background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 

Krzysztof Król 

 
 
 
 
 
 
 
 

Stosowanie  podstawowych  technik  wytwarzania  części 
maszyn 711[03].O1.06 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inŜ. Andrzej Figiel 
dr inŜ. Marek Młyńczak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Janusz Górny 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Teresa Myszor 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  711[03].O1.06 
„Stosowanie podstawowych technik wytwarzania części maszyn”, zawartego w modułowym 
programie nauczania dla zawodu górnik odkrywkowej eksploatacji złóŜ. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1.

 

Oznaczanie tolerancji, pasowania i chropowatości części maszyn 

11 

5.1.1.

 

Ć

wiczenia 

11 

5.2.

 

Pomiary warsztatowe 

14 

5.2.1.

 

Ć

wiczenia 

14 

5.3.

 

Podstawowe prace z zakresu obróbki ręcznej 

16 

5.3.1.

 

Ć

wiczenia 

16 

5.4.

 

Podstawowe operacje obróbki skrawaniem 

20 

5.4.1.

 

Ć

wiczenia 

20 

5.5.

 

Techniki spajania metali 

24 

5.5.1.

 

Ć

wiczenia 

24 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

27 

7.

 

Literatura 

41 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.

 

WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie górnik odkrywkowej eksploatacji złóŜ 
711[03]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury, z jakiej moŜna korzystać podczas zajęć, 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ć

wiczeń. 

Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróŜnicowane, 

począwszy 

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

moŜe  posłuŜyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
róŜnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano równieŜ: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

711[03].O1 

Techniczne podstawy zawodu 

711[03].O1.01 

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 

przeciwpoŜarowej i ochrony środowiska 

711[03].O1.02 

Posługiwanie się dokumentacją  

techniczną 

711[03].O1.03 

Stosowanie materiałów konstrukcyjnych  

i eksploatacyjnych  

711[03].O1.04 

Rozpoznawanie elementów maszyn  

i mechanizmów 

711[03].O1.05 

Analizowanie układów elektrycznych 

i automatyki przemysłowej 

711[03].O1.06 

Stosowanie podstawowych technik wytwarzania  

części maszyn 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.

 

WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać zagroŜenia i zapobiegać im, 

 

stosować jednostki układu SI, 

 

wyjaśnić oznaczenia stosowane na rysunku technicznym maszynowym, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, Dokumentacją Techniczno-Ruchową, normami 
i katalogami, 

 

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 

 

interpretować związki wyraŜone za pomocą wzorów, wykresów, schematów, diagramów, 
tabel, 

 

korzystać z komputera, 

 

współpracować w grupie, 

 

organizować stanowisko pracy, zgodnie z wymogami ergonomii. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

 

wyjaśnić istotę tolerancji, pasowania i chropowatości powierzchni, 

 

zastosować układ tolerancji i pasowań, 

 

sklasyfikować przyrządy pomiarowe, 

 

określić właściwości metrologiczne przyrządów pomiarowych, 

 

dobrać przyrządy do pomiaru i sprawdzania części maszyn, 

 

wykonać podstawowe pomiary wielkości geometrycznych, 

 

wykorzystać technikę komputerową podczas pomiarów warsztatowych, 

 

zinterpretować wyniki pomiarów, 

 

dobrać narzędzia i przyrządy do wykonywanych zadań, 

 

wykonać trasowanie na płaszczyźnie, 

 

wykonać podstawowe prace z zakresu obróbki ręcznej, 

 

określić cechy charakterystyczne obróbki skrawaniem, 

 

wyjaśnić budowę narzędzi do obróbki skrawaniem, 

 

wykonać podstawowe operacje z zakresu obróbki skrawaniem,  

 

scharakteryzować metody i techniki łączenia metali i materiałów niemetalowych, 

 

wykonać typowe połączenia nierozłączne: spawane, zgrzewane, lutowane i klejone,  

 

odczytać dokumentację technologiczną, 

 

sprawdzić jakość wykonanej pracy, 

 

posłuŜyć się normami technicznymi i katalogami, 

 

przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej 
i ochrony środowiska podczas wykonywania pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.

 

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Górnik odkrywkowej eksploatacji złóŜ.711[03] 

Moduł:  

Techniczne podstawy zawodu 711[03].O1 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie  podstawowych  technik  wytwarzania 
części maszyn 711[03].O1.06 

Temat:  Charakteryzowanie połączeń spajanych. 

Cel ogólny: Ukształtowanie  umiejętności  rozróŜniania  i  charakteryzowania  połączeń 

spajanych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić istotę połączeń spajanych,  

 

rozróŜnić rodzaje połączeń spajanych, 

 

omówić istotę powstawania poszczególnych rodzajów połączeń spajanych, 

 

scharakteryzować wymagania bezpieczeństwa pracy. 

 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

komunikowania się, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

metoda tekstu przewodniego, 

−−−−

 

ć

wiczenie praktyczne, 

−−−−

 

dyskusja w grupie. 

 

Czas trwania zajęć: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

rysunki połączeń spajanych, 

 

próbki połączeń spajanych, 

 

prezentacje multimedialne wykonywania połączeń spajanych 

 

dokumentacja technologiczna wykonywania połączeń nierozłącznych, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach do 15 osób. 

 

Zadanie dla ucznia 

Scharakteryzuj połączenia spajane. 

 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.

 

Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 

4.

 

Podział grupy uczniów na zespoły. 

 

Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 

Faza I. Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.

 

Na czym polega istota połączeń nierozłącznych? 

2.

 

Czym charakteryzują się połączenia spajane? 

3.

 

Jakie rodzaje połączeń spajanych moŜna wyróŜnić? 

 

Faza II. Planowanie 
1.

 

W  jaki  sposób  powstaje  połączenie  o  fizycznej  ciągłości  materiałowej  w  połączeniach 
spajanych? 

2.

 

Jakie cechy charakterystyczne posiadają poszczególne odmiany połączeń? 

 

Faza III. Ustalenie 
1.

 

Uczniowie  pracując  w  zespołach  ustalają,  na  czym  polega  wykonywanie  połączeń 
nierozłącznych. 

2.

 

Uczniowie wymieniają rodzaje połączeń nierozłącznych. 

3.

 

Uczniowie  wskazują,  które  rodzaje  połączeń  nierozłącznych  naleŜą  do  połączeń 
spajanych. 

4.

 

Uczniowie zastanawiają się nad wadami i zaletami połączeń spajanych. 

5.

 

Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność rozumowania. 

 

Faza IV. Wykonanie 
1.

 

Uczniowie odczytują schematy połączeń spajanych. 

2.

 

Uczniowie charakteryzują rodzaje połączeń spajanych. 

 

Faza V. Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie  przygotowują  się  zaprezentowania  wyników  swojej  pracy.  Zespoły  uczniów 
wyznaczają lidera grupy, który dokonuje prezentacji zadania. 

2.

 

Uczniowie  sprawdzają  w  grupach  poprawność  wykonanych  ćwiczeń.  Nauczyciel 
sprawdza poprawność rozumowania. 

 

Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im trudności. Nauczyciel 

powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  wiadomości  były  poznawane,  jakie 
wystąpiły błędy i jak ich unikać w przyszłości. 

 

Faza końcowa 

Zakończenie  zajęć  i  ocena  poprawności  wykonania  ćwiczenia  oraz  ocena  aktywności 

uczniów. 

 

Praca domowa 

Wypisz zasady, jakie obowiązują podczas wykonywania połączeń spajanych. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  opanowanych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Górnik odkrywkowej eksploatacji złóŜ.711[03] 

Moduł:  

Techniczne podstawy zawodu 711[03].O1 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie  podstawowych  technik  wytwarzania  części 
maszyn 711[03].O1.06 

Temat:  Piłowanie powierzchni kształtowych. 

Cel ogólny:  Ukształtowanie umiejętności piłowania powierzchni kształtowych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować  stanowisko  do  piłowania  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy, 

 

odczytać zapisy w dokumentacji technicznej, 

 

dobrać pilniki do rodzaju pracy i wymagań technicznych, 

 

dobrać materiał do wykonywania wyrobu, 

 

kontrolować jakość swojej pracy, 

 

scharakteryzować wymagania bezpieczeństwa pracy na swoim stanowisku. 

 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

sumienności i odpowiedzialności, 

 

pracy w zespole, 

 

komunikowania się, 

 

prezentacji uzyskanych wyników. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja w grupie. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja techniczna, 

 

stoły z imadłami 

 

zestaw narzędzi ślusarskich, 

 

zestaw narzędzi i przyrządów pomiarowych, 

 

materiały do ćwiczeń, 

 

instrukcje bhp i ochrony ppoŜ., 

 

literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w małych zespołach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Przebieg zajęć: 
1.

 

Wprowadzenie. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Planowanie czynności związanych z piłowaniem powierzchni kształtowych: 

 

omówienie przepisów bhp, 

 

powtórzenie zasad piłowania powierzchni płaskich, 

 

analiza rysunku wykonawczego, 

 

sporządzenie planu działania. 

4.

 

Organizacja stanowiska pracy. 

5.

 

Wykonanie zaplanowanych czynności: 

 

organizacja stanowiska do piłowania, 

 

przygotowanie narzędzi, 

 

piłowanie powierzchni kształtowych zgodnie z rysunkiem, 

 

bieŜąca kontrola wykonywanych zabiegów. 

6.

 

Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

 

uczniowie prezentują swoje prace, 

 

nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy czyni on postępy, 

 

uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 

 
Praca domowa 

Opracuj plan działania do zajęć z tematu piłowanie powierzchni kształtowych. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  pisemne  wypowiedzi  uczniów,  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć 
i opanowanych umiejętności . 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5. 

ĆWICZENIA 

 
5.1.  Oznaczanie  tolerancji,  pasowania  i  chropowatości  części 

maszyn

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dla  tolerowanego  otworu 

φ

40H8  odczytaj  odchyłki,  oblicz  wymiary  graniczne  otworu 

i narysuj połoŜenie pola tolerancji. 
 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  w  parach.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  uczniowie 

prezentują swoją pracę. Czas wykonania 25 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

odszukać wymiar nominalny i odczytać odchyłki z obowiązującej normy, 

3)

 

obliczyć wymiary graniczne,  

4)

 

narysować połoŜenie pola tolerancji. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie praktyczne,  

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

tolerancje i pasowania – obowiązująca norma, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Jaki rodzaj pasowania przedstawia zapis 

φ

80H7/m6

?

 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie pracują indywidualnie lub w parach. Uczniowie zapoznają się z odpowiednim 

fragmentem  Materiału  nauczania.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  uczniowie  prezentują  swoją 
pracę. Czas wykonania 30 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

odszukać wymiar nominalny i odczytać odchyłki dla otworu i wałka z obowiązującej normy, 

3)

 

obliczyć wymiary graniczne, 

4)

 

obliczyć luzy lub wciski, 

5)

 

narysować połoŜenie pola tolerancji otworu i wałka,  

6)

 

omówić wyniki ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie praktyczne,  

 

metoda tekstu przewodniego.  

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

−−−−

 

tolerancje i pasowania – obowiązująca norma, 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Odczytaj  na  rysunku  koła  walcowego  o  zębach  prostych  chropowatość  powierzchni 

przedmiotu, wymiary tolerowane i zinterpretuj. 

 

Rysunek do ćwiczenia 3 [4, s. 286] 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie pracują w grupach 2–3-osobowych. Uczniowie zapoznają się z odpowiednim 

fragmentem  Materiału  nauczania.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  uczniowie  prezentują  swoją 
pracę. Czas wykonania 30 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

omówić przedstawioną część maszyny,  

3)

 

odczytać chropowatość powierzchni, 

4)

 

odczytać wymiary tolerowane, 

5)

 

omówić wyniki ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne,  

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

PN – chropowatość powierzchni, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.2.  Pomiary warsztatowe 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dla tulei z otworem stopniowym dobierz przyrządy kontrolno-pomiarowe dla pomiarów 

wymiarów zewnętrznych i wewnętrznych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

sprawdzić wskazania zerowe przyrządów, 

3)

 

zmierzyć  średnice  zewnętrzne  w  dwu  płaszczyznach  i  trzech  róŜnych  przekrojach 
suwmiarkami o róŜnych dokładnościach i mikrometrem, 

4)

 

zmierzyć  średnice  wewnętrzne  w  dwu  płaszczyznach  i  trzech  róŜnych  przekrojach 
suwmiarkami  o  róŜnych  dokładnościach,  mikrometrem  do  otworów  i  średnicówką 
mikrometryczną, 

5)

 

wyniki pomiarów wpisać do karty pomiarowej,  

6)

 

narysować tulejkę i zwymiarować, 

7)

 

omówić wyniki ćwiczenia.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

przedmioty mierzone, 

−−−−

 

przyrządy kontrolno-pomiarowe: suwmiarki, mikrometry, średnicówka mikrometryczna, 

−−−−

 

podstawki, uchwyty do przyrządów pomiarowych, pryzmy, 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Sprawdź  wymiary  wałka  stopniowego,  szlifowanego  z  określoną  tolerancją 

i chropowatością. Porównaj otrzymane wyniki z rysunkiem wykonawczym przedmiotu. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 10 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

2)

 

przygotować narzędzia kontrolno-pomiarowe, 

3)

 

odszukać odchyłki wymiarów tolerowanych,  

4)

 

dokonać pomiary jednej średnicy; na końcach, w środku, a następnie uśrednić wielkości, 

5)

 

zmierzyć chropowatość powierzchni, 

6)

 

wielkości zmierzone porównać z wymiarami na rysunku wykonawczym, 

7)

 

zapisać wyniki pomiarów w notatniku, 

8)

 

omówić wyniki ćwiczenia.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−

 

pokaz z objaśnieniem,  

−−−−

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

przedmiot mierzony i jego rysunek wykonawczy, 

−−−−

 

przyrządy  pomiarowe:  suwmiarka,  mikrometry  o  róŜnych  zakresach,  profilometr 
chropowatości  lub  wzorce  chropowatości,  uchwyty  do  przyrządów  pomiarowych, 
pryzmy, 

−−−−

 

PN – odchyłki wymiarów liniowych i chropowatość powierzchni, 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj pomiary kątów płytki stalowej skośnie ściętej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

przygotować płytę pomiarową z kolumną i zaciskiem, 

3)

 

przygotować kątomierz uniwersalny lub optyczny,  

4)

 

podczas  wykonywania  pomiarów  zwrócić  uwagę  na  dobre  przyleganie  ramion 
kątomierza do krawędzi przedmiotu, 

5)

 

zmierzyć wszystkie kąty skośnie ścięte płyty kątomierzem optycznym, 

6)

 

wyniki pomiarów wpisać do notatnika, 

7)

 

zapisać własne wnioski z wykonanych pomiarów, 

8)

 

omówić sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−

 

pokaz z objaśnieniem,  

−−−−

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

przedmiot mierzony płytka stalowa skośnie ścięta, 

−−−−

 

kątomierz uniwersalny, lub optyczny, 

−−−−

 

płyta pomiarowa z kolumną i zaciskiem, 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.3.  Podstawowe prace z zakresu obróbki ręcznej

  

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wytrasuj krawędzie oraz środki otworów i łuków na podstawie rysunku technicznego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

sprawdzić gabaryty pobranej blachy, 

3)

 

określić rodzaje i połoŜenie baz traserskich, 

4)

 

wytrasować konieczne linie przy pomocy rysika i cyrkla, 

5)

 

napunktować linie oraz środki otworów i łuków, 

6)

 

zaprezentować efekt wykonanej pracy, 

7)

 

uporządkować stanowisko pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

stół warsztatowy, 

−−−−

 

materiał do trasowania, 

−−−−

 

narzędzia  pomiarowe  i  traserskie  (suwmiarka,  przymiar  kreskowy,  rysik,  punktak, 
młotek, cyrkiel), 

−−−−

 

rysunek techniczny, 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Wytrasuj krawędzie pięciokąta foremnego zgodnie z dokumentacją rysunkową. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

dobrać narzędzia traserskie i pomiarowe do wykonania ćwiczenia,  

3)

 

sprawdzić stan techniczny narzędzi przez ich wzrokowe oględziny, 

4)

 

wytrasować krawędzie pięciokąta foremnego zgodnie z dokumentacją, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5)

 

napunktować krawędzie pięciokąta, 

6)

 

uporządkować stanowisko pracy, 

7)

 

zaprezentować efekt wykonanej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−

 

pokaz z objaśnieniem,  

−−−−

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

stół warsztatowy, 

−−−−

 

materiał do trasowania, 

−−−−

 

narzędzia  pomiarowe  i  traserskie  (suwmiarka,  przymiar  kreskowy,  rysik,  punktak, 
młotek, cyrkiel), 

−−−−

 

rysunek techniczny, 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Na  podstawie  rysunku  wykonawczego  przedmiotu  wykonaj  operację  trasowania  na 

płaszczyźnie obrabianej blachy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 30 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z rysunkiem wykonawczym wyrobu, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

3)

 

określić charakterystyczne punkty do trasowania, 

4)

 

zgromadzić narzędzia i przyrządy, 

5)

 

dokonać oględzin materiału przeznaczonego do trasowania, 

6)

 

oczyścić i odtłuścić materiał, 

7)

 

usunąć pilnikiem ewentualne zgrubienia, 

8)

 

sprawdzić wymiary gabarytowe, 

9)

 

przyjąć bazy traserskie, 

10)

 

wykreślić osie symetrii, 

11)

 

zastosować zasady bezpiecznej pracy na stanowisku traserskim, 

12)

 

omówić sposób wykonania ćwiczenia.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przyrządy i narzędzia traserskie, 

 

rysunek wykonawczy przedmiotu, 

 

odzieŜ robocza i sprzęt ochrony indywidualnej, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Ćwiczenie 4 

Wykonaj operację wiercenia otworów w płytce stalowej, a następnie zabieg pogłębiania 

według wymiarów podanych na rysunku. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

dobrać narzędzia i przyrządy mocujące, 

3)

 

wykonać wiercenie i pogłębianie, 

4)

 

wykonać pracę zgodnie z instrukcją stanowiskową i zasadami bhp, 

5)

 

omówić sposób wykonania operacji wiercenia i rozwiercania.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko do wiercenia,  

 

narzędzia i przyrządy do operacji wiercenia, 

 

odzieŜ robocza i sprzęt ochrony indywidualnej. 

 
Ćwiczenie 5 

Dobierz i nazwij narzędzia do nacinania gwintów na zewnętrznej powierzchni walcowej 

materiału oraz do gwintowania otworów. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

określić  średnicę  zewnętrzną  trzpienia  i  wewnętrzną  otworu  do  elementów 
gwintowanych, 

3)

 

dobrać narzędzia do wykonywania gwintów, 

4)

 

omówić sposób doboru narzędzi.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

stanowisko ślusarskie do gwintowania, 

−−−−

 

tabele z wymiarami gwintów, 

−−−−

 

narzędzia i przyrządy do operacji gwintowania.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

5.4.  Podstawowe operacje obróbki skrawaniem 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Nazwij  wyszczególnione  zespoły  tokarki.  WskaŜ  je  na  udostępnionej  przez  nauczyciela 

tokarce. 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 [2, s. 234] 

 

1.

 

 

14.

 

 

2.

 

 

15.

 

 

3.

 

 

16.

 

 

4.

 

 

17.

 

 

5.

 

 

18.

 

 

6.

 

 

19.

 

 

7.

 

 

20.

 

 

8.

 

 

21.

 

 

9.

 

 

22.

 

 

10.

 

 

23.

 

 

11.

 

 

24.

 

 

12.

 

 

25.

 

 

13.

 

 

26.

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiału  nauczania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Czas 
wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z dokumentacją techniczno-ruchową tokarki, 

2)

 

przeanalizować rysunek tokarki, 

3)

 

odszukać wskazane części w tokarce, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

4)

 

zapisać nazwy wskazanych części, 

5)

 

zaprezentować rozwiązanie zadania. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

tokarka pociągowa lub jej model, 

−−−−

 

DTR tokarki, 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2
  

Przygotuj tokarkę uniwersalną do toczenia tulei ze stali S235JR, materiał wyjściowy: pręt 

walcowany. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać instrukcję 

obsługi  tokarki.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez 
nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 30 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

dokonać analizy wyposaŜenia stanowiska tokarskiego, 

3)

 

dobrać narzędzia robocze, przyrządy pomiarowe i wzorce, 

4)

 

zamocować narzędzia robocze, przyrządy pomiarowe i wzorce, 

5)

 

omówić sposób zamocowania uchwytów i narzędzi, 

6)

 

zachować zasady bhp podczas mocowania materiału i narzędzi, 

7)

 

omówić przebieg prac przygotowawczych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko tokarki uniwersalnej, 

 

instrukcja obsługi obrabiarki, 

 

oprzyrządowanie stanowiska tokarskiego, 

 

odzieŜ robocza i sprzęt ochrony indywidualnej, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3
  

Przygotuj  frezarkę  pionową  do  frezowania  rowka  wpustowego  na  wpust  pryzmatyczny, 

na wale ze stali S255JR w zakresie mocowania przedmiotu, narzędzia roboczego, przyrządów 
pomiarowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać instrukcję 

obsługi  tokarki.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez 
nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 30 minut. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

dobrać narzędzia robocze, przyrządy pomiarowe, 

3)

 

zamocować narzędzia robocze, 

4)

 

omówić sposób zamocowania uchwytów i narzędzi, 

5)

 

zachować zasady bhp podczas mocowania materiału i narzędzi, 

6)

 

omówić przebieg prac przygotowawczych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko frezarki pionowej, 

 

wyposaŜenie stanowiska frezarskiego z podzielnicą, 

 

frezy do rowków, 

 

narzędzia kontrolno-pomiarowe, 

 

odzieŜ robocza i sprzęt ochrony indywidualnej, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4
  

Na  podstawie  przedstawionego  rysunku  zabiegowego  przedmiotu  dobierz  szlifierkę  do 

szlifowania wałków, narzędzia robocze i przyrządy mocujące. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

fragmentem Materiału nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia 
wskazany  przez  nauczyciela  uczeń  prezentuje  swoją  pracę.  Czas  wykonania  ćwiczenia  30 
minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować instrukcję obsługi szlifierek, 

2)

 

dokonać analizy wyposaŜenia stanowiska szlifierskiego, 

3)

 

dobrać narzędzia robocze, przyrządy mocujące przedmiot obrabiany, 

4)

 

omówić sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko szlifierskie, 

 

instrukcja obsługi szlifierek, 

 

wyposaŜenie stanowiska szlifierskiego, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

Ćwiczenie 5  

Wykonaj ostrzenie wiertła, korygując zarys ostrza na szlifierce ostrzarce z uŜyciem tulei 

ostrzarki do wierteł o małej średnicy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

fragmentem Materiału nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia 
wskazany  przez  nauczyciela  uczeń  prezentuje  swoją  pracę.  Czas  wykonania  ćwiczenia  30 
minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

oczyścić wiertło szmatką, 

2)

 

zamocować wiertło w przyrządzie, 

3)

 

sprawdzić czy stoŜkowa powierzchnia przyłoŜenia wiertła przylega do ściernicy, 

4)

 

szlifować powierzchnię przyłoŜenia wiertła, 

5)

 

sprawdzić za pomocą szablonu pochyłość powierzchni tnącej oraz kąt pochylenia ścinu, 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wiertła do naostrzenia, 

 

szmatka do czyszczenia, 

 

szlifierka ostrzarka, 

 

tuleja ostrzarki do wierteł o małej średnicy, 

 

szablon do sprawdzania pochyłości powierzchni tnącej oraz kąt pochylenia ścinu, 

 

odzieŜ ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

5.5.  Techniki spajania metali 
 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1
  

Połącz spoiną czołową dwie blachy o grubości 2 mm ze stali S235JR 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. NaleŜy 
zwrócić  uwagę  na  stosowanie  zasad  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.  Czas  wykonania 
ć

wiczenia 20 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp, 

2)

 

zastosować odzieŜ ochronną i sprzęt ochrony indywidualnej, 

3)

 

przygotować i sprawdzić sprzęt do spawania elektrycznego, 

4)

 

oczyścić krawędzie przed spawaniem, 

5)

 

ustawić blachy z zachowaniem jednolitej szczeliny między łączonymi krawędziami, 

6)

 

wykonać wstępne spawanie sczepiające, 

7)

 

wykonać spoiny łączące,  

8)

 

usunąć zgorzelinę, 

9)

 

sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przewoźne stanowisko do spawania i cięcia elektrycznego wraz z osprzętem, 

 

przyrządy ślusarskie, 

 

kątownik, 

 

młotek spawalniczy, 

 

szczotka druciana, 

 

odzieŜ ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2
  

Wykonaj uszczelnienie lutem twardym połączenia dwóch części korpusu zaworu ze stali 

4H13. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. NaleŜy 
zwrócić  uwagę  na  umiejętność  wyszukiwania  informacji  w  dokumentacji  technicznej, 
normach i poradniku. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp, 

2)

 

dobrać dla materiału lutowanego lut i topnik, 

3)

 

wytrasować miejsce lutowania, 

4)

 

pokryć powierzchnie w miejscu lutowania topnikiem, 

5)

 

umieścić blaszki lutu pomiędzy łączone powierzchnie, 

6)

 

zamocować elementy w przyrządzie dobrze dopasować i związać drutem, 

7)

 

nagrzewać w płomieniu palnika gazowego, 

8)

 

sprawdzić stan techniczny palnika acetylenowo-tlenowego, 

9)

 

rozpalić i wyregulować płomień palnika, 

10)

 

ogrzać elementy lutowane na całym obwodzie palnikiem do temperatury topnienia lutu, 

11)

 

sprawdzić poprawność wykonania złącza. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przyrządy do zamocowania elementów, 

 

palnik acetylenowo-tlenowy z oprzyrządowaniem, 

 

luty, topniki, 

 

przyrządy pomiarowe i do trasowania, 

 

ś

rodki czyszczące i do wytrawiania, 

 

ś

rodki ochrony indywidualnej, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  połączenie  klejone  aluminiowej  tabliczki  znamionowej  z  Ŝeliwnym  korpusem 

wiertarki. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji 
ć

wiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i techniki wykonania. Uczniowie pracują 

samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela  uczeń  prezentuje  swoją 
pracę. Czas wykonania ćwiczenia 10 min. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp, 

2)

 

zastosować środki ochrony indywidualnej, 

3)

 

przygotować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 

4)

 

dobrać na podstawie charakterystyki odpowiedni klej, 

5)

 

przygotować klej zgodnie z instrukcją na opakowaniu, 

6)

 

oczyścić powierzchnie klejone, 

7)

 

nałoŜyć klej na powierzchnię obu klejonych części i dokładnie docisnąć, 

8)

 

odczekać czas potrzebny na utwardzenie kleju, 

9)

 

oczyścić skleiny, 

10)

 

sprawdzić poprawność wykonania złącza. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przyrządy do zamocowania części klejonych, 

 

instrukcja klejenia, 

 

zestaw klejów do tworzyw sztucznych, 

 

ś

rodki do oczyszczania sklein: tkanina, skrobaki, 

 

ś

rodki ochrony indywidualnej, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  podstawowych 
technik wytwarzania części maszyn” 

 
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego 

 
Klucz odpowiedzi: 1.
  b,  2. a,  3.  b, 4.  a, 5.  c, 6.  a, 7.  a, 8. a, 9.  b,  10. d, 11. c, 

12. a, 13. b, 14. c, 15. d, 16. d, 17. b, 18. c, 19. c, 20. c. 

 
Plan testu  
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać sposób przygotowanie materiału do 
trasowania 

Wyjaśnić pojęcie trasowania 

Wyjaśnić przeznaczenie narzędzi traserskich 

Określić dokładność pomiaru mikrometrem 

Odczytać wskazanie mikrometru 

Odczytać zapis wymiaru tolerowanego 

Wskazać poprawny zapis pasowania otworu 
i wałka 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

Rozpoznać sprawdziany  

Rozpoznać suwmiarkę 

10  Dobrać przyrząd pomiarowy 

11  Określić przeznaczenie przyrządu pomiarowego 

12 

Rozpoznać elementy zapisu tolerancji 
i pasowania  

13  Określić technologię wykonania tulei 

14 

Określić technologię wykonania łączenia części 
skrawającej 

15  Rozpoznać rodzaj połączenia 

16  Rozpoznać operację spęczniania 

PP 

17  Określić operację dziurkowania 

PP 

18  Dobrać przyrząd pomiarowy  

PP 

19  Określić rodzaj spoiny 

PP 

20 

Określić zagroŜenia występujące podczas 
spawania  

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 
odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 
rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  czas  wolny.  Trudności  mogą 
przysporzyć  Ci  zadania:  16–20,  gdyŜ  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niŜ  pozostałe. 
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu. 

8.

 

Czas trwania testu – 30 minut. 

9.

 

Maksymalna  liczba  punktów,  jaką  moŜna  osiągnąć  za  poprawne  rozwiązanie  testu 
wynosi 20. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia

 

instrukcja dla ucznia, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Malowanie materiału do trasowania ma na celu 
a)

 

zabezpieczenie przed korozją. 

b)

 

zwiększenie widoczności trasowanych linii. 

c)

 

nadanie przedmiotowi estetycznego wyglądu. 

d)

 

rozróŜnienie części składowych przedmiotu. 

 
2.

 

Trasowanie polega na 
a)

 

wyznaczaniu i rysowaniu linii na przedmiocie przewidzianym do obróbki. 

b)

 

doborze technologii wykonania przedmiotu. 

c)

 

wyznaczeniu sposobu utylizacji. 

d)

 

zabezpieczeniu przedmiotu przed niepowołanym uŜyciem. 

 

3.

 

Punktak traserski jest stosowany 
a)

 

tylko do wykreślania linii. 

b)

 

tylko do punktowania wyznaczonych linii. 

c)

 

do wykreślanie i punktowania wyznaczonej linii. 

d)

 

do rysowania linii obrysu. 

 

4.

 

Mikrometr mierzy z dokładnością do 
a)

 

0,01 mm. 

b)

 

0,02 mm. 

c)

 

0,05 mm. 

d)

 

0,1 mm. 

 
5.

 

Prawidłowy odczyt wskazań mikrometru to 
a)

 

21,14 mm. 

b)

 

21,14 cm. 

c)

 

21,64 mm. 

d)

 

21,64 cm. 

 
 
 
6.

 

Wymiar tolerowany, to wymiar, którego odchyłki graniczne są podane 
a)

 

bezpośrednio za wymiarem nominalnym. 

b)

 

pośrednio za wymiarem nominalnym. 

c)

 

zamiast wymiaru granicznego. 

d)

 

za wymiarem rzeczywistym. 

 
7.

 

Poprawny zapis pasowania otworu i wałka to 
a)

 

φ

50H8/g7. 

b)

 

R50H8/g7. 

c)

 

50h8/g7. 

d)

 

50H8/G7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

8.

 

Przyrząd przedstawiony na rysunku to 
a)

 

sprawdzian do gwintów. 

b)

 

liniał krawędziowy. 

c)

 

kątomierz. 

d)

 

płytki wzorcowe. 

 

9.

 

Przedstawiony przyrząd to 
a)

 

mikrometr do pomiarów zewnętrznych. 

b)

 

suwmiarka. 

c)

 

liniał krawędziowy. 

d)

 

kątomierz uniwersalny.  

 

10.

 

WskaŜ przyrząd pomiarowy do sprawdzenia wymiaru wałka

15

,

0

50

+

φ

 

a)

 

ś

rednicówka mikrometryczna. 

b)

 

przymiar kreskowy. 

c)

 

suwmiarka z dokładnością wskazań 0,02. 

d)

 

mikrometr zewnętrzny. 

 
11.

 

Rysunek przedstawia sprawdzian do 
a)

 

wałków. 

b)

 

otworów. 

c)

 

gwintów wewnętrznych. 

d)

 

gwintów zewnętrznych. 

 
 
 

12.

 

Na przedstawionym zapisie strzałką oznaczono 
a)

 

tolerancję wałka. 

b)

 

tolerancję otworu. 

c)

 

wymiar nominalny. 

d)

 

wymiar rzeczywisty. 

 

13.

 

Wybierz technologię wykonania tulei metodą odlewania 
a)

 

spawanie gazowe. 

b)

 

wytaczanie i toczenie.  

c)

 

wykonanie rdzenia.  

d)

 

klejenie. 

 
14.

 

Technologia  łączenia  części  skrawającej  narzędzia  ze  stali  narzędziowej  z  trzonkiem 
wykonanym ze stali węglowej odbywa się przez 
a)

 

spawanie. 

b)

 

zgrzewanie.  

c)

 

lutowanie.  

d)

 

klejenie. 

 
15.

 

Rysunek przedstawia zgrzewanie 
a)

 

łukowe. 

b)

 

garbowe. 

c)

 

liniowe. 

d)

 

punktowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

 
16.

 

Rysunek przedstawia operację kucia ręcznego, nazywaną 
a)

 

wydłuŜaniem. 

b)

 

zgrzewaniem. 

c)

 

przecinaniem. 

d)

 

spęczaniem. 

 

 
 

17.

 

Rysunek przedstawia operację cięcia, nazywaną 
a)

 

wycinaniem. 

b)

 

dziurkowaniem. 

c)

 

okrawaniem. 

d)

 

nacinaniem. 

 

 

18.

 

Do pomiaru bicia osiowego uŜywa się 
a)

 

ś

rednicówki mikrometrycznej. 

b)

 

wzorca prostopadłości. 

c)

 

czujnika zegarowego. 

d)

 

płytek interferencyjnych. 

 

19.

 

Rysunek przedstawia spoinę 
a)

 

pachwinową. 

b)

 

grzbietową. 

c)

 

czołową. 

d)

 

otworową. 

 
20.

 

W  czasie  spawania  elektrycznego  koniecznie  naleŜy  stosować  okulary  ochronne,  ze 
względu na szkodliwe działanie na oczy promieni 
a)

 

cieplnych. 

b)

 

ś

wietlnych. 

c)

 

ultrafioletowych. 

d)

 

jonizujących. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ................................................................................................ 

 

Stosowanie podstawowych technik wytwarzania części maszyn 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  podstawowych 
technik wytwarzania części maszyn” 

 
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1–16 są poziomu podstawowego, 

 

zadania 17–20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:
 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego 

 
Klucz odpowiedzi:
 1. b, 2. b, 3. a, 4. d, 5. a, 6. b, 7. d, 8. b, 9. c, 10. d, 11. c, 

12. b, 13. a, 14. a, 15. a, 16. d, 17. b, 18. b, 19. a, 20. d. 

 
Plan testu  
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wyjaśnić proces cięcia 

RozróŜnić zapis pasowania otworu i wałka 

Rozpoznać narzędzie do trasowania 

Określić przeznaczenie elementów 
pomiarowych 

RozróŜnić imadła 

Dobrać topniki do lutowania miękkiego 

Określić proces zgrzewania metalu 

RozróŜnić metody spawania 

Rozpoznać operację pogłębiania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

10  Określić trasowanie przestrzenne 

11  Określić sposób przecięcia cienkiej blachy 

12  Wymienić parametry skrawania 

13  Rozpoznać spoinę 

14  Określić technologię wykonania ścinania 

15  RozróŜnić rodzaj złącza 

16  RozróŜnić operacje prostowania 

17  Rozpoznać operacje frezowanie  

PP 

18  Określić proces prostowania blach 

PP 

19  Określić rodzaje tolerowania 

PP 

20  Rozpoznać znak chropowatości 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  odwzorowywania  elementów  maszyn.  Zadania  są 
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Czas trwania testu – 30 minut. 

9.

 

Maksymalna  liczba  punktów,  jaką  moŜna  osiągnąć  za  poprawne  rozwiązanie  testu 
wynosi 20 pkt. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.

 

Podczas  cięcia  materiału  noŜycami  pracują  dwa  noŜe  noŜyc,  które  wciskając  się 
w materiał początkowo tną, a następnie 
a)

 

przerywają. 

b)

 

przecinają. 

c)

 

skręcają. 

d)

 

zginają. 

 
2.

 

Pasowanie według zasady stałego wałka przedstawia zapis 
a)

 

H8/g7. 

b)

 

G5/h4. 

c)

 

H7/m6. 

d)

 

A5/k6. 

 
3.

 

Narzędzie przedstawione na rysunku uŜywane często podczas trasowania to 
a)

 

pryzma. 

b)

 

ś

rodkownik. 

c)

 

kątownik. 

d)

 

znacznik traserski. 

 
 

4.

 

Wysuwka słuŜy w suwmiarce do 
a)

 

blokady zacisku. 

b)

 

pomiaru wymiarów zewnętrznych. 

c)

 

pomiaru wymiarów wewnętrznych. 

d)

 

pomiaru głębokości 

 
5.

 

Przyrząd przedstawiony na rysunku to imadło 
a)

 

zawiasowe. 

b)

 

obrotowe. 

c)

 

maszynowe. 

d)

 

równoległe. 

 
 
 
 

6.

 

Topnikiem do lutowania miękkiego jest 
a)

 

mieszanina Ar/CO

2

b)

 

kalafonia. 

c)

 

mieszanina Ar/H

2

d)

 

mieszanina Ar/O

2

 
7.

 

Zgrzewanie polega na 
a)

 

wykorzystaniu metody TIG. 

b)

 

połączeniu metali spoiwem o zbliŜonych właściwościach. 

c)

 

zwilŜania części lutem oraz dyfuzji cząsteczek. 

d)

 

miejscowym doprowadzeniu metali do stanu plastycznego i silnym dociśnięciu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38

8.

 

Metoda TIG polega na spawaniu: 
a)

 

łukowym w osłonie gazów obojętnych z uŜyciem elektrody topliwej. 

b)

 

łukowym w osłonie gazów obojętnych z uŜyciem elektrody nietopliwej.  

c)

 

łukowym w osłonie gazów aktywnych z uŜyciem elektrody topliwej.  

d)

 

gazowym. 

 

9.

 

Rysunek przedstawia 
a)

 

wiercenie. 

b)

 

pogłębianie czołowe. 

c)

 

pogłębianie walcowe. 

d)

 

pogłębianie stoŜkowe. 

 
 

10.

 

Trasowanie przestrzenne rozpoczyna się od wyznaczania 
a)

 

ś

rodka symetrii przedmiotu. 

b)

 

krawędzi podstawy. 

c)

 

krawędzi bocznych. 

d)

 

głównych osi przedmiotu. 

 
11.

 

W celu przecięcia cienkiej blachy stosujemy 
a)

 

brzeszczot zamocowany w oprawce pionowo. 

b)

 

noŜyce dźwigniowe. 

c)

 

noŜyce ręczne. 

d)

 

gilotynę. 

 
12.

 

Podstawowe parametry skrawania to 
a)

 

prędkość skrawania, posuw, prędkość obrotowa. 

b)

 

prędkość skrawania, głębokość skrawania, posuw. 

c)

 

prędkość skrawania, posuw, prędkość obrotowa. 

d)

 

prędkość liniowa, posuw, przesunięcie. 

 
13.

 

Rysunek przedstawia spoinę 
a)

 

teową. 

b)

 

naroŜną. 

c)

 

zakładkową. 

d)

 

krzyŜową. 

 
 
 

14.

 

Na rysunku przedstawiono operacją 
a)

 

ś

cinania. 

b)

 

przecinania. 

c)

 

odcinania. 

d)

 

cięcia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39

15.

 

Rysunek przedstawia zgrzewanie 
a)

 

liniowe. 

b)

 

garbowe. 

c)

 

punktowe. 

d)

 

nierównomierne 

 

 

 
16.

 

Cyfry na rysunku przedstawiającym prostowanie pręta oznaczają 
a)

 

wielkość odkształcenia w mm. 

b)

 

wielkości napręŜeń. 

c)

 

promień krzywizny w cm.  

d)

 

kolejność uderzeń podczas prostowania. 

 

17.

 

Rysunek przedstawia frezowanie 
a)

 

współbieŜne. 

b)

 

przeciwbieŜne. 

c)

 

zabieŜne. 

d)

 

nabieŜne 

 

 
 

18.

 

Rysunek przedstawia 
a)

 

zgrzewanie liniowe. 

b)

 

prostowanie blach. 

c)

 

szlifowanie wałków. 

d)

 

trasowanie. 

 

 
19.

 

Na rysunku przedstawiono tolerowanie 
a)

 

asymetryczne dwustronne. 

b)

 

asymetryczne jednostronne. 

c)

 

asymetryczne. 

d)

 

symetryczne. 

 
20.

 

Przedstawiony znak oznacza 
a)

 

symbol podstawowy – bez Ŝadnych opisów. 

b)

 

znak  chropowatości  oznaczający  Ŝe  jest  to  obojętne  czy  uzyska  się  chropowatość 
Ra = 6,3 bez zdjęcia warstwy metalu lub ze zdjęciem. 

c)

 

znak  chropowatości  oznaczający  Ŝe  uzyskanie  Ŝądanej  chropowatości  Ra  =  6,3 
odbędzie się ze zdjęciem warstwy metalu. 

d)

 

znak  chropowatości  oznaczający  Ŝe  uzyskanie  Ŝądanej  chropowatości  Ra  =  6,3 
odbędzie się bez zdjęcia warstwy metalu. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ................................................................................................ 

 

Stosowanie podstawowych technik wytwarzania części maszyn 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41

7.  LITERATURA 

 

1.

 

Górecki  A.,  Grzegórski  Z.:  MontaŜ,  naprawa  i  eksploatacja  maszyn  i  urządzeń 
przemysłowych. WSiP, Warszawa 2005 

2.

 

Górecki  A.:  Technologia  ogólna.  Podstawy  technologii  mechanicznych.  WSiP, 
Warszawa 1984 

3.

 

Hillary J., Jarmoszuk S.: Ślusarstwo i spawalnictwo. WSiP, Warszawa 1991 

4.

 

Lewandowski T.: Rysunek techniczny. WSiP, Warszawa 1995 

5.

 

Mac S.: Obróbka metali z materiałoznawstwem. WSiP, Warszawa 1999 

6.

 

Malinowski J.: Pasowania i pomiary. WSiP, Warszawa 1993 

7.

 

Mistur L.: Spawanie gazowe w pytaniach i odpowiedziach. WN–T, Warszawa 1989 

8.

 

Okoniewski S.: Technologia maszyn. WSiP, Warszawa 1999 

9.

 

Poradnik spawalniczy. WN–T, Warszawa 1970 

10.

 

Poradnik Warsztatowca Mechanika. WN–T, Warszawa 1969 

11.

 

Rączkowski  B.:  BHP  w  praktyce.  Ośrodek  Doradztwa  i  Doskonalenia  Kadr,  Gdańsk 
2005 

12.

 

Sell L.: Ślusarstwo w pytaniach i odpowiedziach. WN–T, Warszawa 1987 

13.

 

Zawora J.: Podstawy technologii maszyn. WSiP, Warszawa 2001 

14.

 

www.home.agh.edu.pl 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004