznego. 

3.  Zapewnij warunki do samodzielnej pracy. 
4.  Rozdaj zestawy zadań, instrukcje dla ucznia i karty odpowiedzi. 
5.  Odczytaj uczniom przeznaczoną dla nich instrukcję oraz udziel odpowiedzi na pytania. 
6.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia zadania. 

7.  Pełnij rolę obserwatora. 
8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
9.  Sprawdź  wyniki  i  przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  

te zadania, które sprawiły uczniom największe trudności. 

10.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
11.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
 

Instrukcja dla ucznia   

 

 

 

 

 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  cztery  możliwe  odpowiedzi. 

Tylko jedna odpowiedź jest prawdziwa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
6.  Prawidłową  odpowiedź  zaznacz  X.  W  przypadku  pomyłki,  należy  błędną  odpowiedź 

zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Ocenę dostateczną otrzymasz, jeśli udzielisz prawidłowej odpowiedzi na 13 zadań. 
9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

   

 

 

 

 

 

1.  Wartość działki elementarnej skali przyrządu określa: 

a) czułość pomiaru, 
b) dokładność pomiaru, 
c) zakres pomiaru, 
d) warunki pomiaru. 
 

2.  Lepkość dynamiczną cieczy oznacza się w aparacie: 

a)  Englera, 
b)  Ubbelohde’a, 
c)  Höplera, 
d)  lepkościomierzu kapilarnym. 
 

3.  Jednostką lepkości względnej jest: 

a)  stokes, 
b) puaz, 
c)  Pa s, 
d) stopień Englera. 
 

4.  Dysponując małą ilością substancji ciekłej, gęstość oznacza się: 

a)  areometrem, 
b) wagą Mohra, 
c)  piknometrem, 
d) areometrem i piknometrem. 
 

5.  W  wyniku  oznaczenia  współczynnika  załamania  światła  jodku  butylu otrzymano  w  tych 

samych  warunkach  pomiaru  następujące  wyniki:  1,50006;  1,50010;  1,49920.  Wynik 
końcowy badania wynosi: 
a)  1,35500 
b) 1,49979 
c)  1,12345 
d)  1,31000 
 

6.  Temperatura  topnienia  jest  kryterium  oceny  czystości  substancji.  Substancję  uważa  się 

jako czystą, gdy topi się w zakresie temperatur: 
a) 

±

 0,5

0

C, 

b) 

±

 1,0

0

C, 

c) 

±

 1,5

0

C, 

d) 

±

 2,0

0

C. 

 

7.  Metodą polarymetryczną ilościowo można oznaczyć stężenie: 

a)  roztworu chlorku sodu, 
b) roztworu siarczanu(VI) potasu,  
c)  etanolu, 
d) roztworu sacharozy. 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

8.  Dla cieczy o przewidywanej TZ > 250

0

C tygielek Marcussona napełnia się cieczą do: 

a)  czerwonej kreski, 
b) poniżej czerwonej kreski, 
c)  do czarnej kreski, 
d) powyżej czarnej kreski.  

 
9.  Zapis wyniku pomiaru n

20

D

 = 1,3456 oznacza: 

a)  wartość współczynnika refrakcji, 
b)  wartość współczynnika w temperaturze 20

0

C, 

c)  wartość współczynnika refrakcji w 20

0

C i świetle sodowym, 

d)  wartość współczynnika refrakcji w świetle sodowym. 
 

10. Oznaczanie temperatury zapłonu oleju prowadzi się : 

a)  pod dygestorium, 
b) na blacie stołu laboratoryjnego, 
c)  na blacie stołu laboratoryjnego obok palącego się palnika gazowego, 
d) w dowolnym miejscu na stole laboratoryjnym. 
 

11. Pomiary wielkości fizycznych służą do: 

a)  identyfikacji substancji, 
b) identyfikacji substancji i oceny ich czystości, 
c)  oceny czystości, 
d) oceny stopnia zanieczyszczeń. 
 

12. Błąd paralaksy to błąd spowodowany: 

a)  głębokością zanurzenia termometru, 
b)  zmianami ciśnienia, 
c)  zmianą objętości zbiorniczka termometru, 
d)  nieprawidłowym odczytem menisku. 
 

13. Do  oznaczenia  temperatury  wrzenia  alkoholu  etylowego  należy  użyć  termometr  

o zakresie: 

a)  –35 – 650

0

C, 

b)  –35 – 250

0

C, 

c)  –35 – 30

0

C, 

d)  0 – 100

0

C. 

 

14. Temperatura topnienia to przemiana substancji: 

a)  stałej w stan gazowy, 
b)  stałej w stan ciekły, 
c)  ciekłej w stan stały, 
d)  ciekłej w stan gazowy. 
 

15. Kapilarę stosuje się do oznaczania temperatury: 

a)  wrzenia, 
b)  zapłonu, 
c)  topnienia, 
d)  palenia. 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

16. Mokry piknometr należy osuszyć: 

a)  w suszarce w temperaturze 50

0

C, 

b)  opłukując alkoholem i suszyć w suszarce w temperaturze 50

0

C, 

c)  próżniowo lub opłukując alkoholem, 
d)  w suszarce w temperaturze 70

0

C. 

 

17. Oznaczono  współczynnik  załamania  światła  w  roztworach  CaCl

2

  o  stężeniach:  1%,  4%, 

10%, 15% m/m. Podaj, który z niżej podanych wyników pomiaru odpowiada roztworowi 
o stężeniu 10%: 

a)  1,33556, 
b)  1,34251, 
c)  1,35589, 
d)  1,36652. 

 
18. Oznaczając  temperaturę  palenia  oleju  szczególne  środki  ostrożności,  należy  zachować  

ze względu na: 

a)  łatwopalność, 
b)  toksyczność, 
c)  tworzenie mieszanin wybuchowych z powietrzem, 
d)  wszystkie wymienione w punkcie a, b, c. 
 

19. Gęstość  roztworu  wyznaczona  praktycznie  wynosi  1,2451  g/cm

3

,  a  gęstość  odczytana  

z literatury wynosi 1,2531 g/cm

3

. Błąd bezwzględny pomiaru wynosi: 

a)   0,0041, 
b)   0,0050, 
c)   0,0080, 
d)   0,0103. 
 

20. Podczas  oznaczania  gęstości  stężonego  kwasu  solnego  areometrem  należy  oznaczenie 

wykonać: 

a)  pod wyciągiem, w rękawicach i okularach ochronnych, 
b)  pod wyciągiem, 
c)  w rękawicach i okularach ochronnych, 
d)  tylko w rękawicach. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Badanie fizycznych właściwości substancji 

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem:   

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

Zadanie praktyczne wysoko symulowane 

 

Do jednostki modułowej „Badanie fizycznych właściwości substancji” 

 

Proponowane  zadanie  praktyczne  jest  przeznaczone  do  przeprowadzenia  w  jednostce 

modułowej  „Badanie  fizycznych  właściwości  substancji”  po  zakończonym  procesie 
kształcenia.  Zadanie    ma  charakter  wysoko  symulowany  i  pozwala  na  ocenę  umiejętności 
uczniów  w  zakresie  posługiwania  się  przyrządami,  wykonywania  pomiarów  właściwości 
fizycznych substancji, interpretowania wyników pomiarów. 

Zadanie  praktyczne  ma  charakter  sprawdzający,  tzn.  ukierunkowane  jest  na  porównanie 
uzyskanych wyników z założonymi w programie celami kształcenia. 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1. 

Czas trwania testu 90 minut. 

2. 

Przygotuj indywidualne stanowisko pracy dla każdego ucznia. 

3. 

Zapewnij warunki do samodzielnej pracy. 

4. 

Rozdaj instrukcje i karty pracy. 

5. 

Omów z uczniami przebieg testu praktycznego, udziel odpowiedzi na pytania. 

6. 

Kilka minut przed zakończeniem zadania przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 
zakończenia zadania. 

7. 

Podczas przeprowadzania testu pełnij rolę obserwatora. 

8. 

Po wykonania zadania przez uczniów zbierz karty pracy. 

9. 

Sprawdź wyniki i przeprowadź analizę uzyskanych wyników zadania praktycznego 
 i wybierz te, które sprawiły uczniom największe trudności. 

10.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

11. 

Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

 

 
Uczeń może maksymalnie otrzymać 19 punktów. 
 
Test uczeń zaliczy, jeśli uzyska 10 punktów: 

 

aby otrzymać ocenę dostateczną powinien uzyskać 12

14 punktów, 

 

na ocenę dobrą powinien uzyskać 15

17 punktów, 

 

na ocenę bardzo dobrą powinien uzyskać 18

19 punktów. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1. 

Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2. 

Zanim przystąpisz do wykonania zadania, zaplanuj pracę. Pomoże Ci w tym KARTA PRACY. 

3. 

Odpowiedzi wpisuj w wyznaczonych miejscach KARTY. 

4. 

Za każda prawidłową odpowiedź otrzymasz jeden punkt. Za niepełną lub złą odpowiedź 
otrzymasz 0 punktów. 

5. 

Maksymalnie możesz otrzymać 19 punktów. Ocenę dostateczny otrzymasz, jeśli uzyskasz 12 
punktów. 

6. 

Pracuj samodzielnie. 

7. 

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na 
później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8. 

Po zakończeniu zadania oddaj nauczycielowi KARTĘ PRACY. 

9. 

Na wykonanie zadania masz 90 minut.

 

Powodzenia 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

Treść zadania 

 
„Oznacz gęstość substancji w temperaturze pokojowej z dokładnością do 0,0001” 
 
Działanie Twoje powinno przebiegać w trzech etapach: 
 
ETAP I – faza przygotowawcza: 

 

zaproponuj metodę oznaczania gęstości, 

 

zaplanuj czynności, według których będziesz oznaczać gęstość, 

 

podaj wymagane zasady bezpiecznej pracy podczas wykonywania oznaczeń, 

 

 zaplanowany układ czynność i przedstaw nauczycielowi – uzyskaj jego akceptację. 

 
ETAP II – faza realizacyjna: 

 

wykonaj potrzebne pomiary celem oznaczenia gęstości substancji, 

 

oblicz gęstość badanej substancji, 

 

porównaj otrzymany wynik z danymi tabelarycznymi, 

 

oblicz błąd względny oznaczenia. 

 
ETAP III – faza oceniająca: 

 

zinterpretuj uzyskane wyniki, 

 

określ, co zrobiłbyś inaczej, gdybyś wykonanie zadania mógł powtórzyć. 

 

Karta pracy 

Nazwa i adres szkoły 

Nazwisko i imię ucznia 

Data 

Uzyskana suma  

 punktów 

 

 

 

 

 

Zadanie 

Odpowiedź 

                                                                  1 pkt 

1. Zaproponuj metodę oznaczenia gęstości 

 

Metoda: 

 

 

                                                                    3 pkt. 

2. Dobierz przyrząd, sprzęt laboratoryjny i 
stanowisko pracy. 

Przyrząd: 

Sprzęt laboratoryjny: 

Stanowisko pracy: 

                                                                     1 pkt 

4.  Zaplanuj czynności, według których 

będziesz oznaczać gęstość 

 

 

 

                                                                     1 pkt 

5. Podaj wymagane zasady bezpieczeństwa 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

 

                                                                  10 pkt. 

6. Wykonaj potrzebne pomiary 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                    2 pkt. 

7. Oblicz gęstość badanej substancji 

 

 

 

 

                                                                     1 pkt 

8. Oblicz błąd względny 

 

 

 

 

Karta oceny 

 

Czynności 

Maksymalna liczba 

punktów 

 

Uzyskana 

liczba 

punktów 

1. 

Określanie metody pomiaru 

 

 

2. 

Dobór: 
–  sprzętu laboratoryjnego, 
–  przyrządu, 
–  stanowiska pracy. 

 



 

3. 

Planowanie czynności laboratoryjnych: 
–  właściwa kolejność zaplanowanych 

czynności. 

 

 

 

 

4. 

Zasady bezpiecznej pracy 
 

 

5. 

Pomiar gęstości: 
–  pomiar temperatury otoczenia, 
–  ważenie pustego piknometru, 
–  pomiar temperatury badanej cieczy, 
–  napełnianie piknometru badaną cieczy, 
–  przenoszenie piknometru, 
–  ważenie piknometru z badaną cieczą, 
–  mycie piknometru, 
–  pomiar temperatury wody 

 








 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

w piknometrze, 

–  napełnianie piknometru wodą 

destylowaną, 

–  ważenie piknometru z wodą. 

 

 

6. 

Obliczanie gęstości: 
–  zapisanie wzoru, 
–  wykonanie obliczenia. 
 

 


 

7. 

Obliczanie błędu względnego 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

7. LITERATURA

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.  Klepaczko-Filipiak  B.,  Jakubiak  Z.,  Wulkiewicz  U.:  Badania  chemicze.  Pomiary 

wielkości fizycznych substancji. WSiP, Warszawa 1998 

2.  Jarosz  M.,  Malinowska  E.:  Pracownia  chemiczna.  Analiza  instrumentalna.  WSiP,   

Warszawa 1995 

3.  Klepaczko-Filipiak  B.,  Łoin  J.:  Pracownia  chemiczna.  Analiza  techniczna.  WSiP,  

Warszawa 1992 

4.  Kupryszewski  G.:  Podstawowe  zasady  bezpiecznej  pracy  w  laboratorium  chemicznym.  

Wydawnictwo Gdańskie, Gdańsk 1999 

5.  Szyszko E.: Instrumentalne metody analityczne. PZWL, Warszawa 1985